Dames- en Heerenkapper Hen- en KindeMin] Mijn „De Adelaar". v°°'Hoed of Pet Bernard Vaes „Het Anker" Dat is JE ADRES. H. VERHULST, FEUILLETOI1 Het adres voor 1e klas Vakkundige bediening. GEMEENTERAAD. AKKER* VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. la 's-Hertogenbosch Ridderstraat 7. APARTE SALONS. Het aangewezen adres voor Uw is Hooge Steenweg 14 DEN BOSCH. - (Naast ijzerhandel Van Miert) Voordeellger als elders. Zondags tol 12 uur geopend. naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH, Nieuwste dessins Vesten, Pullovers, Chique Shawls, Slobkousen, Handschoenen, Zelf- binders, (ook luxe verpakking) Pochets, Zakdoeken. Garnituur als: Das met Pochet of Bretels met Sokophouders in ruime keuze. Heerenmodemagazijn DEN BOSCH Telefoon 851. Marki 5. ELSHOUT. Onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester F., van Liempt, vergaderde de gemeente raad van Eishout— Oud Htusden. Donderdagavond ten Raadhuize. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukk n. a. Verzoek van den Ned. R.K Po litiebond, om ais buitengewoon ltd van den Bond te willen toetreden tegen een jaarlijksche contributie van f 10,-. Voorzitter. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Kan de Raad zich met ons voorsiei vereenigen De Raad gaat z. h. s. m>t het voorstel van B. en W. akcoord. b Verzoek van J. Krol, volontair ter Secretarie, om een gratificatie. Voorzitter. Dit punt is reeds in de vorige vergadering ter sprake geweest. Het is 't beste om het nu maar even af te werken. Over Krol kan ik niet anders dan met lof getuigen Het is een arbeidzame jongen, met veel am bitie. Ik heb nog nooit een klacht over hem gehoord. Hij vervangt mij steeds als ik weg ben of bij ziekie. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 27. „Laat mij u helpenI" fluisterde hij. „Wees slechts mijn goede vriendin en ik zal alles vergeven!" Ze zag hem een wijle aan met haar diepe, fluweeldonkere oogen, ze lachte haar bekoorlijksten glimlach en was verdwenen. HOOFDSTUK XII. „HET ROODE GORDIJN". Hatherley Bell begaf zich vroolijk en opgewekt naar Downend Terrace, alsof hem niets deerde. Zijn avondtoi let was onberispelijk en hij droeg een roos in zijn knoopsgat. Uit zijn over jas haalde hij een langwerpig pakje te voorschijn, dat hij heel voorzichtig in het studeervertrek van David Steel deponeerde. Hij zinspeelde volstrekt niet meer op de meer ernstige zaken welke er dien avond nog vielen af te handelen integendeel, hij was opgeruimd en blij als een jongen, zoodat mevrouw Steel zich een uur later dan gewoonlqk ter ruste begaf, en zich volkomen oube- Hij heeft daarbij altijd goed voldaan. Ik laai het natuurlijk aan den Raad over hoeveel men wil geven. Welh. Kfein. Krol is altijd zeer be- nulpzaam geweest en ais de Burge- inecs-er weg was, deed hij alleen al het weik van plaatsvervangend Bur gemeester en Secretaris tegelijk. Hij heeti ook al 't werk gedaan toen de ourgemeesier vier weken ziek is ge weest. Ais de Raad toen een plaats vervanger had moeten aanstellen, was de gemeente veel duurder uitgeweest We heboen toen met Krol een kracht uitgespaard en daarom vind ik het Duiijk daj we een gratificatie geven. In gewone omstandigheden heeft de burgemeester zelf wel geld om een volontair te betalen, maar voor den tijd dat hij ziek is geweest en Krol plaatsvervanger was, mogen we wel tets geven. Sprcngers. Maar dan begrijp ik niet waarom Klein niet eerder is gekomen mei een voorstel b v. toen de burge meester ziek was. ik wil geen woord kwaad zeggen van Krol, maar ik ben tegen een gratificatie omdat doorhem hier op het gemeentehuis weikzaam- heden worden verricht die er niet thuis hooren. Ais dat niet zoo was, dan was 't een ander geval en zou ik er ook niets op tegen hebben aan Krol een grauficatie te geven. Maar vergoeding geven voor weik dat niet op de Secretarie thuishoort, daar voel ik niets voor. Een ander geval zou 't nog zijn als de Burgemeester 't werk niet alleen af kon, wanneer er een ambtenaar noodig was. Maar de Burgemeester kan 't alleen gemakkelijk at Weth. Klein. Je zei, waarom ben je er niet eerder mee gekomen, maar B en W. hebben geen bedrag op de be grooting gebracht, omdat we eerst eens een jaar wilden afwachten, wat hij presteerde. Nu 't jaar voorbij is, kunnen we tenminste zien wat hij ge daan heeft. En dat is goed geweest. Hij heeft den burgemeester vervangen en 't werk goed gedaan. Als we nou eens een plaatsvervanger hadden moe ten nemen Dan waren we toch veel duurder uit? Maar 't laat me verder koud of de Raad er voor of tegen is. De Baai. Krijgt de ambtenaar van den Burgerlijken Stand f 130 En wie krijgt die Voorz Als eerste ambtenaar van den Burgerlijken Stand krijg ik f 100 De overige f30 zijn voor v. Loon, datis de plaatsvervanger. De Baai. Kunnen we daar die f30 dan niet afnemen en aan Krol geven Voorz. Neen, dat gaal niet, De hee ren moeten wel weten dat Oed. Staten ook de salarissen regelen yan de amb tenaren van den Burgerlijken Stand Die zijn door den Kroon goedgekeurd De Raad staat hier dus eigenlijk buiten. Sprengers. Maar Is 't dan niet mo gelijk, dat we Krol aanstellen in de plaats van v Loon? Voorz. Dat zou een goede oplossing zijn geweest, maar Krolis nog te jong. Hij kan nog geen ambtenaar van den Burgerlijke Stand worden. De Baai. Ik kan me verder wel vereenigen met hetgeen weth Klein heeft gezegd Als de Burgemeester afwezig is, neemt Krol de zaken goed waar. Voorz. Maakt er dan iemand een voorstel om aan Krol een gratificatie te geven. Weth. Klein. Ja ik. ik stel voor om aan Krol een kleine vergoeding te geven en wel f 25.—. Voorz. wordt dit voorstel voldoen, de gesteund De leden Kleijssen en de Baai be vestigen de vraag van den voorzitter. Hierna wordt het voorstel van Weth. Klein aangenomen met 4—1 Tegen wust was, dat zij dien avond voor het eerst een tienjarige gewoonte had ver broken. „Laat ons nu naar mijn studeerver trek gaan en een sigaar ronken", noo- digde Steel zijn ouden vriend uit. Bell haalde een gemakkelijken stoel uit de serre en na een havana te heb ben opgestoken, strekte hij er zich be- hagelijk in uit. Het aanbod van Steel, om een whisky-soda te gebruiken, sloeg hij echter af. „Een ideaal werkvertrek voor een man met zulk een fijnen smaak als gij", begon liij. „Hier je boeken en schilderijen, je kunstglaswerk en je porcelein, en wanneer ge het hoofd omwendt ontmoeten je oogen het fijn ste groen en de heerlijkste bloemen. Het valt iemand moeilijk, van zulk een vertrek zich een moordhol te denken". „En toch had de tragische misdaad plaats daar waar gq thans zoo rustig zijt gezeten! Maar, laten we er echter niet aan denken. Vertel me je geschie denis en laat ons zien of er iets uit te distilleeren valt in verband met de mijne". Bell deed een lange haal aan zijn sigaar en begon. „Ongeveer een jaar of zeven geleden begaf ik mij voor een congres van ge neeskundigen en voor enkele andere zaken naar Amsterdam. Een jonge dokter, die zichzelf door misbruik van sterken drank alle hoop op een succesvolle carrière benam, had eenige wonderlijke ontdekkingen gedaan, betrekking hebbende tot de hersenen en de psychologie in het al gemeen, zoodat ik besloten had er van te leeren zooveel in mijn vermogen stemden de ledén v. Herpt en Sprengers. Op voorstel van den Voorz. werd besloten twee perceelen weiland op de dorpsche hoet publiek te verpachten voor den lijd van 5 jaar. Vervolgens brengt de Voorzitter ter kennis, dat bij circulaire van den Commissaris der Koningin gevraago wordt, de plaatselijke politie verorde ning te willen aanvullen met de be paling dat het verboden is in de maanden November tot en met Febr. over weilanden van eeu ander te loopen zonder schriftelijke toestemming van dert eigenaar. Deze bepaling acht de Commissaris noodig om gedurende die maanden het vangen van moiien te kunnen doen tegen gaan, Wordt besloten de politieverordening aan te vullen in den geest zooais gevraagd wordt. Gemeente begrooting 1929. De Voorzitter ot er nog leden zijn die tets op de gemeente-bcgrouting hebben te zeggen. Sprengers. Ik zou nog wel een paar Kleine veranderingen ter spiaKe Kunnen brengen maar net is eigenlijk van geen bcicckcms. We kuurtcn wei hier iets aluemen en daai leis Dy doen maar 't eindcijfer zal wel het zeltde blijven. Ik wil enkel aan B. en W. den raad geven om mei gemeenit-fiiianciën zoo zuinig mogelijK te willen zijn. ik geloot dal dit wel de bcsie wensen is omtrent de begrooting. Voorzitter. Zeker, en we zuilen een zoo zuinig mogelijk oencer voeren. Zooals de netten wel zullen hebben gezien, mocsitn we den post belas tingen veihoogen. Dal komi omdat onze begrooitiig begint met een na deelig saldo, en dat is opgenomen in 't te kort van de geidieentng bij de overdracht van het G. E. tt. aan de P N. L. M, De P. N. E, M. lost t 5U0 at en wij moeten f lOUU afl jssen. Maar om nu een gelijke atiossing ie kiijgen willen we volgend jaar probeeren dc ieening om te zetten in een aflosbare ieening van 1500. Dat is beter omdat de P, N.E. M ook t 500 aflost. Deze dingen hebben invloed op den hoogen post- belastingen. Hierna wordi de begrooting onver anderd vastgesteld zooals ter tafel gebracht. Rondvraag. Sprengers. Naar aanleiding vaneen krantenberichije van een faillissement van een ingezetene dezer gemeente, zou ik willen vragen, wie is nu eigen lijk de aansprakelijke persoon vooi 't te kou? Voorzitter, 't Gemeentelijk Electric!- teitsbedrijf. Sprengers. Stond er dan niet in de inductie van den Directeur dat hij te zorgen had voor de geldelijke zaken Voorziiter. Een instructie was er wel, maar daarin werd alleen gezegd dat hij voor de inning moest zorgen. Sprengers. Maar bij wanbetaling moest Geijssels toch den verbruiker direct van het net atsluiten. En dat is niet gedaan. Voorzitter. Hij moest de wanbe talers voor afsluiting bij B. en W. voordragen en die beslissen dan. v. Herpt. Maar toen was er ai lang een te kort en zou de gemeente dal nu moeten betalen? Sprengers Dat vind ik niet billijk. Voorzitier. Ik wil wel door een deskundige een onderzoek laten in stellen. Als de heeren 't goedvinden zal ik een advocaat in deze zaak gaan raadplegen. Als die nu van meening Is, dat Geijssels aansprakelijk gesteld moet worden, dan zullen we een vordering op hem indienen. was. Ik vond den jongen geleerde een allercharmantsten kerel en bleef lan ger in de stad dan ik gemeend had datj ik voor mijn studiereis noodig zou hebben, ruim een jaar. Het eenige ge brek van den kerel was, dat hij altijd aan iedereen die het maar hooren wil de, allerlei bijzonderheden meedeelde over zijn laatste ontdekkingen. Maar wat ik al niet van hem geleerd heb, is wonderbaarlijkEn, wat een ommekeer hij zou hebben gebracht in medicijnen en in de chirurgie, inden hij slechts in leven ware gebleven, is niet te zeggen. „Welnu, in Amsterdam maakte ik kennis met de meest vooraanstaande personen op medisch, artistiek en soci aal terrein. Daaronder bevonden zich ook een Engelscliman, een zekere Lord Littimer, zooals hij genoemd werd, diens zoon, en een zeer handige, gladde neef, Henson geheeten, die als onder wijzer of gouverneur van Lord Litti- mer's zoon fungeerde. Lord Littimer was een geleerde op verschillend gebied, van alles uitste kend op de hoogte en bovendien een fijne kenner van schilderijen. Alge meen beweerde men, dat hij de schitte rendste schilderijencollectie bezat welke in Engeland te vinden was. Overal was hij heengereisd om iets nieuws te vinden, en het gerucht, dat er in Amsterdam een ongeteekend kunstwerk was gevonden van zeer groote waarde, had hem naar die stad geleid. We waren groote vrienden van den begin af, evengoed als zijn zoon met mij bevriend was. De neef, mijn heer Henson, was rustiger en gereser veerder, doch, zooals ik weldra ont dekte, toch prijsstelleijd op een vroo- Sprengers. We zullen wel niet veel loskiijgen, maar dan weien we toch waar we mee af zijn. Men kan de raad dan later ook niet verwijten dat we een vordering hebben laten schieten. Voorzitier Wanneer hij aansprake lijk is. kunnen we onze aanvrage bij den curator indienen. v. Herpt. Hij is de aansprakelijke persoon, want 't is een gevolg, dat hij niet op tijd voor de kascontrole gekomen is. Sprengers. Ik had nog een kleine opmerking. Als weer leveramiëu voor de gemeente gedaan moeten wordeïs dan had ik gaarne dat ieder 't voor een jaar kreeg. Om 't altijd aan een persoon te geven, dat is niet in orde Voorzitter. We hebben er in B en W. ook al over gesproken en zullen met uw opmerking gaarne rekening houden. Hierna sluiting. KERKNIEUWS. Donderdag 20 December was het 49 jaren geleden dat Achilles Ratu, Z H Paus Pius Xl. in de oasiliek van Laiciantn ie Rome, de H. Priester wijding ontving. Hq wus toen pas 22 jaien oud. Numana zal toen vermoed nebben, dat die jonge priester eens met het hoogste gezag van God en Kerk bekleed zou worden. Zijn pries terlijke loopbaan werd zoo uitgestip peld Prefect der Amorostaansche Di- olioihcek van Milaan, Pretect van de Vaticaansche bibliotheek te Rome, Apostolisch Nuntius >n Polen, Kardi naal en Aartsbisschop v. Milaan, Paus. Z. H. Pius Xl kwam op den pau- seltjken troon in een tijd erj onder omstandigheden, waarin Gods voor beschikking vroeg een man van zeer veelzijdigen aard van een uitgestrekte, vele terreinen des levens omvallende belangstellingvan een groote erva ring, uit dagelijkschen omgang gebo ren, omtrent de verschillende cultu reele kringen, waarin bet geestes- en beschavingsleven der wereld zich als 't ware samentrekt. Zulk een man Is Achilles Ratti. Straks zal zijn aibeidzaam leven beschreven worden en dan zullen we zien welk een machtige bladzijden daarin voorkomen van zijn arbeid en streven voor de bevestiging van den wereldvrede. Vrede door kalme, sterke pogingtn om de belijders van het christendom te brengen tot eenheid Vrede ook voor allen. Dankbaar zijn we de voorzienigheid die ons zulk een plaaisbekleeder van Christus schonk. Rector C. J. Z wij sen. Maandag 17 Dec. vierde de Zeer Eerw. heer C. J. Zwijsen, rector van de Psychiatrische inrichting Coude water te Rosmalen en van het Sana torium .De Loofert" aldaar, zijn 70sien verjaardag. ReCior Zwijsen was jaren lang rector van het Si. Thomas col lege te Curasao en redacteur van .De Amigar dt Curasao". Na het af treden van rector Gcurts aki hoofdre dacieur van „De Tijd" is ae jubilaris eenigen lijd hoofdredacteur ook van dat blad geweest. Sedert 1927 wijdi hij zijne krachten aan eerstgenoemde instellingen. GEMENGD NIEUWS. I Gistermorgen heeft een 24-jarige vrouw in een huis in de Lindestraat te Amsterdam in een vlaag van waan zin haar beide jonge kinderen aller- afschuwelijkst mishandeld. Het jongste kind van 8 weken oud werd deernis wekkend met een mes in het halsje toegetakeld, terwijl het andere kind van 4 jaar eenige messteken in de lijk, gemakkelijk leven. „Ik was in die dagen ook niet afkee- rig van wat afwisseling en v rooi ij k- heid in het leven, hield bijzonder veel van kaarten en ik ben bang, dat de hartstocht voor het spel mij wel eens parten heeft gespeeld. Thans speel ik geen kaart meer, en ik dobbel ook niet meer, en zal dat ook niet meer doen, al moest ik nog honderd jaar leven. Waarom^ dat zult ge te zijner tijd wel vernemen. We gingen dus zeer vriendschappe lijk met. elkander om in die dagen, toen de zuster van Lord Littimer ons een bezoek bracht. Ze was vergezeld van een dochter, genaamd Enid. Ik zal haar niet beschrijven, want dat is met woorden niet mogelijk. Kortom, ik werd tot over de ooren op Enid ver liefd, en ben dit sindsdien nog altijd gebleven. En van al de kruisen, die ik heb te dragen, is de wetenschap, dat ik Enid bemin, en dat zij mij weder- keerig bemint, maar ook veracht wel mijn zwaarste kruis! Doch daar zal ik op het oogenblik maar niet ver der bq blijven stilstaan. „We waren allen uiterst gelukkig tot op het oogenblik, dat een zekere Van Sneck en een zekere van Gulven mijn weg kruisten. Van den beginne af bewonderde de laatste Enid. Hij was een flinke verschijning, een mili tair met blozend, knap uiterlqk, iemand, die zich, zeer galant kon voor doen, doch wiens reputatie overigens niet geheel smetteloos was. Ik denk, dat de kerel reeds onmiddellijk merkte, hoe het tusschen Enid en mq stond, want hij verborg nooit zijn afkeer en minachting voor mij. Voorde Borst armpjes werden toegebracht. Daarna sloeg de vrouw de hand aan zich zelf. Het drietal werd per autobrancard van den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De toestand van de kleinen baart de meeste zorg. Zaterdagavond hebben twee vrouwelijke verpleegden van het pro vinciaal ziekenhuis te Zandvoort zoo gevochten, dat een van haar aan de gevolgen is overleden. De justitie stelt een onderzoek in. Een 8-jarig meisje van den Badhuisweg is in brand geraakt ter wijl haar moeder even de deur uit was. Gisterochtend is het meisje in het Binnengasthuis, waar zij ter ver pleging Wi.9 opgenomen, overleden. Te Heemstede is uit de Ring vaart het lijk opgehaald van een 29- jarige vrouw, genaamd V. R. Daar vermoed wordt dat misdaad niet uitgesloten is, wordt een nader onder zoek ingesteld. Gisteravond zouden enkele schippers en schippersvrouwen een bezoek brengen aan boord van een in de Leuvehaven te Rott. liggend schip. De 53-jarige juffrouw C. Z v. W. zou over de loopplank worden geholpen, door den 17-jarigen schip persknecht H.L. Maar de plank brak en beiden vielen in 't water. De juffrouw is met een roeiboot gered de knecht wist zwemmende aan den kant te komen. Zij werden in een café aan de Leuvehaven van droge kleeren voorzien. Inmiddels was een nieuwe loop plank uitgelegd. Daarover zouden even later de 40-jarige juffrouw M. V. en haar man, schipper L. G. aan boord gaan. Maar de plank brak en beiden vielen in het water. De Juf- froow is met een roeiboot gered. De schipper i9 met een haak op het droge gebracht. Zij hebben in het politiebureau aan de Groote Paauwen- steeg droge kleeren gekregen. De gast heer overweegt, of hij voortaan zijn bezoekers niet met lier en laadboom zal halen. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Ik! kan het niet helpen dat ik nogal gevoelig hen wat betreft mijn persoon lijke Verschijning, piaar v. Gulven sar de mij tot krankzinnig wordens toe. Hij daagde mij aanhoudend uit tot sporten, waarin hij wist dat ik onmo gelijk bedreven kon zijn; doch tenslot te ook; tot kaarten tot écarté name lijk waarin ik meende, wél zijn meerdere te zijn. „Of ik het inderdaad was?Wel nu, na een laat diner en een goed glas wijn zouden we eens zien, wie het. sterkste er in was. Laat ik vooruit vaststellen, dat ik niet meer in staat was helder te denken, nog vóór wij be gonnen bovendien hadden bedekte toespelingen op mijn lichaamsgebrek mij gewoonweg krankzinnig gemaakt. Om kort te gaan, toen ik van tafel opstond wat er precies gebeurd is weet ik niet meer was ik mijn te genstander achthonderd pond schul dig!En ik had niet het minste vooruitzicht, ook maar het tiende part ervan te kunnen betalen. In die dagen toch was ik nog slechts een jong chi rurg, die zijn weg in de wereld nog vinden moest. En indien dat. geld er niet binnen enkele dagen was, zou ik voor altijd geblameerd zijn geweest. Althans, zoo meende ik in die dagen... Thans ben ik goddank verstandiger. Den volgenden morgen dan werd de groote ontdekking gedaan. De heer van Sneck, die ik reeds noemde, was een artist, een koopman van niet al te beste reputatie, door Lord Litti mer bij toeval ontmoet. Ja, hoe gaat 't met dergelijke menschen? (Wordt vervolgd). «o» „DB BOBO VAN HET ZOIDBN". Natuurlijk la het het beste dadelijk Akker'a Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooalsspoedig vermoeid zijnen hijgen, beginnende benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeda vergevor derd is, ook dan zult Gij van een ge regeld gebruik van Akker's Abdijsiroop oogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen m bevrijd hen van het slijm met Per koker: f 1.50, f2.75,14.50

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 6