Winterhanden Wi niervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid deugd, waarop liet geluk van liet chris telijk gezin wordt opgebouwd: de on derlinge christelijke liefde. De onderlinge liefde toch is de hechtste der vier grondpijlers, waarop het geluk van het christelijke huisge zin wordt opgebouwd. Zonder echte liefde tusschen de ouders onderling en tusschen hen en hunne kinderen en huisgenooten kan er zelfs aan geen ware godsdienstzin, geen christelijke onderdanigheid gedacht worden. Groei in godsdienstzin, groei in ar beidzaamheid, maar bovenal wasdom in onderlinge liefde, zij dan het op rechte streven van elk christelijk huis gezin. BUITENLAND. De oplossing der Romeinsche kwestie. Aan Mussolini komt de eer toe hei moeilijke, reeds jaren hangende vraag stuk der Romeinsche kwestie, tus schen de Itallaansche Regeering en het Vaticaan met groot staatsmanbe- leid te hebben opgelost. Wij lezen hieromtrent het volgende: De gewenschte oplossing werd op de volgende basis bereikt: De Itallaansche staat onderteekent een verdrag, dat de garantiewet op heft, het beginsel en de effectieve en volledige macht en souvereine juris dictie van den staat in een bepaald gebied, genaamd Citta del Vaticano, erkent. Italië betaalt een som, van twee milliard lire ook voor vroegere kerkelijke provinciën en voor het verlies der kerkelijke goederen en sluit een concordaat nopens de be trekkingen tusschen de Keik en den italiaanschen staat. De Heilige Stoel verklaart tegelijk definitief de Romeinsche kwestie bij gelegd en erkent het Italiaanse!» koninkrijk in zfln tegenwoordigen vorm en grondwet. De plechtige onderteekening. De zaal, waarin hettractaat gisteren onderteekend werd, is de vroegere consistoriezaal en behoort thans tot het Pauselijk Missiemuseum. De ontmoeting van Oasparri en Mussolini, die elkaar tot dusverre niet persoonlijk kenden, was alierharte iijkst. Na de onderteekening maakten zij een wandeling door de zalen van het museum. Bij het verlaten van het museum teekende Mussolini in het bezoekers- boek. Mussolini vond de zeer goed ge kozen woorden die boven de bladzijde geschreven werdenjustitia et Pax Bij het verlaten van het paleis werden de diplomaten geestdriftig toegejuicht. De studenten der Propa ganda Fide en van het Romeinsch Seminarie hieven op het plein het Te Deum aan. Morgen na de plechtigheid in de Sint Pieter worden de hoofdpunten der overeenkomst gepubliceerd de letterlijke tekst eerst veel later. De fascisten brachten gisterenmor gen een ovatie aan het Vaticaan en Quirinaal. De eerste besprekingen nopens de oplossing der Romeinsche kwestie hadden plaats tusschen professor Barone namens den Italiaanschen staat en professor Pacelii namensden H. Stoel van 6 Augustus tot 4October 1926. De besprekingen beleefden verschil lende wederwaardigheden tot Novem ber 1928. Door brieven, onderteekend door den koning van Italië, op 22 Novem ber 1928 en door den Paus op 25 November 1928 werd 't houden van officieele onderhandelingen en het bepalen van overeenkomsten aan gaande hetzij een verdrag, hetzij een concordaat, toegestaan. De dood van Barone onderbrak de officieele besprekingen, welke door Mussolini en Pacelii werden voort gezet. De laatste acht bfleenkomsten hadden plaats in het verblijf van Mussolini met deelneming van den minister van justitie met name voor de vaststelling van den definitieven tekst. Trotsky naar Weenen? Naar het „Neue Wiener Tageblatf meldt, is Trotsky voornemens, daar zijn aanwezigheid in Duitschland niet schijnt te worden gewenscht zich te Weenen te vestigen. De Oostenrijksche autoriteiten heb ben tot dusm geen dergelijk verzoek van de Russische regeering ontvangen Het valt te betwijfelen of de Oosten rljksche regeering toestemming za geven tot de vestiging van Trotsky in OostenrQk. De aanslag op den president van Mexico. Men meldt uit Mexico-City, dat er een bom aanslag is gepleegd op den trein waarmee de president reisde De president werd niet gewond. Het rfltuig van den president derailleerde niet. Twee andere wagons en de loco motief ontspoorden echter en zijn zwaar beschadigd. Een machinist werd gedood. i Nader meldt men dat een bom was geplaatst op de rails bij het begin van een brug op de lijn tusschen Comonfort en Rinconeillo in den staat Quano Junuato. De bom ontplofte. De machinist werd gedood als gevolg van het ontsporen van de locomotief. De aanslag geschiedde binnen 20 uur na de terechtstelling van Toral. Omtrent den aanslagopdenpresident van Mexico wordt nog het volgende gemeld Tegen zeven uur 's morgens had de aanslag plaats. De locomotief en de beide eerste salonwagens van den trein, waarmede de president reisde, werden tengevolge van deontploifing van een dynamietbom uit de rails geslingerd. De aanslag had plaats tusschen Cammonfort en Rinconcello in den staat Guajanato, op 150 mijlen afstand van Mexico-City. De bom ontplofte op de rails even voor een spoorwegbrug. In de omge slagen wagens bevonden zich ver scheidene vooraanstaande personen De aanslag geschiedde 24 uur na de terechtstelling van Toral. In Mexico City hebben in verband met de teraardebestelling van Toral ;roote manifestaties plaats gehad Het kwam tot botsingen met de politie Drie personen werden gedood en 30 gewond. Vele manifestanien werden gearresteerd. Ingezonden Mededeelingen. BINNENLAND. Steun aan werkeloozen, De minister van binneniandsche zaken en landbouw heeft gisteren aan de inspecteurs voor de werkverschaf ing in de Noordelijke provincies ge seind, onverwijld aan de gemeente besturen, die door het Rijk terzake van werkverschaffing geldelijk ge steund worden, mee te deelen, dat het departement bereid is, aan die gemeentebesturen een in verband met hun financiën redelijke bijdrage te verleenen in de kosten van „uitvrles- regelingen", die indien en voor zoo verre mogelijk, rekening houden met ndividueele behoeften en steun geven aan allen, die uit hoofde van de vorst werkloos zijn. Officieele mededee/ing aan onze Regeering. Naar wij vernemen heeft gisteren middag Zijn Excellentie Mgr. L Schioppa een bezoek gebracht aan den minister van Buitenlandse!» Zaken Jhr. mr. T. Beelaerts van Blokland, om de Nederlandsche regeering offi cieel de totstandkoming van het ver drag tusschen den H. Stoel en de italiaansche regeering mede te deelen. Dr. Borms niet naar Tilburg. Na een onderhoud met de plaatse lijke politie autoriteit, heeft de ver eeniging „Lumen et Veritas", voor wie Dr. Borms op 17 Februari een spreekbeurt zou vervuilen, besioten, deze bijeenkomst niet te laten door gaan. Prof Veraart gediskwalificeerd. Naar de „Res. Bode" verneemt is in de jongste vergadering van het Partijbesiuur Prof. Veraart gediskwa iiflceerd als candidaat voor den kwa liteitszetel voor arbeidszaken, zoodat hij op de vastgestelde verzamel lijst in de drie gtooie steden niet zal voor komen. Voor dezen kwaliteitszetel is wel toegelaten de candidatuur van den heer Kuiper, lid van de Tweede Ka mer, die dus de candidaat zal zijn voor dezen zetel voor de drie groote steden. Ingevolge art. 15 sub 4 van het kiesreglement komt de candidatuur van prof. Veraart automatisch in aan. merking voor een vrije plaats, tenzij de candidaat binnen 8 dag n aan het Partijbestuur bericht, dat hij daarvoor niet in aanmerking wenscht te komen. Zoo spoedig Prof. Veraart van het Partijbestuur mededeeling kr^gt van zijn diskwalificatie, zal hij mede deeling doen, niet voor een vrijen zetel in aanmerking te willen komen. Het Haagsche blad verneemt verder dat de candidatuur van Ir. Bongaerts voor den kwaliteitszetel Handel. Nijverheid en Verkeer in de kies kringen Haarlem en den Helder ge handhaafd blijft, zoodat daar Ir Bongaerts en Dr. Kortenhorst met elkaar dezen kwaliteitszetel zullen moeten bevechten. Dr Schaepmanfonds. Het Comité van Actie voor het Dr. Schaepmanfonds geeft een over zicht van den stand der inzameling op 1 Februari, in totaal was toen 1430 932,28 bijeen. Hevige Bandjir in Koenlngan. Maandagnacht heeft de Tjilosari (O-I gebandjird in den bovenloop bij de dessa Tjiniroe in het Koenin gansche. Er zijn 87 huizen wegge spoeld. waarbij achttien inlanders en veel vee verdronken zijn. De bevol king bij den benedenloop kon tijdig gewaarschuwd worden. Ie Lcsari is een inlandsch meisje omgekomen. De weg van Cheribon naar Te gal is over een lengte van twee kilometer onbegaanbaar. Het water zakt echter. De resident en de regent van Cbeiibon hebben de geteisterde streek bezocht GEMENGD NIEUWS. De Nieuwe Koude golf In Opper Silezië heerscht40 graden vorst, m Berlijn 19 graden. In Weenen vroor het 26 graden. In Sydney daarentegen regende het zoo hevig dat overstroomingen ont stonden, waardoor er personen ver dronken zijn. Ook in Engeland heerschi hevige koude. In Antwerpen viel Zondag flink sneeuw, evenals op meer ptaaisen in België. In de Griieksche grensgebieden werden volgens Deiichien uti Athene alrijke dorpen door wolven bedreigd. Een bende hongerige wolven overviel, aldus berichten un Mahina, hei ge hucht Cokytze ea doodde 16 inwoners 4 soldaten en 2 politie beambten. Ook in ons land heerscht eveneens een hevige koude, zooals ouden van dagen nog niet hebben gehad. Zondagavond 11 uur vroor het in Groningen 16 graden, en de koude steeg tot 20 graden Ook in onze provincie wordt tot 20 graden geno teerd des nachts en van 15 's nachts In Roosendaal en Bergen op Zoom viel Zondag sneeuw Op de groote rivieren is zeer veel ijs Bijna alle overtochtenzijngestremd, zoo ook de overtocht over de Moer dijk. Zondagavond was alleen de over tocht aan de Waal bij Arnhem nog mogelijk. In den treinenloop Is ook stagnatie. De laagste temperatuur te Weenen was hedenmotgen 29 graden Celsius vorst. Dit is de laagste stand van den thermometer te Weenen sinds 1775 dus sinds 154 jaar. De gevolgen van de koude begin nen te Weenen op onaangename wijze voelbaar te worden Het gebrek aan water word steeds nijpender, gas- en waterbuizen breken pp vele plaatsen en de griep erijpt steeds verder om zich heen. Hedenmorgen was de temperatuur te Weenen 26 graden onder nul. Hoe hard het vroor. De laagste temperatuur sinds 1837. In den nacht van Zondag op Maan dag daalde de thermometer te Amster dam tot een tot heden ongekend lagen stand, n.l. 16.1 gr. C. onder nul. Koude Februaridagen waren 6 Februari 1917 met 11.4 gr.5 Febr. 1912 met 11.8 6 Febr. 1895 met —12.8 gr. en 29 Febr. 1888 met —10.0 gr. C. Dit geldt voor Amsterdam. Indien wij de sta tistiek voor ons geheele land nagaan, dan blijken Februari 1855, 1895 en 1912 zeer koud te zijn geweest. In 1895 bereikten Groningen, Maastricht en Vlissingen minima van 19 gr., 18 en 14 gr. C. Te Winterswijk en Katwijk daalde toen de temperatuur tot —22 gr. C. Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat de minima van 1895 en, 1912 door 1929 nog overtroffen zul len worden. Het „Flora" theater te Amsterdam geheel uitgebrand. Donderdagmorgen half zes is een felle brand uitgebroken in .Flora* in de Amstelstraat. Het gebouw stond in minder dan geen tijd in lichte laaie over de ge heele oppervlakte en is totaal ver woest. Om 8 uur werkte de brandweer die met veel materiaal aanwezig was nog onvermoeid voort. Een agent van politie die half zes zijn ronde deed in de Amstelstraat zag uit een paar bovenramen van het theater „Flora" rook komen Hij heeft toen den nachtwaker, die geregeld in het gebouw de tonde moet doen gezocht Hij vond hem, slapende in de vestibule. Het bleek toen dat het reeds midden in het gebouw flink brandde. Inmiddels was ook de brand weer gealarmeerd Toen de eerste motorspuit de Amstelstraat inreed, sloegen de vlamen reeds fel uit de deuren die als nooddeuren zijn aan gegeven. Ook uit een paar hooger gelegen vensters sloegen de vlammen. Dadel^k werd geseind groote branden in minder dan geen tijd kwamen de brandweervoertuigen op dagen. Reeds dadelijk was ie zien, dat het gebouw niet meer te redden was Ua alle ramen en deuien loeiden de vlammen. Slang na slang werd afge rold en weldra waren een aantal machtige saaien op den vuurpoel gezet. Ook aan de achterzijde werden mgtorspuiien in actie gtbiacht. Dooi het museum Wuiart-rtoiihuuen en het huis van notaris blank werden slangen gelegd. Het vuur was daar mee geheel door de brandweer inge sloten, zoodat na ongeveer een um werken wel geconstateerd kon wor den, dat de omliggende gebouwen, als het aaasioijgeiegen Centraal Tneater en het geoouw v. d. Amster damsche bank geen gevaar liepen. inmiddels loeiden de vlammen in het brandende gebouw geweldig. Verslikkende rookwolken sloegei over het RcmOranüiptcin. De brand weer had bij deze vretselijke koude een zeer zware taak Koppelingen van de slangen vroren vast en moesten met takkds worden ontdooid. Velt bianawecilitden zagen er uit ate ijsmannen. Van hun helmen toi hui. scnoenen zaten ze ondei het bevroiei water. Ondanks dat voerden ze de straal, pijp. Het vuur begon pas te verminderen toen er zoo ongeveer geen voedsel meer was. Uoor den qskouüen wind werden de vlammen w<.ei in dc neming Kern oiandipiein gedicven, zoodai ««n ure zijde het geoouw hei zwaaisi nee» te lijden gciiad. Hel langst brandt» net dan ook in het z.g. Wiudsoicalé op het Oovcngcdcclie van het gebouw. Om halt 8 werd daar plotseling een hevige knal gehoord en rhctcen suisde een projectie! dooi de lucni, dat mei kracht nccisioeg op hei astaii van dt Amsiclsiraai. i.ei bietk een kop u zijn van een koolzuuiflcscn die ge sprongen was. Um ongeveer 8 uur waren van builen geen vlammen mcei zicntbaar. Troosteloos zag het theater in het vroege motgenuui er uit mei z'n zwan gebrande vcnsieis. Hel dak was zoo goed als intaci gebleven. Ue lnhouo van hei theater was schoon opgebrand ue resten we,den nat gehouden. De Amstelstraat zelt was ïmusschen een ijsbaan geworden. Ue stadsreiniging strooide oveiai zand en pekel. Uil is de 2e keer dat dit iheatei een prooi der vlammen woiai.lnden middag van 29 Aug. 1902 ging hei ook in vlammen op. Het weid daarna geheel nieuw opgebouwd en in gebruik genomen op 17 uec. 1903. Het tneater is gedurende een reeks van jaren net eigendom geweest van de familie Nögeraih. Het voiige jaar November ging het tengevolge van een tailiisemciit over in hanuen van den heer Jean de Smeih. Het weid nu bespeeld door het gezelschap van Utfrainne. Vrijdag j.l. weid er een nieuwe operette gegeven, genaamd: „Masseiman en Linueman". Aan dit operette—gezelschap waren circa 30 persunen veibonden, teiwijt het orkest uit 14 personen bestond Het technische zaalpetsoneel telde circa 30 personen. Ongeveer 60 personen worden dus door deze ramp getroffen. Groote brand te Gouda. De Brandweerkazerne en de Gem. Timmermanswerkplaats uitgebrand. Qisternacht te ongeveer drie uui ontdekte een bewoner van de Vrou wensteeg te Oouda, dat op het Siads erf, tusschen Tuitmaikt en Nieuwe Haven gelegen, een brand was uitge broken. Hij waarschuwde oogenblik kelijk de politie, welke op haarbeurt de brandweer alaimeeroe in zeer korten tijd was deze ter plaatse en het bleek haar, dat de brand moest zijn in de aan het achtereinde van dt brandweerkazerne gelegen werkplaats van de brandweer, waar den gehetlen dag een cokeskachel had gebrand om het brandweermateiisal in goeder, toestand te houden. Door den feilen Oostenwind aan gewakkerd, had het vuur zich reeds medegedeeld aan de uit één verdie ping bestaande kazerne van de brand weer. Toen men het bluscbmatenaal naar buiten wilde rijden, bleek alleen de motorspuit nog onaangetastde motorspuit „Domme August" stond reeds in lichtenlaaie en ook de groote ladderwagen had reeds vlam gevat. Met vijf stralen, waarvan drie op de waterleiding en twee op het water van de Nieuwe Haven, waarin een bijt was gehakt, waarbij een der brand weerlieden te water geraakte, werd het vuur, evenwel zonder succes, aan getast. Het vuur breidde zich almeer uit, en deelde zich ook aan de gtoote timmermanswerkplaats van de gen»en- te mee, een massaal, drie verdiepingen hoog gebouw. De ter huip gesnerde wagen van de gemeentereiniging kon at even weinig uitrichten en de spuit v.d. Plateelbakkerij „Zuid—Holland", om bijstand gevraagd, geraakte in brand, nog voor ze water had gegeven. L)e toestand werd, ook voor de omliggende panden, waarop een ware vonkenrtgen neerdaalde, zoodat ze voortdurend nat moesten worden ge houden, al dreigender, zoudat tegen vijf uur besloten werd assistentie te vragen aan de Rotterdamsche brand weer. Kwart voor zes rolde de autobrand spuit van de kazerne aan den Boezem- singel te Rotterdam, de Qoudsche veste binnen, even later door een motortransportwsgen gevolgd. Met net geweldige capaciteit van 4000 L. per minuut bond zij den strijd tegen de vuurzee aan, waarop zij voeivoor voet terrein won. De toestand ver- eMêè cfdap dtaigt; Dfttide nu ziendeioogtn, zooctat ten zeven uur het gevaar als geweken kon worden beschouwd Tot nalf tien heeft ae nabiuascning nog voorigeduuid. De Oraidweer. onder leiding van den opperbrandmeester A C. Nugtertn en den Rotterdanuchen hootdman L. A. van Quoteren, heeft een zwaren nacht achter den rug. L)e mannen waren als in een harnas van Ijs geregen. Gedurig mot sten ze, wilde men geen ongelukken rtskeeren, worden afgelost, waarbij ze dan in een nabijgelegen calé wat konden ontdooien en met heete kotfie en andere verwarmende dranken weiden verkwikt. De afgebrande gebouwen, waarvan vrijwel alleen de muren zijn blijven staan, bieden een aanblik als een sprookjesachtig ijspaleis. Gedurende den brand waren vele autoriteiten op het terrein aan wezig, We merkten o.m op burge meester E, Q. Qaariandt, secretaris O. J. Pot, de Wethouders Hetrkens, van Staal en Sanders, den commis saris van politie, den heer A. Rest- heux en verschillende saadsltoir. De schade die op ongeveer f 100 000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Geweldige brand te Leiden. Een geweldige btanü heeft Dinsdag in den vioegen moigen in Leiden ge. woed. Omstreeks ha» 5. ontdekte de uachiwocnt, die als gewoonlijk de <onde deed door hel Leidsche Stad huis, br<.nd in een veriiek, getegen in een nevengebouw boven de aloee- iing Burgerlijken Stand aan deVisch- markistiaat De man ataimeerde on middellijk de pointe en debiandweer en hq keerde toen naar den brand terug om te trachten zelt het vuur ie oiusschen. Door den look weid hij evenwel bewusteloos en toen kuiten qd later de brandweer arrlveeide, moest hij worden weggedragen. Het vuur greep ontzettend snel om zich neen, aangewakkerd door den feilen Z O. wind. In een oogenblik sloeg het vuur van het eene vertrek over naar net andere en weinige minuten later was ook Leiden's Stadhuis zelt waartegen de afdeeling is aangebouwd aangetast. Met groote kracht woed de het vuur en toen de brandweer met 2 motorspuiten op de plaats des onheiis arriveerde, stond ook het eeuwenoude stadhuis in lichte laaie. Bij de felle koude de thermometer stond op 15° C. vorst had de brandweer een zeer moeilijke taak en zij zag spoedig in dat zij zonder as- sttentie het vuur geen meester kon worden. Assistentie werd verzocht van alle brandweercorpsen in den omtrek Den Haag arriveerde al spoedig met twee groote motorspuiten. Voorschoten. Oegstgeest en andere gemeenten volg den, met min of meer verouderd materiaal. De Haagsche biandweer Kon echter aanvankelijk niets uit richten, daar de motoren bevroren waren Er ging een uur mee gemoeid voordat zij water kon geven. Het vvas bij deze lage temperatuur voor de brandweerlieden bijna niet mogelijk het blusschingtweik te veirichun. Ondanks de groote vuurzee die de brand vormde, bevroor het water bfjna onmiddellijk. De brand dreigde steeds grooteren omvang aan te nemen. Het duurde niet lang of de. ook aan het stadhuis grenzende concietgewonirg stond in lichte laaie en kort daaiop had ook het perceel v?n de fi ma Goddijn en Bayer vlam gevat. Hoog laaiden de vlammen en er viel weinig Doos30-6O-80ct.Tube8Oci Bij Apolh.en Drogisten. ^GEMEZIN 2ooon F' KT- PLEK v«n Uw HUID

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2