Houdt Maandagavond, 14 dezer, vrii voor de vergadering der Kiesvereeniging. ilciïii HET zin Uw Zenuwen No. 3. Woensdag 9 Jan. 1929. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 8 Januari '29. nDe Witte Non". Zooals terloops aangekondigd komt a.s. Zaterdag in Musis „Het Qroot Tooneel" uit Amsterdam met „de Witte Non". Degenen, die houden van en meermalen vragen om goed too neel, kunnen nu hun hart eens op halen en wij vertrouwen, dat ook velen zullen opkomen, opdat wij in de toekom3t meermalen van dergelijke avonden zullen kunnen genieten. Wij geven thans een uittreksel uit de „Arnhemsche Courant" en van 't optreden van dit gezelschap in Den Bosch, daaruit kan men zien hoe men spelers en stuk beoordeelt, „Arnhemsche Courant". Gisteravond heeft het gezelschap „Het Groot Tooneel" in de Nieuwe Concertzaal van Musis Sacrum een opvoering gegeven van De Witte Non, een vrij bewerkt tooneelspel naar het bekende filmwerk The White Sister van George Mentone. Het was voor een bijna uitverkochte zaal datdeop voering plaats vond. De goede roep die het stuk vooraf gegaan was, is niet onwaar gebleken, in de eerste plaats was het een goed, vlot stuk, maar bovenal werd het goed opgevoerd. In het bijzonder wist Mies Peijters, die de titolrol vervulde, de harten van het publiek te winnen door haar uitstekend spel. Zij had voortdurend contact met de toeschouwers, die zij deed inleven in haar rol, wat bijv goed bleek in het tweede bedrijf toen zij door haar zuster verjaagd werd. Het spel der overigen was even eens beter dan we in langen tijd in Musis Sacrum hebben gezien. Niet dat de vorige gezelschappen minder waardig waren, integendeel doch dit was een gezelschap dat alle rollen goed bezette. Want ook Petro Beuk- man als Monsignore Saracinesca, Joh Langemaker als kapitein Giovanni Sé'éri en Tine v. d. Werf als Erai quella, de zusters van de witte non gaven goed spel. Dat het publiek deze uitvoering zeer waardeerde bleek uit het daverend applaus na elk der bedrijven. „Het Huisgezin". De hernieuwde kennismaking met de N. V. Groot Tooneel uit Amster dam, dat gisterenavond voor eene goed bezochte zaal eene tweede uitvoering gaf van „De Witte Non" was weder zeer aangenaam. De uitvoering were een succes voor de executanten, die zich stuk voor stuk, geheel in de vertolking hunner respectieve rollen gaven en werkelijk goede tooneel spelers kwaliteiten demonstreerden. Waar wij bij de eerste uitvoering reeds een breedvoerige recensie gaven willen wij een bijzonder compliment toch de vertolkster van de rol van „Witte Non" (Mies Peijters) en kapi tein Giovani Seviri, den heer joh Langenaken en de monsignore (Petro 3uekman) niet onthouden. Hun spe" was bepaald meesterlijk en daardoor wisten zij ook den ganschen avond het aandachtige publiek te boeien to het einde toe. De overige spelers lieten zich van hun beste zijde kennen. Ee decors en de tooneelmachinaties waren zeer goed. Het opgetogen dankbare publiek was gul met applaus en klapte de spelers herhaaldelijk allerhartelijkst toe. Het succes van Zondagavond bracht de directie van Casino er toe om Vrijdag 20 Januari eene herhaling te doen geven bij eene z.g. volksuitvoe ring. Het mooie volksstuk en de spelers zijn een bezoek volkomen waard. Voor deze geboden gelegenheid kan men de directie van Casino zeer dankbaar zijn." Men ziet dat de beoordeelingen bijzonder gunstig zijn. Plaatsbespreken vanaf heden in „Hotel de Twee Kolommen". Dom Car on. Dom Suitbert Caron van Leuven, die onlangs voor den Katholieken Radio-Omroep een geestelijk concert gaf dat zeer belangwekkend was, komt a.s. Maandag in hotel Verwiel op uit- noodiging van het Letterkundig Comité een lezing geven over kerkzang, speciaal over Gregoriaansch. Het bestuur heeft de goede gedachte gehad voor deze leerzame lezing ook uitnoo igingen te zenden aan de kerk koren uit deze gemeente en omliggende plaatsen. Tegen gereduceerden prijs kunnen de kerkzangers van deze bijzondere gelegenheid gebruik maken een inzicht te krijgen wat eigenlijk Gregoriaan- sche muziek is en hoe ze gezongen moet worden. Dom Caron die over goede stemkwaliteiten beschikt, zal dat persoonlijk illustreeren. In het Letterkundig bijvoegsel van „De Tijd" haalt W. een en ander aan waarom de Gregoriaansche zangwijze eenigen voorrang heeft op de meer stemmig muziek. Wij nemen eenige citaten over: „1. De Greg, muziek heeft de oudste brieven. Ze is ontstaan uit 't vrome gebruik der eerste Christenen, de H. Diensten met gezang, vooral psalmgezang, te begeleiden en aan te vullen. Zoo vinden we in ae wisse lende gezangen, dus in het eigen van den tijd en van de Heiligen, nog dikwijls psalmverzen terug of andere deelen uit de H. Schrift. Het was dus een gewijde volkszang, getuigend van het dtep-godsdienstige innig vrome gemoed der eerste Chris tenen. Ja zou hef teveel beweerd zijn dat sommige, gezangen door Gods Geest zelve zijn ingegeven? De meerstemmige muziek is eerst veel later ontstaan, toen de kerkelijke volkszang reeds zijn eersten schitte renden glans begon te verliezen. En toen nog later de kerkzang begon te ontaarden en een kathedraal karakter aannam, greep de Kerk die niet alleen voor de zuiverheid der leer heeft te zorgen en de bewaarster van den schaf des geloofs is, doch tevens met moederlijke zorg waakt over den dienst des heiligdom, met krachtige hand in. Aan Paus Gregorlus, terecht bijgenaamd „de Groote", hebben wij te danken de Greg muziek, ontdaan van alle min of meer heidensche franjes en versierd met wat de tand des tijds daarvan had weggeknaagd. Palestrina vooral, da grootmeester der meerstemmige muziek, heeft aan deze het zuiver kerkelijk karakter teruggeschonken, 2 Maar we hadden het nu over den voorrang der Greg, boven de meerstemmige muziek. En dan meen ik als tweede reden te mogen aanha len de eenheid en schitterenden eenvoud bij rijke afwisseling Ofschoon men van den kerkzanger, ten minste die voldoet aan de eïschen door Pius X gesteld, veronderstellen mag, dat hij zijn heilig en verheven ambt vervult „ad majorera Dei gloriam": tot meerdere eer van God, bestaat er toch kans, dat de ijdelheid hem ooit parten speelt. En dit zal eer 't geval zijn bij muziek, waarbij ieder zijn eigen stem hoort en doet hooren (o, die bariton en tenor solo'sdan bij het gezamelijk gezongen Greg. Boven dien als ooit de eenheid, de geeste lijke band verstoord wordt tusschen dienstdoende geestelijkheid, koristen en volk, dan zal dit wei op de laatste plaats bij goed uitgevoerd Greg, het geval zijn. Ja, dan lijkt 't mij schier onmogelijk. En wie zal niet gaarne met mij instemmen, dat de kerkmuziek den mensch gemakkelijker opwekt tot gebed dan de meerstemmige? Is het niet een feit, dat de laatste op veel kerkkoren nog veel te ruw te schetterend wordt gezongen; om niet te spreken van de bruipartij, die men nog ooit niet alleen ten plattelande, maar ook in de groote steden mee maakt? Dat trekt immers de aandacht der geloovigen van het middelpunt af. Het Greg., dat door allen als door één stem moet gezongen worden is eenvoudig van vorm, in zijn sober heid bijzonder passend in het kad?r der H. Handelingen, die geschieden voor allen, en waaraan't geen afbreuk doet. En toch wat een verheven schoonheid, wat een rijkdom van gedachten, wat een afwisseling ligt er in opgesloten. Wie hiervan nog niet proefondervindelijk de bewijzen heeft, omdat in zijn (hare) parochie de kerkmuziek allesbehalve volmaakt wordt uitgevoerd, begeve zich eens naar een kloosterkerd bij voorkeur van de Benedictijnen. Concert. De Waalwijksche Gemengde Zang vereeniging zal donateurs en verdere bezoekers op Maandag 3 Februari a s. in Musis Sacrum een groot con cert aanbieden, waarin de vereeniging verschillende koren zal ten gehoore brengen. Zij heeft zich verzekerd van de medewerking van de bekende zangeres mevr. Jo van Ijzer—Vincent, die Schubert—liederen zal zingen terwijl door mej. Anna Gragtmans en den heer G. Gerritsen een piano concert voor twee vleugels zal worden gegeven. Ongetwijfeld staatons dus een zeer mooie avond te wachten, die zal worden besloten met een bal. Wij komen op een en ander nader terug. de!ijken cursus heeft aaugevangen. De meest geoefende turners waren op tijd aanwezig en de prestaties, voor dezen avond aan paard en rek, te zien gegeven, hebben geenszins teleurge steld. De heer L. verdient de naam van kunstturner ten volle. Zijn oefeningen waren correct en volmaakt. Het be stuur heeft, naar ons van bevoegde zijde verzekerd wordt, een goede kens gedaan en; wat de heer Liclier den tur Ingezonden Mededeelingen. komen tot rust en worden gesterkt door I Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ners aan correcte afwerking zal bij brengen zal de geheele vereeniging be slist ten goede komen. Ook de gemoedelijke en heldere wij ze, waarop de wenken en terechtwij zingen werden gegeven, viel in goede aarde bij de turners. Liefhebbers van turnen, verzuimt niet de eerstvolgende groote jaarlijk- sehe uitvoering der W.G.V. te gaan bijwonen, waarbij de beer Licher zijn medewerking verleent. JAC. SAMS 25 ja-ar Directeur van de Liedertafel „Oefening en Vermaak". Bij het doorsnuffelen van oude jaar gangen trof ons o.a. het volgende be richt in ons blad van 10 Maart 1904: „De heer Jacques Sars heeft we gens zijne benoeming tot Directeur der Liedertafel „Oefening en Ver maak", zijn ontslag genomen als Di recteur der Harm. „L'Espérance". In. Maart a.s. zal liet dus 25 jaar geleden zijn dat de heer Sars den, diri geerstok van de Liedertafel in handen kreeg. Wat hij daarvoor geweest is en nog is, is meer dan voldoende bekend en de waardeering daarvoor zal wel tot uiting komen. Wij komen op dit jubileum nader terug. WINTERSPORT. Nauwelijks heeft het een paar dagen stevigjes gevroren of jong' en oud staat op de schaats. Al heeft men hier geen overgroote ijsbanen, toch is er wel op enkele plaatsen gelegenheid de Hol- landsche wintersport te beoefenen rAoo is 't ijs op de Galgenwiel en de daarachter gelegen wielen goed berijd baar. Gisteren werd er al een druk ge bruik van gemaakt. Ook op Labbegat onder Capelle ligt een flinke ijsbaan, waar 't gisteren zeer druk was. met een trio witte W. G. V. In aansluiting op het bericht in een onzer vurige oplagen, dat het bestuur der W.G.V. erin geslaagd was een kunstturner te engageeren, kunnen wij thans mededeelen, dat gisteren, Dins dag 8 Januari, de heer Licher zijn tij Pluimvee. Op de groote Internationale Pluim veetentoonstelling te Tilburg, behaalde den heer W. v. Heesch met drie inzen dingen, onder zware concurrentie, bekroningen, 1 zeer eervolle vermei ding in de klasse Barnevelder hanen en een Jen prijs Leghorns. Op de Internationale Jubileum— pluimveetentoonstellir.g, 4, 5 en 6 Jan j I. te Tilburg gehouden, behaalde de heer J. M. Berkelmans, Putstraat alhier met zijn inzending trio Am. WitLegh den 2en prijs. Zeker een mooi succes St. Elisabethsvereen. parochie O. L. Vr Ais presidente der St. Elisabeths vereeniging, in de vacature ontslaan wegens het vertrek van Mevr, Ver wiel—Stierhout, is met volslagen meerderheid van stemmen gekozen Mevr. Verwiel—Jansen, die sinds de oprichting eene ijverige magazijn meesteres der vereeniging was. Onderlinge Veeverzekering Algemeene vergadering van boven genoemde vereeniging op Woensdag 9 Jan. des avonds ten 7 uur ten her berge van dhr. C. v. Heesbeen. Agenda 1. Rekening over het jaar 1928. 2. Herkiezing van het bestuur. 3. Kiezen van een schatter. T.A.V.E.N.U. Zaterdagavond hielden de leden van de Operette-Vereeniging TAVENU in de groote zaai van Musis Sacrum hun feestavond. Nadat de voorzitter, de heer A. d. Meijdenberg, 't weikom had sproken, werd het woord gevoerd door den heer Tom Burmanje, die bijzonder dank bracht aan den direc teur, de leden e.a die zich voor de laatste operette „De Visschers van Cantania" verdienstelijk hebben ge maakt. De feestavond werd verder tot ieders voldoening met muziek, zang en voor drachten in hoogst prettige stemming doorgebracht. Naar Canada. De Holland—Amerika—lijn (Agent voor deze streek de heer P. T. Bier- laagh te Waalwijk) heeft besloten een paar terzake kundige personen, een reis naar Canada te laten meemaken, teneinde voor Canada bestemde pas sagiers te begeleiden en hen voor zoover dit maar eenigszins mogelijk is, ook in Canada bij de plaatsing op boerderijen behulpzaam te zijn. Dit moet voor de desbetreffende pas sagiers zeker van groot belang geacht worden en daarom willen wij aan de publiciteit hiervan gaarne medewerken. Met de „Nieuw—Amsterdam" van 27 Maart gaat de heer A. van Dongen mee, met de „Veendam" van 8 Mei e heer J. C. Stentei, directeur voor Nederland van de Canadeesche Staats spoorwegen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij bovengenoemd agentschap alhier. Het gecostumeerd bal van W.S.C. De Waalwijksche voetbalvereniging W.S.C. gaf Maandagavond in Musis een gecostumeerd bat, dat zeer goed geslaagd mag heeten. Was er verleden aar veel belangstelling en gezelligheid, dit jaar was 't niet minder. De costumeering maakte een pret- tigen indruk. Er was zeer veel werk van gemaakt en er was groote ver scheidenneid, waardoor de juiy geen gemakkelijke taak had. Na keuring en schifting kende zij ten slotte de vol jggnde prijzen toe Mooiste costuum parenmej. de Vries met den heer B. v. d. Pennen. Dito dames: mej. M. Versier. Dito heerende heer W. Govaerts Het orkest de Laat uit Tilburg zorgde voor zeer goede muziek. Van begin tot einde heersctite er een opgewekte stemming, wat mede te danken is aan de uitstekende leiding van dezen avond Het jaariijksch gecostumeerd bal van W.S.C. krijgt een uitnemende naam, Sjef van Dongen. Op uitnoodiging van de Waalwijk sche Kynologenclub komt Sjef van Dongen Maandag 21 januari a.s. in de gtooie zaal van Musis een lezing (met lichtbeelden) houden over zijn Noordpool expeditie. Een aanbeveling voor iemand die in korten tijd een wereldnaam kreeg is natuurlijk geheei overbodig. iedereen kent Sjef van Dongen, heeft over hem gelezen en bewonde ring gekregen, voer dezen stoeren Brabanter, die zich zoo bijzander deed kennen bij de expeditie die op zoek toog naar de groep van Nobilé. Over zijn ervaringen heeft van Don gen een flink boek geschreven, maar het is toch interessanter hem zelf te hooren verhalen over zijn Noordpool expeditie. Sjef van Dongen, zal zijn lezing met een mooie serie lichtbeelden ver duidelijken. Waar 't er voor deze lezing onge twijfeld storm zal loopen, doet men goed zich tijdig van toegangskaarten te voorzien om teleurstelling te voor komen. We zien met belangstelling naar dezen interes santen avond uit. Christel. Jongetingsvereen. Immanuel Voor de Christel. Jongelirigsvereen „Immantiel" te v.m. Besoijen hoopt Woensdag 16 Jan. a s. des avonds 7'/2 uur in de Ned Herv. Kerk aldaar op te treden Ds. M. Ottevanger van Papendrecht. R.K. Ziekenfonds. Het Ziekenfonds der R.K. Werk liedenvereeniging zal hare algemeene jaarvergadering houden op Maandag 21 Jan. a.s. des avonds 8 uur in den Gildenbond. Bekroond. Maandagavond had te Oosterhout in de groote zaal van hotel „Koppel paarden" onder enorme belangstelling de eere—wedstrijd plaats van de groote nationale voordrachtenwedstrij den, uitgeschreven door de Kon. Erk Hoogste seriespeler K. de Vries met 17 caramboles. Zaterdag j i. speelde de W.B.C., gevestigd in calé v. Berkei, haar eersten thuiswedstrijd tegen K O T. uil Waspik. De thuisclub bleek in goeden vorm te zijn, hetgeen K.O.T. moest onder vinden door een verlies van alie zes de partijen. Vooral de heer Fr. Slaats van de W.B C. speelde een schitte rende partij, aie hij in 8 beurten wist te beëindigen met een gemiddelde van 12'/a- uitslag was ais volgt: W.B.C. j. v. d. Hoven Fr. Schoelitz j. Slaats H. Kiijn C. v. Berkei Fr, Slaats Muziekvereeniging „Harmonie". Een achttal humoristen nam aan dezen eere—wedstrijd deel, waaronder de hoogst bekroonden uit Breda, Nijme gen, Eindhoven en andere plaatsen Er was dan ook geweldige concur rentie. Na zwaren strijd behaalde de heer H van Engelen alhier met zijne voordracht „De liefdesverklaring van Jan Stoffel" den len prijs, terwijl hij met eert overgroote meerderheid van stemmen den publieksprijs verwierf. Biljarten. De biljartclub Ons Genoegen speel de j 1. Zaterdag in baar clublokaal in café „'t Vosje" een wedstrijd tegen hare donateurs. Deze wedstrijd, die schitterend geslaagd is, had den vol genden uitslag: Donateurs H. Klerx J. van Gelder J. Klijberg K de Vries H. Pullens A. Vermeer P. Vermeer C. Lommers A. Bourgonje Leden. 50 H Pullens 44 50 K. Leijteris 35 4? A. v. Helvoirt 50 46 J. Leijtens 50 44 M. Leijtens 50 37 A Verheijden 50 33 H. Pullens 50 23 H. Slaats 50 18 L. van Bladel 50 348 429 K.O.T. 100 Chr. Montens 66 100 de Moor 58 100 Th. Gijsman 47 100 W. Zijlmans 97 100 Boezer 52 100 Nteuwenhuizen 18 600 338 Hoogste serie 3peeide de heer W. Zijlmans met 38 caramboles. NIEUWS Uil HEUSDEN. Heusden, 8 Jan. '29. Dreef er Maandag nog al drijfijsin de Maas, gister was aat opgeruimd, doch op het traject Heusden—Gortn- cnern was het bepaald lastig voorde scneepvaart vooral voor de zeilsche pen. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 8 jan. 1928. Herwonnen Levenskracht. Het door het Piaatsel. Comité van H. L. georganiseerd batakconcours heelt een schitterend verloop gehad. Üe uren als speeltijden aangegeven zijn voortdurend bezet geweest en het resultaat is dan ook geweest dat ruim 1530 werd ontvangen. De recette be draagt f 350. De feestavond Zondag uitgeschreven trok veel belangstelling. De spreker voor dien avond geëngageerd kon wegens familieomstandigheden niet optreden. De heer C. Roesienberg hield in dtens piaais een bespreking over H.L. en zijn werken. Hij dankte allen die voor 't welslagen van dit concours hadden medegewerkt. De WelEerw. Heer P.Hoekx sprak een hartelijk woord van opwekking en spoorde krachtdadig aan Donderdag lO |anuari a.s. allen present te zijn op den ontwikkelingscursus, waarop de heer Juzef Seller uit Tilburg be handelen zal „Wat ieder Staatsburger weten moet." De lezing wordt met lichtbeelden opgeluisterd. De heer H. v. d. Bosch, karakter humorist trad met een uitgebreid programma op en had bij eik num mertje een steeds stijgend succes. De heer H. v. d. Ven trad als pianist zeer verdienstelijk op. De uitslag van het barak-concours was le prijs 179 prtt. C. van Rooij; 2e prijs 174 pnt. F. Kolsteren; 3e pr. H. Üamen 174 pnt.4e prijs J. Opper man 169 pnt.5e prijs A. Schutjes 163 pnt.6e prijs. H. Ausserns 162 pnt.7e prijs L. v. d. Mortel 161 p. 8e prijs J. van Delft 157 pnt.9e prijs A. Kiijssen 155 pnt.; 10 prijs Cou- wenberg 153 pnt. Het Tafelservies werd gewonnen met lot No. 63 door den heer F. Soyers. De WetEerw. Heer Gooyaarts sprak nog een woord tot de vergadering tot aansporing het Patronaat zooveel als mogelijk te steunen. Armenconcert. Het armenconcert van „Euphonia" slaagde ook dit jaar uitstekend. De voorverkoop van kaarten werkte ook ditmaal schitterend, zoodat de St. Eiisabethvereeniging een douceurtje te ontvangen kreeg van ruim f135 De zaal was tot in de hoeken gevuld met een zeer dankbaar publiek. De harmonie opende met de marsch van M. Oscheit„„lm Zigeunerlager." De ouverture La Muette de Portici blijft een dankbaar concertnummer. Ook de scène dramattque uit de opera „Les Hugenots" van Meijerbeer en de fan- taisie uit de opera Masnadier van Verdi werden goed gespeeld en kre gen welverdiend en gul applaus. Wat ons de heer P. Kemmeren bracht in „Zijn longen" van Jan Gros- feid wekte algemeene verbazing. Voor den eersten keer met 'n werk van het gehalte als „Zijn Jongen" op de plan ken komen met 'n geheel nieuwe too- neelclub, waarvan de spelers zoo goed als allen nog nimmer op de planken stonden getuigt van durf. Doch we moeten eerlijk bekennen Kemmeren wist er zich met zijn jongens kranig doorheen te slaan. Natuurlijk waren er nog feilen en foutjes, doch 't ge heel werd goed gespeeld en bracht veel bekoring. Meer bjjzonder gaven de heeren W. van Wezel als „de Lommer" en M. Vloemans als „Huib* goed gekarak teriseerd spel te genieten. Ook de

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5