DE ECHO VAN HET ZUIDEN ulles-Heesbeeit's Vollemelkbrood. Indien Uwe kinderen niet genoeg eten, probeer het dan eens met Extra kwaliteit. HOOGE VOEDINGS WAARDE. Onder voortdurende strenge CONTROLE. MADMOD" SST575B ODD No. 40. Zaterdag 18 Mei '29. 52e Jrg. DERDE BLAD. DE MINIHASSA. Het Noord-Oostelijk schiereiland van 't grillig gevormde Celebes wordt de Minahassa genoemd. Wat deze naam beteekent is niet met zekerheid te zeggen; de meest gangbare verkla ring is: bondgenootschap. Een bond genootschap dan van de verschillende kleine stammen, die in deze door de natuur begunstigde streek samenkwa men. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de meeste stammen eeuwen geleden van elders gekomen en hebben zij de oorspronkelijke bevolking naar het binnenland opgedreven. Langen tijd waren zij onderworpen aan den sul tan van Ternate, aan wiens pogingen om hen tot den Islam te bekeeren zij echter weerstand hebben geboden. Door de Portugeezen en door de Spanjaarden kwamen zij voor het eerst met het Christendom in aanra king. Valentijn verhaalt, dat de Por- tugeesche landvoogd der Molukken een Jezuiet naar Celebes zond en dat deze daar twee koningen, een van Sidoe (Sangir-eilanden) en een van Menado met 1500 onderdanen doopte. De aanraking met de Nederlanders ateert van 1635, toen een viertal hoofden van de Minahassa naar Ter nate werden afgevaardigd, om zich met den vertegenwoordiger der O.I.- Compagnie te verstaan over de mO' gelijkheid, dat hun hulp zou worden verleend om de Spanjaarden te ver drijven. Die hulp werd gaarne gebo den. Dit leidde er toe, dat op den lOen Januari 1679, nu dus 250 jaar gele den, een bondgenootschap gesloten werd tusschen de O.I. Compagnie en de „Dorpshoofden" van Menado. Hierbij beloofden de Minahassers de Edele Compagnie als „eenig en eeuwigh oppex-heer" te erkennen, „be lovende eendrachtelijk en eenpaerig- lijk met hun goedt, bloedt en uyterste vermogen d'Edele Compagnie in alle voorvallende gelegentheden getrouwe lijk bij te staan en te helpen". Vanwege de Compagnie werd dit bedrag gesloten door Gouverneur Ro- bertus Padtbrugge. De Minahassers zijn 250 jaren trouw gebleven aan het gegeven v,oord. Het is zeker opvallend, dat een volk met Oostersche opvattingen zóó trouw gebleven is aan het een' maal gegeven woord en dat steeds ge golden heeft het door ons Westerlin gen zoo hoog geschatte beginsel „Een man een man, een woord een woord". Het Nederlandsche Gouver nement heeft eveneens zijn toezegging gestand gedaan; het heeft van een land vol onderlinge veeten en oorlo gen een gebied gemaakt, waar veilig heid en ï-echtszekei'heid voor allen is. Daarom gevoelt de Minahassa zich in vriendschap vei'bonden aan het Ne derlandsche Volk; en het Nederland sche volk heeft redenen om trotsch te zijn op deze trouwe en aanhanke lijke bevolking. Niet ten oni'echte wordt de Minahassa wel eens de 12e provincie van Nederland genoemd. Meer dan eenig ander draagt dit volk het stempel der Nederlandsche cul tuur. Op feestelijke wijze heeft de Mina hassa op den lOen Januari van dit jaar het 250-jai-ig bondgenootschap lxerdacht, en daarin deelden alle Mi nahassers, die in onderscheidene tak ken van Gouvernementsdienst of par ticulier bedrijf over den Indischen Archipel verspreid zijn. Waar andere volken van Nederlandsch Oost-Indië onderworpen zijn, is de Minahassa er trotsch op, dat zij met Nederland in bondgenootschap getreden is. Zij heeft zich vrijwillig onder de Neder landsche vlag geschaai-d en zij is ti-ouw gebleven aan Neerlands Koniii' gin. Vele Minahassers zijn met de Nederlanders uitgegaan naar de meest afgelegen streken, om er orde en rust te brengen tot heil der bevol king. Zij gevoelen zich met Nederland één. De Minahassa heeft zich van den aanvang af opengesteld voor de pre diking van het Evangelie. Het Chris tendom vond er spoedig ingang Hieruit zal het te verklaren zijn, dat de Minahassa begeerig was naar de Nederlandsche cultuur en dat een een heid verki'egen werd als men maar zelden vindt bij koloniale volken. Zoo als gezegd, vonden de Nederlanders bij hun komst al eenige Christenge meenten, welke zij naar de -inzichten van die dagen zonder vorm van pro ces bij de Protestantsche kerk inlijf den. In bijzondere mate heeft 't Ned Zendingsgenootschap zich verdien stelijk gemaakt voor de kerstening van de Minahassa. De R.K. Missie heeft er zich later gevestigd. Waar er op onderwij sgebie,-^ veel voor de Minahassa gedaan is, wekt het bevreemding, dat de medische verzorging nog in alle opzichten te wenschen overlaat. Het Gouverne ment heeft in den regel een militairen arts te Menado. In den laatsten tijd zijn er een paar Indische artsen bij gekomen. De Protestantsche Zending heeft een klein ziekenhuis te Sonder, waar enkele Minahassische meisjes tot verpleegster worden opgeleid en de R.K. Missie heeft een klein zieken huis te Tomohon. Dit alles is echter onvoldoende, om in de behoefte aan medische hulp van deze bevolking, die meer dan 200.000 zielen telt, te voorzien. Toch is het dringend noo- dig, hierin verbetering te brengen. Een der meest voorkomende ziek ten is de tuberculose, die er met de malaria op één lijn staat. Waar deze laatste ziekte echter door kinine-ge- bruik kan worden bestreden of voor komen, is het zooveel moeilijker de tuberculose te bestrijden en in hare voortwoekering tegen te houden. De gouvernementsarts, Prof. Dr. Weck, heeft onlangs geconstateerd, dat 40% de schoolkinderen met tubercu- van lose besmet zijn. Het is een der eerste eischen, den strijd tegen deze gevaar lijke ziekte aan te binden. Over het algemeen zoekt de bevolking nog haar heil bij allerlei toovermiddelen en moet zij aan medische behande ling gewend worden. Daarbij komt een gebrek aan hygiëne. Kortom, er valt op dit gebied nog heel wat te doen en te verbeteren; gelukkig is alles, wat gedaan wordt, reeds ver- betering. De sympathieke gedachte is nu ge rezen, om aan dit trouwe volk het be wijs te leveren, dat het Nederlandsche volk ook zijnei'zijds dit bondgenoot schap van 250 jaren op prijs stelt, en wel door iets, dat een tastbai'e, blij vende waarde heeft. Het plan bestaat, om als feestgave van het Nederlandsche volk aan de bevolking der Minahassa een long- lijders-sanatorium en een centraal- ziekenhuis aan te bieden. De Nederlandsch-Indische Regee ring zal als haar aandeel in dit ge schenk t.z.t. op zich nemen de exploi tatie van beide ini'ichtingen. De kosten van den bouw van een longlijders Sanatorium wordt geschat op 150.000, die van een ziekenhuis op 250.000, samen dus 400.000. Teneinde nu dit bedrag door het Nederlandsche volk bijeen te brengen, heeft de Commissaris der Koningin, die lid is van het Eere-Comité, voor wat de provincie Noord-Brabant be treft, uit naam der Regeering aan de Burgemeesters der gemeenten waar een kantongex-echt gevestigd is, ver- zocht naar die kantonnale indeeling Kringcomité's samen te stellen, die zich zullen belasten met het doen in zamelen van gelden ten behoeve van het hierboven nader omschreven doel Wanneer allen, ieder naar zijn vermo gen aan die collecte het hunne bij dragen, zal genoemd bedrag in de verschillende provincies van het land spoedig zijn bijeengebracht en zal het Nederlandsche volk op die wijze blijk geven dit bondgenootschap zijnerzijds te waardeeren. Wij kunnen hieraan toevoegen dat in voox-bereiding is de vorming van een comité tot inzameling van gel den voor het doel omschreven in bo venstaand communiqué. De bedoeling is plaatselijke afdee lingeii te vormen, die zich met deze taihk zullen willen belasten. Voorzitter van den kring Waalwijk omvattende de gemeenten van het Kanton Waalwijk, is de burgemees ter dezer gemeente, de Edelachtbare Heer E. E. Moonen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Mei 1929 N. V. Van lersel, Witlox Co. Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen, is de Lederfabriek N.V voorh. Van lersel, Witlox Co. te Waalwijk, overgegaan aan den heer Bern Pessers te Tilburg en dhr. J. van lersel alhier, en zal de fabriek over eenige weken wederom in bedri gesteld worden. Plechtige uitvaart Pastoor A. P. Kuijpers. Onder zeer groote deelneming had Donderdagmorgen de uitvaart plaats van den Maandag overleden herder der St. Antoniusparochie, pastoor Adrianus Petrus Kuijpers. Toen om half elf de plechtige lijk dienst begon, was het kerkgebouw stampvol, waaronder vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Zoo merkten we onder de bijna honde>-».,heeren geestelijken o.a. op: den HoogEerw. heer Deken van het Dekenaat Geertruidenberg Mgr. Völ- kerPlebaan BrekelmansZeerEerw. heer Suis, Vicaris van de H. Land- stichting; pastoor van Riel, pastoor van Herpt, pastoor Buijs, pater Du- moulin, kapelaan Beijnen en vele anderenvoorts Burgemeester Moonen en de Wethouders Eibers en Smolders, e Gem Secr. dhr. van Liempt, het cerkbestuur van St. Antonius en van St. Jan, het bestuur van de R.K. Werkliedenvereen.,afgevaardigden van de St. Vincentiusvereen en 't Wit— Gele Kruis, Drs. de Vries, Directeur der R.K. Hoogere Handelsschool, den architect en aannemer der St. Anto- niuskerk e.a. De H. Mis werd opgedragen door pastoor Buijs, met assistentie van de capelaans Sanders en Martens. Na afloop der H. Mis beklom de HoogEerw. heer Deken den kansel en sprak een korte lijkrede, waarin Z.H.Eerw. vooral aanspoorde voor den overledene te bidden en te blij ven bidden. Spr. meende op wijlen pastoor Kuijpers te kunnen toepassen de woorden van den Goddelijken Zaligmaker„Ikben de goede herder*, pastoor Kuijpers was een navolger van de goede herder. Een goede herder zijn wil zeggenliefde en zorg heb- jen voor de hem toevertrouwde cudde. De overledene heeft veel iefde maar ook veel zorgen gehad Hij heeft wel eens harde waarheden moeten zeggen, maar hij beminde U, zooals ook gij hem hebt liefgehad Even herinnerde de gewijde spr. aan de zoo schitterend geslaagde feesten voor twee en verleden jaar, waarin de liefde der parochianen voor hun herder ondubbelzinnig gebleken isi Nu pastoor Kuijpers uit 't oog is. moet hij echter in 't hart blijven, en nogmaals spoorde spr. aan veel voor den overledene te blijven bidden. Na afloop der H Mis werd met alle ceremonieele gebruiken derKath, kerk, de ontslapene grafwaarts ge bracht. De stoet werd voorafgegaan door den subdiaken met het kruis en de misdienaren met kandelaars, daarna volgden de meisjes der school (hoog ste klas), jongens der school (hoogste klas), R.K. Werkliedenvereeniging, Missienaaikring (deputatie), R.K. Vrou wenvereniging, Eerw. Zusters, R.K. Zangkoor, Geestelijkheid, Lijkbaar gedragen door de leden derH. Sacra- mentsvereeniging, vergezeld door de leden van het Kerkbestuur, Familie, Burg. en Weth., Vertegenwoordigers van het kerkbestuur van St. Jan, van de St Vincentiusvereeniging en het Wit—Gele Kruis, verder parochianen en belangstellenden. Onder de H Mis voerde het paro- chaal kerkkoor de lijkmis van Halier uit en bij de groeve zong men het „Ego Sum", „Resurrectio et Vita", „Canticum Sachariae" en „Benedictus Dominus Deus Israël". Het was een treffende plechtigheid die diepen indruk maakte. Volksmatinée. Bijzonder programma voor het Voiksmatir.ée op 2en Pinksterdag ten 12'/4 uur door de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" 1. Soldatenkoor uit Faust. Gounod. 2. Abschied uit Feithjof. M. Bruch. (Voor kwartet, solo en koor). 3. Die Ernthe koor. JosSchartz. 4. Ecce quomodo moritur. Handel. (Gemengd dubbel kwartet). 5. Schlachtlied der assacizen. (Koor). Baumann. 6. Maskenbal. Verdi. (Door den heerThomBurmanje). 7. An der schonen blauen Donau. Straus. (Koor met begeleiding van piano) „St. Crtspijn." De harmonie „St. Crispijn", welke a.s. Maandag in de le afdeeling van de Federatie deelneemt aan het con cours te Oosterbeek, houdt heden middag half vier in de kiosk op de Markt haar slotrepetitie, waarbij de concoursnummers uitgevoerd worden, n.l. „Mont Laville" (Marche) en de verplichte nummers „L'Envèment au Serail" (Mozart) en „Fatasieën op motieven van Fr. Schubert". Wij meenen dat de harmonie nu toch ai een heel slecht uur uitkiest. Met bijvoeging van een paar nummer- tjes en de keuze van een ander uur, zou men 't nuttige met het aangename vereenigd hebben en 't publiek zeker van dienst geweest zijn. Wij wenschen onze harmonie a.s. Maandag het beste succes, na hare ijverige, intense studie. Zomerdienst. Verschenen is de nieuwe reisgids der Nederl. Spoorwegen. in den treinenloop op het trajec Den Bosch—Lage Zwaluwe v.v. is geen verandering gebracht. Mr. Frieda Kats. Op 28 Mei a.s. zal het Tweede] Kamerlid Mej. Mr. Frieda Kats, in het gebouw der Ned. Herv. Kerk alhier een rede houden voor de Christel. Hist. Kiesvereeniging. Christel. Bouwvakarbeiders. In den R.K. Gildenbond had 1.1 Woensdag een vergadering plaatsom te komen tot oprichting van een afdeeling van den Ned. Christel Bouwvakarbeidersbond. De vergade ring was voorbereid door het afdee. lingsbestuur van den R.K. Bouwvak arbeidersbond en het afdeeiingsbe stuur van Capelie van den Christel. Bond. Een afdeeling van den Christel. Bond werd opgericht en telt bij den aanvang 12 leden. De Christel, organisatie in het bouwbedrijf heeft thans afdeelingen in Capelie, Sprang, Raamsdonksveer en Waalwijk. De staking in de Schoenindustrie Nader vernemen wij over.de staking bij de schoenfabriek van. de firma Kuypers alhier, dat gisterenmiddag een conferentie heeft plaats gehad tusschen de directie der fabriek en het hoofdbestuur v. d. R.K. Fabrieks- arbeidersbond. Op deze conferentie is de overeenstemming bereikt en het collectief contract geteekend, zoodat alle arbeiders hedenmorgen het werk hebben hervat. T. C. Brug Keizersveer. Bij de rondvaart per Thor IX van Schuttevaer en genoodigden werd medegedeeld, dat aan de vaste brug bij Keizersveer nog dit jaar zal wor den begonnen. Waalwijksche Zwemclub. Het Bestuur der Waalwijksche Zwemclub zal Woensdag a.s. 22Mei des avonds om 8 uur de Algemeene Jaarlijksche Vergadering houden in hoiel „De Twee Kolommen" en ver wijzen wij voor de Agenda dezer vergadering naar de advertentie in dit blad. Wij zouden echter gaarne den leden der Zwemclub op het hart willen drukken een blijk van belangstelling te geven voor hun vereeniging, door niet na te laten op deze vergadering, waarvoor zij geen nadere convocatie zullen ontvangen, tegenwoordig te zijn Nu het zomerseizoen weder zijn intrede doet, komt er voor deze mooie en gezonde sport opnieuw belangstel ling en mogen wij het Bestuur dezei Vereeniging prijzen, dat zijn ambitie, hoewel het tot nog toe zoo weinig medewerking van de zijde van hei publiek heeft ondervonden, toch niei veiflauwd is en het steeds alles in het werk gesteld heeft den badiief hebbers, de mooie gelegenheid die wij bezitten te doen behouden- Wij sporen dan ook een ieder aan die nog geen lid van deze nuttige Vereeniging is. zich dit jaar op te geven, daar het toch voor niemand een bezwaar kan zijn voor de lage contributie terug te schrikken, noch voor den afstand naar de inrichting Als men nagaat wat in de meeste plaatsen van ons land in beide op zichten geëischt wordt, kunnen wij ons gelukkig achten hier misschien een van de best geoutilleerde en goedkoopste inrichtingen te hebben. Ook Ouders zij er op gewezen, dai het voor de kinderen zooveel veiliger is dat zij lid zijn der Vereeniging en zoodoende steeds ondertoezicht staan, zoodat practisch bijna elk gevaar is uitgesloten. Wij vernemen dat het in de bedoe ling ligt van het Bestuurde inrichting a.s. Zaterdag n.m. te 2 uur voor de leden op te stellen. Nieuwe leden kunnen zich aan den Penningmeester, den Heer L. Bothof aan den Badmeester aan de inrichting opgeven. Binnen en Buitenpolder van Baardwijk. Onder voorzitterschap van den heer Jac. Klerx hielden Maandagvoormid- FABRIEK van /•CHOOR/TEENMANTEl 1ADMEDVLOEDEN WINKELDUIFI» dag de stemgerechtigde ingelanden van den Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk een algemeene vergadering in café Het Vosje. Na opening der goed bezochte ver gadering door den voorzitter en goed keuring der notulen van de vorige vergadering, werden de aftredende leden van het bestuur Jac. Klerx en W. Schilders met groote meerderheid van stemmen gekozen en namen hunne herbenoeming aan. Uit het financieel verslag van den secretaris-penningmeester den heerj. A. J van Heijst bleek dat de inkom sten over het jaar 1927—28 bedroegen f 5,179,17 en de uitgaven f 5,010,85 batig saldo is dus f 168.32. Na vaststelling der rekening werd ook de begrooting 192930 vastge steld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 5,275,32. Blijft de s<and der geldmiddelen zich ontwikkelen, in den gunstigen zin van thans dan mag een verlaging der polderlasten met minstens 2 pet. in uitzicht worden gesteld. Gewezen wordt op den deplorabe- len toestand van de Baardwijksche steeg, die geheel stuk gereden wordt, door de karren, die ten behoeve van de woningen die langs den weg wor den gebouwd, bouwmaterialen aan voeren. De vergadering stelt voorden weg aan de gemeente Waalwijk over te dragen. Het feit dat de stierhouder J. Pullens geen stier meer houdt na, zonder mededeeling aan het bestuur, het dier van de hand gedaan te hebben, is voor den heer Klijn aanleiding dien aangaande een gedachtenwisseling te openen. Hij stelt voor in een bijzon dere vergadering waar op persoonlijk, dus zonder volmachten gestemd zal worden, een stierhouder aan te wijzen. Het bestuur zou bij inschrijving de aanwijzing willen doen plaatsvinden. Na eenige discussie wordt besloten Dinsdag 21 Mei des avonds te 8 uur een vergadering over dit punt te hon den en als dan een stierhouder te benoemen. De vergadering wijst op het feit, dat er momenteel, nu de polder bode, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, C. Klerx met ingang van 1 Mei jl. eervol is ontslagen, geen politietoe zicht zou zijn. Besloten wordt om zoo- noodig politietoezicht aan te vragen. Daarna wordt de schuldbrief no 11 groot f 500 uitgeloot, ten name van Adr. Elshout, te Drunen. De vergadering gaat accoord met een wijziging in de begrooting 1929 30 in verband met een post onvoor- ziene uitgaven, groot f 75 20 welk bedrag door den polder moet worden bijgedragen aan het waterschap „Het Zuider-afwateringskaraal". Door den heer Verhoeven wordt de aandacht gevestigd op den minder gunstigen toestand van de Baard wijksche Steeg, vanaf de tweede zeine tot aan den Meerdijkhij geeft in overweging dienaangaande overleg te plegen met het gemeentebestuur, ten einde verbetering aan te doen brengen. Daarna sluiting. D. v. N. DRUNEN. Gedurende de Pinkster dagen wordt na de Hoogmis in Hotel Vissers 'n groot matinée gegeven met medewerking van het Jaszband-en- semble Bax en de bekende humorist Jan van Esch uit 's Bosch. In de Harmoniezaal geeft vanaf Dinsdag half 3, na het matinée, een ensemble dansmuziek. Voor een spie- gelgladden dansvloer is gezorgd. HAARSTEEG. Wij geven hieronder den totaal-uitslag van het j.l. Zondag beëindigde internationaal concours, voor Kruisbooggezelschappen. Koningskruizen. le pr. J. v. Vaalen, Drunen 14 p. 2e pr. M. Vaasen, België 13 p. Eereteekens: le pr. Thijs, België. 2e pr. C. v. d. Ven, Tilburg. Kam pioens prijzen: le pr. H. Thijs, België. 2e pr. C. v. d. Ven, Tilburg. 3e pr. J. v. d. Dungen, Vlijmen, le Zestallen: Punten le pr. Rozenknop Lille St. Hubert, België 80 2e pr. De Spruit wordt een Boom, Oisterwijk 79 3e pr. De Geest des Tijds, Tilburg 77 BEZOEKT ONZE TOONZAAL OUDE DIEZE 4

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 9