LOOPI0H. J. ELEKAN, Vrouwenhanden Notaris A. SCHAAP 1.1. laaMappij „ioord-Braband" I bode mede beroemd is, werden geied. De beroemde schilderijen vanQuil- lijn en van den Nederlandschen pater Esser e.a zijn gered, maar veel werd beschadigd, want er moest in grooten haast worden gehandeld Verschillende doeken konden slechts door uitsnijden weggenomen worden. Andere moesten door de vensters geworpen worden, waarbij de schilderijen gescheurd werden Ook de kostbare bibliotheek werd gered door de boeken uit de vensters te werpen. Ongelukkig werd de hitte zoo groot, dat vele der boeken nog vuur vatten en dat de brandweer ge noodzaakt was te blusschen. De bewoners der abdij hebben zich. zeiven geheel gewijd aan het reddings werk der kerk- en kunstschatten Gedurende den nacht is men erin geslaagd den brand te blusschen, maar de prachtige abdij en de kerk zijn nagenoeg totaal uitgebrand. Alleen enkele bijgebouwen, zooals de boerderij, de drukkerij, het retraite en broederhuis zijn gespaard gebleven. Omtrent de oorzaak is nog niets definitief bekend. Men vermoedtkort sluiting en de snelheid, waarmede hei vuur om zich heen greep, wettigt deze veronderstelling. De schade be loopt verschillende millioenen francs alleen reeds aan gebouwen, terwijl het verlies van vaste gebeeldhouwde kunstvoorwerpen zooals trappen enz natuurlijk niet te schatten Is. De schade wordt slechts voor een ge deelte door verzekering gedekt. De abdij van Tongerlo, telde onder leiding van mgr. Lamy ongeveer 120 paters en een 80 tal broeders. Allerwegen heerscht deelneming en talrijke vrienden der abdij snelden onmiddellijk daarheen, om de getrof fen paters te helpen en te troosten. Een der eersten was de burgemeester van Antwerpen, van Cauwelaert. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de 38 jarige schilder K,, wonende Zomerkade 223, te Haar. lem, die gedurende l'/z jaar onder dokters behandeling was als zenuw patiënt, in een vlaag van overspanning zijn vrouw den hals doorgesneden. Na den moord heeft hij zijn beide kinderen meegenomen naar een inde buurt wonend familielid. Hij vertelde daar fn verwarde woorden wat er was gebeurd. Nadat de zwager, de heer Beaumont, zich overtuigd had van den moord, heeft hij de politie van het gebeurde in kennis gesteld. K. had zich nog voorgenomen zich door ver drinking van het leven te berooven, doch kon daartoe niet besluiten. De man is in arrest gesteld De buren hadden van den moord niets gemerkt. De familie K. stond als zeer gunstig bekend. De instructie in de zaak tegen den procuratiehouder van de N. V Adrlaan de Haas Jr. Handelmaatschsp pij aan den O jstzeedijk te Rotterdam, welke procuratiehouder indertijd is gearresteerd, verdacht van verduiste ringen ten nadeele van die firma en van moord op den directeur van de naaml. venn. den heer Lans, op 29 Nov. van het vorig jaar, is gesloten De behandeling van deze strafzaak in openbare terechtzitting zal naar alle waarschijnlijkheid nog geschieden voor de rechtbank met vacantie gaat. Zaterdagavond om half acht stond in de grossierderij van den heer Jacques de Wit op de Bloemgracht te Amsterdam de chef met een kennis te praten. Plotseling kwamen vijf ge maskerde mannen binnen, die den chef en zijn vrienden met revolvers dreigden en hen dwongen in een hoek te gaan staan met het gezicht naar den muur. Zij namen den chef en zijn vriend een geidkisije af en ver volgens hun portefeuille, tesamen bedragen bevattende van ongeveer f800, alsmede een gouden horloge Daarna hebben de bandielen hen ge. bonden. Zij moesten een kwartier blijven staan. Zij hebben daarna de politie kunnen opbellen, die thans een onderzoek instelt. De „Daily Chronicle" meldt nog over den diefstal van juweelen ten nadeele van mevr. Jurgens in het Hyde Park-hotel te Londen, dat de gangen worden nagegaan van een man. die zich in het hotel ais gas voordeed. Men heeft het vermoeden op iemand die een specialiteit is op het gebied van „geveltoerisme" en bij verscheidene vroegere opzienbarende diefstallen betrokken is geweest. Be halve de juweelen zijn 150 pond sterling aan Engelsche bankbiljetten en 2000 Nederlandsche guldens ge stolen. De ontvreemde juweelen omvatten een hanger, bestaande uit 16 briljan ten in een kring en zes kleine bril- Ianten; een hanger met safieren bezet met twee rijen diamanten en een af hangenden. Uit Madrid wordt gemeld, dat het stoomschip Viking, dat de ver binding tusschen de eilanden der bestaat dat zij de massa paaien om Philippijnen onderhoudt, tengevolge er voor zichzeif politieke munt uit te van een gasontploffing tot aan de slaan. Het wil mij voorkomen dat de waterlijn is verbrand. Een deel der j voorstellen van den heer v. d. Waer- bemanning werd door de ontploffing j den inzake de gemeentelijke inkom- over boord geworpen. Atmosferische j stenbelasting van Waalwijk, niet ge- storingen beletten het uitzenden van heel hiervan zijn vrij te pleiten. De S O s.-signalen, doch hei stoomschip leiding van het industrieele leven on- Delhi, dat de vlammen had gezien, verleende den geheelen nacht hulp en redde elf leden der bemanning, terwijl zeventien man om het leven kwamen. welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Eed. DEMOCRA TIE. Sinds Paus Leo XIII zijn roemruch te Encycliek de wereld inzond, is er maatschappelijk veel ten goede veran derd. Deze groote Paus is wel eens ten onrechte de democratische Paus genoemd. Democratie is een zoo vaag begrip, dat de democraten van diverse pluimage daaraan allen een verschil lenden uitleg geven. Sinds bovenbedoeld tijdstip hebben ook op politiek terrein groote veran deringen plaats gegrepen. De „econo- misch-zwakken" van destijds zijn de „politiek-sterken" geworden. Of dit voor het volk een zegen zal blijken te zijn, zal hiervan afhangen of de mas sa van deze macht een goed, dan wel een onmatig gebruik zal maken. Het gevaar ligt hierin, dat bepaalde, op 't oog voor het volk schoon-schijnende maatregelen op den duur de welvaart van het geheel kunnen ondermijnen. Het volk zelf geeft meestal blijk van een gezond begrip. En het mag ge zegd dat ook de leiders onzer Katho lieke en Christelijke arbeiders bij meerdere gelegenheden getoond heb ben, een open oog te hebben voor de gevaren, aan ongebreidelde eischen verbonden. De z.g. Democraten echter van ver schillende schakeering houden met de sociale gevaren, aan een te onstui mig vooruitdringen verbonden, te minder rekening, naarmate zij zich zelf meer op den voorgrond willen dringen. Ook in de rede van Dr. Moller, te Waalwijk gehouden, kwamen eenigs- zins vreemde klanken voor. Is het nu nog gewenscht den arbeid tegenover het kapitaal te stellen?. Dit is zeker niet in den geest van Paus Leo XIII z. g. Wanneer Dr. Moller zegt dat het kapitaal niets kan zonder den arbeid, dan is er geen mensch die dat ont kent. Maar evenzeer .is het omgekeer de waar. Men zie toch eens hoe de po sitie van den arbeider is in kapitaal arme landen, zooals Oostenrijk, Hon garije, Polen, enz. En niet alleen van den arbeider, maar ook van de boe ren, den middenstand en van de amb tenaren. En hoe is in Rusland, waai de „democratie" in haar werkelijke consequenties is doorgevoerd, ten slotte de toestand geworden? Terwijl de ultra-democratische en anti-kapi talistische regeerders zich in alle bochten wringen om aan kapitaal te komen, verkeert het volk in groote ellende. Waar Dr. Moller over belastingen sprak, zou men toch mogen verwach ten dat hij het stelsel in zijn geheel zou bezien en niet een lossen greep doen, waarbij hij slechts bepaalde in directe heffingen becritiseert. Eer stens zijn deze in Nederland over het geheel laag, vergeleken bij andere landen en bovendien staan daartegen over tal van belastingen van geheel ander karakter. B.v. de sterke progressie in de Rijks- en gemeentelijke inkomsten belasting, de Vermogensbelasting, de Verdedigingsbelastingen, de perso- neele belasting, de grondbelasting, de successiebelasting, de dividend- en tantièmebelast., progressieve school geldheffing e. a. Dit alles tesamen maakt dat een werkgever die een ee- nigszins belangrijk provinciaal bedrijf met goeddeels eigen kapitaal drijft, reeds ca. 30 van zijn inkomen aan belasting betaalt. Daarbij vergete men niet dat vaak hooge bedragen aan belasting worden betaald over inko mens die later weer verloren gaan. Compensatie is slechts over een be perkt aantal jaren mogelijk. De „de mocraten" houden veel te weinig re kening met de risico's aan een bedrijf verbonden en aan de moeilijkheden, die een ondernemer heeft te overwin nen. Een werkgever die aan een be scheiden aantal arbeiders werk ver schaft, maakt zich sociaal meer ver dienstelijk dan de „democraten", die mooie beloften doen. Er zit aan de verleidelijke voorstel lingen van sommige democraten zelfs een heel leelijk kantje. Het gevaar zer gemeente rust op de schouders van een betrekkelijk klein getal per sonen. Al maakt de heer v. d. Waer- den zich niet in het minst bezorgd om de belastingen, die reeds op deze ca tegorie drukken (volgens hem is deze draagkracht blijkbaar onbegrensd), zoo kan men als zeker aannemen dat een verdere verzwaring van dezen druk de werkgelegenheid vermindert of de uitbreiding daarvan tegenhoudt. Waar nu de heer v. d. Waerden de werkloosheid terecht zulk een gi*oot onheil acht, daar is 't redelijkerwijze niet verklaarbaar, dat hij tevens zegt: „verzwaar maar den druk op degenen die het werk verschaffen, daar kan altijd nog wat bij." Het is een gelukkige omstandigheid voor onze industrieele gemeente, dat het gezonde begrip onzer weldenken de arbeiders in zulke aangelegenhe den nog een woordje meespreekt. Ook zij zullen beseffen dat het niet alleen billijk, doch voor de welvaart onzer gemeente als geheel onvermijdelijk is, dat de groep die zulk een grooten in vloed kan uitoefenen op den omvang der gemeentelijke uitgaven, ook haar redelijk aandeel bijdraagt in de kos ten dier uitgaven. Met dank voor de plaatsing. X. SPORT. WAALWIJK. W. S. C. Afgeloopen Zondag is voor de WSC- eserves een waardig slot geweest van een schitterend gespeeld seizoen. WSC 2 wist ongeslagen 't program ma te beëindigen en de kroon op het werk te zetten door in Baardwijk met 0 van Baardwijk 2 te winnen, aldus het seizoen sluitende met 54 doelpunten voor en slechts 6 tegen. Voorwaar een keurige prestatie, die tenvolle aantoont dat de kampioenstitel op de meest eer olie wijze is behaald geworden. WSC 3 behaalde eveneens een ecla tante overwinning op HEC 3, dat op 't terrein van WSC met 72 geslagen weird en waardoor ook deze juniores beslag wisten te leggen op het kam pioenschap hunner afdeeling. Een woord van hulde aan deze bei de reserve elftallen der Ver. W.S.C. is hier zeker op z'n plaats. Het is een be wijs dat ook de jongere garde de zaken serieus opneemt, hetgeen voor eene sportvereeniging van buitengewone beteekenis is. Het bewijst toch immers ook dat op de jonge krachten kan gere kend worden, want eene dergelijke af werking van de competitie toont, dat met ambitie en toewijding is gespeeld geworden, dat ieder steeds op z'n post is! geweest, hetgeen niet weinig spreekt voor de homogeniteit in de vereeniging. Zijn wij goed ingelicht dan meenen wij dat het in de bedoeling ligt van het WSC-Bestuur beide elftallen te doen promoveeren, alzoo het 2e elftal in de reserve N.V.B. te doen uitkomen en WSC 3 naar de le klas B.V.B. Dit zou zeer zeker voor de spelers eene aan moediging zijn op den ingeslagen weg voort te gaan en een goede belooning voor het verrichtte werk. WSC 1 hoopt a.s. Zondag haar laat- sten competitiewedstrijd te spelen en wel op eigen terrein tegen haar oude rivale R.W.B. Op deze wef een van de meest interessante ontmoetingen van het seizoen willen wij Zaterdag nog even terugkomen. R. W. B. Ook de laatste thuiswedstrijd heeft RWB verloren, hoewel in het veld niet de mindére kon voor het doel niet dat gene bereikt worden wat mogelijk is, doordat geen voldoende schotvaardig heid aanwezig was, terwijl Oss beter van de kansen profiteerde en met 31 (hoewel geflatteerd) overwonnen werd. Het 2e elftal kwam met een mooie overwinning van 4—2 uit Heusden te rug. Eigenaardig, dat, hoe zwak het 2e elftal ook thans was, Heusden nog nooit heeft kunnen winnen. JULIANA. Dat Juliana het in Eindhoven tegen het sterke Picus niet gemakkelijk zou krijgen, was wel te voorzien. In het veld bleken beide partijen tegen elkaar opgewassen, maar in de Juliana-voor- hoede ontbrak het aan de goede schut ters. Beide partijen wegen in het begin te gen elkaar op en wordt een mooi spel te zien gegeven. Na een kwartier spelen weet Picus op gelukkige wijze de lei ding te nemen. Juliana werkt nu nog harder en na enkele minuten maakt de linksbuiten onhoudbaar gelijk, terwijl even later de centervoor buiten bereik van den keeper tegen den paal schiet. Steeds gaat het spel van doel tot doel en Picus komt nog gemakkelijk aan 2 doelpunten, zoodat de rust met 3—1 komt. Na rust is Juliana het meest in den aanval, maar de vele prachtige kansen welke de voorhoede worden geboden, worden op onbegrijpelijke wijze niet benut. Dit ontmoedigt de spelers en Picus weet hiervan te profiteeren door den stand op 61 te brengen. Op het laatst wordt er nog alles op gezet en hoe dikwijls ook het Picus-doel in ge vaar komt, op gelukkige wijze ont snapt het aan doorboring. Verandering komt niet meer in den stand en met een geflatteerde 61 overwinning voor Picus komt het einde. Juliana 2 speelde een van haar slechtste wedstrijden, hoewel WSC 2 met een sterk elftal uitkwam, hadden wij toch een uitslag van 8—0 niet ver wacht. Beide elftallen zijn nu voor de com petitie uitgespeeld. HEUSDEN. 9 u. 48 m. 58 s., laatste constateering 10 u. 5 m. 16 s. Vrijdag 3 Mei inko'rven voor Qui vrain en Vilvoorde. Dinsdag 7 Mei in- korven voor Mons, 9 Mei. NIEUWKUIK. Zondag j.I. hield de Postduiven- vereeniging G.V.V. een wedvlucht van uit Ottignies. De prijzen werden als volgt behaald: Th. van Eethen 1, 12, 13, 14; H. de Bont 2, 5; C. Coolen 3; Th. van der Geld 6, 8, 9; H. Kivits 10, 11; A. Coolen 4, 15, 16; A. Samuëls 7. Ee'rstgeteekende H. de Bont. Eerste Koningspoule Th. van Eethen, tweede Koningspoule H. de Bont. De eerste duif werd geconstateerd om 9.54.04; de laat- ste om 10.14.59. KAATSHEUVEL. De Combinatie gevestigd bij den heer Jan van Dun hield Zondag een groote wedvlucht vanuit Hall. De uit slag was: 1, 8, 15 De uitslag van den Zondag hier I !!ag Was: 47 gespeelden competitiewedstrijd tus- S s, 3, 5, 18 19 33 44, 45, 48 F schen Juliana, Heusden, en R.W.B, i)an| sse!n' V 'ft L Besoijen, was 2—4 in 't voordeel van J^0 (ve"' 7' j®' 23' 43' 49 de laatste vereeniging. Mosselveld; 9,,21 J. Opperman; 10 H j Snoe'ren; 12, 32, 40 C. van Wanrooij Voetbaluitslagen van Zondag. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Veloöitas 1—9 2—1 0—1 0—0 2—3 3—2 3—4 0—1 8 4- 8- 1920 1—1 6—0 0—1 6—1 1—3 3—1 2—3 4—1 PSV HET ZUIDEN le klasse. EindhovenNAC BW-LONGA RoermondMVV 2e klasse A. DOSKOZeelandia BredaniaMiddelburg BredaAlliance GUDOKVlissingen 2e klasse B. VVV—Boxtel TegeleriHEC TACSittard 3e klasse B. Good LuckBoeimeer TSC—ZIGO HKI—Hero 3e klasse C. PicusBaardwijk RWBSportvereeniging Reserve le klasse. Willem II 2—BW 2 PSV 2—NAC 2 Helmond 2NOAD 2 KORFBALSPORT. Korfbalver. N.E.O., Sprang. Zaterdag 27 April speelde onze ver eeniging haar eersten competitiewed strijd voor den N.B.K.B. tegen de ver eeniging T.K.C. uit Tilburg. N.E.O. heeft de competitie echter niet bemoedigend ingezet, door reeds den eersten wedstrijd te verliezen. Met niet minder dan 52 heeft onze club het onderspit moeten delven en dan nog van een vereeniging waarvan ze beslist hadden moeten en kunnen winnen. Doch onze spelers waren (enkele uit- ;ezonderd) zoo volslagen uit vorm, dat het spel van N.E.O. niet op korfbal len geleek. Wel kan als verzachtende omstandigheid aangevoerd worden, dat N.E.O. een paar van de beste krachten moest missen, doch een verontschuldi ging is dit geenszins. T.K.C. was volledig, en als de bal uitgespeeld is neemt N.E.O. di'rect de leiding, 10. Lang duurt dit echter niet, want spoedig maakt T.K.C. gelijk, 1. Na rust blijft T.K.C. goed door! spelen en weet nog 4 doelpunten te ma ken, terwijl er N.E.O. slechts één te genover kan, stellen, zoodat T.K.C. ver diend met 52 wint.. Want er was slechts één vereeniging die behoorlijk korfbal speelde en dat was T.K.C. N.E.O.-menschen, gij hebt Uwe sup porters danig teleurgesteld en indien er in de competitie niet veel beter ge speeld wo'rdt, zullen er weinig wed strijden worden gewonnen. Daarom, pakt bij een volgende match eens beter aan en het resultaat zal an ders zijn. Laat den moed niet zakken, bij kunt beter, dat is reeds zoo dikwijls bewezen. Dames die lid de'r club wenschen te worden kunnen zonder betaling van inleggeld toetreden. DUIVENSPORT. WAALWIJK. Zondag 28 April hield de Con- coursbondj te Waalwijk een wedvlucht vanuit Halle, afstand 122 K.M. Los 8 u. Aantal duiven 252 stuks. De prijzen werden behaald als volgt: Adr. Goedhart 1, 23; Th. v. d. Geld 27, 56; L. Verhoeven 3, 11, 26; Jan Schoenmans 4, 14, 33, 42; Th. de Ron de 5; A. v. Eijck 6, 18; W. v. Muilekom 7, 22, 43, 52; Jos. Schoemans 8; A. Braspenning 9, 54; A. v. Hilst 10, 24; P. L. Pulles 13; A. van Eeten 15; A. Stam 16, 25, 28; H. van Corstanje 17, 31, 63; P. Schoemans 19, 32, 50; L. Heij-' mans 20, 55; L. Moonen 21; C. Verhulst 29, 47; Th. Duivenkamp 30, 44, 46, 51; A. Stokwielder 34, 38; J. C. Pulles 25; A. Verster 36, A. v. d. Houdt 37, 57; Th. Bakkers 39, 58, 59, 62; J. Blok 40; C. Witlox 41; P. v. d. Houdt 45; J. C. Mus- kens 48; Wassenaar 49; J. Verwiel 53; J. Treffers 60, 61. Eerste constateering 13, 26, 46 J. Couwenberg; 14 P. Laros; 17, 34 B. Remmeren20, 39 P. v. Esch; 22, 36, 38 J. Emmers 24, 35, 42 J. van Riel; 25 P. Remmeren; 31 P. v. Heesch; 30, 37 M. Soeterboek; 29 A. v. d. Ven; 28, 41 M. Damen. CAPELLE. De postduivenvereniging „de Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart hield jl. Zondag een wedvlucht vanuit Hall met den volgenden uitslag: L. Heur- ter 1, 28; H. Dekkers 2, 6, 16, 26, 27, 30; H. Vos 3, 20, 21, 23; P. P. Nieuwenhuizen 4, 5, 10, 15, 17; M. Mesch 7, 9, 13, 29; A Zwart 8, 22, 24; M. Verduijn 11', 12, 14; J. Zwart 18, 25 en H. Rozenbrarsd 19. le overduif H. v. Kampen. Aankomst le duif 9,59,6. ADVERTENTIëN. De Heer en Mevrouw J. TIMMERMANS-VAN IERSEL geven met genoegen kennis van de geboorte hunner dochter LUCIE. Waalwijk, 29 April 1929. De Heer en Mevrouw J. v. DELFT-DE GRAAFF geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hun Zoon GERARD* Waalwijk, 27 April 1929. Mr. v. Coothstraat 23. TEN KANTORE VAN DE wordt gevraagd Zich persoonlijk aan te melden tusschen 4 en 5 uur. 42539 te Waaiwijk, maakt bekend dat de onroerende goederen van wijlen den Heer A. TREFFERS, zijn ingezet: SCoap 1„ Het Burgerwoon huis met erf en tuin aan de Besoijensche straat, groot 2.45 aren, op f 451©.— Xnop 2. Weiland achter koop 1 op f 239c— êCoop 3 Woonhuis en erf, bewoond geweest door erflater op f 3500.— Toeslag op Dinsdag 14 Mei 1929 om 7 uur 's avonds bij J. VAN DER MEIJS. Rechtskundig adviseur TE 's BOSCH, Havenstraat 5 (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden. INVULLEN beschrijvingsbil- jetten. Opmaken van BEZWAAR SGHRIF FEN wegens te hoogen aanslag enz. enz. i' seiasjingen. ii

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 3