VoorHoed of Pet Bernard Vaes Dr. L VIN mei te consilium. WIJ ETALEEREN J. Marks. „Het Anker" Hoeden en Petten Adverfentiën. Draagt ore DIMI-IHS aao ons op eenige Jongens, Wij blijven doorgaan met onze Opruiming Dat is JE ADRES. H. VERHULST. RECHTZAKEN. zijn kleermakerij MEISJES Wandborden, Courantenhangers, Parapluiebakken in Oud-Hollandsch Koperwerk, R. VAN MIL-BOHNEN. Voorjaar 192 9. VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. naar Vughterstr. 65, DEN BOSCH. ONTVANGEN NIEUWE COLLECTIE Chique modellen. HEMDEN, tevens met afknoopbare Manchetten, (HEMDEN, óók naar maat). Heerenmodemagazijn. Markt 5. DEN BOSCH. Telefoon 841. uitvloeisel van bepaalde hisiorische, zedelijke en politieke praemissen. „Ik heb, zeide hij, den weg gevolgd, dien velen voor ons hebben afgelegd, zonder aan het eind te komen. Het fascisme zal daar in slagen. Mussolini gaf vervolgens een histo risch overzicht over de ontwikkeling van de Romeinsche kwestie. Na twee uur gesproken te hebben onderbrak hij zijn rede een kwartier lang en zette daarna de afzonderlijke bepa lingen van het concordaat uiteen, om aan te toonen, dat de souvereiniteit in alles bewaard was. Toen hij na nog een uur spreken geëindigd had, werd hij stormachtig toegejuicht, ook van de tribunes, de diplomatieke loges, den senaat, de pers en verdere aanwezigen. Tenslotte heeft Mussolini hulde gebracht aan den persoon van Paus Pius XI. Zeppellin vertrokken. De „Graf Zeppelin" is Donderdag morgen 5 uur 54 minuten opgestegen voor haar tocht naar Amerika over den Atlantischen Oceaan. Het was een grijze kalme morgen een dichte wolkenlaag bedekte den hemel, terwijl de wina niet krachtig genoeg was om vrij baan te maken voor de stralen der ochtendzon. Lang zaam en statig verhief het groote zilvergrijze gevaarte zich van den grond, met mathematische zekerheid zijn manoeuvres uitvoerend. Toen de door dr. Eckener gewenschte hoogte bereikt was, wendde de Graf Zeppelin den steven en beschreef een wijden cirkel boven Friedrichshafen. Men zag nog. hoe de passagiers onder welke zich ook een Amerikaansche dame bevindt, den achtergeblevenen een laatsten afscheidsgroet toewuifden. De aanwezige toeschouwers wuifden terug, terwijl zij het luchtschip, in Zuid-Westelijke richting voortgedreven door zijn machtige motoren naoogden. Tien minuten later was de „Graf Zeppelin" in den grauwen morgen nevel boven het meer van Constanz uit het gezicht verdwenen. Een jeugdig Hollander G. Th. Kuijper, 24 jaar slager van beroep heeft getracht als verstekeling aan boord van de Zeppelin te komen. Hij werd echter ontdekt en zijn plan mislukte. E^n radiogram van 't luchtschip de „Graf Zeppelin' meldt, dat de reis naar Amerika voorloopig moet werden afgebroken. Aan twee motoren hebben zich tengevolge van een defect aan de transmissie-as, onregelmatigheden vertoond, die het niet wenschelijk maken, den tocht over den Oceaan voort te zetten. Dr. Eckener heeft daarom om 18 uur 35 na een bespre king met de passagiers besloten, weer naar Friedrichshafen terug te keeren ten einde de storingen te repareeren alvorens de reis te hervatten. In moeilijkheden geraakt. A V. schippersknecht te Werken dam, had op 23 Febr. 1929 te Sleeu- wijk het rijwiel ontvreemd van J. Meerburg, kamerbewaarder te Sleeu- wijk. Verdachte was niet verschenen. Volgens verklaring van een politie beambte paste verdachte vroeger goed op. Doch hij kreeg tegen den wil zijner ouders verkeering en dit leidde in het gezin tot oneenigheden en moest verdachte de ouderlijke woning ver laten en mocht niet meer thuis komen. Hij is nog nimmer veroordeeld, maar nu hij in financieele moeilijk heden kwam geraakte hij tot het mis drijf, om uit geldverlegenheid te ge raken. De fiets had hij aan de straat meegenomen Het O.M. wees op de wenschelljk- heid van een verschijnen van ver dachte persoonlijk, om zelf eens iets te vertellen van zijn toestand in ver band dan met den diefstal. De eisch luidde 3 maanden gevan genisstraf. Uitspraak 30 Mei a.s. Mishandeling met doodelijken afloop. De rechtbank wees vonnis in de strafzaak tegen H. M. B. 24 jaar, arbeider te Oss, thans gedetineerd, ter zake dat hij in den nacht van 27 op 28 Jan. 1929 te Oss, J. v. d.Leest met een schop op het hoofd heeft geslagen met zulk een geweld dat de getroffene spoedig aan de gevolgen der verwonding overleed. De eisch van het O.M. luidde 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest GEMENGD NIEUWS. De paters Passionisten te Mook melden: Uit Rome ontvingen wij eenige bij zonderheden over onze drie, onlangs in China vermoorde missionarissen. De moord vond plaats op 24 April 1.1. bij Chenki, in de Apostolische prefec tuur van Shenkow, toevertrouwd aan de paters Passionisten. Gelijk reeds vermoed werd, blijken de vermoorde missionarissen tot de congregatie der Passionisten te behooren. Het zijn: pater Godfried Holbein, te Baltimore geboren; pater Clemens Seybold, ge boortig van Dunkirk (New-York); en pater Walter Coreyon uit Grands-Ra- pides (Michigan), alle drie nog zeer jonge werkkrachten. De twee eerste waren in 1924 naar de Missie vertrok ken, de derde pas verleden jaar. Het bericht van den moord kwam in het moederhuis te Rome aan in den voormiddag van 28 April, feest van den H. Paulus van het Kruis, stichter der Passionisten. Kardinaal Laurenti, de nieuwe prefect van de H. Ritencongregatie, bevond zich juist in gesprek met den hoogwaar- digen pater generaal, toen het tele gram binnenliep. Het bericht kwam heel onverwacht. Kort te voren had den dezelfde paters nog in groot le vensgevaar verkeerd; doch waren als door een wonder ontkomen. Ook ver der had men nu op heel bijzondere bescherming der Goddelijke Voorzie nigheid gerekend. Gods wegen zijn onnaspeurlijk. Zwijgend reikte de generaal het te legram aan Zijn Eminentie over; na een oogenblik zei deze: „Ik weet niet of ik U condoleeren moet of U mijn gelukwenschen aanbieden". Inder daad, de zoo moeilijke missie van Shenkow heeft hiermede een doopsel des bloeds ontvangen, dat wellicht vruchtbaarheid zal afroepen over de zen, tot dusverre zoo ondankbaren grond. De missionarissen hebben daar ontzettend veel geleden van de bolsje- wiki. De centrale regeering kan in dit ver afgelegen gewest geen invloed doen gelden; volk en missionarissen staan er bloot aan de afpersingen' en mishandelingen van roovers en com munisten. De drie paters zijn nu als slachtoffers gevallen van hun moed. Mogen het de laatste slachtoffers we zen: moge hun bloed barmhartigheid afroepen over deze missie en over heel het zwaar beproefde China. Te Reims heeft zich een zeer ongewoon ongeval voorgedaan. Een beambte van de Parijsche me tro, die een tocht had gemaakt met de motorfiets, vloog in de bocht bij Courtemont-Varennes met zijn motor uit den weg het kerkhof op, waarbij hij op een graftombe met verbrijzel den schedel neerstortte. Men vond hem dood op den grafsteen. Woensdagmiddag omstreeks half twee heeft een Belgisch militair vliegtuig een landing gemaakt op het excercitieterrein van de Chassékazer- ne te Breda. Het vliegtuig was be mand met een onderofficier, die zijn proef voor militair vlieger moest af leggen. Hij is door onbekendheid met het terrein verdwaald en heeft hier een landing gemaakt, meenende nog in België te zijn. Alvorens te kunnen vertrekken moet hij toestemming hebben van den minister van Defen sie, welke telefonisch is aangevraagd en intusschen verkregen. De rechtbank te Dordrecht heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak van de verduistering v. 62.000 bij de Boerenleenbank te Barendrecht. Zij veroordeelde de cassière, mej. J. H. C. van G., tot een jaar gevangenis straf, met aftrek van de geheele pre ventieve hechtenis en H. W., van be roep boekhouder, tot 3 jaar, met af trek van 6 weken preventieve hech tenis. Aan de nieuwe Meerlaan te Amstelveen staat een kleine boerderij die bewoond wordt door den heer Hoogeveen Bij hem In woonde de 66-jarige juffrouw G„ die voor hem het huishouden waarnam. Hoogeveen was tegen half tien Donderdagmorgennaar 't gemeentehuis gegaan om belasting te betalen. Bij zijn thuiskomst vond hij juffrouw G. in de woonkamer op den vloer liggen met een touw om den hals en met gebonden handen. Zij bleek geworgd te zijn. Een ontboden geneesheer kon geen hulp meer bieden. De toestand van de kamer wees uit dat aan de misdaad een worsteling was voorafgegaan. Ook het lijk droeg daarvan teekenen. Aan de marechaussee alhier werd van het geval kennis gegeven en de opperwachtmeester ging daarom dade lijk naar de boerderij. Bij onderzoek bleek dat het geld, een bedrag van f 60, was verdwenen. Donderdag middag is ook het parket uit Amster dam ter plaatse geweest. Het lijk van de vrouw is in beslag genomen en naar het gemeentehuis overgebracht Een jonge man werd gearresteerd maar later weer vrijgelaten omdat hij zijn onschuld volkomen kon bewijzen. Donderdagavond zijn echter in Amsterdam twee mannen gearresteerd in wie men de vermoedelijke daders meent gevonden te hebban. Zij zijn nog dien zelfden avond naar Amstel veen overgebracht. Over de aanrijding op den onbewaakten overweg onder Wijhe wordt gemeld, dat de gedoode bes'tuur- der van de vrachtauto was de 38 jarige j. v. d. Meer. uit Meppel. een der directeuren van de N. V. G. Huls- bergen's grondboringen en watervoor zieningen, gevestigd te Deventer.Van dei Meer heeft blijkbaar den trein die om 12.37 uit Wijhe was vertrokken te laat gezien, hoewel het uitzicht zeer goed was, en toen in zijn verwarring den auto midden op de rails tot staan gebracht. De auto werd gegrepen en op zij geduwd. Van der Meer werd dertien meter door de lucht geslingerd en was onmiddellijk dood, eveneens een hond. die ook in de auto zat. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. Te Halfweg is gistermiddag de hoofdwerktuigkundige der Nederl. Spoorwegen ir. J. J. de R., uit den Haag door een goederentrein aange reden en gedood. Te Parijs vond gisterenavond iemand, die het venster van zijn dak kamertje opende, een lijk voor zijn raam liggen. Het is gebleken, dat de doode een oude vrouw, bewoonster van een hotel was, die door een kennis met drie messteken was ge dood. Men vermoedt dat, ernstig gewond, zij het dak is opgevluchtom daar weldra te bezwijken. De ver moedelijke dader van den moord is gegrepen. Op het Nederlandsche eiland Riouw heeft een bende met messen gewapende Chineezen op beestachtige wijze den Engelschen directeur van een Chineesche rubberondérnemlr.g vermoord. De politie heeft reeds acht verdachten aangehouden. Een beschaafd mensch kent de regels voor den weg en volgt ze op. Hevige ontploffing in een kliniek. De ramp door brand vergroot. Te Cleveland in den Staat Ohio is Woensdag in een afdeeiing voor be handeling met x-stralen van een kliniek aldaar een ontzettende ontploffing voorgekomen. Veertig menschen verbrandden of werden gewond. Een groot aantal daarvan waren zieken. Giftige gassen, die naar men meerit de oorzaak van de ontploffing waren, ontsnapten uit het laboratorium en verspreidden zich over een afstand van dertig vierkante meter. Door de inademing van deze gassen werd een groot aantal voorbij gangers bedwelmd en yelen zakten in elkaar. De laatste berichten melden, dat tengevolge van de ontploffing brand uitbrak. Deze breidde zich zeer snel in het gebouw uit. Men vreest, dat veien bovendien door den brand om gekomen zijn. De politie schatte het aantal dooden reeds op 66. Nadere berichten. Zooals vaak geschiedt bij rampen, waar in de eerste spannende oogen blikken moeilijk een overzicht ver kregen kan worden, blijkt ook nu uit latere berichten, dat het aantal slacht offers minder groot is, dan eerst ver moed werd. Een Wolff-bericht dat wij gisteravond om 11 uur ontvingen, sprak reeds var) 35 dooden. De politie deelde volgens hetzelfde telegram mede, dat alle personen uit het brandende gebouw gehaald waren, maar 14 patiënten bevonden zich nog op het in vlammen en rook gehulde dak van de kliniek, waartoe de brandweer nog niet had kunnen doordringen, daar het nog niet j mogelijk was een ladder tot die hoogte op te richten. Volgens de laatste berichten zijn op de tweede verdieping nog twee ont ploffingen waargenomen. De oorzaak van de ontploffing was nog onbekend. Uit de ramen van de tweede verdieping sloegen dadelijk de vlammen naar buiten en de zich op deze verdieping bevindende patiënten waren hulpeloos aan de woedende elementen overgeleverd. Het ziekenhuis, waarin zich bij hei begin van de ramp meer dan 100 patiënten bevonden, vulde zich ten gevolge van de ontploffingen met giftige gassen. De brandweerlieden, die uit de heele stad zoo snel mogelijk arriveerden en een groot aantal andere helpers moes ten met gasmaskers het reddingswerk verrichten. Zij haalden de patiënten uii de vensters naar buiten. Andere slachtoffers werden door dokters en verplegers rraar het dak gebracht. De meeste geredden hadden bij hun redding reeds het bewustzijn verloren en waren gewond. Hun door de gifiige gassen opgezette gezichten en handen waren geel gekleurd. Bij het reddingswerk heeft zich in het bijzonder de chauffeur van een tijdens de ontploffing juist voorbij rijdenden vrachtauto, jack Sutherland, onderscheiden, die een brandweerman zijn gasmasker ontrukte en het bran dende gebouw binnenstormde, waaruit hij 20 menschen redde, voor hij zelf bewusteloos ineen zakte. De oorzaak. De brandweer heeft nu vastgesteld dat de eerste ontploffing in het sous- terrain geschied is, waar wetenschap pelijke films bewaard werden. Tengevolge van de hitte door den brand ontploften een aantal zuurstof reservoirs. Uit de films, die in brand waren geraakt, stegen dikke wolken van een giftig gas op, dat de slijm- vliezen van mond, neus en longen der slachtoffers verbrandde en bloedingen uit oogen, neus en mond veroorzaakte. Door den heelen staat Ohio zijn dringende oproepen verzonden, ten- einde alle aanwezige cylinders zuurstof zoo snel mogelijk te zenden, want dit is het eenige hulpmiddel tegen de vergiftiging. Het aantal slachtoffers wordt ten slotte opgegeven als 99 Dit zullen wel dooden en gewonden zijp. Te Heeswljk is een schuur van den winkelier M. v. d. Elzen, waarin gevestigd was een Chinchilla-konijnen fokkerij. afgebrand270 konijnen kwame.i in de vlammen om. Te Someren brandde de eendenstal van den heer Duisteis te Nederweert af180 eenden vonden den dood in de vlammen. Dë familie H. KOLSTEREN LAGARDE betuigt haar besten dank voor de zeer vele en har telijke blijken van belangstelling, ondervonden bij het Zilveren Huwelijksfeest en 't 25 jarig bestaan harer zaak. Waalwijk, Mei 1929. Ondergeteekende bericht hier mede dat hij heeft overgedragen aan zijn Zoon. Onder dankzegging voor het steeds genoten vertrouwen be veelt hij zijn opvolger in Ieders gunst aan. JOS. WANTEN. Waalwijk, Mei '29. Onder verwijzing naar boven staande kennisgeving, beveel ik mij beleefd in de gunst van het publiek aan en hoop door prima werk en prompte bediening, deze gunst waardig te worden. Minzaam aanbevelend, JAN WANTEN PIJNENBURG Mr. v. C00THSTRAAT 40. Waalwijk, Mei '29. Een ervaring en een vertrouwen van 50 jareneen inrichting van den modernen tijd, waarborgen U PRIMA WERK aan BILLI|KEN pp'Jg WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TlELEN. Voor directe indienst treding gevraagd EN vanaf 14 jaar, om in het vak te worden opgeleid. Vast werk. Aanmelding aan huis. Cartonnagefabriek J. TRI MB ACH Zn. Grootestraat 347, WAALWIJK. I Arts, voor inwendige ziekten en kinderziekten, Stationsweg 7, - 's.Hertogenbosch, is VANAF HEDEN tot nadere aankondiging 42626 eene prachtcollectie zoomede KUNSTAARDE WERK in verschillende modellen, VAZEN, DRIJFSCHALEN, POTTEN, LAMPEN, KUNSTBLOEMEN. 42474 Aanbevelend, en vestigen vooral Uwe aandacht op onze Koffie-, Thee-, Eet- en Drinks'erviezen, Keukenstellen, Luxe aardewerk- o.a. garnituren voor schoorsteen, buffet en spiegel. Bloemvazen en Drijfschalen, Dames- en Kindertasschen, Acte-, Markt- en Schooitasschen, Sigarenkokers en Portefeuilles, Dames- en Heerenparapluies. Eau de Cologne van Boldoot, 4711 en GUSTAV BOEHM. AI onze artikelen worden aan spotprijzen opgeruimd. ■■■«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 7