v. d. Rijken. Ik niet, daar bedank ik voor. Mededeeling van Procesverbaal van kasopname bij den Gemeente- Ontvanger d.d, 28 December 1928 In kas was en moest zijn een bedrag van f 2928.25. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Schrijven van Gedeputeerde Staten d d. 28 December '28, houdende me dedeeling van de verdaging der goed- keuring van de begrooting voor i929. Op de goedgekeurde posten mag de gemeente inmiddels een uitgave doen tot 50 pCt. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Schrijven van de Gezondheidscom missie, gezeteld te Waalwijk, inzake wijziging der politie—verordening door bijvoeging van een art. 40. De Gezondheidscommissie heett tegen de wijziging, ingevolge de mol len-, egel en kikvorschen-wet, geen bedenkingen. Brokx. Al heett de Gezondheids commissie geen bezwaren, ik ben er tegen, 't Is voor veel menschen de eenigste manier om er iets bij te ver dienen. Voorzitter. Maar men zegt niet dat 't mollen vangen verboden is. 't Is alleen verboden om zonder schriftelijke toe stemming van den eigenaar over diens weiland te loopen. Vloemans. Dan zouden ze mij eiken dag kunnen pakken! Voorzitter, ja. kijk eens heeren, de kwestie is eigenlijk deze. Bij de auto riteiten zijn klachten ingekomen, dat er zooveel land wordt plat geloopen. Dit wil men nu tegengaan op dewijze zooals hier wordt voorgesteld. Iedereen heeft natuurlijk het recht om er voor of tegen te stemmen Men mag dus wel mollen vangen, maar heeft toestemming noodig om op 't terrein van den eigenaar te komen. Brokx. Ik heb vroeger al eens voor. gesteld om te verbieden, dat zomers de honden in dan polder loopen, dat zou veel nuttiger zijn dan deze be- paling. Voorzitter, ja. In stemming gebracht wordt het voorstel verworpen met 9—1. Alleen het lid Langerwerf stemde voor. Aanbieding begrooting en rekening Armbestuur. In een begeleidend schrijven deelt de Secretaris mede, dat alle landpach ten over vorige jaren reeds binnen zijn. Voorzitter. Ik mag hier wel een compliment maken aan het Armbe stuur voor zulk een flinke regeling. Men zal daarmede wel wat onprettige dagen en veel moeite hebben gehad, maar nu is de zaak dan ook prachtig in orde. Daarvoor breng ik aan het Armbestuur gaarne onzen dank. Brokx En dan mogen we ze ook dank brengen, dat ze zoo vlug zijn met het inzenden van de rekening. Dat zijn we niet gewend. Voorzitter. Ja, 't is nu goed in orde. Dat doet me werkelijk genoegen. Besluit verbetering wegen en aan gaan van een geldleening groot f 16 000. Voorgesteld wordt hiervan f3500 te leenen bij het Burg. Armbestuur. De leening aan te gaan tegen 4'/2 pCt. en een jaarlijksche aflossing van f 500, te beginnen in 1930. Voorzitter. Over de wegen kunnen we nu nog geen besluit nemen. Als de geldleening door Ged. Staten is goedgekeurd, kunnen we met van Strien een bespreking hebben en dan besluiten of we oude of nieuwe keien zuilen nemen. v. d. Rijken. Kunnen we rente en aflossing uit de gewone middelen vinden Voorzitter. Kijk eens, de zaak is deze, dat er van gemeentewege nood zakelijk iets gedaan moet worden aan de wegen en de kaden. Doen we dat niet uit de buitengewone middelen, dan komt het erg duur. En al konden we het niet uit de gewone middelen zonder belastingverhooging, dan zou het toch moeten geschieden. We zijn al van hooger hand gewaarschuwd om den Parallelweg te verbeteren, 't Dijkje en in Waspik—Boven kan de toestand ook niet langer voort duren. Brokx. Bij de vorige bespreking ban ik niet tegenwoordig geweest. Zijn er nog nieuwe gezichtspunten geopend Voorzitter. Van Strien heeft ons gezegd, dat hij nog een flinke partij tweede soort keien te koop weet. We hebben toen den wensch geuit, dat we ze gaarne persoonlijk wilden be zichtigen. We hebben de keien gezien en moeten zeggen dat ze er werkelijk goed uitzien. Ik zal aan den Raad nog wel eenige monsters toonen. Brokx. Als de wegen goed in orde zijn gebracht dan geloof ik, dat we den gemeente—werkman niet steeds noodig zullen hebben. Voorzitter Dat kunr.en we nog wel eens zien. Maar er Is toch nog een ander gezichtspunt gekomen. Van Strien wil een stuk weg bewerken met gesloten wegdek, van den pro vincialen weg tot aan het transfor matorenhuisje Vonr proef wil hij een stuk weg met beton leggen van eenige centimeters dikte en daarover heen teer werken. Hij wi! zien hoe duur voldoet. Brokx. Ik meen maar, als de wegen goed in orde zijn, dan hebben we den gemeente—arbeider toch minder noodig. Voorzitter. Als we in Boven basalt strooien zonder ze in te walsen, dan hebben we daar geregeld iemand noodig om de basalt op den weg te houden. v. d. Rijken. Ik reken daar uit dat we elk jaar f 1220 zouden noodig hebben. Maar ik meen, dat het bij ons altijd heeft voorgezeten om de onkosten te bestrijden uit den gewo nen post onderhoud wegen, Op die post staat nu f220. Voorzitter. Maar we kunnen voor het geval komen, dat men niet anders kan. Zoo is het ook hier. De verbete ring is steeds maar uitgesteld, en nu blijkt dat de zuinigheid de wijsheid heeft bedrogen. Waar er verbetering is te bespeuren in de financiën, vind ik, dat ons de uitgaven voor wegen niet behoeven te verontrusten. In de leening is ook begrepen een bedrag dat we noodig hebben vooruitbagge ring van de haven en het in orde brengen van de kade. 't Is er werke lijk noodig. Brokx. In Geertruidenberg is het ook noodig. maar daar doen ze het niet of kunnen het niet. Als je daar de Koestraat ziet, dat is verschrikke lijk. Zoo vinden we het hier nog niet. Smits. Als we nu konden beginnen, dan was het voor de gemeente nog een voordetltje om de werkloozen aan 't werk te zetten. Voorzitter. We kunnen nog niet terstond beginnen omdat Ged. Staten eerst nog ons leeningspian moeten goedkeuren. Verschuren. Ik heb vernomen, dat het Polderbestuur voornemens is aan de Kerkhaven een betonnen muurtje te plaatsen. Als ze het meer naar de Oost zijde wilde bouwen, dan kregen we het voordeel dat de havenkanl breeder wordt. Zouden B. en W. daarover eens willen confereeren met'tPolder bestuur? Voorzitter. Dit onderwerp zal ik straks nog even aan de orde stellen. Er is over deze kwestie een schrijven met teekening ingekomen van het Polderbestuur. Verzoek om subsidie voor de St. Theresiakerk. Vloemans. Het is jammer dat de paters met dit verzoek niet vóór de behandeling van de begrooting zijn gekomen. Brokx. Wat Is het advies van B. en W. Voorzitter. Wij zullen ons van advies onthouden. Brokx. Dat vind ik jammer. Voorzitter. Waarom Brokx. Waarom? Ik had eens gaarne het oordeel gehoord van B. en W. Voorzitter. De Raad kan ook zonder dat zijn oordeel uitspreken. Pruljssers. Verleden jaar is er toch gezegd dat ze maar voor één jaar subsidie zouden krijgen. Er is in Boven ai tweemaal gecollecteerd en waarom doen ze het hier ook niet. Vloemans. Die collecte is voor de klokken. Pruijssers. Als de gemeente het kon dragen, dan was ik er heelemaal niet tegen. Maar nu 't zoo hard van de belastingbetalers af moet, ben ik tegen elke subsidie. Brokx. 't Spijt me, maar ik kan er mijn stem ook niet aan geven zoo lang de toestand van de Gemeente- financitën zoo is. In stemming gebracht wordt de aanvrage om subsidie voorgenoemde kerk verworpen met 6 3 stemmen. Voor stemden de leden Vloemans, Langerwerf en Smits. Het lid Ver schuren hield zich buiten stemming. Vervolgens brengt de voorz.aande orde 't verzoek van den Rector der St. Thersiakerk, om aldaar een urinoir te doen plaatsen. Voorz. B, en W. zullen zich ook hierbij van een voorstel onthouden Brokx. De menschen hebben daar ruimte genoeg als ze iets moeten doen. (gelach). Smits. Dat is toch geen standpunt. v. d. Rijken. Moet de gemeente daar voor zorgen. Voorz. Neen. Hier bij de kerk heeft de pastoor zelf een urinoir laten plaatsen v. d. Rijken. En toch mag da ge meente wel iets doen. Als je nu door Waspik loopt en je moet een kleine behoefte doen, dan ben je verplicht om een café binnen te gaan. Voorz Zoo erg loopt 't niet. v. d Rijken. Maar wilt U dan eens nagaan, hoe hoog de kosten komen In Oosterhout heb Ik bij de kerk een waterplaats gezien, dat een schandaal op zich zelf was. Brokx. Waar je ook kijkt, overal zien die dingen er vuil uit. Verschuren Maar 't ligt toch op den weg van de gem. te zorgen, dat de menschen om die reden geen proces verbaal krijgen. Pruijssers Als we 't doen, dan moeten we op enkele punten in de gemeente een waterbak plaatsen. v. d. Rijken Ik stel voor dat B en W. eens onderzoeken op welke wijze in den toestand Is te voorzien. We moeten ook weten hoe hoog de kos ten worden. Verzoeken om subsidie van den Koninkl. Politie-hondenbond en van de Prov. Noord-Brabantsche vereen! ging .Het Groene Kruis". Conform voorstel B. en W. werden beide verzoekschriften voor kennis geving aangenomen. Verzoek van J. C. van der Ven. verlofhouder nabij de R.K Kerk te Waspik-Boven, om medewerking dat aan hem vergunning wordt verleend tot den verkoop van sterken drank. Waar't maximumaantal vergunningen in deze gemeente is bereikt kan daar boven slechts door de Kroon een extra vergunning worden gegeven, waarbij 't advies van het Gemeentebestuur zal worden gevraagd Adressant merkt in zijn verzoek op, dat het wenschelijk is, dat zich in de nabijheid van een kerk een vergunningslokaliteitbevindt. Besloten wordt de gevraagde mede werking te verleenen. Schrijven van het Waterschapbe- stuur „Klein Waspik", waarin wordt medegedeeld, dat men voornemens is langs de haven aan 't Kerkpaü een betonnen muurtje te bouwen tot ver sterking der kade, over een lengte van 99 M.; gevraagd wordt of de gemeente, aangrenzend aan dat van genoemd waterschep, een muurtje wil bouwen van 27 M. lengte. De bedoeling is de muur 75 cM. landwaarts in te bouwen. Als de ge meente daartoe kan besluiten, wordt verzocht de aanbestedingen gelijk tijdig te doên houden. Voorz. Er is wel iets voor te zeggen, om '1 andere gedeelte der gemeente in overeenstemming te brengen met de bedoelingen van het waterschap □at zal een aanmerkelijke verbetering geven aan de kade. Verschuren. Men wii 't muurtje 75 cM naar buiten brengen, maar als ze 't 3 M deden, dan werd de toestand er veel beter. Dat zou in 't belang zijn van de Waspiksche haven. Met 75 cM wint men er nog niet veel bij voor de kade, Zou u er eens met het Bestuur over willen spreken. Vioemans. Maar dan zullen wij grootere kosten krijgen voor bestrating, 't Polderbestuur zal 't natuurlijk niet op zich nemen om het grootere ge deelte te bestraten. Verschuren. Dat zal zoo veel niet uitmaken, 't Is een gemeentebelang als de kade daar breeder wordt ge maakt. Vloemans. Dat ontken ik niet Maar een honderd meter bestrating kost nogal wat. Pruijssers. Nu kost 't ons ook elk jaar veel om de kade een klein beetje in orde te doen houden, 't Is er nu zoo smal, dat als een boer er met paard en kar moet draaien de kanten stuk worden gereden, Ais ze nu meer plaats krijgen, za! dat niet meer ge beuren. Voorz. Zou er geen bezwaar zijn Me dunkt de Polder heeft de zaak toch ook eerst goed bekeken. Verschuren. De Pelder heelt er eigenlijk geen belang bij. Ik zou niet weten, welk bezwaar men had om 't muurtje 3 meter naar buiten te brengen. Voorz. U zegt, dat de Polder er geen belang bij heeft, maar dan ziet u de zaak toch niet goed in. De Pol der heeft er natuurlijk ook belang bij als iedereen goed bij de haven kan komen. Als we dat plan van U zouden uitvoeren dan hadden we nog een extra kosten van f500 voor bestrating Langerwerf. 't ls voor de gemeente een belang, maar niet voor de Polder. Als de kade breeder wordt, is het er voor de menschen natuurlijk gemak kelijker om te laden en te lossen. Voorzitter. Kan de Raad dan beslui ten om deze zaak bij B. en W. in onderzoek te geven? We kunnen dan eens met het Polderbestuur overleggen wat het beste is. De vraag is maar, kan de Polder het muurtje zoover terug bouwen Ik geloof dat men bij 3 Meter geen steunpunt meer heeft. Verschuren. Ik geloof het niet. In elk geval Is het nu veel te smal. v. d. Rijken. Het beste is dat B. en W. den toestand ter plaatse maar eens goed bekijken en dan overleg plegen met het Polderbestuur. Voor zoover ik kan oordeelen. geloof ik niet dat men drie Meter kan terug- bouwen. Maar men moet eerst eens gaan opmeten. Voorzitter. Goed, we zullen met de Polder deze zaak bespreken en dan kunnen we aan den Raad een rapport uitbrengen. Bij een uitbouw van drie Meter kost het ons wel wat meer aan bestrating, maar komen we over den hond, dan ook over de staart Hiermede gaat de Raad accoord Vragen van het Raadslid Brokx, d d. 27 Nov. 1928. In de eerste vraag vraagt het lid Brokx of het niet gewenscht is om de bestaande tol op de grens van de gemeente op te heffen. Zoo ja, of B en W. dan bereid zijn over den afkoop fn overleg te treden met de gemeente Sprang— Capelie alsmede met den be langhebbende Schrijver vraagt om in de kosten van afkoop bij de Provincie, het Rijk, de A.N W.B. en de K.N A.C. afkoop van den tol niet mogelijk zijn, zoo vraagt genoemd lid of er dan van gemeentewege een nieuwe weg kan worden gelegd. Voorzitter. Ik zal eerst deze vraag behandelen. Men denkt hier veel, dat Hamers een tol heeft, maar dat is eigenlijk geen tol. Hamers heeft wel een eigen weg, die hij zelf onderhoudt En van de personen die van zijn weg gebruik maken, vraagt hij een tege moetkoming. Daar heeft hij recht op en niemand kan hem dat ontnemen. Een andere kwestie Is of we niet eens met Hamers zouden bespreken of hij bereid is zijn weg aan de ge meente over te dragen. De gemeente Sprang—Capelie heett er ook eenig belang bij, dus zouden wij, als het zoover komt, aan haar om subsidie kunnen vragen. En vanzelf ook bij de Provincie en het Rijk. Brokx. En de K. N. A. C. en de A. N W. B. moeten we dan ook aan schrijven Voor afschaffing van tollen dragen ze altijd bij. Pruijssers. Ei wordt hier maar ge zegd, dat de gemeente den weg moest overnemen, maar zijn ,we daarmee wel gebaat? Ik geloof er niets van. Als't een gemeenteweg wordt, dan komt er allerhande zwaar gerij over en dan weten we wel hoe gauw zoo'n weg kapot is gereden. En dan zitten we weer voor hooge kosten, Om nu voor ean enkele ingezetene, die er eens een enkele keer met een auto over heen komt. een weg over te nemen, daar voel ik niets voorWie van die weg gebruik wil maken moet 't zelf maar betalen. D'r ligt langs 't Spoor toch ook nog een weg. Brokx Maar er maken meer men schen van dien weg gebruik dan een. Ik vind zoo'n tol een onding.'t Is nog iets uit de middeleeuwen. P uijssers. Maar dat is geen tol 1 't Is een eigen weg van Hamers. Wie er gebruik van wil maken moet betalen. Men hoeft er toch niet over te gaanLangs het Spoor kan men toch ook gaan. Brokx Maar dat is een heel eind om. Zou dat werkelijk zooveel kosten om die weg van Hamers over te nemen Rubens. Pols hem maar eens 1 't Kost moppen hoor Voorzitter. Voelt u er iets voor om 't eens aan Hamers te vragen of hij zijn weg wil verkoopen Pruijssers Ik ben er tegen, v. d. Rijken. Maar dan zou ik eerst aan 't Rijk en de Provincie laten vra gen of men wii meewerken door een subsidie den tol op te htffen, Pruijssers. Maar dat kunnen we niet, want het is geen tol. Voorzitter. Neen, een tol is 't niet. Ik geloof, dat Hamers door 't heffen van tolgeld zijn eigendomsrecht niet wil verliezen. Brokx 't Is in elk geval een groote last Als ik met m'n auto passeer, kost me dat telkens 35 cent. v d. Rijken. Maar dat is voor jou niets te veel. (Gelach) Rubbens Er. voor een luxe auto vragen ze soms f 2.50 Voorz. Enfin heeren, we zijn nu op een dood punt gekomen. Ik zal het voorstel van mijn heer Brokx in stem ming brengen. In stemming gebracht staken de stemmen 5—5. Voor het voorstel stemden: Smits, Schaapsmeerders, Brokx, v.d. Rijken en Vloemans. Tegenstemden: Pruijs sers. Verschuren. Langerwerf, Rekkerb en Rubbens. 2. Door het lid Brokx wordt ge vraagd of een verandering is te bren gen in den toestand van huisslachtin gen. Geregeld komen z g uitponders langs de huizen, tot nadeel der slagers Sciir. wijst er op, dat zulks ook in- druischt tegen de wetten van hygiëne en vraagt beperking of afschaffing van 't z g. uilponden. Pruijssers. Ik ben fegen dit voor stel. Brokx. Je zit me vandaag wel een beetje dwars. (Gelach). Pruijssers. We hebben hier drie slagers in de gemeente en die mee nen, dat ze 't alleenrecht hebben. Als een arbeider of kieine boer een varken of beestje wil uilponden, om daarmee zijn jaarrekeningen te kunnen betalen, dan moeten we dat niet tegen werken. Veel van dat soort menschen moeten toch al hard scharrelen om rond te kannen komen. Rubbens En bovendien is iedereen vrij om 't te nemen of niet. Brokx. Ja, zooals U b.v.. U bent vrij Maar een bakker, een smid en dergelijke menschen moeten al eens een stukje vieesch nemen ais iemand een beestje uitpond. De een is op den ander aangewezen Pruijssers Dat is toch heel goed ook. Als een bakker een stukje vieesch koopt van een kleinen boer, dan kan die ook weer zijn nieuwjaarsrekening betalen. Dat moeten we niet veran deren. Laat die menschen er ook wat bijverdienen. Brokx Maar dat is de bedoeling van de wet toch niet. Wat hebben de slagers niet een onkosten moeten maken om hun slagerij aan de wet te laten voldoen. Daar zijn duizenden guldens voor uitgegeven en een ander zou bij de p!é mogen slachten? Dat is nogal mooi Sedert 't slachthuis van de baan is, Wie zitten er eigenlijk in de vleesch- keuringscommissie? Voorzitter. Met uitponden hebben wij eigenlijk niets te maken. Ik ben er altijd voor geweest en het is in Waspik een oud gebruik. Men is er vroeger al eens over bij me geweest en toen vernam ik, dat één varken mesten niet loonend genoeg is. Als men er twee mest en men kan er een uitponden dan heeft men zelf ook wat. Daarom heb ik het uitponden nog nooit geweigerd. Wat mijnheer Brokx opmerkt over de hygiëne, dat is er natuurlijk de schaduwzijde van. Maar daar staat tegenover, dat men ten slotte toch niet verplicht ls om uitgepond vieesch te koopen. De mi nister heeft het uitponden ook nog niet verboden, Nou kunt u wel zeg gen, de huisslachtingen moeten dan dan maar in het slachthuis geschie den, rnaar dat wordt dan ook weer buitengewoon lastig voor die men schen. Brokx Ik begrijp, dat het uitpon den voor den kleinen man een voordeel ismaar voor de slagers is 't een groote strop. Ik ken slagers die irt een week, als er druk werd uitgepond, geen stuk vieesch verkochten. Voorzitter. Maar ik vraag me af tot hoever is het z.g. uitponden ook eenig gemeentebelang Als je enkel op de slagers bent aangewezen en je moet daar duur vieesch koopen, dat is ook niet pret tig. De gewone man kan het dan nog niet eens betalen. Brokx 't Uitgeponde vieesch is net zoo duur als bij de slagers, of soms hoogstens vijf cent goedkooper. Maar daar staat dit tegenover, als je b.v, twee pond vraagt dan brengen ze vier pond. Verschuren. Maar U moet het ook eens van den anderen kant bezien. Wij boeren niesten met zorg en kosten ons vee en ais het zoo ver is dat het uit den stal kan, dan geven de slagers er maar een beetje voor. ik ben er voor om het uitponden te laten zooais het nu is. De kleine boer heeft toch al moeste genoeg om zich staande te kunnen houden en nu moeten wij hem dat beetje niet afne men. Ik zeg U. dat het niet prettig is, als een slager je een stuk vee uit den stal haalt voor 42 cent, waarvoor je veel moeite en kosten hebt gehad en wat betaalt men dan voor 't vieesch Eerlijk gezegd had ik van Brokx een dergelijk voorstel niet verwacht. Brokx. Ik zit hier voor het alge meen belang en daarom heb ik die vraag gesteld. Het is toch geen per soonlijke zaak. Verschuren. U hebt met dit voorstel toch maar alleen een paar slagers op het oog en niet de belangen van Uc kleine boeren en arbeiders. Brokx. Ik sprak onlangs met een flinken boer over het uitponden en die vond het ook erg, dat op die manier de slagers gedupeerd werden. Voorzitter. Zal ik het voorstel dan in stemming brengen? Brokx. Neen, ik zal het maar als afgedaan beschouwen, 3. Bij vraag 3 dringt het lid Brokx er op aan dat de vuilniskar ook in Benedenkerk komt. Van Disseldorp is bereid ook deze wijk er bij te nernen tegen een meerdere vergoeding van f 5 per jaar. Voorzitter. Als van Disseidorp dat wil doen, dan zal de Raad er wel niets op tegen hebben dat voortaan ook in Benedenkerk de vuilnis wordt opgehaald. Alle leden verklaarden zich met dit voorstel accoord, 4. Gevraagd wordt te willen be vorderen, dat op de gevaarlijke hoe ken in de gemeente op den weg de juiste richting wordt aan te geven. Hiermede kan de Raad zich ver eenigen. Rondvraag. Het lid v. d. Rijken vraagt hoe het met de woningbouwkwestie staat. Voorzitter. Gelukkig datu die vraag stelt. Ik kan U mededeelen dat de heeren Brokx en Schaapsmeerders bereid zijn in de Commissie zitting te nemen. Op 31 December is aan den Mi nister van Handel en Nijverheid ge schreven en die deelde ons mede, dat volgens art, 11 het bestuur van de Woningbouwvereeniging uit minstens 8 leden moet bestaan. Zooals de toestand nu is, kan het niet duren. De gemeente moet alle kosten betalen en heeft in de Wo ningbouw niets geen medezegging. Dat is niet in den haak. Vloemans. Dat is toch in elke ge meente zoo. Voorzitter. Neen. Nu is het hier zoo, als er een nadeelig saldo is, dan kan de gemeente maar bijpassen. Waarom willenze 't contract van over dracht niet teekenen De Woningbouwvereeniging heeft er zoo niets aan. Of zit er toch een persoonlijk belang bij voor, dat men de woningen niet wil overdragen Wanneer men het contract absoluut niet wil teekenen dan zullen wij de zaak aan den Minister voorleggen en zullen er van hooger hand maatrege len genomen worden. Als de wonin gen aan de gemeente zijn overgedra gen, dan is iedereen in de gelegen heid om eventueeie reparatie daaraan te verrichten.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2