heer W. Kolsteren had als „Oom Chris" en J. Vloemans als „Koster" vele gelukkige spelmomenten. De kleinere rollen waren eveneens goed verzorgd zoodat het geheel mag ge roemd worden als een goed stuk werk door den heer Kemmsren met „Nieuw Olympia" bereikt De meubiieering was gratis be schikbaar gesteld door de firma M. C. Smit alhier. De coljaarband gaf goede entre—acte— muziek ter aan vulling en afwisseling. Spijskokerij. De spijskokerij van de St. Vincen- tiusvereeniging wordt Woensdag 9 Januari om kwart voor twaalf officieel geopend. Aari een zestigtal kinderen zal dan een warme maaltijd worden toegediend. Tooneeluitvoering. Zondag 10 januari treedt de tooneei ciub, gevestigd bij den heer joh. Smit op met het bekende werk van Jan Qrosfeid „De Waterduivel' onder regie van den heer H. van Engelen uit Waalwijk. Diamanten Bruiloft. Het echtpaar J. Vesters-Stoeldraaijer in de Verl. Hoofdslr, hoopt Maandag 21 Januari a.s. zijn diamanten bruiloft te vieren, 'n feest dat ongetwijfeld niet onopgemerkt mag voorbij gaan. Een buurtcommissie is bereids met de voorbereidingen voor dezen heug lijken dag begonnen, Patronaat, De tooneeluitvoeringen Zaterdagen Zondag in het patronaat gegeven, mochten niet die belangstelling trek ken die wij voor de patronaatsuitvoe ringen gewoon zijn. Bijzonder de uit voering van Zaterdagavond was slecht bezet, jammer voor het patronaats- werk als niet genoeg te waardeeren opvoedkundigen arbeid in't algemeen, jammer ook voor het werk door de jongens bij deze gelegenheid geboden. Onder regie van den heer W. van Nieuwstadt was Ingestudeerd het blij spel in 3 bedrijven met voorspel van Nielen„De Qril van den Hertog". Natuurlijk waren er nog fouten en tekortkomingen, doch wat de jongens gegeven hebben bood zeer veel goeds. Speciaal de heeren Qubbens als Hertog, Koos Cornelissen ais kastelein, J. Priems als Patzelt en Bertus v. Gooi als kasteieinsbediende, gaven van goed werk te genieten. Ook de andere roi len waren in goede handen en alle spelers gaven blijk van ernstige studie onder goede leiding. We mogen leider en spelers met het gepresteerde geluk wenschen. Het decor was zeer goed verzorgd door Mag. „De Zon" alhier. De grime was bij den heer F. de Waal in goede handen. Het patro naatsjongenskoor „De Leeuwerk" zong ter afwisseling onder leiding van den WelEerw. heer kapelaan Goyaarts, directeur van het patronaat, zeer ver dienstelijk eenige liederen. De heer M. van Nieuwstadt was ais steeds de onvermoeide, gezellige pianist van den avond. BINNENLAND, Galadiner ten Hoee. Ter gelegenheid van het jubileum van de Koningin-Moeder had gister avond ten paleize in het Noordeinde een gala-diner plaats, voorafgegaan door een cour van gelulnvensching. Met onze geheele Koninklijke Fami lie en de leden van de hofhouding za ten aan ruim een 100-tal genoodigden, waaronder het geheele Huis van H.M. de Koningin-Moeder, zoomede zij, die daartoe vroeger behoorden; de Voor zitter van de Eerste Kamer, luitenant- generaal baron van Voorst tot Voorst; de waarnemende voorzitter der Twee de Kamer, dr. de Visserde ministers, hoofden der departementen van alge meen bestuur, de ministers van staat, verschillende hooge autoriteiten, de vice-president van den Raadj van State graaf van Lynden van Sandenburg; de president van den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr. mr. de Savornin Lobman en de procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak; de voor zitter van de Algemeene Rekenkamer, baron van Asbeck; de oud-opperbevel hebber, generaal Snijders; de ouddi recteur van het kabinet der Koningin, baron de Vos van Steen wijk; dr. Lely, oud-minister van Waterstaat tijdens het regentschap van H.M. de Konin gin-Moeder; alle commissarissen dei- Koningin in de provinciënde direc teur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. van Tets; de burgemeesters van: 's Gravenhage mr. Patijn; van Apeldoorn mr. Roosmale Nepveuvan Oldenzaal de heer Vos de Wael (ge meenten waar H.M. de Koningin-Moe der 50 jaar geleden binnentrok); van Soest, mr. De Keth en van Baarn, jhr. van, Reenen (gemeenten waar H.M. des zomers verblijft)de chef van den ge- neralen staf, luitenant-generaal van der Palmde commandant van het veldleger, tevens gouverneur der resi dentie. luitenant-generaal Insinger; de schout-hij-nacht Quant, comman dant der Marine te Willemsoord; de schout-bij-nacht mr. Jager, chef van den marinestafterwijl het Indische leger vertegenwoordigd was door den oudsten oud-legercommandant gep. luitenant-generaal Boetje en den com mandant van Bronbeek, luitenant-ge- 1 neraal Drijberde voorzitter mr. dr. ter Pelkwijk en de secretaris, de heer van der Heyden, van het Comité 1929. j Rede vim H.M. de Koningin. H.M. de Koningin sprak tijdens den disch de Koningin-Moeder als volgt toe. Lieve Moeder. De schoone dagen, die heel ons volk als een hoogtij viert, waarin het U ge geven is het oogenblik te herdenken waarin U, aan de hand van Mijn on- vergetelijken Vader, voor 50 jaar het eerst onzen Vaderlandschen bodem betraadt, bieden mij een welkome ge legenheid, aan dezen feestdisch, om ringd door de hoogstèn in den Lande, hef woord tot U te richten. Overtuigd dat ik spreek namens al len hier aanwezig, voeg ik niet zonder ontroering hieraan toe dat ik mij te vens de tolk weet van heel de natie, van Moederland en Overzeesche Ge westen, als ik u dankzeg voor hetgeen u in al die jaren voor ons is geweest, voor de wijze waarop u de roeping die God u toevertrouwde, vervuld heeft. Uw taak heeft zich in die lange reeks van jaren meer dan eens gewij zigd, doch hoe zij ook veranderde, U heeft haar steeds breed gezien, omvat tende alle belangen van ons volk. En toen u aan het hoofd van ons Staatsbestel werd geplaatst heeft U ook in Staatkundig opzicht het ver trouwen van de natie gewonnen door uw wijsheid en door uw Nederlandsch denken en voelen en handelen. Wie het Gedenkboek doorbladert., geschreven door hoogbegaafde mannen en vrouwen van uiteenloopende rich ting en overtuiging, doch allen op één punt overeenstemmendin waardee ring en vereering voor u, komt zoowel •onder den indruk van het beeld dat daar gegeven wordt van al uw werken en streven, van uw toewijding voor al hetgeen kan bijdragen tot vermeerde ring van het welzijn van het volk dat voor een halve eeuw uw volk werd, als van de erkenning welke uw veelzijdi- gen arbeid in breede kringen te beurt mocht vallen. Ons volk heeft u begrepen en ziet u zooals u daar geteekend is, zóó staat u diep gegrift in zijn hart. Het is die omstandigheid welke deze herdenking tot een hoogtij voor u< maakt, Dat dit ook voor mij ware feestda gen zijn, behoef ik u wel niet te verze keren ik stem van harte in met de diep- en fijngevoelde hulde u bij gele genheid van uw 70en verjaardag en thans gebracht; daarbij dankbaar ge denkend Uw Ouderlijk Huis waarin u zooveel mocht leeren dat later van nut is geweest b.ij de vervulling van nw roeping in uw nieuwe vaderland. Het is hier niet de gelegenheid tot U te spreken namens uwe kinderen en kleinkind en het vele te zeggen waar van ons hart vol is, zult het voelen en begrijpen ook zonder dat ik dit hier uit. Uwe gedachten zullen als de Mijne teruggaan naar het. verleden en naar de tallooze herinneringen die Wij sa men hebben, ook naar die tijden toen Hij nog bij Ons was, van wien U het geluk en de zonneschijn was, tijden, die ik Mij met kinderlijke dankbaarheid herinner. Als een gulden draad loopen voor Mij plichtsbetrachting, zelfopoffering en liefde door al die jaren en door al die herinneringen heen. Gaven des har ten, die ook in wijden kring uitstraal den en waarvan de ongelukkigen en misdeelden zoowel hier te lande als in Nederland aan de overzijden der we reldzeeën en zij die trachten hun lot te verzachten, in de eerste plaats de zegeningen ondervonden. Begon ik hulde te brengen voor uw beleid en breed inzicht in de nationale belangen, Ik zoude in de oogen van 't Nederlandsche volk en in de Mijne te kort schieten, indien ik niet tevens uiting gaf aan Onze dankbaarheid voor Uw toewijding en zorg voor de lijdenden, voor Uw medeleven en mee voelen met geheel ons volk in liefde en leed, in één woord, dat U ons allen Uw Moederlijk hart hebt gegeven. Moge God, Die U steeds zoo rijken zegen schonk, U nog lang sparen voor het vaderland en voor Uwe kinderen en kleinkind en V nog vele gelukkige jaren geven te midden van een volle dat U lief heeft. Ik noodig u allen uit in 1e stemmen met dezen wensch door op de gezond heid te drinken van on.; aller Moeder- Ingezonden Mededeelingen. missie uitgebracht rapport het aantal dooden ten gevolge van de op het oogenblik in de Vereenigde Staten heerscbende griep-epidemie gestegen tot 12 0U0. Men vreest, dat het aantal dooden nog aanzienlijk hooger zal worden voor de epidemie ten einde is. De ziekte van den Koning. De Britsche draadlooze dienst meld de gisteravond, dat de toestand van den Koning gisteren vrijwel hetzelfde was gebleven. In het Buckingham- paleis is men van meening, dat het feit, dat de toestand ongewijzigd blijft, beschouwd mag worden als een de finitieve aanwijzing, dat Z M. op den goeden weg is. De dokters van den Koning hebben laten weten, dat zij over den vooruitgang tevreden zijn. SPORT. DRUNEN. Zondag j 1. is het 2e elftal van onze voetbalvereen. „Sporters" op bezoek geweest bij „Juliana" in Hintham. „Sporters" verloor met 3—1. Wijl „Veghel" uit Veghel niet was opgekomen, kon de thuiswedstrijd niet doorgaan. HEUSDEN. De wedstrijd, die hier Zondag zou worden gespeeld tusschen R. W. B. (Waalwijk) en Juliana alhier, kon, hoewel het terrein goedgekeurd was, niet doorgaan, daar de eerste club niet was opgekomen. AGENDA'S. WAALWIJK, Woensdag 7uur. Vergadering R K. Vrouwenbond in den Gildenbond. Donderdag 8—10 uur. Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag 8'uur. Repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Zaterdag 3'/a uur. Verplichte oefe ning voor de leden der korfbalclub W.E.K. Zaterdag GEEN repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafei „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. BUITENLAND. De Griepepidemie.- Reeds 12 000 dooden. NEW-YORK, 6 Januari. Naar de „Monday" uit Washington meldt is volgens een door de gezondheidscom GEMENGD NIEUWS. Doodslag. Gistermiddag is te Guipen tusschen de gebroeders E. een twist ontstaan. Van de beide broeders woont een te Maastricht, de ander te Gulpen. Tij dens de woordenwisseling geraakten de gemoederen zoo verhit, dat beiden een revolver trokken en op eikaar verschillende schoten losten. Tenge- volgen van de opgeioopen verwon dingen is een der broeders, een vader van vijf kinderen, spoedig overleden. De politie heeft den anderen broer, die gewond was, gearresteerd. De .ustitie uit Maastricht was nog 's avonds ter plaatse. Iragisch ongeval. Vier knaapjes door het ijs gezakt. Drie kinderen uit één gezin verdronken. Gistermiddag heeft te Uttecht bij de Botssotstraat in de wijk Ondiep een zeer tragisch ongeval plaats ge had. Vier jongens, genaamd H, J. Wilson en J. C. Wilson, tweeling broertjes van 5 jaar, een ouder broertje van 7 jaar W, J. Wilson en een kameraadje W. H, Groeneveid genaamd, iiepen op het ijs van een sloot, welke uitkomt in de Vecht. Plotseling zakte het ijs onder hun voetjes weg en de vier knaapjes ver dwenen in de diepte. Drie voorbijganger begaven zich direct te water en bracht de jongens op het droge. Groeneveid had zich zelf reeds weten te redden, terwijl de anderen bewusteloos waren. Ruim een uur is men bezig geweest de levensgeesten op te wekken, doch men slaagde er niet in de drie broer tjes tot bewustzijn te brengen. Uit een kanaal te Neu Köln is gister het lijk van een 63jarigen herbergier uit die gemeente opgehaald. De man was sedert 3 Januari ver dwenen. Uit 't onderzoek is gebleken dat hij het slachtoffer van een moord is geworden. Het auto ongeluk te Comblain. Den heelen dag is er gedregd in de Ourthe te Comblain au Pont, waar Donderdagavond de auto met arbeiders in de zeer gezwollen rivier reed. Verscheidene lijken konden reeds worden opgehaald, maar Vrijdagavond bevond de auto zich nog steeds in de rivier. Het aantal dooden blijkt 13 te bedragen. Men vermoedt dat verschei dene lijken zijn weggespoeld. De dood opgehaalde slachtoffers Ihadden nog de handen in hun zak ken; uit hun houding wordt afgeleid, dat ze waren blijven zitten op de banken in den auto. Een groote menschenmassa verdrong zich den heelen dag in de omgeving van de plaats, waar de ramp gebeurde. De gouverneur der provincie en andere autoriteiten bleven verscheidene uren ter plaatse. Ook zijn er reeds maat regelen getroffen om steun te verleenen aan de weduwen en wezen der slachtoffers. In de heele streek heeft de ramp groote verslagenheid teweeg gebracht. Griep. bij een lijkschouwing heeft dr. Ho liday, een van de chirurgen van het Londen Hospital, Zaterdag verklaard dat de griep, welke op het oogenblik te Londen heersent, dikwijls midden- oorsteking aan een of twee kanten tot gevo g heeft. De secretaris van het keel-, neus- en ooriijdersziekenhuis op Golden Square deelt mede, dat er van de 95 patiënten die er verpleegd worden 60 pet. aan middenoorsteking lijden. Het te Kaïro verschijnende blad Siassa meidt dat de Egyptische regee ring een merkwaardig voorstel van Henry Ford in overweging heeft. Hij biedt daarin aan, op zijn kosten een gemacadamiseerden weg ter lengte van 250 K.M, in Egypte aan te leggen en voor het ondernuud ervan te zor gen. Daartegenover zou de Egyptische regeering zich moeten verbinden, Ford's auto's vrij van invoerrecht in Egypte toe ie laten. De uitlevering van Liebermann. Nu de uitlevering van Liebermann bijkans een voldongen feit is, komt aan de orde de vraag aan wien de belooning van f 2500 indertijd door de Nederlandsche Justitie uitgeloofd, zal worden uitgekeerd. Naar verluidt zou de rechercheur Lindgren, van de Helsingforsche po litie er alleen aanspraak op kunnen maken, daar hij Liebermann in Hel- singtors gearresteerd heelt. Zooais reeds bekend is, zai de reis van Liebermann naar Holland via Riga gaan. Dit is geschied in onderling overieg tusschen de Regeeringen van Nederland en Letland, lil Riga zijn verschillende arrestaties geschied, o.m. van enkele politie menschen, die er van verdacht worden er kennis van gehad te heoben, dat Liebermann zich bijna 8 maanden in Riga opgehouden Heeft Hij zou daar waarschijnlijk in een synagoge verborgen zijn gehouden en van Riga per vliegmacnine naar Heisingfors vertrokken zijn. Voorts is hij door eenige personen gechanteerd, van welk feit de politie ook niet onkundig geweest zou zijn. in verband met een en ander wenscht de justitie Liebermann in deze zaak ais getuige te hooren. Van Riga zal de reis gedeeltelijk over zee geschieden tot een Duitsche haven, vanwaar de Duitsche politie hem verder transporteert, met mede werking van de beide Nederlandsche inspecteurs, tot aan onze grenzen. Gedurende het transport zullen bijzondere maatregelen genomen wor den. Niet alleen zou een eventueele ontvluchting van den arrestantopnieuw internationale kwesties in het leven roepen, maar ook dient gewaakt te worden voor de veiligheid van Liebermann. Reeds enkele malen heeft hij gepoogd zelfmoord te plegen. In verband met een en ander zai slechts overdag gereisd worden. De nachten zal Lieherman telkens ineen Huis van Bewaring of politie bureau moeten doorbrengen. Toen de zeeman G. B, te Bever wijk Zondagmiddag van een reis terugkeerde, vond hij tot zijn ontstel tenis zijn vrouw dood te bed. De drie kinderen, waarvan het oudste ongev er zes jaar Is, wisten hem niet anders te vertellen, dan dat moeder al een paar dagen op bed lag. De kleinen hadden zich niet buiten de deur durven wagen en waren er allerdroevigst aan toe. De buren verkeerden in de meening, dat de vrouw met de kinderen bij familie verfoeide, hetgeen wel meer gebeurde. Tijdens een jachtpartij in het Pelaboehansche heeft zich een drama afgespeeld. De Armenier V. S. Vardon, die grootendeels van de jacht leefde, jaagde op zwijnen en schoot een groot zwijn aan, dat neerviel. Vardon ging er heen om het genadeschot te geven, waarbij hij zich voorover bukte, waarop de hadji hoofddrijver hem van achteren aanschoot met een schot loopers. Een loop drong Vardon in de rechterborst onder het sleutelbeen, een andere in den buik. Vardon stortte neer, ir? bloed badend. Een andere jager, Barkey, hoorde het schot, ging naar de plaats waar het gevallen was en trof Vardon aan, die naar het ziekenhuis werd vervoerd. De hadji is opgespoord, naar den wedana van Pelaboeanratoe gebracht en later naar Soekaboemi voor een verder onderzoek. Voor het leveH van Vardon wordt ernstig ge vreesd. Te Helmstedt ontstond een twist tusschen een bakkerspatroon en zijn zoon, waarbij de zoon zijn vader met een hamer verscheidene slagen toe bracht, zoodat deze kort daarop overleed. De dader werd in hechtenis genomen. Hij beweert uit noodweer gehandeld te hebben. Gistermiddag zijn twee kinderen van Willem Broers te Lutjebroek door het ijs gezakt en verdronken. De jongen was negen, het meisje zeven jaar. De 11 jarige W. de Groot uit Zuid-Scharwoude is gistermiddag door het ijs gezakt en verdronken. De knaap begaf zich van school naar huis over het ijs en is toen vermoedelijk in een wak geraakt. Gistermiddag is te Nijmegen de 10-jarigee j. H. bij het schaatsenrij den op een der sloten in het weiland Ooy door het ijs gezakt. Men slaagde er in hem, na een kwartier op het droge te brengen, doch de levens geesten waren reeds geweken. Wolff meidt uit Neurenberg, dat een 9 jarige jongen uit Waidhaus Zondag door een 12-jarigen kame raad met een jachtgeweer doodge schoten is. De jonge moordenaar sleepte zijn slachtoffer naar een 200 meter van diens woning verwijderd boschje en verstopte daar het lijk onder de sneeuw. De gendarmerie vond het lijkje pas Maandagmorgen. Toen hij het iijk terugzag bekende de jeugdige moordenaar zijn daad. Gisternacht omstreeks twee uur hebben drie personen ingebroken bij den heer H. Wylaars te Hersei nabij Llerop (N.-B.), Zij hebben een raam opengeschoven in de kamer, waar de vrouw ziek te bed lag, De inbrekers bedreigden haar met messen en heb ben ongeveer vijthonderd gulden ge* stolen. De man, die in een andere kamer sliep, wilde hen te lijf gaan, doch werd ernstig gewond, waarschijn lijk met een hard voorwerp. De daders wisten te ontkomen. MARKTBERICHTEN. Vee en paarden. ROT TERDAM, 8 Januari. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 197 paarden, 16 veulens, 849 magere run deren, 1080 vette runderen, 145 vette kalveren, 498 nuchtere kalveren, 180 graskalveren, 308 schapen of lamme ren, 58 biggen, 6 bokken of geiten en 25 overloopers. Prijzen per 'h kilo: koeien 271lt 32V2 et, 4245 ct., 50—51 ct.; ossen 38 ct., 4143 ct., 4649 ct.stieren 35 ct., 39 ct., 4243 ct.; kalveren 62V267*/2 ct., 771/«82Vi ct., 90—95 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 200 tot 400, stieren 130—500, graskalveren 40110, paarden 200300, slachtpaarden 100155, hitten 100200, veulens 70100, fok nuchtere kalveren 20 25, slacht nuchtere kalveren 13 18, kalfkoeien 200—395, pinken 100 145, vaarzen 160220, biggen ƒ10 15, per week 1,701,85, overloopers 20 tol 32 gulden. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was buitengewoon groot (overvoerd). De handel was dientenge volge traag, doch de prijzen van gis teren werden toch nog bedongen. Een prima spoelingbeest ging nog tot 3 ct. boven noteering. Stieren eveneens ruim ter markt, met flauwen handel en niet prijshoudend. De aanvoer van vette kalveren was zeer matig met tamelijk vluggen han del en de prijzen van gisteren konden dan ook gemakkelijk bedongen worden. Een puikbest exemplaar werd nog van 5 tot 7V2 ct. boven noteering verhan deld. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien goed. De han del was nog redelijk en vrijwel de oude prijzen. Jongvee was ook tamelijk aange voerd. Hier was flauwe handel en de prijzen bleven op dezelfde hoogte. Graskalveren met redelijken aan voer. Hier was nog al vraag voor den dood. Overigens zeer kalm en prijs houdend. De aanvoer van nuchtere fok- en slachtkalveren was minder dan de vo rige week. De handel was vlug en er werden voor den dood hoogere prijzen bedongen. Porei bij Ruwe luid m Schrale Lippen l

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6