HET ZUIDEN s KERKORGEL. No. 38. Zaterdag 11 Mei '29. 52e .Jrg. TWEEDE BLAD. it. Vorige week heb ik gewezen op den hoogen ouderdom van een groot ge deelte van het materiaal, dat daaren boven veel geleden heeft; thans moet ik Uwe aandacht vestigen op een twee de voornaam punt, waarop vooral de groote vooruitgang van den modernen orgelbouw in de laatste 50 jaren zijn invloed doet gelden, n.l. de inrichting, het systeem, volgens welke het orgel gebouwd is. Een korte verklaring zal hierbij zijn nut hebben. Men onder scheidt bij orgelbouw drie systemen; A. Het mechanische, waarbij alle bewegingen van toetsen, registe'rtrek- kers etc., naar het inwendige van het orgel worden overgebracht door mid del van draden, latjes (z.g. abstraeten), tuimelaars, wippen enz., evenals bij een ouderwetsche huisbel. Dit systeem was en is nog berucht om zijn zwaren en moeitevollen speelaard, en het spijl mij, dat het beperkte bestek van deze artikelen niet toelaat, dit uitvoeriger te verklaren. De laatste 40 jaren is dit systeem dan ook geheel en al verdron gen door B. Het pneumatische, waa'rbij alle speelbewegingen worden overgebracht door middel van luchtdruk. Hierdoor wordt de reeds aanwezige gecompri meerde lucht (z.g. orgelwind) aange wend, om het grootste gedeelte der krachtsontwikkeling, welke voor de bespeling noodig is, van den organist over te nemen, met het gevolg, dat dit systeem een uiterst lichten speelaard bezorgt, veel lichter zelfs dan van een piano. Daarenboven vergemakkelijkt dit systeem ook in hooge mate de be diening der registers en heeft het de mogelijkheid geopend voor een on noemelijk aantal register-combinaties en speelgemakken, welke het mecha nisch orgel onmogelijk kon leveren. Ontegenzeggelijk levert deze pneu matiek in vergelijking met het mecha nische systeem ook enkele nadeelen op, waartoe gewoonlijk gerekend worden het bruuske aanspreken der pijpen, en vooral het te laat aanspreken tenge volge van het tijdsverloop, dat de wind noodig heeft om zijn weg af te leggen. Deze nadeelen waren dan ook oorzaak, dat aanvankelijk vele orgelbouwers en organisten zeer vijandig tegenover de pneumatiek stonden, doch tegenwoor dig, nu het systeem na jaren van ont wikkeling en verbetering een hoogen - trap van volmaaktheid en een voldoen de 'bedrijfszekerheid verkregen heeft, kunnen door vakkundige afwerking de nadeelen tot een minimum gereduceerd worden, zoodat zij niet meer opwegen tegen de veel grootere voordeelen, wel ke er aan verbonden zijn, en zoo zal heden ten dage w7el geen orgelbouwer het meer in de hersens krijgen om nog een mechanisch orgel te houwen. Ten derde volgt het meest moderne op 't gebied van o'rgelbouw C. Het electrische systeem, waar bij alle bewegingen door middel van electrische stroom wordt overgebracht. Hoewel men 'reeds sedert een 80-tal ja ren allerlei proeven heeft aangewend met zeer uiteenloopend succes, om de electriciteit dienstbaar te maken voor den orgelbouw, hetzij in combinatie boven al gezegd is, dat al deze ve'rnieu- wingen groote geldsommen zullen vor deren, maarlaat ik er onmiddellijk bijvoegen, men moet niet vergeten, dat, wanneer het mechanische systeem van ons orgel moest behouden blijven, er aan de diverse onderdeden ook voor heel veel geld gerepareerd zou moeten worden, hetgeen mijns inziens onver antwoordelijk geld verknoeien zou zijn, 1000 meter hoogte bedroeg de tem* peratuur nog 79 graden F. De vlieg- booten zijn echter in goeden toestand aangekomen. De candidaatverkiezingen in de R K. Kieskringen. Men moet de samenstelling der candidatenjijstengoed verstaan.Neemt men b.v.b. de lijst van de gecombi neerde Kieskringen Den Bosch en met de pneumatiek, hetzij zuive'r elee- terwijl met een grootere uitgave ook de Zee!and Dat nu de heeren Krijgsman trisch, toch heeft het nog lang geduurd, eer dit systeem de noodige bedrijfsze kerheid verkreeg. Het is evenwel het systeem der toekomst en de gi'oote voordeelen, die het voor het orgelspel met zich brengt, zijn doodeenvoudig ontelbaar; van tijdverlies voor het overbrengen der beweging is hier na- turlijk geen sprake, ook al is de speel tafel nog zoo ver van het orgel verwij derd; vervolgens levert de electrische verbinding de mogelijkheid voor een verplaatsbare speeltafel, en de register- combinaties grenzen aan het oneindige. Deze en nog meer wondere dingen heb ik persoonlijk kunnen constateeren bij het kolossale electrische orgel in de Maria-basiliek te Kevelaar en bij het pas gebouwde werk in het Lemmens- ïnstituut te Mechelen. Reeds vóór 25 jaren werden electrische orgels ge bouwd (b.v. het groote Musikvereins- orgel te Weenen in 1907), en in het buitenland, vooral Duitschland, Oos tenrijk en Amerika past men steeds meer en meer dit systeem toe; ook in ons land zijn reeds verscheidene elec trische orgels geleverd, zoowel door Hollandsche orgelbouwers (zooals in de Kerk van het Heike te Tilburg), als door Buitenlandsche firma's (o.a. in de Nieuwe Protestantsche Zuiderkerk te Rotterdam), doch onze eigen binnen- landsche orgel-industrie heeft nog niet die hoogte bereikt, dat zij tot het fa- briceeren van electrische orgelwerken in staat is, zoodat men voor dit systeem op de buitenlandsche groot-industrie is aangewezen, waarvoor echter om ve le redenen zulke gewichtige bezwaren bestaan, dat men verstandiger doet, dit systeem met rust te laten. Daarenboven vraagt dit systeem een koninklijk ge vulde geldbeurs!! Hierbij doet zich ook onze Holland sche securiteit gevoelen, waarvoor eerst een nieuwigheid volkomen safe moet zijn, voordat men tot de toepas sing ervan overgaat. Uit deze korte verklaringen dei' or gelbouwsystemen moge U voldoende gebleken zijn, dat het mechanische sy steem, volgens welk ons orgel gebouwd was, totaal verouderd is, en wanneer dus bij heropbouw het o'rgel moet wor den ingericht volgens de eischen des tijds niet alleen, maar ook overeen komstig den stand van het tegenwoor dige orgelspel, dan moet noodzakelijk dit systeem vervallen, wat vanzelf met zich medebrengt, dat de bestanddeelen van het oude o'rgel, zooals speeltafel, speelmechaniek, windladen enz. allen moeten vervallen, en er dus niets te gebruiken overblijft dan de pijpen en de blaasbalgen met de regulateurs. Nog eens wil ik hier wijzen op hetgeen hier- voldoening geschonken wordt, dat hel geld beter besteed is. PETRUS DE BREE, Pr. Seminarie „Beekvliet", Sr. Michiels-Gestel. BUITENLAND. De nieuwe Amerikaansche tarie/wet. De nieuwe republikeinsche tarief- wet is vandaag ingediend. Tot de voornaamste voorgestelde wijzigingen behooren een algemeen tarief van 3 ets, per pond op ruwe suiker, met uitzondering van Cubaansche suiker waarvoor 't tarief slechts 'n kleinig heid verhoogd is. De algemeene tarieven voor geraffineerde suiker bedragen 3,5 ets, voor geraffineerde Cubaansche suiker 2,8 ets, tegen thans resp. 2,39 en 1,91. De wet stelt geen wijziging voor in 't tarief voor gegoten ijzer, terwijl katoen van lange vezel vrij blijft. De wet verdubbelt vrijwel de invoer rechten op rundvleesch en verh< ogt het invoerrecht op ruwe wol met 3 ets. per pond. Terwijl er geen wijzi gingen worden voorgesteld in de tarieven voor haver, tarwe- en gerste- bloem wordt voor mais'n verhooging van 15 a 25 pet. per bushel aanbe volen. In het tarrief op levend vee,} of dat op appels, kersen en visch worden geen wijzigingen voorgesteld. en v. d. Putt daarop als no 9 en 10 staan beteekent niet, dat zij eerst na de heeren v. Beek, Schaepman en Lambermont een kans zouden krijgen om Kamerlid te worden. Mocht er, na de verkiezing van de 5 eerste candidaten, een vacature ontstaan, dan zal niet in elk geval de heer v. Beek als opvolger het eerst aan de beurt komen. De bedoeling is dat dit alleen geschiedt als voor den zetel Fleskens (landbouw) een vacature zou ontstaan. Hetzelfde geldt ten aanzien der zetels-Deckers en Lockefeer met de heeren Schaepman en Lamber mont, die voor dezen als plaatsver vangers gelden. Mocht dus voor de candidaten 4 en 5 ooit een vacature ontstaan, dan is de bedoeling dat daarin voorzien wordt door de be noeming van no 9 en 10 met over slaan dus van nos. 6, 7 en 8. Dit kan geschieden doordat de onder die num mers bedoelde heeren voor eene benoeming bedanken en dan weer onder aan de lijst worden geplaatst. 't Zelfde is 't geval in den Kieskring Tilburg met Mr. Steenberghe. BINNENLAND, De radio en de verkiezingen. De Tijd meldt, dat naast de Chr. ook de Kath. Radio—Omroep aan den Radioraad had medegedeeld, de politiek liever uit den zender te hou den, maar indien ook door anderen de geboden gelegenheid wordt geac cepteerd, zijn elf kwartiertjes (voor de politieke afterdinner speeches) te aan vaarden. De zendtijden zijn over de j terrein n zeer interessante voetbal VOETBALSPORT. WAALWIJK. w. s. c. Door zeer toevalligen samenloop v. omstandigheden kon op Hemelvaarts dag de wedstrijd Unitas—-W.S.C, niet doorgaan, doch zal deze nu morgen in Gorinchem gespeeld worden. Voor dezen wedstrijd zal een fiets tocht georganiseerd worden en vertrou wen wij dat hieraan niet alleen alle W. .S.C.'ers, doch ook vele supporters zul len deelnemen. Het vertrek is bepaald op 11 uur vanaf Hotel de Twee Kolommen. Op len Pinksterdag zal op 't WSC- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Brieven en bijdragen voor deze rubriek te zenden aan OOM WIM, De Echo van het Zuiden, WAAL WIJK, DE BLOEMEN VAN DE KLEINE IDA. Sprookje naar Andersen. I. „Mijn arme bloemen zijn heelemaal dood!" zei de kleine Ida. „Ze waren gisteravond nog zoo mooi en nu han gen .alle bladeren verwelkt naar be neden! Waarom doen ze dat?" vraag de ze den student, waarvan zij zoo veel hield. Want hij kon zulke mooie geschiedenissen vertellen en knipte de grappigste figuren: harten met kleine dames er in, die dansten; bloemen en groote kasteelen, waar van de deuren open en dicht konden worden gedaan; het was een vroolij- ke student! „Waarom zien de bloe men er vandaag zoo treurig en ver vallen uit?" vraagde ze opnieuw en liet hem een heel bouquet zien, dat gaiisch en al verwelkt was. „Ja, weet je wat haar scheelt?" antwoordde de student, „de bloemen zijn vannacht op een bal geweest en daarom laten ze de hoofden hangen!" „Maar bloemèn kunnen toch niet dansen!" merkte de kleine Ida op. „Jawel", zei de student, als het springen zij vroolijk rond; bijna el- ken nacht houden zij bal!" „Mogen er geen kinderen mee op het bal komen?" „Jawel", antwoordde de student, kleine madeliefjes en lelietjes van dalen!" „Waar dansen die mooie bloe men?" vroeg de kleine Ida, die graag alles wilde weten. „Ben je niet vaak buiten de poort bij het groote slot geweest, waar de Koning 's zomers woont en waar de mooie tuin is met al die bloemen er in? Je hebt toch de zwanen wel ge zien, die naar je toe zwemmen, als je ze broodkruimels wilt geven? Daar nu wordt het bal gehouden, wat ik je zeg!" „Gisteren ben ik met moeder daar buiten in clen tuin geweest", zei Ida, „maar alle bladeren waren van de hoornen en er was geen enkele bloem meer over! Waar zijn die nu? Verle den zomer zag ik er zooveel!" „Die zijn nu in 't slot!" antwoord de de student. „Je moet weten, dat, zoo gauw als de Koning en al zijn ho velingen naar de stad trekken, de bloemen dadelijk uit den tuin naar 't slot verhuizen en wat 'n pleizier heb ben. Dat moest je eens zien! De twee mooiste rozen gaan op den troon zit ten en zijn dan koning en koningin. Al de rooie hanekammen gaan aan weerszijden naast den troon staan en buigen maar al door; dat zijn dan beide zenders en partijen verdeeld. We staan er dus goed voor. Bijna 84000 leden. Blijkens mededeeling van den voor zitter van den Katholieken Radio- Omroep, pastoor Perquin, voor de microfoon van den Huizer-zender gedaan, zijn in de afgeloopen week (van Maandag tot Zondagavond) 13.753 personen toegetreden als lid van den K.R.O. De twee weken vóór de vorige week bedroeg dit getal ruim 24.000. De K.R.O. telt thans 84,000 leden. De marinevliegbooten naar Indië. Men meldt nog uit Karatsji De tocht van Bender Abbas naar Karatsji heeft veel van de vliegers gevergd. Tijdens de vlucht hadden zij zoo goed als geen uitzicht. Op andere mooie bloemen en dan is er groot halde blauwe viooltjes stellen kleine adelborsten voor, die dansen met hyacinthen en croeussen en noe men ze „freules"De tulpen en de groote gele lelies, dat zijn de oudere dames, die zien toe dat er netjes ge danst wordt, en dat alles behoorlijk toegaat!" „Maar", vroeg de kleine Ida, „is er dan niemand, die de bloemen er iets I van zegt, dat ze in het slot van den Koning dansen?" „Er is niemand, die er eigenlijk iets van gewaar wordt!" zei de stu dent. „Somtijds komt in den nacht wel de oude slotbewaarder, die daar buiten op alles moet passen, hij heeft een grooten bos sleutels in de hand; maar zoodra de bloemen de sleutels hooren rammelen, houden ze zich heel stil, verstoppen zich achter de lange gordijnen en steken alleen het hoofd er uit. „Ik kan ruiken dat hier bloemen in de zaal zijn!" zegt de oude slotbewaarder dan, „maar zien kan ik ze niet." „Dat is vermakelijk!" riep de klei ne Ida en klapte in de handen. „Maar zou ik de bloemen ook niet kunnen zien?" „O, ja!" zei de student, denk er maar aan, dat je door 't raam kijkt, als je weer naar buiten gaat, dan zul je ze wel zien. Dat deed ik vandaag nog en toen zag ik een groote gele lelie op de canapé liggen; die rekte zich uit en verbeeldde zich, dat ze een hofdame was!" „Kunnen al die bloemen uit den botanischen tuin ook naar buiten gaan? Kunnen die dat heele eind loopen?" „Ja, daar kun je zeker van zijn", gaf de student ten antwoord, „want, als ze willen, kunnen ze vliegen! Heb je die mooie vlinders niet vaak ge zien, de rooie, de gele en de witte? Die zien er bijna net zoo uit als bloe men, en dat zijn ze ook geweest; ze zijn van den stengel hoog in de lucht j gesprongen en hebben daar met de blaadjes geklapperd, alsof het kleine vleugels waren en toen konden ze vliegen. En daar ze goed boven ble- I ven, kregen ze verlof om ook overdag te vliegen en hoefden niet weer tel- kens op den steel te gaan zitten en zoo werden de bladeren ten laatste wedstrijd gespeeld worden tusschen twee ploegen, resp. samengesteld uit oud-spelers der vereenigingen WSC en Quick. Volgende week zullen wij de namen der resp. spelers publicee- ren. WASPIK. De voetbalvereeniging Brabantia, aangesloten bij den Brabantsehen Voet- banbond is ontbonden. Opgericht is thans eene nieuwe R.K. Vereeniging Hercules. HEUSDEN. —De aangekondigde wedstrijd V.I.O. S., alhier en Jong Ammerzoden, kon door omstandigheden met Hemelvaarts dag niet doorgaan en is uitgesteld moe ten worden. DUIVENSPORT. WAALWIJK. Zondag 5 Mei hield de Waalwijk- werkelijke vleugels. Dat hel) je toch zelve gezien! Maar 't kan ook best zijn, dat de bloemen in den botani schen tuin nog nooit huiten in het slot van den Koning zijn geweest en niet eens weten, dat het daar 's nachts zoo vroolijk toegaat. Daarom moet je eens doen, wat ik je nu zeggen zal, en je zult zien, dat de professor in de plantkunde, die hiernaast woont je kent hem immers wel? de han den van verbazing in elkaar zal slaan. Als je in zijn tuin komt, moet je aan een van de bloemen vertellen, dat er op het slot buiten een groot bal is; die zegt het dan weer aan al de an deren en dan vliegen ze weg. Komt dan de professor in den tuin, dan is er niet één bloem meer, en hij kan maar niet hegrijpen, waar ze geble ven zijn." (Wordt vervolgd). FLIK EN FLOK. II. „Die muizen", sprak de vrouw, „Ze zijn toch zoo brutaal. Och, hadden we een poes, Die ving ze, allemaal!!!" „Nu vrouw", sprak Knip, „ik zal Wel voor een poesje zorgen, Een goede muizenkat, Heb slechts geduld tot morgen". Den dag daarop ging Knip Naar een naburige stad, Waar hij sinds jaren al Ben oude tante had. Die zou wellicht voor hem Een poesje willen missen. Hierin zou hij, dit bleek, Zich dan ook niet vergissen. Des avonds laat bracht Knip Een aardig poesje thuis. Zie zoo, dacht hij, nu is 't Voor muizen hier niet pluis. Het lieve beest werd goed En rijkelijk onthaald Op lekkers, brood en melk En daarna werd bepaald Dat poes een naam zou hebben. Men noemde haar Minet Na deze plechtigheid Werd ze in haar mand gezét. UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 6 Mei. Gisteren in de Kiesvereeni- ging stemmen geweest, met Buurman. Onderweg vroeg ie me om inlichtingen. Toen ik ra'n uitleg begon, stopte ie „schei maar uit, ik zal 't poli tiek—advies wel volgen, anders ben ik er nog niet zoo zeker van, dat ik goed stem". Aan dat politiek advies zit toch wel een scheef oor. 7 Mei. Nog 'ns rustig 't raadsver- slag gelezen. Wat hangt v. d. Waerden toch 'n somber beeld op van onze plaats 'k Vind het zeervreemd.dat Weth. Smolders zaken uit ge heime zitting (of vertrouwelijke bespreking) klapt, vooral als 't moet dienen om 'n opponent te treffen. Da's niet fair. Stem zeer in met plannen Kerkpad bouw. Onze gemeen te zal er 'n beter beeld door krijgen. 8 Mei. Met belangstelling gelezen wat er over Van Delft's expo sitie is geschreven. Natuurlijk goed om in Den Bosch te exposeeren. Maar zou't Comité nou ook kunnen bevorderen, dat onze inwoners eens gele genheid krijgen om in eigen plaats 't werk van een hunner te zien Dat zou onze burgerij zeker zeer op prijs stellen. 9 Mei. Dankbaar kennis genomen van hetgeen Jhr. van Sasse van Ysselt Zaterdagavond in Den Bosch gezegd heeft over de cultureele beteekenis van Waal wijk. Zoo'n frisch geluid van hoog staande, bevoegde en onver dachte zijde, waarbij onze plaats ten voorbeeld wordt ge steld aan geheel Brabant, doet heel wat anders aan dan de sombere beschouwingen van be paalde raadsleden, 't Was hier gelukkig „geen overdadige wel varendheid die niet bestaat" maar cultureele welvarendheid die wel bestaat, tenminste vol gens Jhr. Mr. van Sasse van Ysselt. Kleineeren van eigen gemeer>- t?, is dit des raadslids taak? 10 Mei. Buurman schrok van 't slot Ingezonden stuk van Inspecteur Steegmans, n.l. waar deze schrijft, dat de raadsleden niet moeten meewerken met B. en W. om den belastlngfactor om laag te krijgen Elke gemeente gaat er prat op, als de factor daalt en hier zou men er niet aan mogen meewerken. Een advies van zeer twijfel achtig democratisch gehalte sche Concoursbond een wedvlucht van uit Quiévrain, afstand 172 K.M. De prij zen werderv behaald als volgt: Dat was des avonds laat. Den anderen morgen kwam Flik als gewoonlijk zien Waar bleef zijn boterham. (Wordt vervolgd). DE TWEE BOKKEN. Twee bokken, beide sterk En beide even vlug, Ontmoetten eens elkaar Op een smalle, smalle brug. De brug was sterk genoeg Dus geen gevaar ze bood Maar onder deze brug Was een diepe, diepe sloot. „Ga", sprak de eene bok, „Eens even wat op zij, Je ziet toch, deze brug, I Die is voor mij, voor mij". „Wel", sprak de andere bok, „Voor mij is ze even goed. Dus haast je nu maar wat, Op zij! met spoed, met spoed". „Och kom", zei de eerste weer, „Het meeste recht heb ik. Je ziet toch dat ik heb Den langsten, langsten sik!" Toen zei weer d'andre bok; „'t Komt op de horens aan. En die heb ik het grootst Heb jij 't verstaan, verstaan? Dus, ik ga niet op zij. Hier heb je een stoot, pak aan 'k Heb heusch geen lust om hier Te blijven, blijven staan." En zoo 't gevecht begon Al op die smalle brug. Want d'ander gaf al gauw Een stoot, een stoot terug. 'k Weet niet hoe lang ze vochten, Die bokken sterk en groot, Wel, dat ze zijn gevonden Dood in de diepe sloot. OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE. O O 11CCIUC IMCSJMllliiCll L/tll UU3V/U vu

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5