Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m li R.K. Kiesvereeniging. FEUILLETON Sproeten komen vroeg in NUMMER 27. WOENSDAG .3 APRIL 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ, ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Télegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Ter inleiding en voorbereiding van de huishoudelijke vergadering der R.K. Kiesvereeniging gehouden 14 Jan. j.l., gaf het bestuur der vereeni- ging in de „Echo" een uiteenzetting van het verloop der verkiezingen in de R.K. Staatspartij tot en met de .aanwijzing". Ter voorbereiding van de vergade ring van 11 April as. en van de verkiezingen in de Kiesvereenigingen in Mei a.s. moge 't volgende dienen. De lijsten der aangewezenen werden ingediend bij het Kringbestuur. Dit maakte daaruit op een z,g. verzamel- lijst, die in alfabetische orde bevat: a. de aanwijzingen voor speciale kwaliteiten, b. die voor de vrije plaatsen. De verzamellijst voor de Kieskring groep Den Bosch—Zeeland, ziet er als volgt uit Deskundige op het gebied van Land bouwzaken en 't Landbouwvraagstuk. Beek J. C. van, Deurne, plaatsvervanger. Fleskens A. N. Geldrop, Deskundige op het gebied der Defensie. Angenent A. W., Den Helder, plaatsvervanger. Deckers Mr. Dr. L. N., Den Haag. Schaepman Th. F. M., Den Haag, plaatsvervanger. Deskundige op het gebied van Midden standszaken en het Middenstands- vraagstuk. Lambermont J. A. M., Middelburg, plaatsvervanger. Lockefeer E. Th., Huist. Mes G. M Middelburg, plaatsvervanger. Meyringjos. E. A. M., 's Bosch, plaatsvervanger. Waesberghe L. F. M. van, Hulst, plaatsvervanger. Vrije plaatsen. Adriaanssens G. J., Walsoorden. Bilt Ch. L. v. d., Haarlem. Bongaerts Ir. M. C. E., Den Haag. Bulten G., Voorhout. Braken H. W. v. d., Utrecht. Deckers Dr. Ir. J, H. F., Den Bosch. Deelen H. L. F. jAmsterdam. Droog Dr. E. A. M., Heemstede. Engels A. H. J., Leiden, Guit L. F., 's Gravenhage. Hellenberg Hubar Mr. J. A. G. M. van, Rijswijk. Krijgsman M., Den Bosch. Laan J. Th. v. d., Zuilen. Moller Dr. H. W. E., Tilburg. Nijkamp H. C., Enschede. Oomen Dr. A. B., Utrecht. Poll M. J. M. van, Helmond. Putt K. L. H. v. d., Eindhoven. Sassen J. C. H. M. W.,Geertruidenberg. Schroder J. E. F. J., Eindhoven. Smits van Oijen F. J. M., Eindhoven. Steenberghe Mr. M. P. L., Goirle. Teulings Mr. F. G. C. J. M.,'s Bosch. Uijen F. Th. H., Eindhoven. Vienings J. W., Clinge. Vos A. J. de, Oosterhout. Vos jac. Azn., Roosendaal. Wel J. W. van, Helmond. De verzamellijst werd door 't Party- bestuur onveranderd vastgesteld. Hoofdstuk VI van het Kiesreglement legt de Kringvergaderingen op een advies aan de leden der R.K. Kies vereenigingen uit te brengen. Het regelt ook de wijze van tot stand- koming van dit advies. Wat de kwaliteitszetels betreft was het nogal gemakkelijk een advies op te maken. Immers voor Landbouw, Defensie en Middenstandszaken stond slechts een aangewezene als lid op de verzamellijst, n.m.l. resp.de heeren Fleskens, Deckers en Lockefeer. Als eenige plaatsvervanger werd de heer van Beek natuuriyk dè plaatsvervanger voor Landbouw, terwijl geadviseerd werden resp. als plaatsvervangers voor Defensie en Middenstand de heeren Schaepman en Lambermont. Het zal overbodig wezen op de belangrykheid van dit advies de aan dacht te vestigen. Het is gegeven door de Kringvergaderingen, die ge formeerd zijn uit afgevaardigden der R.K. Kiesvereenigingen. Hoe de R.K. bevolking het best vertegenwoordigd te krijgen in de Tweede Kamer is natuurlijk de eenige stimulans geweest bij het vaststellen ervan. Echter het is en blijft een advies en de R.K. Staatspartij is democratisch genoeg hare leden niet alleen vrij te laten naar eigen inzicht te stemmen, maar zelfs om de leden in de gelegenheid te stellen voor de eigen meening onder de leden der partij actief te werken. De wyze waarop dit kan geschieden is geregeld in art. 24 van het Kies reglement. Om wille der belangrijk heid nemen we dit artikel in zijn geheel over. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 54. Waarop de predikant hem had mee gedeeld, dat dit idee wel wat overdre ven en zonderling was, doch dat hij vernomen had dat een jonge dame uit Boston, die een voorliefde had voor dergelijken arbeid, en die naar een dergelijken arbeidskring in een of an dere adellijke familie omzag voor een jaar of zoo. D,e predikant zei er bij, dat hij de jonge dame in kwestie nog niet gezien had, doch gemakkelijk haar adres zou kunnen bekomen. Er was spoedig antwoord gekomen, een antwoord, dat den lord zóó aan stond, dat hiji de sollicitante onmiddel lijk aannam, nog zonder haar te heb ben gezien. Toen hij zich naar haar begaf, was zij slechts een paar uur in haar nieu wen werkkring bezig. „Wel", vroeg Littimer opgeruimd, „hoe hebt ge het gemaakt?" Mejuffrouw Christabel Lee zag glim lachend op. „Ik heb het uitstekend gemaakt", antwoordde zij. „U moet weten dat ik veel studie van dit soort kunst heb ge maakt en veel van uw schilderijen zijn als oude vrienden voor mij. Ziet u, ik geloof, dat we het samen uitstekend zullen kunnen vinden!" „Zoudt ge denken? Men beweert wel eens, dat ik vreeselijk norsch ben op sommige oogenblikken". „Daar zal ik zoo vrij zijn, geen acht op te slaan. U moet namelijk weten, dat mijn vader een man was met een zeer kwaadaardig karakter. Maar een vrouw kan gemakkelijk een man be dwingen, die slecht gehumeurd is, als hij tenminste niet iemand is uit de la gere klassen, die zijn schoenen als ar gumenten gebruikt. Als hij werkelijk een heer is, heeft men hem tenslotte geheel in zijn macht. Heeft u 'n scherpe tong?" „Ik vlei mezelf met de gedachte dat ik inderdaad bijwijlen wel eens rake dingen zeggen kan", antwoordde Lit timer op schamperen toon. „Heerlijk! Dan is u juist zooals ik- Later zullen we wel eens enkele van die kibbelarijtjes hebben veronderstel ikMaar ik wil; u bij voorbaat zeggen, dat ik nooit mijn zelfbeheersching ver lies, wat mij op mijn tegenstanders meestal een geweldigen voorsprong verleent. De laatste paar weken ben ik niet erg wel geweest, zoodat ik hoop, dat u me in de eerste dagen wat genadig zult willen behandelen!" Littimer glimlachte en knikte. De grimmige kasteelheer van de Littimer- bezitting was niet gewend aan dit soort van dingen, en! hij dacht reeds bij zichzelf, dat die open manier van de dingen bij hun naam te noemen hem wel beviel. „En laat u mij nu de Rembrandt eens zien", sprak mejuffrouw Lee, 1. In Kringorganisaties of in samen gevoegde Kringorganisaties hebben de leden der Kiesvereeniging het recht Kiescomité's te vormen uitsluitend ter bevordering van de verkiezing óf van de geadviseerde candidaten of van andere met name aan te duiden personen in die organisaties. 2. Voor 15 April moetendenamen der Kiescomité's van de bestuursleden en van de overige leden der Kies comité's aan de Besturen der Kring organisatie worden meegedeeld. Het aantal leden van een Kiescomité is ten hoogste 15 per Kringorganisalie. (Het Secretariaat der Kieskring organisatie 's Bosch is gevestigd Stationsweg 16, Den Bosch). 3. Lid van een Kiescomité kan alleen zijn hij, die lid is der R.K. Staatsparty en die dat lidmaatschap reeds bezat op 31 December van het voorafgaande jaar. 4. De Kiescomité's mogen niet anders worden aangeduid dan met ófwel „Kiescomité geadviseerde can didaten" ófwel met de namen der candidaten wier verkiezing het Kies comité in het bijzonder wil bevorderen, zonder eenige byvoeging. 5. De candidaten wier verkiezing Kiescomité's willen bevorderen, kun nen uitsluitend genomen worden uit de verzamdlijsten bedoeld in artikel 15 lid 7. (Zie boven). 6. Voor iederen candidaat kan slechts een comité per Kieskring of samenvoeging van Kieskringen wor den gevormd. 7. Actie ten bate van candidaten buiten den vorm van Kiescomité's is ontoelaatbaar. 8. Het is verboden in den vorm van een Landelijk Kiescomité samen te werken. 9. Het Partijbestuur en de Kring- besturen zyn bevoegd regelen vastte stellen ten aanzien van de werking van Kiescomité's. De door Kring- besturen vastgestelde regelen mogen niet in stryd zijn met de regelen door het Partybestuur gegeven en behoeven de goedkeuring van het Partijbestuur. lü. De Kringbesturen en derzelver leden, mogen niet aan de werkzaam heden van Kiescomités medewerken en daar ook geen lid van zijn. 11. Het toezicht op de Kiescomités is opgedragen aan de Kringbesturen. De besturen der kiescomité's zijn ver antwoordelijk voor de handelingen door of namens de leden der Kies comité's verricht. 12. Het Partybestuur kan Kies comités wegens overtreding van ge stelde regelen opheffen. 13. De Kiescomité's houden op te bestaan onmiddellijk na afloop der stemming. Tot zoover het reglement. Het Bestuur van de R.K. Kiesver eeniging stelt de individueele leden en eventueele kiescomités in de ge legenheid een bepaalde candidatuur te bevorderen op de huishoudelijke ver gadering. die gehouden wordt op Donderdag 11 April, direct na de Propaganda-vergadering, waarin Dr. Moller zal spreken over het Party program. Het vertrouwt dat alle Katholieken de Propaganda-vergadering en alle leden der Kiesvereeniging, de huishou- deiyke vergadering zullen bezoeken. Een volgende maal hoopt het bestuur de gastvrijheid van dit blad nog eens te mogen genieten, om een uiteen zetting te geven van de verkiezing in de Kiesvereeniging zelf. Voor de reeds genoten hospitaliteit onzen harteiyken dank. Namens het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging J. SIEMER, Voorzitter. P. BROOS, Secretaris. het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtOl. Bij alle Drogisten popelend van ongeduld en nieuwsgie righeid. Littimer geleidde haar naar een af zonderlijk vertrek achter in de zaal, dat zijn licht ontving door een getra- T lied venster, terzijde in den buiten- muur. Daar hing, in het prachtige ge dempte licht,, slechts één schilderij, en dat was de beroemde Remhrandt-ets. De oogen van lord Littimer glinster den, toen zij op het kunstwerk rustten. De prachtvolle florentijnsche lijst er omheen, hing zoo laag, dat mejuffrouw Lee juist op de vereischte hoogte stond om het stuk te he wonderen. „Is dit d*e ets die men u ontstolen heeft?" vroeg zij. „Ja, dat is nu 't ding, waar zooveel herrie om is geweest! Indertijd heeft die zaak veel opzien, verwekt. Maar ik geloof niet dat het nog ooit zal gebeu ren „Waarom niet?" vroeg juffrouw Lee. „Wanneer eenmaal zoo'n poging is gewaagd, wordt die gewoonlijk door een tweede gevolgd, al duurt het soms jaren. En iemand die eenmaal door dat raam naar binnen is gekomen, valt het niet moeilijk de lijst van de heide krammen te nemen, en de plaat er uit te halen „Zoudt ge denken?" zei Littimer, niet bijzonder op zijn gemak. „Daar hen ik zeker van. Volg mijn advies op en laat het goed vastmaken. De paneelen achter liet schilderij zijn van kard hout, dik, oud eiken. Lord Littimer, ik zal vier zware koperen draadnagels door elk der vier openge werkte hoeken van de lijst drijven in het paneel, zoodat er geen verwikken aan is! Ik veronderstel dat de lijst, van ijzer is." „Ja, gedreven ijzer", zei Littimer. „Inderdaad, men zou vier nagels door elk der opengewerkte hoeken kunnen slaan en het schilderij onwrikbaar vastnagelenEen schitterend idee, beste juffrouw Lee, waarvoor ik u erg dankbaar ben en men zal liet boven dien niet eens merken! Ik zal zorgen dat het gebeurt Maar mejuffrouw Lee stond er op dat het onmiddellijk gebeuren zou. Ze had reeds ontdekt dat Lord Littimer op een der erven een uitstekend geou tilleerd timmerwinkel er op na hield. Ze wilde wel bekennen, dat zij ook op timmergebied niet te -onderschatten was en uitstekend hamer en nijptang en beitel wist te hanteeren. En zij rende licht als een hinde de trappen af om de noodige instrumenten te gaan halen, alsof zij geheel haar leven reeds op het kasteel had doorgebracht. „Een aardige jonge dame!" dacht Littimer cynisch. „Verduiveld handig óók! Hoe is ze in 's hemelsnaam in dit somber hol verzeild geraakt? Onge twijfeld gekibbeld met haar verloofde. Als ik zelf nog een jonge man was, zou ikMaar vrouwen zijn toch al len hetzelfde. Ik zou gelukkiger zijn, indien ik er nooit een enkele had ver trouwd. Indien Zijn trekken versomberden en een diepe plooi trok zijn wenkbrauwen bij elkander, terwijl hij peinzend heen en weer door het kleine vertrek liep. Het gelaat van den ouden heer Lit timer nam een grimmige uitdrukking aan en een diepe rimpel stond tus- schen zijn beide oogen, terwijl hij on geduldig op en neer wandelde door 't kleine vertrek. Na eenige minuten keerde Christa bel terug, een hamer en een viertal zware nagels met koperen koppen iil de hand. „Maak in 's hemels naam de lijst niet stuk!" sprak Lord Littimer een wei nig bevreesd voor haar mogelijke on handigheid. „Mén zegt dat het een lijstwerk is uit de werkplaatsen vail Quinten Matsys, dat ik heb laten res- taureeren en voor deze ets heb laten gebruiken. Ikj zal naar het andere eind van de galerij gaan totdat ge er mee klaar zijt." „Integendeel!" sprak miss Lee op fermen toon, „u zult blijven staan daar waar u nu staat!" Een weinig tot zijn eigen groote ver bazing bleef Lord Littimer inderdaad staan waar hij stond. Hij zag hoe han dig zij de nagels tusschen het lofwerk doordreef, en de laatste slagen met behulp van een houten blok zoo voor zichtig mogelijk dreef, om niets van de lijst te beschadigen. Dan zag miss Lee haar werk aan met zichtbare voldoening en trots. De nagels waren zoo goed aangebracht, dat het leek alsof zij met de lijst één geheel uitmaakten, en volstrekt daar niet waren ingedreven om het kostbare stuk voor dieven althans zoo goed mo gelijk te beveiligen. „Ziezoo!" sprak zij, „ik vlei dezelf met de overtuiging, dat een timmerman of smid het mij niet zou verbeteren Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden Waalwtjbsche en Langstraatschc Diti blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1-25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco to zenden aan den Uitgever. PrJJs der Advertentiön 20 cent per regel; minimum 1.50. BIJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag on VrUdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zfln. Tngn n mwii «ft» „VB BOBO VAN HBT ZVIVBN".

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1