BINNENLAND. Voorloopig geen proefvluchten meer naar Indië. Men meldt ons, dat dit voorjaar geen proefvluchten meer naar Neder- landsch-Indië zullen worden gehou den. Nadat tengevolge van de bezwaren van Engelsciie zijde tegen het gebruik van de Britscne militaire vliegvelden in Britsch-lndië de postvluchten naar Indië waren stopgezet, lag het in de bedoeling, deze in het voorjaar te hervatten. Op 4 April en in het begin van Mfi zou de Kon. Luchtvaartmij. opnieuw vliegtuigen laten vertrekken. Mede door de verminderde belang stelling bij de Nederlandsche poste rijen, tengevolge van de onderbreking van de geregelde vluchten, zullen de voorgenomen vluchten evenwel niet doorgaan. De Rotterdamsche Annexatieplannen Het Gemeentebestuur van Rotter dam heelt, zouais gemeld, van Gedepu- teerde Ötaiea van Zuid Holland oericni ontvangen, dat dit College de voor gestelde grenswijziging van Rotterdam waardoor het geoicd dier gemeente met 13U96 H.A. zou worden vergroot en de oevoiking met ruim ÏOU.OÜU zou toenemen, niet kan bevorderen. Prof. Mr. Aalberse. Wegens vele andere werkzaamheden heeti Prof. Mr. P. J. M. Aalberse zien genoopt gezien tegen 1 April ontslag te nemen als medenoofdredacteur van .Het Centrum". Prof. Aalberse heeft zich bereid verklaard, als „vast-medewerker" aan genoemd blad verbonden te blijven en dezelfde artikelen, als voor dezen, voor het blad te blijven senrijven. Met ingang van 1 April zal hij als vast medewerker van „De Maasbode" optreden. furgens' Mar gar ine} ab riek ie Oss. Zaterdag is de fabricage van margarine door de Jurgens' fabriekte Oss opgegeven en tiet bedrijf over geplaatst naar Rotterdam.; Aan werklieden onder de 45 jaar van 10 of meerdere dienstjaren is een gratificatie verleend van 3 maanden tot 1 jaar loon. Werklieden hovende 45 jaar en met 25 dienstjaren werden in net genot van pensioen gesteld. Het geheele bedrijf staat nu stop! Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van vogels. Dezer dagen werd in de pers medegedeeld, dat het rapen der eieren van kemphanen, wulpen, scnoleksters, grutto s, tureluurs, meer koeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 28 April a.s.. 't verkoopen, vervoeren, enz. dezer eieren tot en met 30 April. Dit oericht zou in zijn soberheid aanleiding tot verwarring kunnen geven en deeien daarom mede, dat het rapen van de be doelde eieren, op grond van de Jachtwet, slechts mag plaats vinden, indien de zoekers zich bevinden in gezelschap van den grondeigenaar of van den rechthebbende op den grond, of wel, indien een schriftelijke ver gunning van den eigenaar van of den reenthebbende op den grond kan wordensvertoond. RECHTSZAKEN. Uoodelijk auio-ongeiuk. P. B. v. K. chauffeur te Oisterwijk verdacht ter zake dat hij op 18 Nov. 1928 te Schalk als bestuurder vaneen auto daarmede des avonds heeft ge reden met verblindende lichten, ten gevolge waarvan P. v. d. Velden door die auto werd aangereden en aan de bekomen verwondingen overleed, werd door de rechtbank vrijgesproken we gens onvoldoende bewijs. De eisch was 2 maanden hechtenis. Vonnis bevestigd. in hooger beroep werd de strafzaak behandeld tegen L. A. W. houtzager te Udenhout door de rechtbank ver oordeeld wegens mishandeling te Helvoirt op Adriaansen. Conform de veroordeeling door de rechtbank wees het gerechtshof f 25 boete. YJe Wijkstra 23 April a.s. voor de Rechtbank. Naar wij thans vernemen, Is defini tief vastgesteld, dat de zaak tegen Y. Wijkstra, die de vier veldwachters te Grootegast doodschoot, voor de rechtbank aldaar zal worden behan deld op Dinsdag 23 April 's morgens om halftien. GEMENGD NIEUWS. 500 Bedoeinen gedood. Uit Amman wordt van betrouwbare zijde gemeld, dat bij een inval van Wahabieten in een Bedoeinenkamp te Dzjebel Reib in Transjordanië 500 personen gedood zijn. Slechts 5 Be doeinen schijnen ontsnapt te zijn. Men vreest, dat er nog meer invallen zul len volgen. Auto—ongelukken. De vrouw van den bekenden uitgever Staakmann uit Leipzig, is gisteren nabij Plagwitz bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Me vrouw Staakmann reed met den auto van haar man op den weg van Bres- lau naar Leipzig tegen een boom.De scherven van het windscherm in den wagen sneden haar den halsslagader door. In het ziekenhuis teLöwenberg is zij overleden. De overige inzittenden bleven on gedeerd. Te Amorbach in Beieren is gisteren een auto, bestuurd door den zoon van den gepensioneerden gene raal von St. Ange uit Mannheim, in een bocht omgeslagen. Von St. Ange raakte onder den auto en werd ge dood. De Portugeesche consul te Mannheim, Bungeri, werd zwaar, doch niet levensgevaaiiijk gewond. Te Biüiiuinghausen, bij Dort mund, is gisteravond een auto in voile vaart tegen een boom gereden en geheel vernieldvier inzittenden werden ernstig en vier licht gewond. Vermiste vliegers. Volgens berichten uit Melbourne, uniDicüen aile berichten omtrent he veroiijt van ae vlieger kapiteins Smuh en Uim, die na hun vertrek uit Austra uë naar Engeland met de Sotunern Cross (ZuldciKruis) een noodlanding moeten nebben gedaan. Reddingsvliegtuigeu zoeken het ge heele land af, maar nebben nog geen spoor van hen kunnen ontdekken. De noodlanding, die naar het schijnt door den regen, die ieder zicht on mogelijk maaKte, noodzakelijk was geworden, moet in een zeer ontoe gankelijk gebied zijn geschied. Het uraadiooze seintoestel moet in het ongereede zijn geraakt, aangezien op hernaaide draadtuoze vragen geen antwoord is ontvangen. Wy.idham in Noord—Australië dient ais oasis voor de thans begonnen nasporingen. Het laatste bericht van de vliegers dat op 1 April om 2 uur 14 's mid dags ontvangen weid, meldde dat de vliegers van plan waren om te landen. Deskundigen achien het mogelijk dat de vliegers zich in veiligheid aan de Noordwestkust van Australië be vinden, ergens in de buurt van Diys- dale of bij den zendingspost Port George aan de Prinsregentrivier. Vreeselijk ongeluk te Leiden. Gistermiddag is te ongeveer kwart over één op de Haarlemmervaart te Leiden een vreeselijk ongeluk ge- ocurd, dat drie menschen het leven heeft gekost. Het nuisgezin van den landbouwer Van der Ham, uit Zoeterwoude was op bezoek geweest bij diens zwager tiooymans te Warmond en wilde van daar per paard en wagen naar huis terugkeeren. in den wagen, een z.g. tentwagen, die slechts door middel van een achterdeur te betreden was, waren gezeten, de landbouwer v. d. Ham, diens 53 jarige echtgenoote Corn. Adriana van der Ham geb. van Berkel,, de 11-jange dochter Adriana van der Ham, het 7—jarig zoonije Gerardus, een zoon Hendrikus.uit het seminarie van Warmond en de heer Van Leeuwen, student aan het semi narie te Heemstede, die ook in de buurt van de tam. Van der Ham woont en de reis naar huis met hen meemaakte. Het vierwielig tentwagentje werd bestuurd door den zeventien-jarigen Jac. van der Ham, die een jonger broertje bij zich op den bok had. Op de Haarlemmervaart, ter hoogte van de wasscherij van C. J. van der Loo gekomen, schrok het paard van een stronk van een boom, die aan de linkerzijde van den weg lag. Paard en wagen reden in het water tot in het midden van de vrij diepe vaart. Het jongetje, dat naast den koetsier zat, was nog intijds van den wagen gesprongen, hij werd niet ernstig aan het hoofd gewond. Ook de koetsier wist zich te redden. De inzittenden van den wagen wisten de achterdeur open te krijgen, waardoor de vader, de zoon Hendrikus en de student v. Leeuwen zich naar buiten wisten te werken. Zij werden bij omwonenden binnengedragen. Hoewel van alle kanten direct hulp kwam opdagen, waren er slechts drie lieden n.l. A. Zaalberg, B. Haar- land en G. van Leeuwen, die zich zwemmend te water begaven. Onbe kendheid met de constructie van den tentwagen was oorzaak, dat het hun niet spoedig gelukte den wagen bin- nen te kunnen gaan. Eerst nadat een bijl was gehaald, werd de bovenkap stuk gehakt. Het eerst bereikte men de vrouw, doch deze kon men niet door het gat krijgen. Vervolgens kon men het 11 jarig meisje bereiken, dat nog flauwe teekenen van leven gaf, daarna het 7-jarig zoontje en, nadat men het gat grooter gemaakt had, de boerin. De drie laatstgenoemden werden binnengebracht bij de tamilie Van der Horst. Inmiddels was de Eerste Hulpdienst met twee doctoren ter plaatse geko men, en noewel deze, tezamen mei den in de nabijneid wonenden dr. Bremmer gedurende ongeveer twee uur kunstmatige ademhaling toepas ten, gelukte het met bij de boerin en haar dochtertje Adrianaen het zoontje Gerardus de levensgeesten weer op te wekken. Een geestelijke heelt hun nog de laatste sacramenten kunnen toedienen. Na door dr. Huist gerechtelijk ge schouwd te zijn, zijn de lijken naai de ouderlijke woning overgcoracht. De tentwagen is door de firma C. N. van den Ameele uit Uegsigeestop het droge georacht. Op net terrein van het ongeluk waren o.a. aanwezig de commissaris van politie de heer Mtycr en de inspecteur van de recherche de heei Wijk. Na van droge kleeren te zijn voor zien, zijn de overlevenden per auto's naar hun woning vervoerd. Het paard neeti men kunnen redden. Graaf Christiaan Stolberg heeti thans bekend, dat hij zijn geweer in den aanslag had toen het noodioitige schot, dat zijn vader doodde, atging. Hij houdt echter vol, dat het schot per ongeluk at is gegaan en dat hij niet de bedoeling heett gehad zijn vader te vermoorden. In de nabijheid van Riverside in Californië geraakte van een vliegtuig, dat-boven de stad Beaumont vloog de benzinetank in brand, waardoor het geheeie toestel vlam vatte en brandend naar beneden viel. Alle inzittenden 5 in getal, waren op slag dood. Een tweede vliegongeluk vond Zaterdag piaats in de nabijheid van Tampic in Mexico, waar een vliegtuig neerstortte, waarbij twee Amerikanen gedood werden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Weissensee.een wijk van Berlijn, de «arbeider Wilhelm Mund met zijn vrouw en zijn 14-jarige dochter door uitstroomend gas gedood Waarschijnlijk is het losraken van de slang van een gascomfoor de oorzaak van net ongeluk. Ook in de gemeente Oefiingen is een echtpaar om het leven gekomen door gasvergiftiging tengevolge van een defect aan de gasleiding. In den nacht van Zaterdag op Zondag nebben dieven zich dooreen opening te breken in een 40 c.M. dik keldergewelf toegang verschaft tot een goudsmidswinkel in deKupferschmie- destrasse te Breslau. Zij verdwenen met een buit van 27.U00 mark. De winkel was de geheelen nacht door 3 lampen verlicht, zoodat alle voorbij gangers hadden kunnen zien, wat er gebeurde. In totaal zijn ongeveer 600 horloges verdwenen. Elk spoor van de daders ontbreekt. Op PaaschZondag heeft de 24- jarige chauffeur Wlliy Könler zijn echtgenoote doodgeschoten en zich vervolgens door twee kogels zwaar gewond. Oorzaak van deze familie tragedie was, dat Könler naar de bios coop wilde, doch zijn vrouw zich tegen deze overbodige uitgaaf had verzet. Een mijnramp te Genck. 27 dooden en een tiental gewonden. In den kolenmijn AndréDumontop het gehucht Waterschei te G^nck in het Limourgsche kolenbekken, heefi zich Zaterdagavond op 680 meter onder den beganen grond een gewel dige mijngasontploffing voorgedaan, waarbij 23 arbeiders onmiddellijk ge dood zijn. De ramp geschiedde om streeks 9 uur 's avonds, kort voor het ophalen van de aan het werk zijnde ploeg. Een 28-tal mijnwerkers, die zich in een groote gaanderij be vonden, waren in een zijgaanderij ge kropen om er de ontploffing van een van de dynamietpatronen af te wach ten, die voor het losmaken van groote klompen steenkool worden gebruikt, toen voor de eerste maal in de ge schiedenis van het Limburgsche kolen bekken ook een hoeveelheid mijngas vuur vatte en een geweldige ontplof fing teweeg bracht. Een reusachtige vlam vulde de gaanderij en trof ook de mijnwerkers in hunne schuilplaats. Onmiddellijk vingen de reddings werken aan en daalden trots het groote gevaar, dat ermede was verbonden, ingenieurs en vrijwillige arbeiders in de brandende mijn af, waar 23 lijken werden gevonden' die voor het meerendeel tot onkenbaar wordens verbrand waren, en vijf andere arbeiders nog levend konden worden opgehaald. Drie hunner ble ken slechts lichte brandwonden opge- loopen te hebber., maar de anderen oczweken enkele uren nadien. Zundagmiauag is een reddingsploeg van 12 man duur eert insioriing ver tast, waai dij nog twee mannen ge dood en achi gewond zijn. Het aantal dooden is aidus tot 27 gestegen. De meesie zijn Vlamingen, gehuwd en «aders van twee tol zes kinderen. Twee broeders uit net Brabamsche dorp Riilacr, ieder met vyt kinderen, oevinden zich eveneens onuer de dooden. De andere slachtoffers zijn Polen en Duuscners allen ongehuwd. De brand in de mijn duurt nog steeds voort, al slaagde men er reeds in nem te oeperKcu. Er blijken nog een aantal arbeiders te worden ver mist. Deze ramp, de eerste van dien aard, welke zich in het Limburgsche mijngebied voordoet, heelt onuer de zeer gemengde bevolking dezer streek groote verslagenheid teweeg gebracht. Nader rneidt men uil Brussel; Acni mijnwerkers die in dezelfde schacnt, maar in een andere gaarr- derq, 40 meier boven de piaats dei ontpiolfing wetKzaam waren, werden door de lucntverpiaatsing tegen den wand geslingerd en zwaar gewond. Volgens een Maandagmiddag ge dane mededeeling, zijn geen andere mijnwerkers meer vermist, in totaal laten de gedoode arbeiders 59 wee zen acnter. De gouverneur aer pro vincie Limburg was Zondagen Maan dag ter plaatse. Maandagochtend bracht de minister van nijverheid en aibeid een bezoek aan de geteisterde mijn. in den loop van den middag arri veerde Koningin Elisabeth, die de oeproefde gezinnen woorden van troost stuurde. Het Roode Kruis van Beigië heett ais eerste hulp aan de nabestaanden der slachtoffers een som van tienduizend francs uitgedeeld. De mihionnair Ehrlt.een vroegere brouwerij eigenaar, is overleden. Hij laat een vermogen van pd. st. 40 mil- iioen na. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in het logies van het te Horsens voor anker liggende, stoom schip „Etna". iemand der bemanning, die het eerst den brand ontdekte, trachtte zijn veertien kameraden te redden, doch slechts ell hunner gelukte het te redden de anderen werden door de brandweer als verkoolde lijken geborgen. Een stoker heett ernstige brand wonden opgeloopen en is in beden- kelijken toestand in een ziekenhuis opgenomen. In een mijn te Gijon heeft heden een ontpiolfing plaats gehad. Acht mijnwerkers werden gedood, hun iqken zijn reeds geborgen, vijftien arbeiders worden nog vermist. Bij de kolenstof-explosie in de kolenmijn te Gqon, zijn 23 arbeiders gedood, waarvan nog slechts 8lijken naar boven zijn gebracht. Er worden echter nog 25 arbeiders vermist. Uit nadere berichten blijkt, dat de Spaansche vliegers Jiminez en iglesias bij hun landing te Bahia 43 uur en 48 minuten in de lucht waren geweest. Het is hun dus niet gelukt het record van de itaiiaansche vliegers Ferrarin en Del Prete, die vorig jaar van Rome naar Rio de Janeiro gevlo gen zijn in ruim 59 uur. te slaan, Een motorbotter verloren. Het is zeer waarschijnlijk, dat een der visschersvaartuigen uit Maassluis verloren is gegaan. De motorbotter R. C. 42, van de reeder^ Roelofsen, voorheen van Klaveren, is twaalf da gen geleden ter vischvangst uitgeva ren. Donderdag werd het vaartuig aan de markt te Maassluis verwacht, doch er is in de laatste dagen niets van het schip gehoord. Sieepbooten en visschersvaartuigen hebben sinds Donderdag vergeefs naar het vermiste vaartuig gezocht. Daar zich aan boord slechts levensmiddelen voor ten hoog ste één week bevonden, acht men het zeer waarschijnlijk, dat het vaartuig als verloren moet worden beschouwd. Aan boord bevonden zich vier man nen, n.l. de schipper T. Pasterkamp, gehuwd, vader van twee kinderen, diens vader D. Pasterkamp, eveneens gehuwd, ongeveer 60 jaar oud, de gehuwde matroos J. Morin, eveneens vader van eenige kinderen en de on gehuwde Joh. van Wolferen. De ramp heeft te Maassluis gedu rende de Paaschdagen groote versla genheid gewekt. Naar uit New York gemeld wordt, heeft een krankzinnige te Salem, Oregon, op vreeselijke wijze zelfmoord gepleegd. Hij legde een lading dynamiet onder een stoel, waarop hij zelf, met zijn beide kleine zusjes op den schoot, ging zitten. Vervolgens bracht hij het dynamiet tot ontploffing. Alle drie werden ge dood, terwijl het geheele huls werd verwoest. Ruwe drankwetagenten. Te Aurore in Illinois drongen gis teren drankwetagenten een lokaal binnen, waarin zij vermoedden, dat alcoholische dranken weidengeschon- ken. Zij sloegen met hun knuppels den eigenaar bewusteloos en toen diens vrouw zich over den bewustelooze heenboog, schoten zij haar met hun revolvers neer. Een jongetje van negen jaar werd door de schoten van de drankwetagenten gewond. Door een auto overreden en gedood- Hedennacht reed de heer K. met zijn auto over den Boschdijk te Eind- noven, volgens zijn eigen verklaring met een snelheid van ongeveer 70 K.M. Plotseling kwam van den linker kant van den weg een man den weg overloopen, die klaarblijkelijk in be schonken toestand verkeerde. Hij stak den arm omhoog en wilde waarschijn lijk den auto doen stilhouden. De atstand tusschen den man en den auto was echter te gering om den wagen nog tijdig tot stilstand te kunnen brengen, met het gevolg, dat de man werd aangereden en ernstige verwon dingen opliep. Naar het ziekenhuis overgebracht, is hij daar hedenmorgen aan de gevolgen overleden. Zijninden- titeit is nog niet vastgesteld. Een aanranding. In de duinen bij Kijkduin is Vrijdag een aanranding geschied. Het feit heeft zich als volgt toegedragenop den weg van 's-Gravenhage naar Kijk duin wandelden twee dames. Bij het Quick terrein zat aan den kant van den weg een man, die blijkbaar met minder eerbare bedoelingen de dames opwachtte. Deze hadden daar echter niet zoo spoedig erg in en bemerkten het eerst toen het te laat was zich in veiligheid te brengen. De man greep de jongste der beide dames en trachtte haar met geweld op den grond te werpen. De andere kwam haar vriendin echter te hulp en sloeg den onverlaat met haar taschje op zijn gezicht. De man greep het taschje vast en ontrukte het aan de dame. Deze wist echter nog een bankbiljet en een sleutelbosje er uit te trekken, zoodat de buit welke den dief in handen gevallen is, van bijzonder weinig beteekenis is. De dames riepen om hulp, maar de plaats is daar ter plaatse verlaten, zoodat niemand op kwam dagen. Diefstallen, inbraken enz. Uit een modemagazijn indeBilder- dijkstraat te Amsterdam zijn 40 heeren- costuums en 12 a 13 overjassen ter waarde van ongeveer f 2000 ont vreemd. Tijdens afwezigheid van de be woners, het gezinUitdehaag wistzich Maandagavond een inbreker toegang te verschaffen tot de woning staande aan de Hulsdonksche straat te Roosen daal. Er werd een bedrag aan geld gestolen na verbreking van eenige kasten. LENTETIJD - SCHOONMAAKTIJD. Lente! Schuif omhoog de ramen! Lente! Zet wijd open nu de deur! Laat de lieve Lente binnen Met haar frissehen voorjaarsgeur! Knoppen zwellen aan de hoornen, Veld en weiden worden groen, Vogels laten blij zich hooren, Als alleen z'in 't voorjaar doen. Uit is nu voorgoed de winter Hoe hij heerschte streng en lang! Allerwegen klinkt nu vroolijk Opgewekte lentezang. Lente is een tijd van blijdschap. Maar... veel werk moet nog gedaan. In het voorjaar dient de huisvrouw Duchtig aan den gang te gaan. 't Wordt 'n schrobben, schuren, boenen. Ziet toch niet de zolder „zwart?" En ziet huisvrouw haar gordijnen, Slaat de schrik haar niet om 't hart? Zondvloed over alle vloeren, Elk helpt mee nu, groot en klein, Want met Paschen, dat weet ieder Alles, alles schoon moet zijn! (FOREST). SPORT. VOETBAL. WAALWIJK, H. E. C-V. V. V. 20 minuten voor het einde gestaakt met de stand 3—3. Van boven genoemde ontmoeting, waarvan wij zooveel verwacht hadden is niet veel terecht gekomen. Wel is er gespeeld in zoo'n honden weer dat het ons verwonderde dat de scheidsrechter den wedstrijd niet eerder staakte dan 20 minuten voor het einde. Ondanks regen en snijdenden wind wareu toch nog vele voetballiefhebbers naar het HEC-terrein gekomen waar zij wel een forsch doch geen mooi partijtje voetbal hebben gezien. Van

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2