I VoorHoed of Pet Bernard Vaes 8.11. Mi ScUaM NI BELDERSCBE METVMBIMi. „Het Anker" Dat is JE ADRES. Hoeden en Petten H. VERHULST, Marktberichten. Pluimveeteelt. JONGENS MEISJES. Voorjaar 19 2 9. Dankbetuiging. is uitgesteld van belangstellenden met verzoek geen gevolg te geven aan het plan om een nieuw schoollokaal te bouwen buiten de kom der gemeente. Het 25-jarig bestaan der Coöp. Stoomzuivelfabriek St. Bernardus al hier werd Maandag en Dinsdag fees telijk herdacht. Het bestuur en de le den kwamen daartoe in feestvergade- ring tezamen in de Korenbeurs. De Voorzitter, de heer M. Horrevoets opende de bijeenkomst, waarna de heer Funkes-Struijf, zuivelconsulent, de feestrede hield. Het duo Cornelis sen-Boeren uit Den Bosch zorgde voor het komisch gedeelte. Dat de koffie tafel alle eer werd aangedaan en mu ziek en zang de pauzen aanvulden, spreekt vanzelf. VRIJH.-CAPELLE. Ds. Snoek der Qeref. Gem. alhier heeft een beroep ontvangen naar Stellendam. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de RedaetetC. Sta mij toe Mijnheer de Redacteur in Uw blad te mogen uitspreken op welke wijze ik hoop, dat de nog aan de orde komende belastingverlaging, door onzen Gemeenteraad zal worden aangenomen. Bij bet afnandelen van dit vraag stuk kunnen naar mijne meening ge- loovig en ongeloovig gerust de hanaen in eikaar slaan, omdat dit vraagstuk absoluut ligt in de z g. neutrale zone. Ik vrees echter dat afgunst, kiezers vrees en partijpolitiek dat vraagstuk brengen in een sfeer waarin het on mogelijk is om er onbevangen tegen over te staan en ten slotte van alles de arbeidende stand nagenoeg het geheele gelag beialen kan. Zooals het er thans ligt kan men het geen principieel politiek vraagstuk noemen. Het gaat er ten slotte (och arme 1) om of er f 100 of f 200 op hei noodzakelijk levensonderhoud gezet zal worden dan wel of de factor ver laagd moet worden. In beide gevallen is het belastingverlaging en dat stemt zeer zeker heel Waalwijk tot dank baarheid. Volgenspersberichten willen B. en W. komen met verlaging van den factor. In de vorige vergadering is ver worpen een voorstel van f 100 en een van f200 verhooging aftrek levens onderhoud. Nu hoop ik echter als het voorstel van B. en W. aan de orde komt, dat de voorstellers van f 100 en f200 ver hooging voor levensonderhoud op nieuw hun voorstel dan aanhanging maken, zoodat we krijgen drie voor stellen 1 Verlaging factor. 2 Verhooging f200 levensonderhoud. 3 f100 Hoewel ik vind, dat als regel, zoo dit tenminste ook maar eenigszins mogelijk is de lijn van B. en W. ge volgd moet worden, zou ik voor mij thans een uitzondering op deze regel eventueel moeten maken. Zooals gezegd hoe noode ik ook een andere weg zou opgaan als B. en W. aangeven, in dit geval zou het mij onmogelijk zijn hen te volgen. Bij het licht van deze kwestie in de „Echo* van de laatste dagen daar over ontstoken is voor mij vasikomen te staan dat het voorstel onder 3verre te verkiezen is boven het voorstel onder No. 1. De grens van aftrek voor levens onderhoud met f 100 omhoog en daarna zoo eenigszins mogelijk ook den factor nog iets naar beneden. Dit voorstelt draait in de eerste plaats de belastingschroef wat losser op de plaatsen waar deze het pijnlijk ste nijpt, en past ook als overgangs maatregel aan de nieuwe wet van Min. de Geer zich heel goed aan. Bij de nieuwe wet de Geer moet Waalwijk ook plm. f700 aftrekkenen is deze wet in de 2e Kamer intusschen met algemeene stemmen, dat is door het heele Nederlandsche volk, aan genomen. Bovendien komen bij invoe ring van de 3e methode beter-gesitu- eerden in deze gemeente ook nog niets te kort. De raad zal straks hebben te be slissen. Hoe deuitslagookzij, voorop staat vast, dat de beslissing uitvalt naar de eerlijke meening en overtui ging van een eventueele meerderheid in den Raad. Voor mij zou keus maken niet meer mogelijk zijn, daar inzicht en over tuiging mij gewoon gebieden zouden, niemands aangezicht aan te nemen, en de 3e methode te bevorderen. U Mijnh. de Redacteur dankend voor de opname. Hoogachtend, X. Mijnheer de Redacteurl Eenige losse gedachten slechtst Wat kunnen hoogere Rijks-ambte naren, die een stevig vast-salaris ver dienen, met recht op pensioen, zon der een cent risico, gemakkelijk en goedkoop de democraat spelen. Bekijken zij alzoo de belangen van 't geheel of van een bepaalde groep Overwegen zij dat een fabrikant, fabrikantje, handelaar of elk zaken man groote risico beloopt, dat hij 't «ene jaarkan toegaven, wat hij 't vorige Denken' de heeren aan ,'t slachten der kip, "vooral als de forensen belasting weldra gaat verdwijnen. Ik geef in overweging, maak de belasting zoo dragelijk mogelijk voor eenieder, anders gaan ze schuiven straksl SOCRATES. SPORT. Korfbalvereniging N.E.O. Sprang. Op Hemelvaartsdag speelde onze korfbalvereeniging NEO een compe- titiewedstrijd tegen BKC uit Breda, op het terrein aan het Oosteinde. NEO dat met verschillende invallers moest uitkomen heeft zich fraai van de pas geleden nederlaag hersteld. Onze reserves was de taak opgelegd om mee te helpen de reputatie van NEO te handhaven en ze hebben zich hiervan uitstekend gekweten. Onze ploeg, hoewel zeer verzwakt kan op een goed gespeelden wedstrijd terugzien. Het samenspel en ook het schieten was zeer goed. Het bereikte resultaat 6—6 tegen een club die pas uit de 2e klasse NRB tot onzen bond is overgegaan, is zeker zoo fraai als menige overwinning. Reeds spoedig na den aanvang nam BKC de leiding 0-1, doch NEO maakte na een poosje gelijk, voerde zelf den stand op tot 4 1. Voorrust wist ook BKC nog eenmaal te scoren 4-2. Na rust werd met hetzelfde enthou siasme doorgespeeld als voor rust. B.K.C. maakte nog vier doelpunten tegen NEO twee, zoodat de eindstand 66 wordt. Van beide kanten is er gedurende den geheelen wedstrijd goed en hard gewerkt, doch de match werd ont sierd door enkele doelpunten welke in gedekte positie werden gescoord. Beide twaalftallen hadden dit euvel gemeen, doch het moet niet voorkomen A.s, Zaterdag gaat NEO naarTKC te Tilburg. NEOmenschen ge zult wel weer met enkele invallers moeten spelen, doch wreekt de te Sprang geleden nederlaag. Dat kan, ge hebt het heden gezien. VOETBALUITSLAGEN VAN ZONDAG. HET ZUIDEN. PSV 18 14 3 1 31 59—21 1.64 Willem II 17 8 5 4 21 50—32 1.23 MVV 18 9 1 8 19 41—35 1.06 NAC 17 8 1 8 17 46—56 1.— Eindhoven 18 7 3 8 17 3133 0.94 Roermond 17 5 3 7 15 3336 0.88 NOAD 18 7 1 10 15 38—41 0.80 LONGA 18 6 3 9 15 38—46 0.80 Wilhelmina 17 5 3 9 13 30—50 0.76 BW 18 5 3 10 13 33—49 0.72 GEMENGD NIEUWST"""*" Woensdagmiddag omstreeks half vijf heeft in de nabijheid van den öussummer Grintweg, den drukken verkeersweg tusschen Bussum en Hilversum, een mysterieuze misdaad plaats gehad. De 68 jarige heer P. uit Hilversum wandelde op het fietspad tusschen de Craailonschebrug en aen Bussummer Grintweg. Bijna had hij den Bussum mer Grintweg bereikt, toen hij plot seling een slag met 'n hard gebogen voorwerp op het hoofd kreeg zoodat hij bewusteloos ineenzakte. Korten tijd later snelden voorbijgangers toe die kreten hadden gehoord. Dezen brachten den heer P. naar den Bussummer Grintweg, waar de eerste de beste auto werd aangehouden om den gewonde te vervoeren. Toevallig werd deze auto bestuurd door dr. van Esveld, arts, die terstond bemerkte dat P. ernstig gewond was. Hij had n.l. twee diepe sneden over hoofd en achterhoofd en een ernstige schedel* breuk. Het bloed gutste den getroffene over het gelaat. De dokter vervoerde den heer P. aanstonds naar het St. Gerardus Majella-ziekenhuis te Bussum. Onder wijl werd de Hilversumsche politie gewaarschuwd die 't terrein doorzocht en tot ver in den omtrek de wegen blokkeerde. Politiehonden werden ijlings op het spoor gezet. De heer P. wien kort na aankomst in het ziekenhuiis een voorloopig verhoor werd afgenomen, deelde nog mede, iwee personen achter zich gezien te hebben. Zij waren van ongeveer 22—jarigen leeftijd.Een van hen had een pet op, terwijl de ander blootshoofds was. Het harde gebogen voorwerp waarmede zij geslagen hebben, is waarschijnlijk 'n hockey stick geweest. Doch dit kon niet worden vastgesteld, daar de toestand van den gewonde niet van dien aard was, dat hij hieromtrent nadere verklaringen kon afleggen. Hedenavond was de toestand van den heer P. zeer zorgwekend. Men kan zich gemakkelijk indenken hoeveel indruk deze misterieuze misdaad op de bevolking van beide gemeenten heeft gemaakt. Nader wordt vernomen, dat de Hilversumsche politie erin geslaagd is den vermoedelijken dader van dezen laffen overval, den 19—jarigen metselaar C. P. en een getuige aan te houden. Over het motief van zijn daad wilde hij zich nog niet uitlaten. Uit Eindhoven meldt men. Uit het riviertje de Gender werd eergisteren een kind gered. Met toepassing van de kunstmatige adem haling slaagde men er in. het bewust zijn bij 't meisje weer op te wekken. zijn van den heer E wonende onder de gemeente Aalst. De recherche vond't geval vreemd aangezien het kind op een afstand van meer dan twintig minuten van de plaats, waar het aanvankelijk speelde, in het water werd gevonden. Er werd aan een misdrijf gedacht, en na een uityoerig onderzoek werd overgegaan tot de arrestatie van zekeren v. d. P., wonende te Eind hoven, die gisteren in de nabijheid is gezien van de plaats waar 't kind speelde, en vaststond ook, dat hij Zondagnamiddag aan eenigekinderen heelt gevraagd met hem mee te rijden op zijn fiets. Er zijn thans omstandigheden bekend die er op wijzen, dat het kind met oneerbare bedoelingen is meegelokt. Het kind zelf verklaarde, dat het door een man in het water is geworpen. Er is ook nog gebleken, dat toen de ouders het kind vermisten, een jongen die op zoek ging, op het rijwielpad, loopende van Aalst naar deGenneperbrug een anderen jongen ontmoette, wien hij vroeg of hij een klein meisje had gezien, waarop deze jongen zijde: „Ja, zoo juist is hier een man gepasseerd met een kind voor op de fiets bij zich". De ver dachte is Zondag per fiets in de ongeving geweest. Hij had 'n rijwiel mandje aan zijn fiets. Het kind heeft geen nadeelige gevolgen van het geval ondervonden. Zondagmiddag kwam de heer H. K., wonende te Roermond, per motorrijwiel uit de richting St. pdi- uënberg, het dorpje Meiok binnen. Tegenover het caté Hansen, in ge noemd dorp, waren eenige jongens aan het voetballen. De heer K., die rechts van den weg reed en nog signalen gaf om de jongens te waar schuwen, kon, niettegenstaande hij uit alle macht remde, een aanrijding niet meer voorkomen. De heer K. kwam te vallen en werd zwaar gewond in bewusteloozen toestand opgenomen. Een der jongens, de 17-jarige P. S. kreeg een beenfractuur en een ern stige hersenschudding, terwijl een arm ontwricht werd. Beidegewonden werden, nadat geneeskundige hulp verleend was, onmiddellijk naar het hospitaal te Roermond vervoerd. Hun toestand is gunstig. Gisteravond tegen halftien is op den Rijswijkschen V/eg bij de fabriek van de firma Simons, een auto onge luk gebeurd. Een auto, bestuurd door den 25- jarigen heer S. F. uit Schiedam, reed met vrij groote snelheid tegen een lantaarnpaal, welke op een vlucht heuvel stond. Door den hevigen schok viel de wagen om. Een dame, die naast den bestuurder zat, viel op de straat en werd hevig bloedend in een huis binnengedragen Het was de 19 jarige mejuffrouw J. E. uit Rotterdam. Zij had eenige diepe hoofdwonden gekregen en een lichte hersenschudding. De bestuurder van den wagen was eveneensernstig aanhef hoofd gewond De geneeskundige dienst heeft beiden naar het ziekenhuis overge bracht. De lantaarnpaal en de auto werden zwaar beschadigd. Te Venlo is gisteren een motor rijder tegen 'n hek gereden en zwaar gewond. De motorfiets is geheel vernield. Te Leeuwarden zijn den remmer O. Koster bij het rangeeren beide beenen door een locomotief afgereden. Zijn toestand is zorgwek kend. In de Palmboomstraat te'sGraven- hage is het 4 jarig zoontje van B door een vrachtauto overreden en gedood. In het stadje Chaltsj in het district Gomel is een roeiboot met negen jonge meisjes tijdens een wa tertochtje gezonken. Een tweede boot, die hulp wilde verleenen, sloeg om. De negen meisjes kwamen allen om het leven. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. naar Vughtersir. 65, DEN BOSCH. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. - DEN BOSCH. Telefoon 841. auto op een spoorwegovergang door een sneltrein gegrepen. Zes personen, allen uit één gezin, werden gedood. DRIE KINDEREN DOOR GAS GESTIKT. Te Golwitz had een vrouw, toen zij inkoopen ging doen, bij het weggaan, haar woning, waarin zij haar drie kin deren achterliet, gesloten. Toen zij terugkeerde vond zij de drie kinderen dood in de woning. Zij waren door gasvergiftiging om het leven ge komen. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken bleven zonder suc ces. De vrouw kreeg een ernstig ze nuwtoeval. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Van 5'/2— 7'/a uur voor de leden B G.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „De grijze duivel". Zaterdag 9 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak"Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 12 Mei groot bondsconcours van den Scherpschuttersbond Lang- straai bij J. v. d. Meijs. te geven door het Gilde St. Crispin en Crispinianus. Zondag 6 en 8'/2 uur, Witte Bioscoop, „De grijze duivel". Maandag en Dinsdag, 8 uur, Witte Bioscoop, „Het Heldendicht van de Roomsche Daad*. strooien van snippapier bij en in 't legnest iets geeft. De kippen zouden dan ai leggend hun bezigheid zoeken de snippers papier op te pikken. Of 't waar is? Afzonderen gedurende enkele dagen onder een mand of krat en daarbij wat laten hongeren helpt vaak goed. Met te meer ijver vallen ze straks op het voer aan. Maar ook hier helpt soms niet anders dande soeppot. Het vechten tenslotte is een wreedaardig genoegen, dat de kippen zich somtijds gunnen. Verveling kèn soms de oorzaak zijn, maar ook een eenvoudige verwonding, waarbij 't bloed te voorschijn komt, kan 't vechten veroorzaken. Kippen kunnen geen bloed zien. Het aangevallen dier te verwijderen tot 't geheel genezen is, of ook hier weer de soeppot er mee vullen is 't eenige wat gedaan kan worden. S. Waalwijk, 10 Mei 1929. Eieren 5'/36 cent. Varkens f 22—f 26. LAATSTE BERICHTEN. Ernstig vliegongeluk op de lijn PraagRotterdam. Het vliegtuig van de Tsjechoslo- waaksche Luchtvaartmaatschappij dat Donderdag op weg was, van Praag naar Rotterdam, heeft tusschen 1 en 2 uur bij Eiterhagen. ongeveer 20 kilo meter ten Zuid—Oosten van Cassel, een noodlanding moeten doen, waar bij het vernield werd. De bestuurder, de mecanicien en een passagier wer den gedood. Bij den grooten boschbrand in Mexico zijn veertig kinderen en twin tig volwassenen levend verbrand. ADVERTENTIëN. Enkele hoendergebreken. Van verschillende zijden worden me vragen gesteld, die onder een hoofd te vatten zijn: hoendergebreken, fou ten dus, verkeerde gewoonten bij onze hoenders. Het lijkt me daarom nuttig eens enkele ervan te bespreken, daar ze in enkele opzichten veel gemeen hebben. Veerenplukken. In den regel zien we dit euvel zich voordoen, wanneer de kippen in een kleine ruimte zijn opgesloten. Wanneer dit het geval is dan beginnen de kippen eikaar in den weg te loopen en gaan ze eikaar plagen. Dit plagen uit zich in vechten, veerenplukken en eierpikken. Ook komt dit voor bij kippen, die niet genoeg te doen hebben. Wanneer jongens geen bezigheid genoeg hebben gaan ze kattekwaad uitvoeren, bij kippen is het niet anders. Een hoofdvereischte voor ai onze kippen is, dat ze geregeld bezig moeten zijn. Daarvoor is noodig een voldoend groot hok en een voldoende groote loop. Ais uitloopruimte is 1'/» M2 per kip werkelijk niet veel te noemen. Maar men kan er mee uit, wanneer maar voor bezigheid gezorgd wordt. Die bezigheid kan bestaan in een opgehangen biet, koolraap of struik boerenkool. Men moet die zoo hoog hangen, dat de kippen nog even moeten springen, om er bij te kunnen. Ze doen het graag. Ook is het best het hardvoer in te harken in het zand van den loop of in het kaf of kort gehakt stroo van het hok. Wanneer ze daarin scharrelen, is er geen be zwaar, dat ze zullen gaan plukharen. Intusschen zijn dit allemaal voorbe hoedsmiddelen. Wat te doen, wanneer ze reeds in de fout gevallen zijn En dan is er, helaas! weinig meer aan te doen. Men kan probeeren de geplukte dieren af te zonderen tot ze nagenoeg weer bevederd zijn, maar daarmede gaat nogal eenigen tijd heen Ook een snavelring wel eens te beproeven. Daardoor kunnen de kippen de snavel niet meer geheel sluiten en dus ook geen veer vasthouden. Men heeft er wel eens goede resultaten mee be reikt. Het afknippen der snavelpunten moeten we als dierenmishandeling onvoorwaardelijkafkeuren. Toch helpt dit alles vaak niet en moeten de schuldigen naar den soeppot verwezen worden. Het eierpikken, dat uit dezelfde oorzaken ontstaat tracht men wel eens tegen te gaan door eiers met sterk prikkelende of onwelriekende stoffen gevuld in 't legnest te deponeeren. Veel haalt dit niet uit. Men heeft ons ONDERTROUWD: J. van den Houdt en A. P. Sprengers. Huweiqksvoltrekking 1 Juni a.s. Waalwijk, 11 Mei 1929. vraagt en Dankbetuiging. Voor de vele blijken van be. langstelling en gelukwenschen in verschillenden vorm ontvangen bij ons Gouden Huwelijksfeest, betuigen wij aan allen onzen hartelijken dank. L. KUIJSTEN- SCHOONDERMARK. Ondergeteekende betuigt hier mede zijn hartelijken dank aan de N.V. v/h M. Ravenswaaij Zonen te Gorinchem voor het Iraaie Heerenrijw el, dat als het 598ste extra cadeau op Ravenswaaij's LettersArtikelen aan hem is uitgereikt. De Letters' Artikelen, waarop dit cadeau is uitgereikt, zijn gekocht bij den heer G C. v.D. Sanden, Putstraat 6, Waalwijk. Waalwijk, 3 Mei 1929. Putstraat 332. A. VAN BERKEL. Dit is het 2e extra cadeau dat aan hem is uitgereikt. De keuring van Merries vanwege de Prov. Reg. Com missie op 16 M e i te Waalwijk en zal aldaar op Zaterdag 29 Juni plaats hebben. Ook de Stamboekkeuring N. S. Tg. zal op dezen datum te Waalv,ijk worden gehouden. Abonneert U op dit blad. Gevestigd te Arnhem. Maandelifksche Staat per ultimo April 1929. Volgestort kapitaal Statutair reservefonds Deposito's Crediteuren Debiteuren Kas, munten, coupons, enz. Schatkistpapier, bankaccepten, enz. Herdisconto'6 f 14.000.000.— 2.100.000.- 8.312.114.96 17.116.395.63 39.891,351.07 3.617.250.22 334.408.00 g w wil I VI J 'w ytniviiiguir/ nviu v«v>ii w» wbiio w ijo wiuvit uiunviir- uai u

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 10