§civim£e fluid, puur I De bijeenkomst werd door den voorzitter, dhr. O. J. van Willfgen- burg geopend, waarna deze de aan wezigen welkom heette. Hierna verkreeg de geachte spreker het woord, die als onderwerp behan delde„Wat ons te doen of wat ons te wachten staat." Spreker toonde aan waarom wij deelnemen aan de particuliere politiek, om vervolgens te wijzen op den strijd tusschen ge loof en ongeloof en stil te staan bij den uitslag der verkiezing in 1925 en wat daarna gevolgd is. Tot slot be handelde spr. de vraag hoe de weg geopend wordt voor een nieuwe positie. De Voorzitter dankte den spr. voor zijn schoone uiteenzetting en wekte de aanwezigen die nog geen lid der Kiesvereeniging waren op tot toetre ding waarna dhr. v. d. Wai met dank gebed sloot. jaarvergadering der afd Sprang van den Ned. Chr. Fabrieksarbeiders- bond op Donderdag 24 januari des avonds half acht in de zaai v. d. Chr Volksbond. Aan de orde Opening, notulen, jaarverslagen secretaris en penningmeester.bestuurs verkiezing, rondvraag en sluiting. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de Chr. Qem. Zangvereeniging „Looft den Heer" alhier, (directeur de heer J Neüs te Waalwijk), om op Maandag 11 Febr. a s. een Zang.uitvoering te geven. Da 20-jarige J. P. alhier werd dezer dagen bij een twist op het ijs zoodanig met een schaats tegen zijn knie getrapt, dat hij een diepe wonde bekwam en zich onder geneeskundige behandeling van Dr. Waerdenburg moest stellen. R, alhier had een wondje aan zijn arm. Dezer dagen zwol de arm zoodanig op dat hij genoodzaakt was geneeskundige hulp van Dr. Waer denburg in te roepen, die begin van bloedvergiftiging constateerde. WASPIK. De vereeniging „Het Wit- Gele Kruis" hield hare algemeene jaarvergadering in het gebouw van het R.K Jongenspatronaat. De Voor zitter, de Heer A. F. Maas opende de vergadering met den Christelijken groet, en sprak een woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen, meer in het bijzonder tot den weleerwaar den Heer G van Riel, oud-kapelaan dezer parochie, die zich zoo bereid willig had getoond eene lezing voor de vereeniging te houden. In een goed gestyleerd jaarverslag gaf de Secretaris-Penningmeester, de Heer A. de Groot, eenige beschou wingen betreffende de vereeniging over het afgeloopen jaar, waaraan o.m. het volgende wordt ontleend Het consultaliebaf«au-^öór zuige- ^-^TngctT"gevestigd in het gebouw der vereeniging werd bezocht door 60 zuigelingen van de hoogtezon werd een goed gebruik gemaakt; in 1928 hadden 309 bestralingen plaats aan 33 patiënten, waarvan 68 aan 7 in woners van Raamsdonk en 77 aan 6 hospitantleden. Door de Zuster wijk verpleegster werden afgelegd 2327 bezoeken aan 77 patiënten, waarvan 90 aan 4 armen en 5i8 aan 14 hos pitantleden. Verplegingartikelen wer den 187 maal verstrekt, waarvan 14 maal aan armen en 10 maal aan hospitantleden. Het aantal leden is in het afgeloopen jaar met 34 geste gen en bedraagt thans behalve de hospitantleden 463. De Voorzitter dankt den Heer de Groot voor zijne werkzaamheden in het afgeloopen jaar aan de vereeni ging betoond alsmede voor het ver vaardigen van het jaarverslag. De aftredende bestuursleden de Heeren A. Bollenbergh en G. van Son werden bij acclam. herkozen, ter wijl in de Vacature van den heer G. Zijlmans, die zich niet meer beschik baar stelde, werd gekozen de heer A. Kamp. Vervolgens werd het woord ver leend aan den Weleerwaarden Heer G. van Riel. Kapelaan van Riel behandelde het onderwerp „Ziekte en lijden in Chris telijke buisgezinnen". In eene mooie rede toonde spreker aan dat de mensch door zijn lijden geduldig te dragen zijn einddoel, den hemel, zal bereiken. De Voorzitter dankt den Weleer waarden Heer van Riel voor zijne rede en spreekt den wensch uit dat Zijn Eerwaarde nog meermalen eene lezing voor de vereeniging „HetWit- Gele Kruis" te houden. De vergadering werd daarna door den Voorzitter gesloten. Voor den door de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" te houden moedercursus hebben zich 21 vrouwen aangemeld. De lessen worden gege ven door Zuster Smit uit 's-Hertogen- bosch in het patronaatsgebouw op Donderdagmiddag. Zondag 27 Januari a.s. zal in de concerzaal van d?n Heer Chr Montens eene uitvoering worden ge geven met medewerking van den ge vierden en populairen karakter-humo rist Jos. de Winter Abr. zn. en de gerenommeerde Cabareteère Cobie van der Velden. WASPIK. In de harmoniezaal van den heer H van Iersel werd de eerste ontwikkelingsavond gehouden, ge gorganiseerd door de R K Leesbibliot heek. Medewerkers waren de heeren joh. Spoorenberg uit Oosterhout als declamator en André Vermeer enjac Jespers uit Qinneken resp. als violist en pianist. De zaal was zeer matig bezet, hetgeen zijn oorzaak vond in den brand bij de firma Boezer en van Dongen, die op dat uur met groote hevigheid voortwoedde. De heer Spoorenberg hield eene lezing over het leven en werken van den priester-dichter Guido Gezelle en droeg verschillende zijner mooie ver zen voor, In het tweede gedeelte be handelde- de heer Spoorenberg de gedichten van Broeckart, Rodenbach, Andié de Cietq en andere Vlaamsche en Hollandsche dichters. De heeren Vermeer en Jespers had den met het muzikale gedeelte een groot succes met de werken van Beet hoven, Franz Drola Vieutemps, de Beriot enz. Bij het einde der uitvoering werd door den Weleerw. Heer Kapelaan Damen namens de aanwezigen dank verloop, zoodat de kleintjes eenige zeer aangename uurtjes doorbrachten. Ook werd de bijeenkomst bezocht door zeer vee! belangstelllenden. Vrijdag overleed alhier een onzer oudste, zoo niet de oudste onzer stad- genooten, de Wed. van Overbeek, in den gezegenden leeftijd van ruim 92 jaren. Zondagavond gaf de R.K. Fan- fare haar 2e groot wintercor cert met medewerking der R K. Tooneelclub: „Kunst en Vermaak". Het met zorg samengestelde programma,omvattend 9 muziek en 5 komische nummers werd oudergewoonte goed vertolkt, gebracht aan de heeren Spoorenberg. zoodat de vereeniging wederom zeer Vermeer en jespers voor hetgeen zij 1 velen een buitengewoon gezelliger! dien avond, geheel belangeloos, had- r avond verschafte, den ten gehoore gebracht. RAAMSDONKSVEER. Als de klok Vrijdagavond 7 uur heeft geslagen, is het St. Henricusgebouw voi gestroomd. Meer dan 250 personen zijn aanwezig om deel te nemen aan het Jaarfeest der Chr. Jongel. Ver. Obadja, onder leiding van dhr. Modderaar. Op ge bruikelijke wijze, werd de feestver- gadering geopend met gebed, Psalm gezang en lezen van een gedeelte der H. Schrift. Verslagen uitgebracht door Secr. en Penningm. Het bleek, dat het afgeloopen jaar veel was verricht, groote uitgaven waren gedaan en toch was er nog geen nadeelig saldo. Na een woord van welkom sprak de Voorzitter, bovengenoemd, hoe het noodig was de jongelingen tot Christus te brengen en ze voor Zijn dtenst te bewaren. Verschillende samenspraken, voordrachten en een tableaux vulden den avond. Door den inhoud van samenspraak, enz. en de voortreffelijke wijze waarop alles werd ten beste gegeven wisten de jongelingen van het begin tot einde de aandacht der aanwezigen te boeien en te zorgen, dat wel niet één onvoldaan huiswaarls keerde, toen het middernachtelijk uur weldra zou slaan. En leide/ èn ver eeniging gefeliciteerd met dezen schoonen avond. MADE. Mejufr. H. van der Spek slaagde voor het txamen van coupeuse. Ze genoot hare opleiding van de Eerw. Zusters aihier. Bij de laatste gehouden puzzaie wedstrijd van de firma Niemaijer, viel den eersten prijs ten deel aan onzen dorpsgenoot den heer J. van Riel alhier De betonwerker M. v. O. ge raakte bij zijne werkzaamheden be kneld tusschen cementstukken en brak een sleutelbeen van zijn rechter schouder. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Mej v. d. B. viel door de gladheid en brak een arm. De tooneelclub „Duc inAltum" gaf Zondag 20 dezer avonds halt 7 in de zaal van den heer van der Veeken, Café, Centraal-tram haar eerste Winteruitvoering. Uitgevoerd werd „Wat niet sterven kon" het groote tooneelspel in vier acten van Gerard Nielen, voorafgegaan door een blijspel, met afwisselend varieerend program. Gerust kan gezegd worden dat het drama van het begin tot het einde door de spelers, met de meest boeiende spanning werd gespeeld. Zoo wel het dramatische ais sarcastische werd op de meest talentvolle wijze vertolkt. Wij brengen dan ook lof aan den emimenten regisseur den heer W van den Noort. Het was ongetwijfeld een schitterend geslaagde uitvoering, zoowel voor de spelers, als voor de aanwezigen die zeer voldaan huis waarts keerden. De landbouwer G. Vermeeren kreeg bij het uitspannen een slag van het paatd tegen hel onderlijfbewuste- oos werd hij binnengedragen en geneeskundige hulp Ingeroepen. De duivenliefhebber C. v. B miste reeds eenige malen een zijner vogels, tot dat hij gisteren den dief betrapte en ving. De bunzing moest met zijn dure huid de gestolen duiven betalen. MEEUWEN. De Chr. Geref. Meisjes vereeniging „Naar hooger doel'' hoopt op Vrijdagavond in de Geref. Kerk alhier, hare jaarvergadering te houden. Alleen meisjes en vrouwen zullen dit jaar vrijen toegang hebben. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 23 Jan. '29. In de jaarvergadering der IJsclub werd door den secretaris het jaar verslag uitgebracht, terwijl de penning meester rekening en verantwoording werd gedaan, waarbij bleek, dat de finantiërt in bekenden welstand ver- keeren. Vervolgens werd overgegaan tot het kiezen van 't bestuur, dat werd herkozen, terwijl in de vacature Leenhouts werd gekozen de heer Couwenberg, Besloten werd. zoodra de gelegenheid gunstig is, een wed strijd te organiseeren, terwijl men zal trachten, zich voor de toekomst van een goede ijsbaan te verzekeren. De uitgeloofde prijs, een paar schaatsen, viel bij loting ten deel aan den heer Mr. Ruitinga. Tot particulUr-klerk op het kan ton van den ontvanger der Dir. be lastingen is aangesteld met ingang van 1 Febr. de heer A. Bouman alhier Op den 2den Pinksterdag hoopt het" Heusdensch Mannenkoor deel te nemen aan het internat, zang- en muziekconcours (afd. Uitmuntendheid) te Oudenbosch. Vrijdagavond had dan eindelijk in de Ger. Kerk voor de kinderen der Zondagsschool het uitgestelde feest plaats van den kerstboom. Als naar gewoonte had het een rechtgezellig De gebroeders De Graag, leden der Heusdensche Fanfare hebben zich op 't solisten-concours te Eindhoven kranig geweerd P A. de Graag (sax-sopraan) behaalde een len prijs met 132 puntenC. de G-aag (Alto) ook een len met 135 p. er. beiden met een duo eveneens een len prijs met 137 p., terwijl 120 p. voldoende waren om voor zoo'n prijs in aan merking te komen. UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 22 jan. 1929. DrwnhwxPr. Zoiidag hield Kaatsheuvel zijn eerste kerkelijke Drankweerdag. Onder de H. Mis van uur die voor de R.K. Drank bestrijding werd opgedragen, gingen zeer- vele drankbestrijders ter H. Ta fel. De Zeer Eerw. Pater Emmanuel O.M.L. sprak over: ,,Ons Geloof en de Matigheid" Ook in de H. Missen van 8 en 10 uur behandelde deze gewijde spreker hetzelfde onderwerp. Onder het Lof om half drie werden de Kerkelijke gezangen door het zange- ressenkoor der Mariavereeniging, on der leiding van den heer P. B. Bisse- link, uitgevoerd. Zoowel stemming als samenzang waren goed verzorgd. Alleen bleek, dat een programma als een Lof vergt, voor het dameskoor te zwaar is. De beide laatste nummers„Ave Maria" van Mitterer en „Tantum Ergo" van Haagh, leden daar een weinig onder. Overigens een zeer verdienstelijke uit-j voering. Tijdens dei vergadering van 3 uur in het Patronaat trad het dameskoor an dermaal op, thans weer frisch en on vermoeid, en gaf een goede vertolking van: „Ave Maria Glöchlein" van T. H.- Engelhart. Deze middagvergade ring was zeer druk bezocht. De Presidente opende met een wel kom, speciaal aan den gewijden spre ker en de parochie geestelijken. Uit de hoeken bleek, dat de kas sloot met 'n saldo van ruim ƒ25.Het ledental bedraagt momenteel ruim 200. Pater Emmanuel sprak over: „Liefde in ons werk". Ook de avondvergadering van de mannen was goed bezocht. De Secr. van het. Kruisverbond kon een jaarver slag uitbrengen, waarbij bleek dat het ledental 210 bedroeg en de kas met 'n saldo van pl.m. 80.sloot. Staande de heide vergaderingen werden nog ruim 200 Sobriëtas-almanakken ver spreid. De Zeer Eerw. Pater Emmanuel be handelde hetzelfde onderwerp als bij de middagvergadering en von'd vooral bij de mannen een aandachtig gehoor. De tooneelvereeniging „Ons Vermaak" gaf een opvoering van het. tooneelwerk in 4 bedrijven: „Langs doornige pa den" van J. v. d. Griendt. Zooals steeds gaf O.V. goed spel te genieten. Vooral Kris" gespeeld door dhr. J. Heuer, werd goed gekarakteriseerd. Ook „Stol- pers", de. heer H. v. d. Broek bleef schitterend in rol. Alleen in zijn oud heid niet genoeg voor de groote zaal te verstaan. Articuleeren. stem- en klankvorming blijft "voor onze dilettantenclubs den eersten eisch voor hun vervolmaking! Ook de andere rollen waren in goede handen. O.V. is toegetreden tot den Nat. R.K. Tooneelbond. Als gevolg daarvan werd deze uitvoering be schouwd als een competitiewedstrijd. De heeren Dr. H-ouben uit Breda en Evernijn, Redacteur Maasbode, Rot terdam, traden hierbij als bestuurslid op. Een punteustelsel bepaalt in welke afdeeling de vereeniging wordt ge klasseerd. O.V. behaalde met „Langs doornige paden" in totaal 57 56/ioo punt van de 80 punten en daardoor geklas seerd in de 3e klasse. (De Bond erkent le, 2e. 3e en 4e klasse en eeveafdee ling). We mogen O.V. met leider en spelers hiermede geluk wenschen en hopen, dat ze in snel tempo naar de eereafdeeling zullen opklimmen. Magazijn „De Zon" alhier, stond welwillend het meubilair voor het too neel gratis af. Diamanten Bruiloft. Het was Maandag een drukte in de Verl. Hoofdstraat. Geen wonder. Een zeldzaam feest werd daar gevierd. Het echtpaar J. Vesters-Stoelendreijer vierde zijn diamanten huwelijksfeest. Beide oudjes zijn pl.m. 84 en 81 jaar en genieten nog een goede gezondheid. Alleen papa Vesters lijdt aan een ze kere mate van doofheid en is aan de linkerzijde eenigszins verlamd. Een buurtcommissie had voor deze gelegen heid de zaak schitterend geregeld. Door collecte aan de woningen in de Verl. Hoofstraat was zij in staat een schitterende versiering aan te brengen en tevens het echtpaar een souvenir te offreeren. Onder leiding van den heer Tirion, gem.-opzichter, en lid der commissie, was voor de woning een prachtigen eerebó-og opgesteld, die met den gevel één schitterend geheel vormde. Een zee van electrisch licht gaf het geheel des avonds een feëriek gezicht. Om 9 uur ging de gelieele familie met huurt ter kerke om de H. Mis uit dankbaarheid bij te wonen. Van dè re ceptie werd een zeer druk gebruik ge maakt. Schitterend bloemwerk, massa's telegrammen, brieven, honderden kaartjes, werden naast persoonlijke felicitatie's aangeboden. Verschillende heeren Geestelijken en Officieele per sonen namen aan de receptie deel. De buurtcommissie complimenteerde na mens de bewoners van de Verl. Hoofd straat en bood daarbij een souvenir uit erkentelijkheid aan. De groote belangstelling kwam ech ter eerst des avonds. De Verl. Hoofd straat geleek een kermisterrein. Dui zenden kijkers en luisteraars waren aanwezig. Eerst musiceerde de ge vormde harmonie: Verl. Hoofdstraat, en bood haar heilwenschen aan. Daar na verscheen „Bel Canto", die bij monde van haar Voorz., de heer L. J. v. d. Borst, complimenteerde en ver schillende nummers uitvoerde. Vervol gens verschenen de harmonieën „Apol lo" en „Euphonia" om een serenade te brengen. De heeren A. Schalken en J. v. Kemenade spraken daarbij namens hunne muziekcorpsen. Het was een doorloopend concert van 7 uur tot half 10, dat met de vele andere blijken van belangstelling dezen dag voor de oud jes tot een onvergetelijken gemaakt heeft. Euphonia. Zondagavond gaf „Euphonia" een schitterend avondconcert aan zijn do nateurs met hunne dames. De opkomst was zeer goed. De harmonie, -onder leiding van den heer A. Stravers, gaf een mooie vertolking van de scène dramatique „La Benediction des Poig- nards" uit, „Les Hugenots" van Meijer- beer. Minder dankbaar is het stroeve „Verdi fantasie" uit de Opera La Mas- madiéri. De Liedertafel „Tot Bloei dei' Toon kunst" had een gelukkigen avond. De heer Thijsen had inplaats van den Di recteur L. v. Gromvoirt, de leiding. Het „G-oe-morgen" van R. Hol was een goede introductie. „De Deerne" van W. Kools, klonk niet zoo fijn ge nuanceerd. „Landsknecktstandchen" van Orlando di Lasso eischt vooral voor dubbel kwartet fijner tenoren. De Rots in Zee" van R. Hol en „Zwer- 1 vers" van Andriessen, waren zeer goed. In „Hollands Glorie" van R Hol was het koperwerk te zwaar voor de koorbezetting. Jammer van het ove rigens goed werk dat Baarchvijk hier in gaf. „Tot Bloei der Toonkunst" heeft wederom een schitterenden in druk achtergelaten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. en springende lippen RECHTSZAKEN. Kwajongensstreken. Ter verantwoording werden geroe pen: W. v. d. C. en M. J v. H..bei Jen schipper, zwervers, dat zij op 7 April 1928 te Empel opzettelijk te zamen en in vereeniging een open baren waterweg hebben versperd door een staal draad over de breedte ier rivier te spannen, waardoor de scheepvaart werd versperd en daar door gevaar voor de veiligheid van tiet verkeer te duchten was. Vanwege het O.M zijn 5 getuigen gedagvaard. Verdachten waren niet verschenen. Na een langdurig getuigenverhoor, iaidde de eisch vrijspraak. Uitspraak conform. Uitspraken. In hooger beroep van vonnissen van het Kantongerecht deed de recht bank de volgende uitspraken A van B Kaatsheuvel, oveitreding j chlwet. Vonnis van het Kantongerecht te Waalwijk vernietigd vrijgesproken J. B. te Drunen, overtreding jacht wet. Vonnis van het Kantongerecht ver nietigd, veroordeeld tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenisstraf. Het drama te Sittard. Het Gerechtshof te 's Bosch deed in hooger beroep uitspraak in de strafzaak tegen Dieten, arbeider te Sittard, gedetineerd, ter zake van nishandeling eerst met een bierflesch daarna met een mes op den café houder Salden te Sittard, waarna ver dachte de vrouw van Salden met een mes in den hals gestoken heeft ten gevolge waarvan de vrouw onmiddel lijk is overleden. De rechtbank te Maastricht had verdachte veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal had in hooger beroep een gevangenisstraf van twaalf jaar geëischt. Het gerechtshof kwalificeerde de drie misdrijven als voortgezette mis handeling op Said n en mishandeling met doodelijken afloop op de vrouw. Met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Maastrtcht veroor deelde het gerechtshof den verdachte tot acht jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest officieren vereenigingen, generaal Vot Rutier, admiraal Smidt. generaal Vor Cramon, „Oberleutnant" Wodli, gent raai graaf Qaltz, voorzitter der vet eenigde vaderlandsche vereeniginget van Duitschland, generaal Von Hort voorziller van den „Kyffhauserbund' admiraal Rösing, Voorzitter van dei bond van Duitsche marine vereen igin gen. Om tien uur Zondagmorgen ver zamelden deze heeren zich in eet gemeenschappelijke godsdienstoefe ning in tegenwoordigheid van dei exkeizer en zijn gemalin in de ha van Huis Doorn. Na de godsdienst oefeningen brachten zij der. zeventig jarige hun gelukwenschen, waaibij veldmaarschalk Van Mackensen eet korte toespraak hield. De tx keizei antwoorde hierop en bracht dt vertegenwoordigers van 't oude legei zijn dank voor hun komst. 's Middags begaven alle bezoekers zich in automobielen naar Kasteel Amerongen waar graaf. Bentinck een thee aanbood. De ex keizer had de heeren 's middags op een gezamen- tijken maaltijd in zijn woning uitge- noodigd. Einde dezer week komen de zoons en de kleinzoons bij den ex-keizer op bezoek. SPORT. WAALWIJK. R. W B. R.W.B. maakt a.s. Zondag de reis naar Eindhoven per trein. Vertrek i 0.15 Supporters welke de reis wenschen mede te maken kunnen zich tot uiter- ijk Vrijdagmiddag bij den secretaris opgeven. H. E.C. Na een gedwongen rust van vier weken zal er waarschijnlijk weer eens gespeeld kunnen worden en zullen vele voetballiefhebbers thans wei met verlangen naar een wedstrijd uitzien. Het is daarom te hopen dat ons terrein Zondag a.s. weer bespeelbaar zal zijn, want op dien dag moet Ons eerste elftal een thuiswedstrijd spelen. Zij krijgen dan het sterke V.V.V. uit Venlo op bezoek welke een van de kampioenscandidaten is, zoodat de H.E C ers al dadelijk een zware wedstrijd te wachten staat. Wij komen hierop Zaterdag nog terug. AGENDA'S. WAALWIJK Donderdag 7'/4 uur. Lezing ovei „Bernadette en Lourdes" (met lichl beelden) in den Gildenbond. Donderdag 8 uur. Lezing Sjef vat Jongen (met lichtbeelden), Musis Sacrum. Donderdag 8 10 uur. Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag 8l/a uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Zaterdag 3'/a uur. Verplichte oefe ting voor de leden der korfbalclub W.EK. Zaterdag 8 uur. Bestuursvergadering Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zaterdag8'/ï uur repetitie Liedertafel Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel Oefening en Vermaak", Musis Sacrum Maandag 7'/2 uur. Gymnastiek- uitvoering in den R.K. Gildenbond 's-BOSCH. Casino. Woensdag 23 jan. 8 uur Nora" door 't Vereenigd Tooneel MARKTBERICHTEN. - VEE EN PAARDEN. BINNENLAND. Het Singapore-dok weggebracht. De beroemde sleepbootkapiteins van het Singapore-dok. de commandanten Ntls Persson en C. Verschoor, zijn, na zeven maanden van huis te zijn ge weest, hedenmiddag behouden in het vaderland teruggekeerd. Alle beman ningen, die bij het sleepen van hei Singapore-dok betrokken zijn, zijn thans terug Een Nederlandsche automobielfabriek Het bestuur van de Kon. Nederl Automobielclub heeft besloten, de mogelijkheid van de oprichting en de exploitatie van een Nederlandsche automobielfabriek grondig te laten onderzoeken door een commissie. Het bestuur zal trachten deze commissie uit vooraanstaande personen uit nijver heids- en handelskringen te doen bestaan. Dr. ir. C. Lely f Gistermiddag is te 's-Gravenhage plotseling op 74-jarigen leeftijd over leden de oud-minister dr. ir. C. Lely De heer Lely die zich zeer gezond voelde en nog midden in het werkzame leven stond, was na de lunch nog uit geweest en had zich, thuis gekomen, naar zijn kamer begeven om te werken. Men vond hem daar om vijf uur, blijkbaar aan een hartverlamming ge storven. „De Prins Hendrik". Bij het Roode Kruis is f40 000 in. gekomen voor de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van de Prins Hendrik der Nederlanden. De „N Rott. Crt zamelde in enkele dagen tot nog toe voor dit doel in de belangrijke som van ruim f154 000 Vliegtuig K. L. Af. Het Kerstvliegtuig der K. L. M. met Frijns en Duimelaar aan boord is Dinsdagmiddag half vier op Schiphol geland. Jammer genoeg is het nog opgehou den te Belgrado en Praag en moest de post per trein verder verzonden worden. Deze terugreis had anders een record-reis kunnen worden Ex Keizer Wilhelm 70 jaar. Zaterdag kwamen vele hooge gasten t Betref?'eer? Mvc^o-m "l Daar j uit Dui'SChland Op Huize Doom, OIT1 was m. Kivits, die dertig gulden op zak had, ,jen ex keizer te complimcnteeren bij gelegenheid van zijn 7(hten verjaardag. Daarbij waren o.a generaal veld maarschalk Von Mackensen als ver tegenwoordiger van het oud Duitsche leger, generaal Freiherr VonGibsatel als vertegenwoordiger van het oude Bjyersche leger, admiraal VonSchrö der als vertegenwoordiger van de oude Marine, de voorzitters der groote GEMENGD NIEUWS. Hel Drama te Grcotegast. Onder buitengewoon groote belang stelling heeft gisteren de leraarde- öes<eiling plaats gehad van twee va' de vier slachtoffers van het vreeselijk drama te Grootegast, de rijksveld wachters Werkman en Hoving. Hedenmorgen vroeg speelde hel carillon van den Martinitoren rouw liederen. Te half twaalf stond de lange stoel opgesteld. Voorop ging het Rotter- damsche Politie muziekkorps „Her mandad". Deputaties van de veldwach! uit alle deelen van het land, van dt politiecorpsen uit Assen, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Hil versum, Haarlem, Heemstede, Leeu warden, Harlingen, Sneek en Leeu- warderadeel benevens van de ge meentepolitie van Groningen en van diverse vakbonden volgden met om floerste vaandels de belde met bloem stukken omhangen staatsiewagens. Op het bordes van het Gerechtshol stonden de leden der balie om df overledenen den laatsten groet tt brengen. Van de hoofdwacht dei politie, van de kazerne en van he gebouw der militaire politie woei dl vlag halfstok Blootshoofds en dood|u stil liet de ontzagelijke menigte dei3 indrukwekkenden stoet passeeren. Of de begraafplaats Elserveld stonden de belangstellenden in dichte rijen. Omstreeks 1 uur kwam de stoet op de begraafplaats aan, Aan de groeve werd o.m. het woord gevoerd doot Mr. J. P. Hofstede, oificier van justitie te Groningen Mede sprak hij namens den minis ter van justitie. Verder voerde het woord de burgemeester van Groote gast, de heer Bannama. Nieuwp aardbeving in Sjanst. Naar schatting 200 dooden. Zondag, bij het aanbreken van de i dag, heeft in het district Soeyan, i I N W. Sjansi een nteuwe hevig aardbeving plaats gehaa, waardoor vele personen in hnn slaap omgekomen. Naar schatting zijn 2? menschen gedood. (United Press LAATSTE BERICHTEN. Doozen 30-60 cn 90 ct- Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Kuys liegt dat ie zwart wordtriep verdachte. Ik ben naar den pastoor geweest om over mijn onschuld te getuigen. Ik word in Vlijmen door iedereen bemind en de pastoor en de burgemees ter moeten getuigen, dat ik nooit lieg en dat ik onschuldig ben. Toen Kivits wakker werd deed Kuys alsof hij mee zocht naar den verloren schat, maar in wer kelijkheid was hij een bankje van tien gaan wis selen hij den slager en hij en verdachte staken daarna ieder 15.op. Niet waar, aldus verdachte weer. Ik ben in heel Vlijmen bemind, dat zal ieder getuigen! De president merkte op, dat van E. en Kuys aan Kivits zooveel jenever hebben gegeven dat hij dronken werd. Neen, aldus verdachte, Kivits was al smoorzat, toen ie bij me kwam. De president wees verdachte in dit verband op diens bekentenis terzake aan den wachtmeester der Marechaussee. Tenslotte werd besloten de zaak te verwijzen naar de tweede Kamer der rechtbank voor straf zaken en zal de behandeling dus opnieuw plaats hebben op nader door de rechtbank te bepalen datum. Een raar ongeluk! J. J. M. van D., schoenmaker te Kaatsheuvel, stond terecht wegens mishandeling op den schoen maker J. Jacobs le Kaatsheuvel, gepleegd in den nacht van 1 op 2 Dec. 1928. Jacobs sloeg aan mijn huis de ruiten in, aldus verdachte voor den strafrechter, en ik heb hem toen per ongeluk geslagen. Ik deed het niet op zettelijk. Wat raar is dataldus de president. Al slaat hij hij je de ruiten in, daarom mag jij nog niet met een hakbijl er opingaan. Als men naar iemand slaat, dan doet men dat niet „per ongeluk, maar opzettelijk. Een groote hakbijl lag als overtuigingsstuk ter groene tafel in de rechtzaal. Getuige Jacobs, 23 jaar, schoenmaker te Kaats heuvel, die door verdachte aan den schouder werd verwond, verklaarde niets met hem te maken te hebben. Tot verdachte werd tijdens de herrie ge roepen: Schei uit, want je hebt den verkeerden! Getuige had ook geen ruiten vernield. liet O. M. wraakte het misdrijf als zeer ernstig. Bij zoo verwoede opstand, kan van alles gebeuren. De opzet tot het misdrijf acht de Officier mede bewezen door het feit, dat verdachte den andere heeft opgewacht om hem te kunnen treffen. Jacobs heeft gedurende 9 dagen zijn beroep niet kunnen uitoefenen. Wegens mishandeling luidde de eisch 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Jos van Besouw, verzocht uitstel van de uitspraak tot na de beoordeeling van het reclasseeringsrapport over verdachte, dat alsnog aan de rechtbank zal worden overgelegd. Dientengevolge wordt nader uitspraak gedaan. HELING. G. K. mandenmaker te Vlijmen moest terecht staan wegens heling. Hij wordt verdacht van een bedrag van 15, van diefstal afkomstig ten ge schenke te hebben aangenomen van W. A. van Engelen, mandenmaker te Vlijmen. In verband met de strafzaak tegen van E. werd deze zaak verwezen naar de „groote rechtbank" en komt dus daar nader in behandeling. T> ROTTERDAM, 22 Januari. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd: 216 paarden, 6 veulens, 86) magere runderen, 790 vette runderen, 189 vette kalveren, 777 nuchtere kalveren, 70 graskalvcren. 196 schapen of lammeren, 83 biggen, 4 hokken of geiten en 18 oveïloopers. Prijzen per kilo: koeien 2833 ct., 42£45 ct, 5051 ct., ossen 38 ct., 4044 ct., 4750 ct.; stie ren 36 ct., 40 ct., 44 ct.; kalveren 6065 ct., 72f- ct., 8590- ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 200 tot 400, stieren 120440, graskalveren 40110, paarden 200300, veülens 7010(1 fok nuchtere kalveren 2025, slacht nuchte: kalveren 1216, kalfkoeien 200390, pinken 100145, vaarzen 160220, biggen 10—16 per week 1.701.85, overloopers 18 tot 30 gld, dronken in slaap gevallen en toen hij zijn roes had uitgesnorkt en weer nuchter was, kwam hij tot de ontdekking dat hij beroofd was van drie bankbiljetten ieder van 10. Wegens diefstal van dat geld te Vlijmen gepleegd op 30 Sept. 1928, stond terecht W. A. v. E., man- denmaker te Vlijmen. Verdachte ontkende, ondanks de zeer bezwaren de verklaringen van getuige G. Kuys, mandenma ker te Vlijmen, die van den buit een bedrag van 15.van verdachte had ten geschenke ontvangen. Nader ondervraagd wist Kuys weer niet dat zijn geschenk afkomstig was van het geroofde geld. Kuys verklaarde voorts, dat hij verdachte de beurs met geld, welke de dronken Kivits had la ten vallen, zag opnemen. H. Hartog's Fabrieken. Naar het „Amsterdamschc Effectenblad" neemt heeft de Margarine Unie de H. Hartog's brieken te Oss en Goch overgenomen. De candidatuur Mr. Steenberghe. Naar wij vernemen, heeft Mr. Steenberghe Gojrle een candidatuur voor den hwalit^yfszet.- arbeidszaken niet aanvaard; evenzoo heeft nu ge dankt voor een candidatuur voor den kwalin**»- zetel handel, nijverheid en verkeer in den hu kieskring Haarlem-Helder. Mr. Steenberghe b te kennen gegeven, dat hij alleen een candiaa voor een vrijen zetel aanvaardt. Berooving te Deventer. -ia 000 Een kantoorbediende die een bedrag van bij zich had, kreeg onderweg plotseling ®enhoom op 't hoofd en werd bewusteloos aan ee?. n ts gebonden; zijn geld werd afgenomen en zJ lag een 8 Meter verder. Zoo werd de mb Deventer gevonden en de politie stelde v.t ernstig onderzoek in, tot heden alleen n(ipr resultaat, dat de man zelf is gearresteerd verdenking een en ander te hebbeni genn» Ondertusschen is 1000 uitgeloofd voor *-> die uadere inlichtingen kan verscJialien,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6