te blusschen. De oraudweer besloot zich te be- peike tut del Descnermen der overige aangrenzende geoeuwen. Reeds dii was een moeilijke taak, want totzelfs aan de overzijde der ssraat vaitea de daxtijiten viarn. Alie omliggende wo ningen werd n op last van de brand weer ontruimd. Binnen enkele uren was het stadnuis totaal uitgebrand. L)e vrij tiooge toren zakte tegen hall zes in elkaar, steeds wanneer een veidieping het begaf viel een vonkenregen naar beneden en de brandweer had de grootste moeite nieuwe uitbreiding van den brand te vooikomcn. Van het stadhuis bieel niets gespaard. Tegen halt 8 in den morgen ston den nog slechts de muren overeind Slechts eenigc waaidelooze boeken konden worden gered. Van hel 2 ver diepingen hooge gebouw met een prachugen gevet en net bordes, was niets dan een pu nhoop overgebleven. Alleen de muren waten blijven staan Alles was verzekerd. Behalve hei stadnuis zijn afgebrand het nevengebouw, waarin den Burge lijken Stand was ondeigebiachtde Conciërgewoning en het pand van de fhma Goddijn en boyer. Alle Oewoners konden lijdig woiden gewaaischuwd, zoodat geen persoon- tijde ongevallen zijn voui gekomeii. L»e toestand van den riacntwaKei is niet ernstig. Het siadhuis te Leiden was een dei oudste gtbouwen van de s.aü en behoorde tot ücoeste voortbrengselen van de Hoilanuscne Renaissance. Reeds voor 1J92 Ocstorid erccnsiad huts dat ia.er neihaaldeltjk vergroot en gedeeltelijk hernieuwd weid. Vooral de Durgemcesitibkamer, ae raadszaal en de acnepenkamer met naar lraate gobelins enz. waren van grooie waarde De ramp, die Lelden door de verwoesting van ztjii stadnuis heelt getroffen, gaal ver un boven hei locale. Zij ncctt hei katakter van een nationale ramp. ieder die tets voor monumenten van de vadeilandsche gescnicdenis eu kunst gevoelt, zal du mcdevoeien. Hier iS iets verwoest, dat onmogelijk heistcld kan worden, lu admimaiia- tiet opzicnt moge de orand eveneens moeilijk goeu te maken gevolgen heoocii, die vallen eenter in net niet Dij net verttes van net Kostelijke bouw weik, dat de roem. de nuts en de atirac.ie van Leiden was en dat nu in weinige uren met den grond ge lijk is gemaakt. De ontroering hier over zat dan ook niet alleen in Lei den, maar overal in den lande, waar men van de ramp verneemt, algemeen zijn. inwendig is het gebouw gehee uitgebrand, met alles wal ei in was o.a. de oeruemde gobelins van het kasteel Endegeest, bekende schilder stukken die een van de bezienswaar digheden van Leiden waren. Het eentge wat gered is zijn eenige onOcüui dende documenten uit net nieuwe atcntei. Men kan zich goed begiijpen, d^t oude Lenlenaars, wien hun stadhuis dierbaar was, tranen over net gezicht loopen bij den aanblik van deze droevige overblijfselen. Wat de zich in net stadhuis bevin dende papieren öeireti, hceit men heel weinig hoop m=er. Wanneer men aanneemt, dat de verdieping waar de brand het eerst is ontstaan, bij het instorten op de aichieven van den burgerlijken stand is terechi gekomen kunnen de brokstukken een zekere bescherming tegen het vuur hebben geboden. Maar dit is ook de eenige kans, te meer omdat de inrichting van een burgerlijken stand nog geheel op ouden leest was geschoeid en de do cumenten in houten kasten waren ge borgen. Ook alle papieren van de belastingen zijn verbrandevenzoo het geheele bevolkingsregister met gegevens voor de kiezerslijst. De gemoedstoestand van het dage- lljksch bestuur laat zich onder deze omstandigheden begiijpen. 16 Cowboys in een sneeuwstorm om j gekomen. Uit San José de Mapo (Chili) wordt gemeld Zestien gauchos ("Zuid-Amerikaansche cow-boys) zijn omgekomen bij een sneeuwstorm in het Yesodal. Volgens zes overlevenden werden den mannen door den orkaan de kleeren letterlijk van het lichaam gerukt en werden zij onder de sneeuw bedolven. Men heeft de lijken gevonden van negen der slachtoffers, die elkaar vastgeklemd hielden teneinde op die manier nog warm te blijven. De gauchos waren op den terugweg naar Argentinië, nadat zij een kudde vee naar Chili hadden gebracht. In een hotel te Cuxhon deed zich een geheimzinnig drama voor. De dienstbode miss Trelheime, be vond zich in het salon, toen zij aange sproken werd door den 65-jarigen lcentenis afgelegd, dat hij de John. Haywood. Deze praatte even met alleen gepleegd heeft, haar, haalde toen een revolver voor j Het verdere verhoor van Miersch, die moordenvenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Zaterdag is in Roethen in Sauer- den dag en vuurde op haar. Op het ge- weinig berouw aan den dag legt, wekt i land een rucht kwam de heer Turner, eigenaar van het hotel aangeloopen. Haywood vuurde ook naar hem en trof hem in het hoofd. Vervolgens pleegde hij zelfmoord. De lijken van Turner en Haywood werden naar het lijkenhuis overgebracht. De dienstbode bleek slechts licht gewond. De aanlei ding tot dezen moord is nog niet be- ven, ofschoon hij elders kend. Men verbloedt, dat Haywood ver- zoeken, liefd was geraakt op miss Trelholme Dit alles moet toen in hem het be en dat hij haar uit jaloerschheid heeft j sluit tot het plegen, van zijn daad heb- willen vermoorden. i ben doen rijpen. Te Ratzen, bij Uhyst, in het dis- Miersch heeft reeds in zijn prilste trict Hogerswerda, zijn gisteravond op jeugd een bijzondere voorkeur voor het landgoed van den grondeigenaar vuurwapenen aan den dag gelegd en Witchas, die tevens hoofd der gemeen- hieraan schrijft men dan ook het ge- te was, de lijken gevonden van den heer bruik van een jachtgeweer bij het ple- Witchas, diens vrouw, zijn 24 j. oude «en van de daad toe. dochter en van zijn 40-jarige zuster. Het lijk van Witschas vertoonde schotwonden, blijkbaar met een jacht geweer toegebracht, terwijl zijn vrouw en dochter doodgeslagen waren. De eigenaar van de grootste meelfabriek zuster was in den stal doodgestoken; des jands> die jong getrouwd was met daarenboven had zij vele brandwonden, een beeldschoone vrouw en buitenge- zoodat men aanneemt dat de dader van W0Qn jaioersch was, verdacht een zij deze afgrijselijke daad getracht heeft ner vrienden, zekere Wassile, rechter het vermoeden, dat Miersch zijn daad in een vlaag van woede heeft bedreven, j Hij heeft medegedeeld, dat hij sedert ongeveer een jaar door zijn pleegouders (boer Witschas en zijn vrouw) slecht behandeld werd; zij zouden voortdu rend zijn werk hebben afgekeurd en hem hebben gedwongen bij hen te blij- werk wilde slede verongelukt, waarin zich 4 personen bevonden. De oorzaak was dat het voor de slede gespannen paard schrok, de slede omwierp en op hol sloeg. Drie der inzittenden werden gedood, 1 zwaar gewond. Een ernstig auto-ongeluk is Zon dagavond bij Opladen geschied. Een met 10 personen bezette auto uit Keu lenMülheim reed met volle vaart te gen een boom, die geheel brak HEEREN WINKELIERS Maakt ge uw reclame-budget op, ruimt dan een flinke, ruime plaats in voor geregeld advertee- ren in dit blad, dat in Waalwyk, de Langstraat en Omgeving al gemeen gelezen wordt. te wekken bleven vruchtenloos. Zigeuners doodgevroren. Bij Janow in het district Lubin is een aldaar kampeerende troep zigeu- ïwee ners van 34 personen vannacht dood- personen werden gedood en vijf ge wond. S..BJ tn de Torenstraat te Dordrecht heeft een ontzettende gebeurtenis plaats gehad. In het gezin van den 25-jarige» G. H. werd een dokter ontboden, omdat een kindje van zeven maanden was overleden. De genees heer constateerde echter aanstonds Naar Wolff aan de Magyarorszag dat het kindje geen natuurlijken dood ontleend, heeft zich te Sofia een lief destragedie afgespeeld, die drie men- schenlevens eischte. Hadsj Grigowe, de deze door brandstichting te verbergen. De moorden moeten reeds Maandag gepleegd zijn, daar sindsdien niemand van de bewoners gezien was. Men neenvt aan, dat een 17-jarige aan het hof te Sofia, ervan, met zijne vrouw ongeoorloofde betrekkingen te onderhouden. Onder voorwendsel van een reis naar het platteland, verliet hij gisteravond zijn huis. In plaats daar- knecht, die gevlucht is, de dader is. De van verborg hij zich echter achter het knaap is Dinsdagmorgen te Lippen op weg naar Uhyst gezien en nadien ver dwenen. De oorzaak van dit drama is nog niet bekend. De knecht Walter Miersch, die den boer Witschas en zijn gezin te had, heeft hek van een aangrenzend huis, waar hij op de loer bleef staan. Tegen tien uur 's avonds zag hij dat de rechter zijn huis binnenging. Grigowe bleef nog even wachten, drong toen zijn woning binnen en betrapte zijn vrouw. Grigowe gister- j trok zijn revolver, schoot zijn vrouw en van Ratzen vermoord avond tijdens zijn overbrenging van j Wassille neer en joeg daarna zichzelf Liebau naar Hirscbberg tegenover den een kogel door het hoofd. Toen men rechercheur, die hem bewaakte, de be- hem vond leefde hij nog. Hij is in ster- was gestorven. De politie werd ge waarschuwd en het bleek nu dat de vader het kind in een opwelling van toorn zoodanig had mishandeld dat het aan de gevolgen is overieden. De moeder was tijdens de mishan deling niet aanwezig. Zeer onssteld was zij toen ze boorde, dat haar man het kindje gedood had. De man is gearresteerd, In een dorp in de Kreis Lublintz (Poolsch Opper Silezië) werden drie kinderen door hun ouders in een onverwarmde woning achtergelaten. Toen de ouders na eenigen lijd terug keerden waten de drie kinderen dood gevroren. Het vijfjarige kind van een dakiooze dagloonersfamilie, die te Cassel Rothendilmond (Hessen)in een houten barak is ondergebiacht werd in bed doodgevroren gevonden. Po gingen om de levensgeesten weer op gevroren. De meeste lijken moesten met bijlen uitgehouwen worden. KERKNIEUWS. Verjaardag 's Pausen kroning. Dinsdagmorgen heeft een pontifi cale Hoogmis in St. Pieter plaats gehad, ter gelegenheid van den ver jaardag van 's Pausen kroning, waarna de H. Vader van de buitenste loggia van St. Pieter den zegen „urbi et orbi" gegeven heeft. Een ontelbare menigte vulde het St. Pieterpleln. ADVERTENTIëN. GEBOREN: Dorothea Josephlna Maria, dochter van W. M. VAN VLIET Bakkers P. G. VAN VLIET. Waalwijk, 9 Februari 1929. Hiermede betuig ik mijn har- telijken dank aan de Firma TIMMERMANS VAN TUREN- HOUT voor het fraaie geschenk, mij aangeboden bij mijn 35-jarig dienstjubileum. H. J. VAN HERWIJNEN. et middelpunt van het gezinsleven is de huiskamer en vooral in de lange winteravonden hangt de gezelligheid van de huiskamer af van zijn verlichting. Hier komt het aan op veel en goed licht het verhoogt de stemming en spaart de oogen van U en Uw gezin. De wandlichten naast den schoorsteen of een staande lamp om in een gemakkelijke stoel Uw krant te lezen, Een lamp bij de theetafel voor beter licht bij het (theeschenken, een verplaatsbare schemerlamp, om waar gij wilt een gezellig hoekje te scheppen. En overal als ideale lichtbron de Philips Argenta, helder en toch zoo zacht voor de oogen. zoo Indien Uwe bestaande Installatie niet in een voldoend aantal lichtpunten voorziet kunt U door middel van ..verdeelstekers en meervoudige fittingen toch een goede verlichting van Uwe kamere bereiken. I ARGENTA

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3