Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. iï i FEUILLETON NUMMER 41. WOENSDAG 22 MEI 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verechflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden, ens. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. Prfls der AdvertentlBn 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woenedag on Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zQn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. D£ ZIEKTEWET. Op 17 April II. is het Wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet door de Tweede Kamer met 64 tegen 16 stem men aangenomen, zoodat, aangezien verwacht mag worden, dat de Eerste Kamer evenmin onoverkomelijke be zwaren zal hebben, wij binnenkort een nieuwe Ziektewet zullen hebben. Ais men echter bedenkt, dat de vorige reeds van 1913 dateert en nooit is in gevoerd, mag men zeker de vraag stellen of deze nieuwe Wet een der- gelij'k lot beschoren zal zijn. Wij ho pen van niet, omdat het dan weder om tot eindelooze politieke agitaties aanleidtng zou geven en men thans door het initiatief van Minister Slote- maker de Bruine een Wet heeft die wel is waar niet ieder bevredigt maar die toch ais basis voor de ziektegeld uitkeering in ons land van groote be teekenis. De V/et gaat uit van de verplichte verzekering van alle arbeiders in dienst van een onderneming voor zoover deze minder dan f 3000 per jaar ver dienen en garandeert voor deze arbei ders bij ziekte een uitkeering van 80 pCt. van het gemiddelde loon gedu rende 26 weken per jaar. De premie voor deze verzekering moet worden betaald door den werkgever, doch deze mag de helft van de premie van het loon van den arbeider afhouden, zoodat het er dus practisch op neer komt, dat de werkgever en de arbei- der eik de helft van de premie be talen. Inzake de moederschapszorg (seen afzonderlijke regeling getroffen, in dien zin, dat gehuwde moeders gedu rende ten hoogste 6 weken voor en 6 maanden na de bevalling een uit- NAAR HET ENGELSCH. SCHEEPENS. 68. „Mogelijk. Ik zie geen onderscheid, zelfs niet in de kleinste bijzonderhe den. En het is zoo sterk, dat ik zelfs op het oogenblik nog niet kan geloo- ven, dat ik niet het slachtoffer ben van een soort zinsbegoocheling of van een slinksche streek. Maar het huis is rustig nu en niemand wandelt er meer rond. Alvorens ik de klaarblij kelijkheid geloof van mijn eigen zin tuigen en meer dan eens heb ik reden gehad daaraan te twijfelen zou ik deze plaat eens met de mijne willen vergelijken. Wilt ge mij volgen naar de galerij, als ge den weg erheen nog niet verleerd hebt?" Littimer nam aarzelend den schat van de tafel op. Hij was in z'n schik en tegelijker tijd teleurgesteld. In z'n schik dat hij nu ontdekt had, dat hij zich al die jaren had vergist en teleurgesteld dat zijn schilderij niet het eenige exem plaar meer ter wereld was. Hij sprak geen woord meer totdat zij het klei ne kabinet bereikt hadden, en Chris trok zich snel in de schaduw terug om hen te laten voorbijgaan. „Nu zullen we de zaak eens en voor altijd in orde maken", zei Lord Lit- keering krijgen van 100 pCt. van het gemiddelde loon, benevens genees kundige verzorgirg. Wat de werk- loozen betreft is het aldus geregeld, dat deze ingeval van ziekte binnen een maand na het intreden van de werkeloosheid aanspraak kunnen ma ken op ziekengeld, wanneer zij gedu. rende de laatste twee maanden vóór het intreden van de werkeloosheid onafgebroken verzekeid z^n geweest. Een belangrijk punt betreft de uit voering der Wet. Deze isopgedragen aan de Raden van Arbeid voor zoo ver de arbeiders niet bij z g. bedrijfs- vereenlgingen verzekerd zijn. Bedrijfs verenigingen kunnen worden opge richt door één of meer centrale orga nisaties van werkgevers vakcentra- len van arbeiders of één of meer vak centrale of daarbij aan^eslo en ver- eenigingen. en zouden deze door den Minister zijn erkend, en verder aan verschillende voorwaarden voldoen. Een dezer voorwaarden is bijv. dat het totale loon der verzekerde arbeiders ten minste 2'/j millioen gulden be draagt. De bestaande fabriekszieken- kassen kunnen als afdeelingskas van een bedrijfsvereenigtngblij ven bestaan. Tenslotte zij nog medegedeeld.dat door de werkgevers ten behoeve van de geneeskundige verzorgirg per jaar 4 pro mille van het totaal verzekerde loonbedrag moet worden afgedragen. Dit is in zekeren zin in verband ge legd tusschen ziekengelduitkeering en de ziekteverzorging Met belangstelling mag de Invoe ring van onze nieuwe Wet worden tegemoet gezien. Er is wel beweerd, dat dit reeds 1 Januari 1930 het geval zou zijn Qezien de vele zaken, die, alvorens -tot invoering kan worden overgegaan, nog moeten worden ge regeld, betwijfelen wij zeer of dit zal gaan. Ook zal het uiteraard afhangen van de verkiezingen en van de vraag, wie na de verkiezingen Minister van Arbeid zal zijn. Aan den anderen kant echter zal de nieuwe Minister van Arbeid blij zijn, dat dit moeilijke vraagstuk einoelijk is opgelost en on getwijfeld gaarne als één van zijn eerste daden tot invoering van de Ziektewet overgaan. timer. „Wilt u zoo goed zijn om het electrisch licht aan te draaien? Het knopje kunt ge vinden in den hoek van den muur aan uw rechterhand. En wanneer de zaak inorde blijkt en ik je excuus heb gevraagd zooals 't behoort, kunt ge op mij rekenen om het gepleegde onrecht en de geleden schade te vergoeden. Al kost het me tienduizend pond, de man, die de oorzaak van dit alles is geweest zal er voor boeten! Steek het licht maar aan, Bell." Chris luisterde ademloos. Ze was er nog niet zeker van wat ze thans ging aanschouwen. Ze kon hooren hoe Bell zocht naar den afsluiter, en zag dan een stroom van licht 't kleine vertrek in helderen schijn zetten. Littimer zweeg en zag Bell aan, die zich zoekend in het vertrek rond- bewoog. „Ik zie hier geen schilderij", zei hij. „Heb ik mij misschien vergist...." Littimer zag den spreker aan met een paar groote oogen van ontzet ting. De eerste oogenblikken was hij sprakeloos van verontwaardiging. „Gij bedrieger!" kwam het heesch van zijn krijtwitte lippen. „Gij schaamtelooze oplichter Bell deed een stap terug. Zijn stom me vraag zette Littimer nog tot groo- ter woede aan. „Ge wildet weer bij mij op het voetstuk der eer worden hersteld", zei de laatste. „Maar ge hebt me weer opnieuw willen bedriegen. Ge zijt hier op een duivelsch handige ma nier binnengedrongen, hebt mijn ets uit de lijst gehaald en hebt de gren- zelooze brutaliteit om ze voor een tweede exemplaar te willen doen GEMEENTERAAD. NIEUWKUiJK. De raad dezer gemeente vergaderde op Vrijdag 17 Mei j 1. des voormiddags 10 uur. Voorziiier de heer C. F. var. den Broek (Burgemeester). Afwezig het lid J Wilgers. ingekomen stukken Adres van den Ned. Politiebond „St Michael" met verzoek tot bijdrage. Wordt besloten zooals voorheen hieraan f15te geven. Verzoek van den Commissaris der Kontrg'n, waarin wordtaangedrongen maatregelen te willen treffen tot aan schaffing van hulpmiddelen tot be strijding van brand. De Voorzitter wil hieraan toevoegen dat aan dit verzoek in onze gemeente, met het oog op de aangelegde putten doorgaanM'n beste man, als het vroeger in den avond was, zou ik je uit mijn huis geranseld hebben met de zweep, zooals men een ondankba ren hond doet. Chris drong den kreet terug, wel ke haar naar de lippen welde. Als in een plotselinge openbaring begreep zij opeens den eenvoudigen, maar voor het oogenblik uitstekend ge slaagden opzet van Henson's laatste meesterlijk plan. HOOFDSTUK XXXIII. DE LIJST VAN HET SCHILDERIJ. Na de eerste hartstochtelijke uit barsting van toorn zag lord Littimer zijn gast kalmer aan. Er was tenslot te bijna iets amusants in het feit dat Bell zou trachten hem aldus om den tuin te leiden. En Chris, die hen hoor de en zag, zonder gezien te worden, genoot innerlijk van de scène, waar in een werkelijk komisch element lag. In het helle lamplicht zag ze duide lijk het sombere, verbitterde gelaat van Lord Littimer en de uitdrukking van sprakelooze verbazing en hulpe loosheid op de scherpe trekken van Bell. En intusschen te moeten denken, dat de man, die de oorzaak was van geheel deze onmogelijke situatie, rus tig was ingeslapen en uitrustte van de voor zijn corpulentie wel zeer ver moeiende bezigheden. Chris moest nu zelf lachen, toen haar opeens een schitterend plan te binnen schoot, meer dan één, eigen lijk, zooals men aanstonds zal bemer ken. Het zou niet lang meer duren, of en aankoop slangen, wel gevolg is gegeven, In het gedane verzoek wordt nog verzocht om in een verordening te doen bepalen dat hooischelften e.a. op 40 M. afstand der huizen moeten worden geplaatst. De heer van den Besselaar is er voor de verordening te wijzigen en het pakken van hooi en stroo zoover mogelijk van de huizen te doen. De Gouw. En anders maar in't veld zetten. Voorzitter. We hebben al vaak onder vonden dat het moeilijk gaat met 5 Meter, doch 40 M. kan in geen geval De heer van den Besselaar zou het dan op 10 Meter doen stellen. De heer van Engelen wijst er op dat dezen afstand in de gemeente nog veel gevaar oplevert. Men besfuit de bestaande verorde ning te wijzigen en te doen vaststellen dat men 10 Meter achter het huis moet blijven. De Voorzitter zegt naar aanleiding van de vernieuwing armenturen straat verlichting een schrijven is ingekomen van de Philips met opgaaf van prijs Deze armenturen zouden f 9 per stuk kosten. We hebben ons ook in verbinding gesteld met de P. N F. M en deze heeft toezegging gedaan hierover een bespreking te zullen komen houden. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Vaststelling kohier hondenbelasting 1929/1930. Het totaal bedraagt f217.— Wordt aldus vastgesteld. Aanbiedirg gemeenteverslag en Ver slag Volkshuisvesting Wordt 14 dagen ter visie gelegd Wijziging gemeente begrootingdienst 1929 en 1928. Is slechts van administratieven aard en wordt voor kennisgeving aange nomen. Voorstel van B. en W. tot aanschaf fing van- een membraampomp en smaakt als room. Henson's positie in het huis van Lit timer zou ernstig verzwakt zijn. Hen- son was handig geweest, doch zij zou trachten het van hem nog in handig heid te winnen. Intusschen zagen beide mannen el kander achterdochtig aan. Op een rond Chippendaletafeltje tusschen hen lag de Rembrandt in kwestie. „Ik moet u eerlijk zeggen", begon Bell ten laatste, „dat ik buitengewoon verrast ben. En toch behoef ik weer niet verwonderd te zijn, wanneer ik denk aan de buitengewone scherp zinnigheid en vindingrijkheid van mijn tegenstander. Hij heeft een beter oog op de toekomst dan ik. Lord Lit timer, zoudt u zoo vriendelijk willen zijn en mij uw laatste opmerking wil len herhalen?" „Ik zal ze nog wat aandikken, als ge verkiest", antwoordde deze, zich weer een weinig opwindend: „om 'n of andere reden waart ge van plan weer vriendschap met me te sluiten. Ge vertelt me, dat ge in staat zijt, u zelf van alle blaam en smet te zui veren. Ik stem er, krankzinnig ge noeg, in toe. Ge komt hier met een rol papier, welke een tweede afdruk moet zijn van mijn beroemde ets. En g(j weet gij weet dat het mijn eigendom is, een of twee uur geleden gestolen en in uw handen overgegaan Is het mogelijk de stoutmoedigheid verder te drijven? En nu wilt ge me doen gelooven, dat ge met dat tweede exemplaar regelrecht van de stad komt?" „Op mijn woord van eer, dat zweer ik u!" riep Bell hartstochtelijk uit. „Natuurlijk. Iemand van uw slag durft op alles een eed doen! Maar, br< ndslangen. De Voorzitter zegt dat is gebleken na onderzoek, dat de toevoer van water ln de aangelegde artesische putten noodzakelijk is en ze daarom af en toe moeten gebruikt worden. Om nu de telkens hiervoor te houden oefeningen der brandweer le sparen, en den toevoer van water loch ge makkelijk le maken, wordt hiervoor de membraampomp aanbevolen. Door Verhoeven is hiervan prijs opgegeven en bedoelde pomp zeu f5l50koslen. Ter voorkoming van de lelkens hier voor le houden oefening zou de Voorzitter deze pomp willen aan schaffen. Voorts wordt nog besloten 3 slangen aan te schaffen van een lengte van 20 Meter. Voorstel van B en W. tot het aan brengen van sluitingen op de nieuwe putten, De Voorzitter zegt tot de ontdekking te zijn gekomen dat de sluitingen op de aangelegde brandputten niet goed zijn. Men moet hfer bij een eventueele brand direct alles klaar hebben liggen. Door Verhoeven werd ons voor het in orde brengen dezer putten een prijsopgaaf gedaan van f125— voor de vijf putten. De dekking zou dan een ijzeren plaat zijn met ring er om gemetseld. Het lid van den Besselaar vindt de kosten nogal hoog, Na eenige discussie besluit men dit aan te houden en prijs te vragen van bewerking met betonstorling. De Voorzitter zegt een onderhoud te hebben gehad met het Armbestuur naar aanleiding van hetlaatste besluit hoe goedgeloovig ik ook ben, hen ik toch niet goedgeloovig genoeg om te gelooven, dat mijn ets gestolen zou worden, juist op hetzelfde oogenblik dat gij de uwe vondt!" „Of ontvreemd door mijn tegen stander om mij in deze ontzettende moeilijkheid te brengen?" „Belachelijk, die veronderstelling!" riep Littimer uit. „En ik ben krank zinnig om hier langer met argumen ten te gooien en u hier te laten ver toeven in mijn huis. Maar kom, ik zou wel eens willen zien, welk argu ment gij aan zoudt kunnen voeren ten bewijze dat die prent daar uw eigendom was!" „U vergist zich, lord Littimer" niet één, maar meerdere!" „Geloofwaardige getuigen? Welke navraag kunnen velen?" „Ik meeen van wel!" antwoordde Bell, weer kalm nu. „Twee nachten geleden bijvoorbeeld, heb ik deze ets laten zien aan een goede kennis van u, mejuffrouw Enid Henson. En twee nachten geleden kon ik uwe ets niet in mijn bezit hebben, nietwaar? En mejuffrouw Enid Henson was wel zoo vriendelijk mij haar leedwezen te betuigen dat ik door zulk 'n schur kenstreek gedupeerd was!" „Waarom beleedigt ge me door 't vernoemen van dien naam?" vroeg Littimer heesch. Zijn gelaat was bleek geworden opeens en een sombere toorn flikkerde in zijn oogen. „Zeg me, dat ge het ding óók aan mijn vrouw hebt laten zien!" „Dat heb ik inderdaad!" sprak Bell koeltjes. „Op dat oogenblik bevond mevrouw Littimer zich in diezelfde kamer!" (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Wailwykscbe en Langstraatsclie „DB BOBO VAN BET ZUIDEN".

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1