Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, i WMLWUttSU® Holland hierUuiMomit NUMMER 32. ZATERDAG 20 APRIL 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. QEERTRU1DENBERO. Onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester Bianchi vergaderde de Raad dezer gemeente Dinsdagmiddag ten raadhuize. Afwezig met kennisgeving het lid Sassen. Agenda 1. Mededeeling procesverbaal kas opname over het le kwartaal 1929. 2. Vaststelling percentage Qem, Inkomstenbelasting 1929—30. Voorzitter. Het is anders altijd de gewoonte om bij de begrooting het heffingspercentage vast te stellen. Maar u weet dat we verleden j3ar bij de begrooting nog niet over voldoende gegevens beschikten. Aan de hand van de cijfers die we van den Inspec teur hebben ontvangen, kan't percen tage voor 1929—30 gehandhaafd blij ven als over 1928, nl. op 2. Dien overeenkomstig zouden we in de begrooting nog eenige wijzigingen moeten aanbrengen. De Raad gaat hiermede accoord. 3. Wijziging Gemeentebegrooting dienst 1929. Wordt goedgevonden. 4. Wijziging Gemeentebegrooting dienst 1928. Wordt goedgevonden. 5. Wijziging begrooilng der Sted. Godshuizen dienst 1929. Wordt goedgevonden. 6. Aanbieding Gemeente-verslag en verslag over de Volkshuisvesting over 1928. Wordt ter visie gelegd. 7. Vaststelling datum kermis. Voorzitter U zult misschien zeggen, gaan we nu alweer de kermis ver zetten Neen. Er is besloten om 4 dagen kermis te houden en de kermis begint hier altijd den len Zondag na 20 juli. Dit is eigenlijk geen juiste regeling. We moeten een vaste datum hebben, want nu kan 't voorkomen dat onze kermis gelijk met die van Waalwijk valt. Daardoor zijn ook eens exploitanten vertrokken of weggeble ven. Bepalen we onze kermis op den vierden Zondag in juli, dan komen we met niemand in strijd. Dit jaar begint dus de kermis den 27e en eindigt 30 Juli. Ik meen datde kermis in Waalwijk op 21 Juli begint, v. d. Loo. Ei In Raamsdonksveer? Voorzitter. Daar hebben ze al een maand eerder kermis. Na ons komt Dongen. De exploitanten kunnen dus gemakkelijk van Waalwijk naar Geer- truidenberg komen en van hier weer naar Dongen gaan. Nederlof. Ik heb gezien dat in weer wil van de verkorte kermis de pacht- opbrengst dit jaar niet minder is geweest. Voorzitter. Neen, de groote inschrij ving is zelfs beter dan andere jaren. Er komt ditmaal weet voor het eerst een stoomcaroussel, die hebben we hier In geen jaren gehad, 't Is ook te begrijpen dat groote inrichtingen zich vroeger niet voor een heele week aan een kleine plaats konden binden. De vrees, dat bfl verkorting van de kermis de exploitanten niet zouden inschrij ven, is dus onwaar gebleken. Ik hoop dat ook niet bewaarheid zal worden de vrees, dat we een slappe kérmis zouden krijgen. v. d. Loo. Hoe laat denkt U de kermis te openen? Voorzitter. Zaterdagmiddag 2 uur. Dan is 't werk afgeloopen op de fabrieken, Maar de gewone kermis- loop begint toch gewoonlijk eerst tegen een uur of vijf. Timmermans. En Zondags? Voorzitter. Dan wordt de kermis op den gewonen tijd geopend, nl. om 12 uur. Maandag en Dinsdag al om 9 uur. Zoo vroeg begint de kermis wel niet, maar de menschen hebben 't nu eenmaal graag. En voor ons is er geen reden om 't te bekorten. Kroon. Als ze 's morgens om 9 uur beginnen te dansen tot 's avonds 12 uur, dar kan 't ook wel, Voorzitter. Dan kunnen ze heel wat kilometers afdansen. 8. Aanvraag bouwgrond A. J. van der Sluis. Voorzitter. We hebben met v. d. Sluis een bespreking gevoerd en hem duidelijk gemaakt wat de bedoeling van den Raad Is. We zien niet graag dat bij 't Stationsplein een opslag plaats komt waar geregeld koopmans goederen worden geladen. We moeten het Stationsplein als een behoorlijke woonwijk van middenslandswoningen behouden. Wanneer daar een opslag plaats kwam, zouden de andere panden in waarde achteruit gaan, en dat mogen we niet toestaan. Wij moeten dus de garantie hebben dat 't daar een be hoorlijke wijk blijft. Ik begrijp 't be zwaar van v. d. Sluis wel. Als een dergelijke bepaling in de koopacte wordt opgenomen, dan kan hij later 't pand misschien niet meer zoo goed van de hand doen. 't Ligt er trouwens aan wie de kooper is. v. d. Sluis wil er niet van weten dat we een beper kende bepaling in 't contract opnemen. Wel wil hij zich persoonlijk verbinden om geen beurtgoederen te laden. Maar onder beurtgoederen verstaat hij goe deren die per schip worden aange voerd. Als dezelfde goederen, zooals meel ot olie, per auto aangevoerd worden, dan zijn het volgens hem geen beurtgoederen. Nederlof. Dit punt Is nu ai drie maal ter latei geweest, maar wij mogen 't verzoek van v d. Sluis niet inwil ligen. want als daar een pakhuis komt te staan, dan verliezen de andere panden aan waarde. Als v. d. Sluis niet op deze voorwaarden den grond wil koopen, dan moet hij maar naar een ander punt uitzien. Timmermans. Als we den grond verkoopen moet de gemeente dat recht niet uit handen geven, maar in het koopcontract vastleggen. Voorzitter. Dat zijn wij ook van oordeel. Wij willen graag den grond aan v. d. Sluis verkoopen, maar dat recht kunnen we niet opgeven. Nederlof. Ik weet niet op welke voorwaarden de gemeentewoningen verhuurd worden, maar voor sommige ramen hangen dames—combinations inplaats van gordijnen. Voorzitter. Dat is nu niet aan de orde. Wiegman. Ik weet eigenlijk niet wat u bedoelt. Nederlof. Dan bent u niet op de hoogte met de moderne dameskleeding. Voorzitter. We kunnen later wel over dameskleeren spreken, laat ons nu eerst dit punt afhandelen. We gaan er nu over stemmen of we aan v. d. Sluis den grond zullen verkoopen voor f 4 per MJ op de bekende voorwaarden. Wil v. d Sluis die voorwaarden niet accepteeren, dan verkoopen we niets. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. 9. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a. Goedkeuring van Ged Staten op 't raadsbesluit tot verkoop van grond aan Speetjes. b. Alsvoren aan de Wit. c. Schrijven van de Waterleiding Mij West Noord-Brabant, inzake ver- plichte aansluiting voor 1 Jan. 1930 Voorzitter. We kunnen hierover nog geen beslissing nemen. Er is thans 60 pCt. aangesloten. Het is minder aangenaam om de menschen te moe ten verplichten, maar we hebben A gezegd en nu moeten we ook B zeggen. Het zou beter zijn ais zich de menschen vrijwillig aansloten. Het nut van de waterleiding is toch zoo groot voor de algemeene volksgezond heid. In de volgende vergadering komen we met een voorstel tot wijzi ging der bouwverordening. v, d. Loo. Als iemand nu eens niet wil aansluiten, wat dan Voorzitter. Dan wordt hij bekeurt. v. d. Loo. Door de gemeente of de maatschappij. Voorzitter. Dat kan de veldwachter doen, of de marechaussee of ook wel de gemeentepolitie. Nederlof. Blijft nu toch de pomp op de Markt staan, al is 't maar als monument? Voorzitter. Ja, als lichaam blijft de pomp daar behouden. Nederlof. Ais de Waterleiding Mij winst maakt, deelen wij dan ook daarin Voorzifter. Als er winst is. Maar ze keeren geen dividend uit. Wordt er winst gemaakt, dan zal 't benut wor den voor verlaging van den waterprijs. Nederlof. Dat is mijn bedoeling ook. V. d. Loo. Als iemand nu eens niet in staat is om de kosten te betalen, wat dan Voorzitter. Dan krijgt zoo iemand geen water. Timmermans. Ik geloof niet dat alle gemeentenaren het weten, dat ze voor 1 Jan. 1930 moeten aangesloten zijn. Zoudt u daarop eens door een publicatie willen wijzen? Voorzitter. De pers zal wel het gesprokene hierover willen opnemen. d. Schrijven van de afd. „Donge- stroom" van Schuttevaer om mede- werking voor de a s. jaarvergadering. Voorzitter. We stellen u voor aan het bestuur te melden, dat wij het op prijs stellen de leden en genoo- digden officieel op 't stadhuis te mogen ontvangen. Hiermede gaat de Raad accoord. e. Mededeeling van A.v.d. Hoven, dat hij zijne grondaanvrage wenscht in te trekken. Wordt voor kennisgeving aange nomen. f. Schrijven van Rentmeester Lelj- sen, houdende mededeeling dat mevr. van Genk, wegens ongesteldheid nog geen zaken mag bespreken, (inzake uitweg over den dijk.) Voorzitter. Ik heb een onderhoud gehad met den heer Leljsen, maar de besprekingen wilden niet erg vlotten. Hij trachtte alle onkosten voor den uitweg op (je pachters te verhalen. Dat vtnd ik niet billijk. Wij bedingen dat men eerst in orde maakt wat vorig jaar is stuk gereden en waar we door het verleenen van een uit weg het gras op den dijk moeten derven, vragen wij aan Mevr. van Genk een jaariijksche vergoeding van f 40. Van dien korteren uitweg heb ben zoowei Mevr. van Genk ais haar pachters voordeel. Als wij er geen uitweg verleenden dan zou mevr. van Genk over haar eigen land een weg moeten uitzetten en daardoor zou de pachtopbrengsf minder worden. Waar ze nu beiden van onzen uitweg voor deel hebben, moeten ze ook samen de lasten dragen, dat is niet meer dan billijk. Leijsen is bij de pachters geweest en heeft hen eenigszins wil len dwingen om alles te*betalen. Ztf zijn daarover bij me geweest en vin den dat ook zeer onbillijk Intusschen mogen zij nog over den dijk gaan als men het stuk gereden gedeelte weer in orde brengt. Ik heb deze ziens wijze aan den heer Leijsen medege- deeid. Hopelijk dat voor een volgende vergadering deze zaak wel is afge werkt. g. Schrijven van P. C. Bont, datde haven te smal is voor zijn bagger- materiaal. Voorzitter. We zullen 't nu met ge woon baggermateriaal moeten pro- beeren. Ik zal eens informeeren wat ons dat uitbaggeren kost. Mededeeiingen. Voorzitter. De verpachting aan v. Sandbergen is in orde gekomen, zoo als in den Raad is vastgesteld. De boomen-verkoop op 14 Maart heeft f 462 opgebracht en de gras verpachting op 4 April f 1155. Dat is ongeveer f 30 meer dan verleden jaar. De verpachting van de kermis is ook naar wensch gegaan. Alle rekeningen van den dijkdoor braak zijn ingediend en door de ge meente voldaan. We hebben tegen één rekening eenige bedenking en zouden daarover eerst eens 't oordeel van den Raad willen hooren.'t Betreft hier n.I. een rekening groot f2102 36 van H. Kalker, voor de levering van zakken De zakken zouden ons dus 24 cent kosten. Dat is ons niet mee gevallen. We hebben nog een onder houd gehad met Kalker, maar hij zegt dat de rekening niet te hoog is en 24 cent per zak een gemiddelde prijs is. 't Is natuurlijk een moeilijke kwes tie om te zeggen wie gelijk heeft We hebben eens elders geïnformeerd en toen heeft men ons aanbiedingen gedaan van zakken a 13 ct., zelfs kregen we een aanbieding van 12 ct. Nu zal er wel verschil in zakken zijn, maar er waren bij de geleverde zak ken van Kalker vele bij die lang geen 24 cent waard waren. Andere gemeen ten hebben bij watersnood wel eens 40 en 50 cent per zak moeten betalen, maar van zulke noodtoestanden wordt door de handelaren grif geprofiteerd. Dat wil niet zeggen dat 't hier ook moet gebeuren. Wij dachten dat een gemiddelde prijs van 20 cent zeer goed is. v. d. Loo. Is er te voren geen accoord gemaakt? Voorzitter. Neen. dat was niet mo gelijk. We stonden voor 't feit en moesten onverwijld zakken hebben. We zullen dus noodgedwongen moe ten betalen. In totaal heeft deze dijkdoorbraak onze gemeente f 6150 gekost. We zulten een leening moeten sluiten van f 6000 en de overige f 150 op den gewonen dienst laten drukken. De Stedelijke Godshuizen zijn bereid ge- vonden ons op voordeelige voorwaar den dit bedrag te ieenen, n.I. tegen een koers van 100 en rente 47a pCt. We stellen U voor deze leening te sluiten voor den tijd van 25 jaar en met de aflossing te beginnen in 1930. Nederlof Zou er nog kans zijn. dat we iets van 't Rijk terug krijgen? Voorzitter. Neen, 't Rijk vergoedt wei eens persoonlijke schade, maar niet aan de gemeente. We zijn nog in onderhandeling met het Bestuur van den Emeliapolder. De Raad gaat met de voorstellen accoord. Voorzitter. Ik zou den Raad nog in overweging willen geven om't GE B. te verzekeren tegen wetielijke aanspra kelijkheid jegens derden. Er kan zoo licht een ongeluk gebeuren en dan zou de gemeente daarvoor moeten opkomen. We hebben het vorig jaar nog gezien op een kermis te Ooster- hout, hoe door onvoldoende isolatie van een draad, eendoodeiijk ongeluk plaats had. De verzekeringska sten bedragen ongeveer f 25 of f 30 per jaar. De Raad gaat hiermede accoord. Voorzitter. We zijn door den stren gen winter heen en nu wil ik hier gaarne dank brengen san alle instel lingen van weldadigheid, en van parti culieren welke in die dagen aan onze behoeftigen steun hebben verleend. Hoe hard het ook geweest is,'t is een les geweest voor diegenen <jvelke ver leerd waren om in goede lijden te sparen. Zeker, er zijn velen die een leven hebben waarbij van sparen geen sprake kan zijn, voor dezulken geldt dit woord dan ook niet. Maarerwer den deze winter personen geholpen, die wel in staat zijn om iets over te leggen, iets wat vroeger heel gewoon was. Ik hoop dat 'ivoor dezulken een les is geweest om het goede voor beeld uit den ouden tijd weer te volgen. Rondvraag. v. d. Loo. De Papenstraat is nu voor het auto verkeer afgesloten, zou het nu ook niet kunnen onder de boompjes op de Markt? Dat is daar zeer gevaarlijk. Voorzitter. De Markt zal er niet mooier door worden, want we zouden minstens 12 borden moeten plaatsen. Maar ik wil het toch wel eens over wegen. Timmermans, ik heb klachten ge hoord over de zeer slejchte verlichting op den weg naar de Centrale. Nederlof. En 't militair gebouw. Voorzitter. We zullen 'teensonder zoeken. Timmermans. De duiker bij de zwemkom is blootgesiagen en nu is het mogelijk dat de duiker wegzakt. Zoudt U daarvoor eens maatregelen willen treffen. De Voorzitter zegt zulks toe. Waalwybscbe en Langstraatsche Dit; blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advèrtentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. MWJSCttóPPy VAN VïMEKIRINÖ OP HET LEVIN BR El MACHINE. 3EEMAfBETAJ.inG3SYSIE£T15TR1KI CöfflWff

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1