Hel Huis der lie Smarten. FEUILLETOM daar niet een stukje plantsoen aanleggen en het overige deel benutten voor b.v. een overdek te eiermarkt e.d. Buurman weet te vertellen, dat er defi nitief gebouwd wordt. De plannen van J. Valk zou den zijn afgekeurd en die van Hnijers goed? Misschien is het nog niet te laat en grijpt men op het laat ste oogenblik nog in Ik hoop het van harte. En velen met P P diger der oud-zouaven aan de hooge geestelijkheid voorgesteld. De pause lijke internuntius omhelsde onder herhaald applaus den oud strijder. Toespraak van den pauselijken internuntius. Mgr. L. Schioppa, pauselijk inter nuntius, hield nu een toespraak in het Fransch, waarin hij allereerst betoogde, dat hij als vertegenwoor diger van Pius XI als katholiek en als Italiaan deze vergadering met een ontroerende en dankbare blijdschap heeft medegemaakt. Ook als Italiaan omdat hij heeft kunnen ontdekken hoe men in Holland zijn geliefd vaderland bewondert, niet alleen om zijn natuur en zijn kunstschatten, maar ook omdat het den mannelijken moed heeft gehad plechtig, publiek en officieel te verklaren: weg nut alle godsdienstloosheid, vrijmetselari en liberalisme ik wil terug keeren tot God, die van Zijn Zoon een Romein heeft gemaakt. Het tractaat is een weldaad, zegt spr. niet alleen voor Italië, maar voor de katholieken van de heeie wereld, want de onafhankelijkheid van den Paus is de onafhankelijkheid van Ieder katholiek geweten in welk land ook. Hij wenschte de vergadering geluk en dankte haar voor de zoo enthousiaste viering van de verzoening tusschen den souvereinen Paus, die zijn vader en Italië, dat zijn welbeminde moeder is (langdurige luide bijval). Een kort dankwoord van den voorzitter volgde, waarna men zong .Aan U, o koning der Eeuwen". De staking der schilders te Leeuwarden. De gezellenorganisaties in het schil dersbedrijf hebben, zoo meldt Het Volk, van de patroonsbonden mede deeling ontvangen, dat deze van plan zijn, in verband met de staking der werknemers te Leeuwarden, voor geheel Friesland de uitsluiting te proclameeren. H. M. de Koningin naar Zwitserland. Naar wij vernemen koestert H. M. de Koningin het voornemen dit jaar wederom een buitenlandsche reis te maken. Ditmaal zal een tocht naar Zwitserland worden ondernomen. De Ziektewet aangenomen. De Tweede Kamer heeft Woensdag 't wetsontwerp Ziektewet aangenomen met 64 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de Christ.-Histori schen en de heeren Kersten, Zandt, Braaf, De Visscher, Van Rappard en Lingbeek. Tweede Kamer. 't Suikerwetje v. d. Heuvel e.a. is met 46 van de 90 stemmen in de Tweede Kamer aangenomen. Men is nu begonnen met de wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. De Amsterdamsche Bank in 1928. De Amsterdamsche Bank maakte in 1928 een nettowinst van f7.639 546 dividend 97a pCt. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 59. „En waar is nummer één?" vroeg hij na een poos. Gedurende een oogenblik scheen Christabel te aarzelen en haar lust tot spotten e zijn verdwenen. Haar hand beefde althans toen zij den sleutel in het slot stak. „Ik vrees, dat het geen aangename verrassing voor u zal zijn", meende Henson. Littimer zag den spreker scherp aan. De lach was van zijn gezicht verdwe nen. Toen de deur openging en Frank Littimer in 't licht der lampen stond, was alle kleur als bij tooverslag uit zijn gelaat geweken. Het was asch- grauw nu. „Wat doet gij hier?" vroeg hij heesch. „Wat meent gij te winnen, door deel te nemen aan een zotte streek als deze? Heb ik je niet eens en voor altijd ge zegd, je hier nooit ofte nimmer meer te laten zien?" De jonge man sprak geen woord. Hij stond daar als een geslagen hond, rus tig, naar den grond starend als een doofstomme. Baron van Wijnbergen. Mr. Baron van Wijnbergenherdenkt heden den 25en verjaardag van zijn Kamerlidmaatschap. De Maasbode heeft een mooi door Bernard van Vlijmen geteekend portret en artikel o,a. van Dr. Jan Wltiox Jhr. Ruysde Beerenbrouck, Dr. de Visser en H Colijn. Zij allen roemen terecht om strijd zijn krachtige figuur in de Kamer, vooral z'n werk voor de ge lijkstelling van 't bijzonder onderwijs. Wij sluiten ons gaarne bij de- hulde aan dit vooraanstaande R.K. Kamerlid aan. BUITENLAND. Fransche belastingen. Een goed voorbeeld 1 Het eerste gedeelte van het regee ringsprogram voor belastingverlaging, dat door handel en industrie sedert maanden met spanning verwacht werd, is eindelijk op komst. Voorgestelo wordt om voor globaal 1 milliard francs te verlagen, van 1930 af. Een groote verlichting voor handel en industrie. Kongo—vjucht. Volgenseen bericht uit Kongo is de Belgische vlieger Ttmffiy die, na herhaaldelijk tegenslagen te hebben gehad bij zijn pogingen om van België uit per vliegtuig de Kongo kolonie tt bereiken en ten slotte per schip naar Boma was vertrokken, waar hij zijn toestel monteerde en in kolonie enkele vluchten had gedaan alvorens de raid Kongo—België te ondernemen ver moedelijk verongelukt op 150 K.M van Albertville. Gastuche, zijn meca- niciën, werd gewond door inlandscht jagers gevonden en naar Albertville overgebracht. Van Gastuche kon men echter nog niets vernemen omtreni het lot van Titff/y. Herstelconferentie. De herstelcommissie dreigt te mis lukken, omdat Duitschland geen andere voorstellen wenscht te doen dan annuiteiten van 1650 millioer mark per jaar gedurende 37 jaren dit zou alleen mogelijk zijn als ge sproken werd over Polen, Opper— Silezië. en de vroegere Duitsche ko loniën. De geallieerden kunnen hierop niet ingaan, wijl die niet tot de com petentie der commissie behoort. De commissie zal nu wel onverriehfer- zake uiteen gaan. Een goed voorbeeld voor Nederlandsche Socicialisten en Communisten. De prins van Wales brachtWnens dag een bezoek aan Mansion House om al degene te danken, die geholpen hadden tot het doen slagen van het fonds van den Lord Mayor voor de geteisterde mijngebieden. Toevallig trof hij Cook, den secretaris van de federatie, aan. die op stond, en over de tafel heen den prins de hand drukte en hem dankte voor zijn oproep op Kerstavond. „Ik was in gezelschap van twee nog communistischer vrienden dan ik zeil ben*, zelde Cook, „toen Daventry aankondigde, dat u zoudt spreken Mijn vrienden lachten mij uit, dat ik u toch wilde hooren, maar ze luisterden mee, en na afloop keerden ze, met tranen in hun oogen hun zakken om en gaven alles wat ze bij zich hadden aan mil voor het fonds. Na afloop van het officieel bezoek bleven de prins en Cook nog een kwartiertje samen napraten. GEMEENTERAAD. MADE. Onder voorzitterschap van den Edel- Opnieuw bulderde Lord Littimer hem zijn vraag toe. Dan stond hij op, schreed op zijn zoon toe en hem met beide handen bij de schouders grijpend schudde hij hem door elkaar zooals 'n terrier een rat zou doen. „Zijt ge ergens voor gekomen?" vroeg hij sarcastisch. „Hadt ge eenige vergiffenis verwacht van Frank Littimer nam kalm de han den van zijn vader van zijn schouders weg en voor de eerste maal zag hij hem aan. „Ik verwachtte niets!" was zijn op doffen toon gegeven antwoord. „Ik - ik kwam ook niet hier uit eigen vrijen wil! Ik zwijg thans voor de goede zaak en het belang van anderen en mezelf. Maar de tijd zal ééns komen de hemel weet dat het lang heeft geduurd Voor het oogenblik ben ik genoodzaakt op mijn woord van eer, om te zwijgen!" En hij wierp als een beschuldiging, een korten, doch beteekenisvollen blik naar Reginald Henson. Lord Littimer zag van den één naar den ander gedurende eenige oogenblik- ken, zonder een woord te spreken. Het was duidelijk, dat hij aarzelde, en dat er iets in zijn binnenste werkte. Langzaam verzachtten zijn harde trekken. „Misschien dat ik mij vergis", begon hij tenslotte. „Misschien dat er ergens een vergissing is begaan. En wanneer ik ooit tot die ontdekking mocht ko men maar komik spreek als 'n schoolmeisje. Heb ik niet het bewijs gehad, sterk als het woord uit den BijbelGa uit mijn oogen jongen, ie te zien maakt me woedend. Ga, en laat ik je nimmer meer aanschouwen! achtbaren heer Burgemeester van Gils vergaderde de Raad der gem. Made en Drimmelen Woensdagvoorm. ten Raad- huize te Made. Aanwezig alle leden. 1. Mededeelingen. Mededeeling van proces-verbaal van kasopname bij den Gem—ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van de Waterleiding Mij. inzake verplichte aansluiting voor 1 Jan. 1930. Verschillende leden beklagen zich over deze h.i. bezwarende bepaling. v. d. Sluis. Hoe meer aansluitingen er komen, des te eerder wordt het wa ter goedkooper. W. Segeren. Wanneer iemand het niet betalen kan, doet het. dan de gem. Voorz. Neen, dat zal de Waterleiding Mij. wel verder afwerken. Maar we zullen alles doen om deze zaak in goede banen te leiden. Ik heb nu nog enkele mededeelingen te doen over de steunuitkeering in af- geloopen winter. Het is ons nogal mee gevallen, wat we te danken hebben aan de georganiseerde werkloozen, welke uit de Bondskassen hebben getrokken. Ik wil hier een woord van dank bren gen aan de Commissie voor hetgeen ze gedaan heeft bij de steunregeling. Men vergaderde 5 maal en kreeg 56 aanvra gen te behandelen, waarvan er 13 wer den afgewezen. In 5 weken is er uit gekeerd 870.Als er niet zooveel georganiseerd waren dan had het ons wel ƒ3000.meer gekost. Steijnis. Leve de organisatie. de Weijs. Het is nu, gebleken, dat. we plotseling voor groote werkloosheid kunnen komen te staan. Is het nu niet mogelijk, dat we daarvoor een reserve vormen door elk jaar b.v. 2 h ƒ300 uit te trekken. Voorz. Dat zou kunnen, maar we moeten er toch later een geldleening voor aangaan. De Weijs. Ik meen maar, als we elk jaar iets afzonderen, en er zou na ver loop van jaren weer zoo'n groote werk loosheid komen, dat we dan de men sehen terstond kunnen helpen, zonder belastingverhooging. Voorz. Ik zal dat eens onderzoeken. de Weijs. Ik geef het ook maar in overweging. En nu heb ik nog een vraag a. d. voorz. der R.K. Werkl.-ver, Waarom weigerde de R.K. Werklie denver. om mee rond te gaan voor een collecte, die bestemd was voor de meest behoeftigen uit onze gemeente? De Werkliedenver. moet toch niet al leen denken aan de georganiseerden. Kunt u mij daarop antwoorden? Ligtvoet. Jawel. Toen wij vergader den werd m.a.s. afwijzend beschikt om te gaan collecteeren. Er is gezegd: we gaan niet met lijsten langs de straat schooien We hebben het recht door de openbare kas geholpen te worden. Als we zien wat 't Ministerie deed voor de georganiseerden, dan zou het een schandaal geweest zijn om: te gaan col lecteeren voor de ongeorganiseerden. Men was er bij ons algemeen op tegen om te gaan schooien. Bovendien zou den de men schen gaan klagen dat ze dubbel moeten betalen, voor de belas ting en voor de werkloozen. Ook een arbeider heeft gevoel en gaat niet graag naar de armenkas. de Weijs. Dat is de bedoeling ook niet. Maar waarom weigerde men om rond te gaan voor de armsten der armen?. Ligtvoet. Als het daarvoor was, had men ook niet direct bij de organisatie behoeven aan te kloppen, maar had men zich eerst tot particulieren moe ten wenden. Maar op de lijst stond dat het voor de werkloozen was. j de Weijs. Neen. I Voorz. Ik geloof toch ook dat er op stond „Voor werkloozen". Maar het zal aan weerszijden op een misverstand berusten. Ligtvoet. Ik ben een tegenstander om voor werkloozen te gaan collectee ren. v. d- Sluis. Er is een ernstig verzuim gepleegd door niet te collecteeren voor de minsten onder de minsten. Onze voorouders zorgden voor de armen en wisten bovendien nog te sparen, waar van heden nog geprofiteerd wordt. Draagt elkanders lasten is de wet van Christus. Er had een collecte gehou den moeten worden.. De Voorz. zegt nogmaals dat het op een misverstand berust en deelt voorts nog mede, dat de vergoeding aan Groeneveld, voor zijne kinderen die buiten de. gemeen te eene school bezoe ken, van 0,60 op 1.per week en per kind is gebracht. 2. Aanbieding verslag van de ge meente en - volkshuisvesting. Wordt ter visie gelegd. 3. Vaststelling kohier hondenbelas ting over 1929. Wordt vastgesteld met een eindcij fer van ƒ1014. v. d. Sluis (schertsend). Zouden we ook geen kattenbelasting kunnen in voeren? Sommige lui hebben wel drie katten tot overlast van anderen. de Weijs. Dan zou je ook een kippen - belasting moeten invoeren, want als die een tijd bij een ander in den tuin zitten te werken v. d. Sluis, Ja, maar een kip kun je vastzetten en een kat niet (Gelach). 4. Vaststelling rekeningen Burger lijke Armbesturen over 1928. DRIMMELEN: Ontvangsten 2258.55 Uitgaven 1380.677 Batig slot MADE Ontvangsten Uitgaven 877.877 f 4333.38. 4222.02. Reginald, ge waart krankzinnig, om dien jongen vannacht hierheen te brengen! Zorg dat hij buiten de poort komt, en keer dan terug en sluit de deur af!" „Zeker bracht Christabel in het midden, „zeker op dit uur van den nacht „Ge hadt zelf in bed. moeten zijn", sprak Littimer bits. „Mijn beste jonge dame, als we samen goede vrienden willen blijven, vergeet dan niet, dat u zich slechts met uw eigen zaken moet bemoeien. Dat is voor een vrouw wel zeer moeilijk, maar dat moet ge toch probeeren te doenBegrepen Christabel bedwong zich schijnbaar met veel zelfbeheersching, want zij maakte slechts een buiging en ant woordde niets. Ze had natuurlijk haar eigen goede reden om zich verder te bepalen tot de diplomatie van het stil zwijgen. Henson en Frank Littimer verdwe nen in de richting van de breede mar meren trap die naar de hall en de bui tendeur voerde. „Ik zeg niets", begon Christabel op nieuw. „Maar ik geloof niet dat ik bij zonder veel hoogachting gevoel voor uw edelen vriend en neef Reginald Henson Littimer glimlachte. Zooals veel menschen, die driftig zjjn van karak ter, was hij zijn drift weer spoedig ver geten en scheen hjj weer de oude op geruimde man van zooeven. Alleen teekendea de diepe, donkere lijnen van weemoed en smart zich nog zwarter af onder zijn oogen. n „Een kruiperige, gluiperig^ valsche hond!" fluisterde hij. „Een laag indi- Batig slot 111.36. Het lid v. d. Sluis merkt op, dat onze voorouders wisten te sparen en tegelijk voor de( armen zorgden. En nu plundert men de Burgerlijke Armbe sturen en denkt niet aan sparen. Waar om kon men vroeger buiten de belas tinggelden een flink kapitaal bijeen brengen? Ligtvoet. Over vroeger moet u niet spreken. Toen waren de toestanden op Made heel anders. v. d. Sluis. Als er uit het verleden een les is te halen, dan mogen we dat zeker als voorbeeld aanhalen. Welk 'n kapitaal kreeg men vroeger door vrij willige giften bijeen. Daarvan trekken we nu nog de rente. Hoeveel is dat wel? Voorz. In Drimmelen ontvangt men een jaarlijksche rente van kapitaal 1000.plus nog andere inkomsten. Daar hebben ze 25000.uitstaan. In Made ontvangt men ƒ435.aan rente en aan landerijenpacht ontvangt men ruim ƒ2000. Hierna werden ,de rekeningen onge wijzigd vastgesteld. 5. Vaststelling percentage voor de plaatsel. inkomstenbelasting 1929-'30. Voorz. We Runnen, het dit jaar weer houden op 37 De Weijs. Maar als het noodig is, zou ik vanaf heden de vermogensbelas ting verhoogen. v. d. Sluis. Hoe staat het met de fi- nantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente? Worden wij er beter van? Voorz. We zullen iets vooruitgaan. Conform voorstel wordt het percentage gehandhaafd op 3$. 6. Wijziging algemeene politiever- vidu! En het beste zal $ijn dat hij in den waan verkeert dat ik hem de meeste hoogachting toedraag! Goeden nacht! Slaap gerust!" HOOFDSTUK XXVIII. EEN SALETJONKER. Eenige oogen blikken later zat Chris tabel voor haar spiegel, met haar lange haren breed golvend over haar schou ders. Haar bril had zij afgezet, en haar mooie oogen glinsterden van vol doening. „Prachtig werk voor vannacht!" sprak zij nadenkend en met een tevre den glimlach tot zichzelf. „Nu het ge vaar voorbij is en ik dat akelige huis heb verlaten, gevoel k me een geheel ander wezen. Vreemd, wat een ver schil enkele uren kunnen teweegbren gen! En ik geloof ternauwernood, dat ik mijn vermomming nog noodig heb, zelfs geloof ik dat Enid mij op het oogenblik moeilijk zou herkennen. Het zal haar pleizier doen, te vernemen dat haar telegram zoo goed van pas en juist op tijd kwam! Ziezoo, hier ben ik! En niemand zal durven zeggen dat Christabel Lee en Chris Henson één en dezelfde persoon zijn!" Zoo zat zij daar, heur lange haren borstelend en den vrijen loop latend aan haar gedachten over de gebeurte nissen van den afgeloopen avond. Reginald Henson zou zeker veel min der op zijn gemak zijn geweest indien hij op de hoogte was geweest van die gedachten. Tot op dat moment meende de laaghartige schurk dat niemand behalve hij en Frank Littimer wist, ordening. Naar aanleiding van de klachten dat de voet- en rijwielpaden door paarden en voertuigen stuk worden gereden, wordt een bepaling in de verordening opgenomen, waarbij het gebruik van paden alleen is voor voetgangers, wiel rijders en melkwagentjes door honden getrokken. Voorts wordt de bepaling opgeno men dat het verboden is in café's z.g. gokkastjes op te hangen of te plaatsen. Verhagen. Zouden we anders op die kastjes geen flinke belasting kunnen stellen? Voorz. Neen, dan werk je die dingen juist in de hand. Je kunt toch geen be lasting heffen op iets dat door de wet al verboden is. De Weijs. Ik ben ook tegen al dien rommel. En dan zou ik ook nog in overweging willen geven te verbieden dat tijdens de kerkdiensten tot aan de kiosk straatvergaderingen worden 'ge houden. Soms staan er onder de dien sten wel groepjes van 20 a 80 man voor de kerk te vergaderen. De Voorz. zegt toe dit laatste te zullen onderzoeken. 7. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1928. De wijziging is slechts van admini stratieven aard en wordt goedgekeurd. 8. Aanvraag van het R.K. School bestuur van Made voor gelden aan schaffen nieuwe schoolmeubelen voor het 7e leerjaar met voorstel van Burg. en Weth. volgens ingediende lijst van benoodigdheden. Voorz. In verband met het 7e leer jaar moet er nog een lokaal bijgebouwd worden. De pastoor zal zich nog wel zoolang behelpen op eeni andere plaats, maar hij moet toch meubelen en leer middelen hebben. Voor meubelen is er noodig 568.-— en voor leermiddelen ƒ304.— De Raad gaat hiermede accoord. 9. Aangehouden adres van P. van den Veeken met voorstel van Burg. en Weth. tot Avijziging der verordening vermakelijkheidsbelasting. Voorgesteld wordt te heffen: a. Voor een bioscoopvoorstelling 1.50 en als de voorstelling na 6 uur wordt gegeven ƒ2.50. Dit geldt eveneens voor zangen tooneeluitvoeringen. b. Voor gramafoon en (of) piano muziek ƒ2.per dag. Deze bepalingen gelden niet voor Kermis. De Weijs. Waarom kost 'n bioscoop voorstelling na 6 uur ƒ2.50? U weet dat er in samenwerking met de gees telijke overheid twee voorstellingen gegeven moeten worden, om 3 uur voor de vrouwen eiy om 6 uur voor de man nen. Kunt u dat niet wijzigen en voor één bioscoopvoorstelling ƒ2.en voor twee voorstellingen 3.heffen? \roorz. Of 1.per middag en des avonds ƒ2.50. Hiermede gaat de Raad accoord. 10. Praeadvies op adres van den R.K. Bond van groote gezinnen in zake progressieve aftrek bij de school geldheffing. A7oorz. Volgens onze berekening zou dit voor ons een verlies beteekenen van 189. Wij hebben tegen de wijzi ging geen bezwaar, maar ik zou eerst toch even willen wachten of de finan- tieele verhouding tusschen Rijk en Ge meente wordt aangenomen. Als dat zoo is, dan hebben wij aan de wijziging niets. De Raad gaat hiermede accoord. 11. Wijziging havenen kadever ordening met rapport van de daarvoor ingestelde commissie en bespreking eventueele verpachting. De A7oorz. dankt allereerst de Com missie voor het mooie stuk werk en de - dat de tweede afdruk van de Rem- brandtets in handen was van Hatherly Bell. Maar Chris wist dit zeer goed. En Chris als Chris werd immers dood gewaand door Reginald Henson, dood en begraven. Daarom juist bevond zij zich in zulk een voordeelige positie: ze kon uu haar troeven uitspelen zoo als ze verkoos. En tot op het oogenblik scheen ze al haar slagen op het goede moment te hebben gedaan. Een cijfertelegram uit Londen had haar gewaarschuwd, dat Henson ko men zou en haar met vrij groote zeker heid op de hoogte gesteld van de reden waarvoor hij kwam, terwijl zij zelf on middellijk begrepen had dat dit ner gens anders voor kon zijn dan om weer in 't bezit te komen van de Rembrandt- ets. Maar waarom hij die juist op het oogenblik weer in zijn bezit wilde krij gen, had zij nog niet kunnen achterha len. Maar ze wist, dat ze dit wel vrij spoedig zou vernemen op dej een of an dere manier. En ze wist ook, dat Re ginald Henson de gravure in zijn bezit zou weten te krijgen, zonder zijn ve - blijf op Littimer Castle opvallend on aangenaam te maken. Dat hij Frank Littimer zelf meebracht, was voor Chris een bewijs dat hij hem, handig en geslepen als hij altijd was, ergens voor wilde gebruiken en em de kastan jes uit het vuur zou laten halen, zon der dat hij zich zelf bloot stelde. Wordt rorvolgd. „DB BOBO VAN BET ZUIDBN". i

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6