Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. lel Huis to Stille Wei. jaT'T.'. FEUILLETON NUMMER 43. WOENSDAG 29 MEI 1929. 52e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1126. Franco per post door bet gebeele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en», franco te aenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ, ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. PrtJs der AdvertentlBn 20 cent iter regel; mlnlmnm 1.60. Bfl contract flink rabat. Reclames 40 cent per regeL Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens oom uiterlijk 9 uur in ons bezit ejjn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. VERSNIPPERING. Wanneer we de verkiezingen voor de Tweede Kamer nagaan over enkele zittings-perioden, dan valt ie constateeren, dat de versnippering al grooter wordt. In 1925 hebben 32 partijen en groe pen aan de verkiezingen deelgeno men waarvan het slechts de helft mocht gelukken een vertegenwoordi ger in de Tweede Kamer te verkrijgen. Reeds toen schudde men bedenke lijk 't hoofd wat een belangetjes en partijtjes! En nu? Blijkens de in alle 18 kieskringen verzamelde gegevens hebben bij de candldaatstelnng voor de a.s. verkie zing niet minder dan 36 politieke partijen of groepen candidatenlijsten ingeleverd. 't Qeeit te denken. Nu kunnen de groote partijen wel schokschouderend langs al die kleine keffende groepjes heen gaan; on tevredenen zullen er blijven, onder welke regeering ook toch geelt dit verschijnsel aanleiding om er eens wat langer bij stil te staan. 't Mangelt ergens in onze politiek. Wij willen geenszins beweren, dal men aan al 't geroep van elke nieuwe en of gesepareerde groep een gewillig oor moet verleenen, verre van daar, maar toch kan 't geen kwaad den hand in eigen boezem te steken en eens na te gaan ol en in hoeverre men tot mogelijke afscheiding heeft bijgedragen. De groote versnippering groeit nog aan, en daarmede de ontevredenheid. En waar ontevredenheid met klem. mende onrust en proclamatie blijft aanhouden, onverschillig in welke groote party ook, daar zal ten slotte het politieke leven afbrokkelen en uit een vallen. Dan zal er van maat schappelijke dienstbaarheid geen sprake kunnen zijn, omdat dan ge streden wordt om den strijd. Wanneer er in een partij ernstige klachten geuit worden om sociale en economische mistoestanden en die zijn er onloochenbaar dan mogen deze niet zonder meer voorbijgegaan worden met een gezicht dat spreekt van .eigen voortreffelijkheid". Men zie de feiten objectief onder 't oog, en durve gegronde klachten te onderzoeken, te erkennen, en uit den weg te ruimen. Daarmee verlaat men immers geenszins de grootelijnen eener principieele politiek! Intusschen wachten we af welk beeld de nieuwe kamer zal bieden. Dat is zekerer zal nieuw bloed toegevoegd worden. Moge dat ook in menig opzicht beteekenennieuw leven, versteviging van geestelijk en maatschappelijk leven. m „DB BOBO VAN HBT ZÜIDBN". NAAR HET ENGELSCH. f. SCHEEPENS. 70) „Maar Henson heeft mij geen oogen- blik bedrogen", ging Chris voort. „Hij wilde met alle geweld de ets in zijn bezit hebben, en toen de eene poging mislukte, moest hij het oven een ande ren boeg gooien. Zie eens hier, Lord Littimer. Laat mij voor een oogenblik aannemen, dat dokter Bell hierheen kwam om zich van uw plaat meester te maken, dat hij haar met lijst en al in zijn macht kreeg. Maar laat mij nu ook in naam van het eenvoudigste gezond verstand, u een enkele vraag stellen. Kon dokter Bell bij mogelijkheid weten, dat de Rembrandt door mij nog kortelings zoo soliede aan den muur werd bevestigd? En kon hij, in den korten tijd, dien hij daarvoor vrij had, zich de noodige werktuigen verschaf fen, om de nagels te verwijderen? Nog meer: dokter Bell kan u ongetwijfeld precies zeggen en bewijzen, hoe laat hij uit Londen is vertokken, vandaag. Neen, we moeten den dief elders zoe ken." „En er is nog iets anders, waarnaar we zoeken moeten", zei dokter Bell, .,en dat is de lijst. Ge hebt gezegd dat hij van ijzer was en bijgevolg zeer De socialisten en eenzijdige ontwapening. Men weet, dat de koning van De nemarken, na in Maart 1920, het rood- rose kabinet te nebben weggezonden, sinds enkele weken net landsbestuur weer toevertrouwde aan radicalen en sociaal—democraten. Delaaisien, wier leider Stauning, wederom minister president is geworden, hebben ais een der eerste punten op hun programma staan: de ontwapening van Dene marken. Ot zij dit plan dezen keer verwer kelijken zullen, hangt af van de vraag of Stauning er in slaagt de vereischte meerderheid te verkrijgen in den Deen- schen Senaat. Wat lypisch aandoet, is echter het sterk verzet in Zweden tegen Dene- marken's ontwapening. De Zweden meenen, dat de Denen, als zij zich ontwapenen, te kort schieten aan den plicht die de neutraliteit voor hen, naast rechten, meebrengt. En het zijn niet de conservatieve of liberale oladen alleen die dit .Üeensche voorbeeld" veroordeelen. in tegenstelling met war geestdrif tige jongeren, verklaarde Sandier, de ietder der Zweedscne socialisten en na Braniing ook een die wel het meest het oor der socialistische arbei ders heeft: de Europeesche demo cratieën kunnen de eenzijdige ontwa- van Denemarken niet volgen. Zoowel van binnen— als buneniandsch stand punt beschouwd zou ontwapening de ernstigste gevaren brengen over de S.D.A.P. zelf, indien deze moest regeeren. Zweden's nationale verde diging, aldus Sandler, is een eisch die wordt opgelegd door neutraliteit en internationale solidariteit. Voegt men hierbij, dat de Fransche sociaal—democraat Renaudel, als rap porteur voor de begrooting van de militaire luchtvaart, in de Fransche Kamer bij de behandeling van de be grooting van luchtvloot en gasbom men op 8 December 1928 woordelijk zeide: .Men kan niet, en men moet niet den oorlog menschelijker maken hoe verschrikkelijker en hoe wreeder hij wordt, des te beter zai het zijn". (Levendige toejuichingen), dan moet men toch tot de conclusie komen, dat de .ontwapenings"-overeenstemming bij de socialisten wel zeer ver te zoeken is. zwaar. De dief heeft dus ongetwijfeld de lijst weggesmeten, en de plaat opge- rold en meegenomen". „Ja, dat is een schitterend idee", sprak Chris levendig, „een prachtige veronderstelling. En als we de lijst slechts konden vinden zou ik Lord Lit- timer's twijfel volkomen kunnen over winnen. Ik weet toevallig, dat de wer kelijke dief gekomen en gegaan is van de klippen, onder het breede terras. Als hij de lijst daar in het hooge gras heeft neergeworpen, dan zou hij daar „Nog wel eeuwen kunnen liggen", merkte Littimer vroolijk op. „Maar, al le drommels, ik ben juist in goede stemming om dit zaakje 'n paar stap pen verder te brengen, alvorens te gaan slapen. Bell, in de wapenkamer liggen twee of drie fietslantaarns. Ik weet dat je altijd een goed klimmer zijt geweest. Wat zoudt ge zeggen van een tochtje van een paar uur om die lijst te zoe ken^ nu alles rustig is in huis?" Bell stemde er levendig in toe. Chris wachtte zoo geduldig mogelijk, totdat 't daglicht begon dóór te breken en den oostertrans kleurde met rossen gloed. Eindelijk hoorde zij stemmen bui ten en Littimer en Bell strompelden vermoeid binnen, samen de schilderij lijst van ijzer torsende. „We hebben het!" riep Littimer triomfantelijk uit, als een schooljon gen die een lang begeerd vogelnestje heeft uitgehaald. „Halverwege de klip pen vonden we het, verstopt onder helmgras achter een brok steen. Het schijnt niet veel geleden te hebben van het avontuur.. En nu, mejuffrouw Lee, aangezien we de omlijsting hebben ge vonden, zult u zeker wel zoo goed wil- len zijn, om uw belofte te vervullen en mij eens en voor altijd te overtuigen, dat die Rembrandt-ets hier, mijn eigen- dom niet is en onmogelijk kan zijn". „Dat zal ik doen", sprak Chris rus- j tig en in de zekerheid wederom een flink stuk te zijn gevorderd. „Zelf heeft u me verteld, dat, om de plaat in de lijst te krijgen, u van de geheele plaat in het rond ongeveer een of twee cen timeters heeft moeten afsnijden. En zoover uit deze plaat blijkt, is ze intact gebleven. Welnu, indien de plaat te groot is voor de lijst Littimer knikte levendig. Hij be greep de bedoeling met een half woord. Bell legde de plaat achter de spon ning en glimlachte. Ze was aan alle kanten een paar centimeters te groot. Niemand hunner sprak gedurende de eerste oogenblikken. Ge hadt haar wel kleiner, maar niet grooter kunnen maken, Bell!" riep Littimer uit. „Bell, als ik weer wat her steld ben, zal ik je eerlijk en nederig om vergiffenis vragen. En nu, wijze vrouw uit het verre Westen, wat zal de volgende acte ons brengen?" HOOFDSTUK XXXIV. HENSON GELOOFT Z'N EIGEN OOGEN NIET. Chris glimlachte als iemand, die vol komen tevreden is met zijn werk. „Voor het oogenblik meen ik, dat we voldoende gedaan hebben", zei ze. „Ik zou willen, dat u naar bed gingt, zooals ik óók zal doen. Ook zoudt u BUITENLAND. Resultaten der Belgische verkiezingen. De stembusuitslag voor de Kamer in België levert wel een duidelijk socia listisch échec op: de socialisten verlie zen voor de Kamer minstens vijf zetels, de communisten één van hun twee ze tels. De fronters winnen drie zetels. De katholieken handhaven vrijwel hun positie. De liberale partij is de ware overwinster van den dag; zij wint vijf of zes zetels, hetgeen onder E. V. veel is. Het kabinet-Jaspar blijft aan het be wind en minister Hymans behoudt Buitenlandsche Zaken. Dat is voor ons land van beteekenis. De verkiezing van Nothorab te Brus sel is te danken aan het groot aantal voorkeurstemmen, dat hij behaalde, hij kreeg 7000 stemmen. Voor de provincie Luxemburg is thans de uitslag volledig bekend. Te Aarlen heeft de liberaal den socialisti- schen zetel veroverd; te Neufchateau de socialist den katholieken zetel. Deze laatste uitslag is de eenige, waarbij, de socialisten een zetel wonnen. Opmerkelijk is het algemeen karak ter van den socialistischen achteruit gang en den liberalen vooruitgang. In Vlaanderen hebben de katholieken vrij ernstig van de fronters te lijden gehad. De Vlaamsch-nationalen winnen zeer. Voor de communisten is de dag van gisteren inderdaad funest geweest. Van de 200 door hen gestelde candidaten is er slechts één gekozen. Ward Hermans is gekozen te Meche- me een plezier doen, morgen naar be neden te komen alsof er niets gebeurd ware. Vertel aan Reginald Henson, dat ge overtuigd geworden zijt, dat u dok ter Bell zeer onrechtvaardig hebt beje gend en vertel verder geen bijzonder heden, doch behandel Reginald Henson juist als voorheen. Alleen nog één ding". „Zeg het en het geschiedtriep Lit timer tevreden. „Welnu, snijd dan het teveel van deze prent af of vouw het om, maak haar passend in de lijst vast en hang het geheel op, alsof er niets gebeurd ware". Een oogenblik zag Lord Littimer Chris aan met een paar uitermate ver baasde oogen, om dan op eenmaal in een lachbui los te barsten. „Kapitaal!" zei hij, „kapitaal! Ik begrijp nu wat ge bedoelt. Eenig! En ik moet natuurlijk komen kijken nietwaar? ja inderdaad, dat schouw spel mag ik niet missen. Ik zou het voor geen duizend pond willen mis sen!" Aldus geschiedde en de schilderij werd weer op haar plaats gehangen. Bell nam Chris een oogenblik terzijde. „Staat u v'roeg op 's morgens?" vroeg hij, met een bedoeling. „Altijd", antwoordde Chris eenvou dig. „Ik vind het terras eenvoudig ver rukkelijk, vóór/het ontbijt. Bell was weer intijds beneden, on danks het feit dat hij eerst naar bed was gegaan, toen de eerste zonnestra len reeds tintelden over den zeespiegel in de verte. Reeds zag hij Chris, die een groot bouquet roode en gele rozen in haar ——W smaakt ah room len; Vos te Antwerpen; De Bakker te Turnhout; van Opdenbosch te Aalst; de Klerk te Brussel; Romsee in Lim burg; in West-Vlaanderen Butaie (her kozen), van Severen (herkozen) en Leuridan. De mogelijkheid bestaat dat Wies Moens te Gent gekozen is en te Brussel of Leuven ook nog een tweede fronteT. Ook zijn gekozen twee dissidenten, de Lille en dr. Vindevogel, die ongeveer van dezelfde politieke richting zijn. Het Vlaamsch nationalistisch bu reau geeft thans opgekozen in de pro vincie Antwerpen drie Rationalisten, in Limburg en Oost-Vlaanderen drie, in West-Vlaanderen drie, in Brabant één, waarschijnlijk twee. Zij zouden met 11 ofl 12 man in de Kamer komen en 5 of 6 zetels winnen. Ward Hermans is definitief gekozen. De katholieken verliezen waarschijnlijk twee of drie zetels, de socialisten zes of zeven. De liberalen winnen waarschijnlijk vijf of zes zetels. Lintjesregen in België. Het „Staatsblad" bevat de namen van een aantal gedecoreerden, w.o. de Katholieke leider, staatsminister d'r. A. van de Vijvere, die in den adelstand werd verheven met den titel van burg graaf. Burgemeester Cauwelaert werd be vorderd tot commandeur in de Leo poldsorde. Tal van socialistische sena toren en kamerleden hadden, afbreken de met een Vroeger aangenomen hou ding, volgens welke zij geen „lintjes" wilden ontvangen, omdat dit maar goed was voor „bourgois", thans uit eigen initiatief een decoratie aangevraagd. Er waren niet minder dan 22 hono'rabelen - waaronder de generaal der roode arm, over het terras op en neer wandel de. Ze zag er even frisch en opgewekt uit, alsof zij en vermoeienis elkaar niet kenden. Doch ze scheen Bell's blikken niet te willen ontmoeten. „Is het hier niet heerlijk?" riep zij uit. „En deze rozende dauw parelt er nog op. Verrukkelijk! Wel, dokter Bell, heeft u nog nieuwe ontdekkingen ge daan?" „Ik heb ontdekt, dat Henson zijn ontbijt in bed gebruiken zal", zei Bell ernstig. „En ook dat hij een bediende wenscht om half elf. Tegen dien tijd hoop ik met u en Lord Littimer in de gang tei zijn. En ik heb nog een andere ontdekking gedaan." „En welke is dat, dokter Bell?" „Dat wij elkaar al eens eer ontmoet hebben eenmaal, toen ik u in zeke ren zin als officieel persoon heb be zocht, en ik me heb gedragen zooals het eigenlijk geen eerlijk dokter past. Dok ter Walter was daar toen Ook bij. En dokter Walter scheen toen wel erg bij ziende te zijn!" Er vielen enkele rozen uit Chris' ar men op de marmeren tegels. Ze was op ens bleek geworden, zeer bleek. In haar oogen lag een angstige, smeekende blik. „Dokter Bell", smeekte zij, „meent u dat iemand anders mogelijk iets zou kunnen bevroeden. Henson bijvoor beeld? En ik dacht nog wel dat ik hem met stellige zekerheid had om den tuin geleid! Dat het onmogelijk was, mij on der deze vermomming te herkennen?" Bell glimlachte veelbeteekenend. (Wordt vervolgd). 1 De Echo van het Zuiden, iiiilwijksclic en Langstraatsche Courant, "mm w-ievrf irg.-.-aTvuumw..pij^.uv» m11 wilimtjti.-»wi «wvjj

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 1