ÏRCÏÏÏU «EI lil» PUROL er op! derde blad. nieuwjaarsnummer. heeren winkeliers No 104. Zaterdag 29 Dec. '28. 51e Jrg. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 28 Dec. 1928. wijzing der candidaten geboden, opdat ten slotte^ het beoogde effect: vier Bossche zetels, één Zeeuwsche, bij de oificieele verkiezing zal worden verwezenlijkt. Daarom heeft het Centraal College dat in casu ingelicht was over deze onderlinge afspraak der beide Kieskringbesturen den Bosch en Zee- land bij den kwaliteitszetel yoor Middenstandszaken en het Midden- standsvraagstuk als toelichting ge- Ons Nieuwjaarsnummer mei steld, dat, op basis der afgesproken kalender verschijnt Maandag 31 samenw^king. dezejeul bedoeld is December a.s. In Waalwijk wordt het op Nieuwjaarsmorgen bezorgd. Advertenties en berichten uiterlijk tot Maandag 9 uur. Het volgend nummer ver schijnt Zaterdag 5 Januari. DE ADMINISTRATIE. R.K. Kiesvereeniging Waalwijk- Het komt het Bestuur der R.K. als de Zeeuwsche zetel. De samenwerking tusschen den Bosch en Zeeland, waartoe de Be sturen van beidé Kieskringen hebben besloten en welker eerlijke en loyale uitvoering ook van U verzocht wordt mede te helpen bevorderen komt dus hierop neer Zeeland heeft het recht, voor den zoo juist genoemden kwaliteitszetel eigen candidaten voor te dragen, alsof het alleen stond, terwijl den Bosch, ter eerlijke en billijke uitvoering der tusschen beide Kieskringen ge Kiesvereeniging gewenscht voor in dgrde samenwerking, zfch bij de verband met de spoedJg te houden I candidaten dit aan vergadering, waar de aa,lwyzl,12 I Zeeland toegekende recht zal herinneren candidaten moet geschieden eenigI daarnaar zal gedragen. Om voorlichting te geven, vooral omdat I .mpIHW Pn klaar te zeeeen bü de verkiezingen voor de o.ficieefc D duld|l en W; candidaatsstell.ng een nieuw idee I voering dezcr samenwerking mede. dat men in den Kieskring den Bosch geen candiaaten stelt vaor den midden standszetel en omgekeerd in Zeeland niet voor de andere plaatsen. Het formeele recht daartoe blijft bestaan, doch de uitvoering der candidaatsstelling dat der kwaliteitszetels tot uit voering wordt gebracht. Wat reeds gebeurd is. lo. Het Parijbesluur heeft, voor wat betreft de indiening eener oificieele lijst van candidaten voor hetlidmaatschap der Tweede Kamer, de Kieskringen den Bossenz£ ^maakte land samengevoegd, hetgeen hierop geval van dit recht geen gebruik te neerkomt, dat bij de oificieele stemming van aanstaanden zomer maken' Wat op de vergadering van moe deze kieskringen te samen uitkomen I gebeuren. met een en dezelfde lijst van candi daten. De kiezers hebben het recht .aan wijzigingen" te doen, d.w.z. zij hebben Het doel van deze samenvoeging I het recht te zeggen A wensch ik voor is, Zeeland, dat in 1925 zijn Katho lieken zetel verloor, weer in het genot daarvan te stellen. 2o. Het Centraal College, ge- de kwaliteitszetel Landbouw, B voor Defensie, C voor Middenstandszaken, D en E voor de vrije plaatsen. Bo vendien heeft hij het recht plaats- vormd uit het Partijbestuur en de vervangers aan te wijzen, gekwalificeerde personen, die advi-1 Dit recht van aanwijzing hebben de seerende leden van den Partijraad I leden der Kiesvereeniging ter verga- zijn, verwacht voor de samenge-1 dering. buiten de vergadering en ook voegde Kieskringen de beschikking I het Bestuur kan als zoodanig candi- over vijf zetels. Op grond van de I daten aanwijzen. Wanneer de leden reglementsbepalingen heeft het van hun recht ter vergadering gebruik college vastgesteld, dat deze als maken is het noodig, dat tenminste n T 10 aanwezige leden een gedane can- le Klasse: kalfkoeien, afgewisseld. 2e Klasse: kalfkoeien, niet afgewis seld. 3e Klasse: kalf vaar zen, met 4 bree- de tanden. 4e Klasse: kalfvaarzen, met 2 bree- de tanden. 5e Klasse: melkkoeien, afgewisseld. 6e Klasse: melkkoeien, niet afgewis seld. 7e Klasse: melk vaarzen met 4 bree- de tanden. Se Klasse: melkbaarzen met 2 bree- de tanden. 9e Klasse: vette vaarzen. 10e Klasse: vette schotten, lie Klasse: vete koeien. Geschat wordt, <?at voor de ontvangst der jury voor de® keuring en voor an dere bijkomende kosten nog noodig is een bedrag van 50. Voor reclamedoeleinden ƒ67.50. De totale korten zijn dus 800.- Aan 't prie-advies inzake het con. tract van bet G.E.B. met de P.N.E.M ontleenen wij het volgende ln 1925 is net de P.N.E.M. een nieu we overeenkomst gesloten voor de le vering van oectrischen stroom aan 't Gemeentelijk Elektriciteitsbedrijf. Zoo als U beken! is, zijn de daarin bedon gen leveringsvoorwaarden voor ons be drijf nadec'iger dan die in het vorige contract, cf schoon onzerzijds herhaal delijk ernrtige bezwaren zijn aange voerd met het oog op de groote stroom- afname door het bedrijf aan de indu strie te laveren. De overeenkomst is aangegaan voor den tijd van 5 jaren. Zij ehdigt 31 December 1930, wan neer zi; twee jaren vóór dit tijdstip wordtlopgezegd, anders wordt de over eenkonst met, gelijk tijdvak verlengd. De Commissie voor het Electrici- teitstedrijf stelt ons voor, te bevorde ren. dat het contract vóór 31 Decem ber a.s. wordt opgezegd. Zij meent dat daartoe aanleiding is, omdat zij de bedongen leveringsvoorwaarden zeer ongunstig acht. Ja de opzegging kunnen dan pogin- gei in het werk worden gesteld om daarin verbetering te krijgen. Wij vereenigen ons met het voorstel der Commissie. Wij achten het ook van belang dat >p deze wijze andermaal de aandacht wordt gevestigd op de gegronde be «waren tegen het aan de gemeente be- volgt moeten worden bezet. Een zetel voor een deskundige j didaatstelling ondersteunen op het gebied van Landbouwzaken en het Landbouwvraagstuk. Maken zij buiten de vergadering van hun recht gebruik, dan moetei Een zetel voor een deskundige de aanwljzigingen minstens 25 hand op het gebied der Defensie. teekeningen dragen, indien zij eei Een zetel vooreen deskundige I candidaat betreffen, minstens 50, indien op het gebied van Middenstands-1 zij er meer hoogstens 5 betreffei. zaken en het Middenstandsvraag- stuk. Twee vrije zetels. Het Bestuur van den Kieskring den Bosch licht dit samengaan en deze verdeeling in een circulaire gericht aan de Besturen der Plaatselijke Kies verenigingen ais volgt toe: .Wij meenen mede in verband met de door Uwe Besturen te geven voorlichting en leiding bij gelegenheid der aanwijzing van candidaten in Uwe I kiesreglement bij den becretaris r. n. De aanwijzigingen moeten uiterlijk 15 Januari 1929 bij het Kringbestuir zijn binnengekomen. Wat er verder moet gebeuren hoept het Bestuur der R K. Kicsvereenighg bij een volgende gelegenheid toe te lichten. Het meent nu niet meer -an de gulle gastvrijheid, waarvoor hetder redactie vriendelijk dankt te megen vergen. NB. Voor belangstellenden is het vereeniging dat het nuttig is, U met een enkel woord hei doel en den BROOS, Grootestraat ter inzage AANVULLINGSAGENDA grondslag onzer samenwerking met voor de vergadering van den Raai der Zeeland bij de aanslaande candidaat. gemeente Waalwijk, te houden «p 28 stelling te ontvouwen, overeenkomstig hetgeen door het Partijbestuur werd overwogen, toen het besloot tot samenvoeging van onzen Rijkskies kring met dien van Zeeland en hei daarmede verband houdende besluit van het Centraal College tot vast. stelling van den derden kwaliteits- December 1928. 1. Aan de ingekomen stukkentoe te voegen: f. aanmerkingen van Ged. Stden op de gemeente- en bedrijfsrekeiingen over 1927; g. verzoek van J. Kooien <m ver koop van een perceel bouwterrnn aan Punt 12. Voorstel tot ojzegging van het contract met de P.N.EM. voor zetel, met de toeltchting. dat deze het Laageincle zetel bedoeld zou zijn als de zetel voor Zeeland. Doel der samenvoeging van beide ^ring van electriciteit. Kieskringen Is, om aan Zeeland, dat in 1925 zijn Katholieken zetel verloor dezen zetel te kunnen verzekeren. Het Partijbestuur besloot dus tot deze samenvoeging op gfond van het algemeen belang, dat er voor onze R.K. Staatspartij in gelegen is, om den zetel voor Zeeland een veilige plaats te geven bij de aanstaande ver— GEMEENTERAAD. in ons vorig nummer gaven wij een kort overzicht van de prae-tdviezen die door B. en W. aan den Rïad wer den gezonden. Wij geven li eronder nog een kleine aanvulling: Voor de herleving van de veemark ten heeft de Commissie het rolgende Wij stellen TJ nitsdien voor het con tract met de I\N.E.M. op te /.eggen ingaande Januari 1931. De wijziging van de Gem. Hypo theekbank stelt voor de hypotheek te brengen van 75 op 80 PCt. en het in voeren van het systeem huurkoop. Wij ontleenen aan het prae-advies nog het volgende Ten aanzien van de verlichting der voorwaarden voor hypothecaire lee ningen wordt thans voorgesteld, het maximum der leening te verhoogen van 75 tot 80 en de aflossing te ver gemakkelijken door deze te bepalen op 3 de eerste 20 en 2% de volgende 20 jaren. Thans moet worden afgelostde eerste 5 jaren 4 de volgende 10 ja ren 3 ei\ daarna 2 per jaar. Voor de huurkoopwoningen is de verordening op het Hypotheekbankbe- drrjf aangevuld met eenige algemeene bepalingen, waarin de beginselen zijn omschreven, naar welke overeenkom sten kunnen worden gesloten tot over dracht. van te bouwen woningen, waar voor de koopsom bij wijze van huur koop in 10, 15 of 20 jaren kan worden voldaan. Met onderstaand voorbeeld wordt de werking der voorgestelde regeling verduidelijkt Stichtingskosten met inbegrip der grondkosten 3300. Rentevoet der annuïteit 5 Bedrag der jaarlrjksche annuïteit van de stichtingskosten: voor 10 jaar 427.35; voor 15 jaar ƒ317.92; voor 20 jaar ƒ264.79. De huurkoopers betalen aan de Bank dus per maandresp. 35.62, 26.50, 22.07. Per week resp» 8.22, 6.12, 5.10. Oefening en Vermaak. Het volksmatinée op 2en Kerstdag was zeer druk bezocht en had als naar gewoonte een uitnemend verloop. Een groote attractie was de mooie s<Jo ..Kerstlied", door den heer Tom Bur- manje, muziek van Otto Zeegers, woor den van A. C. van der Heijden. Hij had daarmee zulk een groot succes, dat hij een bis-nummer geven moest. Het Kerstbal had natuurlijk een groote aantrekkingskracht; het was er druk en gezellig, waartoe ook de ver sierde kerstboom 't zijne bijdroeg. Bekroond. Op den nationalen duettenwedstrijd. uitgeschreven door de Harmonie „Eu- phonia" te Kaatsheuvel, geïTouden op 2en Kerstdag, behaalde dhr. H. v. Enge len in duo met dhr. J. IJpelaar uit Dru- nen, den tweeden prijs met de num mers „Zoete Wraak" en „Algemeene, Dienstplicht." Dat het een zware strijd was en de Jury voor een moeilijke taak stond, moge blijken uit het feit dat dhr. H. van Engelen met slechts één punt verschil op den eersten prijs uit het strijdperk trad. Het duo v. Engelen— IJpelaar komt op Zondag 10 Februari uit in den Ecre-wedstrijd. Gift voor Wit Gele Kruis. Door bemiddeling van Mevr. Don kers uit voorm. Baardwijk, ontving het Wit-Gele Kruis alhier een gift van 25.—. D. V. S. V. De Tooneelvereeniging D.V.S.V., on- derafdeeling van de R. K.' Werklieden- vereeniging, zal medio volgende maand voor 't voetlicht komen met een blij spel in drie bedrijven, getiteld. „Jonas de Recruut." Alleen vertegenwoordiging. Sinds 1 December j.l. heeft de firma A. van Helvoirt De Nijs, alhier, de al leenvertegenwoordiging voor Holland en België bekomen van de Aktien-Ge- sellschaft Libauer Lederfabrik Korona in Libau en Mitau (Latvia), fabrikan ten van diverse soorten overleder, als calfs-, runds- en geitenleder en che- vrettes in zwart en gekleurd, lakleder, enz., enz. W.S.C.'s gecostumeerd bal. Het door bovengenoemde vereeni ging te geven gecostumeerd bal zal reeds op Maandagavond 7 Jan. a.s. in de zaal Musis Sacrum plaats hebben Reeds vorig jaar werd door deze vereeniging een dergelijk bal aange schaft aan 19. behoorlijke ligging en slaapgelegenheid aan 6, geheel en gedeeltelijke (luiermand) 4,assistentie bij verpleging en in de huishouding 2, aantal bons bedraagt 185. Ontvangen van weldoeners eeie- leden en andere giften f 95.54 op vergadering van werkende- en be- stiursleden f 42 45. Door zelatricen opgehaald f 311.345. Rente f 24 63. In kas op 31 Dec. 1927 f 497 is totaal f 479 035 Uitgaven aan naturai voor t 447,895 blijft alzoo een batig van f 31,14. Met genoegen kan het bestuur op haar arbeid in het afge- loopen jaar terugzien. Bij het gehouden evamen voor Coupeuse Lingerie slaagde onze dorps- genoote mej. Nelly van Os. Zij genoot hare opleiding aan de Mode—Vak school voor dames en meisjes, Grob- bendonckstraat No. 46 te's Bosch, Directrice mevrouw P. O. de Bruyn- Steenbekkers. De tweede Kerstdag werd des avonds in de geheel gevulde Ned. Herv. Kerk weer met opgewektheid door jongen en ouderen het feest van den Kerstboom gevierd. De plaatselijke predikant, die de bijeenkomst leidde, sprak ter opening een woord naar aanleiding van eene Schriftplaats uit Hosea 14, waar God zegt, dat Hij voor de Zijnen als een „groenende dennenboom" zal zijn. Herinnerd werd aan het toemende gebruik van den kerstboom, hetgeen niet zonder gevaar is, als dit slechts eer» zinioose versiering zou worden. In den loop van den avond werd dan ook telkens het groote feit her dacht en hebben jongen en ouderen zeker een indruk kunnen ontvangen van de altijd weer boeiende geschie denis van Bethlehem. Voorts was weer een groote aan trekkelijkheid het uitnemend vertelde Kerstverhaal door den heer Hus, een boeiend verhaal van de zee eveneens met de strekking, dat de Kerst-viering een werkelijk geestelijken inhoud moet hebben. Door allen werd van dit een en ander, afgewisseld door muziek en zang, en wat de gebruikelijke versna peringen en geschenken voor de kin deren, genoten. Met genoegen zal door verschillenden op^dezen feestavond worden teruggezien. Met groote godsvrucht werd alhier het Kerstleest wederom opge- het voorgaande overtrelten. zoo«el üen z terw neer wat muziek als attracties belieft ,„u„ „...rl Het Bestuur heeft n.l. voor dezen avond een orkestje van 8 a 10 perso nen kunnen engageeren, zoodat men van te voren reeds van prima muziek overtuigd kan zijn. Waren er een vorige maal bijzondere attracties gegeven, thans zullen bij de zen feestavond bovendien nog prijzen uitgeloofd worden voor: mooiste costumes voor paren, mooiste costumes voor Heeren, mooiste costumes voor Dames. Wij twijfelen er niet aan of dit bal zal wederom in alle opzichten slagen, terwijl wij er tegelijkertijd nog op wij zen dat deze feestavond uitsluitend toegankelijk zal zijn voor leden en do nateurs van W.S.C. met hunne dames en benevens een beperkt aantal geïntro- duceerden. Teneinde geen risico te loopen dat geen toegangskaarten meer verkrijg baar zijn, wordt men aangeraden voor introductie zich zoo spoedig mogelijk bij een der Bestuursleden op te geven. kiezingen. Van onzen Kieskring wordt plan opgemaakt: door het Bestuur der Staatspartij dus Zij stelt voor op de volgende data in medewerking gevraagd welke mede-11929 te houden een 7-tal markten, waarop telkens voor ƒ70.aan pre- werking wij loyaal en eerlijk zullen hebben te verleenen om aan Zeeland zijn anders twijfelachtigen zetel mede le helpen verzekeren. Wanneer nu geen voorafgaande af spraak zou worden gemaakt ten aan zien van de gezamenlijke aanwijzing der candidaten voor deze beide samengevoegde Kieskringen, is het duidelijk, dat de numerieke meerder heid der kiezers in den Bosschen Kieskring het voor de leiding zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zou miën onder de aanvoerders zal worden verloot: 28 Maart, 11 April, 25 April, 30 Mei, 12 September, 10 October en 31, October. Op deze dagen worden te vens de gewone jaarmarkten van koop mansgoederen, enz., gehouden. Bedragen der premiën: 1 van ƒ10; 2 van 5.— en 20 van 2.50. Kosten in totaal 7 x 70.— is 490.—. Verder stelt de Oommissie voor te houden op 26 Sept.. 1929 een markt met premiekeuring. Hiervoor beschikbaar te stellen in Ingezonden Mededeelingen. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijkmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. en ZAKENMENSCHEN! Maakt ge uw reclame-budgetDRUNEN op, ruimt dan een flinke, ruime C; Klomp 76 plaats in voor geregeld advertee- JJ- ^lomp lfl() ren in dit blad, dat in Waalwijk, H' Q0|et 100 de Langstraat en Omgeving al-j.'de Munnik 92 gemeen gelezen wordt. DRUNEN, Zaterdag had de 3e wed strijd plaats van het biljart concours in café Vissers. „E. E B." Elshout kwam uit tegen .De Lustige Spelers" te Drunnen en was hiervoor een enorme belangstelling van biljart-lief- hebbers. De uitslag was als volgt ELSHOUT Elshout 100 A. Klerks 78 J. Merkx F. Bergmans 47 H. Vrijhoeven 74 Cv. Engelen 100 100 Th. v.d. Besselaar 79 maken, om aan Zeeland dc verzeke ring te geven, dat onder de vijf te 11 klassen vee per klasse ƒ17.50, n.l. verwachten zetels er een Zeeuwsche een premie van 10.— 1 van 5— en zal zijn. Een eerlijke afspraak, waar- 1 van ƒ2.50. Kosten in totaal: 11 x aan beide Kieskringen zich zullen 17.50 is 192.50. houden, is derhalve reeas bij de aan-Deze klassen zijn: Uitbetaling „Nieuwjaarsdag." Volgens artikel 7 van de regeling dei- Arbeidsvoorwaarden in de Schoenin dustrie, die met 1 Januari 1929 ingaat, wordt Nieuwjaarsdag niet ingehaald en niet betaald. Volgens een thans opgehangen ken nisgeving in de fabrieken der leden van de Vereeniging van Waahvijksche Schoenfabrikanten, zal deze dag toch aan alle arbeiders en arbeidsters wor den uitbetaald. 568 478 Op Maandag 31 Dec. 's avonds om 10 uur eindigt de personeele wed strijd, waarna prijsuitreiking, volgt. DRUNEN. Aan het 21e Jaarverslag der St. Elisabethvereeniging ontleenen wij het volgende: Het getal werkende leden bedraagt 12, zelatricen 13, leden verpleegsters 2, weldoeners 25, eereleden 202. 24 huishoudens ondersteund en geholpen, versterkende middelen ver pastoor met assistentie werd opge dragen, werd door de leden van het zangkoor een zestal liederen uitge voerd. Den eersten Kerstdag werd na het Lof, onder leiding van den heer J. P, van Rooij, de vierstemmige Ketst— cantate gezongen van Dobbelsteen, waarna nog een van Alecxandrie. Tot slot van den tweeden Kerstdag werd door het Dameskoor onder leiding van den heer L. Kogels een cantate uitgevoerd. NIEUWKUIJK. Op Dinsdag le Kerstdag voor de dames en op Woensdag 2en Kerstdag voor de hee ren. beide avonden voor een stamp volle zaal, gaf onze tooneel vereeniging „K.N.A." in het patronaatsgebouw een goed gedaagde uitvoering. He drama, zoowel als het blijspel kwamen geheel rot hun recht, door de lofwaardige uitvoering er spelers, die allen, zonder uitzondering, schit terend spel leverden. Een woord van dank aan regisseur en spelers voor de genotvolle avonden is hier wel verdiend. Op Zaterdag 29 December a.s. geeft den Kanariebond van hier en omstreken in Café Pulles een tentoon stelling. Als keurmeester zal fungeeren de heer C. Haans uit Tilburg. Den Zondag d.a.v. zal de tentoonstelling voor 't publiek worden toegankelijk gesteld. Wij twijfelen niet of menig kanarieliefhebber zal hier een kijkje gaan nemen. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s Zondag des namiddags twee uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. v, d. Vlught van Drunen. Op Maandag 31 dezer (Oudejaars- dag) des avonds 7 uur en Dinsdag 1 Januari 1929, des voormiddags half tien, hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. van Nes van 's-Gravenhage. J1. Maandagavond werd in de Geref. Kerk alhier kerstfeest gehouden met de kinderen der Zondagsschool. De bijeenkomst stond onder leiding van Ds. J. Snoek, die na het zingen van de Lofzang van Zacharlas versl, voorging in Gebed, waarna Zijn erw. het kerstverhaal breedvoerig behan delde. Door de kinderen werden ver schillende mooie kerstliederen ge zongen en tevens een 8 tal voordrach ten gedaan' Aan de kinderen werden versnaperingen uitgedeeld, alsook leesboekjes, wandteksten, enz. I 1 a.4.1 1 K \rr\r\r 11 1 u Uni (fpvpn hal zal aimer nei iversticcsi wcuciuiu boden, doch hel nu te geven b za bruikeliike wijze gevie.-d. Na de nacht-

Echo van het Zuiden | 1928 | | pagina 9