1 ""binnenland. Wrijf Uw pijnlijke spieren eele resultaten konden ecliter bij de bekende* wereld-overproductie en de importen niet gunstig zijn. Ook liier wordt geklaagd over concurrentie door buitenlandsche ondernemingen, die ten aanzien van sociale regelingen veel meer vrijheid genieten dan in ons land en daardoor goedkooper kunnen produceeren. Voor de mandenindustrie was liet jaar niet gunstig. Ofschoon de prijzen voor de grondstoffen niet te hoog waren, kon door moordende concur rentie, zoowel in binnen- als buiten land, geen behoorlijke winst worden gemaakt. Verschillende andere hiervoor niet genoemde industrieele ondernemingen rapporteerden ons bevredigende of gunstige uitkomsten. Wij komen hierop nader in het in bewerking zijnde jaarverslag in bij zonderheden terug. De riet- en lioepelhandel lieeff niet voldaan aan de verwachtingen. Waren de prijzen van. het riet over het alge meen al weinig bevredigend, aan de hoepels bleek het niet mogelijk iets te verdienen. De resultaten van den hooi- en stroohandel kunnen bevredigend wor den genoemd. De restanten van den ouden oogst konden onder normale conditiën worden opgeruimd, terwijl de nieuwe oogst, die in zeer goede kwaliteit binnenkwam, al terstond een levendigen handel veroorzaakte als ge volg van een minder gunstig gewas in het buitenland. Tn stroo werd veel van Duitschland ingevoerd, dat de prijzen van het in- landsch gewas drukte. Deze importen verminderden echter langzamerhand zoodat tegen het einde van het jaar de markt eenige stijging vertoonde. De landbouw gaf betere uitkomsten dan liet, vorig jaar, zoodat van een be hoorlijk rendement kan worden ge sproken. De weersomstandigheden wa ren over het algemeen zeer gunstig. Weliswaar bleef het. in het voorjaar lang schraal en waren de zomermaan den warm en droog, wat een minder gunstigen invloed op de melkgift uit oefende, doch de nazomer en herfst waren voor de weide zeer gunstig. De hooioogst werd in uitstekende conditie binnengehaald, terwijl de prij zen gunstig konden worden genoemd. De prijzen der zuivelproducten wa ren in doorsnee iets beter dan het vo rige jaar. De akkerbouwproducten waren mee- rendeels zoowel kwalitatief als kwan titatief zeer gunstig. De aardappel oogst gaf een overvloedig beschot, waarvoor aanvankelijk een tamelijke prijs kon worden bedongen, die bij het ruime aanbod echter afbrokkelde. De bietenoogst was ruimer dan het vorig jaar, terwijl ook het suikerge halte iets gunstiger was. De veehandel was minder gunstig als gevolg van verminderden uitvoer in verband met. het optreden van liet. mond- en klauwzeer. Ook voor den tuinbouw was het af- geloopen jaar over het algemeen gun stig. Een uitzondering maakten de fruittelers, die den zooveel belovenden bloesem door strenge nachtvorsten za gen ten gronde gaan. De oogst van fruit was daardoor buitengewoon ge ring, hetgeen niet kon worden goed gemaakt door hooge ooftprijzen. Ook het kleinfruit of z.g. zacht, fruit had veel van den strengen vorst te lij den. Zoo mislukte zoo goed als geheel het gewas der zwarte bessen. Over het algemeen warjen de jprijzen van dit fruit zeer goed. De uitkomsten van de teelt van vroege groenten onder glas werden gunstig beïnvloed door het schrale voorjaar, waardoor de oogst van den kouden grond werd vertraagd. Van de tuinbouwproducten op den kouden grond gaven erwten en boo- nen, die voor liet Oosten van ons dis trict in groote hoeveelheden worden geteeld, een ruim beschot naast zeer goede prijzen. De omzetten der Fruiten Groen teveiling te Drnnen namen zoowel in gewicht als in geldswaarde niet onbe langrijk toe. Bedroeg de waarde van den omzet in 1927 ƒ353.000.in 1928 steeg deze tot 410.000. De glascultuur werd in het Weste lijk deel van het district weer betee- kenend uitgebreid. Voor de cultuur in dit deel van het district is een spoedige verbetering van den waterstaatkundigen toestand, waarop ik hiervóór reeds gewezen heb, dringend noodzakelijk. Wat de werkaamheden der Kamer betreft volgt hierna een kort over zicht Aan liet Hoofdbestuur der Posterij en werd verzocht Babiloniënbroek aan te sluiten aan het interlocale telefoon net. Aan de Regeering werd verzocht om een spoedige uitvoering van de plan nen voor het maken van een vaste brug bij Keizersveer. De Kamer bracht advies uil aan Officieele opening der nieuwe Bioscoop Concert en Balzaal van den heer Ant. van Berkel te Waalwijk. den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake het ontwerp van wet tot, regeling der winkelsluiting. De actie der Kamer inzake verbe tering van den weg Waalwijk Tilburg werd krachtig voortgezet. Aan de Wegencommissie uit de A.N.W.B. en de K.N.A.C. werd ver zocht mede te bevorderen, dat bij ver betering van genoemden weg de ge vaarlijke bochten te Sprang en Loon- op-Zand worden weggenomen. Aan den Minister van Waterstaat werd verzocht verbetering te brengen in de postbestelling te Raamsdonks- dorp. Aan het Hoofdbestuur der Posterijen werd verzocht het tarief voóor tele gramadressen te verlagen. De actie tot het verkrijgen van een doorloopende openstelling van het te lefoonkantoor te Waalwijk werd voort gezet. Pogingen der „Cito"onderneming om haren dienst, 's BoschWaalwijk Tilburg te behouden, werden door de Kamer met kracht gesteund. Aan 't Hoofdbestuur der Posterijen werd verzocht niet. over te gaan tot afschaffing van het controlestempel bij den besteldienst. De Kamer drong aan op aanneming van het klompenwetje. Aan de A.T.O. werd verzocht om wijziging te brengen in diverse dienst regelingen. Aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid werd verzocht te be vorderen, dat, op verpakte artikelen 't nettogewicht of de nettomaat zal moe ten worden aangegeven. Pogingen werden aangewend om de eerste postbestelling te Waalwijk ver vroegd te krijgen. Den Minister van Waterstaat werd gevraagd het spoorstation Drunen met het telefoonnet te verbinden. De Kamer verleende liare medewer king voor besprekingen tusschen be langhebbenden en de Commissie van Bijstand inzake den Handel op Neder- landsch OostIndië van de Commissie voor de Economische Politiek. Aan de Directie der Spoorwegen werd verzocht de petroleumverlichting der stations 's-BoschZwaluwe te vervangen door electrisehe verlioht- ting. De Kamer verleende hare medewer king tot wijziging of verlenging van openstellingsuren van enkele post- en telegraafkantoren (Geertruiden berg, Meeuwen, enz.). Aan het Gemeentebestuur van Dus- sen werd gevraagd de Zakelijke Be drijfsbelasting in te trekken. Aan het Gemeentebestuur van Waal wijk werd te kennen gegeven, dat het wensciielijk is de periode voor liet uit baggeren der haven korter te maken. Aan den heer Directeur van den Postcheque- en Girodienst werd in overweging gegeven over te gaan tot vereenvoudiging van de verzamelgiro's van den Postgirodienst. De Kamer bracht advies uit aan den Directeur-Generaal der Posterijen inzake de voorgenomen wijziging der telefoontarieven. Klachten betreffende onduidelijke telefoongesprekken tusschen 's Hage Waalwijk en 's HageKaatsheuvel werden ter kennis gebracht der Post- directie. Aan den Rijksinspecteur der Spoor - en Tramwegen werd ons oordeel ken baar gemaakt omtrent de mogelijkheid eener algeheele opheffing van de tram lijnen der Hollandsche Buurtspoor wegen. Aan de Burgemeesters in het district der Kamer werd een schrijven gericht in verband met de bestrijding van het euvel der vliegende winkels". Aan den DirecteurGeneraal der Posterijen werd de wenschelijkheid te kennen gegeven om in het algemeen aangeteekende stukken aan huis te doen bezorgen. Een actie werd ingezet tot verbete ring van den waterstaatkundigen toe stand van een deel van het district en de daarmee samenhangende verbetering der Langstraatsche havens. Van de werkzaamheden der Kamer zijn hier slechts enkele der voornaam ste genoemd. In tal van andere aan gelegenheden verleende de Kamer hare medewerking of bemiddeling. In steeds toenemende mate wordt de medewer king der Kamer gevraagd voor Han delsvoorlichting. Gegevens omtrent handelsvertegenwoordiging, handels adressen, douaneformaliteiten, invoer rechten, enz., werden meer dan liet vo rig jaar aangevraagd. Het aantal ingekomen en verzonden brieven der Kamer steeg dan ook van 2715 in 1927 tot 2902 in 1928. In dit getal zijn nog' niet begrepen de talrijke circulaires en drukwerken, welke van het Bureau der Kamer uitgingen. Omtrent het Handelsregister zij mee gedeeld, dat het aantal dossiers steeg van 1780 tot 1886. Het aantal inschrij vingen (eerste opgaven, wijzigingen, opheffingen, enz.) in het Handelsregis ter bedroeg 457 tegen 329 in 1927. Het aantal inzagen en afschriften van liet Handelsregister bedroeg 921 tegen 909 in 1927. Aan het einde van mijn overzicht gekomen, spreek ik de hoop uit, dat de gunstiger toestand, waardoor 1928 zich heeft gekenmerkt, ook in het aan gevangen jaar in elk opzicht moge aan houden en dat ook voor U en de Uwen dit jaar alleszins aan de gestelde ver wachtingen moge beantwoorden. De Stedelijke Hypotheekbank. De gisteren te 's Gravenhage ge houden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. De Stedelijke Hypotheekbank heeft mr. P. Droog leever Fortuyn, die in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Rotterdam ontslag had genomen als directeur der vennootschap, tot com missaris gekozen, terwijl de heeren mr. N. C. M. A. van der Dries, F. M. L. baron van Geen, J C. J. Knegten J. Bernard Timmermans Wzn., als commissarissen werden herkozen. Blijkens het jaarverslag werd aan hypothecaire leeningen gesloten f 4 562 025 (vorig jaar f 1.855.060) en afgelost f 1.852.163 (f 1.489.918), waarna op ultimo December 1928 uitstond f 17.574.757 (f 14 864 895), De rente waartegen de hypothecaire leeningen in 1928 werden gesloten, wisselde van 5 pet. tot 5'/2 pet. Aan pandbrieven werden geplaatst f 3.600.700 (vorig jaar f 2 156.700), werden ingekocht f 536.400 (f 730.600) en aan uitgelote betaald: f 641.00Ó (f 1 027.700) waarna op 31 Dec. 1928 uitstond f 17.188 950 (f 14 765 650). De bruto-winst bedroeg f 211 328 (v,j. f 188.873), t.w. uit rente f 102 534 (f 126.496.60'/,), provisie hypotheken en continuatie-provisie f 51.565 (f 24.684), vergoeding voor vervroegde aflossing f 24 564 (f21.492), verjaarde coupons f 45 (f 12), overschrijvings- kosten van aandeelen f 78 (f 172), rente effecten f 6013, agio uitgifte nieuwe aandeelen f 26 493 en saldo winst 1927 f 34. In mindering komen de algemeene onkosten f 70 381 (f 69.380), dienst der pandbrieven f 40 717 (f 19 403), terwijl als winst ter verdeeling overblijft f 100 230 (f 100 000). Het verslag, de balans- en de winst en verliesrekening, per 31 December 1928, werden goedgekeurd en het dividend voor de gewone aandeelen mitsdien bepaald op 15 pet. over de verplichte stortingen en 4 pet. over de onverplichte stortingen voor de oprichters aandeelen op f 129. De reserves stegen van f 293.389 tot f 301.739 Het drama te Hoek van Holland. De Zaterdag te Hoek van Holland gehouden collecte voor de stichting van een gedenkteeken voor de om gekomen bemanning van de stoom- reddingsboot „President van Heel", die in 1921 verging en de „Prins der Nederlanden" bracht op f 153 175. Dit is het hoogste bedrag dat daar ooit voor eenig doel werd bijeenge bracht. Te Hoek van Holland wonen ongeveer 700 gezinnen. Zaterdagavond arriveerde in de haven weer de stoomreddingsboot „President van Heel". Nadat de bij de stranding van de „Christian Michel- sen" beloopen schade op de werf van de firma De Jong, te Vlaardingen, was hersteld. De Radio—Raad. De minister van Waterstaat heeft gistermiddag den dezer dagen inge- stelden Radio—raad geïnstalleerd met een rede, waarin hij met weemoed dr. Lely herdacht, die dadelijk bereid verklaarde het lidmaatschap van den raad te aanvaarden, en die nog voor de installatie aan zijn land, dat hij op velerlei wijze heeff gediend, en dat aan den raad ontvallen is. (Dr. Post huma werd in z'n plaats benoemd De minister wees op de zeer be langrijke en moeilijke werkzaamheden, die den raad wachten, omdat aan den raad zal worden voorgelegd het pro bleem hoe een geregelde nationale omroep in het leven geroepen kan worden, voor verwezenlijking van welke groote cultureele- en nationale belangen alle helanghebbenden eens gezind en naar beste krachten moeten samenwerken. De minister wees er in verband hiermede op, dat de toestanden op radio-omroepgebied in ons land niet bevredigend kan worden genoemd en een onderwerp is geweest van veel en dikwijls van gerechtvaardigde kri tiek en dat de omroep, wiens ont wikkelingsgeschiedenis nog zoo kort is ln ons land reeds tot veel mee ningsverschil aanleiding heeftgegeven. Ook wees de minister er o,m. op, dat aan den raad zal worden voor gelegd het vraagstuk betreffende de verdeeling van de zenduren voorden omroep naar overzeesche Nederland- sche gebiedsdeelen voorts het geven van advies omtrent de eischen, waar aan een omroeporganisatie moet voldoen, om tot het uitzenden te worden toegelaten, zoomede het vraagstuk betreffende de verdeeling naar billijkheid van den beschikbaren zendtijd ever de tot uitzending toe gelaten en eventueel nog toe te laten omroeporganisaties. Mr. A. L. Nypels. f Op 80 jarigen leeftijd is gisteren middag in Den Haag overleden mr. A. J. L. Nypels, oud vice president van den Hoogen Raad der Nederlanden. ELSHOUT. Voor eenige weken werd door enkele Kippen- en Konijn liefhebbers het initiatiel genomen om te komen tot oprichting eener Pluim- vereeniging. Er werd een vergadering belegd en spoedig bleek, dat er lief hebberij bestond en werd eene ver eeniging opgericht „Nut en Sport". Thans telt deze vereeniging reeds 40 leden en besloot in haar vergadering van Nov. om een Club-tentoonstelling te organiseeren. J.l Zaterdag en Zon dag had deze tentoonstelling plaats. De zaal der Meisjes congregatie was hiervoor speciaal ingericht en had een feestelijk aanzien, er werden vele kippen en konijnen geëxposteerd. De belangstelling was beide dagen groot. Als keurmeester fungeerde den heer J Boshouwers uit Lent, die zich goed van zijn moeilijke taak heeft gekweten. Zondagmiddag had de olficieele opening plaats, waarbij het besiuur der Pluimveevereeniging te Drunen tegenwoordig was. Burgemeester F v. Liempt hield een openingsrede, waarbij hij o.a. wees op het groote nut eener goed georganiseerde pluimveever- eeniging. De heer L. Sikkers wenschte namens de Drunensche vereeniging „Nut en Sport" geluk met haar orga nisatie. Hij wees even op den voor- uiigang van de Eierenveiling te Dru nen, welke het laatste jaar een omzet had van bijna 1,000,000 eieren. Hieronder gevtn wij den uitslag van de keuring; Afdeeltng Wttte Leg horns, Oude Hennen 1ste prijs André Klijn te Elshout2de prijs j. Klijn te Eishout. ZEV. A. Boelen, Drunen; ZEV. M. v. Dommelen, Drunen, Wolfs- hoek. Jonge Hanen, ZEV. M. Klerks, Drunen, EV.M. Klerks, Drunen, Jonge Hennen, 1ste prijs en Eere prijs M. van der Aa, Elshout, 1ste prijs M. Klerks, Drunen, 2de prijs M. Klerks, Drunen. ZEV. Hub. v. Son, Drunen, Trio Jong ZEV. Hub. v.Son, Drunen. „Patrijs Leghorns" Jonge hen 2de pr. M. Klerks, Drunen, 3de pr. M. Klerks, Drunen. Ancona's oude Hen ZEV. de Z.Ew. heer Pastoor Willems. „Witte Wijendotte" Jonge hen 2de prijs Th. van de Besselaar 3de pr. Th. van de Besselaar te Elshout. „Columbia" oude hen 1ste pr. André Klijn te Elshout tevens 't mooiste dier van de tentoon stelling. „Barnevelders" Oude haan, 3de pr. J Geeien, Elshout. Oude hen lste pr J. Geeien te Elshout. „Barne velders" Jonge hennen lste pr. J. Klijn te Elshout, 2de pr. André Klijn te Elshout. ZEV. Hub. van Son te en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- l matiek en spit met de beroemdej AKKER', KLOOSTERBALSEM „Geen goad zoo goed." Drunen, ZEV. J. Klijn te Elshout, ZEV. J. Geeien te Elshout, Jonge Trio 2de pr. André Klijn te Elshout. „Roode Islanders" Oude hen, lste pr. Hub. van Son te Drunen, Jonge haan 2de pr. M. v. d. Aa te Elshout, „Koekoek Plijmouth rocks" jonge Trio 2de pr. P. Klerks te Elshout,£„Favorillis" jonge Trio lste pr. M. Klerks te Drunen, „Hoedans" oude Trio 2de pr. M. Timmermans, Elshout, „Zwarte Mi norca" Oude hen 2de pr. dezelfde, „Krielen"Witte wyan. Kriel, Jonge haan lstepr. M. v. d. Aa, Elshout, Koekoek wyan. Kriel, j. hen lste pr. en eereprijs Pastoor Willems te Elshout, „Trio |onge Vechtkrielen lste pr. M. v. d. Aa te Elshout, Konijnen: Witte Vlaamsche Reuzen Voedster Oud, lste pr. André Kleijn te Elshout, Ram |ong lste pr. en eereprijs W. Verdijk, Ram Oud ZEV. Pastoor Willems, Voedster Jong lste pr. en eereprijs Pastoor Willems, Voedster Jong lste pr. W. Verdijk, Voedster Jong lste pr. Pastoor Willems, Voedster |ong 2de pr. Pastoor Willems, allen te Elshout, Chinchilla's Ram Oud 2de pr. Brok, Voedster Oud lste pr. J. Brok, Ram Jong 2de pr. M. v. Sluis- veld, Voedster jong lste pr. M. v. Sluisveld, Voedster Jong lste pr. J. Brok, Voedster Oud lste pr. en eere prijs Eerw. Heer Kapelaan Laane, allen te Elshout. De tentoonstelling had een prachtig verloop. Moge deze ten toonstelling een aansporing zijn de Pluimveesport steeds te doen groeien en bloeien en dat wij wederom spoe- dig een nog grootere tentoonstelling mogen wederzien, dat is voorzeker de wensch van vele liefhebbers. De Raad der gemeente Oud- Heusden komt morgenmiddag 11 uur in openbare zitting bijeen. CAPELLE. Vrijdagavond hield de afd. Sprang Capelle e. o. van Volks onderwijs in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier, met het oog ^verzacht verrassend^ snel.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2