Roos doodt het haar Cl andere ambtenaar zouden moeten hebben en dan konden we al dadelijk beginnen met f 1200 uit te geven. Donker. Kunnen we niet wachten tot de inwerkkingtreding van de wet Voorzitter. Om die f 50 zou hij nog tot 1931 moeten wachten. Van Buuren. Er is indertijd gezegd, dat de Secretaris alle werkzaamheden zou doen en daarop is hij ook aan gesteld. Voorzitter. Dat kan mogelijk gezegd zijn met de toestanden van toen. Maar 't werk Is hier intusschen steeds ver meerderd. De Regeering erkent zelf, dat er steeds meer werk op de ge meente wordt geladen. De Secretaris heeft bovendien de betrekking van Gemeente-Ontvanger en de functie van ambtenaar van den Burgerlijken Stand erbij gekregen. Van Buuren. Om Vos ten slotte niet 't pensioen te ontnemen ben ik er wel voor om hem f 1erbij te geven. Voorzitter. En hij is er al vier jaar. v. d. Beek. Zijn werk in aanmerking genomen, moest Vos werkelijk wel meer hebben. Hij is een behulpzaam, ijverig ambtenaar en persoonlijk vind ik hem ook sympathiek. Maar we moeten roeien met de riemen die we hebben en die zijn in dit geval zeer kort. Gezien onze financieele toestand en dat de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente nog nie geregeld is. zou ik willen voorstellen aan Vos f 25 verhooging te geven. Voorzitter. En de andere f 25 als de wet er Is? v. d. Beek. Daarover wenschikme nog niet uit te spreken. De Voorzitter bepleit nogmaals op de hiervoor aangehaalde gronden salarisverhooging. v. d. Beek. Als we straks in goeden doen komen, dan is het nog noodig om zuinig te zijn. v. Buuren, Naar mijn meening heb ben we hier geen ambtenaar noodig. We moeten met geen enkele porte- monnaie spotten. Voorzitter. Dat doen we ook niet Maar U is 't toch met me eens, dat de belooning onvoldoende is. v. Buuren. Ik blijf er bij, dat de Secretaris 't zonder ambtenaar wel af kan. Als deze Secretaris 't niet kan, dan kunnen we wel een anderen krijgen. Het lid Vos sluit zich aan bij Weth. v. d. Beek en wil f 25. verhooging geven. Allereerst brengt de Voorzitter nu in stemming het voorstel van v. Buuren om f 1.verhooging te geven opdat Vos pensioen gerechtigd wordt. Dit wordt verworpen met 5—2. Voor stemden v. Buuren en Donker. Het voorstel van Weth. v. d. Beek werd eveneens verworpen met 5—2. Voor stemden v. d. Beek en Vos. En ten slofte werd het voorstel van den Voorzitter verworpen met 4—3. Voor stemden v. d. Schans, de Bruin en Lankhaar. Voorzitter. Nu krijgt Vos niets, v. d. Beek. Kan dat niet anders? Voorzitter. Na zulk een stemming nog Of wilt U hem er nu een rijks daalder bijgeven v. d. Beek. Ik vind't heelemaal geen kwestie om in 't belachelijke te trek ken. Nu is de uitslag zoo, dat Vos niets krijgt. Maar misschien is er nog wel op een andere manier een gunstige uitval voor Vos te krijgen. Voorzitter. Dat zie ik niet in. Er zijn hier drie voorstellen ter tafel ge komen en alle drie zijn ze verworpen. Wat wil men dan nu nog. Mijn voor stel was uiterst billijk. Ik weet hee goed dat de lasten van de Gemeente groot zijn, maar 't gaat niet aan om er een persoon de dupe van te laten worden. Vos is op de secretarie nie te missen. Een ambtenaar is hier geen overbodige weelde. Andere gemeenten, veel kleiner dan de onze, hebben wel een ambtenaar, ik vind 't belachelijk en kleinzielig om er zoo'n debat over te moeten voeren, om Vos met zulk een belooning naar huis te zenden. v. Buuren. 't Is bekend, dat andere plaatsen vee! en veel te duur zijn met de ambtenarij. Voorzitter. Ik weet, dat Ged. Staten in deze aan onze zijde staan, v. Buuren. Dat is te begrijpen. Voorzitter, 't Is niet meer dan billijk, v. Buuren. Ik heb de wegverbete ring naar Biesheuvel gezien, daar wist ik niets van. Ik dacht, Kijk da's mooi, dat men zooiets voor de ge meente doet. Dat is ook wel een be dankje waard. v. d. Schans. Dat heeft ons f 65 gekost, plus 't plaatsen van een haag Van 't laatste weten we de kosten nog niet. v. Buuren. Ik ben blij, dat ik 't weet, want ik dacht, dat 't een cadeautje was van een oud-inwoner. v. d. Schans. De grond heeft hij wel kosteloos afgestaan. van Buuren. Dan zou ik hem daar voor dank brengen, 't Is zeker zooveel waard als 't vorige. Donker. Ik heb gehoord, dat bij 't probeeren van de nieuwe spuit ge bleken is, dat ze niet in orde is. Waar er overal zooveel branden zijn, moeten we de zaak toch goed in orde hebben. Voorzitter. De eerste keer werkte de spuit goed, maar de tweede maal kwamen er klachten. We hebben van Laarhoven aangeschreven om 't te onderzoeken. Donker. Wordt eraan demenschen die bij brand helpen een vergoeding gegeven Voorzitter. Neen, in onze politie verordening staat dat bij brand ieder een moet helpen. de Bruin. Worden nog eens bij de school in Heesbeen de waarschuwings borden geplaatst? Ze liggen er nu al een jaar. Voorzitter. Dat is prov. weg en zonder toestemming mogen we daarop geen borden plaatsen. Maar ik zal er nog eens over schrijven. Hierna sluiting. BUITENLAND. De afloop deiverkiezingen in Engeland. De volstrekte meerderheid van 308 stemmen waarop de arbeiderspartij gehoopt had, is niet door haar be haald, maar wel is zij, in plaats van de conservatieven, de sterkste partij in het Lagerhuis geworden, waar zij nu 287 van de 615 zetels bezet. De conservatieven hebben 't slechts tot 252 gebracht, maar zullen niet zoo heel ver beneden het verwachte getal blijven. De liberalen eindelijk hebben het er veel slechter afgebracht. Zij heb ben slechts 54 plaatsen gehaald. Hun heele winst in vergelijking met den stand bij de ontbinding van het par lement bedraagt slechts 8 man. Zij zijn echter bij de overtalrijke drie hoeksverkiezingen blijkbaar het meest in de verdrukking gekomen. Het Engelsche kiesstelsel vraagt waarlijk om herziening Eerst hadden b.v. de conservatieven met het groot ste aantal op eenige partij uitgebrach te stemmen, ongeveer 8. 450.000 stem men, 252 zetels gekregen, maar de arbeiderspartij met haar 8.265.000 stemmen 287 zetels. De liberalen met 5.155.000 stemmen slechts 54 zetels Elke arbeiderszetel kostte dus onge veer 28.800 stemmen, elke conserva tieve zetel 33.000, elke liberale zetel zoowaar ruim 95.400 stemmen. Bij een evenredige verdeeling zou den o.a. de liberalen 139 zetels (nu 54) gekregen hebben en zouden de conservatieven de sterkste partij in het Lagerhuis zijn gebleven. Het aantal uitgebrachte cijfers be wijst verder dat er onder de kiezers die gestemd hebben een sterke anti socialistische meerderheid van 13.6 millioen kiezers tegenover het kie zerscorps van ongeveer 8.3 millioen van de arbeiderspartij staat. In het nieuwe parlement zal de hervorming van het verouderde kiesstelsel, hoe dan ook, aan de orde moeten komen en de arbeiderspartij zou, indien zij het uit eigenbelang wilde handhaven, door de conservatieven en liberalen overstemd worden. Baldwin heeft intusschen het ont slag van zijn kabinet aangeboden. Kerk en Staat in Mexico. Men verwacht dat het conflict tus schen kerk en staat in Mexico thans spoedig bijgelegd zal zijn. Er is een besluit van den Mexicaan- schen staatspresident, dat bepaalt, dat alle priesters, die wegens hun pro test tegen het in beslagnemen van ker kelijke goederen uit het land verban nen zijn, terug mogen keeren. De uit oefening van den godsdienst kan we der onbelemmerd geschieden. Volgens een mededeeling van het Mexicaansche ministerie van binnen- landsche zaken bevinden zich reeds twee Katholieke bisschoppen in Me xico. Voor het eerst sedert drie jaar zal thans ook weder de H. Stoel in Mexico vertegenwoordigd zijn. (De Maasbode waarschuwt dit bericht met alle voorbehoud te aanvaarden, hoe zeer men het ook zou wenschen). Kroonprinselijk paar van België terug. De kroonprins en prinses van Bel gië zijn Zondag-ochtend van hun reis van een half jaar door Ned. Indië in Brussel teruggekeerd. Zij waren in elk opzicht zeer voldaan over hetgeen ze gezien en geleerd hadden en over de ontvangst en behandeling door de Ned. Ind. Autoriteiten. Zaligverklaring van Don Bosco. Zondag had met groote plechtig heid de zaligverklaring plaats van Don Bosco. Meer dan 20.000 perso nen waren met Z.H. den Paus tegen woordig. De basiliek was des avonds schit terend verlicht. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. By Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Paleis voor Volksvlijt. Het terrein van het Paleis van Volksvlijt moet voor 1.800.000 ver kocht zijn aan een combinatie van schoenfabrikanten. Men denkt dat 't niet vlug bebouwd zal worden, want op de schuttingen worden reclames voor 3 jaren verhuurd. De Scheveningsche visschersstaking. In verband met de staking in het Scheveningsche visschersbedrijf, be vestigde de burgemeester, mr. Patijn, dat de reeders zijn bemiddelingsvoor stel hadden aanvaard en dat de ma trozen het hadden verworpen. Burgemeester Patijn heeft zijn be- middelingstaak neergelegd en doet geen verdere pogingen ten deze K.R.O. In zijn wekelijksch praatje van Zondagavond, zei de K.R.O. voorzit ter, pastoor Perquin, o.m. het volgen de: „Wij komen thans voor den dag met de cijfers. Alles is nog wel niet binnen, zoodat wij het juiste aantal nog niet kunnen vaststellen. Wij heb ben op het oogenblik meer dan 90.000 katholieken, die zich bij ons hebben aangesloten en ik maak mij sterk, dat op het einde van deze maand het aantal luisteraars tot 100.000 geste gen is. Dr. C. Easton f. Te Scheveningen is op 64-jarigen leeftijd overleden dr. C. Easton, oud- -redacteur van de N. Rott. Crt. en oud-hoofdredacteur van „Het Nieuws van den Dag". In 1903 werd de heer Easton be noemd tot doctor honoris causa in de wis- en sterrenkunde van de Groning- sc.he hoogeschool In Easton gaat een der bekendste figuren in de Nederlandsche journa listiek verloren. Koning van Engeland weer ziek. De koning van Engeland is weer ziek. Hij heeft een abces. De toestand is niet verontrustend. NIEUWKUIJK. Zondag maakte onze R.K. Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" per autobus een uitstapje naar Nijmegen, Arnhem en Omstreken. Ten zeerste voldaan overhet genotene van deze aangename reis, keerde men rond 11 uur in ons dorp terug. - Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank ingelegd: {5190 08 terugbetaald f 6848.75, CAPELLE. Tot ons genoegen kun nen we mededeelen dat ds. Snoek, predikant bij de Geref. Gem. te dezer plaatse voor het op hem uitgebracht beroep naar de gemeente Stellendam heeft bedankt. Deze voor zijne ge meente zoo gunstige beslissing is ook verblijdend voor de geioovigen niet behoorende tot zijn kerkgenootschap, wier harten hij steeds heeft weten te winnen door zijn tact- en liefdevol optreden. Van harte hopen wij het voorrecht te mogen hebben, dat deze predikant nog jaren lang in het belang dezer omgeving moge werkzaam zijn, opdat zoodoende de band en de liefde tusschen de verschillende geioovigen onderling bestendigd moge blijve. - Gedurende de maand Mei wer den voor den Vleeschkeuringsdienst ter secretarie dezer gemeente aange geven 26 runderen, 45 varkens en 4 geiten. Gedurende de maand Mei werd n de Rijkspostspaarbank op het hulp postkantoor alhier ingelegd f 3899,48 :n terugbetaald f 3958,10. Het aantal nlagen bedroeg 63, dat der terugbe- alingen 37. Het bouwen van een woonhuis voor de Gebrs. Versteeg te Kaatsheu vel is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan de firma H. Michael en Zonen te Loonschendijk. Door den Ring 'sGrevelduin- Zapelle e. o. van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen zal in de maand Augustus a.s. haar 3den Landdag worden gehouden. - Onze vroegere dorpsgenoot J. W. Li H. A. Maaskant, thans wonende e Apeldoorn, is benoemd totContro- eur bij den buitendienst van den Raad van Arbeid, ter standplaats Veenen- daal. Benoemde en familie van harte gefeliciteerd. WASPIK. Voor den Vleeschkeurings dienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 27 varkens, 6 runderen en 2 kalveren. De opening der Muziekkiosk van de vereeniging .Volksvlijt en Volks vermaak" zai vermoedelijk plaatsheb ben op Zondag 30 Juni a.s. De Harmonie „Sophia's Vereeniging" uit Loonopzand zal dien avond een groot concert geven. Het programma der feestelijkheden bij het 12'/2-iang beslaan der R.K. Werkliedenvereniging „St Joseph" is thans vastgesteld als volgt: Om acht uur gelezen H. Mis, waar onder toespraak door den WelEerw. Heer A. Damen, geestelijk adviseur der vereeniging en algemeane H. Communie der leden. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt in het R.K Jongenspatronaat. Om 10 uur plechtige Hoogmis, op te dragen door den WelEerw. Heer Damen, met predikatie van den Zeer Eerw. Heer Pastoor Huijbers. Om twee uur opstellen van den stoet aan de Diepstraat. Om ongeveer drie uur groote open luchtmeeting bij de Parochiekerk. Sprekers de ZeerEerw. Pater Arsenius O. M. Cde heer Willem Sassen uit Geertruidenberg en de heer j. Reijnders Hoofdbestuurslid van den Ned. R.K Bouwvakarbeidersbond. Daarna ontvangst der jubiieerende vereeniging op het Gemeentehuis met toespraak door den Edelaehtb. Heer Burgemeester Dekkers. Daarna trekt de stoet naar Waspik Boven, alwaar een bloemenhulde zal plaats hebben a»n de H, Theresia en een plechtig Lof zal worden opgedragen met toespraak van den ZeerEerw. Heer G. van Riel, Rector ie Neerbosch, oud-kapelaan dezer parochie. Des avonds om acht uur groote propaganda-vergadering in het patro naatsgebouw. De harmonieën uit Waspik, Raams- donk en Elshoui, zullen den stoet met muziek opluisteren. RAAMSDONK Zilver PriesterjubiléPastoor v.Heeswijkw Op feestelijke wijze vierde de Parochie van den H. Bavo Zondag jl. het Zilveren priesterjubilé va n haar Pastoor, den ZeerEerw. Heer L. C. J. M. van Heeswijk. Van alle huizen wapperde de vaderlandsche driekleur, om aan dit heuglijk feest meerderen luister bij te zetten, 's Morgens onder de H, Mis van zeven uur naderden omtrent alle parochianen ter H. Tafel. Om half tien droeg de ZeerEerw. Jubilaris, geassisteerd door pater Groen uit Kaatsheuvel en pater Hildebrand oud-kapelaan dezer parochie een plech tige H. Mis van dankzegging op, waaronder Pater Groen de feestpredi- catie hield. Spreker memoreerde de onvergelijkelijke verhevenheid van het H. Priesterschap in waardigheid en macht. Het Zangkoor voerde de drie-stem mige Mis van Cuypers uit en na de Hoogmis werd op verdienstelijke wijze door gemengd koor de vijf stemmige priestercantate van Haagh gezongen. De kerk was stampvol. Iedereen wilde getuigen zijn van de grootsche plechtigheid. Het priesterkoor baadde In een zee van licht en was als't ware onder een schat van bloemstukken bedolven. Om half iwaaif werd receptie gehouden op de pastorie, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Het weer zag er na de Hoogmis niet mooi uit, zoodat terecht gevreesd werd, dat de plechtigheden buiten de kerk na den middag niet zouden kunnen doorgaan. Evenals het vorige jaar zou vandaag ook de H, Sacramentsprocessie trekken door het plantsoen en de hernieuwing der intronisatie van het H Hartbeelc plaats hebben. Tal van vreemdelingen uit de om. liggende plaatsen waren opgekomen, om de huldigingsplechtigheid bij te wonen. Om twee uur had het plechtig Lof plaats, geassisteerd door de WelEerw. Paters. Onder het Lof werd de lange stoet opgesteld, die in plechtige pro- cessie naar buiten trok. Voorop het kruis, gevolgd door het Muziekkorps „Bavo", het Zangkoor, de Zangeressen der Congregatie, daarna volgden de leerlingen der Jongens- en Meisjes- schooi met vaantjes en bloemen, acht bruiden met bloemstuk en schilden, fwee groepen bruidjes, de Eerw. Zus ters, de Confraterie, daarna het Aller heiligste gedragen onder een prachtig baldakijn, en achter het H. Sacrament het Kerkbestuur dat de processie sloot. De lange stoet trok door het park, langs het H. Hartbeeld, de R.K. Jon- gensschool en zoo naar het kerkhof, I aan weerszijden schredende geioovigen biddend en zingend voort. Op het kerkhof werd het Allerheiligste op het rustaltaar geplaatst en de verschillende groepen opgesteld. Onder begeleiding van het Muziekkorps zong men geza- ijvelijk: Adoro té, o Par.is, gevolgd door een vierstemmige cantate van het H. Hart door het gemengd koor en toen hield de ZeerEerw. Pater Hilde brand een indrukwekkende rede tot de groote menigte, die rondom het rust- altaar geschaard stond. Daarna hield de Zeer Eerw. Pastoor een korte toe spraak en richtte een hartelijk dank woord tot de aanwezigen voor de ondervonden blijken van belangstelling. Daar het de tijd niet toeliet, maakte Z.Eerw. het dankwoord kort en zal Zondag onder de kerkelijke diensten Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. hierop terugkomen. Hierna werd door' Z.Eerw. de hernieuwing der toewijding der parochie aan het H. Hart van Jezus uitgesproken en daarna de Pauselijke zege gegeven. Op dit moment heerschte er een doodsche stilte op den dooden- akker. Vervolgens brachten de school- kinderen een huidelied en groet aan hun Jezus de Kindervriend. Nadat het Tantum Ergo was gezon gen en de zegen met het Allerheiligste was gegeven, stelde de stoet zich weer op en trok men naar de kerk, waar het Lof werd voortgezet en de plech tigheden werden gesloten mei een Te Deum. Des avonds om half acht bracht het Muziekkorps en het gemengd koor den jubilaris nog een serenade. RAAMSDONK. Vergadering van den Raad dezer gemeenie op Zaterdag 8 Juni 1929, des namiddags ten 6 ure. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om de door besturen van bijzondere scholen gevraagde mede werking tot beschikbaarstelling der benoodigde gelden voor de aanschaf fing van schoolmeubelen en leermid delen te verleenen. 3. Voorstel van alsvoor tot vast stelling der gemeentelijke vergoeding ex art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920 aan de besturen der bijzondere scholen over het jaar 1927. 4. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacature van den heer Zijlmans. 5. Ontwerp verordening betreffende het gebruik en het vervoer van tram wagens. 6. Bezwaarschrift vergunningsrecht Drankwet. Dinsdag had onder overgroote belangstelling in de Parochiekerk van den H. Bavo de solemneele lijkdienst en begrafenis plaats van den heer i. C. de Wit. Zaterdag overleden in den ouderdom van 74 jaren. Voorafgegaan door 't muziekkorps „St. Bavo", gevolgd door de leden van den Gemeenteraad, 't Dagelijksch Bestuur, de gemeente—ambtenaren, de leden van de St. Vincentiusver eeniglng, de leden van de Confraterie en nog tal van vrienden en bekenden van den overledene, begaf de lange stoet zich kerkwaarts, begeleid door de treurende tonen van de harmonie. Een prachtige grafkrans sierde de lijkbaar. De overledene was bijna 40 jaren lid van den Gemeenteraad en ongeveer 20 jaar Wethouder dezer gemeente, President van de St. Vincentiusver— eeniging, vice-president van 't kerk bestuur en bekleedde nog tal van andere betrekkingen. Groot was de achting in 't aanzien die hij genoot om zijn voorkomendheid en hulpvaardigheid en als trouw raadsman, helper en weldoener voor da talloos velen die zich tot hem wendden. Hij rustte in vrede. RAAMSDONKSVEER. Onze vroegere piaaisgenoote, mej. H. A. Hoogenkamp, werd een dezer dagen benoemd tot onderwijzeres te Bunnik bij Utrecht met ingang van 1 September a.s. MADE, De werkman B. kreeg bij zijn werk een stuk hout in het lin keroog, waardoor vermoedelijk het licht geraakt werd. Dr. Kleijn oor deelde overbrenging nsarhetSt.jIgna- tius Ziekenhuis te Breda noodzake lijk. Donderdagavond werd alhier een fiets gptolen voor een woning in de Nieuwstraat toebehoorende aan Ds. Prins van Wijngaarden uil Drim- melen. Aangifte bij de politie is ge daan. - Naar wij vernemen bestaan er bij de Gereformeerde Gemeente te Drimmelen plannen om over te gaan 'ot het bouwen van een kerk. Zondag na de Hoogmis hield de Boerenleenbank een druk bezochte edenvergadering in het patronaats gebouw alhier, onder voorzitterschap van den heer J. A. van der Veeken. Nadat door den voorzitter met den Christelijken groet geopend was wer den de notulen voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Hierna gaf de kassier der bank de icer J. Segeren Wz. een uitvoerig financieel verslag en las de rekening en balans over 1928 voor die door hem breedvoerig toegelicht werden. Wij ontleenen hieraan het volgende de ontvangsten over 1928 beliepen 292112,55, de uitgaven f 278774,01 zoodat op 31 Dec. 1928 aan kasgeld aanwezig was een bedrag van 13338,54. Er werd een winst ge-

Echo van het Zuiden | 1929 | | pagina 2