Opnieuw een mooi getuigenis uit Vakkringen over ons werk. RECHIZAKEN. In het „Drukkersweekblad" schrijft L. R. over het fietspad naar de Hoeve. Üjor net Annoesitmr wordt verlof gegeven om van Mei tot November met hondenwagens over het pad te rijden. Üe gemeente kan het pad blij ven onderhouden, doen geen verbods bepalingen plaatsen. riet lid van den Besselaar zou nu de niervoor uilgetrokken f 10, aan het armoestuur geven en deze nu voor dit onderhoud laten zorgen. Het graven der putten in de Hoeve, wordt na ampele bespreking goedge vonden, hiermede met 1 te probeeten als proef. Het lid v. d. Besselaar vraagt hoe of het zit met de kosten van vteesch- keurtng, daar hij het tegenstrijdig vindt, dat men vooralgekeurd vleeach nieis betaalt en als het goedgekeurd woidt wel. üe Voorzitter zegt dat dit een onder linge regeling is der betrokken ge meenten in het district. Het lid v. Engelen zegt dat hij heeft vernomen, dat in de voorlaatste ver gadering het besluit is genomen om de kermis hier te verzenen. Hij vindt dit een geheel verkeerd besluit. Het lid A. Mostermans zegt dat het verzetten der kermis is geschied met 't oog op de dan heerschende drukte in den tuinbouw. Het lid v. d. Besselaar meende dat het besluit was om het alleen te doen als Haarsteeg en Vlijmen 't ook deden. De Voorzitter zegt dat men het zoo gewild heeft en er niets aan te doen is. Hierna sluiting. BUITENLAND. „De Zeppelin". De Zeppelin is, zooals wij in ons vorig nummer nog konden melden, gelukkig in Frankrijk gedaald. De passagiers hebben veel angstige oogenblikken doorgemaakt. De hulp dar Franschen was uitstekend, waar voor dr. Eckener zijn uank aan de autoriteiten heeft betuigd. Men is druk bezig met nieuwe mo toren te plaatsen, zoodat hij einde der week naar Friedrichshafen hoopt te vertrekken. De paus verlaat 30 Mei het Vaticaan. Qemeld wordt, dat Z.H. de Paus ter gelegenheid van de processie op Sacramentsdag op 30 Mei a.s. voor het eerst het Vaiicaan zal verlaten. Verder wordt bericht, dat Z.H. met den gouden monstrans de menigte op het plein zal zegenen. Het besluit hiertoe is Maandagavond genomen. BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Groningen. De Kaningin en Prins Hendrik stellen zich voor, naar het Corr. Bur. meldt, ter gelegenheid van de a.s. lustrum, feesten te Groningen een officieel bezoek aan deze stad te brengen en ook eenige belangrijke gedeelten van de provincie Groningen in oogen- schouw te nemen. H M de Koningin zal op 25 Mei uit Zwitserland terug- keeren en zich dan eerst voor eenige dagen naar Soestdijk begeven. De drukte. De drukte met de Pinksterdagen is overal ontzettend geweest, vooral Schevlngen, de bollenvelden, maar niet minder tal van streken in onze p'ovincie hebben er van kunnen pro. fiteeren. Alleen 't veer te Nijmegen, vervoerde b.v. 35 000 personen, 8100 fietsen, 2950 auto's en 546 motoren. De Haagsche tram vervoerde van Zaterdag tot Maandag ruim 1 millioen passagiers en de Amster- damsche tram gedurende de Pinkster dagen 891.778 passagiers. Verkiezingen. In totaal hebben 36 onderscheidene politieke partijen of groepen candi datenlijsten ingeleverd. In 1925 hebben 32 partijen en groepen aan de verkiezing deelgeno men. Elf dezer zijn In de Tweede Kamer vertegenwoordigd De Nederlandsche Bank. Naar wij vernemen zullen d'rectie en commissarissen van De Neder landsche Bank op de a s. algemeene vergadering van aandeelhouders een dividend van 11.9 (v. j 10.4 pet voorstellen. Naaml. Vennootschappen. Zooals uit het Kamerverslag blijkt heeft de Tweede Kuner gisteien aan genomen het wetsonlwerp tot wijziging van eenige artikelen van het Wetboek van Koophandel, betrekking hebbende op de balans en winst en verlies rekening. Daarbij werd voorgpsteid de verplichting tot openbaarmaking der jaarstukken voor de z g n. besloten vennootschappen en voor de N V. met niet meer dan f 50 000 aandeelen aan toonder te doen vervallen. O >k worden In de wet minimum, eischen voor de balans opgenomen de levensverzekeringsmaatschappijen blijven echter voor de Inrichting der balans onderworpen aan de ingevolge de wat op het levensverzekerings- bedrijf gegeven voorschriften. EenDornier Wall-vliigbcot in Indië verbrand. Tengevolge van een ontploffing van den benzinevoorraad aan boord van een der Zaterdag 18 Mei na het volbrengen van de vlucht Nederland- lndië gearriveerde Dornier Wall vliegbooten der Koninklijke Marine, de U 23 is 't toestel totaal uitgebrand De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in een contact van een eiectrische looplamp met dien voorraad, waarschijnlijk tijdens het bijvullen van benzine. Twee inlanders liepen ernstige brandwonden op terwijl 'n Europeesch Marine-schepeling licht gewond werd. Nederland en België Belga meldde 19 dezer uit Antwer pen Üe Belgische minister van buiten, landsche zaken, hei woord voerend aan een banket van de vereeniging der Belgische pers, zeide Bij de onderhandelingen die wij mei Nederland voeren, vestigen onze gedachten zich op het lot van Ant werpen. Het is ons doel. aan die haven gemakkelijke en veilige ver bindingswegen met den Rijn en met de zee te verzekeren. Onze verbin dingswegen met den Rijn zijn bijzon der onzeker en ongtmakkelijk. De minister kan niet begiijpen, waarom verbetering van de toegangen tot Antwerpen de haven van Rotterdam zou moeten schaden. De belangen van de Belgische en de Nederlandsche havens zijn niet met elkaar In strijd en strooken met het algemeen belang van handel en scheepvaart. Rijwieldiefstal. D. S. te Waalwijk, moest zich ver antwoorden wegens diefstal van een rijwiel te Den Bosch, gepleegd op 9 April. Verd had de fiets van V. Rouppe van der Voort aan de straat meege nomen. Aan de politie te Waalwijk bekende hij den diefstal. Da verdachte die voor niet heel snugger gehouden wordt, was niet voor den rechter verschenen. De zaak werd tot 3 Juni a s. uit gesteld voor nader onderzoek. Genade voor recht. H. D. D. arbeider te Heusden, werd wegens wederspannlngheid bij dron. kenschap veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proefijd van 3 jaar en onder bepaling, dat verdachte zich zal ont houden van herbergbezoek en zich zal aansluiten bij een geheelonthouders vereeniging. Diefstal. A. B., 20 jaar, monteur Tilburg, verdacht ter zake, dat hij in Januari 1929 te Kaatsheuvel met oogmerk van wederrechtelijke totëigening heef i weggenomen handschoenen enschoe nen eigendom van G Bruns en een overjas van P Zuldweg. werd bij vonnis der rechtbank veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. Vonnis bevestigd. W. A. v. E., mandenmaker, te Vlijmen verscheen in hooger beroep. Ver dachte stond voor de techibank alhier lerecht ter zake, dat hij den 30sten September 1929 met het oogmerk van weder, totëigening heeft weggenomen een portemonnaie met drie bankbtl jetten van f10—eigendom van M Kievits Verdachte werd te dier zake ver oordeeld tot veertig gulden boete subs. 40 dagen hechtenis. Het gerechtshof veroordeelde ver dach'e, met bevestlgtng van het vonnis tot dezelfde straf Beleediging. Hendrika K. 32 jaar te Waalwijk, gehuwd en moeder van 5 kinderen had op 17 April een andere vrouw gemeen beleedigd door haar het meest la e scheldwoord toe te voegen. De man van de beleedigde vrouw had geloof gehecht aan de lasterpraaijes met dit gevolg dat in zijn gezin de rust verdwenen was en de vrouw verdacht werd van wat de lastertong er had uitgeflapt. De beleedigde vrouw zag haar huwelijksgeluk verdwijnen en ging ten slotte naar het ouderlijke huis terug, De man die blijkbaar zijn on gelijk en het leed zijner echtgenoote begon te voelen ging vragen of ze terug welde komen. En de vrouw keerde toen in de echtelijke woning terug, maar schreide voor de rechtbank, bedroefd haar leed uit, dat over haar gekomen was tenge volge dien laster. De president laakte streng de schuld van verdachte in het leed de vrouw aangedaan en verzekerde haar dat bij herhaling van dergelijke loslippig heid gevangenisstraf voor haar zou volgen. Wegens beleediging werd tegen ver dachte f 25 boete geeischt. Oneerlijke dienstbode. W. S. dienstbode te Den Bosch, 22 jaar, had zich in meerdere diensten schuldig gtmaakt aan diefstal en liep eindelijk in de val, ln haar iaatsie dienst had ze ontvreemd: een bank biljet van f 10 3 nachtjaponnen, kousen, tafelkleedjes, en een nacht zak. Ze werkte vlug, maar als ze geen zin had stepte ze een briefje bij mevrouw waar ze dien dag dienst bode is in de bus, met de korte vermelding: kan vandaag niet komen. Verdachte werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, voorwaar delijk. KERKNIEUWS. Priesterfeest Rector van Kessel te Vucht. Naar we vernemen zal de Z.Eerw. Heer W. I. van Kessel op Dinsdag 28 Mei zijn zilveren priesterfeest hei- oenken. Te 8 uur dien morgen cele breert de juoiiaris in de fraai ver sierde (nu nog) pensionaatskapel van Maria— Oord een plechtige H. Mis van dankbaarheid, waarbij familie van den jubilaris, Zusters, Novicen en pensi>nairen met eenige bevoor rechten zuilen tegenwoordig zijn. Te 10 uur huldiging van den priester jubilaar door het Eerwaardig Convent en pens'onatren, circa 12 uur door den N. C. B., waarvan de jubilaris algemeen geestelijk adviseur is, daarna van den Jongen Boerenstand die door Rector van Kessel is opgericht, waarna van 12 tot 1 uur receptie in een der zalen van het Pensionaat Maria-Oord H. Bloed/eesten te Boxtel. Als nieuw bewijs der groote be kendheid, die Boxtel als bedevaarts plaats in vroegere eeuwen genoot, vonden wij in het verslag dat Bis schop Nicolaas van Zoes in 1619 bij Paus Paulus V uitbracht, de volgende passage: „op den feestdag der Allerheiligste Drieëenheid is er een zeer groote toeloop van menschen ook uit verre streken naar deze kerk (n.l. van den H. Petrus te Boxtel) om daar het Bloed van Christus te ver eeren, dat vroeger door onvoorzich tigheid van een priester, die de H. Mis in genoéhide kerk opdroeg, is uitgestort. Ofschoon met witte wijn geconsacreerd wa9, vertoonden zich rood gekleurde vlekken, alsof waarlijk bloed op de corporaal gestort was. Zoo blijkt ons uit het schrijven van den Kardinaal Priester Pileus, die toestond dat gemelde corporaal, door het Bloed vah Christus rood gekleurd, eens in het jaar aan de geloovigen zou getoond worden. Dit- schrijven werd gegeven te Frankfurt in het derde jaar van Paus Urbanus VI. Ik ver zoek dat Uwe Heiligheid, oh) de godsvrucht van het volk op te voeren en aan te wakkeren, een vollen aflaat zou willen verleenen aan allen, die op den feestdag der Allerheiligste Drievuldigheid genoemde kerk bezoe ken en met waar berouw biechten." De talrijke bedevaarten, welke in den reformatie-tijd in 't geheim moes ten worden gehouden, en daarom ver minderden, werden nooit geheel onder broken. Sinds de corporaal van Hoog straten naar Boxtel werd teruggebracht, komen elk jaar meer processies en worden ze met steeds grooteren luister in het prachtige park gehouden. Op Zondag 26 Mei a.s. wordt de eerste processie gehouden, dan nog (voor zoovc- reeds vastgesteld is) op 27 en 30 Mei, op 2, 3, 7, 9 Juni en 10 Juli. Op deze dagen wordt des morgens de H. Mis in de openlucht opgedragen en trekt in den namiddag de Sacramentsprocessie. Op verschil lende andere dagen komen kleinere groepen pelgrims Jezus in zijn wonder baar Sacrament vereeren. Dit verslag werd voor 't eerst gepubliceerd in het laatste nummer van de .Bossche Bijdragen" dl IX blz. 148-166. GEMENGD NIEUWS. Zaterdagochtend j.l. was een ploeg arbeiders van den aannemer v. E. op de spoorbaan onder de gem. Diemen, nabij kilometerpaal 7.8, be zig met het opruimen en vervoeren van materiaal van de rijkstelegraaf, toen ruim half 10 de D-trein 174 van de richting Hilversum kwam aan snellen. Als steeds waarschuwden de arbeiders elkaar voor den naderenden trein. Evenwel meende de 28-jarige E. v. O. wonende te Halfweg, dat hij ver genoeg van het afgaande spoor verwijderd was, en hij ging dus met zijn werk voort. Toen de trein voorbij daverde, werd „Van de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen „ontvingen wij twee catalogi, welke een zeer gunstigen „indruk maken. „De uitvoering van belde is, zoowel wat opvatting als „afwerking aangaat, als bijzonder geslaagd te beschouwen. „Met deze proeven van drukwerk toont de Waalwijksche „Stoomdrukkerij Antoon Tielen, dat ze met haar tijd „medegaat en dat haar Inrichting met succes „de nieuwste hulpmiddelen en ideëen ln toe- „passing weet te brengen." v. O. echter, terwijl hij in bukkende houding stond, door een der treeplan ken geraakt en dat wel met zoo'n kracht, dat hij tegen den grond ge slingerd werd. Een door een medicus uit Diemen ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de aangere den arbeider alle ribben gebroken had; bovendien was de long openge scheurd en het sleutelbeen geheel ge broken. Onder vreeselijke pijnen werd de ongelukkige per ziekenauto naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam ver voerd, alwaar hij eenige uren later overleed, v. O. laat een vrouw met 3 jonge kinderen achter. De machinist van trein D 174 be merkte niets van het onheil dat was aangericht, doordat de aanrijding ver oorzaakt werd door de treeplank van een rijtuig, dat zich midden in den trein bevond. Maandagmiddag 5 uur heeft op de Belgisch-Nederlandsche grens na bij Weust-Wezel een vreeselijk auto ongeluk plaats gehad, waarvan de details nog ontbreken, doch waarbij in ieder geval twee Belgen den dood vonden en een drietal personen uit Amsterdam ernstig werden gewond. Een auto uit Amsterdam is daar in botsing gekomen met een Belgi schen auto, waarschijnlijk doordat de bestuurder wilde uitwijken voor een wielrijder. De beide inzittenden van den Bel gischen wagen werden op slag ge dood. Dr. Stürkop uit Amsterdam be kwam een schedelbreuk, terwijl de Amsterdamsche bankier de heer Horn met verbrijzeld been en borstkas op genomen werd. De verloofde van den heer Horn werd aan het neusbeen en de oogen gewond. Ze werden te Breda in een ziekenhuis opgenomen. Het parket te Antwerpen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De toestand der gewonde Amster dammers blijkt nader niet zoo ernstig te zijn, in hoofdzaak hoofd- en been wonden. Zondagnacht is de 53-jarige En- gelsche stoker J. Brown van het in de Schiehaven te Rotterdam liggende s.s. „Newminster" toen hij aan boord wilde gaan, te water geraakt en ver dronken. Het lijk is gisteren door de Rivierpolitie opgehaald en naar Croos- wijk vervoerd. Zondagmiddag is een 4-jarig kind uit de Nic. Beetsstraat te Rot terdam bij het Sparta-terrem door een autobus overreden, toen de chauf feur den wagen achteruit zette. De kleine bekwam een schedelbreuk en was bijna onmiddellijk dood. Zondagmiddag heeft op den onbewaakten overweg bij wachtpost 20 A ónder Rilland Bath, waar reeds meerdere auto's werden aangereden, weder een aanrijding plaats gehad, die in zijn gevolgen veel ernstiger was dan de vorige. Ditmaal zijn niet minder dan 4 menschenlevens te be treuren. Een inwoner van Antwerpen, dhr. F. J. de Pril kwam met zijn auto over dien overweg, toen juist de trein, die 16.42 van Rilland-Bath in de richting Vlissingen vertrekt, aankwam. De auto werd gegrepen en ongeveer 200 M. door den trein medegesleurd, al vorens deze tot stilstand kon worden gebracht. Behalve de heer P. zaten in den auto diens vrouw en twee kinderen van naar schatting 6 en 4 jaar. De vrouw en de beide kinderen waren op slag dood, terwijl de heer P. zelf nog wel levend naar het wachthuisje werd gedragen, maar daar spoedig overleed. Nog denzelfden avond stelde de justitie uit Middelburg een onder zoek ter plaatse in, terwijl zij Maan dag opnieuw naar Rilland kwam, waar door dr. Hulst uit Leiden sectie op het lijk werd verricht. De heer Frederik de Pril, oud on geveer 30 jaar, ambtenaar aan de Provinciale griffie te Antwerpen, reed met zijn 4-persoons Renault B 97178, waarin gezeten waren diens echtgenoote en 2 kinderen, een jongen en een meisje, in de richting Rilland. Juist op het moment dat hij de lijn passeerde, werd hij door een uit de richting Brabant komenden perso nentrein gegrepen .ongeveer 20 M. meegenomen en dwars over de lijn geworpen. De wagen werd totaal ver nield en de ongelukkige ingezetenen allen gedood. De P. heeft nog enkele oogenblikken geleefd, moeder en kin deren waren onmiddellijk dood. De lijkjes der kinderen waren onherken baar verminkt. Spoedig werd voor geestelijke en geneeskundige hulp gezorgd. Na en kele oogenblikken waren pater Jo- sephat, dominéé Wilschut en dr. Mor- rée, allen uit Rilland, aanwezig, doch hulp kon niet meer baten. Inmiddels verscheen ook de rijks- en gemeente politie. De lijken werden naar het lij kenhuisje overgebracht en in beslag genomen. Omstreeks 7.30 uur verscheen het parket uit Middelburg, bestaande uit mr. Zijlstra, rechter-commissaris, en de officier vaii Justitie, mr. Wolfson, die het onderzoek leidden. De machine was licht beschadigd. Ongeveer met 20 minuten vertraging kon de trein vertrekken. Om 9 uur was ook de vice-consul van België te Hansweert, op de plaats des onheils aanwezig. De spoorwegbeambte G. v. d. Griek, bewoner van wachtpost 20 A, deelde ons nog mede, van zijn vrouw verno men te hebben, zelf was hy op dat oogenblik niet thuis dat de machinist nog eenige stooten op de fluit gegeven heeft, die jammerlijk door den heer De P. niet gehoord zijn geworden. Sinds deze overweg onbewaakt is, zijnreeds vier ongeluk ken gebeurd. Men herinnert zich zeker nog wel de botsing met een vrachtwagen, toen en lid van de directie mede in den trein aanwezig was. Vele bewoners uit de omgeving be zochten de plaats en waren diep on der den indruk van het gebeurde. Toen de heer H. Zoethout uit Amersfoort gisteren middag over de Eembrug te Baarn fietste, zag hij in snelle vaart een motorboot aankomen. Doordat de vijf inzittenden allen aan één kant hadden plaats genomen, sloeg de motorboot plotseling om, waardoor de inzittenden te water ge raakten. De heer Z. sprong oogenblikkelijk gekleed te water en 't mocht hem ge lukken een ongeveer 20-jarig meisje met levensgevaar te redden. Twee dei- inzittenden wisten zichzelf te redden. De overigen, twee ongeveer 23-jarige jonge mannen, zijn verdronken. Hun lijken zijn later opgedregd. Naar wij vernemen waren de in zittenden allen Spakenburgers. Maandagavond tegen 7 uur werd op een onbewaakten overweg een auto met 6 personen door een trein uit Bielefeld gegrepen. De auto werd ongeveer 40 meter meegesleurd. Twee dames, tot de inzittenden behoorend, werden gedood; van de overige pas sagiers zijn drie zwaar en één licht gewond. Bij luchtmanoeuvres van het legervliegcorps zijn twee vliegtuigen, die met elkaar in botsing waren geko men, van 4500 meter hoogte bran dend neergevallen. Een luitenant, die zich met een parachute wilde redden, kon niet losraken van zijn machine, waarmede hij op een huis terecht kwam, dat eveneens in brand vloog- De vlieger was op slag dood. De an dere piloot slaagde er wel in met de parachute te dalen, doch liep brand wonden aan het gezicht op. Aan de manoeuvres werd door 104 vliegtui gen deelgenomen. Tot Maandagavond was nog geen enkele aanwijzing inzake den moord op mej. Van den E., in de Nieuwe Boschstraat te Breda, verkre gen. De recherche zoekt ijverig voort, om tot het gewenschte resultaat te komen.

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2