Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i i FEUILLETON QQOR EWARim TE NUMMER 33. WOENSDAG 24 APRIL 1929. 52e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. De brug bil Keizersveer. Aan den minister van Waterstaat is het volgende adres gezonden: Met üe grootste belangstelüngheb- ben wij kennis genomen van de Me morie van Antwoord op hetVoorioopig Verslag der Tweede Kamer, betref fende de begrooting voor 1929 van het Wegenfonds, waarin Uwe Excel lentie met betrekking tot de overbrug ging van de grooie rivieren heeft medegedeeld, dat zij bereid is te be vorderen dat het tempo de eerste jaren eenigszins wordt versneld door na te streven, dat in 1929—1931 te zamen vier bruggen in uitvoering komen, zoo mogelijk in Nijmegen, Keizersveer, Arnhem en Zaltbommel. Indien de besprekingen zooiezen wij verder die met de gemeente Nijmegen worden gevoerd, spoedig tot een bevredigend resultaat mochten leiden, zou in 1929 nog kunnen worden aangevangen met de bruggen bij Nijmegen en Keizersveer. Wij z|jn Uwe Excellentie uitermate erkentelijk voor de hierbovenaange- haalde toezegging. Het bestuur der Kamer van Koop. handel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant heeft in zijn verslag aan de Kamer uitgebracht over de audiën tie, welke Uwe Excellentie aan dit be stuur vergezeld van den oud-minister, den heer ir. M. Bongaerts, welwillend verleende doen blijken van de groote erkentelijkheid voor de toezegging, dat de brug te Keizersveer, welke deze Kamer van zoo groot belang acht, een vooraanstaande plaats zou innemen in de rij van bruggen, welke op het groote bouwplan vermeld staan. Dat thans openlijk door Uwe Ex- cellentie die vooraanstaande plaats is aangeduid, stemt deze Kamer tot op rechte dankbaarheid. De Kamer neemt hierna de vrijheid aisnog het navolgende op te merken Is de Kamer wèl ingelicht dan verhindert niets meer de onmiddel lijke aanbesteding van den bouw der Keizersveersche overbrugging Gelijk wij Uwe Excellentie nog onlangs mochten mededeelen, wordt de dringende noodzakelijkheid van deze brug door het ongekend toe nemende autoverkeer dagelijks scherper gevoeld. Het verkeer van het Zuiden met het Midden en Noorden van het land zal in buitengewone mate ver groot worden, nadat er een vaste brug is geslagen. Dit gevolg zal door eiken Nederlander worden toegejuicht. Besprekingen met een gemeente bestuur, zooals blijkbaar te Nijmegen nog noodig lijken, zijn voor het werk te Keizersveer uitgesloten. Wij nemen daarom nogmaals met gepasten eerbied de vrijheid Uwe Excellentie met den meesten aandrang te verzoeken de brug te Keizersveer zoo spoedig mogelijk, in ieder geval nog in 1929 ook al mochten de Nijmeegsche besprekingen nog loo- pende zijn te doen aanbesteden Wij vertrouwen,dat Uwe Excellentie de vervulling van dit verzoek, voort gekomen uit de noodzaak der dage- lijksche werkelijkheid wel met kracht zal willen bevorderen. Moge de actie der Kamer spoedig succes lubben. stoffen voor fabrieken en vele hoofd bestanddeelen van het dageljjksch leven afhankelijk van de proauctie der tropische landen. Had men 't aan de kolonisten of inboorlingen dezer streken overgelaten hun eigen kapitaal zonder hulp te accumuieeren (op stapelen) en hun havens en spoor wegen zoo langzaam te bouwen als hun hulpbronnen het veroorloofden, dan zou de handel op 't oogenblik onvergelijkelijk veel geringer in om vang zijn dan nu 't geval is. Doordat er door die kapitaalrijke landen aan de kapitaalarme landen geld werd geleend, zijn de zeeën thans bedekt met schepen, die uit alle oorden van de wereld den voedseltoevoer aan brengen. In de 16e en 17e eeuw wer den massa'skapitaai uitde Italiaansche steden naar Engeland overgeheveld. De 18e eeuw bracht groote kapitalen uit Holland naar Engeland, terwijl de 19e eeuw ontzaggelijke kapitaal export zag. Vanuit Engeland naar de Amerikaansche republieken en Ausira- NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. J|' V No. 60. Dat Henson het kasteel ongemerkt wilde trachten binnen te dringen, had Chris van het eerste oogenblik af ver moed. Wanneer hem dat eenmaal ge lukt was, immers, was de rest gemak kelijk genoeg, want hij wist precies waar hij de hand moest leggen op het beroemde kunstwerk. Daarvoor was 't holle van den nacht het meest geschik te oogenblik. Wanneer de zaak dan werd ontdekt, kon1 hij het over een! anderen boeg gooi en en een en ander voorstellen als een grap, om later door een nieuwe han digheid) zich meester te maken van het verlangde bezit. En eenmaal in zijn handen zou hij wel zorgen, dat het schilderij ongemerkt verdween, evenals hij zelf, zonder dat men er ooit een spoor van zou kunnen ontdekken. Niettemin was alles haar wonderwel gelukt. Henson had een allermalst fi guur geslagen tegenover zijn oom: hij had moeten bekennen dat hij hem een lesje had willen geven en ofschoon dat allemaal wel aannemelijk klonk, op pervlakkig althans, Chris was er van overtuigd dat zij zeker later nog wel eens gelegenheid zou hebben de gebeur tenissen van hedennacht in een ander licht te Hoen schijnen. Internationale Credlet- verleeaiag. Een der belangrijkste kenmerken onzer hedendaagsche maatschappij Is de ver doorgevoerde arbeidsverdee- llng. En zoo is Europa voor wat betreft de grootste massa van grond- „Voor zoover is alles goed verloo- penmompelde zij tevreden. „Maar nu gewaakt, opgelet, nauwkeurig toe gezien, en alles zoo verdekt mogelijk en gehandeld op het juiste moment! Wat viel het me hard Frank vannacht te ontmoeten en hem niets te kunnen zeggen. En wat ,zag de jongen er diep ongelukkig uit! Maar kom... laten we hopen, dat er spoedig hetere tijden zullen aanlichten voor ons allen!" Chris was den volgenden morgen reeds vroeg uit de veeren en begaf zich op het terras. Ze gevoelde zich thans niet in het minst ongerust meer over hare vermomming. Henson zou natuur lijk nieuwsgierig zijn dat was nu eenmaal zoo zijn natuur maar iets vernemen zou hij stellig niet. Ze glimlachte reeds, toen ze den ko los op zich toe zag slenteren. De nacht rust scheen hem goed te hebben ge daan. „De rozen bloeien hier vroeg", begon bij galant. „Laat mij de boop uitspre ken dat u mij heeft vergeven den schrik dien ik u gisternacht heb bezorgd." „Ik kan me niet. herinneren geschrok ken te zijn", sprak Chris langzaam, bijna tergend. „Als er van vrees sprake geweest kan zijn, dan meen ik dat dit het geval was aan den andoren kant. En hoe maakt u het van morgen? IJ ziet er, uit alsof u in den oorlog ge weest zjjt! Heeft u iets aan uw keel of zoo?" „Een kleine operatie, ja", antwoord de Henson luchtigjes. „Ik heb den laatsten tijd te veel in het openbaar gesproken en er is iets uit mijn keel weggenomen, dat ik missen kon. Maar het. gaat veel beter nu." De leugen ging hem zoo gemakkelijk af, dat iemand zonder achterdocht hem stellig geloofd zou hebben. Maar Chris glimlachte slechts even. „Tk moet u zeggen, dat u mij sterk aan iemand herinnert", ging hij dan voort. „En toch, ik weet zelf niet waarom, maar u is toch óók weer zoo geheel anders. Lord Littimer heeft me verteld dat u een Amerikaansche is." „Ja van de „stars and stripes" lachte Chris. „Ik meen. te weten, dat onze j natie de eerste is ter wereld. En ik j ben er trotsck op... En mocht u bij j voorbeeld iets willen weten omtrent Boston..." „Tk ben nooit in Boston geweest!" haastte Reginald Henson zich eens klaps te zeggen. De naam alleen ech ter scheen hem reeds de stuipen op 't lijf tej jagen. ,,Is u reeds lang in Enge land?" Chris antwoordde dat zij voor de eerste maal in Engeland was. Maar haar rol was niet: ondervraagd te worden, haar rol was te ondervragen. Maar ze wist, dat zij te doen had met een man, die meester was in de kunst om met een leugentje achter de waar heid te komen, en hij maakte haar ze nuwachtig, door zijn tegenwoordigheid alleen. Ze uitte dan ook een kreet van ver baasde bewondering, toen een groote bloedhond kwispelstaartend het terras opkwam en vriendelijk voor haar voe ten de ruige, zware pooten uitstrekte, als ter begroeting. „Wat een lieve hond", riep ze uit. „Houdt u van honden, mijnheer Hen son?" vroeg zij dan. En ze keek hem bij die vraag stra lend aan. Doch ze zag het gelaat van den zwaargebouwden man plotseling weer aschgrauw worden, zooals in den afgeloopen nacht, en zijn oogen knepen. He, uit Frankrijk, Dultschlarid en België naar Rusland, uit Duitschiand naar Turkije, Engeland, Duitschiand en Frankrijk naar China endoormid del van Rusiand naar Perzië. lndu. strieën werden opgebouwd, spoor wegen aangelegd, landstreken tot ont wikkeling gebracht. Bekend is, dat er bij deze crediei- verleeningen ook vaak ontzettend veel geld verloren werd,Zijn er nog Midden- of Zuid-Amerikaansche streken die In den loop der tijden hunne rentebe talingen niet eens geheel of gedeeltelijk moestep staken Bolivia, Costa Rica, Ecuador,Honduras, Mexico, Paraguay, Peru, St. Domingo, Uruguay, Vene zuela. Ën dan Turkije, Egypte, Grie kenland. Een der gevolgen van den wereldoorlog ls geweest, dat het revolutionnaire Rusland zijne betalin gen heeft gestaakt. Terwijl op leenin gen van vele andere landen eveneens grooie verliezen zijn geleden. Deze laatste feiten nu waren voor Prof. G. Terrero aanleiding in de «Tele graaf" te wijzen op het groote mis bruik, dat in de laatste 15 jaar de Europeesche staten van het hun ver leende crediet hebben gemaakt. Waar door het vertrouwen der spaarders geweldig is geschokt. En waardoor thans volken, die de oorlogsverwoes- tingen willen herstellen de grootste moeilijkheden ondervinden bij hun pogingen tot het sluiten van leeningen. Het gemakkelijk verkrijgen van crediet, sedert een eeuw voor Europa's staten de kip, die de zondeneleren legde. Deze kip werd geslacht De geleerde schrijver beperkt zich dus by zijne beschouwingen slechts tot de Europeesche staten. Eene o.i. niet zeer gewenschte begrenzing van het onderwerp Daar vele niet-Euro- peesche landen de waarschuwing voor het misbruik maken van credieteven hard noodig hebben. Denk bijv. maar eens aan China. Maar bovendien lijkt zich dicht van angst. ,,Ik haat honden!" bromde hij, „en de honden haten mijLet op hem En hij wees naar het groote beest, dat de tanden liet zien en een groot onheilspellend gebrom deed hooren. En toch lag de groote, ruige kop te gen de knie der Amerikaansche, alsof het dier haar reeds lang kende. Henson. zag onrustig om zich heen en deed enkele stappen terug. De hond sloeg elke beweging van hem gade. „Zie maar eens hoe die bruut me zijn tanden laat zien", zei hij. „Zend die hond als 't u belieft weg juffrouw Lee Ik weet zeker dat hij gereed staat me te bespringen!" Henson's gelaat was beurtelings bleek en rood, dikke zweetdruppels parelden op zijn breed voorhoofd en zijn lippen beefden. Chris streelde het beest over de lange kopharen en zond het weg met een kort bevel. Het dier verwijderde zich langzaam, ofschoon gewillig, doch niet zonder een paar loensche blikken te werpen, op den man, toen hij hem voorbijgleed. „We schijnen, spoedig goede maatjes te zullen worden, dat beestje en ik", zei Chris vroolijk. „En ik vind het ook jammer van u, dat u niet van honden houdt, en. de honden niet van u. Men beweert wel eens dat honden goede karakterkenners zijn... en in dat ge val... En Dokter Bell zegt..." „Wat, Dokter Bell?" vroeg Henson vlug. Chris had zich juist intijds bedacht haar goed geslaagde vermomming had haar wel wat roekeloos gemaakt. Ze moest voorzichtig zijn. „Dokter Hatherly Bell bedoel ik", hernam zij gevat. „Voor hij in ongena de viel door een of andere schelm- het ons, dat de schrijver, dfe zich In zijn oproep richt tot de Europeesche staten, beter had gedaan zich te richten tot de spaarders zelf. Daarvan moet de actie uitgaan. Er is al zoo veel geschreven over de internationale credieiverleening Alzooveel middelen zijn er aan de hand gedaan om tot zekerheidsstelling der spaarders te geraken, dat het werkelijk zeer moeilijk is met een geheel nieuw project voor den dag te komen. Maar allen zijn het hier over eens, dat het tot orga nisatie der creaielgevers moet komen. En deze organisatie bestaat reeds voor een zeker deel dcor de samen werking der banken. Al spelen de nationale tegenstellingen, de concur rentie, een groote rol. Ja het schijnt wel, dat deze tegenstellingen eene internationale crediet organisatie ten eenenmale onmogelijk maken Getuige de nieuwste voorstellen inzake eene .wereldbank* en de daartegen geop- perde bezwaren. BINNENLAND. Burgemeester Bergen op Zoom. Mr. Dr. Blom, burgemeester van Angerlo (G.) is benoemd tot burge meester van Bergen-op-Zoom. Burgemeester P. A. F. Blom is ge boren in 1879 te 's-Gravenhage, is van moederszijde Brabanter. Hij heeft tijdens zijn verblijf in Nederlandsch-Indië als rechterlijk amb tenaar van 1915—1924 veel overjurf- dische onderwerpen geschreven in 't Soerabaja's Handelsblad. Was zeer lang lid van den Gewestelijken Raad van Kedoe. Daarna lid van den Ge meenteraad van Batavia. Hij was hoofd bestuurslid van den Katholieken Soe- rabajaschen bond van Ned. Indië en lid van de Redactie van Sociaal Leven en Streven. De burgemeester was aanvankelijk officier in het Ned. Indische leger Hij streek, ik heb nooit vernomen welke, heeft hij te Boston, waar de roep als uitstekend medicus hem uit Engeland was vooruitgegaan, een lezing gehou den over diereninstinct. En daar zei hij o.a. maar waar u niet van hon den houd-t, komt het er ook weinig op aan wat hij nu juist gezegd heeft." „Weet u misschien iets van hem?" vroeg hij langs zijn neus weg. „Heel weinig. Ik heb hem nooit ont moet, als dat het is, waarop u doelt. Maar ik vernam wel, dat hij iets on vergeeflijks heeft gedaan, naar het schijnt Maar, waarom vraagt u dat?" „O, slechts om den eigenaardigen samenloop van. omstandigheden", was het antwoord van Henson. „Het is slechts een beetje vreemd, dat u hier zijn naam noemt, in verband met het geen in den afgeloopen nacht heeft plaats gehad. Tk veronderstel dat als alle Amerikanen, veel van Rem brandt's kunst houdt. Ge hebt immers zelf mijn oom den raad gegeven het schilderij op zijn plaats stevig te be vestigen, en daardoor mijn kleine aar digheid, doen mislukken. Want u heeft natuurlijk wel gehoord, dat de ets reeds eenmaal gestolen werd?" „Dat verhaal is bjjna even bekend als de verdwijning van de schilderij van Gainsborough's gravin". „Natuurlijk! En de man die-de ets stal. was dokter Hatherly Bell. Hij deed dat om een speelschuld te beta len, en men vond haar in zijn koffer, voordat hij in de gelegenheid was ge weest, ze te verkoopen. Ik ben blij, dat u dien naam genoemd heeft, omdat de naam van Bell nu juist niet tot de be voorrechten behoort hier op het kas teel." Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, WaaUykselr en Langstraatsche r»iiran(, Dit blad verschijnt Prijs der Advertentlën WOENSDAG en ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Bij contract flink rabat. Franco per post door bet gebeele rijk 1.40. Reclames 40 cent per regel. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. Advertentlën moeten Woensdag on Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. 4 „DB BOBO VAX HET ZOIDBN".

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1