Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m i iw FEUILLETON BRONCHITIS ABDU51R00P XUMMER 7. WOENSDAG 23 JANUARI 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Dr. August Borms. Uit betrouwbare bron vernemen wij de bevestiging van het bericht uit België dat Dr. August Borms zich van daar naar Nederland zal begeven om onder geneeskundige leiding her stel te zoeken voor zijn gezondheid. De datum van aankomst en tijdsduur van het verblijf van Dr. A, Borms hier te lande is nog niet bepaald. Dr. Borms zal zich begeven naar zijn broer Dr. B trms, geneesheer directeur van het Geneeskundig Ge: sticht „Reinier van Arkel," te 's Her togenbosch. In verband met het voorgenomen verblijf van dr. A. Borms in Neder land vernamen wij vooraf dat hem aanvankelijk door twee professoren uit de Geneeskundige Faculteit te Amsterdam en dr. Borms te Den Bosch werd geadviseerd zich onmid dellijk na zijn vrijlating uit de gevan genis te Leuven naar Nederland te begeven. Echter uit de houding van den Vlaamschen kundigen Waalschen Ge^angenisbestuurder werd het Dr Borms duidelijk, dat de Belgische Regeering er op gesteld was hem onmiddellijk na zijn ontslag, over de grens te krijgen, waarna het dan den schijn moest hebben als was dr. Borms naar Nederland gevlucht. Om het opzet te verijdelen en den schijn te vermijden besloot dr Borms voorloopig in België te blijven. 26 Millioen overschot. De heer de Geer heeft bij de verdediging der laatste millioenennota ten aanzien van de overschotten het vermaarde woord herhaald„neemt uw hoed er voor af heeren, gij zult ze nooit terugzien Intusschen blijven 's Rijksfinanciën maar steeds zeer hardnekkig weigeren de profetieën van hunnen minister eer aan te doen. Over de maand November 1928 overschreden ze de raming van ruim 3,7 millioen en bleven ze, de belastingverlagingen ten spijt, slechts ruim 3 ton ten achter bij de overeenkomstige maand van 1927. Over de maand December 1928 overschreden ze, zooals de pas verschenen statistiek uitwijst, de raming met ongeveer 4 4 millioen en lieten de overeenkomstige maandvan 1927 alle belastingverlaging ten spijt met 3.4 millioen achter zich. Over 't geheele jaar gerekend overtrof de opbrengst de raming met ruim 26 millioen het juiste bedrag van het overschot is f 26 328.082 Deze hooge opbrengst is bovendien kerngezond. De meest wisselvallige middelen als de successierechten brachten dit jaar minder op; de groote overschrijding der raming is hoofdzakelijk te danken aan de Inkomstenbelasting (9 millioen), de invoerrechten (6 millioen), den suiker accijns (3.66 millioen) en de regi stratierechten (4.7 millioen boven de raming), allemaal middelen, welker verhoogde opbrengst op de stijging der volkswelvaart wijst. Nederland en België. De correspondent te Brussel van de „Daily Telegraph" meldt, volgens het „Hbld dat men in Belgische offïcieele kringen terughoudendheid in acht neemt ten aanzien van den inhoud der nota die dezer dagen door België tot Nederland is gericht. De correspondent verneemt evenwel dat de nota, hoewel vervat in zeer hoffelijke en verzoeningsgezinde be woordingen, de redenen uiteenzet waarom de Belgische regeering niet kan instemmen met de route, door Nederland voorgesteld voor de ver binding van Antwerpen met den Rijn door het Hellegat. België zou. als alternatief voor de Moerdijkkanaal-route geneigd zijn 'n oplossing te aanvaarden waardoor het voorgestelde Antwerpen Rijnkanaal iets Westelijker zou komen. De nota heeft voorts betrekking op verbeteringen in het beheer over de Schelde en in den loodsdienst. Een Fordfabriek te Rotterdam. Naar het N. v. d. D. verneemt bestaat de mogelijkheid dat de Ford Motor Company of Holland, welke te Rotterdam gevestigd is en fungeert als veikoopcentrale, een belangrijke uitbreiding zal ondergaan en wel door overplaatsing der fabriek welke de Fords voor Europa monteert, van Antwerpen naar Rotteidam. Een vertegenwoordiger van Ford heeft reeds met de betreffende autoriteiten onderhandelingen gevoerd in zake geschikte terreinen en andere voor waarden voor vestiging eener fabriek aldaar. Dergelijke onderhandelingen zijn ook met de autoriteiten te Amsterdam gevoerd. Ford geeft echter de voorkeur aan Rotterdam in verband met verschillende voordeelen, welke deze stad hem biedt ten opzichte van den aanvoer van onderdeelen en doorvoer van de gereedgemaakte Fords naar de overige landen van Europa. Het ligt in de bedoeling, dat de te Rotterdam te vestigen fabriek het geheele continent van de benoodigde Fordjes zal voorzien B. en W. zijn reeds tot een voorloopig accoord gekomen en a.s. Vrijdag komt deze hoogst belangrijke zaak reeds in den raad, Legaat. De heer Emile Burghoff die Zater dag te Roermond overleden is, heeft een legaat van f 50 000 vermaakt aan de St. Vinc?ntiusvereeniging aldaar. Tegen AKKER'S Voorde Borst NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 34. Hij zag overal liet stof duimen, dik op liggen, in wolken opstuivend als men zich bewoog, hij merkte de verdroog de bloemen op de gedekte tafel, waar aan klaarblijkelijk in geen jaren iets gedaan was en hij stond verbaasd, zich afvragend wat van deze wanorde toch de reden mocht zijn.. Dan hoorde hij boven verward stemgegons, waarboven nu en dan een schrille stem zich ver hief. Wat een droevige plaats was dit huis en hoe domineerde hier de tragi sche noot! Intusschen, zonder te weten waar heen hij zich begaf, was Bell de trap opgegaan. Tenslotte bereikte hij de deur van de kamer waar het zieke meis je lag. Er heerschte een gedempt licht en die eigenaardige stemming, welke aan ziekenkamers schijnt eigen te zijn. Bell zag in het ledikant de figuur van een vrouw, levenloos en stil 'als een wassen-beeld. Het was reeds jaren geleden sinds hij de praktijk had uit geoefend, maar de oude kalmte en voorzichtigheid kwamen als bij toover- slag terug. Juist toen hij wilde binnentreden, kwam Margaret Henson naar buiten en sloot de deur. „Gij zult daar niet binnen gaan!" sprak ze. „Neen, neen! Alles wat ge van ons aanraakt doet ge verwelken, en vergaan. Als het meisje toch sterven moet, laat haar dan tenminste in vrede sterven".. Ze wilde haar stem nog verheffen, maar een scherpe glans in de oogen van Bell kalmeerde haar. Het was niet zoozeer een krankzinnige, waarmede Bell te doen had, en hij wist het. De vrouw had slechts een ferme, rustige behandeling noodig. Angstig wachtte dokter Walter tegen den muur gedrukt. Een man als hij met zulk een defti ge praktijk was niet gewend aan der gelijke scènes. „Ge hebt iets te verbergen", sprak Bell op gestrengen toon. „Doe de deur open". „Werkelijk, mijn waarde collega", sprak Walter confuus, „ik geloof dat onder de gegeven omstandigheden..." „Ge begrijpt dit geval niet", onder brak Bell hem. „Ik wel". Walter schikte zich in het geval en mompelde een verontschuldiging, ter wijl hij zich nog wat terugtrok. Bell maakte van de gelegenheid gebruik om op de vrouw toe te treden en haar snel iets in de ooren te fluisteren. Het ef fect was verbazend. De vrouw scheen met een schok tot zichzelf te komen en toch was het alsof al haar wilskracht op eenmaal gebroken was, en al haar weerbarstigheid verdwenen. Ze stapte oj) zij, kreunend en. handenwringend. Ze praatte over vreemde dingende oude afwezige blik kwam echter spoe dig weer over1 haar. Zonder verder een woord te spreken of een zegevierend teeken te geven be trad dokter Bell de ziekenkamer. Hij bevond er zich nauwelijks enkele se conden in of hij hief het hoofd op en snoof er do lucht op, als een hond zou hebben gedaan. Een vraag welde hem naar de lippen, scherp en snel, doch om nog sneller te worden onderdrukt, toen hij zag dat zijn ambtgenoot niets opmerkte. De blanke figuur op bed lag daar onbeweeglijk stil. Het was de gestalte van een jong, maar buitengewoon schoon meisje, een schoonheid, welke nog verhoogd werd door de bleekheid van haar gelaat. Toch lag er een vast beraden en welbewuste trek over haar gezicht en. op de vast, opeengeklemde 1 ippen. „Eiwitstof!" mompelde Bell. „Wie heeft dat! op z'n geweten? Ik vraag me af, of die schurkmaar neen! Dan behoefde men mijn tegenwoordigheid hier niet te vreezen. Zou het Hij zweeg en raakte het ooglid, dat blank was als sneeuw, even met den vinger aan. Op hetzelfde oogenblik trad Enid de kamer binnen, zwaar ademhalend als iemand die zich ge haast heeft. „Welnu?" vroeg zij, „is zij beter of Hatlierley, lees dit". De laatste woorden werden zoo zacht gesproken dat Bell ze bijna zelf niet hoorde. Hij wierp een vluchtigen blik op zijn collega alvorens het brief je te openen. Een oogopslag was vol doende. Dan zag hij snel van Walter naar het jonge meisje dat hem aan staarde met een hartstochtelijk smee kenden blik in de oogen. GEMENGD NIEUWS. Het drama te Grootegast. In ons vorig nummer hebben wij onder „Laatste Berichten" nog een en ander kunnen mededeelen omtrent het vreeselijk drama te Grootegast, waarbij twee gemeente- en twee rijks veldwachters werden doodgeschoten. Wij geven nu nog e nige bijzonder heden ter aanvulling: Omtrent het drama dat zich om streeks acht uur Vrijdagmorgen in de gemeente Grootegast heeft afgespeeld, vernemen wij d.d 18 Jan.: nog het volgende Op last van den Officier van Justi tie te Groningen begaven Vrijdagmor gen te acht uur de gemeenteveldwach ters Meyer en v. d. Molen en de rijks veldwachters Werkman en Hoving zich naar het dorpje Doesen in de gemeente Grootegast naar de woning van zekere IJ. Wijkstra Deze Wijkstra woonde samen met een vrouw van een zekere Wobbes, wier man in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen ver toeft en die haar zes kinderen onver zorgd had achtergelat n. Zij woonde „Het is uwe zuster die hier ligt", sprak Bell ten slotte, „en toch, gij..." Hij zweeg en. Enid knikte toestem mend. In Bell's geest werd blaarblijke- lijk een hevigen strijd uitgevochten. Hij worstelde met iets wat hij klaarblijke lijk slechts half begreep en waaraan hij ging toegeven, klaarblijkelijk ter wille van liet meisje, dat hij liefhad. Hij verliet opeens het ziekbed en trad op Walter toe. „Ge hebt volkomen gelijk", sprak hij. „Zooals ze er nu ligt" en. hij her haalde het. nadrukkelijk, „zooals ze er nu ligt, zal ze den morgen niet halen Het is een hopeloos geval." Dokter Walter glimlachte even. „Het is voor mij een voldoening, al is het een pijnlijke, dat u van hetzelfde gevoelen zijt", sprak hij. „Juffrouw Henson, als u Williams op wilt dra gen, mij tot aan liet hek te vergezellen? Het is al zoo laat enee......" Eindelijk kwam Williams en de klei ne doker vertrok. Enid bloosde hevig onder den onderzoekenden, doordrin- geilden blik, welke Bell op haar richt- j te. Ze plukte zenuwachtig aan de wol van de deken. „Wat heeft dit te beteekenen?" vroeg hij lieesch. „Met welke schurken streek laat ge je nu in? Weet ge dan niet, dat, wanneer dat meisje sterft, 't een moord beteekent? Het was alleen terwille van jou, dat ik in tegenwoor- diglieid van dien lummel van 'n dokter me niet heb uitgelaten, zooals ik een oogenblik van plan was. Hij heeft een moord onder z'n eigen oogen zien be gaan, en zal straks met een stalen, ge- zicht een bewijs van overlijden geven, i waaraan niets ontbreekt En het ongeveer veertien dagen met W. sa men. Deze vrou w moest naar Gronin gen worden overgebracht, het schijnt vast te staan, dat de gementeveld- wachter v. d. Molen zich het eerst naar de woning heeft begeven, en dat de drie andere veldwachters op kor ten afstand van de woning stonden te wachten. Wijkstra, die een vreemd persoon en een anarchist is, die reeds meer malen gedreigd had pol tie-beambten, die hem zouden komen halen, te zul len doodschieten, schijnt de politie mannen achter elkaar te hebben neer geschoten. Of de politiemannen nog den tijd hebben gehad om terug te schieten, staat niet vast. Wel was Wijkstra, die intusschen te Groningen is gearresteerd, aan de rechterhand gewond. Na de vier mannen te heb ben neergeschoten heeft hij alle vier de slachtoffers aan den hals met een mes bewerkt en getracht hun den hals af te snijden. Daarop heeft hij het huis In brand gestoken en is ge vlucht. De omwonenden wonen op eenig honderden meters afstand Zij hebben een aantal schoten gehoord en zagen toen h°t huls in brand staan, waarop zij den burgemeester waarschuwden. Bij de sectie op de lijken der slachtoffers, is komen vast vreemde van. het geval is, dat hij, zoo als de zaken gewoonlijk staan, ten volle verantwoord zou zijn „Maar Chris gaat niet doodalthans niet. daardoor en op die manier", be weerde Enid met stellige beslistheid. „Laat. haar dan alleen: geen medi cijnen meer, geen poeders, geen drank. Laat de natuur haar loop. Goddank, het meisje heeft een ijzersterk gestel!" „Chris mag niet sterven en zal ook niet sterven", herhaalde Enid op koe len toon, „maar toch zal het overlij- densbewijs gegeven worden. Ach, Ha- therley, ge moet me vertrouwen me vertrouwen, zooals ge nog nooit tevo ren deedZie me aan, bestudeer me. Meent ge dat ik ooit in staat zou zijn, iets te doen wat ik niet verantwoorden kon?" Ze waren weer in de huiskamer te rug. David wachtte, met een eigenaar dig gevoel van verlegenheid, onder den afwezigen blik van Margaret Henson, op hun terugkomst. Het leek. wel alsof ze hem nog in liet geheel niet had op gemerkt. Desondanks wendde zij zich levendig tot Bell toen deze binnen kwam. „Zeg me alles wat ik te weten heb, goed of slecht, het slechte óók!" sprak ze. ,Het lijden van uw nicht is voorbij", sprak Bell op ern.stigen toon. „Meer heb ik u niet. mede te deelen". Een diepe stilte volgde, die echter plotseling werd onderbroken door lui de kreten buiten. Daarna stak Wil liams zijn hoofd om de deur en riep Enid bij zich. Over zijn gelaat lag een onbehagelijke grijns. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Lanptraatscbe Courant* Dit blad verscbflut WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. van „DB BOBO VAN HET ZVIDBN". Los het in de bronches vastzittende slijm op, ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1