net Meisje RUIME WERKPLAATS Of MAGAZIJN, BeKmm Bedrijfsleider Ervaren Mliouder. EEK P9I te kaap r op Zondag 27 Januari a s. Bericht van Inzet. GROOTE HOUTKOOP Firn P. Miikirekin Een lekkernij voor de kinderen. cadeau Htnri van der Velden I Co. HET ZUIDEN VORST. een Knechtje een Leerling. TE HUUR: Notaris Canters verkoopen Speciaal Duco-lak notaris ft. Schaap 1 ons chocolade hagelslag of 1 ons witte hagelslag of 3 kwattareepen of 1 ons fijn botergebak. k. P* C. Reothaert Firma ORIE-DUMOULIN Autolakkerij W. van der Heijden Bedrijfsleider of ervaren Boekhouder gevraagd. Notaris JANSEN. publiek verkoopen: Verzorgt goed uw handen en voeten door inwrijving met een der volgende artikelen Glycerine, I Purol, Peruvazol, I Wondbalsem, Vezetzalf, Kloosterbalsem, Noningrozentablet Pebeco of pond's gold cream, enz. enz. enz. te brengen een weg, die Rotterdam via Gorinchem en Heusden te Drunen in verbinding zou brengen met de Lang straat, om aldus het verkeer van Ooste lijk Noordbrabant en de Langstraat met Rotterdam te vergemakkelijken. De flauwe hoop, die bij ons werd gewekt, is intusschen geheel weggenomn door een bericht van den Minister van Wa terstaat, dat de weg GorinchemHeus denDrunen niet geacht kan worden een hoofdverbinding tê vormen als be doeld in de Wegenbelastingwet en dat daarom niet kan worden overwogen om bedoelden weg in het Rijkswegen plan op te nemen. Kunnen wij afgaan op de berichten, die wij nu en dan ont vangen, dan mag daaruit worden afge leid, dat de kans grooter is geworden, dat het Land van Altena met de Lang straat spoedig zal worden verbonden door een brug te Keizersveer. Vooral voor Geertruidenberg en Raamsdonks- veer zal dit een factor zijn, die van gun- stigen invloed kan zijn op de ontwikke ling van het verkeer naar die plaatsen. Met volddoening kunnen wij er mel ding van maken, dat eindelijk gevolg zal worden gegeven aan het zoo dik wijls herhaald verzoek onzer Kamer om een spoedige en afdoende verbetering van den weg TilburgWaalwijk. De Staten onzer provincie hebben thans besloten tot ombouw van den keiweg in een weg met een gesloten dek binnen een bestek van drie jaren. In den strijd, die op zooveel plaatsen elders is ontstaan tusschen autobus en tram, heeft de autobusonderneming „Cito" het onderspit moeten delven. Ofschoon door de Gedeputeerde Staten voor het traject Tilburg—Waalwijk 's-Hertogenbosch concessie voor een be perkt aantal diensten was verleend, is door de Kroon tegen het advies van den Raad van State de concessie vernietigd. Wij blijven het als een groot onrecht beschouwen, dat deze onderneming, die het initiatief nam tot eene exploitatie, die inderdaad voorzag in een verkeers- behoefte, duidelijk blijkende uit de hooge vervoercijfers, zonder eenige schadevergoeding voor de aanzienlijke bedragen, die in deze onderneming wer den geinvesteerd, het recht tot verdere exploitatie werd ontnomen ten behoeve van een verkeersmonopolie voor het trambedrijf der Hollandsche Buurt- j spoorwegen. Deze Maatschappij is intusschen tot heden in gebreke gebleven om onze streek ook maar eenigermate tegemoet te komen voor hetgeen het algemeene j verkeersbelang door de opheffing van de „Cito"-diensten is geschaad. Vooral voor Kaatsheuvel valt de beslissing van de Kroon ernstig te betreuren. Het moet ons van het hart, dat het ons heeft gegriefd, dat de Regeering blijk baar zoo weinig aandacht heeft ge schonken aan de klemmende adviezen, die zoowel door onze Kamer, als door de Kamers te 's Hertogenbosch en Til- gemeentebesturen in deze aangelegen heid zijn uitgebracht. Op 3 April 1928 werd door de Alge meene Transportonderneming A.T.O. een dienst geopend WaalwijkSprang Kaatsheuvel's GravenmoerDongen- Station Gilze-Reijeneen dienst Waal wij kMeeuwenDussenGorinchem een dienst Station Gilze-ReijenDon gen's GravenmoerGeertruidenberg en een dienst BredaMadeGeertrui denbergGorinchem. Door de Zuider- Stoomtramweg Maatschappij werd in gesteld een dienst OosterhoutWas pikWaalwijk, terwijl op 22 December j.l. door de onderneming „P.A.B.O." een dienst werd geopend Hilvarenbeek OisterwijkUdenhout, Loon-op-Zand KaatsheuvelSprangWaalwijk. Intusschen is de concessie voor den A-.T.O.-dienst Gorin chem-Meeuwen door de Kroon vernietigd, waardoor ook de dienst MeeuwenWaalwijk geen reden van bestaan meer liad, zoo dat de busverbinding Gorinchem Waalwijk, die zoovelen van dienst was, jammer genoeg weer is verloren gegaan. In den zeer treurigen toestand van de haven te LageZwaluwe kwam ook in het afgeloopen jaar geen verbete ring. Om de moeilijkheden, ten aanzien van den onderhoudsplicht tot een op lossing te brengen werd een commissie benoemd, bestaande uit den Ingenieur- Directeur van den Rijkswaterstaat te 's Hertogenbosch, den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en den Rijksarchivaris te 's Hertogen- bosch. Deze commissie is met haar on derzoek gereed gekomen en heeft hare bevindingen in een rapport neergelegd. Wij hopen, dat in dit rapport een ba sis %voor een vergelijk zal worden getroffen. Het is toch wel zeer treurig dat zij, die voor hun ondernemingen op deze haven zijn' aangewezen, der mate worden gedupeerd door het blijk baar maar niet beslecht te krijgen ge schil omtrent de verplichting' tot on derhoud. Wij hebben ons in den loop van den zomer nog kunnen overtuigen van den ellendigen staat, waarin deze haven verkeert. Andermaal is een deel van ons dis trict. getroffen door de gevolgen van den zeer slechten waterstaatkundigen toestand bezuiden de Langstraat. De Westerstorm van 25 November stuwde het benedenwater tot zulk een hoogte, dat bij den Dongemond en in de Langstraatsche polders groote gebie den werden onder water gezet, met de voor ons district al zoo lang bekende nadeelige gevolgen van verbroken ver bindingen en ernstig waterbezwaar voor de tuincultuurgronden in de bin- nenpolders. Deze gevolgen werden nog vergroot door dijkdoorbraken, die ern stige schade aan bezittingen hebben veroorzaakt. Dringend is daardoor naar voren gekomen de noodzakelijkheid van de afsluiting van den Dongemond Deze laatste afsluiting is evenzeer van belang om een voor de scheepvaart be vredigenden toestand in de Langstraat sche havens te kunnen krijgen. U zult op de agenda van deze vergadering- hebben gezien, dat voor deze belangrij ke aangelegenheid heden reeds Uwe aandacht wordt gevraagd. Bij nadere beschouwing omtrent den economischen toestand in het district onzer Kamer kan ik, aan de hand van de bij ons Bureau ingekomen rappor ten met groote voldoening constateeren, dat die in het algemeen gunstig was en dat bepaalde ondernemingen zelfs mel ding konden maken van een voorspoe dig jaar. Als vanzelf sta ik het eerst stil bij de schoen- en lederindustrie, voor ons district van zoo overheerschend belang. Met voldoening kunnen wij er mel ding van maken dat het verband, ver broken door de liquidatie van den Ne- derlandschen Bond van Schoenfabri kanten in anderen vorm is hersteld. Organisaties met een plaatselijk karak ter zijn in het leven geroepen, die voor de behartiging van algemeene industri- eele belangen in een federatie samen werken. De federatie omvat thans vrij wel de geheele Nederlandsche schoen nijverheid. Van deze industrie kan worden ge tuigd, dat het jaar 1928 in het algemeen bevredigend is geweest, voor menig be drijf zelfs gunstig mag worden ge noemd. Het geheele jaar door konden de bedrijven met volle bezetting door werken. Ook in de periode van den nazomer, die als regel slapte mede brengt, is werkeloosheid, in tegenstel ling met 1927, uitgebleven. Dit ver schijnsel mag ten deele wel daaraan worden toegeschreven, dat het jaar 1928 overvloed van zonnig weer bracht, dat stimuleer end werkte op den ver koop door den detaillist, zoodat de fa brikant menige nabestelling kreeg op de zomerorders. In het overzicht, dat ik het vorig jaar gaf, sprak ik de verwachting uit, dat de productie van 1928 zeker niet zou onderdoen voor die van 1927. Ofschoon mij nog niet ten dienste staan de productiecijfers, die het Bu reau voor de Statistiek verzamelt, kan ik niettemin uit de ontvangen rappor ten opmaken, dat deze verwachting ten volle is bewaarheid. Verschillende ondernemingen konden hunne produc tie opvoeren, hetzij door uitbreiding, hetzij door verbetering van de werk methode. Na een kleine inzinking in 1925 be weegt zich de productie in stijgende lijn Uit dé zoo juist verschenen statis tiek van voortbrenging en verbruik 192-7 blijkt, dat voor de Langstraat de productie in dat jaar heeft bedragen 3.176.000 paren met een waarde van f 17.987.000.Zij steekt daardoor ver uit boven andere centra van schoenin dustrie. Op de Langstraat volgt het i <i i/ iw' t i i) proauoi van 2.317.000 paren ter waarde van 9.363.000.of in productiewaarde iets meer dan de helft van de Lang straat. Een belangrijk verschil blijft er nog steeds in de gemiddelde waarde van liet in beide centra geproduceerde artikel. Sinds 1922 is de productie der Langstraat geklommen van 1.624.000 paren tot 3.176.000 paren, een vermeer dering van ongeveer 50 In 1928 is de uitvoer van lederen schoeisel wederom niet onbelangrijk toegenomen. Over 11 maanden van dat jaar bedroeg de toename reeds bijna 60%; daartegenover steeg- de invoer met nog geen 20 Hoewel deze cijfers niet onbevredi gend zijn, mag niet uit het oog worden verloren, dat yi 1927 de productie sterker toenam dan de uitvoer, terwijl ik er van overtuigd ben, dat de export toename in 1928, verminderd met den import, opnieuw blijft beneden de pro ductietoename. Weliswaar neemt het binnenlandseli verbruik regelmatig toe, doch het is duidelijk waarneembaar, dat de binnenlandsche schoenenmarkt de toenemende productie niet kan op nemen. Tal van symptonen wijzen hierop. Reeds vroeger heb ik gewezen op het verschijnsel, dat met alle mogelijke middelen, wordt getracht bij de reeds overvoerde markt nog maar steeds meer schoenen te plaatsen. Het in de pót en in consignatie geven van schoe nen neemt nog toe. Te weinig wordt gelet op de bekwaamheid en de solva biliteit van den winkelier. Allerlei be talingsfaciliteiten worden toegestaan. Met de prijzen wordt geknoeid en wan neer de uiterste grens hiermede is be reikt, wordt het gezocht in verminde ring van de kwaliteit. Aan allerlei eischen van den detail list wordt voldaan zonder voldoende te beoordeelen of deze op zakelijke motie ven berusten. Steeds worden maar weer nieuwe modellen en snitten uitgedacht Wij hebben deze passage cur sief gedrukt om duidelijk te doen uit komen hoe onjuist en tendentieus het bericht was, dat in een Nieuwjaars overzicht uit zekere bron te Tilburg aan de hoofd- en provinciale bladen ge stuurd is. Er werd n.l. niet meer of minder gezegd, dan dat het schoenen centrum Tilburg, het schoenencentrum Waalwijk verre overtrof. Men ziet uit bovenstaande, dat het centrum Waalwijk, Tilburg met bijna 1 millioen paar en bijna 9 millioen gul. den overtreft. Reclame maken voor z'n plaats en streek is te prijzen, maar men blijve tenminste eerlijk, vooral in officieel getinte stukken. Wij vertrouwen dat de bladen die genoemde onware cijfers en beschou wingen in hun Nieuwjaarsnummer op namen, ook bovenstaande rectificatie zullen willen plaatsen. Red. tol in nét ongerijmde, terwijl den laat- sten tijd van alle zijden zoogenaamd speciaal-schoeisel voor gevoelige voe ten, met ingebouwde steunzolen en an dere vindsels worden aangeboden. De vooruitzichten zijn dan ook naar mijne overtuiging lang niet zoo gunstig als die voor 1928 te zien gaven. De toe- stand in den detailhandel wordt nog verergerd door de toenemende praktij ken van het exploiteeren van eigen winkels door de fabrikanten en de uit breiding van het exploitatieterrein van de groot-winkelbedrijven ten koste van het debiet van den kleineren detaillist. De fabrieksbedrijven worden meer en meer aangewezen op de betrekkelijk geringe groep van groot-afnemers. De concurrentie wordt daardoor moor dend, de prijzen steeds lager, de kwali teit minder en ten slotte de winst op het product steeds geringer. Het is dan ook geen wonder, dat de eeuwige klacht over de slechte betalin gen blijft aanhouden, over de retour wissels, waarmede de schoenenbranche een weinig begeerlijke vermaardheid heeft verkregen. Het is inderdaad niet moeilijk de productie van zijn bedrijf op te voeren; de moeilijkheden en zorgen komen eerst, wanneer voor de grootere pro ductie afzet moet worden gezocht. Maar al te vaak wordt aan het eerste het meest de aandacht geschonken en moet ten slotte voor de te groote productie de afzet geforceerd worden met midde len, die de markt nog meer bederven. Onder deze omstandigheden kan men ondanks den bevredigenden gang van zaken onmogelijk gerust zijn over de toekomst, wanneer niet een betere verhouding tusschen productie en af zet kan worden verkregen. Blijft de productie toenemen, dan zal de toe stand uiterst moeilijk worden, tenzij uitzicht kan worden geopend voor een belangrijke toename van den export. En nu is het zeer ernstig te betreuren, dat deze uitzichten in plaats van beter slechter zullen worden. Ik heb zoo juist in de beschouwingen omtrent den lan- delijken economischen toestand er op gewezen, dat men op den weg naar den economischen wereldvrede geen pas vooruit komt. Integendeel, ook wat het schoeisel betreft worden nog steeds invoertarieven verhoogd, worden in an deren vorm mvoerbelemmeringen ge schapen, in één woord tracht ieder land den import van buitenlandsch fabri kaat zooveel mogelijk te bemoeilijken. Mogen wij over het algemeen over 1928 dan ook al tevreden zijn, ik zie voor het komende jaar de zorgen groei en, tenzij ook door de Regeering deze zorgen ten volle worden beseft en al thans iets gedaan wordt in verband met de uiterst ongunstige positie, waarin onze nijverheid steeds meer komt ten gevolge van de door het buitenland ge voerde handelspolitiek, waartegenover wij geen enkel verweermiddel kunnen stellen. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIëN. Gevraagd: voor halve dagen. Zich aan te melden na 4 uur bij Mevr. VAN DER WAL St. Antonlusstr. 19, Waalwijk. Kleermakerij Fa. v. Leent en Vermeer Waalwijk. 41944 QEVRAAGD VOOR DIRECT 1 of 2 jaar bij het vak en groote pui en inrij, met ruime, keurig ingerichie bovenwoning, direct te aanvaarden. Brieven onder No. der advert. Bur. v. d. blad. 41930 Wegens vertrek direct uit de hand te koop Prima Pfaff-stikmachine, kabinet, linnenkastje viil- kachel, beelden met stolpen, schilderijen en verder huishoudelijk ge rief. P. VAN BA VEL, Laageinde 127, tegenover Café W. v. Helvoirt, WAALWIJK. Orootestraat 270, Waalwijk. Telefoon No 200. Amerikaansch spuitsysteem. Wegens blijvende ongesteld heid van den patroon wordt in een Stoomschoenfabriek van middelmstigen omvang (8 h 900 paar) een vertrouwd en bekwaam R K. Godsdienst. Aanvangs salaris f 50 - per week. Strengste discretie verzekerd. Aangenamen werkkring. Geen bewijzen van ervaring, onnoodig te sollici- teeren. Brieven onder no. der advert. Bureau van dit Blad. 41947 en een H gevraagd, bij MEUBELFABRIEK KEMI. WAALWIJK. IN DE CONCERTZAAL Ter gelegenheid van deOfficieeie Opening der nieuwe, naar de laatste eischen des tijds inge richte CONCERTZAAL van A, VAN BERKEL te WAALWIJK Balletmeester de Heer W GOVAERTS. Entrée Meeren 50 cent. Dames 35 cent. AANVANG 6 UUR. VERSTERKT ORKEST. De GOEDEREN te Elshout. eigendom van C v. d GELD op 22 dezer geveild zijn ingezet en verhoogd als KOOP 1 Huis op 13200 KOOP 2 Boomgaard en Bouwland op f 2100 KOOP 3 Massa 1 en 2 f5000 en de Machinerieën 41946 op slechts f 200 Tosslag heeft plaats Dins dag 29 Jan. a.s., 's avonds 7 uur precies in het Caié van H. VAN HOORN te Elshout. te Waalwijk, zal bij inzet op Dinsdag 29 Januari a.s. en bij toeslag op Dinsdag 5 Februari a.s telkens om 7 uur des avonds, ten kotfiehulze van den heer POMPE te Besoijen Voor den heer J Beekmans: Het goed onderhouden woonhuis, erf en tuin aan de Besoijensche straat te Waalwijk, Kad. Besoijen C. Nos. 923 en 1004, groot tezamen 2 aren. Aanvaarding bij de betaling der koopsom. 41935 van in de z g. Biezen (Loonsch Hoekje) nabij den Roestelberg ONDER LOON-OP-ZAND. te Drunen, zal op Dinsdag 29 Januari 1929, voormiddags half tien precies Voor Mevr Wed. Jos Loeff-vanDijk 90 koopen mooie lange sterke liggende mast, waaronder zware mast geschikt voor schoorhout, stellinghout heinhout, opieggers en verder timmergerief. 10 koopen staande mast. 31 mooie hop en boon- Opticiën. 25 Vuchterstraat 25, 's-HERTOGENBOSCH. Telefoon Intercommunaal 176. Fabriek van Kunstledematen, Breuk- en Buikbanden. Rechthouders, Platvoetzolen etc. Spreekuur alle Dinsdagen. staken, 4 koopen mastentakken, 12 knuisten, 22 mooi eiken-en elzen- schaarhout. Inlichtingen geeft JOH. VAN DER SANDEN, Loonshoekje, dagelijks werkzaam in de Biezen. Voor den Heer van Baardwijk: 15 koopen eikenschaarhout achter Baardwijk bij de Hoefs- wielen. Inlichtingen geeft LOUR CORNzn. VAN HERPT te Elshout. Bijeenkomst In de Bie zen onder Loon-op-Zand. Men wordt beleefd verzocht het schaarhout en de staande mast vooraf te gaan zien. 41932 Vanaf heden tot Vrijdag 1 Februari a.s. ontvangt ieder kooper die voor f2— aan diverse artikelen besteedt (suiker uitgezonderd) waaronder een pond Veënco koffie of 1 ons van der Velden's thee en een pond van onze puike Melange Margarine vanaf 40 cent Hoofdstraat - KAATSHEUVEL, Hooge Steenweg, LOON-OP-ZAND. Stoombiljartfabriek TILBURG, 38. Beleefd aanbevelend, Gediplomeerd drogiste. Telefoon 123 - Markt, WAALWIJK. «ciiscii up liei plan SWffT ivfit' Groot Bal

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2