I Heeren- en KinderkleeH] Magazijn ie Adelaar". VoorHoed of Pet Bernard Vaes I I „Het Anker" Dat is JE ADRES. Hoeden en Petten H. VERHULST, P&uimveeteelf. Voorjaar 192 9. I I I in particuliere bedrijven verdiend wordt, dan hebben deze menschen een goed inkomen. Van Halder. Nu ik zie, dat de raad er niet unaniem voor is, is het mis schien beter dat B. en W. dit voorstel terugnemen. Voorzitter. Ik geloof ook niet dat de wethouders er direct een voorstel van wilden maken, maar eerst 't gevoelen van den Raad hooren. Hierna trekken B. en W. hun voor stel in. 10. Verzoekschrift van het Bestuur der R. K. Jongensschool om gelden be schikbaar te stellen voor het aanschaf fen van nieuwe leermiddelen. Wordt vastgesteld op 345.60. 11. Bespreking verbetering van den weg genaamd Achterompad. Voorzitter. Wij konden niet vroeger met de verbetering beginnen. Door den langen winter waren ér veel wegen in slechten toestand geraakt die we eerst moesten opknappen. Als we den ach terompad willen verbeteren, dan is het gewenscht dat we eerst de steenen poort van de Congregatie verplaatsen, 't Kerkbestuur is bereid hiertoe mede te werken. Wij hebben prijsopgaven gevraagd voor 't verplaatsen van de 2 pilasters. Als 't enkel verplaatsing betreft kost If 30, maar moeten ze gesloopt wor den, dan kost 't 60. Wij stellen U voor hierop in te gaan, dan krijgen we daar een behoorlijke weg. W. v. d. Wiel. Komen er verder geen kosten bij? Voorzitter. Neen. We zullen daar ook een extra lichtpunt aanbrengen, bij het huis van v. Ravensteijn. Hiermede gaat de raad accoord. Voorzitter. We hebben nog vergeten op de agenda te plaatsen om U mach tiging te vragen voor 't houden van de gewone jaarlij ksche verpachtingen. Hierna biedt het lid A. v. d. Wiel namens den Raad, den Burgemeester ztjne felicitatie's aan met zijne herbe noeming. Iedereen, aldus spr., zoowel den Raad als de burgerij stelt op deze herbenoeming hoogen prijs. Wij hebben de overtuiging, dat gij steeds alle be langen op uitstekende wijze weet te behartigen en de zuinigheid betracht. Uwe leiding wordt dan ook op hoogen prjjs gesteld. U is steeds bereid ieder een te ontvangen, voor rijk en arm stelt gij uw deur open en steeds hebt u de eerlijkheid en rechtvaardigheid be tracht. Wij hopen, dat gij nog vele jaren de belangen van onze gemeente zult behartigen met dezelfde liefde, dezelfde ijver en ambitie. (Applaus). Voorz. Ik dank u voor de sympathie ke en zelfs vleiende woorden tot mij ge sproken. In de 6 jaren waarin ik mij met ambitie en liefde gegeven heb aan mijn burgemeestersambt, heb ik van uwen raad veel medewerking en vriend schap ondervonden. Daarvoor ben ik u dankbaar en ik hoop, ook in de toe komst steeds op uw vriendschap en steun te mogen rekenen in het belang van onze gemeente. (Algemeene in stemming). Hierna ging de Raad in geheim co mité, ter behandeling van eenige be lastingreclames. De regeeringsfroepen hebben een trein met opstandelingen omsingeld en dezen ongeveer geheel uitgeroeid, 't Was een verschrikkelijke bloedbad. Karl Benz. Te Ladenburg bij Mannheim is de uitvinder van de auto's, Karl Benz, in den ouderdom van 85 jaar gestorven BUITENLAND. KABINETSCRISIS IN OOSTENRIJK. Naar Wolff gisteravond uit Weenen meldde, heeft bondskanselier dr. Sei- pel gistermiddag den bondspresident het ontslag van het kabinet aangebo den. De president heeft het ontslag aanvaard en het kabinet opdracht ge geven zich met de loopende zaken be zig te houden. Aan het ontslag ging een minister raad vooraf, waarin Seipel de meening uitte, dat de toestand van de Oosten- rij ksche republiek den laats ten tijd zeer verbeterd was. De toestand is zoo, dat men in staat is belangrijke hervormin gen aan te brengen, waaronder hij o.a. verstaat de bevordering van den wo ningbouw, de regeling van de huren, de hervorming van de rechterlijke or ganisatie en de vraagstukken ten aan zien van de competentie der politie. Daar zijn persoon echter als een be lemmering voor deze ontwikkeling wordt beschouwd, meent hij ontslag te moeten nemen. Vice-kanselier Hartleb stelde daarop voor, dat het heele kabi net zou aftreden, want de door den bondskanselier aangevoerde redenen golden voor alle leden van het kabinet. Daartoe werd dan ook besloten. De toestand In Mexico. De opstandige troepen die zich na den slag bij liminez op La Reforma hebben teruggetrokken zijn aldaar door het uit 12.000 man bestaande leger van generaal Almazan, beslis send verslagen en volkomen uiteen gejaagd. Vijfhonderd opstandelingen werden gevangen genomen en velen gedood of zwaar gewond. De rest der opstandige troepen is op de vlucht gegaan. Een poging om de stad Naco in den staat Sonora in te nemen werd door Mexicaansche mitrailleur-afdee- Iingen afgeslagen. In de nabijheid van La Cruz staan ongeveer 1500 man regeeringsfroepen tegenover evenveel opstandelingen. Aangezien de voor hoede van het leger van generaal Almazan hier echter elk oogenblik kan aankomen, rekent men er op, dat ook deze strijdmacht der opstande- BINNENLAND. Uitvoer van rundvee naar België. L)e minister van binneniandsche zaken en landoouw brengt ter kennts van belanghebbenden, dat in verband met de Belgische voorschriften met octrekking tut uit Nederland ingevoerd rundvee, ten aanzien van voor uit voer naar België bestemde runderen de volgende regelen zullen gelden Door den inspecteur van den Vee- artsenijkundigen dienst zullen uitvoer- cemficdicn ten behoeve van voor uitvoer naar België oestemde runderen oiechis worden afgegeven indien de oeueffende dieren gedurende ten minste 4 maai 24 uren, onmiddellijk vooratgaanoe aan het tijdstip van uitvoer, onder toezicht van den be trokken inspecteur van den Veeartsenij Kundigen dienst hebben gestaan in daartoe door dezen goedgekeurde stallen en na afloop van bovenge- uoemden termijn gezond zijn be vonden. De dieren worden bij den aanvang dezer quarantaine door de zorg van den Vecattsenijkundigen dienst van een oormerk voorzien. Ten bewijze, dat aan het boven staande is voldaan, worden de uit- voercertificaten door den bovenge- noemden inspecteur aan de rugzijde van een betreffende verklaring voor zien. De inspecieurs van den Veeartsenij- kundigen dienst kunnen het aantal stuks vee bepalen, dat in een quaran- tainestal mag worden toegelaten. Na afloop der quarantaine worden de dieren onverwijld onder door den oetrokken inspecteur van den Vee- artsenijkundigen dienst aan te geven voorzorgsmaatregelen, naar de voor het transport bestemde spoorwagens vervoerd, die na de inlading der dieren worden gesloten en geplom beerd. Uitvoer op andere wijze dan per spoor kan door de betrokken inspec ieurs van den Veeartsenijkundigen dienst onder door hen aan te geven voorzorgsmaatregelen worden toege staan ten aanzien van dieren, welke in stallen, in de nabijheid der Neder- landsch—Belgische grens gelegen, in quarantaine zijn gehouden. Het bovenstaande is niet van toe- passing op dieren, welke bestemd zijn om in de Belgische quarantaine stallen te worden geslacht. Deze dieren kunnen op de tot nu toe gebruikelijke wijze worden uitgevoerd. Ingeval tijdens de quarantaine mond en klauwzeer zich mocht openbaren, zullen alle in den betreffenden stal aanwezige runderen door de zorg van den Veeartsenijkundigen dienst,zonder kosten voor belanghebbenden, worden geïmmuniseerd en na herstel worden ontsmet. De overige, uit de quarantaine voortvloeiende kosten komen voor rekening van belanghebbenden met uitzondering van het door den Vee artsenijkundigen dienst uit teoelenen toezicht. In verband met het bovenstaande dienen belanghebbenden, dieveenaar België wenschen uit te voeren, zich zoo spoedig mogelijk in verbinding <e stellen met den betrokken inspec teur van den Veeartsenijkundigen dienst. GEMENGD NIEUWS. Een weddenschap in het „Droge" Amerika. De „Lokal Anzeiger" meldt uit New- York, dat in Californië iemand een weddenschap aanging, dat hij 37 liter wijn achter elkaar zou kunnen op drinken. Hij slaagde daarin ook wer kelijk, maar bij het laatste glas zakte hij in elkaar en werd dood opgenomen. Weer een mijnramp. Onze correspondent te Brussel meldt: In een kolenmijn te Pafurages, pro vincie Henegouwen, heeft zich een zware mljngasontploifing voorgedaan. Zes mijnwerkers zijn op slag gedood één is er ernstig gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken. Ernstige misdaad bij Kaüowitz. Woensdagnacht is te EichenaH bij Kattowitz een vreeselijke misdaad gepleegd. Een kind van een machinist, 14 dagen oud, zou gedoopt worden. Toen Donderdagochtend de naaste familie zich naar de woning begaf, vond men het huis gesloten. Toen de woning werd opengebroken, vond men de schoonmoeder van den machinist met doorgesneden keel naast het bed van haar kleinkind, dat eveneens door middel van messteken gedood was. De jonge moeder, die verscheidene steken aan hoofd en hals had gekre gen, vertoonde nog teekenen van leven en werd naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de buren had de oude vrouw den vorigen avond een woordenwisseling met haar de daad verdacht, aangezien hij voort vluchtig is. Twteandere schoonzoons, die van medeplichtigheid worden verdacht, zijn gearresteerd. Nader wordt gemeld, dai het vei- moeden, dat de machinist zelf de dader van het gruwelijk misdrijf zou zijn, onjuist is gebleken. Uit een gevonden brief blijkt, dat de schoonmoeder, die katholiek is, met haar schoonzoon, een protestant, ruzie gehad heeft over het kind. Waarschijnlijk heeft nu de schoon moeder haar dochter en het kind ver moord en daarna zelfmoord gepleegd. De man, die 's avonds de woning verlaten had, kon zijn alibi bewijzen. Tragisch ongeval in den Haag. Gistermiddag heeft zich in den Haag een diep tragisch ongeval voorge daan. In een nieuwe straat in het Laakkwartier, waar door de aanne mersfirma Bos uit Groningen riolee- ringswerken worden uitgevoerd, was men in een riool bezig naar een defect te zoeken. Door bedwelmend gas raakten eenige werklieden versutt Echter door spoedige hulp konden zij allen weer naar boven worden gebracht, waar zij weer bijkwamen. Helaas moesten de aannemer H. Bos uit Groningen en de uitvoerder van het werk, de heer Wiersma, die zich mede voor contiöie in het riool be vonden en vermoedelijk door een stroom water zijn meegesleurd, dit ongeval met den verstikkingsdood bekoopen. Pogingen om hen nog te redden hadden gefaald. Debrandweer en de geneeskundige dienst waren ter plaatse voor het verleenen van bijstand. Gistermiddag zijn na zeer veel moeite hunne lijken opgehaald Ernstig ongeluk in een lift. Dinsdag wilde de ongeveer 65 jarige mevrouw de wed. ds. R. uit Leiden een kennis in het gereformeerderust huis voor ouden van dagen aan de Hooigracht te Leiden bezoeken. Zij zou met een lift naar de tweede ver dieping worden gebracht. Op de eerste verdieping werd haar verzocht even in de lift te wachten, daar het moge lijk was, dat haar kennis zich op deze verdieping bevond. Mevrouw R. wilde echter toch uitstappen en nam uit eigen beweging de pen van de lift die nog niet vast stond, af. De lift schoot naar boven, waardoor mevrouw R. in den liftkoker omlaag stortte Zij werd naar het Diaconessenhuis over gebracht, waar zij zonder tot bewust zijn te zijn gekomen gisteravond is overleden. Mevrouw R. deed te Leiden veel aan sociaal werk. Doodelijk ongeluk. Hedenmorgen geraakte de 17-jarige F. Fobbe te Harskamp bij het om slaan van een kar daaronder. Hij was onmiddellijk dood. Door een Auto overreden. Te Sittard is gisteren een knaapje al spelende gegrepen door een luxe auto. In zorgwekkender, toestand werd het kind in het Fransche Klooster te Sittard opgenomen. Gisteravond te 9 uur heeft op den Meppelerweg te Zwolle een ernstig on geluk plaats gehad. De machinist van een uit Zwolle komende tram van de Dedemsche Stoomtram Mij. ontdekte plotseling voor zijn machine een man. Hij remde onmiddellijk, doch kon niet verhinde ren, dat de man werd overreden. Een voet werd boven dén enkel afgereden, terwijl hij aan handen en hoofd ge kwetst werd. Dr_ Klinkert Jr. was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp waarna de man per poli tiebrancard naar het Sophia zieken huis werd overgebracht. Uit de op hem gevonden papieren bleek, dat hij heette N. v. Bakel. Hedenmorgen was zijn toestand re delijk wel. Te Tilburg is in het Wilhelmina- park de 12jarige W.M. van de van Hogendorpstraat aldaar, die op een fiets reed, door een vrachtauto aange reden en onmiddellijk gedood. Dinsdagmiddag om drie uur is te Houthem tegenover de boerderij van B., de 63jarige landbouwer J. L. uit Vijlen Vaals, door èen vrachtauto, be stuurd door W. uit Hulsberg, overre den; de borstkas werd hem ingedrukt. Nadat geestelijke en geneeskundige hulp verleend was, werd de ongeluk kige naar het Roode Kruisgebouw te Valkenburg overgebracht, waar hij te 6 uur overleed. De ongelukkige laat een vrouw met een dochter achter. De marechaussee stelt een onderzoek in. Een aan vervolgingswaanzin lij dende en met een machinegeweer be wapende neger stormde gisteren door de straten van Newark (NewJersey) en schoot in het wilde op voorbijgan gers. Twee mannen werden gedood, 'n derde zwaar gewond en twee politie agenten die den neger arresteeren wil den, liepen lichtere verwondingen op. Toen de amokmaker in een hoek ge dreven was, schoot hij zichzelf dood. Op den laten avond van den 2en Paaschdag keerden te Parijs vier men- schen, een echtpaar en twee vrienden, na een zeer vroolijk samenzijn, waarbij naar de bladen melden een ste vig glas was gedronken, in een auto "aar huis terug. De auto is opgereden helling afkomende electrische tram en werd letterlijk versplinterd. De man werd op slag gedood, de vrouw in stervenden toestand naar een zieken huis gebracht. De twee andere men schen hebben het leven er af gebracht. SPORT. R.W.B Het ls)e elftal maakt a.s. Zondag de laatste reis in dit seizoen, en j gaat op bezoek bij Picus. Op eigen L terrein werd 3 3 gelijk gespeeid, nu zal het wel een nederlaag worden, doch er wordt de laatste wedstrijden, ondanks nederlagen toch volhardend gewerkt, zoodat de te verwachten nederlaag eervol zal zijn. Vertrek 10.15 per trein. RWB II speelt thuis tegen Wapen van Heusden om 2 uur. W.SC. Twéé belangrijke wedstrijden. WSC 2 morgen Kampioen? Zal WSC van Helmondia win nen Een kampioenswedstrijd! Wij moe ten geruimen tijd teruggaan, sedert wij dit voor WSC geschreven hebben. Morgen kan n.l. hei tweede Elftal van WSC op dezen litel beslag leggen, indien gelijk gespeeld wordt tegen Brabantia 1 uit Waspik. Tot op heden wisten de WSC—reserves ongesla gen, zonder een enkel verliespunt aan het hoofd der ranglijst te blijven. Drie wedstrijden moeten nog gespeeld worden en wanneer hieruit één punt gehaald wordt, zijn de WSC—reser ves kampioen. Wij hopen, dat dit morgen reeds het geval zal zijntegen het sterke Brabantia. Alhoewel het een zware strijd zal worden, zoo durven wij WSC 2 wel een kans geven, vooral nu er door deze jonge ploeg met zoo'n enthousiasme ge speeld wordt. Het zou de kroon op het werk zijn, indien morgen van den grootsten concurrent gewonnen zou worden Velen zuilen dan ook met belang stelling deze belangrijke ontmoeting volgen en wordt men er aan herinnerd, dat deze wedstrijd om twaalf uui precies aanvangt. WSC—Helmondia volgt onmiddel lijk om half drie hierop en dit zal voor WSC de eerste thuiswedstrijd in dit jaar zijn. Zal dit eveneens de eerste overwinning worden op eigen terrein Met Helmondia, hetwelk regelmatig al haar laaisie uit wedstrij den in overwinningen omzet, vali niet te spotten, integendeel, WSC zal morgen hare handen meer dan vol nebben aan deze forsche en doortas- tende ploeg. En toch zijn wij direci niet zoo angstig, vooral wanneet WSC morgen volledig zal kunnen opkomen. In het Elftal is eene kleine wijziging gebracht en zal aanvoerdei van Eeien wederom als midhalf spe ten, terwijl demiddenvoorplaatsbezet zal worden door C. Beerens (tx Waalwijk). Mogelijk dat Zeckendori wederom de rechtsbinnenplaats zal innemen en wanneer dit het geval mocht zijn, zal dit de voorhoede zeei zeker aan kracht ten goede komen. Het zal ons benieuwen, hoe beide laatst genoemde spelers, die beiden het spel zoo gemakkelijk begrijpen, het met elkander kunnen vinden. Ingeval nu het eerste Elftal er even eens voor zou kunnen zorgen, dat met succes gespeeld wordt, zal het morgen dubbele vreugde zijn in de gelederen, onzer oudste voetbalver- eenlging. H.E.& Op a s. Zondag is voor HEC we derom een zware wedstrijd vastge steld. Onder leiding van den heer P. van Eggelen uit den Bosch, zal zij dan op het HEC—terrein tegen Helmond uit Helmond moeten spelen, die, zoo als wellicht bekend zal zijn, een der sterkste vereenigingen uit onze afdee- ling is. In Helmond moesten de onzen dan ook met 6—3 het loodje leggen, waarbij Helmond echter meer kreeg dan haar toekwam. Of HEC deze nederlaag nu op haar veld goed kan maken is nog lang niet zeker, daar Heimond altijd nog een kleine kans op de eerste plaats heeft, hoe wel alles dan op z'n gunstigst voor haar moet uitvallen. Zij zuilen echter dit kansje wel niet gaan vergooien door van HEC te verliezen, zoodai net voor onze spelers een moeilijke taak zal worden en het dus in geen geval aan spanning zal ontbreken. Wij zullen maar afwachten wat HEC Zondag doet, doch indien zij even fanatiek speelt als tegen VVV dan verwachten wij minstens een gelijk spel. Aanvang half drie. Het derde elftal speelt om twaalf uur tegen Baardwijk lil op het terrein van Baardwijk. JULIANA. Zondag a s. kom» Sportvereenfging 1920 uit Oss een competitie-wedstrijd spelen tegen Juliana. Het is de eerste maal dat Oss op het |uliana—terrein komt spelen en zullen zeker vele sportlieihebbers aanwezig zijn om den wedstrijd bij te wonen. Dat ook Oss over een sterk elftal beschikt werd bewezen doordat zij enkele weken geleden het sterke Picus VOOR H ANDEL EN INDUSTRIE. Het aangewezen adres voor Uw Hinthamerstraat 5, - DENBOSCH. - Voordeelfger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maai). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. dus weer een sterke tegenstander te oekampen, en zal er flink aangepakt moeten worden om succes te behalen. Aanvang half drie. Juliana 3 speelt om 12 uur een ihuiswedstrijd tegen HEC 3. Korfbal. W.E.K. Heden (Zaterdag) heeft de alge meene vergadering van WEK plaats in de zaal van caié .DeKorenbeurs", des namiddags te 5 uur. Alle sportlui en ieder die belangstelt in de korf- oalsport worden uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Agenda als volgt: 1 Opening, 2 Wat beoogt WEK? 3 Aanneming nieuwe leden, 4 Ver- Kiezing bestuur, 5 Rondvraag. 6 Sluiting. Kuikenopfok met de kloek. Wanneer men maar een gering aan tal kuikens groot te brengen heeft, bijv. een 20 a 25, aan doet men het Oeste gebruik te maken van een klotk. Voor grooteie geiaiien bijv 5075 en meer Kan men Deter een kunsimotoer aanschaffen, daar dit vooraetligtr is. .Koude" kunsimoeaers kunnen zonder meer niet aanbevolen worden Inden tegel is de warmte, die door de lichaampjes dei kuikens moei geleverd worden, ie atwisselend hoog en laag. Wanneer men dan met de kloek gaat broeden, doet men 't beste 2 of meer kippen Iegelijk te zetten, hoe vroeger in 't seizoen, hoe beter. In den regel komt de broedschheid onder: de kippen te laat voor om nog voor den winter leggende bennen er van ie mogen verwachten. Onder de bioed- hennen legt men niet meer eieten aan de kloek gemakkelijk bedekken kan. De eieren worden eiken dag door de kloek gekeerd. Het dier ooet 't in stinctmatig en 't is ook goed, want midden onder aan de buik komen roode plekken, z.g.n. broeoplthken voor, verzamelplaatsen van warmte. Werden de eieren niet gekeeid en van plaats verwisseld, dan zouden de in 't midden liggende eieren de meeste warmte ontvangen. De eieren zouden zeer ongelijk unkomen. Dit zou in nog meetdete mate het geval zijn, als alle eieren niet volkomen bedekt konden worden. Wanneer men twee of meer kloeken tegelijk zet, heett men kans, dat op den zevenden dag bij 't schou wen, zooveel eieren uitvallen, dat de eieren van onder een kip weggenomen kunnen worden en verdeeld kunnen worden onder 2 of meer andere. Zoo komt er één kloek vrij, waaronder direct nieuwe eieren gelegd kunnen worden. Bij 't uiikomen kan men ge rust 25 kuikens onder één kloek brengen. Men brengt kloek en kuikens in een kuikenhokje samen Laat men ze vrij rondloopen dan sneuvelt er neg al eens eentje. Een kuikenhokje kan men al heel eenvoudig maken: Neem een pakkist of ton leg die met den open kant naar het zuiden en slaat daarvoor een aantal latjes in den grond, die aan de bovenkant aan kist of ton worden vastgespijkerd. In de ton komt de kloek. De Kuikens kun nen tusschen de latjes naar builen. Om het heele zaakje zet men wat kuikengaas, zoodat ze nlet te ver kunnen loopen. Wie 't wat mooier wil maken, een hokje met twee af- I I

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6