- 0 R. S. STOKVIS ZONEN J Agent: W. v. Dommelen dieren absoluut te verwerpen, maar voor het fokken van bedrijfskippen een goed te gebruiken dier. Kippeneieren zijn tot drie weken na de treding bevrucht, hoewel men ver standig doet, voor het broeden eieren te nemen niet ouder dan een dag of tien. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). VEREEN1G1NG .KONINGINNEDAG". Aan de inwoners van voormalig Besoijen. In verband met het feit dat voor het Bestuur van bovengenoemde vereeni ging de tijd weer is aangebroken om over te gaan tot het organiseeren van een feestdag ter viering van den ver jaardag van H.M. onze Geëerbiedigde Koningin Wilhelmina, zij het mij vergund een enkel woord tot U te ricnten. Allereerst wil ik bij U allen in her. innering roepen den feestdag welke in het afgeloopen jaar is gehouden en waarop U en Uwe kinderen op zoo'n bijzondere wijze hebt genoten. Denkt allen even aan de Kinderfeesten wtlke door het Bestuur waren daargesteld en aanschouwt in gedachten de blijde kindergezichtjes toen aan allen zonder uitzondering, de aardige geschenken werden uitgereikt, die men voor deze g ilegenheid had weten te bemachtigen. Ziet hoe vreugdevol zij bij Vader en Moeder kwamen en hoe dan ook deze ingenomen waren met heigeen hun kleine kleuters was ten deel gevallen. Denkt e ven terug aars de schitterende avondfeesten, aan de gezelligheid en aan de eensgezindheid welke toen heerschte. Welnu, evenals het vorig jaar is het Bestuur ook thans van meening de feesten zoo smaakvol mogelijk te or ganiseeren en verzoekt daarom Uw aller medewerking. De medewerking die het Bestuur van U vraagt zal in hoofdzaak moeten zijn een finantieeie medewerking en wel door aan te sluiten als lid en hierdoor te offeren de vastgestelde contributie, welke toch door ieder gemakkelijk kan worden voldaan, aangezien deze zoo miniem is gesteld. In verband met het voren staande zal U dan ook een dezer dagen een inschrijvingsbiljet worden aange boden, waaruit U kunt opmaken dat het Bestuur alles in het werk stelt om de feesten zoo grootsch mogelijk te doen piaats vinden en waar U de gelegenheid wordt geboden de storting der contributie naar verkiezing te regelen. O ak zij het mij vergund medewerking te verzoeken van de inwonende jon gelui, die toch op zoo'n bijzondere wijze van deze feesten profiieeren. Toont ook Gij U we medewerking, sluit U evenals Uw ouders aan als lid der vereeniging, temeer daar voor U het bedrag der contributie is gesteld op f0 50 en waaromtrent het Bestuur U gaarne nadere inlichtingen verstrekt. Hopende dat deze mededeelingen voor U een aansporing mogen zijn tot aansluiting en medewerking in boven genoemde vereeniging die zich ten doel stelt le. Openlijk en algemeen hulde te brengen aan ons dierbaar Vorstenhuis en vooral de kinderen koningstrouw en gehechtheid aan hei Huis van Oranje In ie prenten 2e. Voor de ingezetenen een feest daar te stellen dat ongetwijfeld tot meerdere verbroedering en hechtere onderlinge vriendschap leiden zal. De Secretaris, N. Kaatsheuvel. 24 April 1929. Aan de Redactie van De Echo van het Zuiden", Waalwijk Geachte Redactie! Ter nadere beantwoording op het ingezonden stukje geplaatst in Uw blad van Zaterdag 20 April en onder- teakend door: Een lid der Coöperatie .Broederhulp", Kaatsheuvel, gelieve U onderstaande regelen even od te nemen, waarvoor bij voorbaat dankend. Het bestuur en ondergeteekende is van oordeel dat vermeende bezwaren of grieven of alles wat de interne aangelegenheden van de Coöperatie raakt niet kunnen en behooren te worden beslecht in een of ander plaat selijk blad, doch Hitsluitend op de algemeene vergadering. Zij alleen kan ten aanzien van deze bindende besluiten nemen en niet de lezers van een of ander biad. Dat de laatste algemeene vergadering de zienswijze van een opposant niet deelde is voor dezen inderdaad geen groot succes en het daarop algemeen genomen besluit van nul op het request is niet bemoedigend. Dat zulks bij een opmerker geen bevrediging schenkt, kunnen wij ons volkomen indenken, maar daarom zijn de gegeven toelichtingen op de ge stelde vragen in 't geheel nog niet minder juist. Waarom de schrijver, die toch ook ter algemeene vergadering was, niet verder na onze beantwoording op de zaak inging en toen alles met een stil zwijgen accepteerde, begrijpen wij niet goed, nu ons achteraf blijkt dat de beantwoording niet naar zijn genoegen was. Met een verdere gedachtenwisseling zouden ongetwijfeld de door hem ver meende zwakke plekken tot klaarheid hebben kunnen komen en had de al gemeene vergadering haar standpunt daarnaar dan kunnen bepalen. In hoeverre nu het geschrevene in overeenstemming is, met hetgeen door ons op den vraagsteller is geantwoord hierop zullen wij niet nader ingaan doch wij zullen in overweging nemen of het zijn nut kan hebben, om op een eerstvolgende algemeene vergadering er nader op terug te komen en zullen dan wanneer ons dit noodig lijkt, met uitvoeriger mededeelingen over de feiten en gebeurtenissen der laaiste jaren ter vergadering komen. Voorts moeien wij den inzender nog opmerken dat wij er geen behoefte aan hebben de C< operatie langs dezen weg populair (of berucht) te maken, daarvoor gaan de zaken te goed en wij beschouwen dat de goede gezind heid en tevredenheid in dezen goeden gang van zpken voldoende blijkt. Wij herhalen nog eens wat in ons jaar. verslag staatHetzijn niet de slechtste vruchten waaraan de wespen knagen. Aan den geachten inzender zich noemende „Een lid der Coöperatie", hebben wij nog het beleefd verzoek, om wanneer hij van meening is zijn grieven tegenover ons te moeten uiten in een of ander biad, om dan ook den moed fe hebben, dit door zijn naam te bevestigen. Door dezen weg te laten stelt de schrijver zich, zoo niet op een verdacht dan toch zeker op een heel zwak standpunt. En niet het zwakke maar de goede, zakelijk sterkeargumanten, getoetst aan juiste gegevens, zullen de juiste be slissingen brengen. Voor het Bestuur der Coöp. „Broederhulp", Kaatsheuvel, F. v D. LEE RECHTSZAKEN. Levensgevaarlijk. In een langdurig verhoor werd voor de Bossche rechtbank in hooger be roep de strafzaak behandeld tegen Adr Zw. Sn., 55 jaar, landman te Almkerk. Verdachte, voorzitter van het wa terschap „Het Pompveld" onder Veen, was door het Kantongerecht te Heus den wegens overtreding der Veilig- heidswet veroordeeld tot vier maal f50.- boete, subs, hechtenisstraf ter wijl door het O M. vier maal f 100 was geëischt, De zaak betreft het watergemaal der polders onder Veen. De twee vliegwielen aan den oliemolen ston den geheel onbeschut en de drijfriemen waren onveilig. Verdachte bekende, maar meende toch de gronden te kunnen aanvoeren wdarom hij van zijn vonnis in hooger beroep was gekomen. Twee jaar geleden was er brand geweest aan het gemaal en nu werd het waterschapsbestuur bij de daarna gevolgde werkzaamheden gruwelijk afgezet. In Heusden hadden een smid en een monteur er maar op aan ge rekend. Toen er aanmerking werd ge maakt op de hooge nota van den ver ver, liet deze er dadelijk f25 op vallen. Met den timmerman was het ditoWij worden die afzetterij beu, aldus verdachte, en daarom waren we voornemens alles iegelijk maar ineens te laten doen en dan ook goed. Getuige Lucas Berk, technisch amb tenaar, inspecteur, wonende te Breda verklaarde, dat aan het watergemaal de aand'ijfriem, de centrifugaalpomp, de drijfriemen aan de zulgpomp en de spoelwatrrpomp allen onbeschut waren In 1926, vóór den brand was de toestand al reeds zoo. De brand vond plaats in 1927. Nadien bleef nog alles onbeveiligd. Aan den rijksveld wachter A, van Hout te Veen is het te danken dat de aandacht op den nnhoudbaren toestand werd gevestigd. Bij toen gevolgde inspectie bleek er het werken voor den machinist levens gevaarlijk. Gewillig zijn die heeren niet, ant woordde de Inspecteur verder opeen vraag van den president. Van de zijde der verdediging door Mr. Dr. van Leeuwen, advocaat en procureur Den Bosch, werden vier getuigen a décharge aangevoerd. Getuige Govert van Andel, 45 jaar, machinist te Veen (aan het waterge- maa! in kwestie) antwoordde bevesti gend op de vraag ot aan hem gezegd werd direct te waarschuwen als er iets niet in den haak was. En zoolang moest dat maar blijven hangen, aldus de president. Tot zoolang had je dus kans te worden dood geslagen, merkte de Of ficier, Jhr. Mr. van Asch van Wijck aan den machinist op. Getuige Jansje van Andel, de vrouw V3n den machinist, ontkende uit vrees voor Snoek niet om verbetering te hebben durven vragen. Dus u hebt niet gezwegen uit vrees voor Snoek? vroeg de president op nieuw. Neen, aldus de vrouw. Getuige A. W. van Hout, rijksveld wachter te Veen, verklaarde, dat hij uit eigen beweging de Inspectie per brief had gewaarschuwd. Getuige C Schreuders, landbouwer te Veen, secretaris penningmeester van het polderbestuur, had opdracht den inspecteur goed uit te hooren over wat er gebeuren moest voor de vei ligheid. Toen er later schouw werd gehouden, kwam de zaak weer te> sprake, maar alles bleef nog zooals 'i was. Vóór den brand was alles in orde, besloot getuige Schreuders. Het bestuur was niet onwillig, ver zekerde hij nog. Maar nalatig om de kosten, merkte de president op. De Oificier nam daarna requisitoir. Onder de sociale wetten is zeker de Veiligheidswet niet de minst goede aldus het O. M. De lankmoedigheid der inspecteurs heeft spr. steeds ver baasd. Deze zaak heeft zijn ergernis opgewekt. Dat duurt nu ai vanaf 19 '9 in 1926 kwam het er met de veilig heid eindelijk in orde en na den brand van 1927 bleef alles weer hangen en werd het om de kosten gelaten het leven van den machinist behoorlijk te beveiligen en hem voor ongelukken te behoeden. Eisch: bevestiging van het vonnis. De verdediger, Mr. Dr. v. Reeuwen, Den Bosch, meent dat het bestuur meer te goedertrouw de zaak maar liet waaien en gelooft niet dat er ook maar een greintje onwil in het spel is Lakschheid behoort tot de meritaiiteii van het platteland en hier betreft het ook die lakschheid. De zaak is vol gens pl. heel onschuldig. Men kan hei geval wel breed uitmeten, maar 4e rechtbank kan ook even goed aanne men dat hetpolderbesiuur van goeden wil was. Een strenge beschouwing is hier uit den booze. 't Is overdreven voor ieder onderde el een boeie op te leggen, 'i Is ook onjuist, want dsr zouden het er riet vier, doch vijf moeten zijn. PI. acht het juist dat hei geheel onder één boete behoort te worden samengevoegd en met f50.— te volstaan. Een clemente eisch is hier op zljr, plaats. Uitspraak 9 Mel a s. Een stommiteit A. V., chauffeur te Wijk, stond te recht ter zake: dat hij op 7 Jan. 1929 te Heusden als bestuurder van een auto, terwijl hij een auto tegenkwam, niet behoorlijk den doorgang voor deze auto heeft vrijgelaten, waardoor een aanrijding ontstond. Te dezer zake werd verdachte ver oordeeld tot 3.subs 2 dagen door het Kantongerecht te Heusden en kwam van dit vonnis in appèl. Vanwege het O.M. zijn 4 getuigen gedagvaard. Verdediger Mr. Jos. van Besouw, 's-Bosch. Waarom ben je in hooger beroep gekomen? vroeg de President. Ik zie daar een verdediger staan, dus zal de zaak je nu heel wat meer kosten dan die 3.boete. (Van Wijk, de tegenpartij, zal bij veroordeeling van verdachte 300. moeten ontvangen, dus was het wel de kosten waard te trachten vrij te komen). De px-esident wees er uitvoerig op, dat er toch zoo roekeloos gereden wordt, zelfs met vrachtauto's vol rammelende melkbussen e.d., waarbij men eikaars signalen niet hoort. Je had inplaats van 300 wel 3000 schade kunnen aanbrengen. Van Wijk, die door V. werd aangere den, heeft geen schuld. Getuige Jan v. Wijk, chauffeur te Genderen, verklaarde goed geremd te hebben, maar verdachte, die had moeten stoppen, reed maar voort. De schade der aanrijding bedraagt 328.Getuige is niet verzekerd en ontving nog geen cent schadevergoe ding. De brigadier Theunissen uit Dus- sen en nog een ander politieman, die met Van Wijk meereden in de rich ting van Genderen, verklaarden dat de bus van Van Wijk krachtig ge remd werd. Verdachte zeide volop „geblazen" te hebben. Dat geeft je niets! aldus de presi dent. Je hebt meer te doen dan te blazen. Na getuigenverhoor eischte het O.M. bevestiging van het vonnis. De verdediger Mr. Jos. v. Besonw, Den Bosch, pleitte in een uitvoerig betoog vrijspraak. Uitspraak 9 Mei a.s. Een blauiv oog geslagen. P. v. S., visscher te Woudrichem, werd ter verantwoording geroepen wegens mishandeling, doch was niet komen opdagen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte op 3 Maart 1.1. in verband met een ruzie over het gooien van sneeuwballen, zijn tegenstander had geslagen en deze er een blauw oog van overhield. Verdachte had nog een blanco strafregister, daarom was de eerste veroordeeling een clemente boete van 20.of 20 dagen hechtenis, con form den eisch. Uitspraken Kantongerecht Waalwijk, van 25 April 1929. N. R. te Loon-op-Zand, overtr. trek- hondenwet, 0.50 of 1 week tucht school. L. v. d. H. te alsv., overtr. prov. pol. regit., 5 of 3 dagen. M. R. te Kaatsheuvel, overtr. alsv., 3 of 2 dagen - J. R. te Waalwijk, overtr. arbeidswet, 10 of 5 dagen. J. v. d. W. te Loon-op-Zand, H. M. te Capelle en P. K. te Waalwijk, overtr. mot. en rijw. wet, ieder 3 of 2 dagen. M. v. A. te Sprang-Capel- le en F. P. te Drunen, overtr. alsv., ieder 5 of 3 dagen. J. v. d. S., J. B. en J. M. te Waalwijk, overtr. alsv., ieder 2 of 2 dagen. T. d. R., H. d. L. en N. v. O. te Vlijmen, overtr. pol. verord., ieder 2 of 2 dagen. J. d. J. te Sprang-Capelle en W. v. d. V. te Kaatsheuvel, overtr. veiligheids wet, ieder 5 of 3 dagen. R. v. R. en v. d. H. te Kaatsheuvel, C. E. te Vlijmen, A. v. G. te Waalwijk, J. B. te Sprang-Capelle, dronkenschap, ieder ƒ10 of 5 dagen. H. t. H. zwervende, overtr. alsv., 3 dagen hechtenis. J. H. en G. B. te Kaats heuvel, T. v. D. te Eindhoven, overtr. veldpol., ieder 3 of 2 dagen. BURGERLIJKESTAND. WAALWIJK. Geboren Petrus F. T. z.v. J. C. Kools en M. G. J. M. Viguurs. Cornelia M. H. d.v. H. Berkelmans en J. M. v. Kuik. Marinus z.v. J. van Ark en F. H. van Disseldorp. Marcus z.v. J. B. van den Anker en M. Hullen. Evert z.v. J. Oudbier en G. van Veldhuizen. Andreas C. z.v. A. A. Teurlings en II. H. van Riel. Hendrika A. d.v. Chr. Roelofs en T. Roubos. Elisa beth H. M. d.v. G. van Reien en C. M. van Breugel. Overleden Cornelis F. Verhulst, 62 j., echt- gen. van M. Henkelman. Petronel- la Treffers, 43 jaar. Johanna M. Ligtvoet, 72 jaar, wed. van V. J. Hoffmans. Theodora van Mier, 72 jaar, wed. van M. van Veldhoven. Huwelijksaangiften Vincentius M. Engel, 27 j. en Adri- ana M. van Hoof, 26 j. Marinus W. van der Heijden, 25 j. en Maria C. van Brunschot, 23 j. Gehuwd Willem K. van den Heuvel, 22 j. en Antonia J. van Engelen, 21 j. Hendrikus G. J. Brok, 23 j. en Jaco- mijna J. M. van Bavel, 19 j. Hen drikus Kolster, 30 j. en Pieternella W. Staal, 27 j. Hendrikus Hoeve naar, 23 j. eri Theodora M. van Veld hoven, 24 jaar. Ingekomen personen: J. W. Broekmans, van Loon-op- Zand. - H. M. Heessen, van Oss. II. van Huiten, van Tilburg. H. C. EversZuidweg, van Vught. Ri chard Goebel, van Heerlen. Ch. J. van den Steen-van Ommeren en gez., van Zandvoort. Vertrokken personen Th. P. Sprangers, naar Berlicum. C. v. d. Wiel, naar Tilburg. A. Duquesnoy, naar Loon-op-Zand. A. M. van Griensven, naar St. Mich.- Gestel. - J. van Zoelen en gez., naar Vreeswijk. Johanna Willink (wed. C. Havelaar) naar Kerkrade. A. M. van Drunen, naar Tilburg. J. P. A. Wolters, naar Breda. F. Kre- mer, naar Vlijmen. MADE. Algemeene vergadering van de leden der R.K. Kiesvereeniging te Made op Zondag 28 April 1929 direci •ia de Hoogmis, in het Patronaats- gebouw te Made. Agenda 1. Opening. 2. Bespreking omtrent de op Zon dag 5 Mei a.s te houden stemming over de groslijst van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. 3. Mededeelingen aangaande de wettelijke stemming. 4. Sluiting. Zondag hield de vereeniging lot het instandhouden van het varkens fonds te Made hare algemeene jaar vergadering in het café van den heer Th. Thijssen alhier. De zaal was stampvol. Als voorzitter fungeerde de heer M. de Wijs en als secr.—penn de heer M. Simonis. Na de opening werden door den secretaris de notulen voorgelezen, welke onveranderd werden goedge- STOKVIS FABRIKAAT Ouderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen Stationsstraat 10, Waalwijk. keurd. Aan de orde was een verzoek om schadevergoeding voor bedorven spek door het lid Lankhuizen gedaan, welk verzoek dour de vergadering met 96 tegen 42 stemmen werd afgewezen Uit hei jaarverslag van den penn. bleek, dat de ontvangsten over 1928 bedroegen f4728.81 en de uitgaven f 1081.52, zoodat op 31 Dec. aanwezig was een batig saldo van f3647.29. Aan schade werd uitbetaald een bedrag van f458.50. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. Jansen en J. van Gils. In de rondvraag deed het lid P. Jansen een voorstel om ook zgn. binnenberen te doen uitbetalen en indien voor de consumptie geschikt, het vleesch fe doen verfeoopen. Hier over ontstond een breedvoerige dis- cusia en werd besloten dit punt tot een volgende vergadering aan te houden. Hierna sloot de voorzitter. Zondagavond hield de R.K. Staatspartij een tamelijk druk bezochte vergadering in hotel „De Korenbeurs" alhier. Als spreker trad op de heer W Sassen, candidaat voor de Tweede Kamer, uit Geertruidenberg. Spreker begon zijne inleiding met de tnededeeling, dat het niet in zijne oedoeling lag propaganda voor ziph zelf te maken, maar om de massa te oewegen alle laksheid van zich af te schudden en bij de komende verkie zingen paraat te zijn. Als onderwerp had spreker gekozen „De ontvolking van het platteland". Spr. spoorde alle aanwezigen en vooral de jeugd aan zich te ontwikkelen ook op gods dienstig en maatschappelijk terrein voor het welzijn der geheele mensch- heid. Er moet komen meer opvoedings gezindheid en saamhoorigheidsgevoel, zegt spr. Een der grootste oorzaken der ontvolking van het platteland noemde spr. de nog te veel heerschen- de liberale gedachte bij de dorps regeerders en het niet genoeg waar- deeren van den arbeid der aldaar werkende klasse, waardoor deze ook om fiiiancieele reden hunne dierbaar geworden woonplaats moeten verlaten en zich in de fabriekscentra moeten vestigen. Met pakkende voorbeelden wist deze enthousiast voor zijn onderwerp te demonstreeren, hoe in verschillende plattelandsgemeenten fabrieken komen leeg te staan, waardoor salarissen worden weggenomen, ondanks alle moeite vaak gedaan om de industrie te behouden. Hij wijst in dit verband op Oosterhout. Zevenbergen, Ouden bosch en Oss, waar een dergelijk geval valt waar te nemer. Niet ailèèn de arbeider, maar ook de kleine boer kwijnt in de zorgen om het bestaan, zegt spr., en vergelijkt nu de pacht prijzen van vroeger en nu. Spr noemt het een gelukkig verschijnsel dat ook het pachtvraagstuk op het program der Katholieke Staatspartij voorkomt. En als arbeider en boer achteruit gaan, zegt spr., gaat ook de midden stand verloren. Hij bestrijdt hierna de concerns en trusts, waardoor ook de middenstand in het gedrang komt. Ook het afbetalingssysteem en het bonnenstelsel is een maatschappelijk kwaad. Spr. neemt hier Duitschland als voorbeeld, waar de groote kartels prijsregelersd optreden en waardoor volgens spr. het arbeidsvraagstuk in het gedrang komt. Dit alles werkt de trek naar de groote steden in de hand, waar de opeenhooping der groote volksmassa's geloofsafval en wantoestanden veroorzaken. Hierdoor is ontstaan, zegt spr., het neo—mal thusianisme, de zetelwinst der socia listen, en waarschuwt met klem tegen de goddelooze revolutiestokers uit de stad en spoort allen.in zijne vurig gehouden rede aan navolgers van AMSTERDAM ROTTERDAM GRONINGEN r

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6