unit iiuust Heeren- en Kinderhieedln] Klaoaziin „De Adelaar". VoorHoed of Pet Bernard Vaes „Het Anker" Dat is JE ADRES. Hoeden en Petten H. VERHULST, Uw Zenuwen MIJNHARDT'S Draait m DUURS-OURS aaa ons op Voorjaar 19 29. om iii de noodzakelijkste behoeften te kunnen voorzien. De Echo van het Zuiden maakte toen melding van. 150 woningen, en nu bouwt men er slechts 24, dan is reeds voorzien in de drin gendste behoeften, dat lijkt me nu toch vreemd.. Ook dunkt mij, dat de destijds gekochte grond van de heeren van Baal en van Loon ook voldoende breedte heeft voor een flinke bree- de straat met flinke trottoirbreed te, b.v. nemen we 7 M. voor de straat en 2p 3 M, voor de trottoirs, dan rest voor te bebouwen grond 50 M„ aan vankelijk was dit. maar 49 M., af 13 M. rest 37 M. ter bebouwing, of voor Oost en Westzijde 18| M. Door1 den aankoop van den grond van v. d. Broek zou de bestrating plus de boombeplanting rui mer zijn en weelderiger kunnen groei en, de bewoners zouden dan ook 4 M. meer ruimte hebben achter hun woning Ik ben de meening toegedaan, dat de arbeider liever zou hebben, dat de hu ren der woningen lager waren, als de ruimte achter zijn woning en het weel derige groeien der hoornen. Ik had verwacht dat men nu meer de aan dacht zou gevestigd hebben om goed- koopere woningen te bouwen voor den arbeider, mijns inziens was men daar voor in een goede gelegenheid. De grondj nu aangekocht, kost slechts 16.25 per strekkende meter, de grond, destijds aangekocht in de le Zeine voor de 6 nieuwe woningen daar gebouwd, kostte 65.per strekken de meter en dan kwam daar nog 40 rijloon bij. Die woningen kosten maar 2.90 per week, zijn voor vele gezin nen wel wat klein, maar voor jongge huwden en ouderen van dagen zijn zij zeer geschikt, maar zou men met wat goeden wil geen woningen kunnen bou wen iets ruimer als de hierboven ver melde, en zoover als ik de thans be staande gemeentewoningen ken, zijn ze toch ook alle te klein voor arbei dersgezinnen, maar gelukkig weten de menscken zich te behelpen. De huren die nu bedongen worden voor de te bouwen woningen zijn te hoog, 3.60 a 3.75, en dan nog zoo ver van het centrum. In mijn schrijven van dato 15 Janu ari j.l. heh ik U een paar factoren on der het oog willen brengen, waarmede men m.i. wel degelijk rekening mag houden. Ik deelde U daarin mede, wat het Centraal Bureau van vereeniging van Gemeente, in haar rapport van dato 1 Dec. 1928 meldde, en er bijzon der hare aandacht op vestigde van de achterstallige huur per 1 Januari '28 en wat er nog bij gekomen was tot 1 Oct. '28. Ik gaf U ook kennis van mij ne meening betreffende het gemiddel de inkomen van den arbeider hier ter stede, zijnde ƒ20 per week. Een klein overzicht gaf ik over de absolute noodzakelijke wekelijksche opbrengst van den arbeider, zijnde huishuur 3.50, vakvereen. ƒ0.80, Doktersfonds 0.50, belasting 0.50, diverse fondsen 0.75, totaal 6.05, Resteert nog voor den arbeider voor zijn gezin 20 6.05 is 13.95. Dit laatste heb ik nog willen herhalen, •omdat ik na al de ingewonnen gege vens er van overtuigd ben, dat de werkman hier ter stede gemiddeld ze ker niet meer verdient dan 20.Na deze beschouwing blijf ik er met na druk op wijzen, dat men van gemeente wege goedkoopere woningen moet bou wen, wil de gemeente het déficit in deze niet zien vergrooten. Ik ben dan ook tegen den aankoop van den grond van A. v. d. Broek, Voorzitter. Als wij daat woningen bouwden als door U bedoeld en het terrein van den heer v. d. Broek er niet bijkochten, dan zou de huurprijs 3,55 zijn, dat is het allerminste waarvoor tegenwoordig een woning beschikbaar kan worden gesteld. De woningen van 2,90 door U aangeduid, zouden niet zoo goedkoo p verhuurd kunnen wor den als de bedrijven hiervoor niet een bed'rag van 2400.— hadden bijgege ven. Rox. Ik heb misschien een beetje te pessimistisch gezicht op de toekomst van Waalwijk, maar als we eens zien wat er de laatste jaren in Waalwijk op industrie-gebied is tot stand gekomen, dan komt men tot de slotsom dat er wel veel industrie is verdwenen, maar van vestiging van nieuwe ziet men niet veel. Men zou Waalwijk kunnen beschouwen als een t.b.c.-lijder; als men hem vraagt hoe het e'r mee gaat dan is het gewoonlijk altijd hetzelfde, maar in werkelijkheid gaat hij lang zaam maar zeker achteruit. Timmermans. Ik geloof als dit som ber beeld van den toestand in Waal wijk, dat door den heer Rox wordt op gehangen, wereldkundig wordt, dat er ieder verstandig mensch om zal lachen, terwijl anderen zullen gaan meenen dat Waalwijk vast en zeker ten onder gaat. Ik vind het onverantwoordelijk dat een gemeenteraadslid in een open bare vergadering zoo maar in het wilde weg met cijfers en beschouwingen over den algemeenen toestand voor den dag komt, die kant noch wal raken en op geen enkelen grond steunen. Ik heb «A tenminste niet veel vertrouwen in de bronnen waaruit de heer Rox al deze wijsheid put, maar ik zou hem, als hij zich een juist beeld van den toestand wil vormen, willen verwijzen naar of- ficieele cijfers, zooals bijv. het belast baar inkomen voor de inkomstenbe lasting, de opbrengst der vermakelijk heidsbelasting, enz. Dat zijn tenminste cijfers die een juist beeld van het wel vaartspeil der gemeente kunnen ver schaffen. Ik weet niet welk doel hij er eigenlijk mee heeft om den toestand van Waalwijk in zulk een somber licht te stellen en waarom hij juist een ge middeld gezinsinkomen van 20.— neemt, waarvan 6 zou afmoeten voor huur en contributies, alsof er ook geen arbeidersgezinnen worden gevonden waar men 80 tot 100.inkomen heeft. Ook op het gebied der volkshuis vesting staat Waalwijk mede aan den spits met zijn zeer goede en bijzonder goedkoope arbeiderswoningen, dus ook zijn betoog over onze dure woningen gaat niet op. Dan heeft hij het nog ge had over den grooten achterstand in de betaling van huur bij de gemeente-wo ningen. Dat is weer een bewijs te meer dat hij er geheel naast is. Als lid van de bouwcommissie kan ik hem verze keren dat deze achterstand zelfs zeer gering is. 't Accountantsrapport waar aan hij het cijfer van achterstallige huur ontleent, wordt steeds op een zoo danig tijdstip opgemaakt, dat de huren van de afgeloopen week of maand nog afgedragen moeten worden, waardoor dus het nog te ontvangen bedrag wel groot is, doch in werkelijkheid is de achterstand in verhouding tot de huur opbrengst zoo goed als niets. Die enkelen die niet betalen zijn al tijd dezelfde en daartegen zal de com missie straffe maatregelen gaan nemen. Wat moet men niet voor een indruk van Waalwijk krijgen als straks de bladen het verder het land in be kend maken, hoe somber de toestand van onze gemeente door een gemeente raadslid wordt ingezien, 't Is onverant woordelijk. Rox. Het kan zijn dat ik er wat te pessimistisch tegen aankijk, maar van den anderen kant zijn inkomens, als door den heer Timmermans genoemd ook bijzondere gevallen. De cijfers over de huur-achter stand heb ik in het De- cemberrapport gelezen en vond het zoo hoog; hét blijkt nu echter dat dit voor een groot gedeelte geen achterstand was en dat verandert de zaak natuur lijk. Van Loon. Waarom hierover eigen lijk zulke lange beschouwingen te hou den? Voor ons is toch slechts de vraag van belang: Bestaat er behoefte aan deze 24 woningen, zoo ja, dan schijnt men ook de huurprijs wel te kunnen betalen. Voorzitter. Er zijn nog veel meer aan vragen dan voor deze 24 woningen. Eibers. De woningen die eenigszins vrij staan, dus met een dam en achter om en een tuintje, zijn altijd het meest gevraagd, ook al zijn ze hooger van huur. Voorzitter. Doordat er nog geen straat ligt, lijkt het niet aantrekkelijk om daar te gaan wonen. Daarom wilden wij de huisjes zelf aantrekkelijk ma ken door ze een beetje vrij te zetten, met een tuintje er voor. De grond is daar niet zoo heel duur. Wij hopen de menschen zoodoende over het bezwaar heen te zetten om daar te gaan wonen. v. Schijndel. Het plan-van de bouw commissie was toch aanvankelijk niet om daar aan de le Zeine woningen te bouwen. Voorzitter. De bouwcommissie heeft inderdaad te kennen gegeven dat het niet aantrekkelijk zou zijn om daar woningen te bouwen en daarom heb ben wij gezegd, laten we den weg wat breeder projecteeren, met een zandpad en een trottoir, en de woningen zoo aantrekkelijk mogelijk maken. Wij kre gen daartoe de gelegenheid doordat wij het land van v. d. Broek konden aan- koopen. v. Schijndel. Daar had U de commis sie wel van in kennis kunnen stellen; nu worden we hier vanavond voor een „fait accompli" gesteld. Door den Secretaris wordt hierbij opgemerkt dat de leden der bouwcom missie alle drie tevoren door hem op de hoogte waren gebracht van de plan nen van B. en W. v. Schijndel. Over dit punt heeft U met mij niet gesproken. Ik wil graag aannemen dat het vergeten is, maar ik blijf er bij dat U dit tegen mij niet gezegd heeft. Secretaris. Het is U toch beslist me degedeeld, want in overleg met wet houder Eibers zou ik de heeren per soonlijk even met de plannen op de hoogte brengen en dat is ook gebeurd. v. Schijndel. Ik wil geen kwaad van den Secretaris zeggen, maar dan moet er een misverstand in het spel zijn. Secretaris. Ik wil het graag aanne men. Voorzitter. Och, dat kan iedereen overkomende secretaris kan 'n beetje afwezig zijn geweest of misschien was het bij U het geval. y. Schijndel. Neem me niet kwalijk, maar den laatsten tijd ben ik heel goed. Voorzitter. Daar twijfel ik heele- maal niet aan. Pullens. Met belangstelling heb ik kennis genomen van het voorstel van B. en W. betreffende de te bouwen 24 woningen in de nieuw te vormen straat op de terreinen, aangekocht van v. Loon en v. Baal, gelegen tusschen de eerste en tweede Zeine. Het bevreemdt mij ten zeerste dat steeds maar het oog wordt gericht naar de Zuidzijde der gemeente, ter wijl toch ook de andere zijden den naam van Waalwijk dragen. Ik meende toch dat op een vorige vergadering door een lid der Bouw commissie is gezinspeeld om bij een volgend bouwplan een beperkt aantal woningen met een aanlokkelijk uiter lijk in de Baardwijksche Steeg te bouwen. Het verwondert mij dan ook ten zeerste dat dit terrein thans niet in aanmerking is gekomen. Ik heb reeds in een vorig betoog gewezen op de fout die van gemeentewege wordt gemaakt, door steeds nog een. schei dingslijn te trekken tusschen 't Waal wijk van voorheen en de gemeenten die Waalwijk later zijn toegevoegd, ter wijl toch juist van de gemeentelijke overheid mocht worden verwacht, dat ze alles in het werk zou stellen maat regelen te treffen, dat van deze toe voeging in de toekomst geen enkel spoor meer zou overblijven. Naar ik meen is door M. de V. reeds vroeger gesproken over een groot aan tal forensen, pl.m. 700, waarvan de hoop gekoesterd werd, dat er in de toe komst zich velen in Waalwijk willen vestigen. Wanneer uwe bewering in derdaad op goede gronden berust, dan zal er voor deze menschen zeker geen Baardwijk of Besoijen bestaan, maar alleen de gem. Waalwijk. Alle deelen ónzer gemeente zijn hun even vreemd, dus zullen, zij zich evengoed thuis ge voelen aan de Oostals aan de West- of Zuidzijde onzer gemeente. Door hieraan krachtdadig mede te werken zal de welvaart van elk deel onzer ge meente op een behoorlijk peil worden gehouden. Zooals de Yoorz. gezegd heeft zul len de woningen die nu aan de le Zei ne gebouwd worden, zoo aanlokkelijk mogelijk worden gemaakt, om het ge mis van een straatweg te vergoeden, maar waarom dan het; oog niet gericht op een ander deel onzer gemeente, waar men zeker geschikte terreinen aan een straatweg heeft. Waarom is liet plan der Bouwcommissie gepas seerd? Timmermans. Ik heb inderdaad in een vorige vergadering te kennen ge geven, dat er plannen bij de Bouwcom missie bestonden om in de Baardwijk sche Steeg te bouwen. Maar nadien heb ik kennis genomen van het rap port der bouwvereen. „Baardwijk", waar men nog voor geen 4 nieuwe wo ningen genoeg gegadigden kon krijgen. Daarom achtten wij het beter nog een tijdje te wachten, te meer waar er in het centrum van Waalwijk wel veel aanvragen om een woning zijn en de gemeente daar ook terrein disponibel had. Als later blijken mocht dat er in Baardwijk wel behoefte aan woningen is, dan is er niets tegen om ook daar van gemeentewege meer woningen te bouwen, maar eerst diende de drang van de bewoners zelf uit te gaan. Voorzitter. Ik meen dat de bouwver. „Baardwijk" gevraagd heeft, om daar zelf eventueel te mogen bouwen. Of er al of niet ambitie bestaat om in 'n bepaald deel der gemeente te gaan wo nen, kan men ook eenigszins afleiden uit de aanvragen om met gemeentelijk crediet of in huurkoop te bouwen. Er zijn momenteel 7 aanvragen hangende, maar geen enkele voor de Baardwijk sche Steeg. Dit is ook eenige maatstaf. Pullens. De reden waarom zich geen gegadigden voor een woning op het Vooreinde aanmelden, heb ik reeds 'n vorig maal uiteengezet. De heer Timmermans zegt, dat er voor het centrum meer aanvragen wa ren en daarom gaat men nu 24 wonin gen in de le Zeine bouwen, maar als men de Zeine ook al tot het centrum der gemeente gaat rekenen, dan mag daar de Baardwijksche Steeg toch ze ker wel onder vallen. Timmermans, 't Is wel eigenaardig, dat de arbeiders, zoo gauw men ze vraagt of ze een woning in Waalwijk „Oost" willen huren, te kennen geven, dat ze daar niet naar toe willen. Door den controleur hebben we eens laten nagaan bij 30 aanvragers of ze voor een der nieuwe woningen in Waalwijk „Oost" in aanmerking wilden komen, doch slechts 2 verklaarden zich bereid een woning in Waalwijk „Oost" te huren. Pullens. U schijnt dat „Oost" wel goed in het hoofd te hebben. Timmermans. Ja, dat wordt mij hier vanavond toch zoo geleerd. Eenige discussie ontspint zich hier na nog over „voortuintjes" voor de wo ningen, die sommige leden mooi vin den en vooral veilig voor kleine kinde ren, anderen daarentegen, waaronder ook de voorzitter, vinden ze minder fraai, doch men zal ze toch voor de 24 woningen maar doen aanbrengen, om dat de menschen er over het algemeen nogal op gesteld schijnen. Men kan la ter nog zien of men met andere aldaar te bouwen woningen er mee doorgaat. Pullens. Daar staat in het prae-ad- vies van B. en W. dat de grond daar voor 40.per strekkende Meter voor particulieren zal worden beschikbaar gesteld. Op dezen prijs schijnt geen be drag te worden gelegd voor risico wel- kjè de gemeente draagt. Bij de vaststel ling van den grondprijs in Waalwijk „Oost" werd echter met klem de nood zakelijkheid hiervan betoogd en werd er een bedrag van 18.45 per Meter op den kostprijs gezet voor risico; dat vind ik toch wel een beetje eigenaar dig. Voorzitter. Wij houden er rekening mee, welke woningen er op gebouwd moeten worden, middenstands of ar beiderswoningen. Pullens. U zult toch niet denken dat in de Baardwijksche Steeg alleen mid denstandswoningen zullen komen. Voorzitter. Is er nog iemand die over punt 10 iets te zeggen heeft. Rox. Ja, ik wou Voorzitter. U heeft over dit punt al een paar maal gesproken. Rox. Niet over hetgeen op 't laatst naar voren werd gebracht. Voorzitter, 't Was toch hetzelfde agendapunt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna m. a. st. aangenomen. 11. Benoeming van: a. 3 leden der Commissie voor de lichamelijke op voeding, wegens periodieke aftreding van L. A. Sanders, F. C. Smolders en G. J. de Vries. Alle aftredenden worden m.a.st. her kozen. b. 6 leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding van J. L. van Kempen, M. A. J. v. Liempt, P. H. Broos, E. P. v. Beij- nen, A. Froklage en A. Schaap. Alle aftredenden m.a.st. herkozen. 12. Voorstel tot het aangaan eener rekening-courant-overeenkomst met de Geldersche Credietvereeniging. Wordt m.a.st. goedgekeurd. 13. Verzoek van het Bestuur der Con- cours-hippique-vereeniging „Waalwijk" tot beschikbaar stellen van een crediet voor den bouw eener verplaatsbare tri bune. Voorzitter. B, en W. zouden U willen voorstellen om aan de concours-hip- pique-vereeniging een renteloos voor schot te ve'rleenen voor het bedrag dat een nieuwe verplaatsbare tribune zou kosten en dit bedrag in 10 jaarlijksche termijnen te doen terugbetalen. Stellen we het voorschot op 4000.dan lost men ons ieder jaar 400 af en de ge meente schenkt clan de rente van dit bedrag als een soort subsidie. Het be stuur der vereeniging moet zich dan echter hoofdelijk aansprakelijk stellen voor deze terugbetaling van het voor schot. Het Dag. bestuur heeft overwo gen dat het gewenscht was het bestuur der vereeniging hierbij zoodanig te in- tresseeren, dat er steeds een prikkel zal zijn om jaarlijks een concours te geven, teneinde de beschikking te krij gen over de benoodigde gelden voor te rugbetaling van het voorschot. Onze oudste wethouder heeft dit voorstel van B. en W. al met een paar bestuurs leden van de vereeniging besproken en die waren er zeer mee ingenomen. De vorige keer kostte de tribune aan huur, transport en opslagkosten onge veer 1200.— wat dus te zwaa'r op den opzet drukt om deze finantieel te doen slagen. Pullens. Ligt in dit voorstel opgeslo ten dat er later geen verdere subsidie meer gegeven wo.rdt? Voorzitter. Dat wordt er wel niet uit drukkelijk bij gezegd, maar het ligt er m.i. wel dik boven op dat het de be doeling van den raad zal zijn geen ver dere concessies te doen. Ze hebben zelf wel meer gevraagd, maar we weten nu doo'r wethouder Eibers dat de heeren met het voorstel van B. en W. al zeer tevreden zijn. Eibers. Die heeren die ik toevallig hierover gesproken heb zijn niet alleen de baas, evenmin als ik. Trouwens U had de opinie van die hee'ren, welke ik U heb medegedeeld hier niet aan den raad moeten vertellen. Voorzitter. We zullen dit voorstel van B. en W. aan het bestuur der ver eeniging voorleggen, dan kunnen we in de volgende vergadering hierin een besluit nemen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt nog mede dat er een schrijven is ingekomen van het Kerkbestuur van St. Jan inzake het ziekenhuis. Het bestuur schrijft met genoegen van de genornen beslissing te hebben kennis genomen. Tegen de voorwaarde onder 1 genoemd, n.l. het opnemen van alle gezindten bestaak geen bezwaar. Ook tegen de 2e voor waarde, n.l. het verplegen der armlasti gen a 2.per dag zou geen bezwaar bestaan, als door deri deskundige niet VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. Het aangewezen adres voor Uw Hinthamerstraat 5, - DEN BOSCH. - Voordeeliger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vugtiterstr. 65. DEN BOSCH. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Ctuque modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagaztin Mark! 5. - DEN BOSCH. Telefoon 841. een nadeelig saldo vooral de eerste ja ren wordt verwacht. Voo'rloopig zal dus een minimum van 2,50 moeten worden gehandhaafd. Men is echter gaarne, bereid dit later nog te herzien. Ook tegen de 3e bepaling inzake het geven van eenige waarborg voor terug betaling in geval het ziekenhuis eens geen levensvatbaarheid zou bezitten bestaat geen bezwaar; echter kan deze verplichting slechts voor de eerste 10 jaar worden aanvaard. Waa'r toch de bestaanszekerheid zeker in de eerste 10 jaar zal moeten blijken wordt hierdoor voldoende aan het verlangen van den gemeenteraad gevolg gegeven. Het advies van B. en W. is dan ook om de nadere voorstellen van het kerk bestuur goed te keuren. Timmermans. Is er nog bepaald wan neer gebouwd zal moeten worden. Voorzitter. Neen, maar ik geloof dat ze op ons antwoord wachten de bouw plannen liggen gereed. Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Voorzitter. Dan heb ik nog iets voor een geheime vergadering, n.l. een be lasting-ontheffing en een mededeeling inzake het raadhuisplan. Van Schijndel. Inzake de vragen die ik gesteld had betreffende de toewij zing terreinen gasfabriek, had ik nog gaarne iets in het midden willen bren gen. Voorzitter. Ik ben een beetje op Uw voornemen voorbereid. Het reglement van orde onderscheidt het doen van vragen aan B. en W. en aan den voor zitter van den raad. U heeft het aan B. en W. gedaan, doch had het aan den voorzittet van den raad moeten doen om er thans op te kunnen terugkomen, U kunt hier dus voor de volgende ver-- gadering rekening mee houden. Pullens. Maar ik meen dat hij in de ze vergadering hierop nader kan terug komen, mits door twee andere leden zijn verzoek wordt gesteund. Voorzitter,. Dan bent U ook niet goed op de hoogte. Van der Waerden. Neemt U het nu miet al te formeel naar de letter op. Voorzitter. Ik wensch me aan het reglement te houden en ik sluit te ver gadering om over te gaan in geheime zitting. Van Schijndel. Dan zal ik zoo vrij zijn de vergadering te verlaten. Terwijl de raad hierop in geheime zitting overgaat, verlaat de heer van Schijndel Uit protest de vergadering. komen tot rust en worden gesterkt door ZENUWTABLETTEN Buisje 75ct. Bij Apoth. en Drogisten Een ervaring en een vertrouwen 1 van 50 jaren een inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aan BiLLI|KtN PRIJS i YVAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N HELEN.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7