jaar een centralecursus in overweging te geven. Qaan we direct de subsi die geheel inhouden, dan gaat ze zeker failliet. Timmermans. Ik hoop dat men uit mijn beioog niet zal aflriden dat ik tegen den kookcursus ben. integendeel ik juich het zeer toe dat fabrieks meisjes ook het huishouden leeren Maar 't is zoo langzamerhand heel wat anders dan een kookcursus ge worden. in Besoijen leeren 7 meisjes koken 15 handwerken en 14 herhalingson derwijs. Die 1575.subsidie, waar slaan die nu eigenlijk op? ik vind den cursus op zichzelf beel nuttig, maar we mogen het doel niet uit het oog verliezen. Er behoeven geen eer ste klas huishoudsters te worden op geleid, doch een eenvoudig plan en één centrale cursus zou ons veel ver der brengen en heel wat bezuiniging opleveren, zoodat de subsidie beter tot zijn recht kwam. Puilens, t is dus niet zoozeer een kookschool, maar een nijverheids- schoot. ik ben het met den heer Tim mermans eens dat we centralisatie onder het oog moeten zien daarmee zou veel voordeel te bereiken zijn, terwijl de cursus meer nuttig effect zal afwerpen. Met het voorstel om dii jaar nog de oude subsidie te geven, kan ik wel meegaan. Voorzitter, ik zal in den geest van de gevoerde discussies met de Zusters overleg plegen en trachten voor de volgende begrooting een plan voor reorganisatie of centralisatie te krijgen. Voor dit jaar blijft dan de vroegere subsidie gelden. Aldus wordt besloten. Commissie JRaadhaisolannen Verzoek van B, Timmermans om nog eens aan de orde te stellen de bespreking over de samenstelling van de commissie van advies voor de raad huisplannen. Voorzitter. Volgens het regiement moet dit verzoek door twee leden worden gesteund om in behandeling te komen, tenzij de Voorzitter het voorstel overneemt. Ik wil dit punt nog wel eens aan de orde stellen. Misschien wil de heei Timmermans zijn scnrijyen nognadei toelichten. Timmermans. Ik heb aan mijn schrijven weinig toe te lichten. Het gaat niet zoozeer over de kwestie van een commissie maar wel zit r eenige moeilijkheid in het aanwijzen van de meest geschikte personen om daarin zitting te nemen. De vraag is welke categorie van personen dient daarvoor in aanmer king te komen. Wij stelden ons in de vorige ver gadering voor dat het vooraanstaande architecten zouden zijn, doen bij nader inzien, ben ik daarop teruggekomen. Ik acht het veiliger hiervoor menschen le nemen die meer Duiten de belang hebbende architecten staan. Archi teeien hebben altijd belang, vaak grooi fLtantieel belang bij een zekeren bouw stijl en ais we daarom een samen stelling konden krijgen zooals bijv. één bekend kunstertucus, één direc teur van een museum, en één technisch leeraar, dan was men meer gewaar borgd van een objectief oordeel n kan de gemeente geen nadeel ge ge volgenondervinden van den fanat eken strijd waarin de verscfiillenderichtln gen in den bouwstijl soms tegenovei eikander staan, ik had me dan de voi gen de samenstelling gedacht Dr. van Gelder, directeur van htt Stedelijk Museum te "s Hage en Cranpé Moliere, professor aan de technische Hoogeschool te Delft. Corn, Veth de bekende kunstcrifi cus. Voorzitter. Acht de heer Timmer mans elkdezerheeren tot oordeelen be voegd Waarom dan drie van die menschen genomen en niet met één volstaan Timmermans. Omdat elk dezer heeren aan een bepaald onderdeel zijn bijzondere aandacht zal schenken n.l. aan dat waarin hij het meest des kundig is, waardoor wij juist krijgen wat wij moeten hebben een alzijdige ooptrtijigi voorlichting en zijn we dus niet aangewezen op een bouw kundig advies. Voorzitter. Over de practische in deeling van het gebouw zullen we toch zelf een oordeel moeten vellen. Ik ben altijd nog bang dat, wanneer de raad een advies krijgt van drie van dergelijke menschen dat dit dan meer het karakter krijgt van een uit spraak, waarbij de raad zich gemak kelijk neerlegt. Het plaatselijk cachei gaat er daardoor geheel af. Als slechts èén deskundige hier in den raad ver zocht zou worden om advies te geven dan zou de raad de keuze meer aan zich houden. Timmermans. Ik zou juist om niet het gevaar van eenzijdig ingelicht te worden niet graag één persoon doch liever 3 personen een rapport doen uitbrengen. Pullens. Deze bespreking brengt toch geen wijziging in het plan in de vorige vergadering goedgekeurd n.l. om een commissie van 3 personen te benoemen Voorzitter. Er wordt nu weer een geheel nteuwe beslissing uitgelokt, men komt op het vorige raadsbesluit terug want toen is besloten om drie architecten te benoemen. De heeren v. d. Waerden, v. Schijn- del en nog andere leden meenen dat in de vorige vergadering heelemaal niet besloten is dat het drie archi tecten moesten zijn. De Voorzitter zegt, dat toen uit de discussies duidelijk bleek, dat men drie architecten wenschte. Met dit nieuwe voorstel van den heer Tim mermans wordt dus een geheel nieuw beslissing van den raad uitgelcktl Waar, volgens het regiement van orde, over voorstellen die in een vergade ring worden naar voren gebracht niet in diezelfde vergadering kan worden gestemd, wordt de beslissing tot de volgende vergadering aangehouden. e. Verzoek van eenige ingezetenen om het sluitingsuur der koffiehuizen voor de Zaterdagen te brengen op 1 uur 's nachts. Voorzitter. Het gemeentebestuur staat afwijzend tegenover dit verzoek. Vrij hebben ons afgevraagd of die heeren die dit adres hebben onder teekend wel de groote verantwoorde lijkheid voelen van dezen stap, waar door in geheel Waalwijk gelegenheid wordt gegeven het volk tot 1 uur 's nachts in het café te houden zeer ten nadeele van de zedelijke en geldelijke belangen van die café-be zoekers. Wanneer we hier nog van die onmogelijke patriarchale toestan den hadden, dan was het wat anders, maar een vergelijking met gelijke en veel grootere gemeenten leert, dat het sluitingsuur nergens later is In Vught 11 uur, des zomers 1 2 uur, in Kaatsheuvel 10 uur, des zomers 11 uur, Oosterhout 11 uur, Bergenopzoom 12 uur, Eindhoven 12 uur, Óss 11 uur, Tilburg 12 uur, enz. Timmermans. Mag ik U wat Ooster hout betreft even opmerken, dat het daar zoo gaat. Voor elk uur dat men later dan het sluitingsuur blijft zitten, geeft men de politie f 1. Daar kan men bet dus afkoopen. (gelach), Pullens. In Bergenopzoom is er den geheelen nacht geen sluitingsuur naar ik meende. Voorzitter. Dat was vroeger zoo, nu niet meer. v. Schijndel. Toen er indertijd tot half twee politieuur werd gegeven hebben we nooit eenige onregelmatig heid gehoord. Ik zieniet in, waarom men het nu niet tot 1 uur zou geven. Voorzitter. Er is nooit politieuur tot half twee geweest. v. Schijndel. Vroeger altijd. Voorzitter. Nooit; alleen heeft de vroegere burgemeester krachtens zijne bevoegdheid Zaterdags aan 3 calé s in het centrum verlenging toegestaan, maar ik heb het niet noodig geactn van deze bevoegdheid ooit gebruik te maken. Overigens ben ik met hei geven van verlenging gul genoeg wanneer het feestjes, bais, uitvoeringen e.d, betreft. v. Loon. Het motief voor dit ver zoek is wel dat de neringdoenden Zaterdags na sluiting hunner zaak nog eenigen tijd afleiding kunnen gaan zoeken. Ook de caté-bedrijven zelve die het aanzien en den naam onzer plaats voor vreemdelingen ook op dat gebied hoog houden, hebben niet zoo n ruim bestaan en worden hiermee weer iets tegemoet gekomen, ik zou niet gaarne willen bevorderen, dat deze verlenging voor alle café s van kracht werd, want vele kastelijns zullen er zelf niets voor voelen doch voor hen die zulks aanvragen zou ik het sluitingsuur 's Zaterdags op 1 uur willen stellen. Voorzitter. Wat dat argument van die winkeliers beireft die na sluiting der winkels nog wat langer uit willen gaan, waarom zetten die dan ge zamenlijk geen actie op om 8 uur te sluiten dan kunnen ze nog 4 uur boemelen eer het 12 uur is. Pullens. Nemen we het geval dat ergens een uitvoering gegeven wordt. Daarvoor wordt gemakkelijk verlenging toegestaan, maar nu mogen die be zoekers alleen in die zaal, doch niet in het daarbij gelegen café komen, dat zou ik toch geen bezwaar vinden. Ik kan me er wel mee vereenigen het sluitingsuur te verlengen, is het niet tot één uur dan maar tot half een. Ik ben er echter tegen om die verlenging tot enkele café's te be perken. Voorzitter. Ik hoop maar dat Uw standpunt niet door de meerderheid van den Raad wordt gedeeld. In het begin zouden andere café's er niet veel gebruik van maken, maar van lieverlede zou de gewoonte om Zater dags tot 1 uur in de herberg te blij ven, algemeener worden. Smolders. Toen destijds voor enkele kastelijns die uitzonderingsbepaling bestond, was er algemeen ontstemming over in de gemeente. Algemeen is het toen toegejuicht dat hieraan een einde is gemaakt. Niet alleen uit financieele en moreele, maar vooral uit gods dienstige overweging is er zeer veel tegen het sluitingsuur te verlengen, te meer waar toch uit de gepubliceerde lijst van gemeenten wel blijkt dat het hier heel welletjes is.We moesten het daarom maar bij den tegenwoordigen toestand laten. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken, met 8 voor en 5 tegen aangenomen. Voor stemden Donkers, Rox, Loeff, v. d. Geld, v. d. Waer den, v. Driel, Smolders en Eibers. Tegen v. Loon, Pullens, v. Schijn del, Timmermans en Verwiel. f Verzoek van de Landelijke Fede ratie van Bouwvakarbeiders in Neder land en van den Nederlandschen Fe deratieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst, om bouwwerken der gemeente voortaan in eigen be heer ui< te voeren. Voorzitter. B. en W. sleilen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, omdat 't voor onze gemeente geheel onmogelijk is. v. d. Waerden. Zouden we dan niet ku nnen besluiten dat we ons zooveel mogelijk aan hun wensch zullen hou den Voorzitter. Dat wordt al zooveel mogetijk gedaan als 't de gemeente eenig voordeel oplevert. v. d. Waerden. ik heb die brief gelezen en daarin komt ook iets over Dorgsiclling. Nu worden daar argumenten aan gevoerd voor de wenscUctijkheid van Handhaving der borgstelling. Door at- scnatfiug van de borgstelling kunnen jonge en begaaide aannemers uiige- schakeld worden, althans minder kans hebDen om mee te dingen. Ais nu de Dorgsteiling algeschalt is kan men Des.uiten om t een of andere werk niet aan een jong aannemer te gunnen, uit vrees dat hij t niet goed zal uit voeren. Dat vind ik nogal bezwarend. Ik zou ook jonge aannemers een kans willen geven door handhaving van de borgstelling. Voorzitter. We hebben vroeger altijd verplichte borgstelling gehad maar naar aanleiding van een adres van den bond van aannemers zijn we daarvan atgeweken. De minister heett trouwens zeil ook 't bestuit genomen, maar blijft in bijzondere gevallen 't recht behou den anders te handelen. Wij worden wel gedwongen van de borgstelling al te zien, anders schrijven de aangesloten aannemers niet meer in. v. d. Waerden. Maar als een jong aannemer inschrijft, zou ik hem toch niet gaarne uitgeschakeld zien. In een speciaal gevat moet men door borg stelling het recht van gunning blijven behouden aan wien men wil. ik heb gelezen dat het Kijk tot het huidige standpunt in deze werd gebracht onder den druk van den Bond van Aanne mers. Een van de gevolgen was ook dat de minister aan aiie gemeente besturen een rondschrijven heeft ge zonden, De aannemers willen van hun vak ook een afgesloten vak ma ken, maar dot wordt op den duur voor de gemeente niet voordeelig. Voorzitter. We moeten maar han delen naar de omstandigheden en geen partij kiezen voor een van de organisaties. Laten de organisaties het samen maar eens uitvechten, dat is veel beter. h. Vertrouwelijk rapport van de Commissie „de Jongh'. Voorzitter. Hierover zullen we straks in geheime zitting gaan. i. Verzoek van de plaatselijke lei ders van de afdeelingen van den Bijz. Vrijw. Landstorm om verhooging van het subsidie van die afdeelingen. v. d. Waerden. Bij de algemeene begrootingsbeschouwingen verklaarde ik mij tegen deze subsidie en om dezelfde redenen ben ik ook tegen verhooging. Timmermans. Ik heb gezien dat er drie afdeelingen zijn, die elk 15 per jaar ontvangen. Nu vragen ze 1 per lid, Is die splitsing nog een erfenis van den toestand dezer oude gemeente? Zou men de 3 afdeelingen niet beter tot één kunnen samenvoegen? Voorzitter. Misschien is daar wel eenig bezwaar tegen. Smolders. Ja, wanneer ze in drie groepen blijven, werkt 't gemakkelijker. De leden kennen elkaar, zij voelen zich bij elkaar goed thuis zooals zij ge vormd zijn. Samenwerking is echter mogelijk en wordt ook steeds betracht. Zoo trok men b.v. gezamenlijk naar den Nat. Landstormdag te Den Haag. Wanneer er hier straks het mobilisatiekruis wordt opgericht, zullen de drie afdee lingen ook kunnen samenwerken, zoo dat er dus wel een band bestaat. De Vrijwillige Landstorm is een instituut waarvan preventieve werking uitgaat en die van algemeen belang is. Waar de leden vrijwillig hun persoon en tijd ge ven, mogen we tenslotte toch ook nog geen finantieele offers vragen. Ook acht ik het onjuist dat er gebedeld moet worden bij de ingezetenen. Op de bezwaren van den heer v. d. Waerden wil ik even zeggen, dat inder tijd niet juist is weergegeven de eigen lijke taak van den Vrijwillige Land- storm. Het is nimmer de bedoeling ge weest om de leden van den Vrijwilligen Landstorm bij stakingen te laten op treden, maar wel bij woelingen die tot opzet hebben het Staatsgezag in de war te brengen. Voorzitter. De heer Smolders heeft 't al kernachtig uiteengezet en 't is de taak van overheidswege den Vrijwil ligen Landstorm te steunen. Van hen die zich aan den Vrijw. Landstorm ge ven, mogen we niet zoover gaan om finantieele offers te vragen. Steunt daarom deze instelling, temeer waar we hier een rustende burgerwacht heb ben. Dit voorstel werd met op één na al gemeene stemmen aangenomen. De heer v. d. Waerden stemde tegen. j. Reclames tegen aanslagen in het schoolgeld. Deze werden verwezen naar de ge heime zitting. 2. Voorstel om de electriciteitsvoor- ziening ook uit te breiden tot de wo ningen van het Woningbedrijf en der Woningbouwvereenigingen. Van der Waerden. Ik heb met genoe gen gezien de plannen om de electri- citeit ook uit te breiden tot de arbei derswoningen. Ook is 't toe te juichen dal de nieuwe woningen direct van eiectriciteit zullen worden voorzien. Maar wie aangesloten wil worden, moet zelf de aansluitingskosten beta len. Die kosten zijn voor den midden stand en de arbeidersklasse gelijk. Dat vind ik niet juist. De aansluitingskos ten drukken immers veel zwaarder op den man die minder inkomen heeft. Nu lijkt 't me logisch, gezien de minde re inkomsten van den arbeider en den kleinen middenstand, om deze klassen een reductie toe te staan. Ja, waarom zouden we niet zoover gaan om de aansluiting gratis te geven, 't Gevolg zal zijn een vemeerdering van stroom- afname. De arbeiders schrikken nu te rug voor de aanlegkosten. Wanneer de Raad niet kan besluiten tot gratis aan leg, dan zou ik voor de mindere klas se gaarne een reductie zien toegepast. We zouden dan een grens kunnen aan nemen tot welke men b.v. wel vrijdom heeft en dan verder progressief reduc tie toestaan. Maar dit laatste is een tweede kwestie. Voor den kleinen mid denstander zouden we b.v. een grens kunnen stellen van 2000. Kunnen B. en W. zich met een voorstel in dezen geest vereenigen? Voorzitter. Neen, anders hadden wij ons voorstel wel anders geformuleerd. Wij beschouwen electrische stroom eigenlijk nog als luxe. Gas is goedkoo- per en eiectriciteit is dus een zekere luxe. De aanlegkosten bedragen slechts 5 cent per week. We moeten op- in de koop opnemen. We moeten op letten. We geven toch al 18.000.op het Woningbouwbedrijf toe. Er zijn tenslotte toch ook grenzen. Nu zal dit weliswaar geen overweldigenden in vloed hebben op 't eindcijfer. Van der Waerden. U spreekt daar van luxe, maar die betalen ze zelf door 't gebruik van stroom. Maar 't bezwaar bestaat tegen de uitgave voor aanslui ting. De betaling is zeker niet per week. Smolders. Per maand. v. d. Waerden. Dat is 22 cent per maand en voor een arbeider is dit van invloed. Voorz. Als liet zoo nauw komt, dan moeten ze maar geen eiectriciteit ne men. v. d. Waerden. Maar eiectriciteit biedt den arbeider ook voordeelen. Het is zindelijk en veilig, wat men van gas niet kan zeggen. Gas geeft verbran- dingsproducten, die inwerken op gor dijnen en stoffen. Eiectriciteit daaren tegen niet. U zegt 5 cent per week is maar een klein bedrag, maar over een jaar is het veel. Voorz. U- hebt vergeten een voordeel van gas te noemen, het is warmer. v. d. Waerden. Arbeiders zijn meest al klein behuisd en waar ze zitten wordt ook gestookt en is het dus wel warm. v. Driel. IJ komt op voor de arbei dersklasse, ik wil liet dan wel eens doen voor de kleine burgerklasse. On der de kleine burgers zijn er die min der inkomen hebben, dan een arbei- desgezin. Als aan de arbeiders reduc tie wordt gegeven, dan hoop ik, dat de kleine burgerman ook reductie krijgt. Het is niet noodig dat deze klasse altijd bij de arbeiders wordt ten achter gesteld. Voorz. Is er nog iemand voor een andere klasse? Smolders. Het is juist de drang van de arbeiders geweest om op dezelfde basis ais de Middenstand electrciteit te krijgen. Wij stonden er aanvankelijk sceptisch tegenover. Wij hebben in dit voorstel gelegd, wat zij zoo gaarne za gen bereikt op gemakkelijke wijze. Toen de heer v. d. Waerden begon te spreken, dacht ik dat hij met het plan instemde. Maar het is gebleken, dat de heer v. d. Waerden er op zijn manier weer een schepje boven op moest doen. Dit stemde mij onaange naam. Als er iets voor de arbeiders gedaan wordt moest U dat prijzen. Er zijn 351 gemeentewoningen, ne men we aan, dat er 300 geen electtrisch licht hebben, dan kwamen we op een kosten van 300 x 50..is ƒ15000. Wanneer dit bedrag op den kapitaal- dienst wordt gebracht, wordt de gem.- rekening jaarlijks met ƒ000.aan rente belast. Daar komt dan nog de ongelijkheid in water en gas. We zou den daardoor 'n toestand scheppen die niet door den beugel kon. v. d. Waerden. Dit ontwerp juicli ik ook toe, maar dit neemt niet weg, dat ik vrijelijk vinden mag nog een stap verder te moeten, gaan. Waarom zon de gemeente geen goed voorbeeld geven? Het zou voor particuliere verhuurders een spoorslag zijn om hun woningen te èlectrificeeren. Ik wil daarojp mijn standpunt, handhaven. Rox. Blijft er voor de gasfabriek dan nog voldoende afzetterrein over? Voorz. Ja, voor kooktoestellen en verwarming. De afzet voor licht wordt steeds minder. Pulles. Als straks in nieuwe gemeen tewoningen eiectriciteit wordt aange legd, dan worden die extrakosten toch in de huur opgenomen. v. d. Waerden. Voor zoover als het kan. Voorz. Dit. punt is nu wel voldoende belicht. Wie wenscht het voorstel van den heer, v. d. Waerden te steunen? Niemand. De heer van Schijndel verlaat de vergadering. Büüfdwijkutie Steeg. 5 Voorstel tot bepaling van den prijs van eten bouwgiona lang, de Baatdwljksche Steeg. (In net reeds door ons gepubliceerde prca advies stelden B, en W. voor om den ptijs te bepalen op 170 per strekkende meter vanat de straat tot waar de nieuwe school komt, en 160 per meter vanat de scnool Zuidwaarts.) Voorzitter. Er ts tniusschen nog een verzoek ingekomen van de heeren Dupoüi err van fieeswtjk waarin deze zich bereid verklaren een stuk van 15 strekkende meiers alaaar ie be- uekken mits de gemeente de prijs vooitoopig tlO a 1 t5 per meter lager zou willen sleilen. Te voren had ik reeds den heer v. Mierio op bezoek gehad die me vertelde dat mj daar ook wilde gaan oouwen en die eveneens op verscntl- tende gronden betoogde dat het billijk was de eerste bouwers wat tegemoet ie komen om daardoor een spoedige oebouwtng dezer nieuwe stiaat in ae nand te werken. Ik heb hun toen geantwoord dat tk met kon gelooven dal éérr van ae toekomstige bouwers zich door een veiscntl van f 10 per meter zou laten oeinvioeden. Hij en ook de neeien Jte dit verzoek ingediend hebben be weren echter dat au wel degelijk bij verschillenden van invloed zal zijn. Laat de raad tnans nterover zijn meentng eens zeggen. Pullens. Met groote oelangsteillng heb ik kennis genomen van 't door b. en W. genomen oesluit, n.l. om de Raad voor ie stellen over te gaan tol inüeeling van een gedeelte van de aan de west zijde van de Baardwijkschesieeg ge legen lerteinen en hiervoor een ver- <oopprijs vast te stelten van resp. i 70.— en 160.— per strekkende me ter. Mijn inziens mag hier niet uit het oog worden verloten, dat hier een oegtn moet worden gemaakt met het vormen van een nieuwe straat, waar aan, Indien van particulieren zijde niermede een begin wordt gemaakt, voor deze lnitiatietnemers een zeker iisico verbonden is, dat grooter of Kleiner wordt, al naar gelang met oouwen in de lijn waarop begonnen •s, wordt voortgegaan. Van de andere zijde mag niet uit het oog worden verloren, dat zij als initiatiefnemers een gtoot plaatselijk oelang dienen, doordat zij als eersten de aandacht vestigen op zeer geschikte oouwterreinen, die, al liggen zij dan ook niet direct in het centrum der gemeente, op deze wijze (al naar gelang van de wijze waarop gebouwd wordt) den lust tot bouwen opwekken en hierdoor mede helpen bevorderen, riet opleven van een deel dezer ge meente, waarvoor groot Waalwijk naar mijne meening, zijn oogen niet sluiten mag, daar hierdoor toch een zuiver plaatselijk belang wordt ge diend. Naar mijne meening mogen deze terreinen niet vergeleken worden met die, welke destijds zijn aangekocht in de St. Antonius Parochie en welke thans de St. Crispijnstraat, St. Anto- niusplein en andere wijken vormen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 12