Toegewijd aan Handel» Industrie en Oemeentebelangen» HET BRlilENHUIS. H. VAN DER VEN, DEN BOSCH, KERKSTRAAT dO. Hel Huis der le NGDRDBRABAHDn rrRBK FEUILLETON DOOP, EKS&RJWfi NUMMER 23. WOENSDAG 20 MAART 1929. 52e JAARGANG. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN, UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. RaaMdDONK. Onder voorzitterschap van den Edeiachtbaren heer Burgemeester Moons, vergaderde de Raad dezer aeniente Zaterdagavond ten Raad- huize. Afwezig Weth. de Wit en de leden v. d. Pluym en Netten. f20.000 aan steun uitgekeerd. De Voorzitter deelt mede, dat de steunregeling thans is atgeloopen. Spr. heeft eens nagegaan hoeveel er vanaf Nieuwjaar aan werkloozen steun is uitgekeerd door de gemeente e a. Door den R.K. Fabrieksarbeiders bond .St. Willebrordus" f 11863, St Jozef f 1196, Christel. Bouwvakarbei- dersbond t 220, de Gemeente Raams- donk f 2500, St. Vincentius f 2500 en Burgerlijk Armbestuur f 1000. In totaal ongeveer f 20 000. De Voorzitter stelt voor aan den heer Leijten, die met zooveel beleid de uitkeeringen regelde en daarmede veel werk heeft gehad, een gratificatie te geven van f 100. Schoenmakers. Dat kunnen we verder wel aan B. en W. overlaten. Voorzitter, 't Is allemaal buitenge woon kalm verioopen en de bevolking heeft zeer geapprecieerd wat de ge meente heeft gedaan. De Raad gaat met het voorstel accoord. Verzoek van de Kon. Ned. Politie" hondenvereeniging om subidie. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Mededeeling kasopname bij vanger. Wordt voor nomen. Verslagen van de Commiissie tot Toezicht en Wering van Schoolverz. en van de Schoolcommissie Het ver proces verbaal van den Gemeente—ont- kennisgeving aange- slag van de laatste commissie wordt door den voorzitter voorgelezen. De Commissie betuigt haar groote tevredenheid over 't ondeiwljs en de aigemeene orde en tucht op de scho len. Onaangenaam werd zeechier ge troffen door de aigemeene klacht dat de gemeentelijke vergoeding ab soluut onvoldoende is om de kosten van het onderwijs te dekken. Zoo constateerde de Commissie dat op een school vanwege de bezui niging kladschritten moesien worden gebruikt en elders in November nog geen kachel kon worden gestookt. Zij betreurt dezen toestand die niet be vorderlijk is voor het onderwijs en vraagt een hoogere toekenning inge volge art. 101 L. O.—wet 1920. Voorzitter. Ik meen goed te doen dit even naar voren te brengen, dan kunnen de heeren er in de vol gende vergadering bij de vaststel ling van de vergoeding rekening mee houden. Verslagen van de Arbeidsbeurs en de Volkshuisvesting. Worden voor kennisgeving aange nomen. 2. Ontwerp—verordening tot wijzi ging der verordening op de keuring van waren. Overeenkomstig de aanschrijving van den Commissaris der Koningin wordt de gevraagde wijziging aange bracht door bijvoeging van: „of het ter aflevering in voorraad hebben. 3. Ontwerp -besluit, waarbij, onder intrekking van het Raadsbesluit van 18 December 1926, no. 64, aan de aid. N. C. B. Raamsdonk(dorp) een subsidie wordt verleend van f 100 voor het houden van landbouwcur- sussen. De Voorzitter zegt. dat het slechts een kwestie van naamsverandering is. D. Lankhuyzen Szn. Ik zou het op den ouden voet laten doorgaan. De landbouwcursus wordt gegeven in samenwerking met de Landbouwver eentging Raamsdonk. Voorzitter. Is het noodig. dat teen afzonderlijk besluit wordt? Schoenmakers. Neen. Voorzitter. Dan zullen we 'taande gecombineerde vereeniging geven. D. Lankhuijzen Szn. Dat is het beste, dat doet het Ministerie ook. De Raad gaat hiermede accoord. 4. Ontwerp—besluit tot vaststelling van het percentage bedoeld in art. 5 der verordening op de heffing eener plaatselijke inkomsten—belastingjaar '29-'30. Voorgesteld wordt het percentage te brengen op l'/a- Lankhuijzen. Hoeveel was 't vorig jaar? Voorzitter. Toen was het l'/4. We hebben 't met '/4 moeten verhoogen. Lankhuijzen. Hoe is dat zoo geko men? Voorzitteri Gedeeltelijk door de groote werkloosheid. Lankhuijzen. Ik dacht dat 't percen tage minder zou worden omdat we een goed jaar hebben gehad. U weet waarop ik doel Voorzitter. Ja, maar we hebben de cijfers nog niet en Ged. Staten vragen bij de vaststelling van het percentage ook gegevens. Maar volgend jaar zal 't wel minder worden. Lankhuijzen. Dat zullen we maar lopen. De gelden die we krijgen worden dan zeker dadelijk goed uit gezet. De Jong. maakt me nieuwsgie rig. Ik weet niets van extra gelden. Krijgen we een ton Lankhuijzen. U zult uw nieuws gierigheid nog een beeije geduld moeten geven, 't Is nog een half ge heim. (Gelach). Hierna gaat de Raad met't voorstel accoord. 5. Ontwerp—besluit tot vaststelling van het voorschot op de gemeente lijke vergoeding tx. art. 101 der L.O.- wet 1920. D. Lankhuijzen Szn. Ik vind 'tzeer vreemd dat hier een voorschot wordt gegeven op 't eind van de drie maan den. Dat is toch geen voorschot meer. Lankhuijzen. Als ik 't goed begrijp dan is het een voorschot op hetjaar. Voorzitter. Ja, maar voorschot is eigenlijk niet 't juiste woord, maar het staat zoo in de wet; 't moet zijn voorloopige afrekening. D. Lankhuijzen Szn. Dan is er een leemte in de wet. Maar ik kan er verder wel mee accoord gaan. 6. Voorstel van B. en W. om de door het Bestuur van de bijzondere scholen gevraagde medewerking tot beschikbaarstelling der benoodigde gelden voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leermeubelen te verleenen. De Voorzitter licht toe, dat dit punt verband houdt met het 7e leerjaar. De Raad verklaart zich voor mede werking. 7. Voorstel van B. en W. totinwil liging van het verzoek van J. Kievits te Geertruidenberg, om te mogen visschen in de rivier de Donge. B. en W. stellen voor aan Kievits de gevraagde vergunning te verleenen tegen een vergoeding van f 20 per jaar, voor den tijd van drie jaar. Lankhuijzen. Kan hij daar aan ande ren het hengelen verbieden? Voorzitter. Neen, bij de wet is het ;oegestaan om in stroomend water te hengelen. Lankhuijzen. Wanneer hij andere visschers kon weren, dan was ik er tegen. Voorzitter. Hij krijgt niet het uit sluitend vischrecht. De Raad gaat hierna met het voor stel accoord. 8. Ontwerp—besluit tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen op het Fort te Raamsdonksveer. Lankhuizen. Hoeveel woningen zijn er? Voorzitter. In totaal 18. Zijlmans. Ze waren toch niet alle maal bewoond. Üe Voorzitter antwoordt ontkennend, waarna de Raad met het voorstel accoord gaat. 9. Benoeming plaatsvervangende eden Van stembureaux. Benoemd werden Rombouts, Net ten, D. Lankhuijzen Szn. en v. d. 10 Ontwerp-besluit tot wijziging der gem.—begrooting dienst 1929. De wijziging wordt zonder meer goedgekeurd. Rondvraag en mededeelingen. De Voorzitter legt aan den leden eenige schetsjes over van de verdee ling der raadszaal, waarover een onderlinge bespreking werd gevoerd. Uitbaggering haven. Voorziiter. Vorig jaar is al gezegd dat we de haven in Raamsdonkdorp zouden uitbaggeren. Daarvoor wordt het nu zachtjes aan tijd. Als de Raad het goedvindt zullen wij eens met de Commissie gaan zien en door den opzichter een plannetje van aanbeste ding laten maken, natuurlijk behou dens goedkeuring van den Raad We zullen het werk per week uitbetalen, opdat ook de kleinere man gelegen heid krijgt om in te schrijven. Lankhuijzen. Dat is heel goed. en van de bchooicommissie nci A NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 50. Intusschen peinsde hij met zijn ge wone tegenwoordigheid en vlugheid van geest over de perspectieven, welke deze toestand weer schiep. Littimer was in het bezit van een inlichting waarvan hij niets wist. Heel, heel vaag slechts begreep hij wat Frank Litti mer met zijn gezegde bedoelde. Maar dat behoefde de jongeman niet te weten. „Zoo, heeft van Sneck je dat in de ooren gefluisterd", vroeg hij. „Wat 'n stommerd moet dat geweest zijn! En waarom moest hij daarnaar juist in Brighton komen zoeken?" Frank Littimer kon zijn lach niet liedwingen en gaf ten antwoord: „Ik zou denken, omdat hij ze daar was kwijtgeraakt!" „Dat ding is niet hier, om de eenvou dige reden dat het niet bestaat! Het is per ongeluk vernield door de politie toen deze voor enkele jaren heel zijn kamer heeft overhoop gehaald". „Van Sneck heeft me verteld dat hij de ets nog kortelings in Brighton heeft gezien Henson blies de lucht door den neus uit. 't Geluid moest mina,chtende spot beteekenen, en voor Frank Littimer had het ook het gewenschte effect. Doch het was maar goed voor Henson dat Frank de angstige uitdrukking niet zag, welke opeens op het gelaat van Reginald Henson te lezen stond, want de man beefde opeens over al zijn ledematen van opwinding. Toch herhaalde hij zijn minachtend gebaar, alsof de heele geschiedenis hem vroo- lijk maakte. „Het roode gordijn" is van Sneck s zwakke plek-" sprak hij na weer eenige oogenblikken in gedachten te hebben stilgelegen. „Hij kan er evenmin bui ten om er over te zwetsen, als buiten zijn hoofd! Door een goed of kwaad toeval zeg zelf maar hoe ge er over denkt weet ge wel hoe het noodig was Hatherley Bell aan onze zijde te hebbenMaar dat neemt niet weg, dat de Rembrandt, de andere Rem- brandt-ets, vernield is!" „Van Sneck heeft de plaat gezien, herhaalde stompzinnig en koppig de» jongeman. „Wel ja, speel je rol maar uit. lachte Henson goedmoedig; „waar heeft hij ze gezien?" „Op Brunswick Square, no. 218! Henson haalde ineens zijn knieën op tot onder z'n neus, strekte ze dan weer uit, en bleef daarna geruimen tijd liggen om na te denken. Opnieuw waren zijn lippen krijtwit en zijn ge laat bleek geworden. Er lag vrees op te lezen, diepe vrees. Een meer oplet tend man dan Frank Littimer zou ge merkt hebben, hoe dikke zweetparels hem opeens op het voorhoofd kwamen. Het duurde eenige oogenblikken, voor aleer hij weer verder durfde gaan. „Ik ken het huis w;at ge bedoelt", zei hij. „Het ligt vlak naast het huis, thans bewoond door mijn hooggeachten vriend Gilead Gates. Op bet oogenblik staat het leeg..." „En nog altijd sinds dat „Tehuis dat ge op wilde richten, mislukte... Jaren geleden, toen ge ons nog niet be stelen wilde en verdrukken zooals thans, had ge daar een zoogenaamd Tehuis gesticht! Van verschillende vooraanstaande menschen hebt ge daarvoor links en rechts geld afge troggeld, om het ten slotte naar uw eigen zak te laten verhuizen. Een of ander dag- of weekblad heeft je op lichterij aan het licht gebracht en als ge geen heenen gemaakt had, zoudt gt in handen der politie zijn gevallen. Ge moest zelfs zoo overhaast de vlucht ne men, dat ge zelfs uw eigen zaken niet mee kondt. nemen, welke toen naar uw meening natuurlijk openbaar verkocht moesten worden, om de onkosten te bestrijden. Maar ze zijn niet verkocht want niemand wilde goed geld naar kwaad geld gooien. Van Sneck echter heeft toen met den makelaar het huis bezocht, om het zoogenaamd te bezich tigen, en heeft daar de plaat ook ge zien." „Waarom heeft hij hem toen niet. meegenomen"? vroeg Henson, half toornig, half geamuseerd. Hij had we derom zijn zelfbeheersching terugge kregen en was zijn zenuwen weer de „Daar had hij van Sneck niet voor moeten zijn. Onze vriend is een gebo ren diplomaat. Maar toen hij voor de tweede maal het huis bezocht, was het kunstwerk verdwenen." „Prachtig!" riep Henson uit. „Hoe dramatisch! Er ie uog maar één ding noodig om de geschiedenis te comple teereuen wel dat Hatherly Bell de plaat heeft gestolen! Als ge me düt niet als de eindoplossing geeft, zal ik zeer teleurgesteld zijn „Dat is volstrekt niet noodigzei Frank Littimer koel, „dat is precies wat er gebeurd is óók". Henson kuchte, een benauwd kuchje, dat beteekende dat het hem thans te machtig werd. Hij zag hoe in de oogen van Frank Littimer een zegevierend lachje blonk. „Heeft van Sneck je dat allemaal verteld?" vroeg hij. „Het laatste niet", beweerde Frank Littimer, want toen het gebeurde was hij in het ziekenhuis. Maar ik weet dat het waar is, omdat ik Bell, in ge zelschap van David Steel, den roman schrijver, het huis zag verlaten en Bell had de plaat onder den arm. En daar om kon de afgezant van Van Sneck het ding niet vinden, toen hij voor de tweede maal kwam. Maar dat is in elk geval een strop voor u, mijn vriend, dat is zeer zeker! Straks gaat Bell met de Rembrandt-ets nummer twee naar mijn vader, en vergelijkt ze met nummer één. En dan is hij uit den brand en gij er in!" Henson gaapte overdreven alsof de geheele geschiedenis liem doodelijk ver veelde. Dat nam echter niet weg, dat deze zaak hem ernstig had aangegrepen. Alles wat hij nu nog verlangde was alleen te zijn en te kunnen denken. Voor zoover hij na kon gaan wist nie mand iets van de geheele geschiedenis af behalve hijzelf en Frank Littimer. En er was geen schepsel ter wereld dat zijn meester onderdaniger was en meer voor hem kroop dan Frank Litti mer voor Reginald Henson. Hij had alle kaarten nog in handenhij had nog de fortuin van twee ongelukkige families in zijn macht. „Ge kunt me nu wel alleen laten sprak hij. „Ik ben moe! Ik heb een vermoeienden dag achter den rug en hoe eer ge bovendien, van hier verdwe nen zijt, hoe beter het is. In je eigen belang en in dat van je omgeving zult ge verstandig doen met geen woord hierover aan Enid Henson te reppen, begrepen Littimer beloofde het, zwakkeling als hij was. Hij zou alles beloofd heb ben, wanneer Henson hem met z'n groote oogen aanstaarde, en hem dooi de ziel scheen te willen dringen. In het vervolg zullen we zien. welk een groote macht Reginald Henson over den jongen man uitoefende en hoe langzamerhand al zijn zachtere en betere gevoelens in hem werden afge stompt en vernietigd. Hij sloot de deur achter zich dicht, en onmiddellijk richtte Reginald Hen son zich op in zijn. bed. Hij tasttq naar zijn zakdoek en wischte zich de zweet druppels van het voorhoofd. „Zoo! Dus het gevaar is ten slotte toch niet weggebleven!" mompelde hij. „Ik sta er recht tegenover en ik wist dat het eens gebeuren zou! Hatherley Bell is er niet de man naar, rustig te blijven leven onder zulk een verden king. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsck en Langstraatsc&e Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rjjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der AdvertentlCn 20 cent per regel; mtnlmnm 1.50. BH contract flink rubat. Reclames 40 cent per regel. Ad verten tiën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. r-WJSCHAPPy vaM VERZEKERING OP HETLEYErt Piuijm. M» „DB BOHO VAN EBT ZVIDBN".

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1