Sproeten komen vroeg i fEeen wonden Kloosterb&lsem Voorzitter. Tot welk bedrag? Donken.. Ik dacht ƒ3. In «temming gebracht, wordt het voorstel van Donken verworpen met 43. Voor stemden Donken, de Bruin en Dankbaar. 2. Besluit tot vaststelling der ver goeding voor de Bijzondere School te Genderen. De Voorzitter zegt dat eens in de drie jaar een algeheele afrekening moet geschieden. Uit de verstrekte cij fers blijkt dat de school te Genderen 74.te veel heeft ontvangen, welk bedrag derhalve in de gemeentekas moet worden teruggestort. 3. Verzoek der Bijzondere School te Genderen om een. bijdrage ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920. (Aanschaf fing eenige nieuwe schoolbanken. De Voorzitter zegt dat 20 nieuwe leerlingen verwacht worden en de kosten van nieuwe banken 200. zullen bedragen. v. Buuren. Dat is zeker wettelijk. Voorzitter. Daar kunnen we niet aan ontkomen. 4. Vonst steunregeling Voorz. We hebben nog goedkeuring te vragen dat door B. en. W. een steun regeling is getroffen. We moesten men- schen helpen die anders niet voor steun in aanmerking komen. De steun die we geven is 7.per gezin, plus 60 cent voor de andere gezinsleden en 3.50 voor alleenstaande personen. De Raad gaat hiermede accoord. Wijziging begrooting 1928. Wordt goedgevonden. De Voorz. stelt voor een dankbetui ging te zenden aan Timmermans, de gemeente Waalwijk. Branderhorst c.s. voor de bijdragen in de kosten van verbetering van den weg te Drongelen. De Raad gaat met dit voorstel ac coord. Voorz. B. en W. zouden nu machti ging willen hebben tot verhuring van weiland in Drongelen, zooals dat ge bruikelijk is. Donken. De manier waarop dat ge daan wordt vind ik niet in den haak. Het is beter om 't bij afmijning of in schrijving te verhuren. Ik heb het vroeger al eens gezegd en daar blijf ik bij. Zoo is het geen goede regeling. Sommige worden ontzien weer anderen drijft men op. Dat is geen goede toe stand. v. d. Schans. Gezien de eigenaardige toestand in Drongelen is het misschien beter om het bij opbod te verhuren. Ook het bouwland. Het lid Donken maakt nogmaals bezwaar tegen de oude wijze van ver huring. Voorz. Ik voel wel iets voor uw voorstel, maar is de remedie niet er ger dan de kwaal? Menschen die altijd hetzelfde stukje grond hebben gehad, beloopen dan de kans dat het voor hun neus weggaat. Dan hebben ze zeker een strop. Donken. Dat geloof ik niet. Ze kun nen het) beter niet hebben dan te duur. v. Buuren. Zou het niet beter zijn om de gronden in Drongelen te ver- koopen Voorz. Neen. We moeten rekening houden met de gevoeligheden in Dron gelen. 't Is altijd gemeentegrond ge weest en. dienstig voor de gemeenschap. Na eenige toelichtingen van het lid Donken (niet voor de pers bestemd) werd diens voorstel aangenomen. Al leen het lid Lankhaar stemde tegen. Het lid Donken merkte op, dat men in Drongelen en ijsclub wil vormen en vraagt in verband daarmede, of in de pacht de voorwaarde kan worden op genomen dat 's winters het land on der water gezet kan worden. De Voorz. zegt zulks toe. Op de vraag van. het lid dei Bruin of er al iemand is aangesteld, antwoordt de Voorz. ontkennend. Hierna sluiting. BINNENLAND. HET GEHEIM VERDRAG. Het Utrechtsch Dagblad schrijft: „Wij aanvaarden de volle verant woordelijkheid voor onze daad, zelfs indien de valschheid der stukken zou worden aangetoond. Maar helaas, wij achten het bewijs daarvan niet te le veren. Het door ons gepubliceerde is echt. „Er wordt een beroep gedaan op ons, om die echtheid nader te demon- streeren. Gaven wij aan dat beroep ge volg, dan zouden, wij volledig opening van zaken moeten doen, omtrent de wijze waarop het document in onze handen is gekomen. Die opening van zaken zou een grove schending mee brengen van ons ambtsgeheim. Wij zullen ons daar nimmer toe laten ver leiden. Liever dragen wij het verwijt onvolledig te zijn geweest in onze toe lichting, dan dat wij onze eer als jour- nalist te grabbel zouden werpen, door. een mededeeling te doen omtrent onze bron. Maar wij gelooven dat ten ge volge van onze publicatie ieder, hetzij hij de echtheid dan wel de valschheid van het document aanneemt, overtuigd moet zijn van de verderfelijke metho den, die aan de Belgische regeerings- bureaux heerschen en ons dankbaar moeten zijn, dat wij niet alleen deze, maar elke toekomstige bedreiging van Nederland hebben afgewend". DE KONINGIN-MOEDER. ..De liefste oude dame Europa". „Loveliest old, lady in Europa" luidt INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. de „kop" boven het verslag dat de Daily Express geeft van Koningin Emma's bezoek aan Londen. Hetzelfde blad kwam, naar aanleiding van dat bezoek twee dagen geleden met een klein hoofdartikel uit, getiteld „The friendly Dutch". Uit het verslag citeeren wij de vol gende passage: „Deze prachtige, oude dame, de Ko ningin-Moeder van Nederland, was vol gratie, een kostelijke herinnering aan een gracieuser tijd. Zij was zich volmaakt onbewust van haar eigen bekoorlijkheid. Haar zacht roze gelaat werd verlevendigd door gelukkige glimlachjes. Zij scheen niets te voelen voor de drukte die van haar gemaakt werd en er toch een rustig behagen in te scheppen. „Allen om haar heen glimlachten. Geen van de officieele persoonlijkheden scheen gejaagd of bezorgd te zijn. Dat zou in haar tegenwoordigheid onmoge lijk geweest zijn. Naar haar kijken, was glimlachen." DE NEDERLANDSCHE TENTOON STELLING TE LONDEN. 220.000 bezoekers. Zaterdag, den laatsten dag der Ne- derlandsche tentoonstelling te Londen, was het bezoek overweldigend. Reeds lang voor de opening vormde zich een lange file en een uur later waren alle zalen reeds stampvol. Naar schatting hebben ruim 220.000 personen de tentoonstelling bezocht, o.w. gezelschappen van leerlingen van meer dan 100 jongens en meisjesscho len. RIJKSKIESKRING 's-BOSCH. In de Zaterdag gehouden vergade ring van den R.K. Rijkskieskring Den Bosch (die met Zeeland gecombineerd is) werd vastgesteld, dat voor de drie kwaliteitszetels elk maar één candi- daat is aangewezenvoor defensie dr. Deckers, voor landbouw de heer Fles- kens, voor middenstandszaken, de heer Lockefeer (Zeeland). Voor de plaatsvervangersplaats van den landbouwzetel is maar één plaats vervanger aangewezendhr. J. C. v. Beek te Deurne. Voor de plaatsvervan gersplaats van den defensiezetel wa ren twee plaatsvervangers: de heeren A. W. Angenent, Den Helder en Th. F. M. Schaepman te 's-Gravenhage. Aangewezen werd dhr. Schaepman. Voor den middenstandskwaliteitsze tel werd besloten de beslissing over de plaatsvervaiigersplaats ook aan Zeeland te laten. Voor de twee vrije zetels vereenigde men zich met groote meerderheid van stemmen voor den eersten zetel op mr. Fr. Teulings te 's Bosch, voor den tweeden op dhr. F. Th. H. TJyen. te Eindhoven. Als plaatsvervanger voor den eersten zetel werd dhr. M. Krijgs man, Den Bosch, voor den tweeden dhr. K. -L. v. d. Putt, Eindhoven, aan gewezen. RIJKSKIESKRING TILBURG. Zaterdag had in „Hof van Holland" te Breda een druk bezochte algemeene vergadering plaats van de afgevaar digden van den Rijkskieskring Til burg. De voorzitter, dhr. mr. T. J. Verschuur, sprak namens het bestuur, zijn vreugde uit over de zeer bevredi gende opkomst, waaruit blijkt, dat de groote beteekenis van deze bijeenkomst overal gevoeld wordt. Het aantal le den van den kieskring bedraagt thans 50.135. Het voornaamste punt der agenda was: Vaststelling van het Kring-advies over de verzamellijst en de volgorde der kwaliteitszetels. De resultaten daarvan zijn 1. Deskundige op het gebied der vraagstukken de Overzeesche Gewes ten betreffende: Ir. L. -J. M. Feber, Den Haag; dr. J. G. C. Vriens, Utrecht (P.). 2. Arbeidszaken: Alb. v. d. Meys, Utrecht; C A. Valkenburg, Roosen daal (P.). 3. Vrije zetels: Jae. Vos Azn„ Roo sendaal dr. H. W. E. Moller, Tilburg mr. M. P. L. Steenberghe, Goirle (P.); mr. J. A. G. M. van Hellenberg-Hubar, Rijswijk (P.). BUITENLAND. De Paus ontvangt het Diplomatieke corps. In de Troonzaal van het Vatikaan heeft de Paus Zaterdag om twaalf uur het bij hem geaccrediteerde di plomatieke corps ontvangen De Paus verklaarde zich zeer ge lukkig te achten het diplomatieke corps onder deze omstandigheden te kunnen ontvangen en zeide dat dit de aangenaamste en gelukkigste au diëntie was, welke hij ooit had ver leend. Daarna sprak de Paus over de waarborgen voor de bestendigheid van den nieuwgeschapen Vatikaansche staat, welke van verscheidene zijden werden geëischt. Tot slot betuigde de Paus den aanwezigen nogmaals dank en gaf hun den Apostoiischen zegen, Uit naam van de bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde diplomatieke vertegenwoordigers dankte de doyen, de Braziliaansche gezant Magalhaes de Azeredo, allereerst voor de vóór de onlerteekenir g van de verdragen door den kardinaal staatssecretaris aan het diplomatieke corps verstrekte in lichtingen en herinnerde aan helleven der vier Pausen, die zoo zwaar onder de omstandigheden, gelijk deze tot aan het sluiten van het Lateraan- verdrag bestonden, hebben geleden. De deken der kardinalen, Z.Em. Vannutelli, heeft hedenmiddag de te Rome aanwezige kardinalen bijeen geroepen tot onderteekening van een adres, waarin het Heilige Collegium den Paus gelukwerscht met de ver zoening tusschen Italië en den Heiligen Stoel De Kerk en Italië. In zijn Zondag gehouden groote rede over de prestaties van het fas cisme gedurende de zeven jaren der fascistische heerschappij sprak Mus solini, gelijk nier. weet. ook over Kerk en Staat in Italië. Daaibij stelde hij vast, dat het ltallaansche volk, ge loovig is en het Katholicisme is trcuw gebleven Italië heeft het eenige voorrecht, het centrum der Katholieke Kerk te zijn. Zeker is het geen toeval, dat deze Kerk juist te Rome haar zetel J?eeft. Nadat r.a de lange droevige tijdea der vreemde heerschappij Italië einde lijk één geworden was, was Rome zijn natuurlijke hoofdstad. Daardoor kwam het corflici met de Kerk, dat een doorn in het vieesch der natie geweest is. Eindelijk is er overeen stemming gekomen, tot zegen van het land, waarbij beide partijen zich haar rechten en plichten, vertegenwoordi gingen en grenzen zagen toegewezen. De vrede tusschen Kerk en Staat is van wereldhistorische beleekenis, Want eindelijk heeft de Paus ook het koninkrijk Italië onder het huis van Savoye eikend met Rome als hoofd stad, De italiasnsche regeering erkende daartegenover ook de volle vrijheid en souvereiniteit van den Paus, wijl het hoofd van een universeeien gods dienst niet afhankelijk van een land kan zijn. Ook ontving de Katholieke gods dienst een voorkeurspositie in het leven van Italië zonder dat de staats burgers, die een ander geloof bezitten, in de uitoefening van hun godsdienst worden belemmerd. Het Vaticaansche blad „Osservatore Romano" juicht de rede zeer toe. Mussolino heeft de versierselen van ridder van 't H Graf ontvangen. De toestand in Mexico. In Mexico is de toestand voor de overwinnende opstandeiirgen gewij zigd nu Amerika besloten heeft de Mexicaansche regeering te steunen me! geweren, vüegmachinen, enz. In ruil daarvoor zal de nieuwe presi dent Hoover voor de Vereenigde Sta ten wel .Olie" vergoedingen en der gelijke ontvangen. Studentenrelletjes in Madrid. in Madrid zijn ernstige studenten - relletjes uitgebroken. De politie schoot op de studenten en velen zijn gewond. Er zijn 26 studenten gearresteerd en een groot aantal zijn weggezonden en verschillende faculteiten voor goed gesloten. ghkp drnzigt, N1EUWKUIJK. Zondagavond hield de Bijzondere Vrijwillige Landstorm in het Bondsgebouw een propaganda- vergadering. Ais spreker hiervoor irad op de heer Rabout uit 's Bosch. De plaatselijke commandant dezer afdeeling. de heer H Elshout, opende de vergadering met den christelijken groeten heette de aanwezige welkom speciaal het geestelijk en wereldlijk gezag dezer gemeente. Hierna werd het woord verleend aan den heer Rabout, die met zijn onder werp .Hoe de Communisten en So cialisten actie voeren", in duidelijke en klare taal, de vergadering van het begin tot het einde wist te boeien. Ter verduidelijking der lezing werden toepasselijke lichtbeelden gegeven. Spr. gat in het begin zijner rede de ontplooing en werking te hooren der communisten. Verder zette spr. uit een hei gevaar dat er bestaat door verspreiding der slechte lectuur en vooral het gevaar door zucht naar genot en misbruik van dranken. Tot slot hield hij voor een goed gods dienstig leven te leiden en dat dit leven nooit goed kan zijn wanneer men misbruik maakt van en wanneer men films en looneelvoorstellingen van niet-godsdienstige strekking bij woont. De Burgemeester bracht dank aan den spr. voor zijn mooie lezing en sprak de hoop uit dat de vereeniging B V. L. aller steun der ingezetenen mag geniefen opdat zij in de gelegen heid zijn meer dergelijke lezingen te kunnen houden. Hierna sloot de commandant de vergadering met den Chr. groet Onze harmonie geefi dezen zomer op een nader te bepalen datum een groot festival, We komen hieropnader eens breed voeriger terug. Gedurende de maand Februari werd san hei postkantoor voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 14806.90. terugbetaald f5509.44 SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier werd benoemd de heerGiünd- lehner te Dordrecht, die echter naar wij vernemen voor deze benoeming heefi bedankt. in de Ned. Herv. Kerk aihier trad j.l. Vrijdagavond, op uitnoodi- ging van het comité om te komen tot oprichting ven een Chr. Oranjever- eeniging, op Ds. 1. Voorsteegh van Gouda, voorzitter van den Bond van Chr. Oranje vereenigingen. Na een woord van inleiding waarbij spr. het doel der Chr Oranjevereni gingen schelste, hield hij een op wekkende rede en koos hiervoor als grondslag Ps. 77: 12. A.s. Vrijdagavond zal een openbare vergadering worden gehouden, waar tot definitieve oprichting za! worden overgegaan. SPRANG—CAPELLE. Als vervolg op de propagarida- avond waarop Ds. Voorsteegh een opwekkende rede heeft gehouden, zal er nu a.s. Vrijdag 15 Maart des avonds te 7.36 uur een openbare vergadering gehouden worden, om alsdan te komen tot oprichting van een Chr. Oranjevereeniging. Om de verre afstanden zal deze vergadering gehouden worden in het Geref Kerk gebouw te Vrijhoeven. Alle personen boven 18 jaar zoowel mannelijke als vrouwelijke worden aldaar verwacht. CAPELLE, J.l. Zaterdagmiddag werd in het café van den heer J. Boezer aan het Vaartje door den heer Michaëi, architect alhier voor de firma Boezer en van Doirgen te Waspik het bouwen van een hoolperserij met aanhoorigheden aanhet Vaartje aanbe steed. De begrooting bedroeg f 28560. Ingeschreven werd als volgt H. P. Spuifbroek, Raamsdonk f 33.765 Gebrs. Naglé, Geertruidenberg 31.800 C. Michaëi, Vrijh.—Capelle 30.925 U. de Bont—v. Dommelen Nieuwkuik 30.239 W. C. van Erp c.s., Kerkdriel 29.844 H. C. F. Moerenberg Zn., Oisterwijk 29.500 B. Kielen 's Gravenmoer 29.500 Gebrs. Boom Raamsdonk 29.245 C. Timmermans Sprang 29.150 J. W. Nieuwenhuizen Sprang 28.790 J, Ligtvoet Oosterhout 28.773 C. Roovers Waspik 28.200 J. Quirijns Capelle 27.440 Gebrs Dupont Geertruidenberg 27.090 C. P. Treffers Capelle 26.785 P. P. de Grauw Waspik 26.132 A. de Graauw Waspik 25.751 Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver. Naar men ons mededeelt is men in de een dezer dagen gehouden ver gadering van de plaatselijke iuin- bouwvereeniging omtrent het punt „waar te veilen", over welke kwestie reeds op meerdere vergaderingen be sprekingen gehouden wei den, tot een definitief besluit gekomen. Besloten is, dat de tuinders hun producten zullen ieveten aan de veiling te Drunen. In verband met de verlaging der Ieerlingenschaal zal aan de O. L. School a.d. Loonschendijk met ingang van 1 Mei a.s. een tweede leerkracht worden benoemd. As. Donderdag 14 dezer houdt de Coöp. Aankoopvereen'ging voor Capelle, Vrijh. Capelle en Sprang, des avonds half zeven in het café van den heer J. Treffers een algemeene leden vergadering Als eenig punt vermeldt de agenda: Aanschaffen, veevoeder, hulpmeststoffen, enz. Na ongeveer een maand buiten dienst te zijn geweest tengevolge van het ijs, is de stoompont aan het Ca pelsche Veer j.l. Maandag 11 dezer weder in de vaart gebracht, waardoor alle communicatie met het Land van Altena weer mogelijk is. §CAPELLE. Donderdag 7 Maart 1.1 herdacht de heer M. van Esch, onder- baas-hooikooper bij N.V. Oerlemans en Zonen's Fourage- en Bouwmate rialen handel zijn 25 jarig jubileum. Door de Vennooien werd den jubiiaris onder hartelijke felicitaties een ge. schenk onder couvert aangeboden; met een gezellige avond voor het personeel werd dit jubile besloten. WASPIK Zondagavond half zes werd in het gebouw van het R.K. Jongenspaironaat eene vergadering gehouden van de St. Vincentiusver- eeniging, waarbij belangstellenden werden uitgenoodigd en waarbij het jaarverslag van den toestand der ver eeniging alsmede van de St. Elisa- bethsvereeniging werd uitgebracht. De Voorzitter, de heerG L. Akker mans opende de vergadering meteen woord van welkom tot de aanwezi gen, en richtte vervolgens gelukwen- schen tot den heer J. P. van Veitho- ven, die dien dag voor 25 jaren tot secretaris der vereeniging werd be noemd. Namens zijne medeleden bood de voorzitter den heer van Velthoven uit dankbaarhnid voor hetgeen hij in de afgeloopen 25 jaren voor de ver- eniai „Geen goud zoo goed" Paule had verlicht een gouden hei- inneringsmedailleaan.met den wer sch, dat het den heer van Veithoven ge geven zoude zijn nog vele jaren in het belang der vereeniging werkzaam te zijn, De heer van Veithoven dankte den voorzitter voor zijne gelukwtnschen en de leden voor het hem aangeboden geschenk, dat hem bijzonder aange naam was. Vervolgens werd door den secreta ris het jaarverslag van de St. Vincen- tiusvereeniging en der St. Elisabeths- vereeniging voorgelezen. De ZeerEerwaarde heer Pastoor het woord verkrijgende betuigde de ver eeniging van den H. Vincentius zijn dank voor heigeen in de afgeloopen weken vooral aan de armen zijner parochie werd verricht en wenschte den heer van Veithoven geiuk met zijn 25 jarig Secretariaat enden heer Snieur met zijn veertig jarig lidmaat schap, dat hij voor eenige weken mocht vieren. Daarna werden lichtbeelden ver toond over Rome er? hef Vaticaan, die door den weleerwaarden heer kapelaan Damen, duidelijk werden toegelicht, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. Naar wij vernemen zal de weleerwaarde heer ds. Jor.k, rs op Maandag 1 April a s. (2e Paaschdag) z^n aischeidstede houden voor zijn vertrek naar Goudswaard. As. Donderdag n.m. half acht zal in de zaal bij den heer H. van lersel eene algemeene vergadering worden gehouden van de vereeniging „Waspiks Belang". Aan de orde zal worden gesteld vaststelling der rekening over het dienstjaar 1928 en verkiezing van 4 bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren C. Gijsman, joachim Kamp, A. Kerst en J. Schaap smeerders. MADE. Hedenmorgen kwam mej. L zoodanig op straat te vaiien dat zij een arm brak, geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In de gisteravond door 't Kruisboogschuttel sgezelschap „Wil lem Teil" alhier gehouden vergade ring werd besloten om het 55 jarig bestaan der vereeniging feestelijk te herdenken en een optocht te organi- seeren door de gemeente. Woensdagavond hield de R K. jonge Boerenstand een zeer drukke vergadering in de zaal van het Liefde gesticht. Besloten werd tot 'i houden van een Melk-cursus, waarvoor zich bijna alle leden opgaven. Door den voorzitter den heer Segeren werd medegedeeld da! een proefveld gehuurd was van den heer P. Ooijens alhier. Nadat nog eenige zakelijke besprekingen warén gehouden werd door den WelEerw. kapelaan Smits een lezing gehouden over de tarieven der havengelden en de jaarabonementen In café Thijssen alhier had de aanbesteding plaats voor het bouwen van een kapitale boerderij voor mej. de Wed. Nuijten te Steelhoven. Als laagste inschrijvers voor perceel li waren voor timmerwerk C. van de Steen uit Made Metselwerk Nial den Hout, Smidswerk van Genk, den Hout en voor het schilderswerk J. Smits Made. Donderdagavond hield de brand weer uit onze gemeente een vergade ring in café Thijssen aihier. Alle brandweermannen waren aanwezig en mochten van den opperbrandmeesler e n tractatie ontvangen, water bij de lieden best inwilde. Besproken werden vooral de fouten die er nog kleefden bij het optreden der brandweer bij een evenfueelen brand. Binnenkort zullen theoretische maar vooral practische oefeningen in de gemeente gehouden worden. Medegedeeld werd dat voortaan aan de brandweerlieden voor hun ver richte werkzaamheden xbij brandge vaar of brand f 0 50 ct per uur be taald zal worden. Gevraagd werd om bij de gemeente aan te dringen op verstrekking van een lederen pak. welk verzoek nog geen steun vond, Om half twaalf werd de geanimeerde vergadering gesloten. Zondagmiddag hield de Bond van Groote Gezinnen, een tamelijk bezochte';vergadering. Nadat de voor- zetter de vergadering had geopend, deed hij de volgende mededeelingen le. Voorstellen voor de algemeene vergadering moeien ingediend worden voor 13 April. 2e. Het request aan den gemeente raad om verlaging van schoolgeld is in handen gesteld van B. en W. 3e. De heer C, Hessels is belast met het rondbrengen van het Bonds blad. esloten werd te trachten eet en* I I I Denk niet gering over beenwonden. Bij den last komt het gevaar, wanneer ze niet zorgvuldig worden behandeld. Akker s i Kloosterbalsem op de wonde, verzacht de pijn, bevordert de vorming van nieuwe weefsels en werkt ontsmettend. Akkers

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2