IE Et!» UN HET Z1IIDÏN irm- BEDE OM HULP. Hoest, Keelpijn dit doel Uw royale bij- tabletten bij Griep en Infiuenzd No. 15. Woensdag' 20 Febr. '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. WINTER. Wij gaan met seliaal en bussen rond En kloppen aan in al de wijken. De nood is klimmende in de stad, Geeft, burgerlui, geeft allen wat, En geeft wat veel, gij rijken! Verschoont u niet, onttrekt u niet: De schatting wordt van elk geheven; Ze is minder drukkend dan men meent 't Wordt immers slechts aan God geleend, Wat we aan den arme geven. Het wintert streng, het wintert lang; Het ijs ontdooit niet van de glazen; De maan neemt af en wast weer aan, Het vriest al voort met elke maan; Het Oosten blijft aan 't blazen. U deert het niet, gij hardt het wel, Gegoede burgers en mijnheeren! Gij hebt aan brand noch brood gebrek Gij hebt een tochtvrij woonvertrek, Gij hebt een bed en kleeren. En nijpt de kou, waar de armoe huist, Zij geeft vermaak wien 't kan betalen; Ze ontsteekt zijn luchters van kristal En brengt festijn, concert en bal En gasten in zijn zalen. Wij gaan met schaal en bussen rond En kloppen aan. Doet op! doet open! Koopt, koopt, gezegenden van God Bij 't zingenot wat zielsgenot. 't Is ook voor goud te koopen. De koude nijpt, de honger knaagt; Zij vlijmen tot in merg en pezen. Ach! een van beide valt reeds zwaar, Maar kou en honger bij elkaar Dat moet verschriklijk wezen! Wij gaan met bus en schalen rond En slaken huis aan huis de bede: Tast, tast toch diep den buidel in. En gaf uw rijke buur te min, Zoo geef voor hem wat mede. Geeft't is zoo zaligwèl te doen Het loont, ook schoon wij 't niet begeeren Dat weet hij wel, die het vroeger deed, En die tot heden 't nog niet weet. Moog hij nog heden 't leeren. Maar de ingrediënten De kos ten daarvan gaan de finantieele draagkracht der vereeniging verre te boven. Daarom vraagt zij VÜ?OT drage. God zal het U loonen! ST. VINCENTIUSVEREEN. WAALWIJK.' Giften kunnen bezorgd worden bij de heeren P. J. SWEENS, president der St. Vinc.-ver. E. WEIJERS, vice-president. F. RATH, penningmeester. BUREAU VAN DIT BLAD. De giften zullen in dit blad verantwoord worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MÜNHARDrS 9 dit doel aan ons f 5 f 10 - f 1. R. K. FABRIEKSARBEIDERSBOND. j Maandagavond werd in de groote j zaal van den Gildenbond de aangekon digde propaganda-vergadering gehou den van de afd. Lederbewerkers van den R. K. Fabrieksarbeidersbond. De opkomst was zeer matig. De Voorzitter, dhr Ingezonden Mededeelingen. Passier, Een snuffelaar was zoo welwillend ons bovenstaande ontboezeming uit ,,Den Bedelbrief" van Tollens, bij den langen, strengen winter van 1845-184G ter beschikking te stellen. Wij meenen dat een herinnering hieraan in deze dagen van strenge koude en werkeloosheid wel dienstig is en baar nut kan hebben, vooral nu collecten, bedeelingen, spijskokerij, enz., in den nood van armen en! behoef- tigen trachten te voorzien. PROVINCLAAL NIEUWS. Waalwijk, 19 Febr. 1929. Geachte plaatsgenooten I De aanhoudende vorst bracht voor velen ongemak, voor meer deren extra kosten, doch voor de armen onder ons, die in normale omstandigheden reeds moeten tobben om rond te komen, bittere ellende, kou wegens gebrek aan brandstof en dekking, honger, werkelijk honger, omdat 'n te groot deel van 't karig inkomen moet worden besteed voor ver warming. Had U kunnen vermoeden, dat erin sommige huishoudens slechts 1 of 2 maal per week warm eten op tafel komt? Kunt U het zich indenken, dat 'n t.b.c.-lijder voor de kou van z'n met pannen gedekt „vrij" zolderkamertje vlucht en warmte zoekt doch besmetting brengt in de algemeene slaapkamer Van zijn huisgenooten Spaar ons verdere bijzonder heden. Wees er echter van over tuigd de nood is hoog gestegen. De St. Vincentiusvereeniging tracht met haar beperkte midde len den nood zooveel mogelijk te lenigen. Voor de kinderen der armen verschaft ze sinds Dinsdag j 1. een warm maal. De Eerw. Zusters van het St. Theresia- gesticht belasten zich kosteloos met de bereiding en distributie ervan. Ingekomen voor bureau Redactie N. N. N. N. Slachthuis. B. en W. hebben het volgende prae-advies aan den Raad uitgebracht Door enkele slagers is de huur van een koelcel opgezegd. Om te ver krijgen dat in de exploitatiekosten van de koelinrichting door alle slagers wordt bijgedragen is het gewenscht, met het oog hierop de verordening te wijzigen. De koelinrichting dient zoowel voor 't voorkoeihuis als voor de koelcellen. Door het opzeggen van de huur der koelcellen wordt getracht zich te onttrekken van een evenredige öijdrage in genoemde exploitatiekosten □aardoor zou een niet gewenschte ongelijkheid in lasten worden ge schapen. Daarom wordt het noodig geacht te bepalen, dat van het voor- koelhuis alleen gebruik mag worden gemaakt door huurders van een heele ot halve koelcel, behalve in het geval van noodslachting. Voor dat geval wordt voorgesteld een recht van 11.50 per etmaal of gedeelte daarvan. Var. de gelegenheid wordt levens gebruik gemaakt om eene wijziging te brengen tn de redactie van het 5e lid art. 2 waardoor komt vast te staan, dat de huur der koelcellen wordt aan gegaan voor een kalenderjaar en da» bij het huren van één ctl door een gegadigde, fn den loop van het ka lenderjaar daarin geen verandering kan worden aangebracht. Inspecteur van Polilie. Tot inspecteur van polilie der ge meente Waalwijk is benoemd de heer N.J. Hoeben, tot dusverre hooid agent van politie alhitr. De heer Hoeben is geboren te Groenlo 12 Febr. 1889, dus 40 jaar oud. Hij kwam in 1917 in politiedienst en werd in Maart 1920 te Waalwijk oenoemd en is dus ongeveer negen jaar in onzè gemeente in tunciie. Terwijl wij den heer Hoeben van harte Jeüteertn met deze benoeming, die zeer zeker een eervolle promotie voor hem is, spreken wij 't vertrou wen uit dat de nieuwe inspecteur zal ölijken te zijn de rechte man op de rechte plaats en dat hij zich een even correct en goed politieman zal too nen als zijn voorganger, maar tevens dat hij ook diens aangename omgang met bet publiek van Waalwijk weiks mentaliteit hij voldoende kent en ook diens soepelheid in zijn optreden zai willen overnemen. De anteceden ten om dit met reden te veronder stellen, zijn er naar onze meening te over. Dan wacht den nieuwen functio naris een prettige werkkring en zullen de Waalwijksche ingezetenen van hun kant hein zeker welwillend tegemoet tredert en zij» 'soms moeilijke taak zeer vergemakkelijken. Wij hopen een en ander in beider belang. Tevens spreken wij gaarne het ver trouwen uit dat onze samenwerking in 't algemeen belang, van even pret tigen aard zal zijn, als met z'n voor ganger. Pastoor van Riet. gen diens portret aangeboden, ge- schiiderd door der, kunstschilder Franken, uit den Haag. De heer Spapens dankte hartelijk voor deze huldiging. Onder hetdiner werden over en weer nog zeer hartelijke woorden gesproken, waaruil duidelijk de goede verstandhouding ttisschen patroon en chefs en de prettige samenwerking in het belang dezer zaak aan den dag trad. De avond werd hoogst gezellig mei muziek, zang en voordiachtengevuld 't Was een waardig siot van een waardige herdenking van dit zilveren zaken-jubileum, waarop de heer Spapens, de directie, de familie en 't geheele bedrijf met zeer veel ge noegen en met tal van aangename herinneringen mogen terugzien. Wij zijn in de gelegenheid dat ge schilderd portret eldets te reprodu ceeren. Hotel wDe Twee Kolommen'. Het restaureeren der kegelbanen der „N.V. Hotel de Twee Kolommen* is opgedragen aan de firma W. Hens Zonen alhier De beslissing inzake de onderhand sche aanbesteding van verschillende verbouwingen en vernieuwingen aan caié. hotel en Musis, is wegens onge. steldheld van den architect 8 dagen aangehouden. Oniwlkkeltngsavond. Morgenavond zal door den Voor zitter van den Diocesanen Bond, den heer A. van Rijen te Tilburg, in dei Gildenbond het tweede deel dei lezing worden gegeven over „Lourdes Evenals vorige maal zal deze lezing met lichtbeelden worden gtïllustreeiü Lezing over de Rometnsche kwestie Maandagavond werd vanwege dt R.K. Werkltedenvereeniging te v.m Baardwijk eene lezing met lichtbeel den gehouden over bovenstaand zeet actueel onderwerp. Ook verschiiiendt niet-leden waren utt belangstelling aanwezig. De spreker, de Z.Eerw. Heer pastoor v. Erp bleek een grondige studie van deze kwestie en de daaibij betrokken personen, gebouwen, enz. te hebben gemaakt. Uitvoerig besprak hij het ontstaan, den duur en de oplossing dezei kwestie met de daarmede verbano houdende aangelegenheden. Een serie prachtige lichtbeelden uit de Eeuwige Stad van het Vaticaan, de St. Pietei en tal van wonderschoone kerken er andere gebouwen verduidelijkten zijne uiteenzetting. Er kwamen daarbij opnamen van zeer recenten datum op het doek zooais: de onderieeke- ning van het verdrag door Kardinaa Gasparri en daarna door Musolini.de zegening van de ontzaglijke menschen menigte op het plein voor het Vati caari door Z H. den Paus vanaf hei balcon, enz. De aanwezigen volgden deze zeer interessante lezing met groote aan dacht en hebben zeer zeker eer beter inzicht in deze voor lederen Katholiek vooral zoo belangrpe aan gelegenheid gekregen. Cokespr ijzen. Naar wij vernemen hebben B. en W. onzer gemeente in hunne verga dering van gisterenavond besloten dt cokesprijien, ondanks de hoogert vrachtprijzen enz. der steenkolen en de groote vraag, niet te verhoogen Een besluit dat door velen die deze goede brandstof gebruiken zeer ge waardeerd zal worden in deze barre tijden en tevens een goed voorbeeio voor anderen. Mljnhardt'8 Hoesttabletten. Doos 3D ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30ct. Bij Apoth. en Drogisten. De ZeerEerw. heer N. A. J.v. Riel, pastoor der parochie St. Jan is 1.1 Maandag naar Lugano vertokken, om opnieuw voor de aandoening zijner stembanden herstel te zoeken in milder klimaat. Onze beste wenschen en die zijner parochianen vergezellen hem. Jubileum firma Spapens. De herdenking van 't zilveren Jubileum der firma Spapens werdj.l. Zondag voortgezet met een door de Directie aan het leidende personeel, chefs en fi iaal-houders aangeboden feestdiner in Hotel Verwiel. Bij deze gelegenheid werd dhr. J. C Spapens gehuldigd. Namens hei leidende personeel weid den jubilaris door den controleur den heer van Vuuren onder hartelijke bewoordin- Ongeval op het ijs. Op het Drongelsche Kanaal ter hoogte van de brug in den Baard wijkschen Overlaat was het Zondag zeer druk met schaatsenrijden. Waai de baan echter slechts over een korten afstand geveegd was, was het ei spoedig èl te druk en vooral door hel woeste, harde rijden van verschillenden konder. ongelukken niet uitblijven Er werden dan ook heel wat valpariij- tjes gemaakt, gelukkig meestal niet ernstig totdat j P. alhier en zekeren S. uit Nieuwkuljk met elka^t in botsing kwamen en wel zoo hard dat beiden bewusteloos met een hevig bloedendt hoofdwonde van de baan moester worden gedragen. Ten huize van P werden beiden door Dr. Langemeijer, die telefonisch was ontboden, ver bonden en hunne wonden gehecht. heeft een korte inleiding gehouden met betrekking tot het collectief con tract. Om duidelijk te zijn ging spr. nog even in de geschiedenis terug en haal de fellereerst aan de staking te Hilva- renbeek, waarop gevolgd is een uitslui ting en daarop de tot standkoming van de Federatie van Schoenfabrikanten. Spr. verklaart dat vanaf die oprichting heeft voorgezeten de tot standkoming van een collectief contract, in elk geval een uniforme regeling. In tegenwoor digheid van den Rijksbemiddelaar werd door het Bestuur der Federatie toegezegd, dat men met een algemeen contract zou komen. Dit contract kwam met wijziging van eenige punten werd ook overeenstemming bereikt. Spr. haalt aan de laatste conferentie, waar de regeling haar beslag kreeg. Daarbij waren ook tegenwoordig de heeren Timmermans en Spapens. Door een der leden van de Federatie werd toen de wenschelijkheid bepleit om al le contracten op één tijdstip te doen afloopen. De organisatie stond er op dat het contract zou loopen tot 31 Dec. '29, terwijl de Federatie als datum van beëindiging 31 Juni '30 gaarne zag vast gesteld. De organisatie ging tenslotte met den wensch der Federatie accoord 't Staat vrijwel gelijk, zeide spr., want als de een of andere partij bedrog wil plegen dan loopt het toch mis. Spr. haalt dit alles aan om duidelijk te maken, dat steeds de bedoeling heeft voorgezeten een collectief contract te krijgen. De heeren van Waalwijk al dus spr. waren bij de eerste en laat ste instantie der besprekingen tegen- woordig en weten dus heel goed hoe de zaken eigenlijk staan. Zij meenen echter genoeg te doen door enkel te verklaren: wij voeren 't contract in. Maar daarmede heeft de organisatie geen zekerheid. Men behoeft niet ver te zien om te constateeren dat de rege ling niet is ingevoerd. Daarom moeten de arbeiders eischen dat de fabrikanten het contract onderteekenen. Een krach, tige organisatie kan zulks eischen, des noods door strijd. Men zie maar naar 't geval te Heveadorp. Op alle brieven van de organisatie keurde de Directeur geen enkel ant woord waardig. Toen men wist dat hij lid was van de federatie, werd hem een ultimatum gesteld. Over zijn han delwijze heeft mr. van Spaendonk, de secretaris van de Federatie, hem ge ducht de les gelezen. Hij dacht met zijn arbeiders naar eigen willekeur te kun nen handelen. Maar toen de staking was uitgebroken en alle arbeiders zich achter het bestuur schaarden, vroeg hij zelf telefonisch om een onderhoud. Dit had tot gevolg dat door de Directie binnen een week de gestelde eischen van de arbeiders werden ingewilligd, Dit is een goed voorbeeld wat een sferke organisatie vermag. Voor de Federatie met een concept regeling kwam, had de organisatie reeds contracten in Eindhoven, Nijme gen en Veldhoven, die beter zijn dan dit. De vraag is nu: kunnen de groot fabrikanten dit niet invoeren? Is het niet diep treurig dat wij een gedane toezegging met strijd moeten halen. In Dongen is het parool: niet teekenen, En nu heb ik gehoord, maar of 'l waar is, weet ik niet, dat dit parool door de Langstraat is gegeven. Natuurlijk zijn er ook in Dongen fabrikanten die zich bewust zijn, dat de arbeiders recht hebben op een ge teekend contract. Verleden week hebben we nog ver schillende patroons bezocht, maar dit zijn de laatste bezoeken. Als ze niet willen teekenen dan moeten ze de ern stige gevolgen maar afwachten. Wan neer er in Dongen niet geteekend wordt, zullen we de fabrieken laten stopzetten. Maar zoover zal 'twel niet komen. Twee fabrikanten vroegen reeds het contract ter teekening. 't Zou voor beide partijen jammer zijn als er een staking moest komen. We hebben vroeger altijd met de Dongen- sche patroons goed kunnen samenwer ken en 'tzou jammer zijn als dit door een ander bemoeilijkt werd. Van Tilburg, Oisterwijk en Moerges tel is reeds bericht ingekomen dat men 't contract zal teekenen. Anderen zeg gen: laat nou eerst eens Waalwijk voorgaan. Zij voelen, dat de Waalwijk sche patroons, die in alles steeds voor aan willen zijn, ook in dit opzicht moe ten voorgaan. Dit zegt genoeg. Wat hebben we aan een belofte als ze niet wordt ingewilligd. Als we de opkomst hier zien, dan laat hét zich wel verklaren, waarom de patroons zoo handelen. Wanneer de ar beiders hun builtjes lieten zien, dan zou blijken dat er nog heel wat aan te kort schiet. Maar de organisatie moet sterk staan om te kunnen eischen. In Dongen ver gaderden 800 arbeiders, dat sloeg in bij de patroons en bracht hen tot naden ken. Als we hier een volle zaai hadden, dan geef ik U de verzekering, dat er spoedig iets bereikt werd. Maar er zijn nog te veel arbeiders die leven op een ander. In Dongen zei een patroon: Ik onderteeken het contract, maar de on georganiseerden zullen er niet van pro fiteer en. (Applaus). De patroon is niet verplicht om de ongeorganiseerden het zelfde loon uit te betalen, maar hij doet het toch om daardoor de organisatie te kunnen verzwakken. Maar als katho lieke arbeiders-organisatie heeft men t recht voor een beter bestaan te strij den. Paus Leo XIII deed daartoe zelfs een oproep. Vroeger werd er gespro ken van onverdiende ellende, maar nu men beter weet en kan, moet er van verdiende ellende gesproken worden. Men grijpt de middelen nog niet aan die door 't hoogste gezag geboden wor- den. De arbeiders moeten door middel van een krachtige organisatie eischen dat 't contract geteekend wordt. Vanaf 8 Jan. hebben de fabrikanten reeds een schrijven thuis en dus voldoende tijd gehad om er over te denken. Aan 't slot gaf spr. eenige algemeene opmerkingen over de organisatie. Hij betreurde dat de jongeren en de meis jes vooral, absoluut geen begrip heb ben van 't vereenigingsleven. Wat moet dat worden, vraagt spr. Groote conflic ten voorziet men. Welk een strijd heeft er nog pas geheerscht in de metaalin dustrie in Duitschland. Aan 't einde van de vergadering deed de heer van Gorcum aan de uitgetrok- kenen nog eenige persoonlijke mede deelingen inzake steunverleening. Ziekenhuis. De correspondent van de „N Rott. Ct." kabeit aan z'n blad ais gloed nieuw, cijfets over omtrent ons even tueel Ziekenhuis, natuurlijK geheel ontleend aan het uitvoeiig beticht in ons votig nummer. Dat is niet zoo erg, want dat is gewoonte, ais hij er tenminste maar iet bij fantaseerde dat B. en W. aan den raad voorstellen f 20.000 subsidie te verleenen. De zaak is dat het Kerkbestuur den raad vraagt om een subsidie van f 20.000, en dit verzoek wordt a.s. Vrijdag in den raad behandeld. Puilloogdeelt visch uit. Onze plaatselijke vischciub heeft zien op een zeer menschlievena stand punt geplaatst. Velleden week had men het geluk een paar honderd pond riviervisch te vangen. Waar er met deze barre koude veel openbare tn stille armoede ge leden woidt, wendde het bestuur van Puilloog zich tot de St. Vincentius vereeniging om adressen vari gezinnen die minder ruun bedeeid zijn. Deze werden verstrekt en toen togen de leden van de vischc ub aan den arbeid. Er werden circa 50 pakjes gemaakt, elk inhoudende 5 pond visch, en aan adressen bezorgd die 't dankbaar konden gebruiken. Internationaal Concours van den Langstraatschen Kruisboogbond mü. E. S. V Hef concoms dat vanwege boven- geaoemden Bond, ter gelegenheid van zijn 10 jarig bestaan, op de 2 eerste Zondagen der maand Mei van du jaar, ie Haaisteeg bij den heer P. van oer Loo zal woiden gehouden, beiooit tn alle opzichten schuierend ie zullen slagen. Door verschillende Bonden uit Noord- Brabant en Limburg en van den Bel gischen Kruisboogbond is reeds de volle medewerking toegezegd om dit jubileum eveneens met hunne aange stoten gezelschappen m t een bezoek ie vereeren. Ook het Eere Comité dat voor dit Concours wordt saamgesiela mag er wezen, daar reeds van de volgende personen bericht werd ontvangen dat ze zitting nemen, n.i. van de E.Achib. neeren G. R. van de Ven,burgemees ter van Vlijmen; E. C. Moonen, buige- meester van Waalwijk; Mr. H. J. M. Lotff, burgemeester van Druntn, H. j van Eggelen, burgemeester van Heusden en HerptM. A J.v. Liempt, Seciesaris der gemeente Waalwijk en Voorzitter van „Waalwijks Belarg" de heeren W. van Sprang, lid van den gemeenteraad van Vlijmen; P. Prinsen te Haarsteeg, A v, d. Dobbelsteen lid van den gemeente raad te Haarsteeg en W. van Heesch, Voorzitter van den Langstraatschen Handboogbond ie Waalwijk. Over 14 dagen zal er een alge meene vergadering worden gehouden waaibij de prijzen zullen worden uit gekozen en kunnen alsdan de groote reclame—biljetten in grooten getale Let vooral op den naam Sanapirin daar deze tabletten wettia beschermd zijn tegen namaak en vervalsching Prijs 25. 40 en 75 ct.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5