fiEïE rami Heeren- en Kinderhle&üins magazijn „De Adelaar". VoorHoed of Pet Bernard Vaes „Het Anker" Dat is JE ADRES. H. VERHULST, PUROL er op! VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Het aangewezen voor Uw adres is Hooge Steenweg 14 - DEN BOSCH. - (Naast ijzerhandel Van Miert.) Voordeeliger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH. Nieuwste dessins Vesten, Pullovers, Chique Shawls, Slobkousen, Handschoenen, Zelt- binders, (ook luxe verpakking) Pocnets, Zakdoeken. Garnituur als Das met Pochet of Bretels met Sokophouders in ruime keuze. Heerenmodemagazijn DEN BOSCH Telefoon 851. Markt 5. gedaan, dan durft spreker vrijuit zeg gen, dat een krachtige voedig bevor derlijk is aan de geestelijke en ver standelijke ontwikkelingder kinderen, dat daardoor veel ziekten worden voorkomen en dat niet in het minsi wordt bereikt, dat meer weerstano wordt geboden aan de gesteldheder van hen, die een goede voeding mis schien meer nog dan anderen noodig hebben. Zoodoende krijgt het werk een driedubbele beteekenis. Met liefda digheid als ondergiond, en als alge heeie eisch van het streven der Ver eeniging gaat het werk ook uit naar het cuiiureele en het maatschappelijke leven, terwijl niet minder üe gezond heidsbelangen zullen worden gediend Tot dit doel belooft de Spijskokerij het hare bij te dragen en vraagt hi hiervoor aller belangstelling. Spreker hoopt, dat die belangsttl- ling ook in de toekomst zal worden gegeven en dat de Spijskokerij, heden begonnen met nog een beperkt aan tal kinderen, zoodanig moge ui en aangroeien, dat het mogelijk zal zijn, aan een breede schaar kinderen gedurende de wintermaanden, warm voedsel te verstrekken. Hierna geeft de Ptesident het woord aan den HoogEerw. Heer Pastoor, die het zien tot een groote eer rekent, deze spijskokerij te mogen openen. Hij brengt op de eerste plaats dank aan den goeden God, doorwien aan de Vereentgtng van den St. Vincentius de middelen en den steun werdtn verschaft om deze spijskokerij tot stand te brengen. Zijn Eerw. wendt zich vervolgens tot de kinderen en wekt hen met een hartelijk woord op tot dank en gebed. Tot dank aan O. L Heer voor zijne onbegrensde goedheid en liefde voor de armen, tot dank tevens aan de Heeren Vln- centianen door wier streven de spijs kokerij in het leven is geroepen. Hij spoort hen tevens aan tot gebed,opdat de St. Vincentiusvereeniging in hare verwachtingen ten opzichte van de spijskokerij niet zal worden beschaamd. Nadat door Zijn Eerw. in aansluiting op hetgeen reeds is gezegd door den President, nog even de bedoeling van de spijskokerij is gememoreerd en Hij alle aanwezigen aanspoort tot spontane offervaardigheid om het voortbestaan der spijskokerij te ver zekeren verklaart Zijn Hoog Eerw. de spijskokerij voor geopend. Nadat de soep aan de kinderen was opgediend, waarvan, als off tcieele opening op verzoek van den Presl dent, ook gebruik gemaakt werd door den Hoog Eerw Heer pastoor, Mevr. Hesselmans Sprangers, als Presidente der St. Elisabethsvereeniging en de Wel. Eerw. Overste van het klooster, nam de President opnieuw hetwoorc en zegt dat hij in zijn inleiding meer expresselijk vermeden heeft, iets te zeggen omtrent het ontstaan der spijs kokerij, al had daarvan gerust gewag mogen zijn gemaakt. De oorzaak daarvan is te zoeken in het feit, dat hij daaraan een hulde wenschte te verbinden voor hem, die het initiatief voor dit liefdewerk heeft ingegeven. in een vergadering, welke in Januari van het voitg jaar met Dr. Indemans als vertegenwoordiger van den Hoofd iaad, weid gehouden, gat de Hoog Eerw. Heer Pastoor de gedachte aan de hand, om te komen tot de oprich ting van een spijskokerij, die Zijn Eciw. van zoo groot en noodzakelijk oelang acnite voor de kinderen. Door net Bestuur werd deze gedachte aan stonas sympathiek overgenomen met net resultaat, dat, dank zij de veelzij- ütge medewerking en den daadwer- keltjken steun, de spijskokerij thans een telt is geworden. Daarom past het zeker een warm gevoel van hulde te brengen aan den Kracttttgen pleitbezorger, die als her der onzer Parochie zijn warm klop pend hart zoo gaarne voor de behoef- ttgen voelt slaan. Zich thans meer speciaal tot zijn Hoog Eerw. wendende gaat spreker voor als volgtZondet lwtjfel zal de dag van heden U tot vreugde strekken, nu Gij. zij het dan ook nog eenigsztns beperkt, de kroon ziet gezet op het initiatief, dat van U uitging. En wanneer wij U daar mede van harte feltclteeren, dan wil len wij met deze enkele lofbetuiging niet voisiaan, doch wenschen wij U een blijvende herinnering aan te bie den als een speciale hulde voor U op dezen, zoowel voor U, als vooi de St. Vincentiusvereeniging, zoo ge- denkwaardigen dag. Als een blijvende hulde en tevens ook om U dank te brengen voor alles wat Gij in de afgeloopen aren voor de St, Vincentiesvereeni- ging hebt gedaan, bieden wij U het Eere Voorzitterschap der Vincentins vereeniging aan. Hij wenscht hem narte geluk met deze onderscheiding en hij hoopt, dat het zijn Hoog Eerw gegeven moge zij, nog vele jaren den daadwerkelijken Beschermheer onzei armen en densteuapllaaronzer schoone Vereeniging te zijn De Hoog Eerw, Heer Pastoor danki den President voor zijne schoone woorden en de hooge onderscheiding die hem bij deze gelegenheid wordt (oegekend. Hij spreekt de hoop uit dat onder Gods rijksten zegen de Vincentiusvereeniging en de spijsko kerij zullen mogen blijven groeien en bloeien onder de eminente leiding van haren onvermoeiden President, tot heil der Vereeniging tot welzijn van de aan hare zorgen toevertrouwde armen. Een der kinderen hield vervolgens een toespraak, daartoe voorbereid door de Eerw. Zusters, waarbij namens de kinderen hulde en dank werd ge bracht aan den Hoog Eerw. Heer Pastoor en de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo, voor de wijze, waarop hier de belangen der arme gezinnen en speciaal die der arme kinderen worden behartigd. Na nog eenigen tijd van gezellig samenzijn, gingen alle aanwezigen m08e welvoldaan huiswaarts In de overtui ging dat onze parochie, door de oprichting der spijskokerij, wederom een schoone instelling rijker is ge worden. GEMENGD NIEUWS. Verschrikkelllkdrama op Zee. De reddingsboot „Prins der Nederlanden" in den sneeuwstorm vergaan. De geheele benutnning omgekomen. Groote verslagenheid heerschte er Woensdag te Hoek van Holland toen circa half 2 via Scheveningen-liaven het volgende telegram werd ontvangen Reddingsboot omgeslagen, bemanning verdrinkt. Het radiotelegram was afgezonden door het op de Maasvlakte gestrande Letlandsche stoomschip „Valka", dat met 'n lading cokes, bestemd voor Hei- si ugfors, ondanks zware grondzeeën, was uitgevaren. Met veel getob was de „Valka" buitengaats gekomen, om spoedig gewaar te worden, dat de zee aan den „Hoek" ook van onder gewei dig spoken kan. Het moet dan ook niet lang geduurd hebben of het scliip kreeg een defect aan de stuurinrich ting en werd ver uit de kust op de Maasvlakte gedreven. Ruim 10 uur ontving de loodscom- missaris te Hoek van Holland via Ra dio-I Jmuiden een telegram van de „Valka", waarin om sleepbootassis- tentie werd verzocht. Toen is eerst de „Gouwzee" uitgezonden en later nog de „Gele Zee", doch wijl deze schepen te vee] diepgang hebben om dp gevaar lijke Maasvlakte dicht te naderen, be sloot de loodscommissaris ook de red dingsboot „Prins der Nederlanden" ter hulp te zenden. Bij het vertrek van. de „Prins der Nederlanden" was de zee minders ruw dan in de vroege ochtend uren. De bemanning was vol goeden moed en hoopte spoedig terug te zijn. Inmiddels echter kwam een zware sneeuwjacht al het uitzicht benemen, zoodat men te Hoek van Holland, waar men van den uitkijktoren aan vankelijk de „Valka" kon zien. liggen, den tocht van de reddingboot niet meer kon volgen. Wel wist iemand, die van den wal af met een kijker het schip had gevolgd te rapporteeren, dat liet in de branding moest zijn geraakt, wijl hij het plotseling uit het oog was ver loren, doch ongerust maakte men zich hierover nog niet. Terwijl men dus te Hoek van Hol land nog niets ernstigs vermoedde, kwam plotseling de ontzettende tij ding, dat de reddingsboot was omgesla gen, een tijding, die door het zelf in nood verkeerende stoomschip „Valka" was uitgezonden. Aan de Valka werd terstond gevraagd of het geen sloep kon uitzetten, doch hierop werd een impossible" als antwoord ontvangen. Groote ontroering brachten deze be richten, die weldra in Hoek van Hol land en omgeving bekend waren. Aan de Berghaven was in een ommezien 'n groote menschenmassa bijeen en. wer den in der haast toebereidselen ge maakt voor de redding. Draagbaren, verbandtrommels, dekens en een zuur stofapparaat werden door de loods- autoriteiten op een tweetal vletten ge laden en een dubbele ploeg der red dingsbrigade, bestaande uit respectie- I velijk 7 en 5 man, onder leiding van dr. Knip van Hoek van Holland, begaf zich hiermede naar den overkant. Ook werden de geneesheeren uit de omge ving ter hulp geroepen, terwijl tevens om assistentie werd gevraagd van de motorreddingsboot „Wilhelmina" te Stellendam. Te Hoek van Holland kon men direct uitvaren, maar de „Wilhel mina" van Stellendam moest eerst uit het ijs worden losgehakt. De reddingsploegen, die van Hoek van Holland waren vertrokken, baan den zich een weg langs het strand door sneeuw en ijs. Dr. Knip met zijn. groep zocht langs de Zuidpier het strand van Rozenburg af, in de hoop er iets van de Prins der Nederlanden te ontdek ken. Natuurlijk kon men er niet aan denken met de vletten de zee op te gaan, doch moest men er zich toe be palen het breede strand af te zoeken. De andere brigade trok meer land waarts en baande zich een weg over slooten en greppels om zoo dicht mo gelijk de lioogwaterlijn te naderen. Zoo werkte men zich tusschen duin en I strand heen tot den mond der Oude Maas, doch nergens werd iets ontdekt. Tot half 4 werd deze moeizame tocht voortgezet, evenwel zonder eenig re sultaat, Op verschillende plaatsen werden posten uitgezet, terwijl mem op de Zui- derpier een der daar staande huisjes in gereedheid bracht vooii de eerste be handeling van de drenkelingen. Deze post zal vannacht door Dr. Knip wor den betrokken, wijl het mogelijk is, dat de drenkelingen hier op de kust worden geworpen. Zooals reeds werd gemeld, keerden ook de sleepbooten Gouwzee en Gele Zee tegen het vallen van den avond in de Berghaven terug zonder eenig spoor van de Prins der Nederlanden ontdekt te hebben. Intusschen was de sneeuwstorm zoo hevig geworden, dat men de pogingen om nogmaals de zee op te) gaan, moest opgeven. Er bleef maar weinig hoop, dat van de bemanning der reddings boot nog iemand levend zou worden aangebracht. De bemanning bestond uit den schip per A. v. d. Klooster, de 1ste machi nist H. Meiboom, de 2e machinist J. Timmer» en de matrozen R. de Groot, P. van Asperen, P. Yerwey, Meuldijk en vermoedelijk Pelgrom of Visser, allen gehuwd. In den loop van den avond namen angst en bezorgdheid omtrent het lot der bemanning van de Prins der Ne derlanden steeds toe. Voor het bureau van het loodswezen verdrong zich een dichte menigte, die de omstandigheden van een droeve ramp besprak en aller lei veronderstellingen maakte. Om trent de toedracht wist men echter niets met zekerheid te vertellen. Van de Valka, die nog in zijn benar de positie ligt werd geruimen tijd niets vernomen. Eerst des avonds werd op nieuw assistentie van een reddingboot gevraagd, waarschijnlijk wijl het ach terschip onder water is geraakt. Bestond er aanvankelijk nog eenige hoop, dat aan de bemanning van de Prins der Nederlanden niet het ergste was overkomen, toch bleek nog den- zelfden avond dat alle hoop ij del is. Aan het strand te Rokanje (Oostvoor- ne) spoelden reeds de lijken aan van den schipper van de Prins der Neder landen, A. v. d. Klooster en van den le machinist H. Meijboom. Men denkt, dat de wreede zee ook weldra! de lijken der overige slachtoffers op het strand zal werpen en dat al de moedige red ders den dood in de golven hebben ge vonden. Acht menschen hebben het leven ver loren op het oogenblik dat zij uitgin gen om mogelijk dat van anderen te redden, acht mannen en vaders in het geheel laten zij 37 kinderen achter zijn een heldendood gestorven. Deelneming van de Letlandsche Rggeermg. De gezant van Letland heeft aan de Nederlandsche Regeering telegrafisch de deelneming zijner regeering betuigd naar aanleiding van het omkomen der bemanning van de Nederlandsche red dingboot „Prins der Nederlanden" bij haar heldhaftige poging tot redding van de schipbreukelingen van het bij den Hoek van Holland gestrande Let landsche stoomschip Valka, en ver zocht, deze deelneming aan de nagela ten betrekkingen over te brengen. De steurnvOrleening. Het Nationaal steuncomité Storm ramp 1927 heeft, een bedrag van 10.000 gulden ter beschikking van den Minis ter van Waterstaat gesteld, teneinde dit aan de nagelaten betrekkingen, van de bemanning van de Prins der Neder landen ten goede te doen. komen. I De Zuid-Holl. Redding-Mij. heeft een oproep verspreid om steun, terwijl de N. Rott, Crt, gisteravond een in schrijving opende, toen reeds 13.000 aan ontvangen bijdragen vermeldende. Ook op tal van plaatsen werden col lecten gehouden. Er is meer dan eeii ton op zijn minst noodig. Wij sporen ook onze lezers gaarne tot een bijdrage aan voor dit goede doel. Men bedenke eens: 8 weduwen met 37 kinderen. De geheele he man ning vande „Valka" behouden. Donderdagmorgen om kwart voor 12 zijn 23 opvarenden van het s.s. „Val ka" aan, wal gebracht door de redding boot „Koningin Wilhelmina", van Stellendam, die met de vlag in top de haven binnenkwam. De schipbreuke lingen zijn overgebracht naar hotel Mijnders. Thans zijn nog aan boord van het schip de kapitein en de mar conist, die nog niet van boord wensch- ten te gaan, in verband met de maat regelen die zij nog voor de berging van liet schip hadden te treffen. De reddingsboot is onmiddellijk terugge keerd om ook lien van boord te halen. Later zijn ook deze beiden gered. In het dorp Peichau in het district Murau zijn vijf kinderen ver brand. In een kleine arbeiderswoning is tijdens de afwezigheid van de ouders een bus benzine ontploft. In een oogwenk stond 't geheele huisje in lichte laaie. Het 12 jarige dochter- je van den bewoner en vijf jongere kinderen kregen ernstige brandwonden Terwijl de andere kinderen bewuste loos bleven liggen, trachtte het 12- jarig meisje ondanks haar pijnlijke brandwonden de andere kinderen te redden. Een voor een sleepte zij de vijf kinderen naar buiten en viel toen zelf bewusteloos neer. Twee harer zusjes en een drie en zesjarig broertje stierven onmiddellijk aan de bekomen brandwonden. Ook het moedige 12- jarige meisje is later aan haar ver» wondingen overleden. Een verschrikkelijk drama is te Stoutham in Virginia aan het licht gekomen. Men vond daar de 45 jarige onderwijzeres Anne Prehorst in haar woning onthoofd op den grond liggen. De kasten waren opengebroken en 1e inhoud lag overal verspreid zonder lat echter aan geld of voorwerpen 'an waarde was geraakt. Bij nader onderzoek viel het de politie op, dat het op den grond liggende linnen, vingerafdrukken vanopmerke lijk kleine handen vertoonde. Zoo kwam men te weten dat drie meisjes van 12 tot 14 jaar, die een slecht rapport gekregen hadden, 's avonds de woning hunner onderwijzeres waren binnengedrongen en haar met een broodmes het hoofd afgesneden hadden De meisjes hebben hun verschrikkelijke misdaad bekend. Dezer dagen is ie Krefeld een 29 jarige lypiste in haar woning ver moord gevonden. Kort tevoren hadden buren bemerkt, dat er een hevige woordenwisseling in de woning plaats had en kort daarop heeft men een als vrouw gekleed persoon de woning zien verlaten. Men is den dader of daderes nog niet op het spoor. Te Muende aan den Deister brak in een woonhuis een brand uit, die zich snel uitbreidde. De bewoners moesten in nachtgewaad het huis verlaten en konden zich slechts in veiligheid brengen door uit de ven sters te springen. Eenige personen liepen daarbij ernstige verwondingen op. Een jonge vrouw en haar jongste kind konden zich niet meer uit de vlammenzee redden en kwamen in de vlammen om. Het huis is geheel af gebrand. Door een veehouder te Nieu- wer-Amstel werd voor 7 maanden op een der veemarkten 'n schaap ver kocht, dat bijzonder schrander was en eenige kunstjes had aangeleerd, welke men van dergelijke dieren ge woonlijk niet zou verwachten. Toen nu dezer dagen genoemde veehouder een der markten bezocht passeerde hem een koppel schapen. Op een gegeven moment kwam een dezer dieren plotseling op bem toegeloopen en vertoonde een zijner kunststukken aan den verbaasden veekooper, die daardoor het schaap herkende dat ruim 7 maanden geleden door hem werd verkocht. Het dier had zijn ouden baas, die met 4 collega's stond te onderhandelen, dus direct her kend. Te Schweidnitz is het gezin van den arbeider Woinek. bestaande uit de ouders en drie kinderen, door kolendamp bedwelmd gevonden. De vader en het jongste kind bleken reeds overleden te zijn, het tweede kind stierf in het ziekenhuis. De moeder en het oudste kind verkeeren nog in levensgevaar' De marechaussee der brigade Sprundel heeft aangehouden en naar Breda getransporteerd den reeds lang gezochten J. W., verdacht van op lichtingen en verduisteringen, gepleegd in zijn betrekking van agent der Sin ger Maatschappij. Een hotelhouder uit de War moesstraat te Amsterdam heeft bij de politie aangifte ervan gedaan, dat zich een man aan zijn hotel had vervoegd en een kamer had besproken. Boven dien had hij hem een vijftig-dollar biljet ter wisseling aangeboden, waarop hij voorloopig vijftig gulden vroeg, voorgevende dit biljet weer tegen hetzelfde bedrag te zullen inwisselen. De hotelhouder heeft hem dit bedrag verschaft. Eenigen tijd later bemerkte hij, dat het geen vijftig-dollar-biljet was, doch een biljet van vijftig milreis, dat waarschijnlijk reeds lang aan de circulatie is onttrokken. Een gezelschap van zeven Mar kers, bestaande uit bakkers en bak kersgezellen. is gisteravond nauwe lijks aan den verdrinkingsdood ont komen. Door den plotselingen dooi en het wassende water is het Ijs, rondom Marken gebroken, zoodat alle verkeer met den vasten wal gestremd is. Op het eiland bleek vandaag plot seling. dat de hoeveelheid gist en meel opgeteerd was, zoodat er for meel broodgebrek heerschte. Ondanks de hachelijkheid van een dergelijke onderneming, besloot een zevental ingezetenen van Marken den overtocht te wagen. Van schots op schots springende bereikten zij ook werkelijk Monnikendam. Gedurende j hun verblijf aldaar echter trad de eb in en toen zij op den terugtocht wa ren bemerkten zij op grooten afstand van het eiland niet verder te kunnen. Tot hun ontzetting zagen zij zich op den grooten schots in N -O. rich- tlng naar open zee drijven. Door lang- durig schreeuwen wisten zij eindelijk de aandacht van de in ongerustheid verkeerende eilanders te trekken. Een vlet werd bemand en na een gevaarlijken tocht te midden van de drijvende schotsen wist men de ge- isoleerde Markers aan wal te brengen. Gelukkig was het weer helder, daar zij bij mist zeker verloren waren ge weest, Te Neunenfelde In Oldenburg heeft een arbeider Zondagavond zijn vroegere verloofde de keel afgesne den uit wraak omdat zij zich Zater dag met een ander verloofd had. Het lijk van het 21 jarige meisje werd vlak bij de ouderlijke woning in een bevroren sloot gevonden. De dader is reeds gevat en heeft zonder een spoor van berouw, bekend. Te Barlijn zijn gistermorgen een 72 jaar oude weduwe en een 83 jaar oude ontvanger, die bij haar inwoonde, dood In hun woning gevonden. Uit achtergelaten brieven blijkt dat de oudjes wegens financieele zorgen, door het opendraaien van een gas kraan. een einde aan hun leven heb ben gemaakt. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijkmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. GEZONDHEIDSRAAD. Melkbesluit Warenwet.) De melk, di> de melkveehouder verkoopt, aflevert of ten verkoop of ter aflevering In voorraad heeft, moet voldoen aan de volgende eischen; zij moet gewonnen z^n van melkvee waarvan tijdens het melken de uiers en naaste omgeving daarvan niet verontreinigd zijn op zindelijke wijze i gemolken, bewaard en behandeld worden onmiddellijk na het melken doelmatig gefiltreerd zijn onmiddellijk na 't melken uit den stal verwijderd zijn en in een stankvrije omgeving bewaard zijn. ADVERTEERT IN PIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7