rw- Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem tabletten bij Griep en Influenza 1 land. Die plannen zijn het logisch uitvloeisel Van het Fransch—Belgisch militair accoord En dit accoord werd mogelijk door de opheffing van België's neatraii teitsplicht. Aldus De Tijd op 14 Juli 1928. Het blad concludeert thans: Wie zich ihans de moeite geeft.de door het „U. D." gepubliceerde docu m mten er op na te lezen, zal zien, dat ons vermoeden omtrent den inhoud van het Fransch Belgisch verdragen de daaruit voor Nederland voortvloei ende gevaren in alle opzichten wordt bevestigd. Orer deze belangrijke zaak, waar mede de veiligheid van ons land en de vrede in Europa zijn gemoeid, is het laatste woord nog niet gesproken. Het „Algemeen Handelsblad" zegt dat het minste wat men ten slotte vragen kan is, dat België en Frankrijk bun generale staven desavoueeren. Het groote practische belang der publicatie van het Fran ch Belgische militaire verdrag schuilt, naar de mee ning van „De Maasbode", vooral in het bekend worden van deze opvat ting van het Belgische gouvernement Onze regeering weet nu wanneer zij er toe overgaat de onderhandelin gen met België te hervatten, dan opent ze meteen de mogelijkheid, dat van Belgische zijde op zeker oogenblik zou kunnen worden verklaard, dat eventueele maatregelen van de rlrier poü'fe, gezien in het licht der onder handelingen, dat cipert—onvriendelijke of zelfs agressieve karakter dragen. De N.R.C. schrijft om.: Nederland weet thans, waaraan het toe ishet is in het geniep verkocht en verraden met opzijdezetting van alle goede trouw. Wel een prettige, j yeuse entrée voor den nieuwen Fianschen gezant in Den Haag! Het spreekt van zelf. dat onze Regeering en ons land zich door de onthulling van het Utrechtsch Dagblad niet zulien laten afdringen van onze beproefde politiek t o van de Neder- laadsche internationale waterwegen, miar er zal veel moeten gebeuren, voordat wij in Fransche en Belgische wenschen op dit punt iets anders zullen kunnen zien dan onware blaas kakerij En „De Volkskrant" Wit België tegenoveronsland heeft beraamd en onderteekend, is een laag heid, waaraan alle ministers, liberale, katholieke en socialistische, schuldig staan, die ze hebben gekend en geduld. En, in het algemeen genomen, is het Fransch Belgische verdrag een miskenning van den geest van Geriève, die dezen geest, vreezen we, reddeloos blameert, in „de Standaard" lezen we nog: En thans voegen we daaraan toe. dat da uit de gepubliceerde stukken blijkende mentaliteit het haast ondenk baar doet schijnen de onderhandelin gen voortgang te doen hebben. Een niet toegeven aan de Belgische eischen zou als de „aanranding" kunnen wor den opgevat, die het Belgische leger plus een deel van het Fransche tot mrbilisatie zou doen overgaan. Om druk uit te oefenen. Beter geen onderhandelingen, dan onderhandelen met het mes op de keel. De Belgische pers houdt zich stil. Voor zoover zij een mond opendoet, is het om de echtheid van 't geheime document te ontkennen. Eenige Vlaamsche bladen geven den tekst onder voorbehoud. .De Schelde" schrijft o.a.: Een officieel (démenti) kan hier geen opheldering brengen. Daaraan zal wel niemand geloof hechten. Er moeten middelen uitgevonden worden om duidelijk en onbetwistbaar vast te stellen of dit stuk juist weergeeft wat er tusschen Frankrijk en België is overeengekomen. Wij veronderstellen dat niet wij alleen hierover het debat in de Bel gische Kamer zullen uitlokken. Er zijn er onder de Belgische Staatslieden wier eer hierbij op het spei staat. Nu of nooit moet deze kwestie worden uitgevochten. En wat ons betreft, wij zorgen er voor dat de gelegenheid daarvoor onmiddellijk geboden wordt. Ook de Duitsche Pers is in rep en roer „De Montag" schrijft onder het opschrift .De maskeering van de Locarno- ooütiek", dat alle déuenti's van de Fransche en Belgische regeering niets helpen zouden. Alle feiten getuigen er voor, dat dit verdrag bestaat. Men behoeft slechts te denken aan den aanleg van Belgische spoorlijnen. Het 8:lg!sch Fransch verdrag is voor Dultschland zeer ernstig, doch valt geheel binnen het kader van de feiten, die reeds lang bekend waren be treffende het werkelijk karakter van de Fransche buitenlandsche politiek „De Limb. Koerier" zegt, dat België van olan Is de integriteit van den Naderlandschen Staat op de meest flageante wijze te schenden en ver volgt danV België is van plan om Limburg te bezetten, zooals Dultschland In 1914 België bezet heeft. En België zal daarin worden ge steund met al de macht waarover Frankrijk beschikt. Dat is nu de ware gedaante van staten die willen doorgaan voorde fundamenten van den Europeeschen vrede Al de gruwzame voorspellingen van zekere, Nederland gunstig ge zinde, zijde over de grens blijken dus gegrond. Alle vriendelijk schijnende ver klaringen aan het adres van Ne derland zullen behandeld worden a:s het nog steeds geldige verdrag van 1839 dat aan België, ten gunste van Nederland, de ver plichte neutraliteit oplegt, namelijk als vodjes papier. Tot overmaat van ramp blijkt ook nog uit „de interpretatie der artikelen van het Fransch Belgisch militair verdrag*, dat N -derland niet langer op Engeland kan steu nen. De Franschgezinde politiek van Chamberlain vindt haar bekroning in het loslaten van den traditie neelen steun van Engeland aan Nederland. Hetgeen overigens niet aan eenig initiatief van Engelsche zijde kan zijn te wijten, maar een gevolg moet zijn van België's di plomatieke activiteit. Met een slag is nu ook duidelijk gemaakt, waarom tal van Belgische professoren, staatslieden en diplo maten zich sinds jaren beijveren om in het buitenland den Indruk te verspreiden dat Nederland zich tegenover België aan verdragschen- nis schuldig maakt. De geweldenaar in 'net hart poogt zijn aanstaand slachtrffer verdachi te maken ien einde later de schul dlge handen „In onschuld te was- schen". GEMEENTERAAD. DUSSEN. Een steunregeling voor werkloozen. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Snijders vergaderde de Raad dezer gemeente j.l. Vrijdagnamiddag ten Raadhuize De publieke tribune was bezet met werkloozen. Afwezig v. d. Koppel. Bij de opening dezer eerste verga dering in 1929 wenschte de voorzitter den leden en hunne gezinnen een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar. Hij doet een beroep op de mede werking van den Raad en hoopt, dat de gemjenschappelljke arbeid zal strekken tot voorspoed der gemeente. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a. Verslag van de verrichtingen van de Commissie tot wering van School verzuim. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Rapport van de Vereenlging v. Mederlandsche Gemeenten inzake arbitrage enz. Wordt voor kennisgeving aange nomen. c. Goedkeuring van Qed. Staten op de verordening tot wijziging der zake lijke Bedrijfsbelasting; wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Verslag en Begrooting van den Warenkeuringsdienst Wordt voor de leden ter inzage gelegd. e. Proces verbaal van kasopname bij den Qemeente Ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. Wordt voor kennisgeving, aange nomen. Voorzitter. Van de Vereenlging van Nederlandsche Gemeenten hebben we thans de noodige stukken gekregen inzake de fiiancieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. We hebben ook een afschrift van't adres dat door die Vereenlging gezonden is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Uit een en ander blijkt, dat wij vol gens art. 4 van het wetsontwerp een uitkeering zouden krijgen van f21975. Maar zooals ik gelezen heb zal we! weer een nieuw wetsontwerp Inge diend worden, We zullen dus maar afwachten wat ons de toskomst brengt 2 Vaststelling vergoeding Bijzonder Onderwijs, ex art 101 L. O wet 192 De vergoeding wordt vastgesteld op f10 87. Vervolgens brengt de voorz. aan de orde een punt dat niet op de agenda voorkomt, n 1. 't treffen van een steun regeling voor werkloozen. Voorzitter. Er hebben zich bij me werkloozen aangemeld en de tijd is nu daar dat we die menschen toch moeten heipen, lk wil hier hulde brengen aan de arbeiders dat zij het nog zoolang hebben kunnen uithouden en eerst nu om steun komen 'vragen. Dat is een verdienste van de arbeiders waarvoor ik alle waardeering heb. Ik heb gemeend, dat we aan de werk loozen, die daarvoor in aanmerking komen, een uitkeering moeten geven van 17.per week en daarboven 50 cent per kind en per week. We zouden er morgen al mee kunnen beginnen. Het lid Herman vraagt of Radix, een georganiseerd uitgetrokkene, ook voor steun in aanmerking komt, als hem van den Bond niet meer kan worden uitgekeerd. Voorzitter. Ja alle werkloozen. Hoe we dat zullen doen, weet ik nog niet. De eerste maai zullen we 't hier op de secretarie doen. Misschien kan de Raad de verdere regeling dan wel aan B en W. over iaten. 't Beste lijk» me, om in overleg te treden met het Armbestuur. Daar kent men de men schen en weet men wie 't noodig heeft. We weten dan zeker dat het geld goed terecht komt. Smink, Ik zou 't niet door het Armbestuur lafen doen, dan lijkt het zoo gauw bedeeling. Voorzitter. Maardaarkentmer.de menschen toch beter. Smirk Dat is wel zoo, maar niemand gaat graag naar een arm- meester. B. en W. kunnen wel in overleg ireden met 't Armbestuur, maar ik zou hier de uitkeeringen doen. Voorzitter. Ik ken alle menschen niet zoo precies en de Wethouder ook niet. v. Baikom. 't Is tech bekend dal men niet graag naar 'f Armbestuur gaat. Voorzitter. Maar 't wordt geen be- déeling. v. Balkon:, 't Qeeft toch den schijn. Voorzitter, Wil zich dan een van de heeren met de uitkeering belasten? Jongbtoeds, Voor de menschen van Hank is 't nogal ver als ze naar hier moeien komen. Voorzitter. Hebt gij misschien tijd Mar. v. d. Piuijm M. v, d PiHijm. ik niet. Voorzitter. Daar heb je 't ai. De heeren moeten dan maar eerst onder elkaar overleggen. Smink. Is 't de bedoeling om aan alle werkloozen steun te geven. Voorzitter. Ja, dat wil zeggen aan de hoofden van gezinnen Smink. En kostwinners? Voorzitter. Als 't hard noodig is, dan wel. We moeten elk geval op zich zelf beoordeelen. Jongbtoeds. Da! kindergeld Is dat ook voor kinderen-beneden de 17 jaar? Voorzitter. Ja. dat is goed. jongbloeds. Kunnen we er nog niet f 1.bij doen? f7.— is toch al zoo weinig. Voorzitter. Ik heb me gehouden aan het voorbeeld van den Haag. in Raamsdonk geeft men ook f7.— Smink. Zou 't Armbestuur nog een toeslag kunnen geven Voorzitter. Weet U de inkomsten van 't Armbestuur? Dan zouden we nog een extra subsidie moeten geven, 't Burgerlijk Armbestuur heeft geen extra fondsen Van dien kant kunnen we dus niets verwachten. Ik heb nog gesproken met den Directeur der Pa pierfabriek en die beloofde mij te zullen steunen als 't eenigszins mogelijk is, door 't te werk stellen van werk loozen. Het lid Herman zegt dat er in den Polder gezinnen zijn die al geen weken eenig inkomen hebben gehad, en vraagt of dezulken ook voor steun in aanmerking komen Voorzitter. Maar natuurlijk, dat heb ik toch al gezegd. Ieder die zonder werk is en 't beslist noodig heeft wordt geholpen. Over 't geheel is de Polder in betere conditie. Hier zijn 't meestal grondwerkers. In de Polder is zoo nogal wat werk te krijgen. Smtnk. Ik heb gelezen, dat er in Den Haag dekens worden uitgegeven, zouden wij er ook iets van kunnen krijgen Voorzitter. Neen, dat gaat daar van een vereenlging uit. De Burgemeester van Raamsdonk zei me dat hij in zijn gemeente 300 werkloozen had. Zoo erg is 't hier niet. De Raad gaat hierna met het voorstel accoord. Nadat de werkloozen de publieke tribune verlaten hadden volgden om trent dit punt nog eenige persoonlijke besprekingen. 3. Af en overschrijving be— grooting '28 Wordt goed gevonden. 4 Drinkwatervoorziening. De Voorzitter legt aan den Raad een teekening voor van 't ontwerp water leiding. De heeren van den Polder aldus de voorz. vinden 't zoo niet in orde. De Keizersweg zou nu geen waterleiding krijgen, ik schreef er toen een brief over en zei, dat het ontwerp niet de algemeene sympathie heeft. Nu vraagt men ons of wij op de teekening in rood willen aangeven, welke leidingen wij nog gaarne aan gelegd wenschen te zien. Na hetgeen ik er over gehoord heb is 't ge gewenscht om vanaf de Nieuwsteeg ook de Keizerssteeg en de Peereboom erbij te nemen. M. v. d. Pluijm. Maar zouden wij eerst riet eens vragen wie er willen aansluiten We kunnen er wel een leiding leggen maar ais de menschen niet willen aansluiten dan zitten we er mee. Voorzitter. We moeten nu nog niet met bezwaren komen voor later, want dan komt er nooit een plan klaar. De kwestie is dat we eerst eens een algemeen ontwerp krijgen dat voor uitvoering geschikt is. Dan is er nog tijd om met bezwaren te komen. Besloten wordt een nieuw ontwerp te vragen. 5 Voorschot ingevolge de Land- arbeiderswet. Aan A. de Waal te Almkerk wordt het gevraagde voorschot ad f2350 verleend. Rondvraag. Het lid Smink zegt gehoord ie hebben dat 't adres inzake waters nood waarover In de vorige vergade ring gesproken Is, bij den Zufd-Hol- landschen Polder niet behandeld is Voorzitter, 't Is wel in behandeling geweest en er is ook nog gesproken over de verhooging van den dijk. Smink. In een van de vorige ver gaderingen hebben we een nieuw lid benoemd voor de Schoolcommissie maar de betrokkene heeft daarvan nog geen kennis gekregen. Voorzitter. Ik meen toch van wel Smink. Neen, want de Commissie vergaderde laatst nog met de oude leden. Voorzitter. Dat zal ik dan eens nagaan. Hierna ging de raad in geheime zitting, •AtMMÜÜiSBÉi PBÜ MIJNHARDFS BINNENLAND. Zomerdienstregeling De zomerdienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen zal 15 Mei in werking treden, dat is de datum, waarop ook de zomertijd wordt ingevoerd. Een nieuwe Grafische School te Amsterdam De algemeene vergadering van de Amsterdamsche Grafische School heeft gisteravond de plannen goedgekeurd van het dagelijksch bestuur voor den bouw van een nieuwe school ter ver vanging van de thans bestaande aan de Weteringschans. Het nieuwe ge bouw zal in de rivierenbuurt worden gebouwd door de architecten Heine- ken en Kuipers. Het Rijk zal een bouwvoorschot van circa f300,000 verstrekken, Geen vergunning noodig voor Bioscoopmuziek. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep door den Officier van Justitie te's-Graven- hage ingesteld tegen het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij even als door den kantonrechter de heer Viskooper, directeur van het Apollo- theater te dezer stede, die Goeden Vrijdag van het vorig jaar geverbali seerd was, wegens het toelaten van muziek bij de bioscoopvoorstellingen in zijn theater, zonder vergunning van den burgemeester, is ontslagen van rechtsvervolging. Voor muziek als integreerend deel van de bios coopvoorstelling oordeelde ook de tJooge Raad geen afzonderlijke ver gunning van den burgemeester noo dig. Democratische partij. In de Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van de Democrati sche Partij zijn de candidatenlijsten vastgesteld. In de kieskringen Groningen, Leeu warden en Assen werd als eerste can- didaat gesteld Dr. R. de Waard, in den kieskring Zwolle L. Weyer, in Arnhem B. Israël, in Nijmegen G. S. Faber, in de kieskringen van Noord- Brabant en Zeeland A. v. Gent, in de kieskringen van Zuid- en Noord. Holland behalve Amsterdam Mevr. A. Luijtenblok, in Amsterdam G. v. Dijk, in Utrecht W. F. M, Eusch en j in Maastricht W. F. E. Heeres. Deze gm I Geen goud I zoo goed" wilde om gezondheidsredenen voorloo- pig geen candidatuur aanvaarden. Met algemeenen bijval werd besloten hem op alle lijsten no 1 te plaatsen zoodra hij op zijn besluit zal zijn teruggeko men. Dr. Borms in Tilburg Om te voldoen aan de aandrang van verschillende kanten, om Dr. Borms ook in Tilburg te laten optre den, heeft zich een c >mité gevormd, dat dit optreden wil mogelijk maken. Als gevolg van de bemoeiingen van dit comité, zal dr Borms Donderdag 28 Febr. een lezing houden in de R. K. Werkliedenvereeniging, Tuin straat. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren J. v. d. Akker, W. Did- dens, L. Knuvelder en L. v. d. Ven. DRUNEN. Ons wordt medegedeeld, dat dit jaar vanwege den Missienaai. kring een groote tentoonstelling zal worden gehouden op 7. 8 en 9 April a s. en wei in de zaal der Meisjes. Congregatie. Bij de gehouden inschrijving voor het bouwen van een dubbele woning voor rekening van P. van Drunen en H de Wijs, schoenfabri kanten, was als volgt ingeschreven: J v Bokhoven Vlijmen f11821, O de Bont Nieuwkuik f 11649. J. de Bont f 11479. J Blankers Nieuwkuik f 11397, L. Kooien Nieuwkuik f 11250 M. Schapendonk Jehoel Drunen 110797. Door de aid. Wit Qele Kruis werd Zondagmiddag In de zaai der Meisjes-Congregatie eene algemeene j rarvergadering gehouden Jammer dat de opkomst zoo klein was. Het be stuur overweegt dan ook de middelen om meer belangstelling te krijgen. Ruim half twee opende de heer A.v. d. Wiel, Voorzitter, deze bijeenkomst en heette allen welkom. Door den heer H. v. d. Oeld, secr -penningm., werd 't jaarverslag uilgebiacht, waar aan wij 't volgende cntleenen In 1928 vermeerderde de vereenlging met 6 leden. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1928 515. De ontvangen con tributie bleef ongeveer gelijk. Het aantal eereleden, die i 2.50 en meer betalen, bedraagt 111. Door de Eerw. Zusters werden in het afgeloopen jaar 4591 huisbezoeken afgelegd, waar van 965 ter T.B.C.-bestrijding. Het wijklokaal werd bezocht door 1482 personen, terwijl 174 artikelen uit het magazijn ten behoeve van zieken in bruikleen werden afgestaan. In den loop van het jaar werd een Moeder cursus gegeven, welke door velen werd bezocht. De zuigelingensterfte was bijzonder gunstig en bedroeg 2 pCt. Omtrent den finantieelen toestand het volgende De inkomsten bedroegen in totaal f 1599 34. De uitgaven bedroegen in >otaal f 1386 65. Batig saldo 1212.69. Het reservekapitaal bedroeg op 31 Dec. 1927 f ïOzl 62 Daaraan toege voegd rente f30 63 is totaal reserve fonds op 31 Dec 1928 f 1052,25 De inkomste der afd. T B C btó'oegen in totaal f 872 75 De uitgaven 660 08®. alzoo een batig slot van f 112 66s. Zoowel de afd T.B C. als de veree nlging zelf mochten z>ch dit jaar voor de eerste maal verheugen In een flink batig slot. Aan allen die door giften of bij dragen deze vereeniging hebben ge steund, een bijzonder woord van dank Met een kort woord wii ik even gewagen van den gevoeligen slag, die de vereeniging getroffen heeft door het verlies van Zuster Odilo, die om gezondheidsreden haar werk voor de vereeniging niet meer kon voortzetten. Qod zegene haar voor de diensten, met zooveel trouw en Ijver bewezen, en geve haar spoedig de gezondheid weder. De Commissie van Controle ver klaarde dat bij het nazien van de boeken alles keurig in orde was. De Voorzitter dankte den secretaris penningmeester voor zijn keurig ver slag. De leden der Commissie van Conlrole werden met acclamatie herkozen. Daarna had een bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van den Voorzitter A. v. d. Wiel, M. v. Halder en C. Muskens. Ofschoon er nog 3 candidaten werden naar Let vooral op den naam Sanapiria dftar deze tabletten wettia beschermd zijn tegen namaak en vervalsching Prijs 25, 40 en 75 ct. Blijf «laarmet toch aiet laopea. Akker'» Kloosterbalsem aal Uw pijn onmiddellijk tot bedarea brengen. U snel behaaglijk» ver lichting, kalmte en rust bezorgen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2