8UCMM lltl llllM Ontvangen: DERDE BLAD. No. 28. Zaterdag 6 April 1929. 52e Jrg. zich vanaf den beginne efnstig hadden opengesteld voor de lessen van dezen hoogst bekwamen leider. Wilde men nu een directeur, die de traditioneeie lijn van de Cortie met succes zou volgen, dan ligt het voorde hand dat men dezen moest zoeken onder de volgelingen van den ouden leermeester. Onder dezen bevond zich toenjac Sars, wiens aigemeene muzikale ont wikkeling en liejde voor de vereeni ging niet onopgemerkt konden blijven. Bovendien was de heer Sars des tijds directeur van de toenmaals be staande harmonie. L'Espérance", waar door hij ruimschoots gelegenheid had bewijzen te geven van zijn bekwaam heid als dirigbnt. Een ondankbaar raadslid. Wij waren in üe gelegenheid spe ciaal ons iaaisie laausverslag zoo uitvoerig mogelijk ie geven. Eik raausitd was 'i er over eens dat net ongeveer woordelijk was. Dat is voor ue lezers preuig, voor ons blad van Oeteekenls, iaat staan of 't steeds gewerisctu is. Wij nebden ieder raadslid zooveel doenlijk aan 't woord gelaten, moge lijk uat nier of daar toen nog wel ecu woordje ontsnapt is. Met raadslid Kuxs neouen we niet minder plaats toegewezen. Wij neoben z'n zwartgallige be schouwing van z'n eigen papier woordelijk overgenomen en ook de verdere discussie zoo getrouw moge lijk weergegeven. En nu krijgen we van dat raadslid nog een hecie booze brief! Dat is nu 't loon van ons ondankbaar werk „Het is hem ni. voor dezooveelste „maal gebleken dat de raadsverslagen „niet volledig worden opgenomen, of „gedeelten met opzet worden nagela ten, natuurlijk om de Heeren uit „Waalwijk ter wille te zijn". Wij neooen altijd gemeend dat de heer Koxs ook een Heer uit Waalwijk 'was. Dat uiijki ons thans van mei, waar hij onze redactie een dergelijke infame oescnuidigtag tnuisstuurt en juist naar aanleiding van een zoo uiterst getrouw verslag. De neer Koxs deen mede, dat hij naar aanleiding van 't geen de heer Timmermans zeide omtrent de ver- diensieu der arbeiders in onze ge meente, nog nectt gezegd „dat er nog „zoovele gezinnen zijn met zes, zeven, „acht en negen kinderen, beneden de „veertien jaar, die bijgevolg niets „verdienen." Onze verslaggever kan zich daarvan niets nerinneren, maar 't is mogelijk dat net raadslid Koxs dit nog gezegd heeft. De verslagen zijn zooveel mo gelijk woordelijk, eenter niet absoluut woordelijk, dat is onmogelijk, al nemen wij ze ook stenografiscn op en al kost de uitwerking alleen met een paar menschen meer dan een halve etmaal 1 De heer Roxs had als hij deze passage van zoo eminent belang vond ons even een rectificatie kunnen zen den, die we Woensdag gaarne hadden opgenomen. Het was niet noodigons zulk een ondankbaar en laag—bij- de— grondsch verwijt thuis te sturen. Nogmaals wij gaan door met de raadsverslagen zoo volledig en in ieder geval zoo onpartijdig mogelijk weer te geven, ondanks deze be schuldigingen vanden heer Roxs. Wij durven veronderstellen, dat ieder raads lid, behalve de heer Roxs, zal willen beamen dat onze verslagen zoo zijn. Dit wil nog niet zeggen, dat wij alles woordelijk opnemen, zelfs al scnenkt men ons den tekst van't gesprokene. Wij nemen dan daaruit het o.i. meest belangrijkein dit g^val hebben we eenter van den heer Roxs alles in extenso opgenomen. Het ergste komt nog aan 't slot: „de „heer Roxs zal in de naaste toekomst „geen enkel schrijven meer aan onzen „correspondent (hij bedoeit waar schijnlijk verslaggever) overhandi gen". Dus krijgen onze lezers alleen t geen wij noteeren op de vergaderingen, dus niet meer in extenso 't geen de heer Roxs zal gaan zeggen, 't Ergste zal dat zijn voor het raadslid Roxs zelf, niet voor ons en zeker niet voor onze lezers 11! PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 5 April 1929. Jubileum Jac. Sars. De Liedertafel „Oefening en Ver maak", die tot een onzer oudste vereenigingen behoort, is voor Waal wijk een stuk levende historie gewor den. En daarmee is samengegroeid haar directeur, de heer Jac. Sars, die voor 25 jaar den dirigeerstok overnam van wijlen den heer Frans de Cortie. Toen de heer de Cortie van „Oefe ning en Vermaak" scheidde, stond de vereeniging op een hoog peil. Hij was de ziel der vereeniging en die zou men moeten missen. Het leek toen bijna onmogelijk voor de Cortie een waardig opvolger te kunnen vinden en 't laat zich begrijpen, dat het Be stuur zien in die dagen heel wat kop brekens heeft gegeven in de keuze van een nieuwen Directeur. En nu mag het zeer zeker een ge lukkige gedachte genoemd worden dat men in eigen boezem naar een be kwaam leider ging zoeken Er waren immers onder de Cortie jongemannen met veel ambitie en toewijding, die zeer bekend is geworden. Aan deze vereeniging heeft jac. Sars veel van zijn beste krachten moeten offeren. ledereen weet welk een inspanning het kost om een goed gemonteerde opera of operette op te voeren. En hij is daarin schitterend geslaagd. Verle den jaar heeft hij 't directeurschap van T.A.V.E.N U. neergelegd. Deze ver eeniging heeft in htm steeds een be kwaam leider gehad. Met een gemengd dubbeikwartet van T.A.VE N.U. behaalde de heer Sars nog op een concours te Waalwijk den len prijs. Er werd deelgenomen aan tal van Festivals, aan 't groot tournooi in Den Bosch onder auspiciën van 's-Bosch Gemengd Koor, benevens aan 't per manent Festival te Antwerpen. Op alle wedstrijden en festivals werd de lei ding van Jac. Sarsten zeerste geroemd. Wij gaven hierboven een kort over zicht van 't geen de heer Sars gedu rende die 25 jaren voorde Liedertafel, voor 't muzikale leven in onze plaats s geweest, ook door de reeks van schitterende concerten met de beste artisten uit den lande. Hij heeft hier door groote verdiensten voor onze gemeente vergaard, die dezer dagen nog wel meer naar voren zullen wor den gebracht. Wij bieden hem op deze plaats onie hartelijkste felicitaties en onze hulde voor dat alles, niet het minst voor den geest dien hij mede in dit gezel schap heeft weten te bevorderen en die van groote beteekenis is voor 't ontspanningsleven in onze plaats Moge hij nog vele jaren de bezie ende leider blijven en Oefening en Vermaak onder zijn leiding groeien en bloeien Op Zaterdag 13 Februari 1904 werd door het bestuur en werkende leden der Ltedertafel „Oefening en Vermaak" in „Musis" een buitengewone verga dering gehouden, waarin |ac. Sars met aigemeene stemmen tot Directeur van 't gezelschap werd benoemd. Dien- zetfden avond werd Frans de Cortie met groote geestdrift tot eeredirecteur benoemd. Nu 25 jaren geleden schreven wij dat met deze benoeming den heer Sars een zware en moeilijke taak op de schouders was gelegd, maar tevens werd door ons te kennen gegeven dal er alle redenen waren om aan te nemen dat Jac. Sars zou slagen in de ver vulling van zijn taak. Die hoop is niet ijdel geweest. We behoeven thans niet te vragen of de heer Sars geslaagd is, z'n talrijke wer ken en de historie zijn daar om dit te bevestigen. Heel Waalwijk en ook de geheele streek is daarvan overtuigd. Onder de frissche en bezielende leiding van Jac. Sars brak voor „Oefe ning en Vermaak" een nieuw tijdperk van grooten bloei aan. Aan talrijke concoursen werd met succes deelgenomen. Allereerst te Am sterdam, alwaar men onder zware con currentie den tweeden prijs behaalde. Een succes was ook de deelname aan 't internationale concours te Antwer pen, waar jac. Sars zijne vereeniging eveneens den 2en prijs bezorgde. Voorts toog men tweemaal naar een concours te Rotterdam. De eerste maal kende de jury onze vereeniging den 4en prijs toe, tot groote verbazing van iedereen. Dat moest op een misver stand berusten of een andere oorzaak hebben. Men weigerde dezen prijs te aanvaarden en men zou toonen meer waard te zijn. Een volgende maal trok men wederom naar de oude havenstad en nu behaalde men met lof den tweeden prijs. Met het gemengd koor onder leiding van Jac. Sars werd ook deelgenomen aan een concours te Amsterdam, waar men zich met 14 vereenigingen van naam moest meten. Onder zwaren strijd wist men hier beslag te leggen op den 4en prijs. 't Ander succes behaalde Jac Sars met zijn Waalwijks Mannenkwar tet: J. van Bladel, Jos. Groenen,Adr v. d. Ven en Jac. Sars, dat deelnam aan het concours te 's Bosch en Schie dam. Op beide concoursen behaalde men een tweeden prijs. Reeds toen maakte men van de solisten in 't bij zonder meiding van den thans beroemd geworden operazanger Jos. Groenen Natuurlijk heeft jac. Sars met zijne vereeniging ook donkere dagendoor gemaakt, tijden waarin het veel in spanning heeft gekost om „Oefening en Vermaak" .bij elkaar te houden Maar ook hier kwam de goede lei ding van Jac. Sars uithij wist steeds in de kern een krachtige vereenigings geest te bewaren en daaraan dankt onze liedertafel haar groeiend bestaan. Ook ondanks zijn vroeger dikwijls wankele gezondheid bleef hij toch met alle ambitie voor z'n gezelschap werken. Jac. Sars heeft zich niet enkel tot „Oefening en Vermaak" bepaald.maar deed meer. Uit de Liedertafel vormde hij de Operettevereen. T A.V.E.N U die om haar jaarlijksche uitvoeringen Wij herhalen hier nogmaals de wijze waarop het zifveren jubileum van den heer Jac. Sars als directeur der Liedertafel „Oefening en Vermaak" zal worden herdacht. Zaterdagavond 6 April. Feestavond voor de leden der Liedertafel en van TAVENU met feestrede door den president den heer A. C.van der Heijden met aanbieding hul deblijk. Zondag 7 April van 12'/2—l'/a receptie in Musis Sacrum. Maandag 8 April Groot Feestcon- cert met openbare huldiging en bal na. Daar we met Paschen totaal uitvet kocht waren in Petten, hebben we deze week een nieuwen voorraad ontvangen. Prachtige keuze. Goedkoope prijzen. Verder prachtige Costuums en Kinderpakjes voor weinig geld. Alle soorten Heeren-mode-artikelen, Kousen en Sokken. Aanbevelend, J. VERAA - Waalwijk, Stationsstraat 15 bij de Markt. Voorstel v. d. Waerden. Het raadslid van der Waerden heeft, zooals in de vorige vergadering is medegedeeld, een voorstel ingediend tot wijziging der verordening op de heifing der Inkomstenbelasting. Dit voorstel zal in de a s. vergadering behandeld worden. Het voorstel behelst om in artikel 41 te lezen: f800, en aan 't slot van artikel 4111 f150 te lezen in plaats van f75. In de Memorie van toelichting zegt hij o.m., dat het de bedoeling is om de laagste inkomens der gehuwden tot een grooter bedrag van de belas ting vrij te^stellen en om den kinder aftrek te verhoogen. Hoewel de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten herzien zal worden, acht hij 't gewenscht dat de heffing der Gem. Inkomstenbelasting vanaf 1 Mei 1929, logischer, billijker en humaner geschiedt. In een uitvoerige bespreking wordt de vraag beantwoord„Welk zijn de gevolgen van deze aftrek-verhooging voor de gemeente-financien", en dan komt hij tot de conclusie dat de totale maximum kosten zuilen bedragen f 17.719. Het overschot der rekening dienst 1928/29 wordt geschat op plusminus f35 500, zoodat het bedrag van f 17.700 daarvan best gemist kan worden. In 1929/30 zal als het belastbaar inkomen 't zelfde blijft, bij aanneming van dit voorstel de opbrengst alsnog zijn plm. f 150.000, zoodat er dan nog een overschot is van f 17 800, waar in 1929 als netto opbrengst slechts f 132 500 is uitgetrokken. Uit finantieel oogpunt achthij't dus geen bezwaar, zoodat de belasting factor dan niet behoeft te worden verhoogd, terwijl 't gevolg is dat inkomens van f 600 f 800 worden vrijgesteld enandere gemiddeld f 10.50 minder betalen. Al zou 't onwaarschijnlijke waar blijken, nl. dat 1 17.700 in 1929/30 niet gehaald kan woiaen uit den overschot, dan moetde oelastingfactor omhoog van 3.2 op 3.6. Wat voor tnvloeu heeft dit. Dat de lage inkomens toch nog minder be talen door den giooicren atirek. De inkomens van f 2700 en hooger zul len in het begin gering en later pro gressief meer betalen b.v. een in komen van f 3000 f i.30 meer, van f 4000 f 6 20. van f 6000 f 18.30, van f 8000 f 33.80. van t 10.000 t 52.60, van f 20.000 f 159.40, van f 30.000 f 266.20, van f 40.000 f 373.00, van f 50 000 f 479.80. De conclusie van voorsteller is dat de kleine inkomens niet getroffen worden door deze belasting—factor verhooging, waar daarmede de ver hooging van den aftrek van noodza kelijk levensonderhoud gepaard gaat en de veranderingen in de kosten der gemeente-huishouding slechts drukken op die inkomens, die het inderdaad het beste verdragen kunnen. Dokter Sweens. Naar wij met belangstelling ver nemen is de toestand van dokter Sweens, na de laatste operatie goed vooruitgaande. f Soeur Constantia. f Woensdagnacht overleed in het St. Tneresiagesticht alhier de Eerw. Zusier Constantia, in de wereld mtj. M. v. Beurden. Zij werd 9 Maart 1853 te Tilburg geboren en trad 5 December 1873 in de orde vanj. M. J. te 's-Bosch. In 1874 werd zij in het St. There- sia—gesucht alhier geplaatst, zoodat zij 55 jaar in onze gemeente werk zaam was. Zij had al die jaren de ieidingvan 't bewaarschoolonderwijs in de thans niet meer bestaande z.g. „Armen school," terwijl ook de catechismus-, lessen, de jongens—congregatie tot haar werkzaam, welbesteed leven be hoorden. De meeste Waalwijkers zullen zich de vriendelijke, opgeruimde zuster Constantia herinneren, die algemeen zeer gezien was en na een arbeid zaam leven van meer dan een halve eeuw en eenige jaren van rust in ons klooster, thans in den leeftijd van 76 jaar naar betere gewesten is op geroepen. Zij ruste in vrede. Provinciale Bond van Fok- en Controle- vereenigingen. Zwartbont Veeslag). In de te Breda gehouden vergade ring van bovengenoemde vereeniging werd na breedvoerige discussie be sloten om den Fokveedag voor 1929 als proef in den Bosch te houden. Deze fokveedag is steeds in Breda gehouden, maar den Bosch deed thans zeer gunstige aanbiedingen, en men wilde ook andere deelen der provincie ('1 Land van Heusden en Altena enzook eens een betere ge legenheid geven. „Ligt het mogelijk niet op den weg onzer ijverige Markt—commissie ge steund door bekende en bekwame fokkers dezer streek, om voor 1930 eens een goed voorbereide poging voor onze gemeente te wagen Vooral waar het hier „Zwartbont- veeslag" betreft." Veemarkt. De tweede premiemarkt zal plaats hebben op 11 April; weer worden een 25-tal premies uitgereikt. Waar België 16 April opengaat en de Mei-tijd voor de deur staat ver wachten wij veel kooplieden, ook uit België, 't Kan een der drukste mark ten worden. De boeren zullen natuurlijk voor goeden aanvoer zorgen, weer grooter dan de eerste maal. Uit de Langstraat en omgeving komt men zeker, maar vooral uit de Klei ver wachten wij ditmaal, en ook de vol gende keeren een groote bezending. Laat de prima-fokkers uit 't Overland eens toonen wat ze brengen kunnen. Laten zij daarbij ook overwegen, wat Waalwijk doet voor hare warmbloed fokkerij bij tentoonstellingen, keurin gen enz. Drongelen, Eethen, Meeu wen, Broek etc. moeten er o.i. een eer in stellen onze veemarkten mede op een zeer hoog peil te hebben ge bracht, in ons en hun belang, om de wederzijdsche banden van goede na buurschap en wederkeerige steunver leening. Als de Langstraat en de Klei samen werken, dan is de zaak voor mekaar. R. K. Kiesvereeniging. Rectificutie. In het artikel R.K. Kiesvereeniging van 1.1 Woensdag is een passage uitgevallen. Na: Wat de kwaliteitszetels be treft Lambermont; en vóór; Het zal overbodig wezen etc. moest staan „Wat de vrije plaatsen aangaat luidt het advies voor de eerste vrije plaats als lid Mr..F. Teuiings te 's Bosch als plaatsvervanger M. Krijgsman te 's Bosch. Voor de tweede vrije plaats als lid F. Uljen te Eindhoven; als plaatvervanger H. L. H. v. d. Putt te Eindhoven." Raadhuisplannen. Gistermiddag 2 uur heeft de Com missie van advies inzake de nieuwe raadhuisplannen de eerste conferentie gehad met B. en W. alhier. Bovenbedoelde commissie v. advies bestaat uit de heeren Prof. Grandpré Molière, dr. van Gelder en dr. Jan Veih. Lezing met lichtbeelden. Zondag 7 en Maandag 8 April zal de ZeerEerw. Pater Uibanus vanErp een lezing met lichtbeelden komen geven ten bate der Missie, in de zaal van het R.K. Meisjes-Patronaat te v.m. Besoijen, 's avonds om 7 uur. Onder de pauze zal een leuke attractie gegeven worden en een ver loting van verschillende aardigheden. Wij hopen, dat velen zulien profiteeren van deze mooie en gezellige avonden. „De Statendam," Woensdag en Donderdag heeft de officteele proefvaart plaats gehad van het nieuwe s.s. „Statendam" der Hol land—Amerika—lijn, metende 30000 ion, het grootste schip der Neder- landsche handelsvloot. Onder de aanwezigen bevonden zich o.en. Z. K, H. Prins Hendrik, Ongeveer alle ministers, autoriteiten uit scheepvaart-., bank- en handels- Kringen, in totaal 320 gasten, onder wie ook de heer M. A. van Loon van G. van Loons' Import Mij. alhier. Des namiddags werd het schip door de Maatschappij van de werf overgenomen, waarbij de Piins een rede hield en de vlag der Maat schappij heesch. Heden Zaterdagavond wordt aan een aantal genoodigden aan boord van dezen zeereus een diner door de di rectie der Mij. aangeboden Onder de gasten bevindt zich alsdan ook de heer Gerard Verwiel, eveneens van G. van Loon's Import Mij. alhier. Liedertafel Oefening en Vermaak". Wij vestigen nogmaals de aandacht op het huldigings—concerta.s.Maan dag 8 April in Musis Sacium. Buiten een prima soliste als me vrouw M:,artje Offers zullen de be zoekers van Mannen- en Gemengd Koor enkele nieuwe nummers ten gehoore krijgen, zooals „DieErnte" van J. Schwartz en het afom bekende „An der schónen blauen Donau" van Strausz. Plaatsbespreking Zondag ochtend op den bekenden tijd. Een gezellig bal zal den avond be sluiten. Vischacte. Vanaf heden zijn op het'politiebureau verkrijgbaar kostelooze aanvragen ter bekoming van een vischacte. Het aanvraagformulier moet vóór 15 April op het politiebureau worden ingeleverd. Tevens is de gelegenheid open gesteld voor het aanvragen van een jachtacte. „Het vierde gebod*. Op Maandag 15 April geeft de tooneelyereeniging „D.V.S V.", onder- afdeeling van de R K. Werklieden- vereeniging, voor de leden van dezen bond een uitvoering. Opgevoerd zal worden „Het vierde gebod". Tooneeluitvoering. Zondag 14 April a.s. zal door de patronaats tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" een groote tooneeluit voering worden gegeven in het Patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk. „Oessin-Blanda" is de titel van het tooneelwerk in 3 bedrijven van jan Tromp, dat voor het voetlicht zal worden gebracht. Het stuk verplaatst ons in ons heerlijke Insulinde en zal ons een schets geven van de verhoudingen tusschen Hollandsche kolonisten en Indo's, welke niet altijd goed, vaak zeifs zeer afkeurenswaardig zijn. Het stuk zal den strijd vertolken tusschen den directeur (een blanke) en den fabricage chef (een Indo) eener suiker fabriek op Java. Onder regie van den heer C. Mol hebben de leden van „Kunst na Arbeid" met veel ijver dit bijzondere stuk ingestudeerd en wij mogen dan ook een goede vertolking en als gewoonlijk een druk bezoek ver wachten. Cabaret—avond. Waalwijks Gemengde Zangveree- niging organiseert Maandag 15 April a s. haar jaarlijksche cabaret—avond.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9