«Beren- en Kinderkleedin] Magazijn „De Adelaar", Hoed of Pet Bernard Vaes r „Het Anker" Pat is JE ADRES. Hoeden en Petten H. VERHULST, ws.c. Draagl m DRUKWERK OBBEIIS aai ons op Marktberichten. F a. A. v. d.Wee-Cools Voorjaar 192 9. VOOH HANDEL EN INDUSTRIE. Het .aangewezen voor Uw adres te Steijnis. Komt u dan met Pinksteren. op f 466, waarop niet gerekend was Ik zal u desnoods wel met een auto j met het oog op zijn leeftijd en reeds verworven pensioen en die van den is Hinfhamerstraat 5, - DEN BOSCH. - Voordeelfger als elders. Zondags tot 12 uur geopend. Voor naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH. ontvangen nieuwe collectie Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. moeite aan de samenstelling van het rapport gegeven. v. d. Reijt. Waarom is er zoo'n ver schil gemaakt tusschen een vierwielig voertuig en een vrachtauto? Voor een wagen behoeft men maar 15 cent te betalen en voor een vrachtauto 25 ct. Vermeulen. Met vrachtauto's kan men zwaardere vrachten laden en daar om heeft de Commissie het tarief hoo- ger gesteld. De Weijs. Er is nog een andere re den. Met een vrachtauto kan men 10- maal naar de kade rijden tegen een kar maar 4 of 5 maal. v. d. Reijt. Dat geldt dan toch niet voor art. 11. Telkens alsi ze rijden kost het 0.25. Een wagen op 4 wielen kan ook gemakkelijk 3 ton iaden, terwijl de meeste vrachtauto's 2 ton draagver mogen hebben. Zou het nu niet moge lijk zijn om van de vrachtauto's te hef fen naargelang hun laadvermogen, b.v. 2 ton 10 cent en voor elke ton hooger 5 cent meer. Voorts voor; een kar op 2 wielen 8 cent en 4 wielen 10 cent., Hiermede gaat de Raad accoord. Hierna verlaat weth. v. d. Reijt de vergadering. Het lid v. d. Sluis zou gaarne zien, dat voor nieuwe schepen, welke hier komen liggen voor het inbouwen van een motor slechts éénmaal 2 cent per ton wordt geheven. v. Beèk. Ik ben er voor om het aan te houden. U hebt wel de artikels voor gelezen, maar nauwkeurig weet ik het nog niet. Kunnen de leden een afschrift van het ontwerp thuis krijgen? v. d. Sluis. Het is een fout, dat het niet aan de raadsleden is gezonden. Voorz. Dat is het voorstel van de Commissie. Maar het is nu toch dui delijk toegelicht. v. d. Suis. Als je het aanhoudt dan blijven ave aan den gang. Jan wil het zoo hebben en Piet zus. Ik ben er voor om het voor 1 jaar vast te stellen, v. Beek. Ik ben er tegen. Voorz. Dan zullen we er over stem men. De stemmen staakten 55. Voor aanhouden stemden de leden v. Beek, Steijnis, v. d. Veeken, W. So ger en en Vermeulen. Waar de stemmen staakten, zal het puilt worden aangenomen. Verhagen. Zouden we de haven niet beter zelf kunnen houden inplaats van te verpachten. Er is toch wel iemand te vinden die tegen een beetje loon of een klein percentage het werk wil doen. Steijnis. Neen, dat mag niet gaan tegen een beetje loon. Als we daar iemand te werk stellen dan moet zoo iemand een behoorlijk loon hebben of een flink percentage. De Weijs. Natuurlijk. Steijnis. Kan een neringdoende ook pachter worden?. Voorz. Maar in het café mag het niet gedaan worden. Steijnis. Ik ben er ook niet voor dat bet een onderonsje wordt. Maar ik zal mijn stem aan niets geven zoolang de 'oestand van onze haven niet verbeterd is. De haven is nu al te klein en het gevolg van de nieuwe verordening is, dat er nog veel meer schepen bij ons zullen aanleggen. Bij mij, leggen ze aan aan en loopen alles plat. Pas hebben ze me nog voor 25.draad vernield. Dat is enkel omdat ze geen plaats in de haven hebben. v. d. Veeken. Het gaat natuurlijk niet aan om particulieren schade te berokkenen. Voorz. We zullen eens komen zien. laten halen. Ligtvoet. Ik heb gezien, dat de PNEM met de buizen aan het verleg gen is. Is het nu ook mogelijk dat de lamp bij Koppen teruggebracht kan worden tot Pols? Voorz. Ik zal het eens informeeren. Hierna sluiting. HEUSDEN. Goed acht uur opende de Voor- zillcr de voltallige vergadering en Kwamen aan de ome; Punt 1. Notulen oer vorige verga dering. Na voorlezing vveiuen Uczc gocügckcuid. Puai 11. Ingekomen stukken. De y/oorziiier uecide incue 1° een scmijven van den Meer Car. Mcikx, waarin aeze veihlaail zijn Ocu<jciuu»6 tol Liü der plaats Comnn&sic van ioezicm op hei Lager Uudcrwijsaan ie nemen; 2° een bcnujveu vü,i Ucu. Stalen, gocuKeurend uc onüerhanuaun. verpachting van gemeente gtortu naotj de CuüScrvenlaQiith aan ue la. fan- oen en van tlatacridem, goca- Kcurettd hei raauootoiuti van iörcur., waaioq aan de Heercn van riunfi et, Kutjpcis veikocnt werd de Otooie eigendom van ue z.g. otaüsDlceK 4" pieiCcS-vctOaal van Kaoopnennng otj den Ucmcentc-ortlvaiigei en uen Ad minlsiiaieur van het vieeochheuiingo oedrijt, waai bij alles in oiue Dicck. Puru 111. Bespreking eiceuificatit der Gemeente. Ue Voorzitter begon met het resul iaat mede te deelen van net omango gehouden onderzotk naar de meening der ingezetenen, waatbij nun weiu verzoent op een gezegeld papier u teekenen, ot zij al ot met aansluiting wenschien aan helevemueel lol siano ie komen elec. nel. Uit resultaat was, zooals niet verwacht was. bitihis ib tul wenschten aan te sluiten, uirtc. is hiervan kennis gegeven aan Ut P.N.E M. met net gevolg dat no6maaio een bespreking mei de UliecUpiaaio nad, Ueze heelt aistoen voorgesieio zelt een ei.quéte in te stellen, waarbij zij toezegde het publiek in atte op zichten voor te lichten indehoop op meer succes. Ue Voorzitter vroeg oi deRaad zich daarmee kon vereenigen entoen bleek, dat allen daarmee accoord gingen, Delootde hij dat zoodia mogelijk aai. de P.N.E.M. te zullen benemen om eindelijk in afzienbaien tijd tot een dtfiniiie! bestuit te kunnen komen. Punt IV. Verzoekschrift van het Proettuinbedrijf voor Gorinchem en omstreken en het Land van Hcusden en Altena om subsidie. Ue Voorzitter deelde het zakelijke mede uit een artikel van de Go- (umsche Courant over dit bedrijt en las tevens een schrijven van't bestuui voor. Hieruit bleek, dat er naast d<. exploitatie van proefvelden nog zes (uinbouwcursussen gegeven worden mei circa 150 leerlingen. Ofschoon Hcusden zelf er niet zoo'n heei groot belang bij heeit, aldus de Voorzitter, vond hij toch, dat het op den weg van den Raad lag de zaak door een matige subsidie te steunen, volgens B. en W. ten bedrage van f 25 Het lid Mr. Ruitinga had un het voorgelezen schrijven verno men, dat Aimkerk, dat fiaantiëel niet in weelde baadt, f 50 had toegekend en meende voor die gemeente nietu mogen onderdoen. Ue Voorzitter zeide, juist die plaat* lot norm te hebben gekozen en daa Aimkerk ruim l'/2 maal zooveel ziele lelt en zeker veel meer belang heef bij tuinbouw, ah zijnde een platte 'andsgemeente vond hij dat f25 vooi de stad zeker voldoende was.temeei daar het ook niet zoo zeer te doen was, om een hoog bedrag, dan wel om van belangstelling te doen blijken, daar het bedrijf dan zekerder is ge hoor te vinden bij de Provincie, wan neer het daar aanklopt. Het lid De Mol wees op het bestaan van een soortgelijk lichaam te Den Oungen, doch wilde bij wijze van sympathie niet tegenstemmen. De Voorzitter vond echter Gorcum voor ons beter gelegen en antwoordde opeen vraag van het lid Schmiehusen. dat genoemde cursussen door het Rijk worden gesubsidiëerd, waarop het voorstel werd aangenomen. Punt V. Verkoop oude schooiban ken aan de Gemeente Herpt c.a. De Voorzitter stelde den Raad voor 16 schoolbanken van de vroegere Muloschool over te doen voor f 7,50 oer stuk. Ook dit vond algemeene in stemming. Punt VI. Wijziging Gem. begrootin gen 1928 en *29. De Voorzitter somde de verschil lende posten op, die bijgevoegd moes ten worden De voornaamste daarvan hoorden thuis bij het vleeschkeurings- hedrijf. Zoo was er voor de aanschaf fing van banoodigdhedm voor het laboratorium geraamd f 700; de kos- 'en bedroegen echter f 934.35®. welke door de diverse gemeenten uit den kring worden gedragen. Voorts een oost onhruikbaarmaking van vleesch k f 79 92s meerdere reiskosten f 57 50 etc etc Het aandeel van Heusden hierin bedraagt f 69 84. Aankoop van boeken f 1 31. Verder werd vastgesteld de pensioensgrondslag voor den Gem. opzichter van Kuijk veldwachter v.d Wiel werd verhoogd tot f 1740 in verband met vrije ge- neesk. behandeling. Tegen ai het voorgestelde had geen enkel lid bezwaar. Rondvraag. Het lid Metselaar had bemerkt.dat het hoekhuis in de Wijksche Straat tegenover Kauwenberg thans onbe woond is en meende, dat de gemeente nu de beste kans had met den eige naar eens te onderhandelen over dien gevaarlijken hoek. ue Voorztuer deelde mede, dat hij er zijn aandacht reeds aan geschonken nad en den deskundige der Gezond- nctdscommisste had opgedragen den locsiartd eter woning te onderzoeken. H.t rapport was met gunstig en nu zal de eigenaar een aanschrijving uaarover krijgen, waarvan het gevolg wel zal zijn oveslcg met het Gem oestuur, waarvan de Raad zal worden op de hoogte gehouden. Het lid Metselaar klaagde over de rioleering in ae Ridderstraat met daar aan verbonden stank- en modderpoel. De Voorzitter zeide, hoewel het vreemd vindend, dat men bij hem niet was Komen klagen, ondeizotk toe. Het ha Senmichusen uitte een klacht over de verregaande verontreiniging uer stad nabij de Vtschbanken, waar men gewoon de vuilnisbakken uit stort, terwijl het lid Metselaar klaagae over de mishandeling van het Wil- nelminapletn. De Voorzitter zegde toe, hoewel nem e.e a. onbekend was, de politie op te dragen voortaan strenger toe te zien, waarop het lid Stap natel vroeg, wie hier eigenlijk de politie was Zooals te verwachten was, kreeg interpellant te hooren, dat de Voorz. Jacht, dat hij dat toch wel weten kou 1 En hiermede was men gekomen aan 'l eind der vragen, waarna de Voorz. Je bijeenkomst sloot. HEUSDEN. As. Zondag gaat Juliana naar Waal wijk (Baardwijk) spelen voor de com petitie. SPORT. Votibul. Het tweede elftal van WSC speelt morgen zijn laaisien thuiswedstiijd icgeri RWü 2. Waar de WSC-reserves tot op heden alie wedstrijden wisten ie winnen, zoo zijn zij thans als kam pioen aan zich zeil verplicht ook mor gen de twéé winstpunten aan zich te nouden. De wedstrijd vangt om tw uur aan. Het eerste Elftal maakt zijn laatsten uitwedstrijd naar Oss. Ook daar zal WSC het geenszins gemakkelijk krij gen, omreden Oss op eigen terrein geducht van zich af weet te bijten en dit laatste hebben alle vereenigin- gen aldaar ondervonden. Zelfs Picus is daar gesneuveld. Mogelijk dat WSC morgen eens voor eene verras sing zal zorgen en zijn wij wel eenigs- zins benieuwd omirent den uitslag. R.W B. RWB krijgt op Zondag bezoek van de plaatselijke vereeniging Juliana. Tot heden speelden beide met wisse lend succes tegen elkaar. Beide hebben i.l Zondag een mooie overwinning behaald, wat vooral voor de onfor uinlijke RWB'ers wel een fl nke aan moediging is. Doch ook Juliana kan likwijls voor een verrassing zorgen vat meermalen gebleken is, er kan ius een spannende wedstrijd ver vacht worden. Aangezien dit de •enigste wedsrijd in onze plaats is nag zeker meer dan gewone belang stelling verwacht worden. Aanvang thans weer half 3, terrein RWB. RWB 2 gaat op bezoek bij WSC 2. JULIANA. Zondag a.s. moet het le Elftal voor de competitie naar RWB. Juliana 2 speelt een thuiswedstrijd tegen Wapen van Heusden Het is reeds enkele weken geleden dat onze reserves een wedstrijd hebben ge speeld en belooft ook dit nog wel een flinke wedstrijd te worden welke om 2 uur aanvangt, juiiana 3 Is vrij van de competitie. SITTARD-HEC. Voor den tweeden keer zal HEC Zondag as. de reis naar Sittard ma ken om voor de competitie tegen de club van dien naam te spelen. H t is te hopen dat het weer geen tevergeefsche reis wordt, maar dat er dan gespeeld kan worden en... datonf\, HEC minstens een punt meebrengt Vooral dit laatste is van zeer groot belang, daar, indien er gelijk gespeeld wordt, HEC niet meer op de onderste olaats kan komen en Sittard dan de finitief tot het spelen van degradatie wedstrijden gedoemd is. Het kan er dus geducht spannen want Sittard zal wel het uiterste doen om het papieren kansje dat ze heeft om niet als laatste te eindigen te behouden, zoodat HEC in geen geval een gemakkelijke taak zal hebben. Maar HEC weet wat van de uitslag van dezen wedstrijd afhangt en daarom is hier voor haar de zaak om vooral in dezen wedstrijd nog met meer vuur als anders te spelen.* Hier won HEC met 6—2. zoodat wanneer er weer hard gewerkt wordt een ge lijk spel wel mogelijk is. Deze wedstrijd staat onder leiding van den heer J. Wevers uit Heerlen. GEMENGD NIEUWS. Het palels voor Volksvlijt la asch gelegd. Donderdagmorgen bereikte ons het telegram dat den nacht tevoren te Amsterdam 't Paleis voor Volksvlijt door brand totaal verwoest is. De brandweer was machteloos door den ge weldigen vonken regen. Enkelegebou wen in de buurt werden aangetast doch konden direct gebluscht worden. De schade wordt op f 3 millioen geraamd. Omtrent den brand lezen we nog het volgende Uit alle brandweerkazernes reden de motor en iaaaeiwagtns weg, op nun tocht naar het Fredenkspieiu uoor de luide signaien de nachtrust van menigeen storende. Met loeiend geweid joegen de vlammen reeds een kwartier nadat de oiand ontdekt was, door het reus acutige gebouw. Vermoedelijk is het vuur ontstaan in de keuken bij het Palcis restaurant vlak naast de perts yie althans was de brand aanvankeiijK het hevigst in het restauiant van waar direct de Schouwburgzaal weid aangetast. Dok was ln een minimum van tijd het vuur doorgevreten tot in de tooneelzaal. waar de vlammen in de geweldige ruimte vrij spel hadden en noog oplaaiden tot in den glazen koepel. Het leek wel of deze koepel schit terend geïllumineerd was. Van uit de hoogte werd 'n lichte gloed versprija aie vrijwel in de geheeie stad zicht baar was. De hitte, die dit vuur in zijn ongebonden heftigheid verspreidde, was van dien aard, dat debrandweei op een atsiand moest blijven. Daar komt bij. dat het voo.tdurend in zoo hevige mate vonken regende dat 't veroiijt in de nabijheid gevaren met zich bracht. Toch was voor de brandweer de moeilijke taak weggelegd waar het gold te voorkomen, dai het huizen complex in de galerij zoowel aan den kant van het Oosteind als aan die van het Westeiade eveneens ten prooi aan het vuur zou vallen. Er dreigde voor vele huizen die inmiddels door de bewoners ontruimd moesten worden, groot gevaar. De brandweer had vooral op de huizen op den hoek op het Oosieinde haar aandacht gevestigd, omdat de vlammen met onweerstaanbare kracht door den Westenwind in die richting werden voortgedreven. Bovendien moest de brandweer er op bedacht zijn dat de huizen op het Fredenkspiein aan de Oostzijde de geweldige vonkenregen niet zouden kunnen doorstaan. Vreeselijk spoorwegongeluk bij Brussel elf dooden. Woensdagochtend is de sneltrein Parijs-Brussel—Amsterdam, die om 6.50 uur in het station te Brusel-Zuid moestarriveeren, even voor halfzeven, enkele honderden meters ten Zuiden van het stadje Halle op een uit Edin- gen komenden goederentrein geJoopen. Deze werd letterlijk middendoor ge reden. Van den snelirein vielen ver scheidene wagens omver en werden twee postwagens en een derde klas wagon geheel verbrijzeld. Vijf post beambten, de hoofdconducteur van den sneltrein en een remmervanden goederentrein, allen Belgen, bleven op slag dood Ook drie reizigers wer den dood van onder de putnhoopen gehaald. Voorts zijn er volgens een mededeellng van het departement van spoorwegen 23, volgens een particu lier betjcht 30 gewonden, waaronder verscheidene Fransche postbeambten Van den goederentrein zijn er acht wagons vernield Het verkeertusschen Brussel-Zuid, Henegouwen en Parijs is geheel gestremd. Uit een eerste onderzoek zou blijken, dat de ramp dient te worden geweien aan de on achtzaamheid van den machinist van den sneltrein, die een gesloten sein niet zou hebben gezien en dan ook in volle vaart zou voorbijgereden. Of er het ontzettende spoorweg bij Halle lezen wij nog de volgende bijzonderheden in de N. R Crt. Het aantal dooden bij den spoorweg ramp te Halle bedraagt lhans II, terwijl daf der gewonden tot 49 is gestegen. Van 17 hunner blijken de verwondingen van ernstigen aard te zijn. Geen enkele Nederlander blijkt bij deze ramp eenig leisel te hebben bekomen. Sommige reizigers die aan den dood ontsnapten, bleken waanzinnig van schrik te zijn geworden. Een van hen klom boven op de uit het spoor geloopen en gekantelde locomotief van den sneltrein en bleef daar luid keels zitten lachen. Onder de gewonden is ook een bekend Belgisch geestelijke, pater de Vrooye, rector van een katholiek col lege te Bergen, wiens beide beenen vermorzeld werden. Toen men hem te hulp snelde, zeide hij tot de red Een ervaring en een vertrouwen van 50 jaren een inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aan BlLLijKhN PRIJS WAALWlJKSCtifc STÜOMDKUhKtRlJ ANTOON TlELEN. ders: .Zorg eerst voor de anderen ik kan wel wachten". Een persoon, die met de grootste moeite onder een hoop rookti.d puin werd weggehaald, bleek geheel onge deerd te zijn gebleven. Een ander die in den laaisien wagen te slapen lag, was zelfs niet eens gewekt aoor den geweldigen schok en kon. toen hij werd gew kt en het vreeselijke schouw spel zag, zijn oogen niet gelooven. De trein is wegens den zwaren mist zooals is komen vast te staan door ten onveilig sein gereden. De gewonde machinist van den Parijschen trein is in arrest gesteld. Het verkeer op de lijn Brussel —Parijs is thans weer geheel hersteld Alle internationale treinen arriveerden Donderdag te Brussel—Zuid op het gewone uur. Op een Belgisch post beambte na, die aan de gevolgen zijner kwetsuren is overiedtn en een reiziger uil Parijs, maken de gewonden van de spoorwegramp te Halle het betrekkelijk goed. De teraardbestelling der 9 verongelukte postbeambten en van den hoof dconducteur zal Zaterdag ochtend geschieden. Het vliegongeluk bij Venlo. Woensdagmiddag is bij Venlo het militaire vliegtuig, no. 113 van het ype S. 4, waarin gezeten waren Luit. Kimmijzer en Luit. Schoité de Vries, neergestort. Luit. Kimmijzer werd op slag gedood, de andere zwaar gewond. Belden ongelukkiger), die katholiek waren, is door Rector Krijn en pastoor Motké het H. Oliesel toegediend en daarna zijn ze naar het St. Jozef- ziekenhuis te Venlo overgebracht. Vermoedelijk heeft het vliegtuig te laag gevlogen en is het daardoor in aanraking gekomen met de kruinen der boomen. Na een vlakte loupt het terrein ter plaatse vrij plotseling óm- hoog tot een steile helling. Het vliegtuig heeft de boomen ge raakt, ^hetgeen uit de afgeknapte tak ken bleek en is toen tusschen de boomen aan den weg neergekomen. Hit ongeval had op een vrij stil ge deelte van den weg plaats, zoodat het eenigen lijd duurde, voordat hulp ter plaatse was Dr. Dubois was de eerste, die geneeskundige hulp verleende. Ook een militaire dokter, de chef van den militairen geneeskundigen dienst te Venlo, dr. Broeders, was spoedig ter plaatse. Het toestel is zoo goed ais geheel vernield De overblijfselen worden door politie en marechaussée bewaakt. Drie kinderen die in een hotel te Johannesburg woonden, vor den bij afwezigheid der ouders een fleschje kininepillen en aten den geheelen inhoud ervan op. De kinderen, een meisje van 4 j. en 5 m. en twee jonge jes van 16 en 20 maanden zij« aan de gevolgen overleden. Toen de als drinker bekend slaande arbeider Koedderitzsch te Halle wederom in dronkenschap zijn vrouw mishandelde, greep zijn zoon een bijl en sloeg zijn vader dood De dader heeft zichzelf bij de politie aangemeld. In het krankzinnigengesticht Isree nabij Ktufbeuren in Zwaben is een 36 jarige arts door een 33 jarige huishoudster doodgeschoten. Beiden waren reeds geruimen tijd bij de in richting werkzaam en kenden elkaar reeds lang. Nog kort geleden had zij een langdurig onderhoud met hemen kort daarna volvoerde zij haar daad. De huishoudster is gearresteerd en naar de gevangenis te Kaufbeuren over gebracht. In den afgeioopen nachtomstreeks twaalf uur fietsten de gebroeders Schut in de Kasteeienlaan te Heerlen Zij zagen daar een onbekende, die bezig was de pas geplante boompjes te vernielen Een vsn hen sprak daarover den man aan, die in worde ontstak en een van beide broers, Oscar genaamd, met een mts in de borst stak. De jongeman stortie ter aarde. Hij werd naar het St Jozef ziekenhuis overgebracht, waar zijn toestand levensgevaaHiik bin k te zijn. De dader nam de vlucht. Hij is niet ichterhaald kunnen worden. Waalwijk, 19 April 1929. Eieren 5—6 cent. Onze agent voor Kaatsheuvel c.a. SCHOOLSTRAAT Oeef haar uwe DRUKWERK- ORDERS op en U is verzekerd van goed en billijk werk op ELK gebied. WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELLN. en Varkens f 24 f 28

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7