ren, valt het nooit mee. De Raad gaat met de aanvrage aé- coord. 13. Verzoek van het Bestuur dei- school voor Nederd. Hervormden te Loonschendijk om beschikbaarstel ling van gelden voor aanschaffing van nieuwe schoolborden en nieuwe methoden. Overeenkomstig voorstel B. en W. wordt op deze aanvrage gunstig be schikt. 14. Verzoek van den heer J. B. Brands te Loon-op-Zand om ontslag als lid van de Plaatselijke Commissie A-an Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente. Het gevraagde 'ontslag werd ver leend. In de vacature Brands is de volgende aanbeveling gemaakt: H. de Jong-Verschuren. J. Verschuren-Maas. Uitgebracht werden 12 stemmen, waarvan 9 op H. de Jong-Verschuren en 3 op den tweeden candidaat, zoo dat de eerste is gekozen. 15. Voorstel vaststelling verorde ning betreffende het ontslag van onderwijzeressen bij het Openbaar Lager Onderwijs in geval van huwe lijk. O.a. wordt de bepaling opgenomen, dat wie vóór 45 jaar huwt, ontslag krijgt. Op 65-jarigen leeftijd kan ont slag worden verleend. v. d. Heuvel. En de onderwijzeres ouder dan 45 jaar, kan die wel in dienst blijven als ze gaat huwen. Voorzitter. Dat komt bijna niet voor. Roestenberg. Neen, want daar is de bloem al af. De Raad gaat met het voorstel accoord. 16. Verzoek van de bewoners van de straat loopende van J. v. Heeswijk naar de Telefoonstraat, om verbete- ring. Voorz. De wegencommissie zal dit wel eens willen nagana. Van Lier. Er is een schrijven inge komen van Waalwijks Belang om sa men eens den weg te bezien van het Hoekje naar de Roestelberg. Als we er op uitgaan, kunnen we meteen naar nog andere wegen omzien, d.w.z. als 't weer en de weg dienende is. Wijdemans. Komt Waalwijks Be lang ons inet 'n auto halen? (Gelach). v. Lier. We zullen maar op de fiets gaan. Voorz. Dan hooren we wél nader van de Commissie hoe 't er mee staat. 17. Verzoek van het R.K. Kerkbe stuur te Loon-op-Zand om subsidie inzake de restauratie en vergrooting der R.K. Kerk aldaar. In 't adres zegt het Kerkbestuur dat Z. Exc. de Minister van O. K. en W. in een desbetreffend schrijven op merkt voor subsidieering inzake de restauratie der R.K. Kerk, niet alleen 't Rijk te betrekken, maar ook de provincie en de gemeente, 't Bestuur is bekend met den financieelen toe stand der gemeente en daarmede re kening houdende, zal men met een kleine bijdrage genoegen nemen. Voorz. Zooals de heeren wel weten is er destijds aan St. Joachimsmoer, Berkdijk en Kaatsheuvel ieder 300 gegeven voor een nieuw uurwerk. Wij meenen dus dat er wel reden is om ook aan Looen-op-Zand 300. te geven. Wijdemans. Ze zijn nog al gemak kelijk tevreden en vragen geen be paald bedrag. Roestenberg. De omstandigheden zijn hier wel een beetje anders. Mis schien zouden B. en W. op deze mo tieven kunnen overwegen om meer te geven. Ik wil er nog geen voorstel van maken, 't is maar een gedacht van me, die ik in overweging wil ge ven, wanneer we er werkelijk prijs op stellen, zoo'n middeleeuwsch stuk te behouden voor onze gemeente. Maar natuurlijk moeten we ook reke ning houden met onze geldmiddelen. v. Amelsfoort. Ik zou niet meer ge ven. 't Is een verfraaiing van de kerk. Voor de scholen zijn we al verplicht om te geven. Roestenberg. Een verfraaiing is 't absoluut niet. Snoeren. Neen, want van buiten is de kerk er erg leelijk door geworden. v. Amelsfoort. Als 't nou van ons afhangt of men ook van het Rijk sub sidie krijgt, ben ik er voor om 't te geven. Snoeren. Ik geloof nou niet dat daardoor de subsidie van het Rijk zou vallen, maar 't zal wel van in vloed zijn op het bedrag. De Minister heeft 40 toegezegd, maar als de gemeente nog geen geeft, dan geloof ik niet dat 't Rijk 40 zal ge ven. 't Rijk toetst de subsidie aan 't bedrag dat de gemeente en de provin cie zullen geven. Maar wat v. Amels foort zegt, is niet waar. 't Is geen ver fraaiing van de kerk, maar een nood zakelijke restauratie. v. d. Heuvel. De heer van Amels foort begrijpt den toestand van de Loonsche kerk absoluut niet. We hebben in Loon een middeleeuwsche kerk, maar die is veel te klein. Nu kwam de vraag: moeten we een nieu we kerk bouwen of de bestaande ver- grooten. 't Kerkbestuur heeft toen een paar deskundigen in den arm ge nomen, o.a. architect Valk, die zich weer in verbinding stelde met Dr. Kalff, Directeur van de Rijksmonu mentenzorg. Zij kwamen toen over een dat het wenschelijk is om de kerk te vergrooten en daardoor aan een dringende behoefte te voldoen .zon der het oude monument te schaden. De vergrooting is nu zoo, dat in het bijgebouwde gedeelte veel meer ruim te is dan in de oude kerk. Aanvankelijk wilde 't Kerkbestuur aan de gemeente geen subsidie vra gen, maar men is wakker geschud door den Minister. Ik geloof niet dat de subsidie van het Rijk afhangt of wij al dan niet subsidie geven. Maar wel zal onze bijdrage getoetst worden, 't Kerkbestuur staat echter op het standpunt, dat van de gemeente niet veel kan worden gevergd en men vraagt subsidie op aandrang van den Minister. In besloten vergadering zou ik er nog meer van kunnen zeggen, 't Is n.l. mogelijk om een goede oplos sing te vinden, zonder dat 't de ge meente meer kost dan ze nu denkt te geven. En ik geloof wel, dat het Kerkbestuur er mee accoord zal gaan. Voorz. Goed, dan zullen we er straks in geheime zitting verder over spreken. 18. Wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1928. Wordt goedgevonden. Rondvraag. Snaphaan. Zou 't te overwegen zijn nu de bouwvereenigingen zijn samen gesmolten, om een vakman aan te stellen voor die 160 woningen? Dat zou in 't belang van de bouwcombi natie en de gemeente zijn. Voorz. We hebben over dit punt ook al in 't Dagel. Bestuur gesproken. v. d. Horst, 't Is nog wel te onder zoeken. Maar de vraag is, hebben we voor zoo iemand wel voldoende werk in de gemeente?. Als we een vakman aanstelden, dan zou de Bouwvereen. aan de gemeente een restitutie moe ten geven. Nu moet men immers het werk door andere arbeiders laten doen. Roestenberg. Ik heb gehoord dat de arbeider aan 't slachthuis ook bouwvakarbeider is. Misschien kun nen we 't een met 't ander verbinden. v. d. Horst. Maar 't moet beslist een vakman zijn, iemand die kan metse len en timmeren als 't noodig is. Voorz. Dat zouden we kunnen on derzoeken, 't zou een goede oplossing zijn. v. d. Horst. Voor de gemeente is 't ook te prefereeren als aan de wo ningen onder toezicht wordt gewerkt. Snoeren. Ik heb gehoord, dat de gemeentebode ook is aangesteld om de huur op te halen. Ik dacht, dat hij zulks Zaterdagnam. deed, maar in Berkdijk en Loonopzand komt hij des Maandags, 't Gaat toch niet op om in gemeentedienst ook voor de Jlouwver- eeniging te werken. Voorz. De gemeente en de Bouw- vereeniging zijn annex. v. d. Horst. Daarbij komt nog iets anders. Toen de gemeentebode werd aangesteld, kreeg hij een laag salaris, maar met 't vooruitzicht op emolu menten, zooals 't huur ophalen. Zijn salaris als bode is maar 800.— en dat is zoo laag gehouden met het oog op de komende emolumenten, 't Is in 't belang van de gemeente dat al les in één hand is. Eén persoon kan op 'n Zaterdagnam. niet alle huren ophalen. We hebben toen toegestaan om hem 's Maandags een paar uur vrij te geven. Snoeren. Ik ben er niet op tegen, als 't hierbij maar blijft en er verder geen functies bijkomen. Van der Horst. Dat is de bedoeling niet. Roestenberg. We zouden sociaal niet vrij uit gaan als we het bodewerk tegen een loon van 16.—, als een volle po sitie beschouwden. Snoeren. Ik kom nog eens terug op 't schoolgeld. Nu moesten de menschen in eens over 3 maanden betalen. De Voorzitter zegt dat men ditmaal later klaar was met de kohieren. Voortaan zal men ook weer maande- lijksch kunnen betalen. Snoeren. Zou er ook geen andere re geling gemaakt kunnen worden voor het innen. Ik heb 't al eens meer ge zegd, dat het niet goed is dat de ou ders aan de kinderen het schoolgeld moeten meegeven. Roestenberg. Dat vind ik een "bij komstige omstandigheid. Maar er moet gelegenheid zijn om het schoolgeld in maandelijksche termijnen te kunnen betalen. Voorzitter. We zullen trachten om 't zoo goed mogelijk voor elkaar te krij gen. Van der Horst. Over dat meegeven van schoolgeld aan de kinderen is ook in andere gemeenten al heel wat ge sproken. In Amsterdam is het ook een vraagstuk en zoekt men ook nog naar een oplossing. Snoeren. In Oisterwijk is de bode met het ophalen van het schoolgeld be last, maar in een uitgestrekte gemeente als deze zal dat moeilijk gaan. Van den Heuvel. De wijze waarop vind ik van minder belang, als er maar gelegenheid is om he in maandelijksche termijnen te storten. Snoeren, 't Is al eens voorgekomen dat de ouders aan de kinderen 't school geld meegaven en na drie maanden van den deurwaarder een waarschuwing kregen. Van den Heuvel. Dan ligt de schuld aan de ouders. Als ze 's morgens aan de kinderen 't biljet en 't geld meege ven, dan moeten ze 's avonds toch weer 't biljet afgeteekend terug ontvangen. Vrinten. Hoe staat het met de sala risregeling? Voorzitter. We hebben eerst andere zaken afgewerkt, maar voor een vol gende vergadering komt het aan de orde. Dingemans. In de vorige vergade ring is besloten om de Hilschestraat wat op te knappen, maar er is nog niets aan gedaan. Ook de andere zandwegen verkeeren in desolaten toestand. Den geheelen winter is er niets aan gedaan. De opzichter zegt dat er niets gedaan kan worden omdat er een tekort aan werkvolk is. Is 't nou niet mogelijk dat er nog iemand op de. wegen wordt aan gesteld. De menschen klagen overal. Van Lier. Met zoo'n winte'r als we nu achter den rug hebben, kan er ab soluut niets aan de wegen gedaan wor den. Al hadden we toen 20 man gehad dan zouden ze^ nog werkloos zijn ge weest. Maar er moet binnenkort toch iets aan de wegen gedaan worden. Voorzitter. De tijd is er nu voor. Dingemans. In Waalwijk hebben ze wel 10 vaste arbeiders, in Dongen nog meer en hie'r zitten we maar met 4 ar beiders. Da's veel te weinig. Vroeger kwam er in de Moer nog wel eens iemand op de wegen, maar tegenwoor dig niet meer. Voorzitter. We hebben al overwogen om gedurende de zomermaanden een paar tijdelijke krachten te nemen en eerst te beginnen aan de Kruisstraat. Snoeren. En wanneer beginnen ze aan de Tuinstraat? Voorzitter. We kunnen niet overal tegelijk beginnen. Eerst zullen we nog moeten zien wat daar de rioleering uit werkt. Van der Horst. Voor de Kruisstraat hebben we nagegaan wat 't zou kosten bij aanbesteding, maar dat kwam zóó hoog, dat we 't zelf zullen doen. Roestenberg. Ik geloof, dat zich de zuinigheid gaat wreken. Wé hebben de wegwerkers ook steeds voor st'raatwer- kers gebruikt, waardoor aan de wegen onvoldoende kan Avorden gedaan. Met den opzichter gaat 't al evenzoo, hij is bouwkundige en gem .-opzichter. We moeten in deze Avat 'ruimer gaan kijken. De Voorzitter zegt overweging toe. Dingemans. We kunnen gemakkelijk een vaste kracht aanstellen, die zal bij slappe winters nog genoeg werk op de wegen vinden. Als er aan de wegen zelf niet veel gedaan kan worden, zouden de bermen eens gelijk gemaakt kunnen worden. Als we alleen in den zomer iemand nemen, wat moet zoo'n man dan in den winter aanvangen? Roestenberg. Daaraan mag wel ge dacht worden. De Voorzitten zegt dit toe. Hierna ging de Raad in geheime zit ting. KUNST EN LETTEREN. Expositie Theo van Delft in het Provinciaal Museum. De tentoonstelling van werken van Theo van Delft in 't Provinciaal Mu seum te 's Bosch geniet groote belang stelling. Algemeen is men ato1 lof over 't werk van dezen artist. Ook de pers laat zich gunstig uit. Zoo schrijft Ge rard Gerrits o.a. in de Provinciale N.- Brabantsche Courant: „Aan sommige doeken is het tragi sche element niet geheel vreemd geble ven, als in Drunensche duinen en Oude Maasje." Sluis te Doeveren, een forsch ge schilderd doek, mooi van compositie, raak geborsteld. Het grootsche is in alles goed doorA'oeld. Machtig staat de donkere gaping der sluis in het mooie atmospherische der omgeving. DooiAveer no. 5 is een doek met bui tengewone kwaliteiten. Spontaan, vlot geschilderd, geeft dit de stemming zoo volmaakt weer, als eenigszins mogelijk j is. Het druilerige in boomen en ver- schiet is van zoo'n subliem gehalte, het plasserige, modderige van den weg, van een prachtig coloriet. Fijn van toon is het gegeven gehouden en beheerscht in alles. Noemen we no. 6, Drunensche dui nen, èn door gegeA^en èn door schilde ring is het buitengewoon knap. Wat 'n tragiek zit er niet in die verlatenheid. Hoe onheilspellend die loeht boven de eindelooze zandmassa, het gegeven zoo mooi in een warmen toon gehouden, of no. 12, Kerkpoortje. Zoo volkomen een voudig, zoo AA'aar in opzet. Wat een at- mospherisch geheel is dit niet gewor den. Beschaafd van bewerking, met liefde geschilderd, doet het ons zoo etherisch aan. 't Is een brok poëzie; jammer dat het zoo terug gehouden hangt; 't verdiende een betere plaats. Van een heel anderen kant laat van Delft zich zien in zijn portretten, 't Best is hij in zijn spontaan geschilderde en dan noemen we op de eerste plaats no. 9, Kap. v. D." Het Huisgezin: „Men zegt van zijn schilderijen dat ze toch impressionistisch zijn, en wie z'n werken ziet zal het niet ontkennen. Maar het impressionisme is de spheer, waarin tegemvoordig aan kunst gedaan wordt, en wanneer men van Delft's werk ziet, hervindt het impressionisme z'n goeden klank, Avant hij „doet" niet aan impressionisme." NIEUWKU1K. Op Donderdag l6 Mei as. zal door de leden van de Congregatie van O.L. Vr. haar jaar- iijksche bedevaart worden gehouden naar O.L. Vr. van Elshout. De leden der H. Familie houden deze bedevaart op den 1 en Pinksterdag De laatste 2 artesische putten zijn door onze brandweer geprobeerd en hebbeR aan al de gestelde eischen voldaan Een woord van dank is hier wel verdiend ten le aan het gemeente bestuur voor de totstandkoming en ten 2e aan de firma Baarsma, alhier vertegenwoordigd door W. Verhoeven, voor het goede werk. CAPELLE. Deze is er gelegenheid voor de leden der Ccöp. Aankoop- vereeniging Cap.Vrijh Capeiie en Sprang om hunne orders in kunstmest op te geven bij den secretaris der ver- eeniging den heer B. v. d. Hoeven Jzn. Op 70 jarigen leeftijd overleed te Nijmegen, waar hij den laatsten tijd woonachtig was, de heer A. M. de Jong, vroeger rijksveearts te dezer plaatse. Bij de jf. Zaterdag gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor den heer de Leur te Waalwijk werd dit werk gegund aan den heer J. Quirljns alhier. Onze gemengde zangvereenlging „Het Rozeknopje" zal. onder leiding van haar directeur, den heer N. Snijers, in de hoogste eere afdeeling deelne men aan het met de Pinksterdagen te Oisterwijk te houden muziek- en zangconcours. In de vorige week gehouden vergadering van de Afd. Capelle van den Chr. bouwvakarbeidersbond zijn tot bestuursleden gekozen de heeren P. Faro, J. Haverhais en A. Snijders. De biljartclub „Het Kalme Spei* speelde ji Zaterdagavond In het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart, alhier een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Vrijhoevensche biljartver eeeniging V B C met den volgenden uitslag Capelle Vrijhoeve—Capelle. H. Dekkers H Roosenbrand 75 72 H. Spierings J v. d Schans 67 75 E Haverhais M.v.d.Schans 75-24 M. Boeser A Kerst 75-43 A.v. Moergestel D. v. Oversteeg 51 75 W. SulMers W. Treffers 75 49 Totaal 418 338 De hoogsie serie 21 punten werd behaald door E. Haverhais. De heer M. J. de Bruijn, eertijds hoofd der O.L. School te Vrijhoeve- Capeile thans te Leerdam, is benoemd tot hoofd eener O.L. School te Delft. Tot onderwijzeres aan de O L. School a. d. Loonschendijk is beroemd Mej, A. Kaan te Terneuzen. WASPIK. De jaarlijksche bedevaart der plaatselijke Afdeeling der H. Fa milie naar Elshout zal dit jaarworden gehouden op Donderdag 9 Mei a.s. (Hemelvaartsdag). Door den Heer Th. van Schljndel is aan B. en W. het verzoek gericht om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het per ceel wijk E Nr. 29 De prijs der melk is in deze gemeente met 2 cent per Liter ver laagd. De stemming voor de groslijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezin gen zal worden gehouden in het Pa tronaatsgebouw op a.s. Zondag van des namiddags half drie tot zes uur. RAAMSDONK. De kermis wordt in deze gemeente dit jaar gehouden van 30 |uni t/m 2 Juli. Staanplaatsen zijn reeds verleendop het Veer voor een danssalon, luchtschommel, auto- caroussel, zweefcaroussel, rljwielca- roussel, wildwestvermaak, hoepla, schiettent, slagmachine, gebakkraam en nog verschillende andere kramen, op het Dorp voor een danssalon, zweefcaroussel, gebakkram, enz. In de Parochiekerk „St. Bavo* zal vanaf 8 t/m 12 Mei a.s. door twee Paters Capucijnen de Jubileum- oefening gegeven worden. Deze dagen is nabij den Over weg aan de Julianalaan een autoband gevonden. Inlichtingen verstrekt de gemeentepolitie. De levering van brood voor rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over het tijdvak van 4 maanden is gegund op het Dorp en het Veer aan J. G. Heere Het rijwielpad in de Raadhuis straat wordt met klinkers bestraat, dat een mooie verbetering is. In de maand Maart zijn in deze gemeente 25 sterfgevallen voorge komen, de vorige maand slechts 2. De heer W. Wijivliet, volontair ter secretarie alhier, slaagde te Oisterwijk voor het schriftelijk ge deelte gemeente-administratie. MADE. Aan de gebroeders P. en A. Rovers, aannemers ie Made is opgedragen het bouwen van 50 ar beiderswoningen le Tilburg voor f 148 270 Op Zondag 5 Mei hoopt Ds. Steenhuizen v.m. 10 uur in de H K. te Mad* voor te gaan Ds, Vermeulen n m. 2'/2 uur i" de H.K. te Oosterhout en Ds. Baarslag nm 2'/2 uur te Don gen een vacature beurt te vervullen. Aan den aannemer Mr. timmer man C. van der Steen alhier is op gedragen voor rekening van de heer N. Mook het bouwen van een burger woning voor f 2297. Heden werd op het gemeentehuis alhier aanbesteed het bestraten van een gedeelte der Marktstraat. In schrijvers als volgt: J. Dikkensf790, P. van der Veeken f 750, C Verwater f 729, J. van de Heuvel f 647, allen te Made, L. Suos te Dongen f 680 gunning aangehouden. Aan den heer|. van den Heuvel, aannemer alhier is opgedragen het vervangen van een vak grintbaan door klinkerbestratirg op den RijksMeg in den Boomweg naar Numansdorp tus- schen Krooswijk en Klaaswaal voor f 69350. NIEUWS IJIT HEUSDEN. Heu3den, 30 April '29. Onze oud stadgenoot, de heer C. L. van Weijnsbergen, slaagde te Delft voor het cand.-examen Electro-tech- nisch ingenieur. De rijvereeniging „Het land van Heusden en Altena" neemt dee laan 't door de rijvereeniging „Hippos" te Qorinchem uitgeschreven concours hlppique. In de Maas alhier is door de Woudrichemsche visschers een zalm gevangen van 82 pond, 'die op den afslag f 70.— besomde. De R.K. Fanfare hoopt deel te nemen aan het internationaal festival te Bred3 op 20 Mei a.s. Met genoegen kunnen we melden, dat alle leerlingen (12) van den landbouw-cursus gegeven door den Weled. heer Wiliems. hoofd der R.K. Jongensschool te Elshout, bij het Zaterdag gehouden eind-examen, hun diploma behaalden. GEMENGD NIEUWS. De Abdij van Tongerloo in vlammen opgegaan. Zondagmiddag tijdens 't lof in de abdijkerk van Tongerlo werd plotse ling brand ontdekt in de abdij. Zoo snel grepen de vlammen om zich heen dat in enkele oogenbllkken zoo goed als alle gebouwen waren aangetast. Onder leiding van mgr. Lamy, pre laat van Tongerlo, werd onmlddelip het blusschings- en reddingswerk begonnen. De brandweren der omliggende ge meenten en van Oheel, Aerschot en Mechelen kwamen ter plaatse Later verscheen ook die van Antwerpen op het terrein Maar al deze hulp kon het hoofd gebouw niet meer redden. De kerk en de rechtervleugel werden een prcoi der vlammen, alleen de prelatuur kon behouden blijven. De linkervleugel, die pas nieuw gebouwd is en waar de drukkerij is ondergebracht bleef behouden. De kerk, die in 1852 gebouwd is, werd geheel vernield. De klokken smolten weg en ook het prachtige orgel ging in vlammen op. Door het moedig optreden der paters konden nagenoeg alle kerksieraden en kerk schatten gered worden. Verder werd verwoest het koloniale museum, de cellen der paters, het gastenhuis en de groote bibliotheek, alle gedeelten van het oude klooster en dateerend uit de 16de eeuw. De zeldzame handschriften, wiege- drukken, waarom de abdij van Aver-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2