tW IU kl m Pluimveeteelt. ONS KERKORGEL. No. 84. Zaterdag 27 Apr. '29. 52e Jrg. TWEELE BLAD. ii. Parochianen van St. Ian te Waalwijk. In het vorige artikel heb ik gespro ken over de kunstwaarde van ons orgel, doch, geachte Lezers, U zult misschien niet weinig verwonderd staan, als ik in volle overtuiging beweer, dat juist de groote roep, die er van ons orgel om zijn kunstwaarde uitging, zijn gevaarlijkste vijand is, zeker, wan neer men al die lofprijzingen zoo maar, zonder eenig voorbehoud of nadenken zou aanvaarden en ze als eenige basis voor verdere handel- wijzen zou aannemen. Mijne bedoe ling is deze: Men moet zich namelijk niet blind staren op de goede hoe danigheden van het orgel, maar tevens eerlijk een open oog en oor hebben voor zijn fouten en gebreken. En dat ons orgel naast zijn vele goede eigen schappen ook onvolmaaktheden en gebreken bezat, en zelfs vele en groote, moge U duidelijk worden alleen reeds uit het feit, dat alle lofspraak van oordeelkundigen, waarvan ik in het begin sprak, slechts zeer betrekkelijk wassteeds werd hun enthousiaste beoordeeling gevolgd door een „Jam mer, dat dit of datofwel „dit ontbreekt er noodzakelijk aan, en dat moest anders zijnEn om dit te bewijzen, zou ik verscheidene schrifte lijke verklaringen kunnen toonen. Reeds vanaf den beginne werd het Kerkbestuur daarop attent gemaakt, zoodat het niet geringe verwondering wekte, dergelijke aanmerkingen te vernemen van degenen, die vroeger altijd zoo gepocht hadden op dat fijne, heerlijke orgel! Het is daarom precies zoo ongelukkig, dat de schoon heid van het orgel bestond juist en alleen in het getuid, naar hetwelk de gewone toehoorders uitsluitend hun oordeel vormen, (afgezien nog van napraterij van een eenmaal gevestigd oordeelterwijl de gebreken onbe kend bleven, tenzij voor degenen, die er rechtstreeks mee omgingen. Zoo heeft zich dan ook een oordeel ge vormd en een meening gevestigd, die fataal moet genoemd worden. Ik achtte me daarom verplicht, den Z.E.H. Pastoor in te lichten eenerzijds omtrent de kunstwaarde van ons orgel, die zoo veel mogelijk moest bewaard blijven, maar ander zijds vooral omtrent de vele gebreken, tevens wijzend op de unieke gelegen heid, welke zich nu vóór een grondige restauratie aanbood, en die niet on benut mocht worden gelaten. Tot mijn groote vreugde, waaraan ik hier gaarne lucht geef, mocht ik van den aanvang af de hartelijkste belangstelling van denZ.E. Heer Pas toor voor deze aangelegenheid onder vinden ja, Z.Eerw. deed zelfs het ruimziende en royale voorstel, of het dan niet verstandiger ware, gezien deze fouten, een geheel nieuw orgel te bouwen, welk punt ter overweging werd voorgelegd aan deskundigen. En het is verder aan de belangstellende aanmoediging en het doorzettingsver mogen van onzen Z.E. Heer Pastoor te danken, dat er plannen gevormd zijn, die alle verwachtingen verre overschrijden, bezield als Z Eerw. is met een heiligen ijver, om onze Kerk in alle opzichten te maken tot een echt „Domus Dei", een waarachtige „Woning Gods", waarvoor niets te mooi, noch te kostbaar is 1 Welnu, geachte Lezers, ik mag ver trouwen, dat U mij na al het vooraf gaande gelooven zult, als ik zeg, dat wanneer wij in onze nieuwe kerk een passend orgel willen hebben, dat er dan veel moet gebeuren, en willen we een orgel krijgen, dat gelijkwaar dig is aan het oude, dat er dan zelfs heel veel moet gebeuren, en dat men in de verste verte niet zal kunnen volstaan met een bloot weder-opbou- wen van het oude orgeldit zou daar enboven uit meer dan één oogpunt onverantwoordelijk zijn, even goed als het onverantwoordelijk zou zijn, het kostbare, kunstvolle oude mate riaal zonder meer op te ruimen en door nieuw te vervangen. Reeds hier moet ik er echter op wijzen, dat daar voor veel geld zal noodig zijn, meer dan iemand zou vermoeden misschien doch daarover later. Om nu mijn geachte Lezers ook op meer concrete wijze duidelijk te ma ken, waarin voornamelijk de gebreken van ons orgel te vinden zijn, wil ik in het vervolg met volkomen me deweten en op advies van onzen Z.E. Heer Pastoor eenige punten van technischen aard uiteenzetten, en tegelijkertijd de reeds bestaande plan nen, voor zoover dat mogelijk is, toe lichten, waarbij mijn doel voorname lijk is, warme belangstelling te wek ken voor deze orgel-kwestie, die ons allen ter harte gaat, en van welker gelukkige oplossing wij later allen kun nen genieten. Immers, zonder deze belangstelling is het absoluut onmo gelijk, degelijk werk van eenige be- teekenis tot stand te brengen. Ge noemde plannen, die werkelijk grosz- artig van opzet zijn, zullen vreugde verwekken-bij degenen, wien de zaak van het orgel meer direct interesseert, organist en koorzangers en muziek liefhebbers. PETRUS DE BREE, pr Seminarie „Beekvliet", St. Michiels-Gestel. BINNENLAND. De reis van de Koningin en den Prins. Men schrijft uit Ziirich Koningin Wilhelmina zal in het begin van Mei m t Prins Hendrik naar Montana in het kanton Wallis reizen, voor een verblijf aldaar. Op de door reis zal een bezoek gebracht worden aan den Bondsraad te Bern. De op 3 Mei vastgestelde ontvangst zal op wensch van de Koninklijke gasten zonder eenig ceremonieel plaats vin den. Het programma, waarvan de bijzonderheden nog niet vastgesteld zijn, zal zich, voor zoover thans reeds bekend is, bepalen tot een kort bezoek aan het Parlementsgebouw en een tegenbezoek van een delegatie uit den Bondsraad in deNederlandschelegatie. Overigens zal de Konirgin incognito reizen, waardoor een plechtige ont vangst aan het station achterwege blijft. Kersenexport naar Duitschland. Naar wij uit goede bron vernemen, zal ook Duitschland met ingang van 15 Mei maatregelen nemen tegen den invoer van kersen uit het buitenland, dus ook uit Nederland, welke maat regelen ongeveer hetzelfde zijn, als die door Engeland zijn genomen. Enkele cijfers. De totale omzet bij 135 veilingen in ons land bedroeg in 1927 f 81 millioen, in 1928 f 100 millioen. In 1927 werden 105 miilioen K.G aardappelen uitgevoetd, waarde f 9,148 000. In 19-8 was dit 108 millioen KG. en f 6.430 000 De prijs per wagon bedroeg resp. f 871,— en f 595 in 1927 werden 7 millioen K G. aardappelen in ons land ingevoerd, in 1928 18 millioen K.G. In de drie zomermaanden weiden in Duitschland 226 millioen K G. aardappelen inge voerd, waarvan 84 millioen K G. uit balië, 82 millioen K.G. uit België en slechts 56 millioen K G. uit Nederland. (Italië en België betrekken hun aardappelen uit Nederland en drukken met die goede aardappelen en hun lage prijzen, de Nederlanders van deüuit- sche markt!). De tomatenprijs bedroeg in 1927 voor 15 |jli 44 cent per K G., na 15 Augustus 20'/a cent per K G Voor 1928 zijn deze cijfers 54 cent en 9'/a cent. In 1928 werden door het U.C.B. 2'/a millioen merken algegeven, au is jöU.UUU meer u<tn bel vurige jaar. uc totale Nedeiianuscne uitvoer bedroeg in 1928 t 1.986.000,000. Ut totale invoer t 2,684.000,000. De totale waatue van ae geëxpor teerde tuinbouwproducten btaiotgin 1928 195,993.000in 1927177,237,000 in 19^6 t 67,703,000; In 19^5 t 83.2z7,000. Het totaal gewicht der uügevoerde groenten en vruchten beliep in 1928 099,239.000 K G.in 1927 667.313.000 KG.; in 1926 592 625.000 KG. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden, DE ELFENHEUVEL. Sprookje naar Andersen. I. Er liepen eenige hagedissen zeer vlug en behendig in de spleten van een ouden boomze kenden elkaar, want ze spraken de hagedissentaal. «Neen maar, wat een gerommel en een gestommel is me dat daar op den elfenheuvelzei een van de hage dissen die soms erg overdreef maar toch ook wel geestig was; ik heb door dat rumoer in geen twee nach ten een oog kunnen dichtdoeneven goed had ik met kiespijn in het bed kunnen liggen, want dan kan ik ook niet slapen .Daar is stellig iets aan de hand!" zei een andere hagedis, „tegen 't eerste hanegekraai hebben ze den heuvel op vier roode palen gezet;er werd toen behoorlijk gelucht, en zoo als duidelijk te zien is, hebben de elfenmeisjes nieuwe dansen geleerd. Er is iets aan de hand „Ja, ik heb gesproken met een regen worm. dien ik ken", zij een derde hagedis; „de regenworm kwam regel recht van den heuvel, waar hij ver scheiden dagen en nachten achtereen in de aarde had gewroet. Die heeft daar heel wat gehoord. Er komen, zei h(j, vreemden op bezoek in den elfenheuvel, voorname vreemden; maar wie, dat wilde de regenworm niet zeggen, of hy wist het niet. Alle dwaallichten zijn besteld om een fakkeloptocht te houden, zooals men dat noemt, en al het zilver en goud, waaraan in den heuvel geen gebrek is, wordt opgepoetst en in den mane schijn uitgestald." „Wie kunnen toch die vreemdelin- gen zijn vroegen alle hagedissen. „Wat is er aan de hand? Hoor eens, hoe ze aangaan I" Juist op dit oogenblik ging de elfenheuvel open, en een oude elfen juffer kwam naar buiten trippelen, 't Was de huishoudster van den elfen koning; ze behoorde in de verte nog tot de familie en droeg eenbarnstee- nen hart op het voorhoofd. Haar bee- nen bewoog zij met bijzondere vlug heid op en neer: tripI trip! gingen ze, en dat regelrecht naar beneden in het moeras, naar de nachtraaf. „Ge wordt uitgenoodigd om inden Elfenheuvel te komen,.en dat wel dezen nacht", zelde zij, „doch zoudigeons voorat niet den grooten dienst willen bewijzen, de uitnoodigingen voor uw rekening te nemen! iets moogt ge wei doen, aaar ge zelt tucn geen partijen geetiWij ontvangen eenige voorname vreemdelingen, tuovenaars, die wat in te brengen hebbenen daarom wil de eiienhoniiig zijn best eens doen 1 „Wie moeien ergenoodigo worden? vroeg de nachtraaf. „Ja, op het groote bal kan deheele wereld komen, zelfs menschen, ais ze maar in den slaap kunnen praten ot de een of andere kleinigheid kunnen vertooncn, die in onzen smaak valt. Maar voor het hoofdfeest moet streng geschift worden we willen dan alleen de allervoornaamste hebben. Ik heb daarover woorden gehad met den elfenkoning want ik ben van meening, dat we niet eens spoken kunnen toe laten. In de eerste plaats moet de zeegeest met zijn dochters worden gevraagd, ze houden er wel niet veel van, op het droge te komen; maar ze zullen elk een natten steen hebben om op te zitten, of misschien nog wat beters. Ditmaal zullen ze dus wel niet bedanken, hoop ik. Alle oude toovergeesten der eerste klasse met den staart, de alrunen en de kobolds moeten we hebben; en dan denk ik. dat we het grafvarken, het heilepaard en den kerkdwerg niet voorbij mogen gaan. „Kra!" zei de nachtraaf en vloog heen om de uitnoodigingen te doen. De elfenmeisjes dansten reeds op den elfenmolen, en ze dansten met lange sjaals, die van nevel en mane schijn waren geweven. Midden in den elfenheuvel was de zaal prachtig in orde gemaakt. In de keuken was een groote voorraad van allerlei spijzen en dranken, als: kik vorschen aan het braadspit, slakken huiden met een lekker vulsel en sla van paddenstoelenzaad, natte muize- snoetjes met scheerlingbier, door De totale waarde van onzen tuin bouwexDort naar Duitschland beliep in 1928 f 55 388.000 of bijna 58 °/0 van de waarde van den totalen tuin- bouwexport. Voor 1927 zijn deze cijfers f 43.718,000 en ruim 56%. voor 1926 t 36 410.000 en 53 voor 1925 f 53 359 000 en ruim 64%. De totale waarde van onzen tuin bouwrxport naar Engeland beliep in 1928 f 28 588.000 of 33%. voor 1926 f 24 493 000 of 36%, voor 1925 f 23,659 000 of 28 Zwiiseiland betrok In 19?8 voor f 1,173,000 tegen slechts f 387,000 in 1927 aan groenten en fruit van ons land. Nieuwe uitbreiding der N.S.F. Dezen zomer zal de Nzderlandsche Seintoestellen Fabriek (Radio N S F.) te Hilversum weer een nieuwe groote uitbreiding ondergaan de werkopper vlakte, welke thans ongeveer 12 000 M2 bedraagt, zal op ongeveer 20 000 M2 worden gebracht. Vooreerst zal een nieuwe fabrieks ruimie worden gebouwd, welke ongev. 3200 M2 zal beslaan en rondom gaan derijen voor kantoorlokalen enz. zal bevatten. Aan de overzijde van de J. v. d Heijdenstraat, achter het kantinege bouw, zal een modern ingericht en stijlvol ontworpen laboratorium ver rijzen, 55 M. lang en met twee ver diepingen. Voor de afdeeling houtbewerking zal ook een nieuwe werkruimte, waar bij tevens een groote houtloods, be schikbaar worden gesteld. Verder zullen worden gebouwd een z.g. hoogspanningsruimte. een werk plaats voor hetonderhoudspersoneel. een opslagbergplaats voor materiaal emballage enz. en een nieuwe garage. Van ahes wat. In het broedseizoeri wil men graag veel bevtuchie eieren ncoocn. Om dat te vciMtjgen, mag men niet te vtei hennen aan éé.r naan toever- uouwtn. Men rekent voor de zware rassen (Wyandouen, Rcas e. a.) 1 haan op ill ncnuen, voor de licnieie rassen 1 haan op 15 a zü nenuen. Hectl men kui&ens van verschillen de broedsels, dan is hel mogelijk ze te samen in één xunsimoeder ie Ocrgen wanneer ze ongcveei tn dezellae lija zijn uitgekomen. Het grooisie ver schil, aai men kan toelaten is 3 dagen,Is net verschil grooter, aan zal men ze in verscnutende groepen onder even zoo vele kunsimocders moeten oergen. Een kip mei katkpooien raaki uit den leg en komt moeilijk weer in de tegconaitie. Op eenvoudige wijze is het te verhelpen. Wanneer men den patiënt de poolen penseelt met wat herisnoornolie, dat ln de apotneek te krijgen is. Wanneer ze er erg aan iijai, dan doet men het na een week de moerasvrouw gebrouwen; fonke lende salpeierwijn uit de grafkelders. Alles was van de Ujnsie soort! De oude elfenkoning liet zijn gou den kroon oppoetsen met eerste soon blauwsteen, ja er heersente een druk gegons en gebrom „Lieve vadci 1" zei zijn jongste dochter; „mag ik nu weien, wie de voorname vreemdelingen zijn „Nu ja!" antwoordde hij, „ik zal'i je dan maar zeggen! Twee van mijn dochters moeten zich op den veriu vingsmaaliqd voorbereidenTwee zuilen er stellig en zeker ten huwelijk worden gegeven. De giijze kobold, die in het oude Dovregebergte woont en verscheidene rots sloten bezit van graniet en een goudmijn, die veel beter is dan men denki, komt hier met zijn beide zonen, die een vrouw moeten zoeken. De vader is een eerlijke Noorsche ouwe heer, opgeruimd en recht door zee, ik ken hem uit vroegere dagen, toen we sa men broederschap dronken. Hij was toen hier in deze streek om zijn vrouw te halen; die is nu dood, ze was een dochter van den koning der krijtrot sen op Möen. O, wat verlang ik naar den Noorschen grijzen kobold. Zijn zoons moeten, zoo zegt men, nog ai lastige, eigenzinnige jongens zijn; doch 't is ookmogelijk, dat ze verkeera worden beoordeeld, en ze zullen zich in allen gevalle wel beteren, als ze wat ouder zijn. 't Verstand komt niet voor de jaren I Doe me nu 't genoe gen en geef hun een voorbeeld van beleefdheid." „En wanneer komen ze vroeg de eene dochter. „Dat hangt van 't weer en den wind af," antwoordde de elfenkoning. „Ze reizen op de goedkoopste ma nier en komen met scheepsgelegen heid hier naar toe Ik wilde, dat ze te land over Zweden zouden gaan, maar de oude heer had daar geen ooren naar I Hf] gaat nist met den VIT EET DAGBOEK VAN, PIETER POR. 22 April. Buurman op bezoek gehad. „Da's 'n abuis" zei ie, „dte uitgave van dat K. krantje, tien ik met hem eens. 't Ding is trouwens niet te lezen. Ja, twee Waalwijksche heeren, waar onder een middenstander winke lier, hebben zich tot levenstaak gesteld onze naburige plaats groot te maken I Stil, wie lacht daar? K. schaamt zlchl 23 April. Sassen mag wel spreken over plattelandstoestanden I De menschen gaan niet meer naar de stad, de stadslui zoeken die van buiten op. Pas nog gezien. Vandaag reed er weer een grooie vrachtauto van de Gruyier door de straten. Drie bedienden brach en manden vol Koloniale waren rond. Is daar niets tegen te doen Of zijn onze middenstanders nog steeds in slaap 24 April. Gehoord dat men in Waal. wijk West weer opeigen houije een Koninginnefeest gaat vieren. Buurman vindt dit met bevor derlijk voor de eenheid. Kan men niet samenwerken voor een groot feest? 't Is nu zoo kruimelig. 25 April. Gehoord dat Philips en Volt gaan uitbreiden en naar gunstig gelegen terreinen zoeken. Toen Nijmegen er lucht van kreeg was men er rap bij. Zou ons Gemeentebestuur in deze wel voldoende actief zijn 26 April. Voorstel v. d. Waerden ge lezen en overwogen. Vraag me af, welk gemeentebestuur biengt wijzigingen in z'n belasting- hcifi.jg op 't oogenblik dat de Tweede Kamer bezig is met de nieuwe wet op de financi- eele veiöouding tusschen rijk en gemeente en die nog voor afloop periode in de Eerste Kamer komt. Gaat men 't nu toch behandelen noem ik het dwaas en riekt 't naar wat anders. nog eens. Het is een probaat middel middel en helpt aliijd. Het is ten vau de allerbeste huismiddeltjes. Pe troleum is gevaarlijk, doordat het te veel bijt. Carbolineum (vruchtbgomen carb.) is dan nog veel beter. Maar het eenvoudigst, doeltreffendst en meest ongevaarlijk is hertshoornolie. Tegen bevriezen van kam en lellen is Vaseline een uitnemend middel. Zijn de punten van de kam erg bevroren, dan vallen ze er van zelt wel at en veroorzaakt, als ze een enkele maal met Purol worden bestreken, heel wat minder pijn, dan wanneer men ze cocpeert. Een kip met scheeve staart, maar overigens een prima legsier Is voor het fokken van tentoonstellings. iljd mee en dat kan ik niet goed uit staan (Wordt vervolgd.) RUSTIG LEVEN BOVENALI Keek plotsling op. waar was 't gevaar, Hu, wat een leelijk dier Sprong daar opeens de kelder in? En hij verstijfde schier. Van schrik, vluchten, zeker, maar waarheen? Waar was nu neef gebleven, Wat zat de arme veldmuis daar Van angst en schrik te beven. Gelukkig ja, daar was een gat, Daar kroop hij in, heel vlug, Daar juist sioeg poes haar nagels nog Heel even in zijn rug. Verschriklijk, wat een pijn deed dat! 't Was haast om te bezwijken. Voort rende veldmuis door de gang, Niet durvend om te kQken. Of soms nog meer gevaar er was Wat moest hij hier beleven Maar, dacht hij, waar is toch mijn neef, De stadsmuis nu gebleven? 4a, daar aan 't eindje van de gang, Daar wachtte stadsmuis al, Die heel verschrikt te kijken zat Verlegen met 't geval. „Och, neef", zoo sprak hy veldmuis aan, „Och, wil het mij vergeven, □at ik U bracht in zoo'n gevaar. Ik vreesde voor Uw leven. Gij zijt gewond, naar'k zie, maar och, □at zal wel gauw genezen, Kom nu maar mee, dan breng Ik u Waar niets gij hebt te vreezen." (Wordt vervolgd). Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK,

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5