DE ECHB VAX IET UIIStH i Groote Uitvoering i I MedewerkingOLYMPISCH KEUBTUBNEB. de Heer H. LICHER, Alkmaar. 1 R.K. WAALWIJKSCHE GYMN ASTIEK-VEREEN1GING. g 1 op MAANDAG 28 JANUARI '29, In de zaal van de R.K. Werklieden- vereeniging, Waalwijk. No. 8, Zaterdag 26 Jan. '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. Wetsontwerp tot verlaging van den gedistilleerd accijns j gedeeltelijke teruggaai van reeds betaalde accijns. Indien het reeds in de 2e Kamer der StatenGeneraal aangenomen ont werp tot verlaging van den gedistil leerd-accijns door de le Kamer zal worden aangenomen zal de accijns met inbegrip van de daarop drukken de 10 opcenten voor het Leening- fonds, met ingang van 1 Maart 1929 worden verlaagd van f 330.— per HL. van 50°/o sterkte, tot f 198. per H L. van die sterkte. Voor het in den nacht van 28 Fe- bruari op 1 Maart 1929 aanwezige gedistilleerd waarvan I 330.— accijns per H.L. ad 50°/# is betaald, bestaat voor een ieder aanspraak op terug gaaf van f 132 per H.L. ad 50°/o onder de volgende voorwaarden le. De hoeveelheid waarvoor de teruggaaf van betaalden accijns wordt verlangd moet tenminste 25 L be dragen wat alcoholhoudende dranken, reuk- en toiletwaters betreft en 5 L als het betreft bittersessences, tinctu ren, geneesmiddelen e.d. 2e. Er wordt geen teruggaaf ver leend van accijns betaald voor gedis tilleerd met minder alcoholgehalte dan 209/o, nóch voor dranken die methyl propyl-, isopropylalcohol of honig bevatten, nóch ook voor die gedena tureerde reuk- en toiletwaters of geneesmiddelen, welke methyl- aethyl keton of aceton bevatten 3e. het gedistilleerd waarvoor terug gaaf van accijns wordt verlangd, dient bij den ontvanger der accijnzen te worden aangegeven op een consent tot opslag in dubbel. Formulieren voor deze consenten zijn bij den ontvanger tegen betaling van f 0 02 verkrijgbaar. Bij die aangifte moeten worden overgelegd geldige bewijzen van op slag, dat zijn bewijzen waaruit blijkt dat de accijns van het aangegeven gedistilleerd is betaald, welke bewij zen niet mogen zijn verloopen.(accijns kwitantiën, geleibiljetten waarop het gedistilleerd is betrokken, mits niet ouder dan 6 maanden) Kunnen deze geldige bewijzen van inslag nietwor den vertoond, dan kan de ontvanger geen consent tot opslag afgeven en kan er geen teruggaaf van accijns worden verkregen. In de aangifte moet de 3terkte van het gedistilleerd worden opgegeven in percenten en tienden van percenten 4e Het gedistilleerd waarvoor terug gaaf wordt verlangd moet worden vervoerd naar opslagplaatsen, die daarvoor te 's-Hertogenbosch, Tilburg en Eindhoven zullen worden inge richt, of naar de publieke entrepots te Venlo of Nijmegen. Dat vervoer geschiedt op de consenten tot opslag die onder 3e werden omschreven Er dient voor te worden gezorgd dat het gedistilleerd in de laatste dagen van Februari in een dier opslagplaatsen arriveert. Ter voorkoming van opzending naar een opslagplaats of entrepot kan door den inspecteur der belastingen op schriftelijk verzoek van belang hebbende worden toegestaan dat het gedistilleerd onder eigen beheer wordt opgeslagen onder verzegeling, door de ambtenaren der accijnzen. Dit verzoek kan alleen worden toegestaan indien de belanghebbende kan zorgen voor een behoorlijke voor verzegeling geschikte bergplaats, kast, kist of fust Het verdient aanbeveling een derge lijk verzoek vóór 15 Februari 1929 tot den inspecteur der belastingen te richten, daar de aangifte bij den ont vanger uiterlijk op 20 Februari 1929 moet geschieden, indien opslag onder eigen beheer wordt gewenscht. Wordt de aangifte later gedaan dan 20 Fe bruari dan zal het gedistilleerd in elk geval moeten worden opgezonden naar een opslagplaats. Bij verzending naar een opslag plaats wordt door het Rijk l°/0 inge houden op de te verleenen teruggaaf bij opslag onder eigen beheer '/3 °/0 zulks ter bestrijding van de onkosten die de teruggaat voor het Rijk mee brengt, (kosten van opslag en veri ficatie e.d.) 5e. Na aangifte bij den ontvanger op consent tot opslag zijn de ambte naren bevoegd het aangegeven gedis tiileerd, wat hoeveelheid en sterkte betreft te controleeren. Die controle geschiedt indien het gedistilleerdwordt opgezonden in de opslagplaats, bi opslag onder eigen beheer ter plaatse van opslag. Bevinden zich onder het gedistilleerd vermengde dranken die niet met den vochtweger kunnen worden opgenomen, dan moet de sterkte op andere wijze worsen be paald en dienen door de ambtenaren monsters te worden genomen ter grootte van 8 d L. voor gedistilleerd van 25°/0 of mindere sterkte en van 4 d.L. voor gedistilleerd van hoogere sterkte dan 25°/0 De belanghebbende dient er voor le zorgen, dat de noodige monster- fleschjes bij de opneming aanwezig aanvang half acht uur. zijn. Bij vervoer naar de opslagplaats dienen de noodige monsieifleschjes te worden meegenomen. 6e. Met ingang van 1 Maart 1929 s het gedistilleerd weer ter beschik king van belanghebbenden. De ver zegeling van onder eigen beheer opgeslagen gedistilleerd mag op 1 Vlaart worden verbroken. Wordt de verzegeling eerder verbroken dan gaat de aanspraak op teruggaaf te loor. 7e. Het is verboden het alcohol gehalte of de hoeveelheid gedistilleerd te hoog aan te geven. Overschrijding van de speling (5°/0 van de hoeveelheid of van het alco holgehalte) is strafbaar met een boete van f 50 tot f 1000.— e. 1. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 25 Jan. 1929. Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op 25 Januari 1929. Ingekomen stukken: d. Verzoek van B. Timmermans om nog eens aan de orde testellende bespreking over de samenstelling van de Commissie van advies voor de raadhuispiannen. Verzoek van eenige ingezetenen om het sluitingsuur der koffiehuizen voor de Zaterdagen te brengen op 1 uur 's nachts. Verzoek van de Landelijke Fede ratie van Bouwvakarbeiders in Nederland en van den Nederland- schen Federatieven Bor d van Per soneel In Openbaren Dienst, om bouwwerken der gemeente voor taan in eigen beheer uit te voeren. Verslag van de Kookschool van den R K. Vrouwenbond. Vertrouwelijk rapport van de Com missie .de Jongh". Verzoek van de plaatselijke leiders van de afdeelingen van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm om verhooging van het subsidie voor die afdeelingen. j. Reclames tegen aanslagen in het schoolgeld. Punt 8: Bespreking omtrent een nieuw ontwerp uitbreldingsplari. Bebouwing Voorterrein gasfabriek. Door B.-en W. is aan den raad 't volgende prae-advies uilgebracht. Tot de plannen tot vernieuwing der gasfabriek, zooals die destijds door Uwen Raad zijn aangenomen, behoorde o.a. ook het afbreken van het machinegebouw en de oude sto kerij en lag het in de bedoeling het daardoor vrijkomende terrein te ver- koopen. Ofschoon zich al spoedig gegadig den daarvoor opdeden, dachten wij toch goed te doen door openbare aankondiging in „De Echo" de aan dacht op het te koop stellen van dit terrein te vestigen Thans zijn de volgende aanvragen ontvangen, vermeld in de volgorde, waarin zij-ons bereikt hebben, 1. C. van der Aa, voor 7,5 Ml. Adr. de Bont, Th. Lommers en H van Engelen A. L. Verappe Totaal 2. 3. 4. 11 10 10 38 5 Ml. Het geheele terrein is, aan oe straat gemeten, slechts lang 30 60 M., waar van wij 1,70 M. aan den Zuidgevel van het transiormatorgebouwtje zou den willen reserveeren voor een uri noir ter vervanging van dat, hetwelk enkele jaren geleden Is aangebracht in het afgebroken machinegebouw naast de Waag. Beschikbaar is dus slechts 28 90 M., zoodat niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. In de voorstellen voor de vernieu wing der gasfabriek is de waarde van het bouwterrein berekend op fl. 4712, voor 28.90 Ml. neerkomen de op fl. 163,— per strekkenden meter. Om een oplossing te krijgen van de moeilijkheid dat meer terrein is aangevraagd dan beschikbaar is, heb ben wij ons de volgende oplossing gedacht. Uwe vergadering stelle vast den prijs die voor den grond per strekkenden meter moet worden betaald. Aan de gegadigden wordt verzocht een ont werp plan in te dienen voor de be bouwing, die zij zich hebben gedacht. Uit deze ontwerpen zullen de plannen worden gekozen, die de meest bevre digende oplossing geven, beoordeeld naar de eischen van welstand. Wan neer U de beoordeeling der ontwerpen aan ons College opdraagt, zullen wjj Militaire Zaken. Naar het Bureau voor Militaire Zaken ons mededeelt, hebben zich 92 personen ter inschrijving voorden dienstplicht 1930 aangemeld, waarvan er 32 wegens broederdienst, 4 als student in de theologie en 2 ais kost winner vrijstelling hebben aange vraagd. Jubileum N.V. Spapens, Schoenfabrieken. Omtrent het op 9 Februari a.s. te vieren 25 jarig bestaan der schoen, fabriek van de fa. C. Spapens kunnen wij nog net volgende b treffende het programma van dien feestdag melden. Des morgens om 9 uur wordt een plechtige H. Mis in de kerk van St. Jan opgedragen. Na ifloop hiervan zal het personeel den jubileerenden directeur en familie zijne gelukwen- schen komen aanbieden, waarbij door enkele personen namens het personeel het woord zal worden gevoerd en bloemen zullen worden aangeboden. Deze plechiigheid zal aan de fabriek plaats hebben. Van 12 tot l'/a uur zat feu huize van den heer J. C. Spapens receptie gehouden worden. Verder zal deze dag gevierd wor den in den familiekring, die zich te 5 uur in hotel Verwiel aan een feest diner zal vereenigen. De chefs der verschillende „Mesco"- filialen en de fabritkschets zullen den jubileerenden directeur op eennader te bepalen dag komen huldigen, waarbij zij diens portret geschilderd door den heer Jan Franken in den Haag aan de juoileerende Naaml. Vennootschap zuilen aanbieden. Aan deze chefs zal alsdan een feest maaltijd worden aangeboden. Het zal den symphatieken fa brikant die in zoo'n kort tijdsbestek zijn zaak tot zulk een hoogte wist op te voeren bij dit jubileum zeker niet aan belangstelling uit aile kringen ontbreken. Sjef van Dongen. Onze voorspelling is bewaarheid. Waalwijk heeit weer bewezen dat hei waardeert wat deze jonge man vari Waalwijkschen bloede in 'l hooge Noorden uit zuivere menschlievend heid gedaan heeft en dat men 't op prijs stelde dat hij ons daarvan een en ander persoonlijk kwam verteilen Musis was stampvol, tot in den nok, geen plaatsje meer. De moeder en 'n zusje van Sjef, fa milieleden, geestelijke en wereldlijke autoriteiten, bezoekers van buiten, leerlingen der R. K. H. H. S., enorm veel belangstellenden, die Sjef bij z'n verschijnen een allerhartelijkste ovatie bracht. De heer Arnoud Verwiel, voorzitter van 't comité, sprak een welgekozen welkomstwoord, bracht dank aan Sjef van Dongen, namens de Kynologen- club, die hij geheel welwillend dezen avond aanbood, uitte de beste wen- schen voor zijn toekomst, dankte voorts 't publiek voor z'n groote be langstelling. Daarna begon Sjef z'n lezing, voor de pauze over Spitsbergen, beuleven, de werkzaamheden, de toestanden aldaar en na de pauze over de hulp expeditie naar Nobile, alles toegelicht met een schat van hoogst interessante lichtbeelden, waarvoor de directeur der H. H. S. bereidwillig de projectie- lantaarn afstond. Hij vertelde ons op zeer smakelijke wijze, interressante dingen over Spits bergen, over de vreeselijke expeditie in de Poolhel. Wij gelooven dat het overbodig zal zijn een en ander uit voerig te herhalen. De beelden der Pooizee en hare ontzaggelijke pakijs- velden, toonden duidelijk aan welk een gevaar, aan welk een ellende Sorra en van Dongen hebben bloot gestaan bij hun menschlievende maar hoogstgevaarlijke daad en wat het verschijnen der vliegmachines tot red ding, geweest moet zijn na zulk een leven van voortdurend gevaar, ellende en ontbering. 't Was een leerzame, interressante avond waarvoor wij Sjef van Dongen dankbaar zijn, temeer omdat wij allen daardoor in de gelegenheid waren Sjef, onze spontane hulde nogmaals te betuigen. Aan de Kynologen—vereeniging ook onzen dank voor 't initiatief met een felicitatie voor 't welslagen van dezen avond. Sjef van Dongen werd dezer dagen te Deventer feestelijk gehuldigd door de Deventer H B S.-vereeniging en in triomf gevoerd naar het hotel Duym, waar de burgemeester Jhr. Mr. T. A. M. A. van Humalda van Eijsinga hem hartelijk heeft toege sproken. Dr. H. H. Knippenberg. Op 1 Februari a.s. zal het 12'/a jaar geleden zijn, dat Dr. H. H. Knippenberg benoemd werd tot directeur bij het R.K. Middelbaar- Onderwijs in Noord-Brabant. Hij was de eerste directeur der R K. Middelbare Handelsschool te Waalwijk en van de R.K. Hoogere Burgerschool en Handelsschool ie Helmond, aan welke laatste scholen hij nog als zoodanig is verbonden. Schubert Concert. Zooals we reeds belichtten spelen op bovenstaand concert Mej. A. Qragtman alhier en de Heer O. Gerritsen, Oisterwijk een Klavier concert op twee vleugels. De volgende werken zullen ten gehoore worden gebracht: 'Klavier concert in D. Moil van Bach. Thema met Variaties van F. Schubert. Suite symphonique in 2 deelen van Cl. Debussy. Ontwikkelingsavond. In het Bonds-caié der R K. Werk iiedenveieemging werd Donderdag avond de eerst- lezing gehouden van de door den Eerw. heer Kapelaan Beekmans, georganiseerde ontwikke- lingsavonden. De lezer van dezen avond was dhr. A. van Rijen, te Tilburg, voorzitter van den Diocesanen Bond. Bij de opening van den avond heetie Kapelaan Beekmans aiien wel k. m, in 't bijzonder den heer v. Rijen. De heer van Rijen hield vervolgens een lezing over .Bernadetie en Lour- des". De spreker ondersteunde zijn lezing met een mooie serie lichtbeei den. Hij schetste het leven van Berna detie, dat als eenvoudig meisje door Qod tot groote dingen geroepen was Bizondere gaven, die de aandacht zouden kunnen trekken, had Berna- dette niet. Ze leefde aanvankelijk heel onopgemerkt, eenvoudig en goed, met een simpel hart, een innige gods vrucht en een bijzondere vereering voor de H. Maagd. In den beginne geloofde men Ëernadette niet, toen zij vertelde dat haar de H Maagd in de grotten verschenen was. Zij werd zelfs een tijd het mikpunt van spot en hóón. Toen later nog meerdere verschijningen volgden met de eerste wonderen had dit meisje reeds de volle aandacht van de hooge geeste lijkheid. De geschiedenis van Bernadette, de verschijning van Maria, de wonder bare bronnen en de ontwikkeling van Lourdes ais Europeesche en bede vaartplaats is wel bekend. Over dit alles verhaalde de heer van Rijen 2eer uitgebreid en over zichtelijk. Hij vertoonde daarbij zeer mooie lichtbeelden van de H. grotten, de talrijke kerken, de basiliek, de bronnen en hoe de lijdende mensch- heid daar vertroosting en genezing vindt. Het geheel was stichtend en werd door de aanwezigen dankbaar ge volgd. Kapelaan Beekmans dankte den spr. en sprak de hoop, dat de belangstel ling voor de volgende lezingen nog grooter mag zijn. De eerstvolgende lezing wordt ge geven door den Z Eerw. ZeerQel. heer Dr. H. van Heesch, Prior te Grimbergen, op 7 Februari a s. Dr. van Heesch heeft als onder werp: „De aan Kunstschatten zoo rijke Norbertijnen Abdij te Grimbergen, na acht eeuwen van haar bestaan". Jurylid. De hooge bekroningen die de heer Pulles—Heesbeen, brood- en banket bakker, den laatsten tijd behaalde op binnen- en buitenlandsche tentoon stellingen en wedstrijden zullen zeer zeker niet vreemd zijn aan het feit, dat hij dezer dagen de vereerende uitnoodigirg ontving om als jurylid te fungeeren gedurende de nationale vakwedstrijden voor bakkers, welke gehouden worden te Utrecht op 24 en 25 April a.s. Vastenavond. De Liedertafel „Oefening en Ver maak" stelt pogingen in 't werk om hei uitgaande pubiek met de Vasten- avonddagen in onze plaats te houden en te krijgen, zoodat men niet naar elders behoeft te gaan. Zij zal op de avonden van Carnaval in Musis een gecostumeerd bal organiseeren, waarvoor eene commissie uit de leden in 't leven is geroepen. Eiken avond zal er een bijzondere attractie zijn, b.v. prijzen voor de mooiste costumes, een andere avond prijs-dansen ea. Ais er dan de prettige stemming, de keurige regeling der Liedertatel- feesten heerscht, dan staan het publiek een paar mooie avonden te wachten. Ijs-ongeval. Wij vernemen, dat de toestand van den jongen P., die door den landbou wer van Letjden nog juist op tijd met veel moeite uit de Spoorsloot werd gered, weer zeer goed. De„Waalwijksciïe Telegraaf corres pondent" schitjti over zeven jongelui die door 't ijs waren gezakt en waar van de landbouwer Pulles er zes met eigen levensgevaar heeft weten te redden Boem 1 Er waren zes jongens, 4 gingen op 't Ijs en zakten er door, drie stapten er direct zelf uit, de andere weid ooor van Leijden gered. Concertzaal mDe Nieuwe Biscoop". Zondag 27 januari zal deolficteele opening plaats hebben van de nieuw gebouwde zaal van den heer A. v. Berkel. Voor deze gelegenheid heeft zich een commissie gevoimd bestaande uit de vereenigingen welke bijv.Ber kel gevestigd zijn en namens deze gezelschappen zal een prachtig cadeau worden aangeboden. Des avonas aanvangende om 6 uur heeft een groot bal plaats waar een prima orkest zijn medewerking zal verleenen. Reeds veien hebben de zaal als Bioscoopzaal gezten, doch ais dans zaal zal ze de verwachtingen nog overtreffen. Wij raden dan ook alle danslief hebbers aan om Zondag a.s. er eens heen te gaan, waarvan men dan zeker geen spijt zai hebben. Uitvoering W.G.V. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie herinneren wij nogmaals aan de uit voering der R K. Waalwijksehe Gym- nastiekvereeriiging op a.s. Maandag in den Gildenbond. Zooals reeds in voorgaande berich ten werd medegedeeld, heeft 't actieve bestuur der W.O.V. zich van de mede werking kunnen verzekeren van den heer H. Licher, keurturner der 0'ym- piade, onder wiens leiding de laatste maanden voortdurend werd geoefend en die ook op de uitvoering persoon lijk zal medewerken. Tevens vermeldt het programma nog de bekroonde nummers van den i grooten üymnastiek-wedsuijd te Amsterdam, zoodat alles tezamen wei voor de noodige attractie is gezorgd. Wij raden dan ook eenieder aan, ai is het uitvoeringen-programma de laatste weken, we zouaen haast zeggen wel eenigszins overvoerd, toch zeker deze interessante demonstratie niet te verzuimen. Biljarten. Heden, Zaterdagavond, ten achtuur zal de 7de competitie-biljartwedstrijd plaats hebben, in het café van den heer J. van Loon alhier. Nummer een en twee van het rang lijstje zullen hier elkander op het groene laken bekampen, nl. Amusement tegen W B C. W B C gaat momenteel met haar beide drietalten, stevig boven aan. Het is dus een zware knouw voor Amusement, en wij geiooven ook niet direct in een overwinning op deze sterke club. Of denkt Amusement er misschien anders over? We zullen zien. Aan spanning zai het wel niet ontbreken en wij raden ieder biljart liefhebber aan eens een kijkje in café van Loon te gaan nemen. In den wedstrijd van gepasseerden Zaterdag KOT te Waspik tegen W B C Waalwijk speelde de heer Fr. Schoelitz een prachtige partij, welke hij in acht beurten wist te beeindigen. De heer Sjef Slaafs Sr. behaalde De hoogste serie 28 en beeindigde zijn partij in 15 beurten hetgeen ook een mooie prestatie is van dezen ouden biljartrot. Dr. August Borms. Dr. August Borms, verblijf houdende ten huize van zijn broer te 's Bosch, heeft aldaar bericht ontvangen, dat zijn 82 jarigen vader stervende is. In verband hiermede zijn alle bij zondere bezoeken en ontvangsten n

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9