SE ECHO VAN HET ZUIDEN Den aan Visitekaartjes VOOR KERSTMIS: L, van Bladel Zn. No. 102. Zaterdag 22 Dec. '28. 51e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 Dec. 1928. R.K. Hoogere Handelsschool. Naar wij vernemen zal de R K. Handelsschool alhier in 't begin van 1929 (nl. 19 Maart) haar 12'/a jarig bestaan herdenken, terwijl dan tevens een vijftal leeraren al dien tijd aan deze school zullen verbonden zijn en ook het eerste lustrum herdacht wordt van de omzetting in R.K. Hoogere Handelsschool. In princiep is besloten dit feit passend te herdenken. Hoe en wanneer zal nader worden bepaald. Kamer van Koophandel voor de Langstraat. In de winterperiode komt het her haaldelijk voor, dat de veerweg te Capelle is overstroomd. Aangezien dit niet voor het publiek wordt aan gekondigd, maken auto's en andere voertuigen uit de Langstraat vaak een vergeefschen tocht door den Capel- schen Polder. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat te Waalwijk heeft er den Min. van Waterstaat op attent gemaakt, dat deze teleurstelling zou kunnen worden voorkomen, wanneer aan den Langstraatschen Weg in de Kom van Capelle, waar een weg aftakt door den Capelschen Polder, door de zorg van de Rijkswaterstaats—ambtenaren aan den bij de aftakking aanwezigen wegwijzer van den A.N.W.B, een aankondiging werd bevestigd, zoodra de veerweg is overstroomd. De Minister van Waterstaat heeft thans aan de Kamer bericht.dat voort aan de bedoelde aankondiging za worden aangebracht. KERSTBOOM! N, - HULST, - ROOD! TULPEN. Telef. 199. WAALWIJK. 41763 Liedertafel Oefening en Vermaak". Het bestuur der Liedertafel •Oefe ning en Vermaak" heeft besloten in navolging van vorig jaar een groot Kerstbal te geven op Woensdag 2en Kerstdag in Musis Sacrum. De zaal zal voor deze gelegenheid eenigszin8 feestelijk versierd worden, terwijl tevens een prima Jasz—band voor dito—dansmuziek zal zorgen. Een en ander kan niet anders dan de bekende gezelligheid der Lleder- tafelbals verhoogen, zoodat den be zoekers een aangename avondwacht. Werkende en honoraire leden heb ben vrij toegang met één dame. Aanvang 8 uur precies. Het vwti'coht tarief. Op uitnoodiging van de R.K. Mjd- denstandsvereen. had Donderdagavond in de zaal van hotel Verwiel een bij eenkomst plaats van Waalwijksche winkelers, waarin de heer P. v. Vliet, Directeur der Gemeentelijke lichtbe- drjjven, een uiteenzetting zou geven over het vastrechttarief. De belangstelling van de zijde dei winkeliers was zeer gering. De vergadering stond onder leiding van den heer P. Verwiel, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereen., die de aanwezigen verwelkomde, in het bij zonder den heer v. Vliet. Ter vergadering was mede aanwezig de Eerw. heer kapelaan Martens, ad viseur van den Middenstandsbond. Hierna verkreeg de heer v. Vliet het woord over het vastrechttarief, dat met ingang van 1 Jan. 1929 ingaat. Hy verklaarde met genoegen gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging om hier over dit punt te komen spre ken. Reeds 85 personen hebben zich voor het vastrechttarief aangemeld, maaq waai' in het tarief voor den mid denstand veel voordeel is gelegen, had spr. toch een grootere belangstelling durven verwachten. Juist de in mid denstandskringen kan men ruimschoots genieten van do voordeelen, welke het vastrechttarief biedt. Spr. gaf hierna een uiteenzetting van het vastrecharief, zooals hij reeds te voren in, ons blad heeft gedaan. Een herhaling van de zakelijke feiten is dus overbodig. Bij het vraagstuk van verlaging van den stroomprijs stond men voor din gen sterke verlaging van den prijs of een vastrechttarief? Het eerste, zoo zeide spr., bleek niet mogelyk, zonder de rentabiliteit van het bedryf in gevaar te brengen. Het vast recht tarief echter geeft een verlaging die parallel is aan de reve nuen van het bedrijf. Het G.E.B. is een distributiebedrijf, waarbij men te doen heeft met het be zwarende z.g. „spitsgebruik". Een afname van eenige K.W.U. bo ven de belasting en in den spitstyd, die momenteel valt tussehen 4 en bij: Waalwijksche1 Stoomdrukkerij Antoon Tielen. uur namiddag, kan de gemeente een paai- duizend gulden kosten. Om gedu rende dien tijd beneden de maximale belasting te blijven, staat spr. thans in verbinding met eenige klein krachtver bruikers, die daaraan kunnen mede werken, Spr. ondervindt daarbij wel de noo- dige medewerking. Het verbruik van de winkelers valt eigenlijk buiten den z.g. spitstijd, want na 6 uur begint men pas zijn winkel goed te verlichten. Na spitstijd kunnen de winkeliers dus goedkoop stroom afnemen; bij een vastrechttariefi bedraagt de prijs 0.15 per K.W.U. Bij de bepaling van het vastrechtta rief is het stroomverleden van 1927 tot basis genomen. Spr. verklaart, dat dit in het voor deel van den afnemer is, want 1928 wijst over het algeheel een grooter ver bruik aan dan 1927. Verwacht mag worden, dat het grootere verbruik zich in 1929 zal voortzetten. Spr. besluit met de hoop dat hij prettig zal samenwerken met verbrui kers van het vastrechttarief en zoo er critiek komt, dat ze dan opbouwend zal zijn. Hierna volgde een onderlinge be spreking, waarbij aan het licht trad, dat verschillende winkeliers van oor deel waren, dat reeds voordeel zou worden genoten bij een gelijke stroom- afneming dan verleden jaar. De Directeur nam die gedachte weg door een korte toelichting, of juister, door een herhaling van het gesprokene. Bij de winkeliers ging de klachtwe moeten zoo zuinig zijn met onze eta lage-verlichting, omdat de stroomprijs zoo hoog is. De lichtcommissie heeft daarop onderzocht, op welke wijze de winkeliers aan hun te spaarzame verlichting op goedkoope wijze uitbrei ding konden geven. Naar aanleiding daarvan, zoo verklaarde spr., kwam 't vastrechttarief. Over en weer werden vervolgens klachten geuit over de P.N.E.M. De Directeur zeide, dat die klach ten over het geheele land gaan. Er zal echter een wetsontwerp aanhangig ge maakt worden inzake electriciteitsle- vering. Wanneer de Minister maar eenigszins rekening zal houden met de wenschen van den Bond van Distribu tiehouders, dan zal reeds een aanmer kelijke verbetering worden bereikt. Thans is men nog met handen en voeten gebonden aan de P.N.E.M. Hoe meer stroom nu echter wordt afgeno men, des te grooter is de kans, dat de gemeente in 1930 een nieuw en gunsti ger contract kan afsluiten. Inzake de politiek van de P.N.E.M., werd door den heer MJortier nog de op merking gemaakt, dat aan Philips stroom wordt geleverd voor 1$ cent per K.W.U. De Directeur erkende de groote on billijkheden. Van alle kanten wordt er aan gewerkt om een betere verhouding te krijgen. Van gemeente-autonomie kan niet meer gesproken worden. De Minister en do P.N.E.M. zijn twee han den op één buik. Na een gemoedelijke bespreking ga ven zich nog eenige personen voor het vastrechttarief op. De voorzitter dankte hierna den heer v. Vliet voor de gegeven uiteen zetting. Gemeenteraad. De openbare vergadering van den gemeenteraad wordt gehouden Vrijdag 28 December a.s. Liedertafel Oefening en Vermaak" Voor het 2e groote winterconcert der Liedertafel „Oefening en Ver maak" op Maandag 21 Januari as. zijn geëngageerd Mejuffrouw Elise de Haes, opera-zangeres te Amsterdam en de heer Jan van Buggenum, bas- bariton te Arnhem. Volks-Matlniè. Op 2en Kerstdag 's middags 12 uur geef de Liedertafel .Oefening en Ver maak" haar bekend Volks-Matinié. Het programma hiervan luidt als volgt Opwaarts R. Hol. Gloria Verhey. Kerstlied, te zingen door den heer Tom Burmanje. Tempelzang Büdelman. Hymne de Vliegh. met accompagnement van piano. Verkoop Fabrieksgebouwen, Kantoren en Woonhuizen. Donderdagavond werden door Not. Jansen in de Twee Kolommen geveild, fakrleksgebouwen met kantoren en woonhuizen, vroeger der fa. Qroenen. Koop 1 woonhuis en fabriek aan- geloopen en opgehouden. Koop 2 een woonhuis met schuur enz. werd gekocht door W. F. Klerkx voor f 6020, Koop 3, een dubbel winkelhuis, enz. ging over aan L Franken voor f6150 Verkoop onroerende goederen Erven L. Verwiel. De onroerende goederen, door Solaris Jansen geveild ten verzoeke van de Erven van den heer L. Ver wiel, zijn bij toeslag verkocht: a. de boerderij met 2 woningen aan H. Aarts voor f7525, b. een perceel weiland achter de fam. v. d. Lee aan M. Esch voor f2470 en c. een perceel weiland van den Spoorweg tot den Meerdijk aan A. Chr. Soeters voor f4200. KERSTNUMMER. Ons volgend nummer verschijnt a.s. Maandag en moet in den voormiddag op de post zijn. Berichten, advertentiën, enz. voor dit nummer moeten uiterlijk ten 9 uur in ons bezit zijn; nadien kan niets meer worden opgenomen. Administratie. Autobusdiensten. Ged. Staten van Noordbrabant heb ben vergunning verleend aan de Gebr. M. W. en C. M. van der Pas te Berkel (Heulekom) tot het in wer king brengen van een dagelijkschen autobusdienst vsn Hilvarenbeek over Biest—Houtakker, Moergestel, Oister- wijk, Udenhout, LoonopZand, Kaats heuvel en Sprang naar Waalwijk. Ged. Staten hebben voons vergun ning geweigerd aan de Gebr. M. W. en C. M. van der Pas te Berkel (Heulekom) tot het in werking bren gen van een wekelijkschen markt- autobusdienst op Woendag van Hil varenbeek naar 's Hertogenbosch. Het Drongelsche Kanaal. In de Woensdag gehouden verga dering van den N C. B. werd de vol gende motie aangenomen. De kring 's Bosch, in vergadering bijeen, gehoord de bespreking van den Rijkslandbouwconsulent Dr. Ir.J H. Deckers, van oordeel dat de wa terstaatkundige toestand in den om trek van den Bosch, met het oog op een economisch gebruik dier landen rondom den Bosch alles te wenschen overlaat, acht de verbetering van hei Drongelsch Kanaal urgent en besluit deze motie ter kennis te brengen der regeering. Frauduleus vervoer van vleesch. Door de politie is alhier proces verbaal opgemaakt tegen de land bouwster, vrouw v. d. S. wegens het frauduleus vervoer van vleesch af komstig van huisslachting. Schoenen. De invoer van Schoenen bedroeg in November 1928, 344 284 paar ad f 637 949 tegen 275.273 paar ad f 522 329 in Nov. 1927 en 349.185 paar ad f 663.297 in October 1928. De uitvoer bedroeg in November 1928 55.116 paar ad f 318 538 tegen 52.143 paar ad f 292.776 in Novem ber 27 en 62.290 paar ad f 375 830 in October '28. Bekroningen, De heer H. van Engelen, alhier behaalde 1.1. Zaterdag opdengrooten natlonalen Duettistenwedstrljd uitge schreven door de Christelijke Werk- Itedenvereeniging „Gustaal Adolf" te Tiel, waaraan enkele der aller beste duo's van ons land deelnamen, in duo met dhr. Jan Ijpelaar uitDru- nen den 3en pr. en extrapr. voor den mooisten zang met het duet „Zoete Wraak". 1.1. Maandag op den grootennatio- nalen humoristen wedstrijd te Ooster hout uitgeschreven door de Koninklijke Muziekvereeniging „Harmonie" die gehouden isln de concertzaal van hotel „Koppelpaarden' lsten prijs afdeeling solo's met de voordracht „Hannes bij de dorpsharmonie". Hij komt nu uit in den Eerewedstrijd op 7 januari a.s. Uitvoeringen enz. Het bestuur der voetbalclub W.S C. heeft het plan leden en donateurs in de maand Januari een gecostumeerd bal aan te bieden, terwijl begin Fe bruari Waalwijks Gemengde Zangver- eeniging eene uitvoering hoopt te geven met na afloop Bal. Voor 't Kerstnummer ad vertentiën uiterlijk tot Maan dag 9 uur. Rectificatie In het bericht betreffende de WGV in ons blad van Woensdag 1.1. staat vermeld, dat de heer Sicher uit Alk maar, keurturner der Olympiade alhier een turncursus komt geven voor de leden der WGV.' Men maakt er ons op attent, dat de naam van dezen heer niet is Sicher, doch Licher. Duivententoonstelling. v Door den Waalwijkschen Verzend- bond van duiven werd Zaterdag en Zondag j 1. in de zaal van den heer J. van Helvoirt, Putstraat alhier, een onderlinge duivententoonstelling ge houden. Als keurmeester fungeerde de heer v. Iersel uit Tilburg. De uitslag was als volgt: Schoonheidsklasse oude doffers. 1 pr. Th. Bakkers. Schoonheidsklasse oude duiven. 1 pr. Th. de Ronde. 2 H. Corstanje. Schoonheidsklasse jonge duivinnen. 1 pr. Th. Bakkers. Vliegklasse boven 500 K.M. doffers. 1 pr. v. Bladel. 2 A. v. Eijk. 3 A. Stokwielder. 4 A. Lombarts. 5 A. v Eijk. 6 A. v Eethen. 7 L. Verhoeven. 8 j. Braspenning. Z Eerv. verm J v. Bladel. E. V. M. Leijtens. Duivinnen gevlogen boven 500 K.M. 1 pr. J. Treffers. Vliegklasse beneden 500 K.M. doffers. 1, 2 en 3 pr. A. v. Eijk. 4 pr. A. v. Eethen. 5 en 6 pi Th. Bakkers. 7 pr. Hok .de Luchtbode". 8 J. Trtffers. 9 J. Alessie en Z.E.V. E.V. A. v d. Houdt. E.V. C. Brommels. Duiven beneden 500 K.M. 1 pr. Hok .de Luchtbode". 2 J. v Veldhoven (Putstr.) 3 A. Goedhart. 4 J. Kipping. 5 J. v. Beek. 6 L. v. d. Hoven. 7 J C. Pulles. Z E.V. J. v. Muilekom. E.V. M. v. d. Heuvel. Jonge Doffers. 1 pr Hok „de Luchtbode*. 2 C. Broumels 3 Ant. v. Hilst. 4 J. v Bokhoven. 5 en Z E.V. J. C. Pulles. 6 en 9 pr Th. de Ronde. 7 en 11 pr. J. Allessie. 8 en 10 pr. J. v. Bladel. E.V. Gebr. v. Gelder. E.V. W. v. Bokhoven. Jonge duivinnen. 1 en 3 pr. Jos. v. Bladel 2 pr. Hok „de Luchtbode". 4 L. Heijmans. 5 Th. de Ronde. 6 Th. Dulvekamp. 7 W. Muskens. 8 Ant. v. Hilst. 9 P. Schoemans. Z.E.V. J. C. Pulles. E V. A. v. d. Houdt. JDbligatieleening. Door het Genootschap der Barm hartige Broeders van Trier wordt uitgegeven een 7 pCt. Ie Hypoth. 15-jarige Obligatitleening groot 1380.000, in stukken van f 1000, 1500 en f 100. Koers van uitgifte 98 pCt. De bezittingen der Stichting bedragen f 14.400 000, de schulden last is f2.871.600. De inschrijving op genoemde lee ning is vanaf gisteren opengesteld bij de Nederl. Landbouwbank te Amsterdam, Lemjes en Drossaerts te 's Bosch en hare bijkantoren. De storting heeft plaats 2 Jan. 1929. Prospectussen en Inschrijvings biljetten zijn aan genoemde kantoren gratis verkrijgbaar. Kalenders. Wij ontvingen een kalender voor 1929 met aardig schild van de Stoom- ververlj en Wasscherij „de Regen boog" te Tilburg, agentschap te Waal wijk: fa. Wed. A. de Bree—Brans, Stationsstraat 4. Voorts een kalender der bekende fa. Van der Eist en Matthes te Am sterdam, met pakkend schutblad en onderschrift, waarin voorts voor de landbouwers op alle bladen een schat van gegevens op bemestingsgebied worden verstrekt. Nationale Levensveriekerings-Bank. De flinke duidelijke Maandkalender der Nationale Levensverzekerings- Bank te Rotterdam, kantoor Breda. De P.N.E.M. steeas vooruit. Productie record. Het Hsgz. verneemt, dat Woensdag door de P.N EM. een record bereikt is en wel de grootste productie sedert haar bestaan. Gistermorgen namelijk is geconsta teerd, dat de productie (opwekking) door de Centrale te Geeitruidenberg vanaf 1 Jan. 1928 tot heden een hon derd millioen K W.U heeft bedragen, tegen ruim 86 millioen K.W U. over het geheele jaar 1927. Stemmen bij volmacht 1 Let op den datum I Kiezers, die wegens beroep of werk zaamheden herhaaldelijk langer dan drie dagen buiten de gemeente ver blijven, wordt aangeraden ter gemeen tesecretarie in te dienen een „verzoek om bevoegdheid tot stemmen bij vol macht", formulieren zijn kosteloos ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Het verzoek moet Ingediend zijn voor 1 Januari 1929 DRUNEN. In de gehouden bestuurs vergadering van de Tooneelver. van het Jongenspatronaat Is besloten met Vastenavond een uitvoering te geven. Ze hebben hiervoor in studie genomen, het tooneelspel in vier be dreven „De Offerande". Zondagavond wordt In de Meis jescongregatie een lezing gehouden met lichtbeelden over het leven van den H. Antonius. Onze ZeeiEerw. Heer Pastoor zal als spreker optreden. In de kleine zaal der Jongens congregatie wordi Zondagavond op gevoerd het blijspel in 2 bedrijven van Fernando, „De Keizer komt". Op den 2en Kerstdag na het Lof wordt door de Zangvereeniglng der Meisjescongregatie een Kerst cantate uitgevoerd van Richard Hol, onder leiding van den heer L. Kogels. Telken jare wordt hiervoor, ook van buiten de gemeente, groote belang stelling betoond. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A s. Zondag des v.m. half tien en des nam. half zes hoopt in de Geref Kerk alhier op te treden Ds. Sietsma van Eindhoven. In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag middag twee uur op te treden Ds. Louwe Kooljmans van Waalwijk. A s. Maandagavond zal in het Geref Kerkgebouw met de kinderen der Zondagschoolvereenlging Kerst feest worden gevierd. Tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk alhier, in de vacature C. Tim mermans, die tot ouderling gekozen werd, is de heer J. Molegraat gekozen. Donderdagavond kwamen de kinderen der Ned. Herv. Zondag- schoolvereeniging in de Ned Herv. Kerk bijeen om Kerstfeest te vieren. Ds. A. v. Willigen van Capelle, consulent der gemeente, opende op gebruikelijke wijze, waarna hij op voor de kinderen duidelijke en be vattelijke wijze het verhaal van Jezus Geboorte vertelde. Door de kinderen werden enkele prachtige Kerstliederen gezongen, waarna door den heer A Jansen, leider der Zondagschoolvereenlging, een mooie Kerstvertelling gehouden werd. De kinderen werden ruim onthaald op versnaperingen, terwijl ook mooie leesboekjes enz. werden rondgedeeld. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondags des voormiddags half tien en des namiddags 6 uur op te treden Ds. v. Willigen. In plaats van Mej. B. Timmer mans is tot penningmeester der afd, Waalwijk van het N. O. G gekozen de heer W. de Roon. hoofd der O. L. School te Vrijhoeve- Capelle. Door den heer J. Rozenbrandls voor zijn benoeming tot diaken der Ned. Herv. Gemeente a. d. Loonschen- dijk bedankt. De alhier bestande Chr Ge mengde Zangvereeniging „Hallelujah" gaf Dinsdagavond in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk haar le uitvoering, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond en alleszins geslaagd mag heeten. De verschillende, nummers van het goed verzorgde, programma werden verdienstelijk ten gehoore gebracht en konden de goed keuring der aanwezigen wegdragen. Tot afgevaardigden naar deAlg. Vergadering van den Bond van Ned. Ond, op 28 en 29 Dec, a.s. te Arnhem te houden werd in de j.l. Woensdag bij L. F. van Dongen alhier gehouden vergadering van de afd. Langstraat van dien Bond gekozen de heer A.J. Fooij te Waalwijk. Naar men ons mededeelt is de Gemengde Zangvereeniging „de Heide bloem" alhier ontbonden. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk zal as. Zondag des nam. 2 uur optreden Ds. v. d. Vlugt uit Drunen. Zooals we reeds eerder gemeld hebben zal de Postduivenvereenigtng „De Luchtvaart" gecombineerd met de bij den heer van Heeswijk te Kaatsheuvel gevestigde vereeniging met de Kerstdagen een onderlinge Pustdulvententoonstelling houden in het caté van Mej. Wed. A. v.d. Haart alhier. Als keurmeester is aangezocht de heer A. v. Dongen te Tilburg. Maandagavond gaf de Toonee?- vereeniging der afd. Sprang-Capelle e. o. van Volksonderwijs in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier een uitvoering, welke door een groot aantal belanghebbenden, waaronder we ook eenige tooneelliefhebbers uit omliggende gemeenten opmerkten, werd bijgewoond en waarin voor de 2e maal werd opgevoerd: „Het Ge- neraalsvrouwije", blijspel in vier be drijven door Henri 't Sas. Ongeveer half acht heette de heer G. A. S. de Bas de belangstellenden namens de vereeniging welkom, waar na „gehaald werd. Nietiegenstaarde de vereeniging door het niet kunnen medespelen van één der leden eenigs zins gehandicapt was, werd het stuk werkelijk schitterend opgevoerd en we mogen gerust beweren, dat het spel van amateurs, volkomen „af" was. De verschillende rollen, vooral de hoofd rollen, bleken in goede handen, terwijl de tooneelen goed verzorgd waren. Een welverdiend daverend applaus vormde het slot na ieder bedrijf. De grimé. in handen van den heer van Raak uit Waalwijk, was eveneens uitstekend verzorgd. 2 A v Flik Z.E.V. W. v. Muilekom. E.V. Braspenning.

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9