Hier immers werd het bebouwen dezer terreinen tierect ter hand genomen door de woningbouw-commissie en is het uitsluitend aan deze commis sie te danken, dat thans kan gezegd worden dat deze terreinen, welke voor enkele jaren nog braak lagen, geheei zijn volgebouwd. ue pi ijs a 175.- door U in Uw advies genoemd mag m.i. niet ais maat staf dienen 01] net oepalen van de piijzen voor de terreinen in de Baard- wijkscnesteeg en wel op grond van de door mij genoemde redenen. In Uw advies heeft Uw college doen uitkomen, de zuivere kostprijs dezer terreinen, welke bedraagt 1 40.55 per strekkenden meter en is het bepalen van de prijzen resp. t 70.en f bU, gebaseerd op de mogelijkheid van een jarenlang braak liggen dezer terreinen. M. is het geen tegemoetkomende houding die van overheidswege wordt aangenomen, wanneer men in den aanvang tracht gegadigden te krijgen, die tevens reeds heoDen te betalen een prijs, waarvan eerst na jaren zal kunnen worden gezegd ot deze al ot niet te hoog is gesteld, tot het ver krijgen van een normale »ente van het hiervoor beschikbaar gestelde kapitaal Waar mij reeds thans bekend is dat verschillende personen plannen heb ben gevormd om voor eigen rekening woningen te bouwen, mits van ge meentewege een soepeler houding in deze wordt aangenomen, dan zou ik mede op grond van de zeer groote mogelijkheid, dat binnen atzienbaren tijd meer gegadigden zullen opdagen en hierdoor oe kostprijs aanmerkelijk lager kan worden gesteld, willen voor stellen voor den tijd van een jaar den prijs te bepalen op resp. föU. en f 5U.Hieruoor worden de initiatie! nemers eenigszins tegemoet gekomen en is zulks voor anderen een prikkel tot bouwen over te gaan. Ue gemeente blijft hierdoor, met haar berekening aan den veiligen kant, ja is zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten dat hei risico voor haar hierdoor aanmerkelijk zal worden verminderd. Rox. üp de eerste plaats een kleine aanmerking wat betreft de prijsbere kening deze is precies gerekend geen f46,55, maar bijna f 47,50. Nu wordt er voorgeeteld om dien grond voor f70 en f60 of voor gemiddeld f 65 per M. af te staan. Er is dus f 17.50 opgezet voor renteverlies en dat komt mij nogal hoog voor. Als men rekent dat het eerste jaar de helft weg êaa} en voor de rest 5°/8 per jaar er bij rekent dan behoeft het lang zoo veel niet te zijn. Voorzitter. Het terrein kan nog zoolang gedeeltelijk renteloos ligge en het gaat toch niet aan om ieder jaar den prijs met 5°/0 voor rentever lies te verhoogen, daarom is het beter een vaste prijs te rekenen die voor loopig gehandhaafd kan blijven en waarin met die mogelijkheid eenigs zins wordt rekening gehouden. U moet die afname van terrein niet overschatten. Als er direct al eens gegadigden voor 10 huizen zouden komen dan wordt er nog maar 70 M. van het geheel afgenomen, dus nog ver van dc helft. Ue prijs is voor n dergelijke fraaie weg zeker niet hoog te noemen. Pullens. U moet wat de prijs be treft rekening houden met de plaat selijke gesteldheid in dat deel van de gemeente. Wat de behoefte aan bouw grond betreft, deze bestaat er sinds lang. U moet echter wat de afname betreft geen vergelijkingen inaken met de St. Antoniusparochie. Waarom moet ook het oog van de gemeente wat woningbouw betreft steede daarop gevestigd zijn. Is het bij ons niet evengoed Groot Waalwijk, waarom de gemeentewoningen ook niet eens daar gebouwd Voorzitter. Als U dat niet begrijpt dan bent U geen Groot Waalwijker. Evenmin als een Baardwijker niei graag naar Waalwijk komt wonen, evenmin zal een Waalwijker in Baard wijk willen gaan wonen. Pullens. Wij zijn bij Waalwijk ge voegd, dat is nu eenmaal een feit en nu meende ik dat het ieders streven moet zijn en in het bijzon Jer de taak van de overheid om zooveel mogelijk aan de verbroedering mede te werken. Voorzitter. U maakt zich een beetje kwaad over de achterstelling van Baardwijk, maar waarmee brengt U dit eigenlijk in verband Pullens. Ik maak me niet kwaad. Ik vind alleen Uw motiveering niet juist. Voorzitter. Ik zou U daarvan feiten kunnen aanhalen. Toen er een op roep geplaatst werd voor gegadigden om een woning te huren die de bouwvereeniging aan het Vooreinde in v.m. Baardwijk zou bouwen, kwa men er ten slotte slechts 6 liefhebbers opdagen voor 8 woningen. Dat is hier met woningen In Waalwijk heel wat anders daar zijn massa's aanvra gen. Dus wel een bewijs dat de be hoefte in Baardwijk niet groot schijnt te zijn. Pullens. Nu U dit als voorbeeld wilt aanhalen wil ik U wel zeggen dat het een bekend feit is (ahhans bij ons), dat, zoo men er eenigszins busten kan men niet aan het Voor einde gaat wonen. Doet men het wel dan is het tegen den zin. Wanneer U mij vraagt of dat de aangewezen plaats was om van gemeentewege te bouwen, dan zou ik U vragen of ei niet een andere straat te vinden is die verbinding geeft met een anderen weg, maar niet zooals hier een die op den Winterdijk uitloopt. U moet hieruit dus niet concludeeren dat er geen behoefte bestaat, want ik weei dat verschillenden liever zich op een andere manier behelpen of in Waal wijk gaan wonen wijl ze hier niel willen zitten. Timmermans. Het verwondert mij in hooge mate dat de heer Pullens thans bezwaar maakt tegen de grond prijs in de Baardwijksche Steeg nadat hij er eerst zoo vaak op heeft aan gedrongen dat er in Baardwijk bouw terrein beschikbaar moesi worden gesteld Hij moest het juist toejuichen dat aan zijn wensch was voldaan in- plaats van nu te trachten die prijzen een f 10.— per Meter lager gesteld te krijgen. Ook de woningbouwcommissie heeft reeds in oveiweging genomen >m op dat terrein woningen te plaat sen, De eerste koopers hebben reeds de eerste k^.us voor de beste plaats dat is ook wat waard, een verdere premie Is voor zoo'n mooi weg niet noodig. Pullens. Hetgeen U nu over woning bouw aldaar door de gemeente naar voren brengt, dat was den aanvragers niet bekend. U moet niet uit het oog verliezen, dat het geen kapitaalkrachtige menschen zijn die gerust de risico op zich kunnen nemen. Voorzitter Welke risico? Pullens. Of er wel meer gegadigden zullen komen. Voorzitter. Hoe minder druk be bouwd, hoe prettiger wonen Pullens. Zoo denkt niet iedereen et over. Voorzitter bouwterrein. Timmermans. Bij aankoop van da terrein door de gemeente is er direct gedacht aan een nieuwe straat. Hei achterste gedeelte dus van de schoo naar het spoor zou worden bestemd voor arbeiderswoningenvóór d? school leek het ons een geschikt ter» rein voor aardige middenstandswoni?- gen en particulieren eigenbouw, pfe school in het midden vormt dan/de scheiding tusschen Cleze beide tyren. Het ligt in de bedoeling oot de arbeiderswoningen aldaar van een mooier type te maken. v. d. Geld. Het ligt in de bedoeling om voorloopig alleen langs het terrein van Klerx tot aan de Loint ern rioo- leering aan te leggen. Waarin zou men, nu men toch bezig is, de rioo leer ng niet tot aan het spior door trekken Daardoor komt ook het achterste terrein direct als browterrein beschikbaar en behoeft mei over een ijd weer niet opnieuw aan den gang, vooral als ook de bouwvereeniging er wil gaan bouwen Voorzitter. Het laatste stuk dat U jedoelt is 113 M. lang en ?ou f 18U0. - van riooleering kosten, 11 zou zeggen, dat kan altijd nog zoo (auw er be hoefte komtvoorloopig hebben we daar genoeg. De heer Pullens wil nogmaals een vermindering van f ld.— per meter voor de eerste bouwers aanbevelen op gronden reeds eer door hem ge noemd. De gemeente bindt zich aan nietszij kan het probeeren met één jaar. In stemming gebracht wordt dit voorstel tot vermindering aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden Donkers, Rox, Loeff, v. d. Geld, v. Schijndel, v. Driel en Pullens. Tegen v. Loon, v. d. Waarden, Timmermans, Smolders, Eibers en Verwiel. Ik vind het een prachtig de gunning verder aan B. en Wwordt opgedragen. v. Driel. Het komt mij voor. dat men toch niet daarop moet letten. Het ontwerp heeft men toch in handen. Als men een zekere tijd heeft gehad om zich voor den grond aan te melden, dan, heeft iedereen toch ook evenveel rechten. Ik zou er niet voor zijn om 't ontwerp van invloed te laten gelden op de toewijzing. Dat moeten we op 'n andere wijze doen. De gegadigden heb ben evenveel rechten. We zouden den datum ook nog kunnen verlengen voor de aanvragers. Voorz. Maar er zijn nu al meer aan vragers dan we grond beschikbaar heb ben. Hoe stelt u zich. de toewijzing dan voor? v. Driel. Door loting b.v. Voorzitter. Er zijn eerst vier aan vragen ingekomen, nl. van v. d. Aa, de Bont, Lommers en H. v. Engelen. En hiervoor was het aantal beschik bare Meters grond al op. Toen heb ben we er over gedacht om een adver tentie te plaatsen. Als er iemand zou komen met een flink winkelpand, dan kregen we een passende aansluiting. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er geen flink, gesloten huis zou kunnen staan. Nadien is er nog ingekomen een aanvrage van Verappe. Nu zou den we de gronden wel kunnen toe wijzen in de volgorde waarop de aan vragen zijn ingekomen, maar zooals ik reeds zeide, achten wij het zeer gewenscht dat daar een toestand wordt geschapen die minstens voor 50 jaar kan meegaan en goed aansluit bij de omgeving ter plaatse. Daarvoor is dus noodig dat de toewijzing afhan kelijk wordt gesteld aan het ontwerp. Timmermans. Om daar de toestand in de hand te werken moeten we het ontwerp hebben. Ik heb al eens meer gewezen op de architectonische wan orde op verschillende punten in onze gemeente, zooals b.v. de gevelbouw in de Putstraat. Daar mogen we toch wel voor oppassen. Het ontwerp moet zoo zijn dat het de omgeving tot sie raad strekt. De omstandigheden zijn er ter plaatse naar. van Driel Ik stelde mij de zaak Na hetgeen er over ge trek ik mijn gezegde anders voor. sproken is, weer in. Voorzitter. i Hierna komt het voorstel van den heer v. d. Geld om de riooleering tot den Parallelweg door te trekken in stemming en wordt dit met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor: Donkers, Rox, Loeff, v. d. Geld, v d. Waerden, v Driel, v. Schijndel, Pullens en v. Loon. TegenTimmermans, Smolders, Eibers en Verwiel. 6. Bepaling van den prijs van den grond, vrijgekomen door de afbraak der Gasfabriek en beschikking op de inge komen aanvragen voor dien grond. Voorz. Bij de toewijzing van den grond zouden wij gaarne rekening wil len. houden met de ontwerpen, om ter plaatse een toestand e krijgen, die voor het aanzien van de straat liet meest geschikt is. De toekenning zal dus af hankelijk worden gesteld van 't bouw ontwerp. De grondprijs is vastgesteld op ƒ163 per strekkende meter. Kan de Raad er zich mee vereenigen, dat We moeten werkelijk met bepaalde omstandigheden reke- ning houden. Verondersielt eens dat we werkelijk den grond zouden toe wijzen naar de volgorde waarin de aanvragen zijn ingekomen, ennuramer één zou daar een klein huisje willen bouwen met een verdieping, dan kunnen B. en W. toch niet zeggen je moet er een twee-.verdiepingshuis neerzettep. We moeten hier verder gaan en tevoren overwegen welk ont werp het beste aan de omgeving vol doet en er bij aansluit. Pulles. Het komt mij toch voordai nu de aanbieding en de manier van oewfjzing met elkaar in strijd gera- ken. IJ hebt nu reeds een bepaald pand op 't oog waaraan U de voor keur zoudt willen geven. Voorzitter. Ja, b.v, een flink winkel pand. Pulles. Dat ligt in 't voorstel en uw uiteenzetting duidelijk opgesloten. Maar het is niet prettig om de anderen zonder meer, vooibij ie gaan. Voorzitter. Ik geloof dat het meeren- deel der aanvragers ter plaatse een winkel wiiien bouwen, 't Is er een zeer gunstig punt voor. Roxs Als we ingaan op 't voor stel van B. en W. dan komen we voor de mogelijkheid dat ais er plannen worden voorgeitgd, men naar de een of andere partij overhelt en de voor beur geelt, 't Is m,i. beier en logischer ais aan den eersten aanvrager de grond wordt verstrekt dien hij vraagt. Mocht men ingaan op het voorstel van B. en W. dan hoop ik, dat men zal overwegen de belangen van de zakenmenschen te bevorderen. Wan neer een zakenman, daar in 'i centrum een winkel kan beginnen, zal hij er mee gebaat zijn. v. Uriel. Is dat niet in strijd met de advertentie Voorzitter. Neen, wij moeten er toch naar streven om daar een goeden loestaud te krijgen Mijnheer Roxs neeft geloof ik een beetje wantrouwen Maar we hebben het hier niet over den een of anderen persoon. B. en W. staan vrij en hebben met niemand te maken, Rox, Maar wie zal over de teeke- ningen beslissen Voerzitter. Het Dagel. Bestuur, Rox. En de Opzichter dan? Voorzitter. Dte heeft toch niet te beslissen Een andere vraag is, of we ons door hem laten voorlichten. Timmermans. Of de commissie. (Hilariteit.) Rox. Dat kan ook. .Voorzitter. U maakt het Qemeente bestuur een beetje verdacht. Timmermans. Ik kan mij zeer goed /ereenigen met het prae-advlesvan 8. en W, De oplossing die daarin aan de hand wordt gedaan zal zeker bevorderen, dat we ter plaatse een goed stuk bouwwerk krijgen. En ik acht B en W. wel cumpetent over deze kwestie te oordeelen die daarbij reke ning zullen houden met de toestanden. Voorzitter. Maakt U er etn voorstel van mijnheer Roxs? Roxs. ja. Voorzitter. Wordt dit voorstel door een van de heeren gesteund? De leden Pulles en Loeff bevestigen deze vraag. Voorzitter. Wilt U uw voorstel nog eens kort omschrijven. Roxs, lk stel voor om den grond toe te wijzen naar gelang van hei tijdstip waarop de aanvragen zijn in gekomen. In stemming gebracht wordt dit voorstel verworpen met 8-4 stemmen Voor stemdemden de leden Ruxs, Lot ff. v. d. Geld en Pulles. 7. Voorstel tot verleening van een crediet voor den bouw der Bijzondere Jongensschool aan de Baardwijksche Steeg. Timmermans. Sluit dit voorstel ook in de aanneming van de uitvoering der school, zooals die op t ontwerp is aangegeven Voorzitter, 't Ontwerp kan zoomo gelijk nog nader herzien worden. Had u soms iets? Timmermans. Ik ben weliswaar geen deskundige, maar voor zoover ik er over kan oordeelen, wou ik er toch wel iets op zeggen. Ik vind den toegang nogal eigenaardig met die groote, breede kolommen, 't Dak is laag, 't geheele gebouw nogal licht en de ingang is monumentaal. Die tegen stelling is nogal sterk. Maar 't is ten slotte maar een persoonlijke opmer king. Voorzitter. In B. en W. hebben we het innerlijk aangezien, maar van den buitenkant hebben we nog niet veel studie gemaakt. Dat kunnen we nog wel eens nader bezien De indeeling is gelijk aan de school in de St. An toniusparochie. Kunnen de heeren zich overigens met ons voorstel vereenigen, behoudens dan een enkel gebrek aan 't uiterlijk schoon De Raad gaat met het voorstel ac- coord. Voorzitter. Voor de raadsvergade ring is er nog een brief ingekomen van den secretaris van Eethen. De heeren hebben dien zeker nog niet goed begrepen. Ue zaak is deze, dat 't belang betreft voor de Klei. In Drongelen is een weg, die een eigen aardige bocht maakt, die zeer hinder lijk is voor 't verkeer. Nu zijn er plannen om die bocht af te snijden. Voor dat doei heeft notaris van Her wijnen uit Den Haag f lüOü.aan de gemeente Eethen verstrekt. De Raad van die gemeente had er f70U voor beschikbaar gesteld, maar toen de kosten voor degemeente op f 1 i00. zouden komen, heeft de raad de plan nen weer ingetrokken. Nu is Brander horst over deze zaak bij me geweest. En als die zich ergens voorspant dan laat hij 't niet los. Er werd me gezegd dat er vroeger altijd nauwe banden hebben bestaan tusschen de Klei en Waalwijk en ofschoon die wegverbe- tering waar 't nu over gaat, in hoofd zaak voor de germente Eethen van belang is, moest 't Waalwijk toch niet onverschillig zijn om de oude banden te herstellen. ik ben geen Waalwijker en weei dus niet in hoeverre die oude vriend schapsbanden met Eethen voor onze plaats van belang zijn geweest. Maai nu weid me tetloops gewezen op de veemarkt, die vanuit de Klei grooten steun mocht verwachten en men verzekerde mij nog dat de menschen van over de Maas altijd met de be langen van Waalwijk hebben meege- voeld. Zakelijk beschouwd gaal het moeilijk. Het woidt hier meer een gevoelspunt lk zou willen vragen of de raad er iets voor voeh om aan de gem. Eethen f200 te geven voor verbetering van den weg Vtaar voor ik hiermede kon komen, heb ik eerst aan hel Gemeentebestuur van Eethen gevraagd ot men op het oude besluit wil terugkomen, want zou men dit niet doen. dan had mijn voorstel geen zin. De Secretaris deelt mij nu mede, dat de raad m. a. s. besloten heeft om f800 legeven voor verbeteiing van den weg. Ik zeg nogmaals, het is een gevoelskwestie. Maar vinden de heeren soms argu menten aanwezig? v. d. Waerden. Maar moeten we dan geen f300 geven? Anders komt men nog niet aan de 11100 Voorzitter Neen, 1200 want eer» particulier heeft ook f 100 geschonken. v. d. Waerden. Waarom zou die notaris f 100 geschonken hebben? Voorzitter. Dat weet ik niet, maar ik geloof dat hij langs dien weg lan derijen heeft liggen. v. d. Waerden. Dan moeten die zeker in waarde stijgen? Voorzitter Dat geloof ik niet. 't Is zijn beaugeste. i Is Eethen een groote gemeente De Secretaris licht toe, dat Eethen op een na het hoogste belastingcijfer heeft. v. Driel. Maar zouden we aan de subsidie ook de voorwaarde kunnen verbinden, dat de A.T.O.-bussen aansluiting geven op Gorinchem? Nu vertrekt de A.T O. steeds 5 minuten voor de andere bussen. Voorzitter. Maar de A.T.O rijdt toch niet meer. v..Driel Jawel. Timtaerrpans. We hebben er gisteren ook nog in de Kamer over gesproken er zal van de Kamer een adres ge richt worden aan de ATO. Voorzitter. We moeten zakelijk blijven. Wat denken de heeren van het voorstel v. Loon. 't Is een kwestie van appreciatie. Voorzitter. Ja en 't bestaan van Waalwijk zal er wei niet onder lijden. Maar we lonken toch graag naar de klei en doen er liet tegen. Loeff. Eigenlijk ligt 't niet op onzen weg, maar er is toch wel iets voor te zeggen. Vroeger kwamen de menschen uit de klei altijd naar Waalwijk, maar in den loop van enkele jaren is dat minder geworden. Nu is het van belang als we die menschen weer tot ons kunnen trekken ook met het oog op de Veemarkt. Voorzitter. Dat is dan meteen een goede propaganda. v. Driel. Voor de Veemarkt. Voorzitter. Als die draai uit de Drongeische weg wordt weggenomen, verkorten we alweer den weg naar de Veemarkt. lk mag uit de houding van den Raad wel afleiden dat men accoord gaat met 't voorstel Wordt goedgevonden. Voorzilter. De mogelijkheid is 't, dat we hier binnenkort vacant krijgen de betrekking van Inspecteur van Politie. Verleden zomer heb ik aan den heer Eibers toegezegd dat ik de raad in gelegenheid zou stellen, zich hierover uit te Spreken. Misschien heeft de Wethouder iets te zeggen Eibers. Ja, maar ik ben onvoor bereid. Ik vind wel noodig dat het aantal politiemannen 't zeilde blijft, maar voor een plaats als Waalwijk acht ik een Inspecteur veel te duur. Ik vind 't zonde om er weer een te benoemen. Voorzitter. Maar kent u de taak van een Inspecteur Eibers. Met een Chef zouden we toch ook kunnen volstaan. Voorzitter. Dan zouden we een Chef moeten hebben die 24 uur in actie kan zijn. Dat is natuurlijk een onmogelijkheid, 't Toenemend aantal misdrijven heeft mij zelfs doen overwegen of 't niet wenschelijk zou zijn dm 't corps uit te breiden. Ik heb er nog niet in 't Dagel. Bestuur over wilTen spreken, maar voor me zelf heb ik er al sterk over nagedacht. Voor onze plaats hebben we een Inspecteur noodig of in elk geval twee chefs. De mogelijk heid moet blijven bestaan dat ze de agenten de 24 uur kunnen con troleeren. Een agent is ook maar een gewoon mensch en moet geconlroleerd worden, 't Gezag komt ook door de hierarchischen atstand die een agent van den Inspecteur scheidt. Een agent eerste klas zal m.i. niel zooveel ontzag hebben als een Inspecteur. Er zijn hier nog een paar trappen tusschen en die afstand is op t gezag en voor een goede leiding van grooten invloed. Ik kan niet aannemen dat de heer Eibers zijn standpunt kan argumen teeren dat we hier geen Inspecteur noodig hebben. Eibers. Maar we kunnen toch ook wel met een le en 2e chef volstaan. Voorzitter, 't ls om een koopje te doen. Timmermans. Er is hier wel eens gezegd, de politie-post is duur en 't kan met eenige agenten minder. Maar als we den toestand in on ze gemeente nagaan, dan zien we dat de politie voor drie-vierde preventiet werkt. We hebben in den loop der jaren een corps gekregen dat we werkelijk aan andere plaatsen ten voorbeeld kunnen stellen. Als we jaren in rust hebber» kun nen leven, dan moeten we dat zoo laten en niet aan den post van politie gaan knibbelen. Als centrum van de Langstraat is er in onze plaats nogal vee! te doen en biedt ze weldenoo- dige ontspanning. In tegenstelling met vele andere plaatsen maken we hier een gunstige uitzondering dat daarbij alles zoo osdelijk gaat. Een goed geleid politie corps ls hierop vsn invloed en nu moeten we niet trachten goedkoopere leiding te krijgen. Het is be»cr dat we voor de politie de functie van Inspecteur handhaven De ondervin ding heeft dat geleerd Het is werke lijk geen weggegooid geld dat we aan een Inspecteur besteden. Die gedachte is denkbeeldig. Voorzitter. We moeten toch ook

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 13