Flinke iienslkoie ring 25 HuizenenLederfabriekea, NIEUWE BIOSCOOP - WMIWIIL Teirens uitgebreid mooi Bii-mraoia. igii BAKKERSKNECHT A. Kohier, Notaris van Ham Notaris van Ham MELKVENTER A.s. ZATERDAG mi ZONDAG gevraagd. Een aankomend gevraagd, Aangekomen: finaal verknopen publiek ver koopen s GEVRAAGD voor Besoijen. 4 c., Aardbeien 56° c„ alles p. stuk. Radijs 13 c., Keelen 1/10l5 c., Rabarber 27 c., Worteltjes 920 c., alles per bos. Kipeieren per K.G. 0.92. Êeendeneieren per K.G. 0.74. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkbeid der Red.). Mijnheer de Redacteur, „Socrates" beeft in een vorig nummer misschien wijze en rake opmerkingen gemaakt, zooals men dat van een wijsgeer verwachten mag, doch daar- over gaat het niet zoover bij het be toog des heeren Steegmans. Ik zou den heer Steegmans willen vragen of hij weet dat wij hier in Waalwijk zooals overal elders een „belastingstelsel" hebben. Welnu, dat belastingstelsel moet gevolgd worden, zoolang het gehand haafd blijft of het moet door een ander vervangen worden. De belastingfactor was vroeger, laat mij zeggen 1, door de mobilisatie jaren, steun aan werkeloozen, werk verschaffing, de groote uitgaven voor woningbouw, door verhooging van salarissen, door uitvoering van werken is die successievelijk opgevoerd tot 2, 2.8, 3, 3 6, enz. En nu vraag ik den heer Steegmans wie heeft in die jaren de hooge op brengsten mede geleverd toch zeker de menschen waarover de heer Steeg mans zoo schamperend spreekt. Is het dan zoo onbillijk, of is het niet zeer billijk, dat deze menschen ook van betere tijden en van een eventueele verlaging profiteeren? De heer Steegmuns spreekt van een verlaging van f 0.40 en f0 80 en van f 17 10 enz. Wil hij deze verlagingen ook eens in procenten uitdrukken en zien aan welke zijde ook thans weer de verlaging bij 't voorstel van B. en W 'i hoogst is. Maar dat komt in zijn redeneering niet te pas. Waarom ten slotte bepalen de heeren zich tot f800 aftrek, waarom niet f 1000 of f 1200 genomen, dat is toch ook niet te hoog? De heeren begeven zich op een gevaarlijk en zeer onrechtvaardig pad Op de eerste plaats de belasting factor omlaag, waarvan alle inge zetenen profiteeren en de minst- gegoeden 't meest, zooals dat ook behoort. Maar geen wilde, woold-be- demo- crattsche voorstellen, die geen houvast en ook geen perspectief bieden X. AGENDA'S. WAALWIJK. Zaterdag 4—5'/2 uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Van 5'/2— 7uur voor de leden B.G.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „De Zeeroovers van San Riego". Zaterdag 8 uur. Nieuwe Bioscoop, „Het teeken in de woestijn". Zaterdag 9 uur, Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8l/2 uur. Witte Bioscoop, „De Zeeroovers van San Riego". Zondag 6 en 8'/2 u.Nieuwe Bioscoop, „Het teeken in de woestijn". Maandag 12 uur. Matinée Lieder tafel „Osfening en Vermaak", Musis Sacrum. Maandag 6 en 8'/2 uur, Witte Bios coop, „Het Grensstation"^ Maandag 8 uur W.S C.—Bal, Musis Sacrum. Woensdag 8 uur. Jaarvergadering Waalwijksche Zwemvereeniging, Hotel de Twee Kolommen. 450e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 16 Mei. 5e Klasse, 4e lijst. Prijs van 1000: 13655 Prijs van 400: 11131 11335 Prijs van 200: 2128 7133 8728 Prijs van 100: 10194 10956 11315 11281 16160 BINNENLAND. Het bioscoopconfiict in het Zuiden. Het hoofdbestuur van den Neder landschen Bioscoopbond heeft de leden in een spoedvergadering te Amster dam op 27 dezer bijeengeroepen in verband met de dreigende situatie welke voor de bioscoopexploitanten in Limburg en Noord—Brabant is ontstaan als gevolg van een beslissing van Gedeputeerde Staten van Lim burg. In deze spoed ledenvergadering zal worden voorgesteld, in de ge meenten, welke aangesloten zijn bij de Vereeniging van Noord Brabant sche gemeenten voor gemeenschap pelijke filmkeering, alle bioscopen te sluiten, zoodra in die gemeenten bioscoopexploitanten door een van. wege de gemeentebesturen uitgevaar digd, en door Gedeputeerde Staten bekrachtigd, schorsingsbesluit mochten worden getroffen. Reeds heeft het hoofdbestuur van den Bioscoopbond aan de directies der ongeveer 50 bij dit conflict be trokken bioscopen meegedeeld, dat zij met het oog op de te proclamee- ren sluiting hun personeel ont slag moeten aanzeggen. Vliegbooten ie Sabang aangekomen. Blijkens bij het departement van Defensie ontvangen bericht zijn de beide vliegbooten der marine D 21 en D 23, onder bevel van luitenant ter zee le kl. Tetenburg gistermiddag 5 uur 10 (plaatselijken tijd) te Sabang aangekomen. Alles wel aan boord. Het heeft de langste route van Trimcomali naar Sabang nl. 1620 K.M in 12u afgelegd.Nunog2, n 1 Sabang Pinay 1235 en Pinay Batavia 890 K.M. waar het Zaterdag hoopt aan te komen. Legercommandant in Indië. Aan luitenant generaal La Lau is eervol ontslag verleend als comman dant van het leger en hoofd van het departement van oorlog in Nederl.- Indië; als zoodanig is benoemd generaal majcor H. A Cramer, die is bevorderd tot luitenant generaal, Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in April f 40.12 millioen opgeleverd, zijnde f 2.3 millioen minder dan verleden jaar. In de eerste vier maanden van 1929 blijft de opbrengst 61 /2 ton bij die van dezelfde periode van 1928 ten achter. Zuiderzee— werken. In de Tweede Kamer bij de be grooting der Zuiderzee werken, deel de het lid de Krijger mede, dat de raming der kosten aan f 634 millioen van voor enkele jaren thans al ge groeid is tot 248 millioen gulden! een tekort onderhand van f 342 millioen Sociale Studiedagen in het Bisdom 's Hertogenbosch. In aansluiting op een reeds eerder gepubliceerd bericht, kunnen we thans mededeelen, dat dit jaar de „Twee Sociale Studiedagen" in het Bisdom 's Bosch zullen worden ge houden op Maandag 19 en Dinsdag 20 Augustus te Tilburg in het St. jozefstudiehuis. Als inleiders zullen optreden Pater Creutz Lechheitner S. j te 's Hage, Prof. Raaijmakers van de R K Univer siteit te Nijmegen en Prof. Kaag van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. De te behandelen onderwerpen, alsmede het volledig programmazullen door de Diocesane Commissie van Samenwerking nader worden open baar gemaakt LAATSTE BERICHTEN. Vreeselijke moord te Breda. Men seint ons uit Breda: In de Nieuwe Boschstraat woont sedert fenige weken de groenten- handelaar van E. Een paar dagen na zijn huwelijk werd er bij de familie ingebroken en ook hedenmorgen werd er een onge wenscht bezoek gebracht, terwijl de man met groenten bij de klanten rondging, dat echter noodlottiger gevolgen had. Toen de man thuis kwam wachtte hem een vreeselijk schouwspel. Hij vond zijn vrouw vermoord in een kamer achter den winkel. De moord schijnt te ongeveer 11 uur te zijn bedreven en werd door iemand die in den winkel groenten kwam koopen ontdekt. Direct werd toen van E. gewaarschuwd, die be grijpelijkerwijze geheel overstuur was. Het parket was spoedig ter plaatse. De politie heeft de zaak in handen. Noodlanding Zeppelin. Na een gevaarvolle reis, waarbij de luchtreus de speelbal was van de storm en tijdens wdke de passagiers zeer angstige oogenblikken beleefden is de Zeppelin vlot op het vliegveld te Cuers bij Toulon geland. Het schip was ernstig beschadigd en hing geheel voorover. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. UITBREIDING CHROOMLEDER- FABRIEK „DE AMSTEL". Het stemt ons steeds tot vreugde zoo vaak wij, als nieuwsblad voor plaats en streek een nieuw symphtooin van bloei op industrieel gebied in onze ;emeente kunnen begroeten. 't Is daarom dat wij thans met vol doening melding maken van een be seheiden opgezette plechtigheid welke wij hedenmiddag mochten hijwonen, n.l. de eerste steenlegging van de uit breiding der Chroomlederfahriek „De Amstel" v.h. L. S. Gompen. Tot welk een omvang dit mode'rn ingericht grootbedrijf de laatste ja^en is uitgegroeid, blijkt wel hieruit, dat de werkruimte dezer fabriek thans reeds 4650 M2 bedraagt en door deze nieuwe uitbreiding tot 5850 M2 zal worden vergroot. Te circa 12 uur Vrijdagmiddag kwa men de heeren directeuren L. S. en S. G. Gompen met familieleden, chefs-, kantoor- en fabriekspersoneel in een de'r fabriekslokalen bijeen en werd het woord gevoerd door den heer L. S. Gompen. Allereerst deelde spr. mede dat de omvang die liet bedrijf de laatste ja ren genomen had het noodig maakte dat de leiding versterkt werd en dat de lieer S. E. Gompen, die de laatste vijf jaren elders werkzaam was, wederom zijn krachten aan deze zaak ging wij den. De groote vlucht die deze nieuwe uitbreiding noodig maakte was te dan ken aan het prima product dat we'rd gefabriceerd en dat in bijna de ge- heele wereld gretigen aftrek en appre ciatie vindt. Spr. huldigde de mannen die dit resultaat hadden weten te be reiken met name den looimeesteT, den heer TYindler, verder de hee'ren Fijan, Bakker en van Iersel, die doo'r hun technische- of administratieve leiding het bedrijf mede op dit peil hebben gebracht. Maar ook het overige perso neel dat het eigenlijke werk doet ver dient alle hulde, 't Verheugt spr. dat er steeds zulk 'n opgewekte geest en goe de samenwerking heerscht. Hij dankt namens de directie voor de bloemen hulde en zegt aan alle leden van het personeel een extratje onder couve'rt toe, welke toezegging met luiden bijval werd begroet. Spr. hoopte dat, wanneer de jeug dige Jacob Gustaaf Gompen, die thans de plechtigheid de'r eerste-steen-legging zou verrichten, eenmaal mede de lei ding van dit bedrijf zou voeren, er dan ook vele zoons der huidige werklieden daa'rin zullen werkzaam zijn en in de zelfde goede samenwerking de zaak zich steeds verder moge uitbreiden. (Applaus). Namens het fabriekspersoneel sprak de heer Adr. Leijtens een hartelijken gelukwensch tot de heeren Gompen en familieleden. Hij hoopte dat de gedenk steen door den kleinen Jacob thans te plaatsen, voor dezen en zijn familie later een vreugdevol aandenken zou zijn, doch spreker zou naast dezen steen graag nog een anderen zien, met de spreuk „Arbeid adelt", gewijd aan de directie en haar talentvolle mede helpers, zooals de heeren Trindle'r en Fijan. (Applaus). De heer Fijan sprak namens allen, die hetzij met het hoofd, hetzij met de handen, werkten in deze onderneming. Het deed hem genoegen uit den mond van den heer Gompen te hebben ge hoord dat de directie over het gepro duceerde, zoowel als over den gang van zaken, zoo tevreden was. Met aller krachtige samenwei'king en onder Gods zegen hoopte spr. dat de zaak zich steeds verder zal uitbreiden. De heer S. E. Gompen sprak e'r zijn, vreugde over uit, dat hij na 5 jaar bij zijn terugkomst in de zaak, zulk een grooten vooruitgang in de kwaliteit van liet product mocht cönstateeren, het geen in het begin zooveel moeilijkhe den baarde. In de hulde aan den heer L. S. Gompen meende spr. ook te moe ten laten deelen liet personeel van het hoofdkantoo'r te Amsterdam. Nadat hierna door den jongenheer Jacob Gompen de fraaie eerste steen was geplaatst, bracht de heer L. S. Gompen nog hulde aan de aannemers de heeren vaiï Heesch en Aa'rts en den leider den heer Fijan. De heer van Heesch dankte hiérvoor met een enkel woord en hoopte nog menige uitbreiding bij de onderhanden zijnde te mogen daarstellen evenals hij reeds verschillende werken voor de firma had veTiicht. Hierna werd aan alle werklieden van de fabriek en van de aannemers een douceurtje ter hand gesteld en werd door directie, familieleden, aan nemers en chefs op het kantoor een glas op het welzijn der onderneming geledigd, waarna de plechtigheid ten einde was. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding werd 't bouwen van een woonhuis aan de Putstraat, onder architectuur van den heer A. N. J. Snijers voor rekening van den heer Th. de Graaff alhier, opgedragen aan den aannemer H. Maas te Waalwijk voor f 4473. Onder architectuur van den heer A. N. J. Snijers, werd gisteravond in café „De Korenbeurs" aanbesteed het bouwen van drie woonen twee winkelhuizen met werk— en berg plaatsen enz., voor de heeren J. C. v. d. Aa, H. v. Engelen, Th. Lom- mers en A. M. de Bont. Er werd ingeschreven als volgt v. Laarhoven, R'veer f27.012 H. Maas, Waalwijk f26.914 J. Timmermans, Sprang f26.785 J. Leijten, Raamsdonk f25.962 Het werk is aan de laagsten inschrij ver gegund. Kath. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde het bestuur der R.K. Kiesvereeniging. Besproken werd het bedroevende resultaat,, mo reel zoowel als financieel van de twee film-avonden. Met het oog op dit resultaat, was men huiverig uitvoering te geven aan 't plan om Pater Borromeus de Greve een spreekbeurt te laten vervullen, waar dit wel weer een financieele strop zou worden, meer nog waar een slecht bezochte zaal een beleediging kon geacht worden voor dezen grooten redenaar en een treurige demonstratie voor de actie die uitgaat van de georganiseerde katholieken van Waal wijk. Een beslissing hieromtrent is nog niet genomen. ADVERTENTIëN. H. GREEVEN en A. M. GREEVEN-Ritman, geven kennis van de geboorte van hun Zoon Rudolf Jacob. Waalwijk. 16 Mei 1929. Mr. v. Coofhstraat 26a. GEBOREN Johanna Maria Theresia dochter van JOSEPHUS DE BONT en ANNY DE BONT-Dumoulin Waalwijk, 17 Mei 1929. TH. VAN DELFT. WAALWIJK. der op Woensdag 22 Mei 1929 des avonds ten 8 uur in het Hotel „DETWEEKOLOMMEN." AGENDA 1. Notulen. 2, Jaarverslag van den Secr. 3 Rekening en verantwoor ding van den Penningm. 4. Begrooting 1929. 5. Rondvraag en sluiting. P. G. Bij L. A. DEN ENGELSEN, Heusden. in verschillende maten. ALMKERK. te Kaatsheuvel, 42628 zal 28 Mei 1929 's nam. 5 uur in Café HORNMAN te Loonopzand voor den heer J. M, BRANDS, te Loonopzand ingezet KOOP 1 op f 4000.— en KOOP 2 op f 2200.— Bevorens om 4 uur worden publiek verkocht: Diverse Machinerieën en werktuigen dier lederfabriek. te Kaatsheuvel, 42629 zal 30 Mei en 13 juni 1929, 's avonds 8 uur, resp. in Café J. SMIT en in Café A. SNOEREN, namens zijn principaal Een Huis In 2 woningen, Erf en Tuin aan de Sprang* sche straat te Kaatsheuvel, B nos. 3416 en 3417, groot 13 aren, in mondelinge huur bij Jan Timmers en bij J. de Geer voor resp. f 2 50 en f 3.— per week. Eigendom van W. zijlmans. Aanmelding ten kantore der Coöperatieve Zuivelfabriek „De Toekomst" te Vrijh.-Capelle. Een buitengewoon mooie SpeeX-sensatie film Naar den bekende reman van ZANE GREY. Toegang boven 16 jaar. EEN PRACHTIGE KAS BLOEIENDE HORTENSIA'S VAN DE FIRMA L. VAN BLADEL ZN., BLOEMISTEN TE WAALWIJK. „Hel teeken in ile Woestijn".

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 11