Opnieuw een mooi getuigenis uit Vakkringen over ons werk. Pluimveeteelt. In Het „Drukkersweekblad" schrijft L. R. weest. Maar dach je, dat ze zich wat om me gelege late ligge. Geen een die wat geeft. En mot je ze vroeger gehol- pe hebbe." „Vrienden in den nood", wierp ik er tusschen. „Nou, zeg dat wel. As u in de pena rie zit, is u toch ook graag geholpe, nie? Ik had ze allemaal den(ik dacht aan mijn eigen nek). Nou, wat zou u gedaan hebbe?" Ja, dat kon ik zoo maar niet zeggen, 't was zoo moeilijk voor me zijn toe stand in te denken. Hij begon meer en meer in vuur te geraken. Nu, die vrinden hadden hem dan toch ook leelijk behandeld. Maar hij gunde me geen tijd daarover te den ken. „Ik zal u nog eens wat anders ver- telle. Indertijd woonde ik in Brussel, in de Rue du Midi, toen leefde m'n vrouw nog. Een kennis van me raakte in verlegenheid, en ik zeg tegen me vrouw: La maar hier komme. Niet waar, we konden het goed doen. Hij hebt 't goed bij ons gehad. Maar let nou op. Een half jaa'r latei- ging ie naar Eisden. Daar kreeg ie weer 'n baantje. Een tijdje daarna komt er een mooi stukje wérk in Maastricht: Een schilderstuk in een kerk. Ik schrijf er op en hij ook. Wat doet me die schurk nou! We worde allebei opge- roepe om 'ns ovér de voorwaarde te komme prate. Hij komp eerst en maak mij zwart. Nou, en as u eerst komp, wordt u geloofd, niet? M'n heele reis dus voo'r niets. Zelfs m'n reisgeld kreeg ik nog gineens vergoed. Hij 't werk en ik kan er naar happe, maar ik kreeg niet beet." „Ja, ja, maar was da^ de eenige 're den?" „Meneer, waarom zou 'k liegen. Te genover vreemde lieg ik nooit, da's m'n vaste standpunt. Wat hebt u er an, as ik hier sta te liege?" Moest ik het gelooven? Ja? Maa'r die lucifer dan? De argwaan groeide in me. „Moet u nu weer naar Rotterdam terug?" „Ja, maa'r eerst wou ik wel een maagvol, of as 't niet kan, half vol, warm ete hebbe!" „Hebt u geld om in Rotterdam te komen?" „Geld meneer, kunt u denke. Loope, da's 't eenige wat er voor me op zit. Van Rotterdam naar Amsterdam ben ik ook geloope." „Kom nou", en «u'n verbaasde ge zicht deed de rest. „Heusch waar, anders staan ik hier niet gezond. Meheér, waarom zou ik liege tegenover een vreemde, zooas gezegd, dat doen ik niet." „Maar hoe komt u dan in den Haag?" „Maar meneer, dat leit toch op m'n weg. LeieVoorburgniet waa'r?' Zoo, zoo, dus hier geen vrienden opgezocht. Moest ik dan voor dien vriend dienen, aan wien hij zijn nood klaagde. 't Gesprek wilde niet méér vlotten. Voor mij was 't geval vol vraagtee kens gekomen. Hij zat blijkbaar over iets nieuws te broeien. „Ja", waagde ik nog een opmerking te maken, „ér wordt in dezen winter ontzettend veel ellende geleden." ,En of", stemde mijn praatgenoot toe, „dat hoef niemand me te komme vertelle, nie waar? Is u soms ook wer keloos?" O gaat het dien kant uit. Gelukkig kon ik hem mijnerzijds geruststellen. 'n Paar minuten viel er geen woord tusschen ons beiden. De verkeersagent, die juist strubbelingen had met een wielrijder, die niet op 't stopteeken be liefde te letten, kreeg onze aandacht. We lachten beiden om 't verontwaar digd gezicht van den weerspannigen „andere" uit het publiek. Toch wilde hij zich niet onderwerpen aan het ge bod van den vertegenwoordiger van Hermandad, en sloeg een zijstraat in. 't Gelach der omstanders vergezelde hem. „Waar zou hij nu heen gaan?" vroeg ik aan m'n vriend „Wel, onder 't viaduct door, daar achter 't station, weet u wel?" „Hm, ja, hij drijft toch zijn zin door, niet?" 't Werd een wondérlijke geschiede nis voor me. Ook in onze residentie stad goed bekend. Inderdaad een won derlijke ontmoeting. Schijnbaar was hij nu wel uitver teld. Ik hoopte elk oogenblik van hem vér lost te worden. „Nou, ik mot toch eens probeeren wat op te scharrele. Maar... eh... hebt u niet, een paar duiten voor me? Neem me niet kwalijk, dat ik 't vraag." Ik schrok. Daar zag ik weer in ge dachten die lucifer! Wat was er nu van dat alles waar? Een oogenblik dacht ik na..., en dit gaf hem schijn baar hoop. Hij wérd tenminste weer vurig en 't ellebooggestoot begon op nieuw. „Ja, ziet u, ik zou u graag vier guide ter leen vrage, as ik kon. In Rotterdam heb ik nog twee dagen tegoed, maa'r ik smaakt als room durf ze niet te frage, dat begrijp u wel?" „Ja, ja, maar weet je wat, ga met me mee, dan zal ik zorgen, dat je wat te eten krijgt." Geen antwoord. Had hij me niet ge hoord? 't Was toch niet minder duide lijk dan straks. Nog stond hij naast me, maar onrustig draaiend op de rand van het trottoir. „He, he, he", hoorde ik 'm in eens naast me, „he, he, he", lachte hij sar castisch. „Waarom lacht u?" „Waarom ik lach? As 'k vroeger iemand kelpe kon, was ik blij, begrijp u. Kunt u nou nietj eris één keer over uw hart strijke. U wordt er toch niet armer van, as u me vier guide geef, is 't wel?" Maar niet te scherp, dan is alles bedorven. Vier gulden, zoo, viér gul den, eischte hij van me. „Nou?" vroeg hij op dwingende toon. „Neen, geld geef ik op straat niet", was 't laatste, wat ik tegen hem zeggen kon. „Maar nogmaals, ga met me mee." „Dank u vriendelijk, dank u vrien delijk, hoor!" en in overgrooten haast spoedde hij zich van me weg. PIET. GEMEENTERAAD. HEUSDEN. De Raad was compleet. I. Notulen der vorige raadsverga dering. Deze waren als steeds in orde. II. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten houdende goedkeuring van de wijziging der begrootingen 1929 uit de vorige ver gadering. b. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim van 1928. Na voorlezing werd dit voor kennis geving aangenomen. III. Wijziging der gem. begrooting en van die van het vleeschkeuririgs- bedrijf over 1928. De Voorz. deelde mede, dat er een paar onbeduidende vergissingen in voorkwamen, doch dat de postende- zelfde bleven, waarna de wijziging werd goedgekeurd. Evenzoo werd goedgekeurd en wijziging der gem. begrooting 1929 met betrekking tot de kosten van het landbouwonderwijs ad f 499,19, waarvan Rijk en Provincie op zich nemen t 458,29, terwijl de belanghebber.de Gemeenten het restee- rende zullen bijdragen IV. Verzoek van j. F. Bouman, om eervol ontslag als ondeiwijzer aan de Openbare Schoei van gewoon lager onderwijs. Dit ontslag wordt in verband met de verordening zoo spoedig mogelijk verleend en wei tegen 15 Juni. Een oproeping voor den nieuwen onder wijzer zal eerstdaags geschieden. V. Verzoekschrift van 't School bestuur van den R.K Politiebond te 's Bosch, om dit jaar wederom een subsidie te mogen ontvangen Dit verzoek was overbodig, daar besloten is jaarlijks een subsidie toe te kennen, natuurlijk met voorbehoud van opzegging en zoo wordt de oude subsidie verleend. VI. Voorstel van B. en W. inzake gas- en electriciteitsvoorziening. De discussie's hierover waren zoo uitvoerig en soms ook zeer scherp dat we ze niet in exienso weer geven. Het zaakrijkste daarvan is het volgende B. en W. als willende handelen in 'i werkelijk belang der gemeente, om de mogelijkheid te scheppen, zoowel gas als electriciteit verkrijgbaar te stellen, wenscht aan de Directie der N.V. Gasfabriek te Heusden een concessie te verleenen voor 12 jaren, ingaande 1 Januari 1930 en tevens aan gegadigden het recht te ver schaffen een electrisch net aan te leggen, waarbij art. 3 der oude concessie van de Gasfabriek, die dit laatste verbood, werd ingetrokken. Voorts aan de Directie der Gasfabriek te garandeeren de levering van 80000 M3 gas, terwijl het mindere aantal Kub. M. door de gemeente zal worden uitbetaald naar den gemiddelden gasprijs over 't afgeloopen jaar. De zaak is n.l. deze, dat de fabriek een nieuwen gashouder moet bouwen en geen strop wil halen. De Voorzitter gaf een volledige toe lichting. Hij zei, dat B. en W. steeds er op uitwaren de zaak te bespoedigen, doch door de P. N. E. M. waren teleurgesteld. Deze toch had verzocht een zelfstandige enquête in de ge meente te houden. 15 April is door het Dag. Bestuur reeds aar. den Di recteur zulks toegestaan met het ver zoek de zaak te bespoedigen. 1 Mei is dat verzoek herhaald en juist nu heden de zaak in den Raad komt, zijn vanwege de P. N,E. M. een paar heeren gezonden. De Directie der Gasfabriek had aangedrongen op een spoedige beslissing, om verzekerd te zijn as. winter reeds voldoende gas te kunnen leveren, waarvoor met den bouw van den nieuwen gashouder direct moet worden aangevangen. Met de Directie der Vennootschap is toen nog eens overlegd Verkregen werd, dat garanties voor levering van 100000 M3 verminderd werd tot 800003, doch de poging om de concessie voor 10 jaren te bepalen in plaats van 12 jaren mislukte. B. en W. dienden nu met vertrouwen bovengenoemd voorstel in, als zijnde het meest in het belang der Gemeente, daar dan zoowel gas ah electriciteit kunnen worden geleverd. Het lid Metselaar verkreeg het eerst het woord en las voor, wat hij te zeggen had. Daarbij kwam hij tot de conclussie, dat aanneming van het voorstel een ramp voor de gemeente zou zijn en deed een beroep op zijn medeleden, om tegen te stemmen. Toen hem echter later werd ge vraagd, hoe hij aan de getallen voor gasverbruik etc gekomen was, moest hij toegeven, dat die geheel fictief waren. Het lid Schmiehusen dacht dat binnen 4 of 5 jaren onze provincie zou kunnen worden voorzien van mljngas, gezien de vorderingen der techniek, en vond den duur der con cessie daarom te lang. Ook zou hij het niet onbillijk vinden dat de ver bruikers desnoods wat meer per M3 gas betaalde om zoo de fabriek tege moet te komen iaplaais van door een gemeentelijke garantie en vond dat, zoo de fabriek zonder den verlangden steun der gemeente niet rendabel was, ze maar moest opdoeken. De Voorzitter vroeg wat de heeren dan wel willen, geeft nog eens uitleg van de geheele situatie, wijst op het groote belang voor zeer velen om vooral kookgas te behouden, vindt den eisch der gasfabriekdirectie ge motiveerd en werpt van zich de be schuldiging als zouden B. en W. niet met bekwamen spoed de zaak waar het om gaat in goede banen hebben geleid, daarbij het oog gericht op 't gemeentebelang, al hebben de onder handelingen dan ook al bijna 1 '/a jaar geduurd. Het lid Metselaar wenscht de defi nitieve behandeling van het voorstel nog een maand uit te stellen, waar tegen de Voorzitter zijn waarschu wende stem doet hooren. Het lid Verhoeven rekent duidelijk voor, dat de vrees van den Heer Met selaar, dat de gemeente op groote onkosten zal komen, ongegrond ts. Hierbij wordt hij gesteund door een becijfering van Mr. Ruitinga, alsmede van Wethouder de Haan. Deze deelde dan mede, dat elders gebleken was, dat sedert den aanleg van electriciteit het gasverbruik was toegenomen en dat de Gemeente waarschijnlijk door een eventueele garantie toe te staan, toch niet zal behoeven bij te betalen. Hierna trachtte het lid Metselaar aan te toonen, dat B. en W. van meet af aan tegen electriciteit waren, wat weerlegd werd door de beide Wet houders, waarop M. verklaarde, dat de Voorz. in de eerste vergadering zelf verklaard had geen electriciteit te willen. De Voorz. protesteerde tegen deze mededeeling ten sterkste als zijnde een insinuatie le kiasse, vindt het alles behalve netjes mat zulke onwaarheden voor den dag te komen en toont aan, dat hij dat niet gezegd kan hebben. Op voorstel van Wethouder De Haan bracht de Voorz. in omvraag, wie gelijk had, waarop allen behalve M. verklaarden, dat niemand de ge ïncrimineerde woorden had gehoord, waarop M. nog even zeiVraag het dan maar eens aan de lui achter de balie. Na nog eenige discussie wordt het voorstel B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 4—3st. Tegen waren Metselaar, Schmeihusen en Stap. Nog vroeg de Voorz. machtiging eenige oude banken, platen en een bord van de v m. Muloschool temo gen overdoen aan de Gemeente Veen. Dit werd toegestaan. „Van de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien .ontvingen wij twee catalogi, welke een zeer gunstigen „indruk maken. „De uitvoering van beide is, zoowel wat opvattingals „afwerking aangaat, als bijzonder geslaagd te beschouwen. „Met deze proeven van drukwerk toont de Waalwijksche „Stoomdrukkerij Antoon Tieien, dat ze met haar tijd „medegaat en da! haar inrichting met succes .de nieuwste hulpmiddelen en ideëen in toe passing weet te brengen." Niets meer aan de orde zijnde en niemand iels wenschende te vragen, sloot de Voorz. de bijeenkomst DUSSEN. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 76 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. B(j Apoth. en Drogisten. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op 15 Mei 1929 des namiddags 3 uur. Voorzitter J. J. H. Snijders, burge meester, afwezig de heeren W. Middel koop, Herman en v. a. Koppel. ingekomen stukken. Jaarverslag Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. De Voorzitter deelt mede een schrij ven te hebben ontvangen over de brug aan het Keizersveer en zegt dat het de bedoeling is om in dit najaar het eerste gedeelte aan te besteden en dan volgend jaar de rest. Als alles gaat volgens berekening dan zou de brug in 1931 gereed zijn. Voorzitter. Zijn er nu nog personen die belangen of bezwaren hebben tegen het plan der te bouwen brug zooals dit is opgemaakt? M. v. d. Pluijm. Ik houd me aan de bezwaren van den dijk zooals ik reeds eerder heb gezegd. Voorzitter, ja, er komt een dijk, dus geen peilers. De Waterstaat heeft het zoo ontworpen. Nu kan ik die bezwa ren van U wel naar voren brengen doch zelf kan ik hier niets over zeg gen daar wij dit toch over moeten laten aan deskundige Ingenieurs, die hierin studie hebben genoten, en dus daarover kunnen oordeelen. De Voorzitter verzoekt een schrijven omtrent verharding van den weg bij Werkendam aan te houden tot de volgende vergadering. Goedgevonden. Schrijven houdende Ontwerp rege ling Financieele verhouding Rijk en Gemeente. Schrijven Raad van Breda houden de wijziging begrooting Warenkeu- ringsdienst. Schrijven houdende eenige subsidie te verleenen als bijdrage in de Kosten van den Proeftuin van de Tuinbouw- vereeniging uit deze streek. Voorzitter. Heusder. heeft niets te maken met deze vereeniging en ver leende f 25 subsidie. Aimke-tk en meer gemeenten gaven elk f 50 en nu zou ik voor willen stellen ook f 50 te verleenen daar Dussen er nog al be- iang bij heeft. Smink. Ik dacht dat Almkerk I 25 had gegeven. Voorzitter. Neen f 50. Van Dranen, Ik ben er ook voor om f 25 te verleenen. In Almkerk daar zit veel meer kapitaal. Wordt met algemeene stemmen be sloten f 25 te verleenen. Een verzoek van de bewoners van Peereboom (46 handteekeningen) hen ook in 't genot te willen steilen van electrisch licht en 2 lichtpunten gra tis beschikbaar te stellen. Voorzitter. De gemeente stond des tijds heel anders hie:tegenover. Het was toen gemeentebedrijf en nu is 't P.NE.M., doch billijkheidshalve zouden we het moeien doen, maar we kunnen niets beloven want we weten niet of de P.N.E M. t wel zal doen 't Rijk zal er ook Iets aan doen doordat het Rijksstoomgemaal er in betrokken is. ik heb Herman al eens gevraagd wat de kosten zouden zijn van goede kwaliteit en deze zouden dan bedragen f 16 75 per pendel. Smink, Zou de P.N E.M. er nu niets aan willen doen Die kan den stroom toch leveren en verdient er toch aan. Na eenige bespreking wordt het verzoek 2 lichtpunten te verstrekken toegestaan. Leden stem'oureaux zijn in 1927 benoemd en wel voor den tijd van 4 jaar, zoodat hierover dus niet gestemd behoeft te worden. De kuikens. De kuikens en waarom er elk jaar zooveel doodgaan. Daarover schrijft de heer Boshouwer in de Kleinvee— teelt Hij berekent, dat er dit jaar minstens 6 millioen jonge hennen worden bijgefukt. Daarvoor zijn min stens 15 millioen kuikens noodig, daar er meer dan 20°/0 is 3 millioen doodgaan. Wat een enorm aantal dat is, blijkt, wanneer we dertig kuikens op een meter zetten. Dan wordt dat voor 3 miliioen kuikens 100.000 meter of 100 KM. Dat is een afstand van Nijmegen naar Maastricht één rij van kuikens, die dit jaar het niet tot haan of hen brengen, zelfs niet tot de soep ketel. Hoe komen we aan dat hooge sterftecijfer De uitgebreide pluimvee stapel zal er wel niet vreemd aan zijn, maar toch er zijn een aantal oor zaken, die voorkomen of vermeden kunnen woiden. We noemen 1. De dieren zijn smetstofdragers van pullorum of coccidirsis. 2. De tokdieren (hennen zoowei als hanen) zijn te jong. 3. De leghennen zijn te veel op productie geforceerd en niet in vol doende conditie om een ei met een krachtige kiem te leveren. 4. De fokhennen kregen voor de foktijd veel te veel eiwit in 't voer. 5. De fokdieren zijn te vet. 6. De broedeieren waren te oud of niet behoorlijk bewaard. 7. De kuikens krijgen te vlug voer en dan ook voortdurend te veel. 8. De eerste week worden de kui kens dikwijls le koud en daarna te heet opgefokt. 9. Er komen te veel kuikens in één kunstmoeder en het kuikenhok is veel te klein. 10. Men ventileert onvoldoende en laat de kuikens niet genoeg prohtee- ren van hef directe zunlicnt en bui tenlucht. 11. De bodembedekking woidtniet zindelijk genoeg en met droog genoeg gehouden. 12 Bij slecht weer laat men de kui kens nog te veel naar buiten. 13. Gemis aan groenvoer verwekt veelal beenzwakte. 14. De meeste kippeniokkers weten wel, dat ze zieke of zwakke kuikens uit den koppel moeten verwijderen, maar ze doen het niet! 15. Ondeugdelijk voer. Ziet hier een 15 tal punten ter over weging waard. Iedere kippenfokker steke de hand in eigen boezem en zie waarin hij gefaald heeit, BUITENLAND. De souvereiniteit van Staat en Kerk. Mussolini bracht in zijn rede de formule in herinnering: „een vrije en souvereine staat en een viije en sou- vereine kerk". Deze formule, zeide Mussolini, zou den indruk kunnen wekken, dat er twee souvereiniteiten bestaan. Deze twee souvereiniteiten bestaan niet. Men heeft de Vaticaan- sche stad en men heeft het koninkrijk Italië, dat is de ltaliaansche staat, in den staat is de kerk niet souverein en ook niet vrij. Met zijn instellingen en zijn inwoners is het Vaticaan aan de algemeene wetten van den staat onderworpen en eveneens aan de speciale clausules van het concordaat. De toestand kan aldus worden be schouwd Het souvereine koninkrijk Italië staat de katholieke kerk een aantal rechten toe, die vrijwillig en eerlijk erkend worden. Mussolini verklaarde dat hij al de documenten over de Romeinsche kwestie, verzameld door den Duit- schen prof. Baethgen, gelezen had, maar dat zij niet volledig waren. Er waren zeker duizenden plannen ge maakt om de kwestie op te lossen, maar de oplossing bleef onmogelijk. Een oplossing onder het fascistische regiem had men onmogelijk geacht, omdat de oude Vaticaansche diplo matie, met haar 2000 jaar ervaring, geen vertrouwen kon stellen in een regiem, dat pas tien jaar telde, maar Mussolini betoogde, dat daar niets wonderbaarlijks in was. Het was het

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 6