Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, 1 FEUILLETON GEMEENTERAAD. NUMMER 35. WOENSDAG 1 MEI 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschuilt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ena. franco te Benden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Teleur.-Adres: ECHO. PrQs der Advertenties: 20 cent per regelminimum 1.50. Bf) contract flink rubat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. ■s- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD! LOON—OP—ZAND. De Raad der gemeente Loonopzand vergaderde Zaterdagnamiddag ten raadhuize te Kaatsheuvel. Afwezig het lid de Weijs. Agenda: 1. a. Mededeeling procesverbaal kas- opneming, b. verslag Commissiën tot wering van schoolverzuim te Kaats heuvel en te Loonopzand. c. Benoe ming leden stembureaux voor de ver kiezing van leden voor de 2e Kamer der Staten-Generaal. d. Mededeeling steunregeling. a. Overeenkomstig boeken en be scheiden was en moest in kas zijn 1013.96^. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b. Wordt voor kennisgeving aan genomen. c. Stembureau I. Voorzitter: Bur gemeester van Besouw, leden: Wijde- mans en Swagemakers; plaatsvervan gende leden: Wijdemans en J. v. d. Wee. Stembureau II. Voorzitter: Weth. v. d. Horst; leden: Snaphaan en v. d. Hoven; pl.verv. leden: Brok en Lee- naarts. Stembureau III. Voorz.Roesten- berg; leden: de Wijs en Vrinten; pl. verv. leden: Musters en Snoeren. Stembureau IV. Voorz.: v. Amels- foort; leden: Michael en de Bruin; pl.verv. leden: Ligtvoet en v. Kool. Stembureau V. Voorz.: Weth. van Lier; leden: v. d. Heuvel en v. d. Wil denberg; pl.verv. leden: Basters en v. Lier. Stembureau VI. Voorz.: Snoeren; leden: van Rooi en Dingemans; pl. verv. leden: de Kort en Heijkant. d. De Voorz. deelt mede, dat den afgeloopen winter 297.75 aan steun is uitgekeerd. NAAR HET ENGELSCH. J. SCHEEPENS. 62. Na eerst met monteren tred eenige tuinpaadjes te hebben gevolgd, begon zij rustiger te loopen, naarmate zij dichter kwam bij het kleine prieel, dat stond op het breede terras, van waar men uitzicht had op de zee, en waar Chris gaarne verwijlde. Lang zaam volgde zij haar weg langs de graspaadjes tusschen de rozen, tot dat zij plotseling midden op het ter ras aanlandde, als een eekhoorntje dat onverwacht tusschen de dichtbe- bladerde takken van den boom te voorschijn komt gesprongen. Daar was iemand in het prieel, want twee menscheen hoorde zij in ernstig gesprek. Een der beide man nen -tpnd met zijn rug naar Chris en hieiu met de hand een der stijlen van het prieël omklemd, zóó zenuwachtig dat deze scheen te beven van inge- duld en opwinding. Chris zag duidelijk de groote, eer grove hand, waarvan de duim, bui tengewoon breed en plat, de kurk- schors, waarvan het prieel was opge- Snoeren. Door andere gemeenten is er in de kranten publiciteit gegeven over de steunregeling, is dat hier niet gedaan? Voorz. De menschen die voor steun in aanmerking kwamen, wisten 't toch al spoedig. Zooiets is gauw ge noeg bekend. Roestenberg. Het is anders ge- wenscht dat ieder voor zich de kassen benut die daarvoor zijn aangewezen, anders is men in geval van werkloos heid dadelijk op de openbare liefda digheid aangewezen. Ik zou gaarne zien, dat B. en W. ook in die richting werkzaam gingen als 't weer noodig mocht zijn. Wanneer ze allemaal be hoorlijk georganiseerd zijn, behoeft de gemeentekas niet te worden aan gesproken. Ik heb 't al zoo dikwijls tegen de menschen gezegd, doe je plicht als arbeider in de maatschappij. Voorz. Ze zijn nu gewaarschuwd, want een werkloosheid als we nu heb ben gehad, kan zich volgend jaar weer voordoen. Men kan zich daarte gen verzekeren. Van Lier. Nu hebben we wel een abnormale winter gehad. Ik geloof echter niet dat alle menschen er voor voelen om zich te organiseeren. Roestenberg. Als ze niet voor dit sociale nut voelen, dan moeten ze 't maar eerst aan den lijve voelen. Er zijn extra kassen voor de arbeiders, waaruit ze bij eventueele werkloos heid kunnen trekken. Waarom benut ten ze deze niet? Wanneer daar niet op gewezen wordt, dan worden ze ge makkelijk en groeit de zucht aan om van de gemeente te trekken. Voorz. Dat ben ik met u eens. 2. Benoeming van een onderwijze res aan de Openbare Lagere School te Loonschendijk. Op de voordracht staan: e. Mej. A. G. M. J. Kaan, onder wijzeres te Terneuzen. b. Mej. M. Vis, onderwijzeres te Tholen. c. J. H. Covée, onderwijzeres te Sprang-Capelle. trokken, als het ware scheen te willen verpletteren. Welk een duim! Zoo'n misvormd vingerlid had Chris nog nooit tevoren aanschouwd. Het was alsof die duim eens door een hamer was platgeslagen, zoo breed, zoo wreed zag hij er uit, plat als de kop van een ratelslang, met in het mid den, als in een paarse parel neerge vallen in een moddergoot, een heel kleine, ronde, overigens regelmatig gevormde nagel. De eigenaar van dien duim trad op een gegeven oogenblik een stap ach teruit, om uiting te geven aan een aanval van vroolijkheid. Hij barstte in een luiden schaterlach uit. Toen zag hij op enkele passen afstand Chris en zijn oogen ontmoetten de hare. Het waren kleine, geniepige oogjes meen de Chris, die met hare gewone scherp zinnigheid spoedig het karakter van den man ,die voor haar stond, had ontleed, twee kleine geniepige oogjes in een ruw brutaal gelaat, het gelaat van een booswicht. Het verbaasde haar bovendien, dat de vreemdeling als predikant was gekleed. „Ik ik vraag u wel excuus", stamelde Chris, „maar ik Henson kwam uit 't prieel te voor schijn. Hij scheen onthutst te zijn en verrast, want een diep rood kleurde zijn kwabbige wangen, en men zag 't hem aan, dat hij met moeite zijn ver stoordheid verborg. „O neen, blijft u gerust hier", sprak hij, „mijnheer Merritt zal anders den ken, dat hij u heeft doen schrikken. Mejuffrouw Lee, deze heer is mijn v. d. Heuvel. Zouden we eerst niet punt 15 behandelen? Voorz. Ze krijgt de nieuwe instruc tie toch thuisgezonden. De regeling is algemeen. Ook voor 't reeds in functie zijnde personeel geldt de nieu we regeling. Hierna werd overgegaan tot stem ming. Uitgebracht werden 12 stemmen, waarvan 10 op mej. Kaan en 2 op mej. Vis, zoodat de eerste is benoemd. Opm. Mej. Covée had inmiddels een benoeming ontvangen te Sprang- Capelle. 3. Verzoek van Mej. P. Kemper man, om eervol ontslag als onderwij zeres aan de Openbare Lagere School te Den Moer. Conform aanvrage werd aan mej. Kemperman. eervol ontslag verleend. 4. Voorstel vaststelling vergoe ding over 1927 ten behoeve van de Bijzondere Lagere Scholen. De vergoedingen worden als volgt vastgesteld: School Kaatsheuvel 2250.25 Meisjesschool Loonopzand 962.37 Meisjesschool Berkdijk 740.65 Jongensschool Berkdijk 739.07 School Loonschendijk 800.40 Jongensschool Loonopzand 1003.25 5. Voorstel betreffende het voor het jaar 1929 te verleenen voorschot op deze vergoeding. School Kaatsheuvel 1899.58 Meisjesschool Loonopzand 830.08 Jongensschool Loonopzand 889.41 Jongensschool Berkdijk 611.39 Meisjesschool Berkdijk 558.55 Loonschendijk 545.57 6. Voorstel vaststelling vergoe ding ten behoeve der Bijzondere La gere Scholen over 1925, 1926 en 1927 (3-jaarlijksche afrekening). School Kaatsheuvel 6732.66 Jongensschool Berkdijk 2348.53 1 Meisjesschool Berkdijk 2260.64 Meisjesschool Loonopzand 2955.38 „Jongensschool Loonopzand 1024.17 School Loonschendijk 3072.56 Uit de afrekening blijkt dat Kaats heuvel 281.45 te veel heeft ontvan gen, jongens- en meisjesschool Berk dijk respectievelijk 1.51 en 1.04, terwijl aan de Jongensschool te Loon opzand 20.92 te weinig is uitge keerd. 7. Beschikking van Gedeputeerde Staten betreffende de aan J. Hop te Kaatsheuvel (Achterste Hoeve) toe te kennen vergoeding voor het bezoeken van zijn kind van de Christelijke School te Sprang-Capelle, op meer dan 4 K.M. van zijn woning gelegen. Zooals bekend is Hop in beroep ge gaan bij Ged. Staten op 't besluit van den Raad, waarbij adressant's aan vrage om een vergoeding van 2.50 per week werd afgewezen. Gedeputeerde Staten deelen nu me de, dat zij het raadsbesluit vernieti gen en de gemeente gehouden is om aan Hop 103.50 per jaar uit te kee- ren.'met terugwerkende kracht vanaf 7 Juni 1928. 8. Verzoek, van H. Klijn te Kaats heuvel (Achterste Hoeve) om gelijke vergoeding. Voorz. We hebben een onderhoud gehad met Klijn en zijn overeengeko- beste vriend en medewerker op het uitgestrekte veld van het apostolaat, de eerwaarde heer James Merritt." „Is mijnheer Merritt ook een vriend van lord Littimer?" vroeg Chris aar zelend. „Littimer haat nu eenmaal het geestelijk kleed", was het antwoord van Henson, „en hij stelt ook niet 't minste belang in mijn arbeid. Ik ont moette mijn vriend toevallig zooeven in het dorp en heb hem hierheen ge bracht, om eens even gezellig te hoo rnen. Mijnheer Merritt neemt op het oogenblik eenigen tijd een welverdien de vacantie." Chris antwoordde vriendelijk, dat zij hieraan niet twijfelde. Ze vond het natuurlijk minder gewenscht Regi nald Henson mee te deelen, dat zij wist, dat een der twee geheimzinnige telegrammen van mijnheer Henson geadresseerd was aan een zekeren James Merritt, aan een adres in Mo- reton Wells, een stadje, ongeveer een vijftien mijlen verder. Dat de schurk voor geen cent te vertrouwen was, wist zij volkomen. „Uw werk moet wel zeer interes sant zijn", sprak zij na een oogenblik. „Is u al lang predikant, mijnheer Merritt?" Merritt antwoordde met een eenigs- zins schorre stem, dat hij nog niet lang de predikantskleeren aan had, waarin hij natuurlijk van zijn kant gelijk had. Maar zijn stem en zijn grof schurk achtig gelaat maakten den indruk dat hij dan toch in elk geval tusschen de doornen en distels langs den weg was opgeraapt en eerst sedert zeer kort tot de partij der engelen moest zijn overgegaan. Geen enkel oogenblik durfde hij Chris in de oogen te zien, terwijl hij sprak. Een gevangenispre dikant zou zich ongetwijfeld voor zijn verschijning hebben geschaamd. Henson was klaarblijkelijk volstrekt niet op z'n gemak. Tenslotte trachtte hij onder een of ander voorwendsel den eerwaarden heer Merritt maar van het terras te verwijderen. „Een uitstekende kerel", zei hij, toen de laatste uit het gezicht verdwe nen was. „Het was een blijde dag voor ons, toen James Merritt tot ons over kwam. Hij kan een klasse menschen bereiken, waarmee wij ons tot hden nog niet konden bemoeien, omdat ze vol achterdocht waren jegens ons, menschen van betere klasse." „Ja, ik zou zoo denken, dat mijn heer Merritt al eens achter de tralies heeft gezeten. Dien indruk krijgt men tenminste." „Jaja", gaf Reginald Henson toe zonder blikken of blozen, „dat heeft hij ook, meer dan ééns!" Chris achtte het zeer goed mogelijk dat de onprettige kennismaking met de gevangenis zeer binnenkort nog wel eens zou worden hernieuwd, doch zij deed alsof ze overal geloof aan hechtte en stelde zich tevreden met glimlachend te verklaren, dat zij zeer veel belang stelde in den eigenaardi- gen man. Dat was immers in een Amerikaan- sche volstrekt niet een vreemd ver men om 50.per jaar en per kind te geven. Hij heeft op 't oogenblik 2 schoolgaande kinderen. Hiermede gaat de Raad accoord. 9. Schrijven Ged. Staten betref fende de Bouwverordening, waarop enkele bemerkingen zijn gevallen. Na voorlezing der bemerkingen, die van onbeduidenden aard zijn, worden ze alsnog in de Bouwverordening op genomen. 10. Voorstel vaststelling vermenig vuldigingsfactor voor de Gemeente lijke Inkomstenbelasting. Voorz. Verlaging kunnen we nog niet toepassen. We zullen eens af wachten wat ons de nieuwe financi- eele verhouding tusschen Rijk en Ge meente brengt. Nu stellen we voor 't vermenigvuldigingscijfer te handha ven op 22. Hiermede gaat de Raad accoord. 11. Schrijven van de houders van een radio te Loon-op-Zand, betreffen de storingen, welke worden onder vonden. Voorz. In de Commissie hebben we dit punt ook al besproken en er de aandacht van den Directeur op ge vestigd. Maar voor zoover de Direc teur heeft kunnen nagaan, zijn de storingen niet te wijten aan een af wijking in 't electrisch net. v. d. Heuvel. Als de Directeur dat zegt, dan zou ik aan adressanten me- dedeelen, dat er geen reden tot klach ten zijn, aangezien de oorzaken bui ten de sfeer van den Raad liggen. 12. Verzoek om beschikbaarstel ling van gelden voor de inrichting v. h. 7e leerjaar voor de R.K. Meisjes school te Loon-op-Zand. Voorz. Bij eerste aanvrage vroegen de Zusters om 300.We hebben haar toen gevraagd om een gespeci ficeerde opgave te zenden en nu ko men ze aan 391.55. (Gelach). v. Amelsfoort, Had nou maar niets gevraagd en 't dadelijk gegeven. Voorz. Dan waren ze er later toch nog om gekomen. Roestenberg. Als je gaat specificee- schijnsel en de ongerustheid van Re ginald Henson verdween dan ook ge leidelijk. Natuurlijk: miss Lee had niet de minste verdenking. Deze op haar beurt had mijnheer Henson nog gaarne een paar nieuws gierige vragen gesteld betreffende den eigenaardigen vorm van 's mans duim en de oorzaak er van, doch zij oordeel de het bij nader inzien voorzichtiger dit maar niet te doen. Ze wist en be greep al veel: genoeg zeer zeker om dubbel waakzaam te zijn, nu de om geving onveilig werd gemaakt door een tweetal schurken, van wie zij nog niet wist, wie wel de grootste was, of schoon zij het wel vermoedde. Eindelijk had het diner plaats, op gediend in de groote eetzaal ter eere van den zoo juist aangekomen gast, temidden van de bijzondere luxe om geving, waarvan Lord Littimer nu en dan gaarne vertoon maakte. Op de tafel prijkte het fijnste zilveren ser vies tusschen heerlijke bloemen en fijne groene planten. Als uit parel moeren schelpen glansde het electri- sche licht op alle voorwerpen van glas én van staal, en. wel een half dozijn bedienden beijverden zich om de aan- zittenden zoo voortreffelijk mogelijk te bedienen. -„Natuurlijk veroordeelt mijn waar de neef Henson al deze soort dingen", sprak Littimer. „Hij zou je wel willen doen gelooven, dat wanneer hij aan de regeering komt hier, al het goud en zilver en de wijn verkocht zal wor den ten bate van de armen, en dat deze stoelen zullen worden bezet door bedrogen gouvernantes en teleurge stelde winkeljufferen. Waalwtjkscbc en Langstraatschc •M „DB BOHO VAN HNT ZTJ1DBN ïtTW

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1