DE EM IET ZKII No. 28. Zaterdag 6 April 1929. 52e Ji'g. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. DEUNEN. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag ten Raadhuize, onder Voorzitterschap van den Edelaclitba- ren heer Burgemeester Loeff. Agenda. 1. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van. den Commissa ris der Koningin in NoordBrabant, dat bij Koninklijk Besluit van 21 De cember 1928 tot burgemeester der ge meente Drunen is herbenoemd Mr. H. J. M. Loeff. b. Schrijven van den heer A. Pb. van Huiten, waarin hij mededeelt, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. c. Besluit van Ged. Staten van NoordBrabant d.d. 19 December '28, waarbij de gemeentebegrooting c.a. dienstjaar 1929 wordt goedgekeurd. d. Besluiten van Ged. Staten van Noordbrabant, waarbij diverse raads besluiten worden goedgekeurd. e. Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente ontvanger d.d. 20 December 1928 en 11 Maart 1929. f. Schrijven van de P.N.E.M., waar bij tegen 1 Januari 1931 de overeen komst betreffende het beheer van het G.E.B. wordt opgezegd. De punten a. tot en met e. worden voor kennisgeving aangenomen. Voorz. Wat punt ib. betreft, de ont slagneming van. den heer van Huiten als lid van den Raad, past het mij hier een woord van dank te brengen aan den heer v. Hulten voor de werkzaam heden die hij gedurende zes jaar als raadslid voor de gemeente en de bur gerij heeft verricht. We weten het, van Hulten was niet breedsprakig, maar hetgeen hier behandeld werd had steeds zijne aandacht en wat hij be sprak was ter zake dienende. Met ge noegen hebben wij steeds naar zijne adviezen geluisterd. Hij zal bij ons als raadslid in aangename herinnering blij ven voortleven en ik h-oop, dat het hem in zijn verdere leven goed zal gaan. (Algemeene instemming). f. Schrijven van de P.N.E.M., waar bij tegen 1 Januari 1931 de overeen komst betreffende het beheer van het G.E.B. wordt opgezegd. Voorz. Zooals bekend, wordt ons be drijf beheerd door de P.N.E.M. In het contract staat, dat men het 2 jaar voor de beëindiging kan opzeggen en de P.N.E.M. maakt nu van deze bepa ling gebruik. Men voert aan, dat de kosten te hoog worden nu de meeste gemeenten hun bedrijf reeds aan de P.N.E.M. hebben overgedragen. Ik stel U voor, ook dit schrijven nog voor kennisgeving aan te nemen. Ons contract loopt tot 1 Januari 1931. We hebben dus nog 2 jaar den tijd. De P.N.E.M. ontvangt voor het beheer van ons bedrijf ƒ500, maar de Mij. zegt dat zij na afloop van het contract, het bedrag zal moeten verhoogen of de lei ding aan ons moet overgeven. Waar we hiermee nog allen tijd hebben, zul len B. en W. in den loop van het vol gend jaar met een voorstel komen. In elk geval zullen we tijdig een voorzie ning treffen. 2. Aangehouden verzoekschrift van R. de Gouw e.a. tot vermindering van landpacht. Voorz. De heeren weten, dat, als er een stuk grond vrij komt, meestal veel hooger geboden wordt dan de geschat te waarde. Toen we 't besluit namen de gronden die na 'n jaar te zijn ingepacht. tegen een hoogere pacht, weer terug te bren gen op de oude waarde, wisten we ze ker datl er later adressen aan den raad gericht zouden worden om verminde ring van pacht. De vorige keer zijn 3 adressen aan de orde geweest van de Kievitswaard. Wij hebben toen gezegd, laat ons nog even wachten en eerst eens nagaan welke pachters in dezelf de omstandigheden verkeeren, want wij moesten immers eerst de finanti- eele gevolgen kunnen overzien. Met den Notaris hebben we het een en an der nagegaan en zijn tot de conclusie gekomen, dat de gevolgen voor de ge meente niet zoo nadeelig zijn als aan vankelijk wel werd verondersteld. Op de Klaverzacht zouden de per- ceelen van Verdiessen en Verhoeven voor vermindering in aanmerking ko men en op de Kievitswaard nog 5 per- ceelen van de Gouw e.a. Inderdaad staan deze perceelen thans te hoog naar verhouding van de geschatte waarde en wij meenen wel dat er aan leiding is om ze terug te brengen op de oude pacht, zooals die in 1923 en 1925 door den Raad is vastgesteld. Vervolgens komen nog in aanmerking Mimpen en v. Weert en eventueel ook het perceel achter de Kooi van Smits, v. Speijk Czn., v. d. Bosch, Adr. van den Hoven en Stevens. De totale pachtvermindering zou on geveer 225.bedragen. Eerlijk ge zegd valt ons dit erg mee. Wij stellen u dus voor deze pachters vermindering van pachtgeld te geven en de gronden terug te brengen op den ouden pacht prijs, zoodat niemand meer aanmer king kan maken. Het lid van Drunen merkt op, dat vergeten is het perceel van de Laat in de Honderd bunder. Voorz. Als de heeren weten dat er een of meer perceelen vergeten zijn, wat best mogelijk is, dan kunnen ze zulks nog opgeven. Maar we hebben nu toch reeds een overzicht en weten ten naaste bij wat de finantieele gevolgen zijn als we de hoog ingepachte percee len op den ouden prijs terugbrengen. W. v. d. Wiel. Ik vind het niet juist om ook die perceelen op de geschatte waarde terug te brengen, waarvan het door de pachters niet gevraagd wordt. Dat vind ik niet noodig. Als de men sehen niets vragen, dan neem ik aan dat ze de pacht niet te hoog vinden en daarbij boft de gemeente. Muskens. Ik kan mij zeer goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. Maar als nu blijkt, dat er nog eenige pachters vergeten zijn, dan moeten we die later ook nog in die lijst opnemen. v. Bladel Ik vind het ook goed om ze dan allemaal over één kam te sche ren. Voorz. Op hetgen dhr. WT. v. d. Wiel zegt, kan ik antwoorden, dat de men- schen in de meening verkeeren, dat ze geen vermindering kunnen krijgen, om dat we vroeger gezegd hebben, denkt er nou aan, voor den prijs waarvoor je het pacht, moet je het blijven be- houden. Maar als ze nu in de kranten lezen dat de Raad zich op een ander standpunt heeft geplaatst, dan komen ze natuurlijk ook met een adres. W. ,v, d. Wiel. Dan is het nog tijd genoeg. Voorz. Wij hebben gemeend geen misbruik te mogen maken van de om standigheid dat er in onze gemeente landnood heerscht. Onze pachters moe ten een billijken prijs betalen. Ook in dit op zicht moeten wij een voorbeeld geven en niet meer bedingen dan bil lijk is. W. v. d. Wiel. Misschien vinden de anderen het niet te duur. Pijnenburg. Ik kan mij goed vereeni gen met het voorstel van B. en W. Nu de Raad op een vroeger genomen be sluit is teruggekomen, is er alles voor om ook de overige pachters tegemoet te komen. v. Drunen. Anders krijgen we voort aan in elke raadsvergadering derge lijke adressen te behandelen. Het is veel beter om deze zaak maar in eens af te werken. Voorz. Goed, dan zal ik nu het voor stel in stemming brengen. Dit wordt met op 1 na algemeene stemmen aangenomen. Het lid W. v. d- Wiel stemde tegen. 3. Verzoekschrift van W. v. Loon tot gedeeltelijke kwijtschelding van landpacht wegens vertrek n. Tilburg. Voorz. v. Loon heeft van de gemeente drie perceelen ingepacht voor totaal ƒ338.60 en daarvan moet hij nog be talen 135.Zooals v. Loon het adres aan den Raad richt, meenen wij dat er geen aanleiding is om zijn ver zoek in te willigen. Dat zou een prece dent scheppen. Een andere vraag heb ben wij overwogen, n.l. kunnen wij v. Loon op de een of andere wijze terwille zijn. Wij hadden gedacht uit den Raad een commissie te benoemen, die dan zou schatten de waarde van de strui ken en aardbeiplanten op het perceel van v. Loon, benevens den bemesten en ingezaaiden grond. Een volgende maal kan deze commissie ons dan advies uitbrengen. v. Drunen. Of zou het gevonden kun nen worden om de geschatte waarde voor den nieuwen huurder boven den huidigen pachtprijs te stellen en dan dat bedrag uit te keeren aan v. Loon. Voorz. Het resultaat is practiseli 't zelfde. Pijnenburg. Ik heb toch bezwaar te gen het voorstel van v. Drunen. Het is best mogelijk dat de nieuwe huurder de struiken e.a. niet gebruiken kan. Uit het oogpunt van pachtrecht vind ik het beter om er verder geen opeen ten bij op te zetten. Dat is niet billijk. Er wordt toch al genoeg gesputterd tegen extra opcenten. Met 't voorstel van B. en W. kan ik mij goed vereeni gen. Vrijhoeven. Zou 't niet beter zijn om over dit punt in besloten vergadering te spreken. Voorzitter. Als iemand meent met 't oog op den persoon iets in geheime zit ting te moeten zeggen, dan heb ik daar niets op tegen. Pijnenburg. Er behoeft m.i. niet over den persoon gesproken te worden, die kan gevoeglijk buiten beschouwing blijven. A. v. d. Wiel. Van Loon heeft aan 't land eenige kosten gemaakt en nu is 't toch niet onbillijk als hem daarvoor een tegemoetkoming wordt gegeven. W. v. d. Wiel. We kunnen een com missie benoemen, dan zijn we immers nog vrij om te doen wat we willen. Voorzitter. Als we een Commissie benoemen, dan besluiten we tevens in principe, dat er aanleiding is aan van Loon tegemoet te komen. In de Commissie worden hierna be noemd de leden: Muskens, van Drunen en A. v. d. Wiel. Van Drunen. Wilt u dan spoed ma ken met de verpachting? Liefst volgen de week, Maandag of Dinsdag. De Voorzitter zegt zulks toe. 4. Aanbieding verslag van de Com missie tot weMng van schoolverzuim. Wordt ter visie gelegd. 5. Verzoekschrift van 't R. K. Kerk bestuur om voorschot op de gemeente lijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 dei" L. O. wet, ten behoeve van de bijzondere lagere jongensschool voor het dienstjaar 1929. De uitkeering wordt vastgesteld op 8,59 per leerling, totaal 1326,29. 6. Als sub 5 voor de bijzondere la gere meisjesschool. Alsvoren; totaal 1898,39. 7. Vaststelling heffingspercentage der plaatselijke inkomstenbelasting 1929—1930. Voorzitter. Bij de vaststelling van de begrooting heb ik de toezegging gedaan om te onderzoeken of er bij de vaststel ling van 't heffingspercentage een ver hooging van kinderaftrek gevonden zou kunnen worden of een verlaging van t heffingspercentage. Wat 't eerste be treft, daarvoor kunnen wij thans met geen voorstel komen door 't feit, dat er aanhangig is een wetsontwerp waarbij de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente geregeld wordt. Wordt dit ontwerp aangenomen dan verdwijnt de plaatselijke inkomstenbe lasting en daarom is het niet gewenscht dat we nu met een ingrijpende regeling komen. Mocht het ontwerp worden verworpen, dan zullen we volgend jaar met een voorstel komen tot verhooging van den kinderaftrek. Wat het 2e punt betreft, hebben B. en W. overwogen, dat we daarmee zeer voorzichtig moeten zijn. We kunnen voorstellen om 't percentage van 2.3 te rug te brengen op 2,2. Verder mogen we niet gaan, omdat 1927 'n ongunstig jaar is geweest en de overgang '28'29 ook niet zoo hoopvol is. De laatste maanden is het op de schoenfabrieken erg slap geweest. Van Drunen. En ik geloof, dat de houtverkoop ook niet meegevallen is. Voorzitter. Dat gaat nogal. De hout verkoop heeft 2700 opgebracht tegen over 2500 verleden jaar. De lande 'rijen brachten verleden jaar 14800 op en nu 15096. De kermis 1300 en nu 1005. Van Drunen. Zou dat gekomen zijn, door 't verzetten van de kermis? Voorzitter. Dat weet ik niet, maar ik geloof dat 't gekomen is, doordat de autocaroussel niet kon komen. W. v. d. Wiel. Ik zie dat 'theffings percentage een beetje wordt verlaagd; maar ik vind 't niet juist dat er geen verhooging van kinderaftrek wordt voorgesteld. In Tilburg e.a. gemeenten zien we dat men kinderaftrek gaat ver hoogen. Als 't dit jaar nog niet kan wil ik er mij wel bij neerleggen. Hoe la ger de inkomsten worden, hoe meer Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden Beste Jongelui, i het is toch opmerkelijk hoe velen er Wanneer je dit hoekje leest, hebt je misschien reeds je Paaschvacantie ach ter den rug. De boeken, die voor een 14 dagen werden opgeborgen, worden nu weer voor den dag gehaald. Straks luidt de bel en dan begint weer voor geruimen tijd onafgebroken het school- gaan. Dat is een tijd van werken en daarovér mogen jullie wel eens goed na-denken. Nu zul je zeggen, maar Oom Wim, waarom begint U nou over 't school gaan te spreken? Wel, m'n beste vriendjes en vrien dinnetjes, daarvoor heb ik toch wel mijn reden. Deze week ontving ik ve'rschillende brieven van Neefjes en Nichtjes, waar in ze mij over tal van zaken schreven. Natuurlijk vind ik dat prettig. Maar schreven over de Paaschvacantie en de school. Iedereen heeft wel eens gaarne vacantie, maar als deze voorbij is, moet men er niet tegen opzien om weer aan den slag te gaan. En dat doen er toch velen. Zoo schreef men mij„bah, nu moet ik volgende week al weer naar school." Kom, kom, je moogt zoo niet spre ken. De school is toch geen kwaad ding, zooals sommigen wel meenen. Je moet op school reeds leeren wer ken en je voorbereiden voor 'tgroote leven waarin je straks te staan komt. Het is in je eigen belang, dat je op school steeds goed je best doet. Kinderen die reeds gedurende hun schooltijd teekenen van luiheid geven, zullen later onbruikbare menschen zijn in de maatschappij. En dan zul je het nooit ver brengen. Doe dus steeds goed je best en tracht op school nummer één te zijn of te worden. Je zult daarmede ook je ouders een groote vreugde verschaffen en natuurlijk schenkt het ook den leeraar een groote voldoening. De Paaschvacantie, waarin je her sens minder sterk gespannen zijn ge weest, moet je nieuwe kracht hebben gegeven om weer met frisschen moed aan den arbeid te gaan. Gooi je kop in den nek en stap Maandag met een vroolijk gezicht en een paar lachende oogen het schoollokaal binnen.. Dat moet 't voornemen zijn van al mijn nichtjes en neefjes, zoowel van de lagere als van de U.L.O.-scholen. Afgesproken, nietwaar! Jullie aller OOM WIM CORRESPONDENTIE. Willy B., Waspik. Ik vind het heel lief van je, dat je me steeds in de vacantie schrijft. Dat bewijst, dat je nog steeds met veel in teresse ons hoekje volgt. Blijft zoo doorgaan, Willy! Met genoegen heb ik je eerste penne vruchtje voor ons hoekje gelezen. Na tuur lij k kun je het dadelijk nog niet zoo goed als Alexandei*, maar die is ook veel ouder dan jij, bijna eens zoo ouc Toch zul je het wel leeren. En daar voor zal ik je gaarne een goeden raac geven, zooals ik ook eens aan Vriend Alexander gaf. Schrijf zoo eenvoudig mogelijk. Uit je opstel blijkt me, dat je op Kostschool met veel aandacht na tuurbeschrijvingen gelezen hebt. En dan neemt men licht iets over uit 't een of andere boek. Een volgende maal moet je eens probeeren om een eenvou dige vertelling te geven. Zul je? Als er plaats is, laat ik volgende week je opstel in ons hoekje afdruk ken. Dag Willy! J. v. V., Breda. Wel, een nichtje of neefje uit de vroolijke Cadettenstad. Je schrijft en kei J. en daaraan kan ik natuurlijk niet zien of je 'n jongen of 'n meisje bent. Wil je mij dat nog eens schrij ven? De oplossingen van de raadsels zijn heel goed. Eerlijk gezegd, de oplos singen van jou zijn de beste. Laat me eens meer van je hooren OPLOSSINGEN RAADSELS. b N a a N dat rand arden d d e r den n vacantie alkmaar cinema appel neus torn i n e UIT HET DAGBOEK VAN PIET ER POR. (Op reis). kinderaftrek er noodig is voor de ar- neidersgezinnen. U zegt dat er 'n wets ontwerp aanhangig is, maar dat kan nog wel drie jaar blijven liggen. We nebben 't gezien met 't ontwerp tot af schaffing van de Forensenbelasting. uat ligt er nu al 10 jaar. Ik hoop dat B. en W. volgend jaar met een voorstel zullen komen tot verhooging van den Kinderaftrek. Voorzitter. Wij hebben hier al meer malen gezegd, dat we 't standpunt van üen beer W. v. d. Wiel volkomen kun- nen deelen en ik kan wel toezeggen, dat, mocht het ontwerp met worden aangenomen, wij volgend jaar met een voorscel zuilen komen tot verüooging van den kinderaftrek. Hiermede gaat de Raad accoord. 9. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het raadsbesluit van 6 Juli iy23 betreffende verhaal van pensioens bijdragen. Voorzitter. Vroeger werd er 3llt geheven, maar in '23 werd door den Raad besloten om voor de nieuwe amb tenaren 8'/2 te heffen. Daaronder vallen thans de ontvanger v. d. Veen en voorwerker Th. v. d. Wiel. Wy ach- ten het wel wenschelyk om in deze meer uniformiteit te brengen en de pensioensbydragen geiyk te stellen met die van de andere ambtenaren, dus 'ólh Toen zij solliciteerden wisten zij wel dat ze 8V» moesten betalen, maar we meenen toch dat er reden is om ze met de anderen gelyk te stellen. Wy zijn over deze ambtenaren zeer goed tevreden. Van Drunen. 't Gaat hier niet tegen deze twee personen, zij voldoen zeer goed, dat weten we allemaal. Maar zien we eens naar Nieuwkuijk. Daar moeten alle ambtenaren 8Vs storten. Ik zou er eerder voor zijn om die menschen salarisverhooging te geven. A. v. d. Wiel. Ik voel er toch wel voor om deze ambtenaren gelijk te stellen met de anderen. We hebben aan v. d. Velden en v. d. Wiel een paar goede werkkrachten en die zijn niet te duur. Pijnenburg. De personen kunnen hier wel buiten beschouwing blijven, 't Gaat om 't recht; of allen 8lh of 31/» Ik ben voor 't laatste. W. v. d. Wiel. Ik meen dat 't beste is om te laten zooals 't nu is. Als er straks weer nieuwe ambtenaren komen, krij gen we 't zelfde. Zij wisten toch tevoren dat ze 8£ moesten storten. Voorzitter. Dat is zoo, maar wij ach ten uniformiteit toch wel gewenscht. Maar vindt de raad het beter dat de toestand zoo blijft, dan gaan B. en W. daarmee accoord. Muskens. Ik zou 't zoo maar laten. W. v. d. Wiel. Vroeger is er ook ge zegd, dat 't salaris voor deze aambtena- ren voldoende is. Als we zien wat er MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. By Apoth. en Drogisten. RUSTIG LEVEN BOVENAL! En slapen deed ze heerlyk ook, Den heelen zomernacht; In 't kleine, kleine holletje Was 't lekker warm en zacht. Ze gingen d' andren morgen saam Heel vroeg al op het pad En kwamen in den middag aan Dicht bij de groote stad. De veldmuis sprak„Mijn waarde neef, Nu ga ik u verlaten. Komt gij soms dezen zomer nog Eens weer wat bij me praten?" „Wel, neen", sprak nu de stadsmuis, „neef, Zoo kunt ge toch niet scheiden. Kom, ga met mij naar mijn huis, Dat zal mij zeer verblijden. 't Huis waar ik woon, staat hier dichby Zoo daad'lijk zult ge 't zien. Ge kunt dan eerst wat rusten en, Hebt ge soms trek misschien? Dan zal er vast, geloof me vry Wel iets te smullen zyn. Een stukje spek, of worst of ham En alles even fyn!" De veldmuis zei: „Dat wil ik doen 'k Wil ook wel graag eens weten, Hoe in de stad een muis toch woont En wat ze daar wel eten". Het tweetal stapte blij te moe De stad in. Veldmuis sprak: 'k Was eerst wat bang, maar nu ben ik Heel goed op mijn gemak." CWordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5