te staan, dat zij door meer dan één kogel waren getroffen. De lijken zijn per auto naar 't gemeentehurs van Grootegast overgebracht. Qamiddelljk na het bekend worden van de mis daad heeft de politie de Justitie van het gebeurde in kennis gesteld, alle maatregelen werden genomen om Wijkstra en de vrouw, die ook ver dwenen was, op te sporen. Wijkstra werd door twee rechercheurs te Groningen gearresteerd. Vrouw Wob- bes werd in den loop van den mid dag In de buurt van Doesen aange houden en naar het gemeente huis te Grootegast overgebracht. Na zijn arrestatie heeft Wijkstra bij zijn verhoor bekend. Eerst heeft hij de gemeente-veld wachters doodgeschoten door de voordeur, daarna is hij omgeloopen en heeft uit de achterdeur de twee anderen doodgeschoten, vervolgens is hij met een kennis op de fiets naar Tolbert gegaan. Hij begat zich naar dr. Hunuga; Aan de dienstbode die zeide dat de dokter niet thuis was en die hem aanraadde zichteGronin gen te laten verbinden vertelde hij dat hij vier veldwachters doodge schoten had. Ook aan den chauffeur Willems die hem naar Groningen bracht vertelde hij 't zelfde. Men be grijpt hoe dezen schrokken. Hij ging naar het R. K. Ziekenhuis om zich te laten verbinden. Hier waarschuwde men echter de politie en weigerde men hem hulp te bieden. Wijkstra liep daarna naar de stad, waar hij onderweg door de recher cheurs werd gearresteerd. Hij toont geen berouw. Hij is geen lid van de communistische partij. Zijn vriend die ook gearresteerd was, is op vrije voeten gesteld. W. is ongeveer 30 jaar oud. Hij stond als een onverschillig heerschap bekend. Des zomers verdiende hij den kost als bouwvakarbeider des winters door met een harmonica langs de herbergen te trekken. Vrouw Wobbes staat eveneens slecht bekend. Haar kinderen, die zij verlaten had, waren reeds in het gemeentelijk armenhuis opgenomen. De vrouw zou door de veldwachters, in verband met het verlaten van haar kinderen, naar Groningen worden overgebracht. De vier slachtoffers waren in de buurt bijzonder gezien. De veldwach ters Mayer en Hoving waren nog jonge mannen; Werkman was iets ouder en van der Molen had reeds pensioen aangevraagd. Uit een relaas in het Nieuwsblad van het Noorden nemen wij nog het volgende over W. liep altijd gewapend rond en wist, wanneer hem een wapen door de politie was afgenomen, telkens een nieuw te krijgen. Ook had hij heel veel munitie in voorraad. Oogenschijniijk was W. niet zoo gevaarlijk. Hij is betrekkelijk klein (men noemde hem .Lutje IJ je") en geeft niet den indruk van groote lichaamskracht. Hij was echter een geweldige scherpschutter. Men ver telde ons, dat hij een lucifersdoosje van iemands hoofd schoot en op een afstand van 25 meter een letter uit een sigarettendoosje. Steeds verkondigde W. communis tische theorieën en hij stak zijn haat tegen een ieder, die politieman was, niet onder stoelen of banken. Zoo zei hij o.a dat als hij eerst eens een stuk of wat van die kerels (veldwach ters) had neergeschoten, hij ook ge rust zou sterven. Vannacht heeft in het Westeinde in Den Haag een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen de politie en een aantal personen, die onder in vloed van sterken drank verkeerden. Tegen 1 uur liepen in het West einde in de richting Loosduinsche brug de 25-jarige koopman P. T. en de 23 jarige losse werkman C. H., beiden wonende in de Sirtamastraat en bij de politie bekend staande als vechtersbazen. Tot sluitingstijd hadden zij in een café gezeten, waar zij eenige glazen bier hadden gedronken. In een luid ruchtige stemming liepen zij door het Westeinde, zij zongen het hoogste lied. Voor het R K. ziekenhuis bleven zij staan en maakten groot lawaai. Twee surveilieerende agenten, die op het gezang kwamen aansnellen, verzochten hen, door te loopen. Hier aan werd geen gehoor gegeven. De agenten wezen er op, dat zij voor een ziekenhuis stonden en het hoogst ongepast was, in den nacht zoo te keer te gaan. Op het rumoer waren inmiddels uit dwarsstraten van het Westeinde vele nieuwsgierigen gekomen, die al gemeen de zijde van de zangers ko zen en hen aanmoedigden nog een liedje te zingen. Hieraan werd maar al te graag gehoor gegeven, spoedig weerklonk weer het dronkemansge zang door het stille Westeinde. De agenten drongen toen wederom aan op doorloopen, maar het eenige resultaat was, dat zij werden uitge- jouwd. Uit den troep werdgeschreewd; „Er zijn er pas in Groningen vier opgeruimd, zoo iets moest ook hier naar eens gebeuren." Toen meenden de agenten, dat het lang genoeg ge duurd had, en trachtten zij de beide belhamels te arresteeren. Dit ging echter niet gemakkelijk. Van alle kanten werd op de politie ingedraong, hun kleeren werden aan flarden gescheurd, en een der agen ten, de oudste, viel en werd door eenige mannen naar den kant van de straat gesleept en daar dusdanig af geranseld, dat hij bewusteloos bieef Itggen. De andere politieman zag kans zijn revolver te trekken en loste eenige schoten in de lucht. Een voorbijganger had inmiddels het posthuis bij den Loosduinschen- weg gewaarschuwd. De vertrapte helm van den agent had hij meegenom n en hij verzocht dadelijk om assistentie. Eenige agenten trokken er zoo snel mogelijk heen om hun kameraden te ontzetten. Toen demenschen dit zagen, waren zij in een oogwenk verdwenen. De beide aanstichters van het relletje konden echter niet ontkomen. Zij werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht, Morgen zullen zij ter beschikking van de justitie worden gesteld. De twee agenten werden naar den centralen post van den geneeskundi gen dienst overgebracht en daar ver bonden. Een der politiemannen heeft zich ziek gemeld de andere hoopt vanavond weer zijn dienst te kunnen hervatten. Mevrouw Bailley. de echtgenoote van den Zuid Afrikaanschen millionair en mijneigenaar Sir Abe Bailey, is gistermiddag eindelijk te Croydon teruggekeerd waar zij op 12 Mei van het vorige jaar voor haar tocht naar Kaapstad en terug was opgestegen. Op den heenweg is zij over Cairo en den Soedan gevlogen maar omdat de autoriteiten van den Soedan haar geen verlof wilden geven nogmaals alleen boven dit woeste gebied te vliegen, heeft zij den terugweg over Noord Rhodesië, den Belgischen Con go, Kameroen, Nigerie, de Sahara, Marokko, Spanje en Frankrijk genomen De totale afstand van 18.000 mijl dien zij heeft afgelegd, is grooter dan van eenig ander vlieger, en zij is de eerste vrouw geweest, die alleen over de Sahara is gevlogen Haar vliegtuig een Moth Cyrus eendekker, heeft 3 maal een noodlanding moeten doen en is 3 maanden in Angola in repa ratie geweest, maar de motor heeft zich schitterend gehouden. Bij de Nederlandsche grens vermaakten zich Woensdag vier kinderen op 't ijs Plotseling bezweek het ijs en de kinderen geraakten te water. Ondanks het feit dat onmiddel lijk hulp werd verleend, kon slechls een der kinderen worden gered, terwijl de drie anderen, onder wie een tweeling den dood vonden. Men meldt uit Maastricht: Toen gisteravond de heer van E. uit Maastricht met zijn auto uit Vaals naar Maastricht kwam. slipte de wagen op den Keerderberg. De heer van E. die zelf chauffeerde was op slag dood. Zijn dochter werd ernstig gewond en is naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht De twee andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. Maandagnacht heeft zich te Berlljn-Friedenau 'n ontzettend familie drama afgespeeld. De voormalige uitgever Konrad Scheerer doodde zijn vrouw en zijn twee zoontjes van negen en zes jaar en schoot daarna zichzelf neer. Omtrent de redenen, waarom de man tot zijn vreeselljke daad kwam is niets bekend. Wel weet men, dat de financieele omstandigheden van Scheerer niet al te gunstig waren Hij had al zijn papieren en brieven in orde gemaakt en had een zijner vrienden verzocht. Maandagmorgen tegen acht uur bij hem te willen komen. Deze kreeg geen gehoor en waarschuwde de politie, die de woning openbrak en het drama ontdekte. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Jan. 1929. Officieele opening Wijkgebouw Algemeen Groene Kruis. Zaterdagnamiddag had de officieele opening plaats van het Wijkgebouw van het Algemeen Groene Kruis alhier. Wij gaven onlangs reeds eene be schrijving van dit gebouw, dat zulk een prettige indruk maakt. Die indruk werd versterkt nu we het interieur hoogst gezellig zagen ingericht. Van het gebouw wapperde de Groene Kruis—vlag ten teeken van vreugde. Verschillende bloemstukken waren ingekomen, o.a, van Dr. Langemeljer, de Wijkverpleegster, de kinderen van Gent, e.a. Onder de genoodigden die bij de opening tegenwoordig waren, merkten we o.a. op de Wethouders en Secre taris dezer gemeente, Ds. Mühlnickel, Ds. Louwe Kooijmans, Dr. Verhoeven uit Tilburg, Dr. Langemeijer alhier, het bestuur van het Wit—Gele Kruis, de archltectenRozema uit Appingedam en v. d. Heuvel, Kaatsheuvel, e.a. Openingswoord. De heer van Gent, voorzitter van het Groene Kruis, heette de aanwezi gen welkom, allen, zonder eenige uitzondering of voorkeur. Gij toch i aldus de voorzitter die hier aan- wezig zljt, hebt bijna allen medege- Officieele opening Wijkgebouw Algemeen Groene Kruis. werkt aan de totstandkoming van dit gebouw. Gij allen hebt als het ware de steenen heipen aandragen om dd gebouw te doen verrijzen. Ik heb hier voor me liggen twee bazarboekjes, een van 1923 en een van 1926. Deze twee liefdadigheids- bazars, die een groot bedrag brachten in ons fonds, werden georganiseerd door een dames— en heerencomité, dat thans vrijwel compleet aanwezig is, met uitzondering van een enkel dames—lid mej. Kool, welke ons door den dood is ontvallen. Haar nagedachtenis wensch ik hierbij dank baar te herdenken. Voorls is van ons heengegaan, dhr. van Mil. Ik mag wei aannemen dat dit dames— en heerencomité hier tegen woordig is met dezelfde liefde en hetzelfde enthousiasme waarmee men destijds gewerkt heeft aan de bazars. Eigenlijk behoef ik dit comité niet te danken, want men zal ongetwijfeld met ons verheugd zijn, nu zij de kroon op hun groote werk zien Tusschentijds zijn er nog een paar verlotingen gehouden, die ook een aardig hedrag in onze kas achterlieten. Dan is er nog geweest een onbe kende milde geefster of gever, ik weet niet wie het is, voor wie de brievenbus van Notaris Schaap groote aantrekkingskracht bad, want meer malen werden daarin groote bedragen gedeponneerd. Ik hoop dat Notaris Schaap nog vele jaren in ons midden zal blijven, want zoo'n magnetische kracht kunnen we niet missen. Maar ik hoop ook dat het aan de geefster of den gever nog gegeven is geweest, dezen heerlijken ..dag te beleven en met ons verheugd te zijn over dit gebouw. Een hartelijk woord van dank mag ik hier wei brengen aan 't gemeente bestuur van Waalwijk. De Burgemees ter heeft mij geschreven, dat hij ver hinderd is om te komen. Dat doet ons leed, want Burgemeester Moonen heeft getoond, zoolang hij in Waalwijk is, een open oog te hebben voor de belangen van de Volksgezondheid en voorde vereenigingen het Wit-Gele en het Groene Kruis, welke die belangen wenscht te steunen. Het doet ons genoegen de beide Wethoudersin ons midden te zien. Nu kan ik hen be danken voor de koninklijke gift van het gemeentebestuur, die ons den grond heeft geschonken waarop wij nu staan. Dank wil ik ook brengen aan de vereenigingen die destijds hebben meegewerkt aan het welslagen van onze bazars, dank ook aan de Meisjes- vereenigingen van Waalwijk, Baard wijk en Besoijen, die meewerkten aan de stoffeering en zoo actief waren te collecteeren. Zij allen hebben ge- holpep. onze kas te versterken. Hulde wilde ik hier brengen aan de architecten Rozema eri van den Heuvel. De heer Rozema is de kunst zinnige ontwerper van dit gebouwen de heer v. d. Heuvel heeft de directie gehad bij de uitvoering zooals wij die gaarne wenschten Een woord van dank mag ik niet onthouden aan de aannemers Wijnands en Treffers, die van den beginne af hun best hebben gedaan en ons een soiied en degelijk gebouw hebben afgeleverd. Ondanks het feit, dat zich de ver- eeniging ontpopte als een veelhoofdig principaal, is toch de samenwerking steeds goed gebleven. Mocht ik nu nog iemand in mijn dankwoord vergeten hebben, vergeef 't me dan. De medewerking was spontaan en algemeen. Ik wil ook nog oprecht dank bren gen aan Dr. Langemeijer, die onze bestuursvergaderingen heeft bijge woond en ons bij den bouw van advies diende, Ik hoop, dat ook hij blij zal zijn met de totstandkoming van dit gebouw. Nu zou ik bijna nog iemand ver geten. Een woord van dank aan de Commissie die zich met dezen bouw belast heeft, n.l. de heeren v.d.Waer- den, Lackamp, Wildeman, v. Vuuren en Nieuwland. Ik kan niet genoeg er met nadruk mijn bewondering over uit spreken voor de actie die deze Com missie ontwikkelde. Maanden hebben deze heeren hun tijd en krachten ge geven en stonden steeds op de bres voor de belangen van het Groene Kruis. Voor de vereeniging en ook per soonlijk doet me dit een groot ge noegen. Te meer waar er destijds ver schillende bezwaren zijn geopperd en in de Commissie ook zitting heett een lid dat aanvankelijk tegen onze plan nen was. Die heeren moeten wel heb ben een rotsvast vertrouwen in 't werk van 't Groene Kruis. De liefde voor 't Groene Kruis zit diep in hen ge worteld. 't Groene Kruis was is en blijft mee van 't beste werk dat in Neder land door eenige organisatie wordt verricht 't Groene- en 't Wit—Gele Kruis beoogen beide verhooging van het peii der volksgezondheid. Wat is er nu op deze wereld beter, voor elk mensch dan een goede gezondheid. Twee dingen zijn voor een volk van groot belang de gezondheid en de gelegenheid om te werken. Hebben we dit. dan komt 't andere zelf. Gedurende de 25 jaren waarin het Groene Kruis nu al werkt, is 't ons volk ten zegen geweest. Over de geheeie linie is 't kinder sterfte cijfer teruggaande. Alleen Bra bant en Limburg maken hierop een ongunstige uitzondering. Met Noord en Zuid Holland maakt dit een ver- schil van 25 pCt. en met Friesland en Groningen 50 pCt. We staan dus ten achter en dit is reden genoeg om sterk voort te gaan met onzen arbeid. Er zijn er die steeds gedacht hebben dat ons wijkgebouw zou worden een kliniek of een ziekenhuisje. Maar een dergelijke bedoeling heeft bij ons nooit voorgezeten. Het is steeds ons ideaal geweest een eigen huis te heb ben, een eigen woning voor onze zuster, vooral voor de tegenwoor dige is 't gemakkelijk een maga zijn, een consultatie—bureau, een ver gaderlokaal, kortom een eigen huis, een warm tehuis van waaruit een groote actie kan worden ontwikkeld. En nu nog een enkel slotwoord Het is bij ons gewoonte om aan jong gehuwden cadeaux aan te bieden,'t zij voor kunstzinnigen of wel van meer practischen aard. 't Huishouden van 't Groene Kruis kan ook een cadeau gebruiken. Een goed bruikbaar geschenk is een een voudige wandtekst. Zoo'n cadeau bieden we het Groene Kruis aan en nu zou ik wel willen dat deze tekst diep in Uw geheugen komt: „Waar liefde woont, gebiedt de Heer Zijn Zegen." Ik hoop, dat de liefde hier zal blij ven wonen in onderlinge saamhoorig heid. Dan zal dit gebouw onze bevolking en Waalwijk ten zegen zijn. (Applaus). Hierna deelde de Voorz. mede, dat van de volgende personen bericht van verhindering wasingekotnen, waar bij een gelukwensch was ingesloten. Burgemeester Moonen, Dr. Kooien, Mej. van Riel.de Graaff, Dr. Bader, Mr.deRoon.de Ruiter, Mevr. Plantinga en Dr. Hoek. De heer Both, Eere voorzitter van het Groene Kruis vroeg hierna 't woord. Bij het betreden van dit gebouw aldus dhr. Both, begonnen zich de gedachten in mij te vermenigvuldigen ik dacht aan 't verleden en aan 't spreekwoord„Er is een tijd van komen en van gaan". Er is in den tijd van mijn-gaan heel wat gebeurd. Een bekend gezegde „alle begin is moeilijk" heb ik als mede-oprichter van 't Groene Kruis ondervonden. Wij hebben heel wat moeilijkheden moeten overwinnen. Maar waar een wil is. daar is ook een weg Met doortastend vermogen en een gestaaiden wil is er heel wat tot stand gebracht, getuige dit moo e wijkgebouw. Het verheugt mij dat 't kleine stekje dat ik hielp plan ten zich heeft kunnen ontwikkelen ja heeft kunnen ontplooien tot een boom, waaronder en in welks scha duw veie patiënten heil vinden. Bij mij heeft de gedachte post ge vat, waarom worden vereenigingen als, de onze nu toch eigenlijk Kruis genoemd? Ik voor mij heb er dit ant woord op gevonden. Wij allen zijn eigenlijk toch kruisdragers. Reeds de zuigeling in de wieg kan onbewust een kruis dragen. Voor we 't moede hoofd ter rust leggen, zullen wij allen een doorn of doorntje in 't vleesch gevoeld hebben. Voor die kruisdragers is opgericht het kruis. Ik hoop dat 't Groene Kruis door eendrachtig samenwerken zijn vleu gels nog verder zal kunnen uitsprei den En dan wil ik hier nog den wensch uiten dat door leden, van dit gebouw zoo weinig mogelijk gebruik behoeft te worden gemaakh Dat is de grootste zegen. Moge dit gebouw gesteld worden onder Gods zegen tot heil der lijden- de menschheidMoge het ook strek ken tot zegen van onze zustervereni ging het Wit—Gele Kruis (Applaus). De Voorz. dankte den heer Both voor zijn hartelijke woorden. Spr. noemt den eere voorz de pionier van het Groene Kruis en hoopt, dat men nog lang als veteraan op hem trotsch mag zijn. Namens het Gemeentebestuur bracht Wethouder Eibers aan het Groene Kruis hulde en dank voor de wijze waarop zij bijdraagt tot leniging voor den nood der lijdende menschheid. Spr. feliciteert het Bestuur met de tot standkoming van het wijkgebouw. Als voorzitter van,het dames— en heerencomiié dat indertijd werd op gericht voor de bazars, sprak Ds. Louwe Kooijmans, Spr. onderstreept, dat het vandaag voor het Groene Kruis een vreugdedag is Immers, een wensch die langen tijd een droom was is nu verwezenlijkt. Spr. wijst er dan op, dat dhr. van Gent velen dank heeft gebracht, maar iets hebt U vergeten aldus spr. n 1. om Hem boven al te danken die ons tot hiertoe heeft geleid, die ons de kracht gaf voor dezen arbeid, die onze harten ruim maakte bij de toekenning van geldelijken steun. Het spijt me dat U Hem hebt vergeten, want van Hem komt alle zegen. Hij is de Koning der eere en Hem komt bijzonder dank toe op dezen feestdag. De heer van Gent dankte Ds. Louwe Kooijmans en met betrekking tot de gemaakte opmerking zeide spr.Ik geef u de verzekering dat mijn dank ook uitgaat naar Hem die ons aller God en Vader is. Nadat de thee was rondgediend sprak allereerst de voorzitter van het Wit—Gele Kruis, dhr. Weijers. Spr. noemde het een aangename taak het bestuur der zustervereeniging te kun- nen toespreken en te feliciteeren met de opening van het practische wijk- gebouw. Ons streven is hetzelfde aldus spr. de lijdende menschheid te helpen en daarom deed't ons groot genoegen te vernemen dat voor dit doel ook door Uwe vereeniging zoo veel gedaan wordt. Ten slotte sprak spr. de hoop uit, dat de goede har monie en samenwerking tusschen de beide vereenigingen zal blijven bestaan. De heer van Gent dankte den heer Weijers en verklaarde dat het tusschen beide vereenigingen een edele wed strijd is, zooveel mogelijk voor de lijdende menschheid te doen. De heer Lackamp motiveerde ver- volgens zijn gewijzigde houding met de totstandkoming van dit gebouw. Spr. zegt, dat dit weliswaar beter op de algemeene jaarvergadering kan worden gedaan, doch waar hij dan Waalwijk metterwoon heeft verlaten, wil hij er deze gelegenheid voor be nutten. Aanvankelijk werd door spr. het bouwplan met verdeelde vreugde aanvaard en stond hij er zeer scep- tisch tegenover. Spr. was de rem en die rem werd door hetpoliiiek door zicht van den voorzitter aan de Bouw- commissie gevoegd. Toen echter het besluit er eenmaal was, heeft spr. gedaan wat hij kon. Mogelijk, zoo zegt hij, heeft mijn vroegere houding indertijd storend gewerkt, maar ik hoop, dat dit is opgeheven en geen voortgangzal hebben Tenslotte spoort spr. aan tot saamhoorigheid, tot een goede verstandhouding en hoopt dat/ men bij alles steeds de groote lijnen betracht. De heer van Gent dankte den heer Lackamp Spr. verklaart, dat hij de oppositie van den heer Lackamp steeds heeft aangevoeld als een zuivere bedoeling in het belang der vereeni ging. De heer Lackamp heeft z.i. nooit niets anders beoogd dan de vereeni ging te behoeden voor mogelijke ge varen. Het spijt spr. dat de heer Lackamp Waalwijk en het Groene Kruis gaat verlaten, want hij was voor de vereeniging een groote kracht. Met zijn enthousiasme en zijn capaci teiten heeft hij voor onze vereeniging veel gedaan. Wij verliezen in hem zeer veel. aldus spr. Ik geef u de verzekering dat wij u met leedwezen zien vertrekken. Maar u neemt onze volle sympathie mee. Ten slotte sooorde de voorzitter aan trouw te blijven aan de Groene Kruisgedachte „Allen voor allen" en in offervaardigheid en liefde voor het Groene Kruis te blijven werken. Fees tverffa derPUf run het Post personeel. In liet intieme zaaltje van de Ko renbeurs hield de afd. Waalwijk en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en. Telefoonper soneel j.l. Zondag haar jaarvergade ring. De vergadering moclit zich in 'n flinke opkomst verheugen. Mede was aanwezig de Weleerw. i

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2