0£ ECHO VAN HtT ZUIDEN J. Veraa, Waalwijk Het beste adres voor: No. 41. Woensdag 22 Mei '29. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 Mei 1929. Schitterend succes der harmonie „St. Crispijn". Degenen die Zaterdagmiddag het voorrecht hadden de concoursnum mers door de harmonie „St. Crispijn* op 't Marktveld en op de speelplaats der Eerw. Broeders te hooren uitvoe ren, moet wel bij zichzelf tot de con clusie zijn gekomen, dat men in Oos terbeek 2en Pinksterdag al heel onfor tuinlijk moest zijn, zoo men niet met een heel mooie bekroning uit't strijd perk zou komen. De uitvoering was volgens tot oordeelen bevoegde des kundigen, subliem en gelukkig is dit oordeel door de uitspraak der jury bevestigd. De harmonie „St. Crispijn" behaal de op het concours te Oosterbeek in de ie afdeeling: den len prijs in de afdeeling Marschwedstrijd met 35 pun ten, den eereprijs in de afdeeling Marschwedstrijd voor het hoogste aan tal punten in de rubriek uitvoering, den 2en prijs in den Concertwedstrijd met 86 punten. Zeer zeker een schit terend succes, waarmee wij haar met haar ij/erigen, energieken directeur, den heer Duijvelaar en dito instruc teur, den heer Stravers, van harte ge- lukwenschen. Iemand, die den tocht met de Har monie mee maakte, schrijft ons het volgende Begunstigd door prachtig Meiweer vertrok „St. Crispijn" op 2en Pinkster dag, vergezeld door een 12 tal suppor ters, met den tram van kwart vx>or 8 uit Waalwijk om haar geluk te gaan beproeven op het Federatief Concours te Oosterbeek. Deelname aan den marschwedstrijd, welke reeds ten 11.30 zou aanvangen, maakte vertrek met de eerste gelegenheid noodzakelijk. Ondanks het vroege morgenuur was de goede stemming er al spoedig in en zorgde ons humoristisch trio voor de noodige afwisseling. Door de goede zorgen van conducteur en machinist kwamen we op tijd te 's-Bosch aan, waar de trein gereed stond om ons naar Arnhem te vervoeren, waar we om 10 15 arriveerden en afgehaald werden door een commissaris van ontvangst. Per tram ging bet toen verder door een prachtige omgeving naar Oosterbeek en gingen we recht streeks naar het Gemeentehuis, waar ten 11 uur de olficieele ontvangst van de deelnemende vereenigingen zou plaats hebben. Tijdens deze eerste officieele plechtigheid hadden we even gelegenheid om de prachtige omgeving van het gemeentehuis te bewonderen, dat gelegen is midden tusschen prach tige bosschen en parken, waarin mooie vijvers, voorzien van de noodige fon teinen. Prachtig aangelegde wegen gaven ruimschoots gelegenheid overal een kijkje te nemen. Na de officieele ontvangst werd aanstonds een begin gemaakt met den Marschwedstrijd, welke werd gehouden in de oprijlaan naar het Gemeentehuis. „St Crispijn" kwam hierin als laatste uit en geheel alleen in de hoogste afdeeling. De Jury bestond uit de heerenDe Morée uit Breda, Ogier uit Maastricht en v. Erp uit De Bilt. Dat het niet eenvoudig is om in een Marschwedstrijd een flinke bekroning te verwerven, weet ieder, die gezien heeft hoe de jury tijdens de marsch rondloopt, lengte van den pas en het aantal passen controleerend, voor, achter en naast loopend om te zien of goed gericht gemarcheerd wordt, er tevens oplettend of de muzikale uit voering aan de vereischten voldoet. „St. Crispijn" kon na afloop van de lange en zware verplichte marsch „Mont la Ville" een warm applaus van het publiek, dat langs den weg ge schaard stond, in ontvangst nemen, wat deed hopen op den uitslag, die tegelijk met die van den concertwed strijd zou worden bekend gemaakt. Na afloop van den Marschwedstrijd werd in optocht getrokken naar het concoursterrein aan den Mariaweg. Daar we een 10 tal vereenigingen vóór ons en dus volop tijd hadden, werd een uitstapje ondernomen naar Oosterbeek Laag, om vandaar per tram naar Hevea-dorp te gaan, waar we verschillende oud-Waalwijkers konden begroeten. Omstreeks 4 uur waren we weer op het concoursterrein terug om onze beurt af te wachten en om ruim 5 uur betrad „St. Crispijn" de kiosk, waar de beide verplichte nummers op zeer verdienstelijke wijze werden uitgevoerd. Direct daarna kwam de Voorzitter der Prijscommissie den volgenden uitslag meedeelen, voor zoover onze Harmonie betreft; Marschwedstrijd le prijs met 35 p. Concertwedstrijd het eerste nummer 46 en het tweede 40 punten, alzoo een 2en prijs met86 punten, wat gezien de zeer hooge eischen die op Federa tieve Concoursen aan de deelnemers gesteld worden, een schitterend succes genoemd mag worden Doorhet behalen van den len prijs in den Marsch wedstrijd werd hierin den hoogsten trap bereikt. Zoodra den uitslag bekend was, werd de speciaal voor dit doel afgerichte duif losgelaten en deze wist zich zoo goed van haar taak te kwijlen, dat ze reeds den volgendenmorgen aankwam, zonder briefje Voor alle zekerheid hadden we ondertusschen den uitslag per telefoon aan de redactie van dit biad mee gedeeld. Na afloop van den wedstrijd trok het grootste gedeelte der harmonie met een marsch Oosterbeek in, terwijl enkele leden den uitslag van deeere- prijzen bleven afwachten. Daar het inmiddels zachtjesaan laat was gewor den werd het tijd om met de tram naar Arnhem te gaan, waar de trein ons verder naar Waalwijk zou terug brengen. Door degenen die tot het laatste gewacht hadden, werd dit halsbrekende werk met veel moeite volbracht, daar de trams stampvol zaten en zij als het ware op elkander werden gepakt, doch kwamen zij veilig in Arnhem, zij het met ingetrapte schoenen enz. Niet zoo gelukkig was het eerste gedeelte, dat door muziek zang en voordracht van onzen karakter humorist den Dekker, (die in den tuin van een café boven op een versierde ladder zijn succesnummer ten beste gaf) den tijd vergaten en er eerst aan dachten te vertrekken, toen het te laat was voor de tram. Teneinde raad werd een politie-agent aangeklampt, die den raad gaf ie trachten een vrachtauto te requireeren, watnaveel moeite gelukte. Men had nog 6 min, voor de trein vertrok en dank zij de razende vaart slaagde men er nog juist in het station op tijd te bereiken. Waar de electr. tram over den af stand Oosterbeek—Arnhem 20 min. rijdt, kan men begrijpen met welk een vaart men dit traject in 6 minuten heeft afgelegd en is het niet te ver wonderen dat de pechvogels doods angsten uitstonden, als bij een of andere scherpe bocht hetvehikkel tot in zijn onderdeelen kraakte en elk oogenblik dreigde om te kantelen. De meeste verklaarden dan ook volmondig gedurende dezen rit ver schillende schietgebedjes te hebben gepreveld. Daar de trein te laat was, kwam echter het heele zaakje nog juist op tijd te Arnhem aan, zoodat we zonder iemand achter te laten ten kwart over 8 konden vertrekken, en werd het verdete gedeelte der reis zonder stoornis afgelegd, tot we om ongeveer half elf weer in Waalwijkarriveerden. Wij hadden 't genoegen omstreeks half acht den uitslag in onze gemeente bekend te maken en de vlag wapperde weldra van 't Bondsgebouw en velen maakten zich op om de overwinnende vereeniging een hartelijke ontvangst te bereiden. Ondanks de vertraagde aankomst van de trein was er aan 't station groote belangstelling en was onze burgemeester op z'n post om St. Crispijn de eerste felicitatie aan te bieden Hij zeide met genoegen reeds vroegtijdig kennis te hebben genomen van 't succes van St. Crispijn en feliciteerde den Directeur,Instructeur, bestuur en leden met de behaalde prijzen, daarbij de hoop uitsprekende dat de vereeniging nog steeds mocht stijgen op de muzikale ladder. Namens de R K. Werkliedenvereen. sprak de heer Frans Smolders eenige woorden van gelukwènsch en bood den directeur bloemen aan. Met een vroolijke marsch ging het toen naar het verenigingslokaal waar Waalwijks Belang, vertegenwoordigd door de heeren M. A, van Liempt en H. Wiesman, bij monde van haren voorzitter met de hartelijkste felicitaties een lauwerkrans aanbood. Verhinderd om bij de aankomst tegenwoordig te zijn, zond het bestuur der Chr, Gemengde Zangvereniging „Vooruitgang zij ons doel aan „St. Crispijn" een hartelijke schriftelijke felicitatie. Concert. Na 't behaalde succes in Ooster beek, gaf de harmonie „St. Crispijn" gisteravond een klein concert in de kiosk op de Markt, waarbij de ver plichte concoursnummers en march werden uitgevoerd. Het concert was aangekondigd op 8 uur, maar begon eerst een half uur later. Voor de volgende concerten mag dit geen regel worden. Dank zij 't mooie weer, was de belangstelling zeer groot. De politie zorgde voor het verkeer en de goede Eerste steenlegging der nieuwe uitbreiding van de lederfabriek „De Amstel" te Waalwijk, door den jongenheer Jacob Gompen. orde, welke uitstekend geregeld waren. We hebben een goed voorproefje gehad van de concerten, welke „St. Crispijn" ons dezen zomer zal geven, en waarvan wij gerust de beste ver wachtingen mogen koesteren. „St. Crispijn" heeft afgeloopen winter ijverig gestudeerd en gerepe teerd. Het korps heeft aan samenspel en klankgehalte gewonnen, en ook aan technische vaardigheid. Na de concoursnummers speelde men nog de pittige „Graaf Zeppelin"- marche, waarna men een muzikale omwandeling door de gemeente deed. Een en ander bracht heel wat volk op de been. K.R.O. Naar wij vernemen is een 12-tal heeren in onze gemeente uitgenoodigd ter vorming van een Comité van Actie ten behoeve van den Kath. Radio—Omroep. W.S.C.-Bal. Het W.S.C.—bal, 2en Pinksterdag in Musis Sacrum gegeven, had na tuurlijk een even prettig verloop, als steeds deze bals kenmerkt, al waren de vele reislustigen en andere om standigheden mogeiyk oorzaak, dat het niet zoo druk was als anders. Niettemin was 't goed bezet en dank zij de uitstekende organisatie en lei ding was het er zeer prettig, zoodat W.C.S. z'n leden en genoodigden weer een genoegelijke avond heeft verschaft, die de onderlinge band zeker ten goede komt. Autobus-verbinding. Naar wy van de directie der Zuider- Stoomtram Mij. te Breda vernemen, zal de autobusdienst Breda—Ooster hout— Waalwyk voorloopig worden stopgezet met het oog op den zeer slechten toestand van den weg. Of en wanneer deze dienst met 't oog op bovenstaande zal hervat wor den, valt nog niet te zeggen. Overigens meenen wij dat de waar deering van dezen busdienst in de aangesloten dorpen niet van dien aard is, als men met reden had mo gen verwachten. Emma.bloempje. De verkoop van 't Emma-bloempje op 2en Pinksterdag, heeft in onze gemeente opgebracht de somma van f 133.30. Bouwen. Het bouwen van een dubbel woon huis aan de Mr. van Coothstraat voor rekening van den heer Piet Treffers alhier is opgedragen aan de fa. Zw. Treffers Zn. alhiervan een dubbel woonhuis voor den heer J. Bataille alhier het timmerwerk aan den heer de Beer, Raamsdonksveer en het metselwerk aan de fa. Ludovikus te Raamsdonksveer. Vergadering Waalwijksche Zwem- vereeniging. Wij vestigen nog gaarne even de aandacht op de algemeene vergade ring der Waalwijksche Zwemvereeni- ging waarover uitvoerig reeds ge schreven in ons blad van jl.Zaterdag, welke hedenavond 8 uurin Hotel „De Twee Kolommen" wordt gehouden. Diegenen die nog geen lid zijn der Vereeniging en dit alsnog wenschen te worden, wij hopen dat dit er nog velen zullen zijn, kunnen ook de ver gadering bezoeken en zich daar tevens als lid opgeven. Examen Kweekscholen L. O. De heer J. Spijkerman, oud-directeur der Rijkskweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Breda, te Ginneken is o.m. benoemd als ge committeerde voorde bijzondere Kweek scholen te Breda en te Dongen. Democratische Partij. De heer A. van Gent alhier staat no. 1 op de officieele candidatenlijst der Democratische partij in de kies kringen 's Hertogenbosch, Tilburg en Middelburg Kindsheidsoptocht De jaarlijksche Kindsheidsoptocht is voor ditmaal bepaald op Zondag 9 Juni a s. St. Antoniusparochie. In eenige bladen komen berichten voor als zou er in de St. Antonius parochie geijverd worden om de pa- rochieele bediening overte dragen aan de Paters van de Congregatie der H. Familie te Kaatsheuvel. Er is echter geen sprake van om het parochiaal bestuur over te dragen aan genoemde stichting. Wel is er een lijst met 200 handteekeningen en een verzoek aan den Bisschop gezonden om Pater Gloudemans te benoemen tot pastoor der St. Antoniusparochie. Kleeding, Hoeden, Petten en Mode-artikelen, Is nergens anders dan bij Stationsstraat 15 by de Markt, daar vindt U het beste tegen den laagsten prijs. Biljarten. Zaterdag 25 Mei zal in het café van P. van Cromvoirt een vriendschappe- lijken wedstrijd gespeeld worden door de biljartclub „Volhouden" gevestigd bij de Wed Hoffman Sprang en de biljartclub „Nooit Volleerd"gevestigd bij P. van Cromvoirt alhier. Boschbranden. Eersten Pinksterdag zyn er weetL hevige boschbranden in onze omge ving geweest. Vooral achter Drunen liet het zich met den sterken wind ernstig aanzien, hoewel het tenslotte wat den omvang van 't verwoeste be treft, nogal is meegevallen. Wij vernemen dat processen-verbaal zijn opgemaakt tegen roekelooze roo- kers en ook verschillende tegen per sonen die vogelnesten uithaalden, iets wat ten zeerste is toe te juichen. Is onze natuur al niet schaarsch genoeg aan zangers en moeten zy om niets nog meer vernietigd worden. O.i kan hierop niet streng genoeg gelet wor den. R.K. Staatspartij. Kieskringen: 'sBosch-Middelburg De oificieele candidaatstelling voor de verkiezing op 3 Juli, luidt als volgt: 1. A. N. Fleskens, Geldrop, 2 Mr. Dr. L, N. Deckers, 's Gravenhage, 3 Th. Lockefeer, Hulst, 4 Mr. F. G. C. J. M. Teulings,'s-Hertogenbosch, 5 F. Th. H. Uijen, Eindhoven, 6 J. C. van Beek, Deurne, 7 Th. F. M. Schaep- man 'sGravenhage, 8 j. A. M. Lam bermont, Middelburg, 9 M. Krijgsman 's Hertogenbosch, 10 K. L! H. v. d. Putt, Eindhoven. KieskringTilburg. 1 Ir. L. J. M. Feber, 's Gravenhage 2 A. van der Meijs, Utrecht, 3 Dr. H. W. M. Moller, Tilburg, 4 Jac. Vos Ant.zn., Roosendaal. 5 Dr. j. G. C. Vriens, Utrecht, 6 C. A. Valkenburg, Roosendaal, 7 Mr. M. P. L. Steen- berghe, Goirle, 8 J. C. H. M. W. Sassen, Geertruidenburg. Het dreigende conflict in het Bioscoopbedrijf in het Zuiden. Gisteravond is aan het personeel der drie Eindhovensche bioscopen door den directeur, den heer M de Smet, ontslag aangezegd, in verband met het conflict, dat dreigt te ontstaan tusschen den Nederlandschen bios coopbond en de Zuidelijke vereeni-| ging voor filmkeuring. Tegen 27 dezer heeft genoemde bond een spoedver gadering belegd, waarin de sluiting van de Zuideiyke bioscopen zal wor den voorgesteld. De hoofdgrief, welke aanleiding geeft tot dit voorstel, is, naar men meldt, het feit, dat er niet voldoende films gekeurd wordendoor de Zuidelijke keuring, zoodat de plaat selijke bioscoopdirecteuren zonder voldoende materiaal komen te zitten. Te Eindhoven zullen door de slui ting ongeveer 60 personen, bij het bioscoopbedrijf werkzaam, werkloos worden. Het aantal voor Noord Brabant en Limburg kan veilig wor den geschat op 600 h 700. De men- schen kunnen op korten termijn, zon der eenige schadeloosstelling worden ontslagen. Kynologenclub „De Baronie" Breda. Voor de te houden Eendaagsche Hondenkampioenschap-tentoonstelling op Zondag 26 Mei in het gebouw Concordia te Breda zijn ingeschreven 321 honden, waarbij verschillende exemplaren uit Duitschland. In- en uitvoer van schoenen. In- en uitvoer van schoenen, laarzen en pantoffels over de maand April 1929. CAPELLE. Het echtpaar W. Mole- graaf, wonende in de Korte Nieuw- straat alhier, hoopt a.s. Vrijdag zijn zilveren huwelijksfeest te vieren, ter wijl de echtelieden C. Vos en D.van SuyleKom Zondag d.a.v. hun 25-jarig huwelijksfeest hopen te vieren. Onge- twyfeld zal het den beiden echtparen die dagen niet aan belangstelling ont breken. Op het Maandag 2en Pinkster- dag te Dalem bij Gorinchem gehou den Nationaal Muziek- en Zangcon cours werd aan onzen dorpsgenoot den heer A. Christ, onder wiens lei ding op dat concours de Chr. Gem. Zangvereeniging„Excelsior" uit Sprang in de 3e afdeeling een lsten prijs met 310 punten de Chr. Gem. Zangver* eeniging „Excelsior" uit 's Graven moer in de 2e afd een lsten prys met 314 punten en het muziekgezel schap „Euterpe* uit 's Gravenmoer in deafdeeting Uitmuntendheid een lsten prijs met 345 punten, behaalde den directeursprys In de afd. muziek, be nevens een extra directeursprijs toe gekend voor het behalen van het hoogste aantal punten van het geheele concours. We wenschen den heer Christ van harte geluk met deze behaalde suc cessen. In verband met de aanstaande verkiezingen zal op Donderdag 23 Mei e.k. te Sprang in 't café van Mej Wed. Fr. Hoffman des avonds half acht een openbare vergadering worden gehouden waarop het Tweede Kamer lid, de heer Drop, uit Breda als spreker zal optreden. Onze gemengde Zangvereeniging „'t Rozeknopje" behaalde op het Maandag, (2en Pinksterdag) te Oister. wyk ter gelegenheid van de viering van het 3e lustrum van den Katholieken Kunstkring aldaar gehouden Muziek- en Zangconcours onder leiding van haar Directeur, den heer N. Snyers, in de Eere afdeeling een eersten prys met 333 punten. Bestuur, directeur en werkende leden onze harteiyke felicitaties met dit prachtig succes. Door de Z. S. M. is haar auto- dienst Oosterhout—Waalwijk via deze gemeente in verband met den onbe- rijdbaren toestand van den weg tijde lijk gestaakt. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). De Chr. Gemengde Zangveretniging „Excelsior* alhier, Directeur de heer Alb. Christ te Capelle, behaalde op het concours voor zang- en muziek gezelschappen te Dalen bij Gorinchem, j.l. Maandag (2en Pinksterdag) den eersten prijs in de derde afdeeling met 310 punten. Door de Chr. Gemengde Zangver eeniging „Looft den Heer" alhier, Directeur de heer J. Nelis te Waal wijk, werd op het j.l. Maandag (2en Pinksterdag) te Hardinxveld gehouden concours voor zang- en muziekge zelschappen den 2en prijs in de derde afdeeling behaald. Vereenigingen pro ficiat. LOONOPZAND. De „Sophia's Vereeniging behaalde 2en Pinksterdag op het Federatie-concours te Ooster beek den len prijs en den eereprijs met 117 van de 120 punten. Zljont- ving daarbij in het bijzijn van het Hoofdbestuur van de Federatie den Invoer. Aantal paren. Waarde. Duitschland 26232 f 80.000 België 33791 f 85.000 Gr.-Britanië 23092 f 84.100 Zwitserland 4619 f 52.000 Tsj. Slowakije 21736 f 91.000 Totaal 109.440 f 393.000 Uitvoer. Duitschland 3541 f 31.000 België 1991 f 14.000 Gr. Britanië 1342 f 7.000 Ned. O.-lndië 2210 f 18.000 Noorwegen 3064 f 18.000 Denemarken 23723 f 128.000 T otaal 35871 f 216,000

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 5