FEUILLETON de „Witte Non* en andere uit voeringen. Buurman, die uit Amsterdam komt, zeide dat het intellectueel peil ook in Waalwijk niet voor uitgaat. Echt jammer ook dat er niet meer belangstelling is voor het werk van het Letter kundig Comité e.a. 18 Jan. Gisteren hield Jansen me op straat aan en vroeg me hoe ver men al is met de aanbieding van een schilderij van Van Delft voor het Museum in den Bosch. Ik zei, da 'k niet veel van kunsten af weet. Ben toch belangstellend ge worden (omdat ik ook een kleine bijdrage heb toegezegd) en zou wel 'ns willen weten hoe ver men er mee is. BUITENLAND. Dr. Borms. Dr Borms, de Vlaamsche leider, die 10 j tar in de gevangenis te Leuven heeft gezeten, is gistermorgen halt vijf, nadat daags te voren de annestie- wet in den Senaat was aangenomen in vrijheid gesteld. Hij zocht eerst zijn zoon op, die Student is te Leuven, wat aanleiding gaf tot een hartroerend weerzien Toen ging hij per auto naarMerxem, waar ook zijn familie kwam Hij gaat vervolgens naar Nederland op familie bezoek en om uit te rusten en zal vervolgens weer naar België gaan om als Vlaamsche leider op te treden. De „Zeppelin—reis" naar Egypte. Omtrent de aanstaande reis van de „Zeppelin" naar Egypte wordt door de directie van de Zcppelinwerf mee gedeeld, dat op het oogenblik nog niet zeker is, of de reis einde Februart dan wel begin Maart onder nomen zal worden. De „Zeppelin" zal eerst het Rhö- nedal tot Marseille volgen en dan recht over de Middellandsche Zee op Egypte aansturen. Te Ismailia, waar zich een aan de Engelsche regeering behoorende anker mast bevindt, zal een korte tusschen- landing plaats hebben. De leiders van de expeditie en een deel van de bemanning zal dan een kort bezoek aan Egypte brengen. In het geheel zal de reis 3 a 4 dagen duren. Van Egypte zal koers worden gezet naar Palestina, van waar uit de terugreis naar Europa wordt onderno men, waarbij onder alle omstandig heden een bezoek aan Weenen zal worden gebracht. 2 500.000 dollar voor moderniseering der vloot van Amerika. Voor de verdere beraadslagingen over het anti-oorlogsverdrag heeft de Amerikaansche Senaat nog een wets voorstel goedgekeurd, waarbij 2 mil li oen 150 duizend dollar toegestaan worden voor de moderniseerirg van 3 slagschepen en 2 duikbooten. De begrooting van het ministerie van oorlog, ten bedrage van 445 millioen dollar de grootste militaire begroo ting ten vredestljde tot op heden werd door den Senaat eveneens goed gekeurd. Naar den wereldvrede! NAAR HET ENGELSCH. ,T. SCHEEPENS. 33. „Ze is zeker niet beter dan voor heen, miss", was het ontwijkende ant woord. „Maar, als ik me niet vergis is de heer daar naast n dokter Hatber- ley Bell?Ik veronderstel, dat u hem ontboden heeft om een consult met mij te houden. Indien dat het ge val is, dan ben ik daar zeer blij om, want hij zal mijn meening ongetwijfeld deelen in dit geval. Een zeer eigenaar dig géval van hier volgde 'n lange technische ziektenaam „een der vreemdste gevallen welke ik in mijn loopbaan nog wel heb meege maakt". „Beveel en beschik over me, Enid", sprak Bell, zonder den dokter recht streeks te antwoorden. „Als ik wat doen kan." „Neen, neen", riep Enid. „Wat zeide ik ook weer. Dat ge maar met Martin naar boven moest gaan." Bell ging, verbaasd. Enid snelde haastig naar de buiten deur en verdween in den nacht. Ze hoorde Henson razen en tieren en om hulp roepen en hoorde ook de honden ongeduldig grommen en blaffen. Aan De toestand van Maarschalk Fochi Volgens een bericht uit Parijs, heeft dr. d'Aveniére, de geneetheer van Foch. verklaard, dat de toestand van den zieke eenigetmate was veibetetd Koning Amanoella? Er heerscht ongerustheid over het lot van Ananoella, den afgetreden koning van Afganistan. Er is in Britsche diplomatieke kringen niets over hem bekendmen weet niet, of hij nog in Kaboel is, en zelfs of hij nog wel in leven is. Het is niet onmogelijk, dat de opstandelingen hem hebben gedood. De toestand is nog steeds onrustig, maar in Londen wordt niet gevreesd voor de veiligheid van de Britsche of andere legaties, die twee mijlen van de stad af gelegen is. Er is verwoed gevochten tusschen den leider der opstandelingen, Bacha Saquao (de naam beteekentzoon van een waterdrager) en de troepen van den koning. Ook Amanoelia's broeder, gedu rende 8 dagen koning, ls moeten af treden. De rebellen waren in 't hart van Kaboel doorgedrongen en hadden 't paleis omsingeld. Koning Inayatoella vroeg levens behoud voor zich en zijn gezin. Hij ts toen gevlucht. Saquao, de opstandelingen—leider wil het Koningschap niet herstellen maar als Gaza zooals Kemal in Turkije gaan regeeren. Amanoella schijnt met de trouw ge bleven Doranis tegen Saquao te wil len oprukken om de koninklijke macht te heroveren. BINNENLAND. Postvlucht JamNederland. De P.H.-A.E.N. niet uit Komtantinopel vertro kken. Bij de K.L.M. is uit Konstantino- pel het volgende telegram ontvangen van de bemanning van het postvlieg tuig P.H.-A.E.N.: „Gaan heden niet door; reden diplo matieke moeilijkheden". Jammer dat het vliegtuig daar is opgehouden. Het deed de reis van Ban doeng naar Konstantinopel in 10 da gen. Het was de bedoeling Donderdag van Konstantinopel naar Boedapest 'fn Vrijdag van Boedapest naar Schip hol te vliegen. Dan was de reis in 12 dagen volbracht. Naar wij vernemen, werd voor de in 1927 uitgeschreven internationale prijsvraag voor een voor-ontwerp van een vrijhaven te Barcelona, door de van regeeringswege aangewezen Spaan sdie jury uit 66 inzendingen van ver schillende nationaliteit de tweede prijs toegekend aan het onder het motto „Ago quod ago" ingezonden ontwerp van de Nederlandsclie ingenieurs W. C. Kohier, stadsingenieur te Amster dam en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-hoofdingenieur bij den Rij ks water staat. het einde der laan hield zij stil, bij het hek aan den ingang en riep zacht Da vid Steel bij zijn naam. Tot haar groo- te opluchting kwam hij van achter 'n boom dicht bij den muur te voorschijn. „Hier ben ik", sprak hij. „Hebt ge mijn hulp noodig?" „Ja, ja", hijgde Enid. „Meer dan ooit, meer dan ooit. Mijn zuster is stervende; mijn zuster moet sterven. Begrepen en Hatherley Bell is bij haar, enbegrepen?" „Ja", zeide David. Het was hem op eens duidelijk wat het meisje bedoelde. „Bell zal wel doen wat ik hem zeggen zal. Kom maar mee." „Houdt hem in bedwang, brave bees ten!" mompelde Enid, „ik zal er je beiden dubbel dankbaar voor zijn HOOFDSTUK XV. DE OPINIE VAN DEN GENEESHEER. David Steel volgde zijn gids met de gevoelens van iemand die zich aan de omstandigheden overgeef t. Er was voor hem iets bekoorlijks, als van een nacht, merrie in dit avontuur, dat hem aan stond. Alles werkte nu, tot een sprook jesachtig effect, de vreemde omgeving, de schijn van het licht van achter de roode gordijnen van het kasteel, dat alles prikkelde zijn verbeelding in niet geringe mate. De tragische noot werd nog verhoogd door het gegrom en het geblaf der honden in de verte. „Daar ginds staat een man", merk te David op. „Een man, die daar moet blijven staan", antwoordde Enid met onver- NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 18 Jan. 1929. Kerkelijke Drankweerdag. Aan het uitvoerig programma ont- leenen wij 't volgende Zondagmorgen om 6 uur H. Mis voor onze R.K. Drankbestrijding waaronder algtmeene H Communie. Onder de H.H. Missen zal de Zeer- Eerw. Pater Emmanuel eene predika tie houden over „Ons Geloof en de Matigheid." Des namiddags om half drie Lof met Rozenhoedje voor de drankbe strijding en liederen door de zange ressen der Mariavereeniging. Des namiddags om drie uur verga dering der Mariavereeniging en des avonds om halt zeven vergadering van het Kruisverbond en verdere belang stellenden. Agenda op beide vergaderingen 1. Opening door den President(e). 2. Jaarverslag van Secretaresse en Penningmeesteresse: Jaarverslag van Secretaris en Pen ningmeester. 3 Des namiddags zal „de Nachte gaal" ten gehoore brengen het wel bekende zangnummer „Ave Maria Glöcklein" door F H. Engelhart, onder dnectie van den heer P B Bisselink. 4. Lezing door den ZeeiEerw. Pater Emmanuel over „Liefde in ons werk". 5. Verder zal de beschikbare tijd genoeglijk aangevuld worden door de eigen Tooneelvereeniging „Oi s Ver maak" met het hedendaagsche Too neelspel in vier bedrijven „Langs doornige Paden". De avonduitvoering van „Ons Ver maak" op 20 Januari wordt gespeeld in tegenwoordigheid van de jury van den Nationalen Tooneelbond. en geldt als off cieele Competitiewedstrijd in den Nfderlandschen R K.Tooneelbond. 6. Rondvraag, sluiting en aanmei ding van nieuwe leden bij het bestuur. Rectificatie. In het nummer van Woensdag j.l. werd abusievelijk gemeld, dat het duo Kleijn Zondag a.s. in de concertzaal van den heer Jan van Dun zou optre den. Dit moet zijn in de concertzaal van den heer L. de Bondt in de Markt straat. In de zaal van den heer Jan v. Dun loopt iederen Zondag geregeld de film. Euphonla. Met een enkel woord meldden we van het concert van het Kon. Muziek gezelschap, Zondag a.s., waarbij de lie dertafel „Tot Bloei der Toonkunst" uit Baardwijk hare medewerking zal verleenen. Het concert is uitsluitend voor de leden toegankelijk, die hiervoor ditmaal een speciale uitnoodiging in den vorm van een invitatiekaart ont vingen. Het programma belooft een schitte renden avond. 1. Im Zigeunerin ger, Marche. M. Bcheit. 2. La Benedictus des Poignards Scène dramatique de l'opera Les Hugenots. Meijerbeer. 3. Goe Morgen (koor). R. Holl. 4. De Deerne (koor). W. Kools. 5. Landsknechtstanden (dubbel kwartet). Orlando di Lasso. 6. Jubileummarsch. A. Stravers. 7. Fantasie sur l'opera „Immasna- dière". G. Verdi. 8. De Rots in Zee (koor). R. Holl. 9. De Zwerver (koor). A. Andriessen. 10. Hollands Glorie, groot koor met koperbegeleiding. R. Holl. Bioscoop-commissie. De plaatselijke Bioscoopcommissie, die voor een. 10-tal dagen beëedigd werd, zal deze week-*haar taak aan vaarden en met de haar opgelegde werkzaamheden een aanvang maken. Een mooi voorbeeld. De spijskokerij is in volle werking. Deze week ontving ze van -een slager een gift van 25 pond zult. Een. mooi voorbeeld dat, naar de Vine. Ver. hoopt, navolging zal vinden. Opening der Spijskokerij. Zoo is dan de spijskokerij voor onze Parochie een feit geworden en werd deze onder overgroole belang stelling op Woensdag 9 Januari geopend. Bij deze opening waren behalve de ieden der Vereeniging van den H Vincentlus van Paule,nog tegenwoor dig, de Hoog Eerw. Heer Pastoor onzer Parochie, de Weleerw. Heeren kapelaans, de dames der Vereeniging van de H. Elisabeth, de Weled Zeer gel. Heeren Drs. de Bolh en Vercau- teren, de Weled. Heer L. v. d. Horsi wethouder, als vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur en verder nog vertegenwoordigers van nagenoeg alle (Zie derde blad). holen voldoening. „Het is noodzakelijk dat de heer Reginald Henson niet las tig gevallen wordt! Dq honden zijn nu eenmaal dol op zijn gezelschapZoo lang hij maar geen teekenen, van onge duld toont, is hij veilig in hun hoede." David Steel grinnikte, half den toe stand begrijpend. Het viel hem in dat hij zich nergens over te verwonderen had in de omgeving van het huis der Stille Smarten. Wel wist hij dat de naam van Reginald Henson in hoog aanzien stond bij zijn medeburgers, maar van den anderen kant was de minachtende toon, waarop Enid van hem sprak, toch een bewijs, dat 's mans karakter toch ook nog een schaduwzij de moest hebben. „Ik hoop dat ik niets verkeerds be hoef te doen", mompelde David Steel. „Daar kunt u verzekerd van zijn", antwoordde Enid. Dan zweeg het jonge meisje een oogenblik, als wilde zij haar gedach ten verzamelen. David bemerkte het en viel haar in de rede. „Ach, het was ook maar een domme vraag van mij", sprak hij verontschul digend. „Toen ik het genoegen had u te zien..." „Excuseer", merkte zij snedig op, „u heeft mij tevoren nooit gezien". ,,'t Is waar. U zoudt uitstekend de bat kunnen voeren in het Parlement. Ik leg mij neer bij uw verbetering en erken dat ik nooit eer het genoegen had u te zien. Maar uw stem herinnert mij aan een stem die ik kortelings hoorde onder buitengewoon eigenaar dige omstandigheden. Ik had het ge noegen een dame te helpen die in zeer grootan nood verkeerde. Als ze mij nog J wat meer had willen vertellen, zou ik haar nog beter hebben kunnen helpen. Maar zooals de zaken nu staan, ver keer ik in groote moeilijkheden. Enid greep den spreker ontdaan bij den arm. „Dat doet me verdriet, fluisterde zij. „Miaar misschien was de dame in kwestie zoo bescheiden om uw eigen bestwil. Misschien heeft ze vroeger wel meer vertrouwen in goede mannen ge had. Maar veronderstelt, dat die goede mannen er thans niet meer zijn?" „Dus met andere woorden: dat ze vermoord zijn Door wie?" Opeens liet een der honden dicht in de nabijheid een woedend gegrom hoo- ren, gevolgd door een luiden, angstigen kreet van Henson. Enid wees met den vinger plechtig in zijn richting. Geen woorden konden zoo welsprekend heb ben gezegd, wat zij bedoelde. David ging dus voort zonder verder nog vra gen op dat gebied te stellen. Maar er is één ding wat ge nu toch moet vertellen", sprak hij, toen zij sa men onder het afdak der voordeur stonden. „Wordt het eerste gedeelte van mijn advies nu ten uitvoer ge legd?" „Dat doen we. Daarom zijt gij thans hier. Blijf hier even wachten, terwijl ik pen en papier haal... Hier! Schrijf nu op, bid ik u, wat ik u dicteeren ga. Dr. Bell is bij mijn zuster. Althans ik veronderstel dat dit zoo is, aangezien Dokter Walter een consult met hem wenschte. Mijn zuster sterft zij sterft! Begrijpt u het goed?" Enid's stem was overgegaan in een hartstochtelijk gefluister. De hand, welke zij op David Staal'» schouder vereenigin^en uit de Parochie. Te ongeveer kwart voor twaalf toen de kinderen, ten getale van 56, voor deelneming aan de spijskokerij aangewezen, zich in lange rijen rond de tafels hadden geplaatst, werd deze bijeenkomst door den Wel Ed. Heer M. v. d. Wee, als President der Vereeniging van den H. Vincenttus van Paulo, geopend met den Chrisle- Iijken groet, waarna hij de kinderen en alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. De President verder gaande, zegt, dat het hem een genoegen en een voorrecht is, om bij de opening der spijskokerij, die door de bemoeiingen aer St. Vincentiusvereeniging, na veel moeizamen arbeid, is tot stand geko men een enkel woord ter inleiding te mogen spreken. Een genoegen is het nem, omdat hij daardoor in staat wordt gesteld, dank te' brengen aan allen die de vereeniging in het tot stand komen van deze spijskokerij zoo krachtdadig hebben geholpen. Hij dankt allen, die hun bijdragen voor dit, schoone doel gaven, de Vereeni- gingèn, die finantieel hun steun boden om de exploitatie mogelijk te maken, de landbouwers, die ten behoeve van dit werk de aardappelen beschikbaar stelden, en niet in het minst de Eetw. Zusters die liefderijk en belangeloos net groote werk van de keuken en de verzorging der kinderen op zich hebben willen nemen. Hij spreekt de hoop uit, dat de be langstelling, welke tot heden mocht worden ondervonden, en die uit de groote aanwezigheid mag blijken, ook in de toekomst moge blijven bestaan en dat allen meermalen gelegenheid zullen mogen vinden, de maaliijden der kinderen te bezoeken, waartoe hij allen uitnoodigt. Het is voor spreker niet minder een voorrecht, omdat hierdoor aan de St. Vincentiusvereeniging de gele genheid wordt gegeven, een nieuw liefdewerk toe te voegen aan haren arbeid op het terrein der Katholieke liefdadigheid. Indien dat liefdewerk mag worden beoordeeld naar de mate, waarin dit elders wordt bekeken, dan zou hij dit een der schoonste liefde: werken willen noemen, die door de vereeniging van den St. Vincentius a Paulo kan worden beoefend. Niet alleen toch word gevraagd toepassing te geven aan de Charitas, door de hulp en de verlichting, welke spijs kokerij in diverse gezinnen brengen zal, maar bovendien ook mag hier gelden, dat steun zal worden geboden aan het behoeftige kind, welke beide qualiteiten aangeven, dat de bijzon dere lievelingen van onzen Godde- lijken Zaligmaker te verzorgen zijn. Als zoodanig dan ook gaat de ver eeniging haren arbeid in deze kinde ren voor Hem beginnen. Naast het charitatieve doel, dat spreker zooeven aangaf, zit aan de Spijskokerij de bedoeling voor, om aan de kinderen, die ihans niet zelden slechts een schamel voedsel hebben, het noodige bij te brengen, om hen voor hun lateren leeftijd weerbaar te maken en hun de gewenschte krach ten te geven, om zich physiek te wa penen voor het werk, waartoe zij later worden geroepen. En wanneer hij daarbij afgaat op de ervaring, welke elders reeds werd liet rusten, beefde vreemd. Op dat oo genblik had hij alles ter wereld voor haar willen doen. Een lichtstraal gleed vanuit de ves tibule naar buiten onder het afdak, en verlichtte het papier dat het meisje aan Steel overhandigde. „Schrijf nu", sprak ze. „Stel geen vragen, maar schrijf wat ik vraag, en vertrouw mij volkomen en eerlijk." David knikte. Tenslotte, zoo meen de hij, kon het er toch voor hem niet slechter op worden dan het reeds was. En hij voelde trouwens dat hij het meisje naast hem geheel kon vertrou wen. Haar schoonheid, haar ernst en haar klaarblijkelijke oprechtheid ont roerden hem. „Schrijf", fluisterde Enid. „Schrijf: „Zie niets en merk niets op; ik smeek het je. Ga slechts accoord met alles wat dokter Walter opmerkt en zegt, en verlaat zoo spoedig mogelijk de ka mer!" Onderteeken het briefje nu. We kunnen wel in de huiskamer gaan en er wachten totdat dokter Bell terug keert naar beneden. LT is slechs een vriend van hem. Ik zal zorgen dat hij dit briefje onmiddellijk leest". Enid geleidde hem naar de huiska- 1 mer. Ze gaf geen uitleg over het vreem de uiterlijk van de kamer, daar het voor explicaties de tijd niet was. Steel echter staarde met verbaasde blikken naar de vreemdsoortige omge ving. Als schrijver steeds er op uit nieuwe omgevingen te zoeken en nieu we achtergronden voor de handelingen van zijn geesteskinderen viel deze bui- tennissige entourage hem bjjzonder op. (Werdt vwvolgd). van „DB BOEO VAN EBT ZUIDEN". HET DIAMANTEN ECHTPAAR J. VESTERS-STOELENDREIJER.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6