DE MM MI ZtllOEl Miuve seftw&te ■huid PU ROL No. 21. Woensdag 13 Mrt. '29. 52e, Jrg. TWEEDE BlxAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 Maart 1929. JAARVERGADERING WAALWIJKS BELANG. Wanneer we de belangstelling voor W.B. moesten afmeten naar bet ver- gaderingbezoek, dan zou bet er voor deze algemeen nuttige vereeniging niet erg bemoedigend uitzien. Maar we we ten gelukkig beter. En, wie mocbt twij felen aan de belangstelling welke de vereeniging geniet, leze maar eerst het jaarverslag dat door den secretaris Maandagavond in de algemeene ver gadering werd uitgebracht. Wij willen hiemede maar zeggen, dat wij een bezoek van ruim 30 leden op 215 veel te gering achten. De vergadering werd gepresideerd door den heer M. A. J. van Liempt, die bij de opening de aanwezigen ver welkomde. Hij IVeen er in zijn kort openingswoord op hoe de jaarvergade ringen van W.B. geworden zijn bijeen komsten waarin de leden ter sprake brengen wat kan strekken in het be lang van vereniging en plaats. Spr. uitte den wenscli, dat de onder werpen welke vanavond ter tafel ko men, in het teeken van. belangstelling staan en zullen strekken tot het doel, dat de vereeniging voorstaat. Hierna werden door den. Secreta ris de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastge steld. Jaarverslag. Door den Secretaris werd het jaar verslag uitgebracht, dat wij in ons volgend nummer opnemen. De Voorz. dankte den Secretaris voor diens keurig verslag en wil vooral nog eens de aandacht vestigen op de ontboezeming aan het eind van het verslag, de opwekking tot grootere ac tiviteit, opdat de gemeente haar ouden naam kan beb ouden en zoo mo gelijk versterken. 3. Periodieke aftreding van de Bestuursleden: H. Wiesman, H. Hoff- mans en A. H. van Schijndel Jr. Er werden 30 stemmen uitgebracht, verdeeld over de volgende heeren H. Wiesman 26, H. Hoffmans 25, A. H. van Schijndel Jr. 27, Th. van Delft 2, P. Kalis 2, Ohr. Klerks 1, Driessen 1, A. v. Loon 1, v. Gent 1, v. Eijkelenburg 1, Spijkerman 1 en C. Pullens 1. De aftredende leden zijn dus met groote meerderheid herkozen. Allen namen onder dankzegging de herbe noeming aan. 4. Bespreking ijsbaan. Naar aanleiding van een in de vo rige vergadering door den heer van Adelberg gestelde vraag, deelt de voorz. thans mede, dat het Bestuur de mogelijkheid van een ijsbaan op de z.g. Lotjes heeft onderzocht. Men. stuitte echjter op onoverkomelijke bezwaren. Ten eerste is 't terrein niet groot ge noeg en dan heeft men nog de moeilijk heid dat men het niet behoorlijk onder water kan houden. Dan heeft men nog in beoordeeling genomen het weiland ten Oosten van de havenkade. Men dacht met een keerkade van 50 c.M. een behoorlijk terrein te kunnen krijgen, dat met een centrifugaalpomp op peil is te houden. Maar alleen de aanleg van een kleine kade zou al 1000 kosten. Daarbij komt nog, dat 't vee in den. zomerdag de kade zal plattrappen, zoodat men elk jaar voor groote kosten zou wor den gesteld. Toen heeft men onderzocht of op den berm van het Afwateringskanaal een baan kan worden gelegd. Behalve dat de grond er ongeschikt is, bleek bovendien dat de Waterstaat geen toe stemming zal geven om er een kade te leggen. Een belangstellend Waalwijker •heeft den secretaris van W.B. een an dere mogelijkheid aan de hand gedaan en de aandacht gevestigd op den Gal gen wiel. Als het water op tijd van water planten, riet, enz. gezuiverd wordt, is daar een mooie baan te krijgen. Het Bestuur is ook van oordeel dat dit idee het beste is. De Gal gen wiel is schitterend gelegen, door een eikenwal tegen de koude Noordenwinden be schut, in een mooie omgeving; er ligt een goed fietspad heen en de landelijke herberg in de onmiddellijke nabijheid biedt een goede uitspanningsgelegen heid. Als de vergadering hiermede accoord gaat, dan is het bestuur bereid met de eigenaresse,de Maatschappij Noord Brabant, in overleg te treden, op welke voorwaarden dat zij den Galgenwiel voor dit doel wil afstaan. Men kan dan vervolgens nagaan welke kosten aan een en ander verbonden zijn. Als men hiervoor de noodige gegevens heeft, dan kan het bestuur beoordeelen of een ijsclub levensvatbaarheid heeft, of dat W.B. ook dit punt in haar werkingssfeer zal betrekken. De heer Mortier vindt den afstand naar den Galgenwiel nogal ver en vraagt of men eens naar andere plaat- kan informeeren. Spr. meent dat men met oen afschei ding van een betonnen muurtje in den Polder al klaar is. De Voorz. merkt op, dat het, land in den buitenpolder een hooge huurwaar de heeft. Bij de huidige opvatting om trent de grascultuur zal de eigenaar er niet in toestemmen dat zijn land in den winter onder water wordt gezet, tenzij tegen een hooge vergoeding. De kosten van een ijsbaan komen dan zoo hoog, dat ze onmogelijk uit een matige contributie bestreden kunnen worden. Een ander geval was het als de gemeente de beschikking had over laag liggende en niet kostbare terrei nen. De heer Mortier vraagt of er dan in den Binnenpolder niets te bereiken is. De Voorz. zegt, dat men dan eerst moet beginnen met een omkading, wat al een bezwaar is, omdat het vee de kade in den zomer zal plat trappen. Elk jaar zou men dan voor hooge kos ten geplaatst worden. Spr. meent dat de afstand naar den Galgenwiel geen bezwaar kan zijn. Men is hier op het gebied van ijsbanen.werkelijk niet ver wend. De heer van Loon zegt, dat het Gal genwiel misschien één bezwaar heeft, d.i, dat het wegens zijn diepte niet zoo spoedig brijdbaar is. De Voorz. stelt daar tegenover, dat het tochtvrij gelegen is. De heer Spijkerman vindt het ook de meest gunstige plaats, die met heel weinig kosten goed in orde te maken is. Z.i. kan de afstand geen bezwaar zijn. Spreker vindt het goed dat het bestuur machtiging wordt gegeven aan de verwezenlijking van de geopperde plannen door te werken. Hij meent dat het bestuur hier met een uitste kend plau komt. De vergadering gaat hiermede ac coord. 5. Mededeeling^n en plannen. De Voorz. doet de volgende mede- deelingen Het bestuur heeft aanvankelijk het voornemeu gehad om dezen zomer een festival te geven. Na overleg met de Liedertafel „Oefening en Vermaak" werd men er op attent gemaakt, dat de Lied er tafel het volgend jaar haar 70-jarig bestaan herdenkt bij welke gelegenheid dit mogelijk beter zou kun nen geschieden. In de plaats van een festival willen we ditmaal weer eenige voksconcerten aanbieden. We hebben de toezegging hiervoor van de harmonieën St. Jan en St. Crispijn en de Liedertafel Oefe ning en Vermaak. Voorts zullen we nog 3 of 4 gezelschappen uit omliggen de plaatsen uitnoodigen, zoodat we reeds kunnen rekenen op een geani meerde muzikale ontspanning. In het jaarverslag is reeds gememo reerd het St. Nicolaasfeest, dat dit maal op andere wijze is gehouden. We hebben zulks gedaan, omreden 't trek ken van St. Nicolaas door de straten al eenige jaren achtereen gedaan is en een herhaling de glans van dit feest zou kunnen doen verliezen en aanlei ding zou geven dat het ging ontaarden in een banaliteit. Een uitzondering is gemaakt in v.m. Baardwijk. De argumenten, voor hier konden daar niet gelden. Het is jam mer dat we in voorm. Besoijen niet die medewerking hebben gehad, als we hadden mogen verwachten. De kinderen van oud-Waalwijk zijn onthaald op een bioscoopvoorstelling, een kleine tractatie en een toespraak van St. Nicolaas in „Musis". Het is ons gebleken, dat deze wijze van St. Nicolaasviering bij de jeugd zeer in den smaak is gevallen en een groote voldoening heeft geschonken. Dei practische zijde van St. Nicolaas, n.l. de bedeeling van behoeftigen, is ook goed geslaagd. De opbrengst der collecte overtrof verre die van 1927. Er is ook reeds gememoreerd, dat wij gepoogd hebben contact te krijgen met Kaatsheuvel over de verbetering van den weg naar den Roestelberg. Er is ons een onderhoud toegezegd met den wethouder van openbare werken, maar dat heeft tot op heden nog niet plaats gehad. Rondvraag en sluiting. De heer Th. van Mierlo zegt j.l. Za terdag in „De Echo" het bericht te hebben gelezen over het Ziekenhuis, dat het Kerkbestuur de voorwaarden waarop de gemeente subsidie geeft, niet kan aanvaarden. De oorzaak moet z.i. gezocht worden in de houding van den Raad en spreker hebben pijnlijk ge troffen de discussies welke hierover zijn gevoerd. Spr. had verwacht dat de Raad zich in deze op een breed standpunt zou hebben geplaatst en acht het goed dat hierover eens in het publiek een stem wordt gehoord. De Voorz. meent, dat dhr. v. Mierlo de zaak een beetje te tragisch opneemt. De Raad gaf een subsidie van 15000 tot 20.000 en daar komt het toch op aan. Spr. vraagt of de vorige spr. bang is dat het ziekenhuis er niet zal komen. De heer van Mierlo antwoordt ont kennend, maar voegt er aan toe, dat men met de plannen, al zoolang aan het sukkelen is. Andere, minder be langrijke zaken, worden in den Raad vlugger afgewerkt. Niemand der aanwezigen verlangde nog het woord. De Voorz. meent te mogen conclu- deeren, dat het zwjjgen een compliment is aan het bestuur en een aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan_ Hierna sluiting. K. E. M. 1. We waren dezer dagen in de ge legenheid in de kerk te Waspik— Boven den preekstoel en communie- oank te bezichtigen, welke vervaardigd zijn door de K.È M.I. De firma toont niermede niet alleen artistieke salon- meuoels te kunnen ontwerpen en uitvoeren, maar ook op dit uitzonder lijk gebied iets bijzonders ie kunnen presteeren. üe preekstoel is geheel overeen komstig 't karakter van den bouwstijl der kerk en volgens liturgisch voor schrift ontworpen. üe kansel is in eenvoudige gotiek uitgevoerd en rust op 12 houten zuiiijes, waarvan het kapiteelwerk sober is gehouden. Als versiering werd enkel een eenvoudig gestyieerde ramshoorn aangewend. In de z g paneelen, een gewoon vierluik, zijn de vier evangelisten met de hand in net hout gesneden. Dat is een keurig stukje werk. üe zuiltjes daarbij aan gebracht zijn ook eenvoudig en dragen als versieringsmotief een vrij ges'y jeerd blad dat In zijn uitvoeringsober is gehouden. Eenvoudig en klaar is eveneens de communiebank waarin kunstig zijn gesneden de symbolische vooraf oeeldingen van Christus lichaam en oloed n.l. een bos korenaren en een druiventros. Het geheel is een mooi stuk werk, waarmee de K E.M.l. alle eer inlegt Nieuwe Bioscoop. Tegen de Directie van de Nieuwe Bioscoop is procesverbaal opge maakt wegens het verioonen van een fiun in sirijd met de plaatselijke oioscoop verordening, zooais die uni torm is vasigtsield voor de vereeni ging van Zuideiqke gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring. Burgemeester en Wethouders heb ben de vergunning voor de Nieuwe Bioscoop voor een maand geschoisi. Wij vernemen dat de Directie ge dwongen was deze, niet op de lijst voor net Zuiden voorkomende fi.ms ie laten loopen op siraffe door de verhuurkantoren van films verstoken ie blijven, terwijl daar tegenover de uadeeiige gevolgen vergoed zouden worden, Om eventueel misverstand te voor komen merken wij op, dat de ochorsing mei eerder ingaat dan na oeslechttng van het proces, dat nrei gericht is legen den exploitant alhier, maar voornamelijk tegen de verhuur kantoren, welke dit proces uitlokken. Dit wordt dezelfde procedure als reeds in meerdere Zuidelijke gemeen ten aanhangig is. De fiim in kwtsiie is Vlammende Vleugels", die op 2 en 3 Maart j.l. in de Nieuwe Bioscoop werd afge draaid. R. K. Middelbare Handelsavondcursus te Waalwijk. Wij ontleenen aan het verslag over het kalendeijaar 1928 het volgende Personeel. Hierin kwam gedurende 1928 geen verandering. j. Siemer: Directeur en Leeraar Handelswetenschappen. H. Martens, pr.Godsdienstleer. C. de Groot: Aardiijkskunde. Mej. L. v. ierselEugeisch. Drs. G. v. imbeeck: Fiansch. A, G Laarakker: Nederlandsch. ÜdekerkenDuitsch. P. Menne: Schoonschrijven. L. Schoenmakers; Handels wetenschappen. J. SmariusMachineschrijven en Stenografie. W. Verhoeven: Concierge. Onderwijs. Vanaf 1 Sept. 1927 tot Juni 1928 werd onderwijs gegeven in den drie klassigen cursus en in vervolgklassen waarvan 2 voor Boekhouden, 1 voor Fransch, 1 voor Duusch en 1 voor Engeisch. Vanaf 1 Oct. 1927 ook aan een cursus voor Macnineschiijven en een Stenografie. Vanaf 1 Sept. 19*8 is de samenstelling als volgt: drie- klassige cuisus, 2 vervolgklassen voor Boekhuuden, een voor Engelsch, een voor Machineschrijven, een voor Ste nografie. De cursussen Fransch en Duitsch konden wegens te geringe deelname niet worden voortgezet. De korte duur der examenklassen (39 weken) werkt remmend op het aantal candidaten dat zich voor een praktijk diploma—examen zoukunnen aanmelden. Examens. Voor het eindexamen van den drie jarigen cursus slaagden 7 leerlingen. Een werd afgewezen. Aan een leerlinge kon het eind diploma niet worden uitgereikt, omdat zij niet alle daarvoor vereischte vakken had gevolgd. Van de vervolgcursussen slaagden voor het examen Machineschrijven 8 leerlingen en voor het praktijkdiploma Duitsch v. h Nederl. Handelsinstituut een leerling, die sinds kort den cursus had verlaten. Van klas I naar II warden bevorderd 21 leerl. Van klas 11 naar Ui werden bevor derd 14 leerl. Leerlingen. Aantal leerlingen op 31 Dec. 1927 82, per 31 Dec. 1926 7i in den loop van het jaar bijgek. 29 26 111 Vertrokken 33 97 15 en springende tippen Stand op 31 Dec. 1928 78 31 Dec. 1927 82 Wegens vertrek verlieten 5 leerlin gen de school1 wegens militairen uienst, 2 na het behalen van eind diploma, 2 wegens ziekte, 5 wegens beëindiging van een cuisus, 5 door drukke werkzaamheden, 2verandering van beroep, 9 zonder opgaaf van redenen, terwijl 2 leerlingen op ver zoek van schooi werden genomen. Per 31 Dec. 1928 bedroeg het aantal leerlingen Klas 1 5 meisjes, 19 jongens. Klas 11 4 18 Klas 111 3 7 Vervolgcursussen 6 meisjes 16 jon gens. Gedrag en vlijt gaven op 'n enkele uitzonderingna reden tot tevredenheid De lessen werden gegeven in hei gebouw der R,K. Hoogcre Handels school 5 j. c. üe Directeur daarvan stond evenals vorige jaren heigebruik van leermiddelen toe. Hiervoor en voorde genoten gastvrijheid een wooro van hartelijken dank. Onderscheiding. Het lid der Tweede Kamer A. N. Fleskens te Geldrop is benoemd toi olficter in het Legioen van Eer. Benoeming. De heer Kees Verwicl, Leeraar M O Aardrijkskunde, is vooriooptg btnoemo lot leeraar aan den Middelb. Handels avondcursus alhier. Herijk van maten en gewichten. De jaarlijksche herijk van maten en gewichten zal voor onze gemeentt gehouden worden op onderstaande dagen in de üpenb. Lagere Schooi in de Stationsstraat. Voor nen wier geslachtsnaam begint met de letter A t/m D op 19 Maart van 9'/a12 en van 1 4 uur E t/m H op 20 Maart idem. 1 t/m L op 21 Maart idem. M ï/m R op 22 Maart idem. S t/m U op 23 Maart van 9 12 uur V ï/m Z op 25 Maart van 9'/*—12 en van 1 4 uur. Don Bosco—avond. Gelijk wij Zaterdag uitvoerige) meldden zal er Vrijdagavond ook in onze gemeente een Don Bosco—lezing met lichtbeelden gegeven worden in de parochie van O. L. Vrouw om 8 uur. Daar deze lezingen en films zeltsin de grootste Hollandsche steden succes waren, kunnen wij hiermee volstaan en verwijzen naar de des betreffende advertentie in dit nummer. M.C.-keuring met Verrichtingsproef. Behoudens goedkeuiing der Algem. Vergadering der Ned. Vereeniging «Hei Legerpaard" is door deze ver eeniging op hare begrooting vooi 1929 t250.uitgetrokken vooi cte Concours—Hipptque—Vereeniging «Waalwijk" alhier, voor de op haai dezen zomer te houden Concours Hippique te houden M. C.—keuring, mits nieraan eene verrichtingsproel wordt verbonden. Wij vernemen dat bovengenoemde Concours Hippique Vereeniging bin nenkort vergadert om het eventueel concours— hippique in het a.s. seizoen nader onder het oog te zien. Lezing. Vanwege het Departement «Lang straat" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal Donderdagavond 8 uur in de achterzaal van het Hotel Verwiel Dr. W. G, N. v. d. Sleen eene lezing hoHden over „Tropisch Britsch-lndië", welke lezing ook toe gankelijk is voor niet leden. /os Groenen. Jos Groenen is Donderdag in Rotterdam opgetreden in „Die Wal- Kilie". Hij verving daar Theo Thement en Max Roth. Groenen vervulde de Wotan—partij en had een uitstekende pers. Wij halen een paar recensies aan. De Maasbode „Zangkunsilg zijn de Wotan en de Biünnhilde tot het evenement van dezen eersten buitengewonen Duit- schen avond geworden, jos Groenen, onze landgenoot—bariton, die de beide gevraagde, doch door griep verhinderde Wotanzangers Theo Thement en Max Roth verving, de „eerste bariton var Hamburg", zooals de regisseur Jan Htyhekker Groenen's optreden aankondigde, heelt een sug gestieven Wotan gespeeld, een stem voortbrengend met een bronzen timbre. Het was een dramatische vertolking, een uitbeelding van logica en vol leven en met een eenigszins daemo- nisch karakter. Deze Wotan zocht bovendien niet de kracht van zijn partij in '1 zoogenaamde „goddelijk" doen, doch legde steeds den vollen nadruk op de menschelijke tragiek in zijn rol.* De Nieuwe Rotterdamsche Courant Moeilijkheden waren den onder- nemer mei gespaardde zanger Kuth uti Berlijn, aie de Woian—panlj zou zingen, was gisteren ongtsitla ge worden en toen zat ohr. hey>bckkcr, gelijk hij het zei! aan hei publiek meuedetlde, met de handen in het haar. Na veel lelegraletien en telelo- neeten was htt hem echter gtlukt onzen aan de Opcia te Hamburg verbonden landgenoot jos. Gioenen nieihten te krijgen. Het was alits wel neel vlug in net werk gegaantijd van te rcpeieeren was er niet, maar Groenen ts een betrouwbaar kunste naar, die de Woianpartij weldroo- men kan en dies heeti de vertooning door de plotselinge vervanging niets ■e lijden gehad. De prachtige banton- stem van Groenen wij nebben hem te lang moeten missen hier bleek nog niets van haar sonoriteit vetloten ie hebben. Mevrouw Burkhardt uit Dresden hebben wij als Bitiunhilde zeer be wonderd; zij heth een fraaie stem, die machtig boven het orkest uitklonk en ook de dramatische vertolking van de partij getuigde van kunstenaars schap. Met Groenen heeft mevr. Buik- hardt de slotscène tot een waarlijk prachtig moment gemaakt; wel een figuur uit de groote opera—wereld I/s. Zaterdagmiddag is het ijs in de Bergsche Maas bij Drongelen plotse ling losgekomen. Zondagmorgen toen neel wal belangstellenden naar het kanaal gingen kijken, was er totaal mets meer te zien, het ijs was geheel verdwenen. Maanaag is de stoom pont ingelegd, zoodat de overvaart weer gewoon gaat. De Tttor heeft Dinsdag haar gere gelde vaarten hervat, alsook de dienst der H BS. Wij zijn dus gelukkig weer aan onze gewone expeditie—middelen, om «al van redenen, niet 't minst de fi.iancteele, zeer te prijzen. Aanbesteding. Ëlj de Maandagmorgen gehouden aanbesteding voor den bouw eener R K Jongensscbool in de Baardwijk- sche Steeg werd ingeschreven ais volgt H. Moerenburg en Zn., Otsterwijk f28.025. Chr. Lamoen Penntngs, St. Mich Gestel (31.470 A. v. Pinxten, 132.300 J Koolen-v. Huiten, Waalwijk f32.380 G. de Bont v. Dommelen, Nteuwkuijk f32.399 J. P. v. d. Linden, Si. Mtch Gestel f32 500 L v. d. Plas en Zn Rosmalen 132.6110 la. Wed A. Aarts en Zn., Waalwijk f32.875 C. B. Timmermans, Spiang 132.986 Wortel ButjSing, Tilburg f33 985 L Kooien, Nteuwkuijk f35.250 J. v. Bokhoven A H. Co.rsijens, Vlijmen f36.000 Th. Willems T. v. Doorn, Veghel f36 000 Aiph. v. d. Heuvel, Veghd 136 51)0 Dirk G Mans, Andtl f39 900 Begrooting f33.500. Gegund aan Chr. Lamoen Pennings. Biljarten. Maandagavond kwam in café van Cromvoirt het eerste zestal dei biljart club „Ons Genoegen" uit calé't Vosje een openingswedstrijd spelen legen de dezer dagen opgerichte btljaitclub „Nooit Volleerd". Hoewel een neder laag der jongste club te vooispellen was, gaf zij toch kranig partij en wist het oudste lid de heet F Schuurmans zeifs een fraaie overwinning te be halen. De uitslag was ais volgt „Nooit Volken" „Ons Gericegen" W. de Haan 66 W. Puilens 100 B. Schoenmakers 65 M Pullens 100 L. de Folter 64 J Leijtens 100 F. Schuurmans 100 L v.d Qeld 54 J. v. Mier 23 M. v. Mierlo 100 P. v. Cromvoirt 56 Fr. de Vries 100 374~ "554 Gisteravond werd een biljart wedstrijd gehouden tusschen de bil jartclub van het Patronaat der St. Clemensparochie en de W.B C. De uitslag was als volgt: Patronaat. W.B C. H Puiiers 75 C. v. Berkel 55 G. v Helvoirt 56 v. Gelder 75 J. Pullens 75 v. d Hoek 31 L. v. Cromvoiri 75 Vugts 37 E. de Vrtes 74 P. Dankaert 75 A. Moonen 73 de Folter 75 ~4~8 348 zoodaf de PatronaatsbFjarfclub met een overschot var 80 punten won. Paardenkeuring. I Door de Prov Rcgelingscomroissie v. d. Paardenfokkerij tn Noordbrabant worden in onze gemeenie de volgende premiekeurirgen van paarden ge houden Ie. een keuring van merriën op 16 Mei a s. des v m 9 uur. 2e. een keuring van hengsten met Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5