hout op verschillende dagen comlté's en deputaties ontvangen, welke Hare Majesteit, bij gelegenheid van het feit, dat zij, 50 jaren geleden, voor het eerst in Nederland kwant, geluk- wenschen en huldeblijken komen aan bieden. Gistermiddag zijn aan H. M. de geschenken der vrouwen uit Nederland en de koloniën aangeboden. Daarb_ een bedrag van f 285 000. dat voor liefdadige doeleinden zal worden bestemd. Opening telefoonverkeer met Oost—Indië. Nadat gistermiddag ongeveer 2 uur de Koningin—Moeder per radio de hulde der Indische vrouwen bij monde van mevrouw De Graeff in ontvangst had genomen en beantwoord, vond in het studio van het gebouw van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie aan de Kortenaerskade in Den Haag ongeveer 3 uur de offi cieele opening van het telefoonver keer met Indië plaats. De minister van waterstaat opende de verbinding met het uitspreken van een redevoering, die werd beant woord door den gouverneur-generaal van Ned. Indië. Daarna sprak de Mi. nister van Koloniën, die ook door den Gouverneur werd beantwoord. Het was een gewichtig feit, dat hier officieel werd geboekstaafd. Naar het Corr. Bur. verneemt, waren tot gistermorgen half twaalt reeds veertien uitgaande en twaal inkomende gesprekken voor den radiotelefoondienst met Indië aange vraagd. Gistermiddag heeft, als eerste betalende abonné in de publieke telefoonverbinding Nederland—Indië, de heer D. W. Berretty, directeur van Aneta te 's-Gravenhage, een gesprek gevoerd met het Aneiagebouw te Weltevreden. Onder de aanwezigen was dr. ir. Koomans. De kwaliteit van het gesprek was, zoo wordt gemeld, zoodanig, dat he'. de practische bruikbaarheid van deze publieke telefoonverbinding voor zakelflke aangelegenheden ten volle bewees. Mevrouw Colijn Men meldt dat de toestand van mevrouw Colijn, die bij een auto ongeluk bij Wiesbaden gewond werd aanmerkelijk is verbeterd, zoodat zij dezer dagen naar Nederland zal kun nen terugkeeren. EEN GOOI-FILM. Door Kleinman's Filmfabrikatie te Amsterdam, welke o. a. de films Droomkoninkje" en „Op Hoop van Zegen", vervaardigde wordt thans een fiim samengesteld betreffende hel Gooi. Van deze film, welke in de 8e z.g. Ufa-theaters in Nederland zal worden vertoond, wordt behalve aan he! na tuurschoon, o.a. ook een gedeelte aan de groote Gooische industrie, de Neder landsche seintoestellenfabriek (Radio N. S. F.) te Hilversum, gewijd. KERKNIEUWS. Paters Redemptoristen 75 jaar in 's Hertogenbosch. Zondag werd te 's Hertogenbosch het feit herdacht, dat de Paters Re demptoristen zich vóór 75 jaar in die stad vestigden. Des morgens droeg de Bisschop in de Paterskerk een pontificale H. Mis op, waarna de paters door het zangkoor werden ge huldigd. Om half 12 kwam het huldi gingscomité het geschenk der Bossche naren aanbieden, bestaande in een bedrag in geld ten behoeve van de versiering der kerk. Daaraan was een oorkonde toegevoegd. De aanbieding geschiedde door notaris Sopers, als voorzitter van het comité, die in het licht stelde welk een groote hulp de Redemptoristen reeds voor de wereld lijke geestelijkheid zijn geweest en hoeveel goeds zij voor de stad hebben gedaan. Ook de burgemeester, mr. F.J. van Lanschot, voerde het woord en wees erop, hoe de paters, naast hun geeste lijken arbeid, ook veel goeds op tijdelijk gebied aan de Bosschenaren hebben gebracht door woningbouw, militairen- vereeniging en H. Familie. Er volgde daarna een drukbezochte receptie, terwijl vele bloemen werden toegezonden. Het Koninklijk Muziek korps van Goulmy en Baar kwam een serenade brengen, en de bisschop sloot het feest met een Pontificaal Lof en Te Deummgr. C. Prinsen, pro tonotarius apostolicus en kanunnik, hield onder dit Lof defeestpredicatie. RECHTZAKEN. GERECHTSHOF. Een veete. Stond terecht P. V., 58 jaar, te Sprang-Capelle. Verdachte stond voor de Rechtbank te 's Bosch terecht ter zake, dat hij op 26 Juli 1928 te Sprang-Capelle, opzet telijk W. Sulsters met een mes heeft geslagen en hem daardoor pijnlijk heeft getroffen en bloedend heeft ver wond. Verdachte werd te dier zake ver oordeeld tot drie maanden gev.-straf. Verdachte ontkende. Partijen werpen de schuld op elkaar, beiden beweren aangevallen te zijn. De eisch luidde na getuigenverhoor bevestiging van het vonnis. De verdediger meende dat de getui genverklaringen van broer en zuster Sulsters voorzichtig moeten beoordeeld worden. De predikant ter plaatse getuigt gunstig over verdachte, die een gezin heeft met 8 kinderen en ook om zijn familieomstandigheden wel clementie verdient. Verdachte, die blijft ontkennen, heeft verder niets meer te zeggen. Vrijgesproken. De rechtbank vernietigde het von nis van het Kantongerecht te Heus- den, waarbij J. B., landbouwer te Heusden, wegens overtreding der Keu ringsverordening en Warenwet ver oordeeld was. De rechtbank heeft verdachte vrij gesproken van de aanklacht. DESILLUSIA! 't Had zoo mooi kunnen zijn, maar 't mocht niet wezen! De verdienstelijke zangvereeniging „Ons Genoegen" te Almkerk zou deel nemen aan een wedstrijd met tal van Zustervereenigingen. De burgerij,, in haar nopjes over deze eer, was terecht van oordeel dat het der vereeniging niet voegde op het terrein van den edelen Rang te verschijnen zonder banier. Eenige burgers namen het initiatief tot den aankoop van een vaandel, dat namens de burgerij aan „Ons Genoe gen" zou worden aangeboden als blijk van waardeering. Er werd een uitvoerend-comité ge vormd onder voorzitterschap van J. v. d. S., winkelier te Almkerk. De beraad slagingen liepen prettig en vlot van sta pel en in spontaan overleg werden de functies verdeeld. Ijverige dames en heeren boden zich aan om te collectee ren en als alles goed ging, zou de heer J. de Graaf, lid van het mannenkoor, het vaandel onder een mooie toespraak aanbieden. Het plan viel in Almkerk in goede aarde; ieder werkte mee tot het wel slagen en de bijdragen vloeiden zoo mild voor het prijzenswaardige doel, dat in een minimum van tijd het res pectabele bedrag van 182,75 bij el kaar was. De voorzitter was tevens schatbe waarder; aan hem werden de gelden toevertrouwd. In Dordrecht werd een fraai vaandel besteld. Tot zoover ging alles prachtig. Toen kwam de desillusie. O „Ons Genoegen" heeft van wat op weg was een merkwaardig feit te worden, géén genoegen beleefd en alleen onvergete lijk veel pech opgedaan. Toen de banier betaald moest worden, was het geld verdwenen tot den laatsten cent. Dat verwekte in Almkerk groote op schudding en algemeene teleurstelling en Joris de Voorzitter zou zich dan ook hebben te verantwoorden wegens verduistering. Hij beweerde dat hij niet van plan was geweest zich de inzameling weder rechtelijk toe te eigenen, 't Vaandel zou wel betaald komen. Alles was alleen maar anders geloopen dan hij voorzien had. Het geld had hij in zijn zaakje ge stoken. Maar verdwenen was 't! De comité leden kwamen het verklaren voor de rechtbank. Getuige Adriana de Hoog, Almkerk, had een bedrag van 8.gecollecteerd en bij Joris gebracht. Getuige Antoinette de Graaf, Alm kerk, had 69.gecollecteerd en bij Joris gebracht. Getuige L. van Rosmalen, Sleeuwijk, 29.gecollecteerd en bij Joris ge bracht. Getuige J. van Breugel, ruim 28. gecollecteerd en bij Joris gebracht, enz. Met dat al, de gelukkige vereeniging durfde niet met het vaandel uit te trekken. De leden maakten zich alreeds zenuwachtig over 't geval, dat ze in den stoet zouden worden nageroepen. De banier zóu feestelijk uitwaaien, terwijl Joris de rekening had laten waaien en t vaandel niet betaald was? Neen, dat ging niet. En met de stille trom, zonder vaan del naar 't concours te gaan verkozen allen bóven 't vaandel. Het O. M. wees er op dat verdachte grootelijks misbruik had gemaakt van het goed vertrouwen der burgerij. Vol gens de inlichtingen is verdachte goed bespraakt, kan ook gewichtige gezich ten trekken, doch is zeer lui. Hij is mu zikaal dat bleek maar voor z'n winkeltje, z'n zaakje, om den kost te verdienen, beteekent hij niet veel. Ove rigens staat hij niet ongunstig bekend, al is luiheid ook geen gunstige noot op zijn rapport. Hij heeft inmiddels in termijnen het vaandel afbetaald tot ƒ110, dus be draagt het tekort nog 72,75. De eisch luidde daarom clement 40.boete. Uitspraak volgende week. Verdachte verzette zich tegen den eisch en wil geen straf! Oplichting. P. v. H„ tuindersknecht te Sleeuwijk, had aan zijn patroon gezegd dat hij tuinbouwcursussen wilde volgen en mocht voor de reis naar het leslokaal de fiets van den baas leenen. Den vol genden dag loog hij bekeurd te zijn en hoopte toen weer een rijksdaalder los te krijgen. Maar de baas informeerde eens naar dat al en kwam toen op het spoor van de leugens. De baas was voornemens het cursusgeld te betalen, maar nu ver droot het hem toch, dat zijn knecht, al was hij arm, zijn toevlucht genomen had tot leugens om het lesgeld te krij gen. Wegens oplichting luidde de eisch 15.boete. 'JméëftJaid. n INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Waalwijk, 7 Jan. 1929. Geachte Reactie. Gelieve s.v.p. onderstaande regelen op te nemen als ingezonden stuk in de „Echo". Bij voorbaat mijn dank. Ik las van inzender X. zijn in gezonden stuk aangaande „Subsidiee ring der St. Antoniuskerk". „Ik" kan bedoelde inzender hierin direet géén gelijk geven. Volgens, mijne meening is de uitbrei ding eener kerk, het komt er niet op aan van welke richting ook, een maat schappelijk belang en alle maatschap pelijke belangen dienen, volgens mij te worden gesteund. Voorts mag, niet uit het oog worden verloren, dat Pastoor Kuijpers de ini tiatiefnemer en bouwer is geweest van eene Kerk en scholen, hetgeen niet te onderschatten is. Ik geef U de verzekering dat derge lijke totstandkomingen ontzaggelijk veel bijdragen tot groei en bloei eener gemeente en dat bijgevolg Waalwijk zonder genoemde initiatiefnemer er nooit zou hebben uitgezien als thans. Aangaande uwe aanhalingen over z.g. „Mexicaansche bewegingen" hier voor zullen wij voor eerst onze oogen maar dicht knijpen. Hoogachtend, Een geboren Waalwijker. Aan de Redactie van ,JDe Echo van het Zuiden [Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken wij eenige plaats ruimte in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. In de gemeente Sprang-Capelle wordt door B. en W. de gemeente op de volgende wijzei geregeerd Men heeft daar misschien de ge dachte, dat door een zeker drijven de gemeentenaren worden gesticht, want als een vereeniging verlenging vraagt op Zaterdag, dan wordt dat geweigerd. Als de vereeniging niet anders dan op Zaterdag kan gebruik maken van ver lenging en het wordt B. en W. van Sprang-Capelle in een uitvoerig schrij ven duidelijk gemaakt, dan wordt het nogmaals geweigerd. Als diezelfde ver eeniging niet anders hare sport kan beoefenen dan in wedstrijden en dat die wedstrijden moeten worden ge speeld tegen vereenigingen uit de om liggende gemeenten, waar het gewone sluitingsuur nog later is dan in SprangCapelle, dan meenen wij dat er voldoende reden aanwezig is om de vereeniging haar aangevraagde en noodzakelijke verlenging toe te staan. De sport der vereeniging (biljart- sport) is, zeker geen sport die verlaagt. De Biljartvereen. kan er op wijzen en bewijzen, dat in al hare wedstrij den niets is voorgevallen dat de ver eeniging of de gemeente verlaagt; de vereeniging kan er op wijzen dat an dersdenkenden van hare wedstrijden of bezoekende personen geen hinder hebben, want er wordt en er is altijd op gewezen en aan het verzoek vol daan, om vlug en correct huiswaarts te keeren. Waarom dan geen verlenging? Gemeenteraadsleden, hier is werk voor u, spreekt gij het uit in uw ver gadering, toont dat gij gevoelt dat u gekozen is voor het algemeen belang der gemeente en der gemeentenaren. Wij wachten op u dat gij zult recht spreken en dat wij in het volste ver trouwen kunnen zeggen wij hebben met, de verkiezing voor den gemeente raad onze stem goed uitgebracht. Met dank voor de plaatsing, Best. Biljartver. „Volhouden", Sprang-Capelle. DRUNEN. Door den R.K. Fabrieks- arbeidersbond „St. Willebrordus" zal a.s. Zondag, des voormiddags half 12, in de zaal der Meisjes Congregatie, een groote propaganda-vergadering wor den gehouden, alwaar als spreker zal optreden de heer Fr. Passier, met het onderwerp: „Het ontwerp-loonregeling van de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten", waarbij ook te vens alle ongeorganiseerde arbeiders worden uitgenoodigd tegenwoordig te zijn. Er zijn in Drunen nog arbeiders die zich niet behoorlijk bewust zijn van hunne waarde als arbeider en als inensch. Ze voelen nog niet voldoende aan den zedelijken plicht zich te orga- niseeren tot verbetering van maat schappelijke en sociale toestanden. In Drunen bestaat geen minimum-loon stelsel meer. Er is hier veel gemis, wat ze in andere plaatsen wel krijgen. Daarom alle ongeorganiseerde ar beiders op ter vergadering en sluit U aan. Dit is ook den uitdrukkelijke wensch van Paus en Bisschoppen. A.s. Zondag zal door de Hand boogschutterij een groote uitvoering worden gegeven in de zaal van den heer Th. Elshout, voor de leden, hono raire leden met hunne dames en verde re belangstellenden, met welwillende medewerking van de Stedelijk en Natio naal bekroonde Tilburgsche Tooneel- vereeniging „Vondel". Opgevoerd zal worden: „De Pastoor van Neuvillette", Romantisch tooneelspel in drie bedrij ven en het blijspel „De Gebroken Spie gel" in één bedrijf. Door de tooneeivereeniging der Meisjes-Congregatie werd Zondag avond opgevoerd het bekende en zeer mooie tooneelstuk „Elisabeth van Hongarije". Deze uitvoering was uitsluitend toe gankelijk voor vrouwelijk publiek bo ven 15 jaar en toch was de ruime zaal flink bezet. Er werd vlot spel geleverd; costu mes en decor waren uitstekend ver zorgd. Door eenige dames werden nog als toegift enkele mooie zangstukjes en voordrachten uitgevoerd, welke zeer in den smaak vielen. Na afloop werd door den Zeereerw. heer Pastoor een woord van lof en dank gebracht aan de actrices, den onvermoeiden en verdienstelijken regis seur den heer L. Pijnenburg, de Eerw. Zusters die zich zooveel moeite ge troost hebben, en aan allen, die tot het welslagen van dezen schoonen avond hebben medegewerkt. Een woord van hulde aan allen die bij droegen tot het verschaffen van dezen genotvollen avond, l/ Zaterdagavond hield de potver- eeniging „Krasnapolsky" haar jaar- lijksehen teeravond. Eenige gezellige uren werden gesle ten met spel en voordrachten, terwijl na afloop een heerlijke maaltijd wachtte. Het is een der weinige vereenigin gen, die zich al gedurende ruim 40 ja ren heeft kunnen handhaven. DRUNEN. Uitvoering Meisjes-Con- gregatie. Door de goede zorgen van den ZeerEerw. Heer Pastoor, die steeds een bijzondere activiteit aan den dag legt wanneer het geldt de belangen der Congregatie, is in de zaal der Meisjescongregatie een tooneelruimte gebouwd, alwaar j.l. Zondag voor het eerst werd opgevoerd het Tooneelspel in 5 bedrijven, „Elisabeth vanThürin gen" van welk tooneelstuk een su blieme vertolking werd gegeven. Door alle speelsters, werd met groote toe wijding de haar toebedeelde rol ge speeld. Er werd goed samenspel ge- geven. Zonder aan de anderen te kort te doen mogen we toch wel extra vermelden Elizabeth, hare schoon moeder Sophie, hare schoonzuster Agnes en de waarzegster, respectieve lijk vertolkt door Henda. v. d. Wiel, P. Koks, M Koks, en Nelly v. d. Wiel. De apotheose met slotzang was een waardige bekroning op het geheel. Het ter afwisseling gezongen stukje viel eveneens in den smaak. Het tot slot voorgedragen stukje Stakkertje" door A. Veltman, bracht bij allen de lachspieren danig in be weging. De ZeerEerw. Heer Pastoor bracht na afloop dank aan de speelsters voor hare prestaties. Zaterdagavond werd onder archi tectuur van den heer van Vlijmen te Vlijmen aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor rekening var» den Heer M. van Son te Drunen bij het station, waarbij werd ingeschreven als volgt P, Cramer, Genderen f5300.— L. Kooien, Nieuwkuijk f5100 los van Iersel Merxs Drunen f 4837 G. de Bont, Nieuwkuijk f4835.— Jos van der Loo, Elshout J4800.— Blanker8, Nieuwkuijk f4768 Lamb, van Oers, Drunen f4696.— Frans Fressen, Drunen f 4295.— I Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Door de Hollandsche Buurt spoorwegen is aan de heeren J. van i Iersel en Merks opgedragen het i bouwen van een nieuw kantoor aan de remise alhier. DRUNEN. Zondag werd in 't café bij den heer M. Vissers de laatste clubwedsirijd gehouden van 'tbiljart- tournooi, hetwelk werd gespeeld door 't eerste zestal der jongenscongregatie te Drunen en het eerste zestal V.B.C. uit Vrijhoeven Capelle. Daar htermede de eindbeslissing plaats had werd er met spanning den uitslag tegemoet gezien. De publieke belangstelling was groot en groeide steeds aan tegen het einde van den wedstrijd. De uitslag is als volgt Jongens congregatie Drunen. Th. van d. Wiel, 100 gem. 6. H, Brok, 100 gem. 5, J. van Delft, 100 gem. 4 C. Koks, 100 gem. 4. Jan Brok, 100 gem. 3"/l3. C. Vesters. 100, gem. 3"/,3 Jongens-congregatie Drunen totaal 600 punten. V. B. C., Vrijhoeven-CapelleAm. Treffers, 52 gcm. 3. A. de Jong, 61 gem. 3'/«. G. Pullens, 74, gem. 3'/,. W. Treffers, 83, gem. 3'/a. L. van Oversteeg, 43, gem. l3/4, A. Lemveld 53, gem. 2'/,. Vrijhoeven-Capelle totaal 366 punten Het tournooi is thans geëindigd en is schitterend geslaagd. Wij kunnen zeggen dat er kranig gespeeld is en dat onze jongens der Congregatie hun beste beentje hebben voorgezet. Ze behaalden het hoogst aantal punten n.i. 1ste pr. Ons Genoegen, Waalwijk 2de pr. De Lustige Spelers, Drunen, 3e pr. H. K. B„ Waalwijk, 4e prijs zoodat alhier onze spelers in Drunen een woord van lof toekomt. Na de uitreiking der prijzen bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. NIEUWKUIK. Maandag jl. herdacht onze dorpsgenoot de heer Adrianus van der Aa, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma Mol—Pauwels alhier. 'sM orgenswerd het feest geopend met een plechtige H. Mis van dankzegging, waaronder zilveren jubilaris en zijne familie, geheel het kantoor-,reizigers en overige personeel der N V alsmede door tal rijke familieleden, vrienden en ken nissen van den jubilaris. Na de H. Mis, werd aan den uit gang der kerk, de Zilveren Jubilaris en de zijnen opgewacht en hartelijk gefeliciteerd, Gedurende den dag werd zoowel ten huize van den Directeur de heer A. van Mol, als ten huize van den jubilaris gemoedelflk, maar flink gefeest. Door de N.V. in het personeel werden den Zilveren Jubilaris prach tige en nuttige cadeaux aangeboden. De belangstelling was buitengewoon groot. Wfj wenschen Janus van der Aa nog vele jaren toe met de hoop, dat hij nog eenmaal zijn gouden feest als zoodanig mag vieren. Hierbij willen we tevens de zeld zame mededeeling doen. dat C. Klerks te Drunen. reeds gedurende 53 jaar bij -dé fia. Mol-Pauwels werkzaam is. Zondag j.l. had in café de Bont de einduitslag plaats van het aldaar gehouden barakconcours. Het con cours heeft een gezellig verloop gehad. Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 9863 31, terugbetaald f 13491 89. CAPELLE. A.s. Donderdag 10 Jan., des avonds 6 uur, houdt de landbouw- vereen. SprangCapelle en omstreken in het café van den heer J. Treffers aan het Bruggetje een algemeene le denvergadering. De agenda vermeldt: 1. Opening en notulen. 2. Mededeelingen. Bestelling kunstmeststoffen, kalk, kolen, enz. 4. Rondvraag en sluiting. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier heeft zich voor zijn in den loop der volgende week bij den heer L. F. van Dongen te geven uit voering de medewerking verzekerd van het in deze omgeving gunstig bekend staande duo Goffa u't Afwerpen. Tot bestuurslid van de Capelsche IJsclub is, in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer F. v. Zuilichem gekozen de heer A. Kerst Gzn. Op de ondergeloopen landen in den z.g. Hoek wordt sedert j.l. Zater dag reeds druk schaatsengereden. Ook op de overstroomde gedeelten in den Buitenpolder wordt gereden. WAsPiK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waspik op Vrijdag den 11 januari 1929 des na middags ten 6 uur. Aan de orde 1. Beeëdiging Armmeester. 2. Mededeelingen. 3. Wijziging Politieverordening. 4, Aanbieding begrooting Armbestuur. 5. Verzoeken om subsidie van het Groene Kruis en de vereeniging de

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2